Goese Lyceum begint met het studieproject kinderkookcafé Openhartige ervaringen gedeeld in boekvorm Examenconcert Ons Genoegen Kok is sleutelfiguur Borsele krijgt verse jodiumpillen Boek Zeeuwse scheepsrampen HET WETEN WAARD EXPO Optreden in De Praktijk Open dagen in 't Molenhof Uil Pagina 5 de Bevelander Woensdag 23 juni 2004 Het Goese Lyceum gaat kooklessen geven aan kinderen, (foto: Rob Strating) Golfbeweging Voetbalspel Pijn en moeite w t GOES - Kantoorartikelenleverancier Stabilo heeft een nieuwe erg onomische pen ontwikkeld. De afgelopen weken konden bezoe kers van boekhandel De Koperen Tuin in Goes de pen testen. Wie dat deed, kreeg een sleutel. De sleutelbezitters konden zaterdag 12 juni bij de Koperen Tuin proberen het slot van een mountainbike te openen. Wie de juiste sleutel had, mocht het spiksplinternieuwe rij wiel mee naar huis nemen. Remco Kok uit Yerseke bleek letterlijk de sleutelfiguur van de wedstrijd en was de gelukkige winnaar. Noord- en Zuid-Beveland: Praktijk van de dierenartsen M.P.C. Karelse, H.J. van Dijk en P. Stokman wordt zaterdag en zondag en maandag waargenomen door M. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kortgene, 0113-302145. Praktijk voor gezelschapsdieren Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113- 572756. Zaterdag spreekuur 9.30 - 10.00 uur. Dierenartsen L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets afwisselend weekenddienst. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft afgelopen week een nieuwe voorraad jodiumtabletten ontvangen. Deze pillen kunnen onder de bevolking worden verspreid mocht er een ongeluk met de kerncentrale in Borssele gebeuren. Burgemeester E. Geiok met de verse jodiumpillen, (foto: Tan- nie de Jonge) "Ik weet zeker dat onze studen ten heel enthousiast zijn", zegt Anja Smet, teamleider van de Het verschil tussen de Rand stad en Zeeland komt uiter mate sterk naar voren in het verhaal van de 71-jarige Joop Een van de kandidaten, Stefan Mieras, gaat voor het D-diploma. Voor dat diploma is minstens tien jaar studie nodig. Klarinettist Mieras legt het examen af met een solostuk onder begeleiding van het harmonieorkest. Dat optreden is ook toegankelijk voor publiek. Het examen is op zaterdag 26 juni vanaf 19.30 uur te zien en te belui steren in het clubgebouw aan de Dijkwelseweg. KAPELLE - Elk jaar in juni zijn de landelijke muziekexa- mens plaats. Bij muziekvereni ging Ons Genoegen Kapelle doen zesentwintig leden zowel een theoretisch als praktisch muziekexamen ten overstaan van een, officieel landelijk er kende, examencommissie. KRUININGEN - In de tuin van 't Molenhof Woon- en Tuindeco ratie aan de Zandweg 3 in Kruin- ingen is op vrijdag 2 en zaterdag 3 juli een open dag. In de tuin is een collectie van ruim honderd variëteiten op de Agapanthus te zien. Bezoekers kunnen vragen stellen over de groei en de ver zorging van deze plantensoort. Ook zijn er enkele bijzondere exemplaren te koop. De tuin van 't Molenhof is van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Piet van der Vlies met zijn boek, (foto: Jaap Wolterbeek) WISSENKERKE - De Quatre- mainsgroep Zeeland houdt op zondag 27 juni een voorspeelmid- dag in Galerie De Praktijk aan de Voorstraat 15 in Wissenkerke. Tij dens de voorspeelmiddag speelt het ensemble werken van onder andere Reger, Guastavino en Tansman. Het optreden begint om 14.30 uur en de toegang is gratis. DIERENAMBULANCE 0900-7673437. TANDARTSEN Spreekuren zaterdag- en zondagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur: G. Tuyl, Kastanjestraat 307, Goes, 06-53257131. Tandartsen de Pijlers uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit, Tel. 0113-220034. APOTHEEK Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. 270620. Spoedeisende zaken op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden is de apo theek bereikbaar voor spoedrecepten. HUISARTSEN Beveland: Huisartsenpost De Bevelanden, 's-Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785. Van 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Heinkenszand en omgeving: Patiënten van huisartsenpraktijk J. AFortrie/C.T. Miermans. Zang- vogelstraat 86, Heinkenszand, tel.01 13-563074. Spoed: 0113- 563110 VERLOSKUNDIGEN Gemeente Goes: Van vrijdag 20.00 uur tot en met zondag 20.00 uur, tel. 0113- 224099. Bij geen gehoor of langdurig in gesprek de alarmcentrale Vlissingen bellen: 0118-414444. SOS TELEFONISCHE HULPDIENST Dag en nacht bereikbaar 0900-0767. DIERENARTSEN Goes, 's-Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: De praktijk van dr A. Mosselman, dr B.J. Boer, M.A.R. van den Boomgaard en dr W. Verboom wordt waargenomen door B. Boer, 0113-313050 WEMELDINGE 't Waskot, Pr. Julianastraat I, nostalgische sieraden, poedeltjes van diverse materialen, verzame ling Gorilla's, klederdrachten en handgereedschap, woensdag en vrijdag van 10.00-17.00 uur, t/m juni. NEELTJE JANS Deltaplaza, foto's van Petra Rou wendal, t/m 30 november. OUDELANDE Jan Prins. Wilhelminastraat 10, acryl op panelen, zondag 14.00 tot 16.00 uur, tot eind juni. De gemeente had al een lading pillen op voorraad. Dit bleek begin dit jaar over de houdbaarheidsdatum te zijn. Burgemeester E. Ge iok drong er bij het ministerie van Volksgezondheid op aan om een nieuwe lading te sturen. Het ministerie vond dat ze eerst een nieuw distributieplan moest maken alvorens de pillen te sturen. Daar nam de gemeente Borsele geen genoegen mee. Met succes werd protest aangetekend want afgelopen vrijdag werden 1,3 miljoen pillen af geleverd. Burgemeester Geiok kreeg in de brandweerkazerne de pillen overhandigd door G. Wessel, regionaal Geneeskundig Func tionaris van de GGD. De GGD zorgt voor de verspreiding van de verse tabletten in de regio. Inwoners die de oude jodiumpillen in huis hebben, krijgen nieuwe. Ze kunnen daarvoor contact opne men met de gemeente of de GGD. stelt vast: "Pas geleden las ik in een onderwijsblad dat ho moseksuele leraren in Am sterdam soms de achteruit gang nemen omdat ze anders bedreigd worden. Dan denk ik wel eens dat er nu nog steeds niets is veranderd. Als homo moet je nog steeds op je hoede zijn." Daarom staat ook zijn ver haal in de bundel, maar dan onder de naam Christiaan in Vlissingen. "Bij mij het alle maal prima verlopen. Alleen de stap om het aan mijn ou ders te vertellen was moei lijk. Maar die hebben nu alles geaccepteerd. Ze beschou wen mijn vriend als hun schoonzoon." 'In de Delta uit de Kast' is een bloemlezing met anekdo tes, verzameld en opgeschre ven door Remco van Schel len. Het boek is te koop in de boekhandel en kost 12, 50 euro. ISBN 90.807897. Het is onder de hoede van Uitgever ij Etcetera in Vlissingen tot stand gekomen. het natuurlijk allemaal extre mer; zodra ze een homo zien lopen word je nageroepen en je hoeft je dan niet eens raar te gedragen. Als ze het weten wordt er naar je geschreeuwd. De meeste homo's verhuizen uit Yerseke en als ze er blijven wonen verzwijgen ze hun ge aardheid. Er zijn er wel waar bij het geaccepteerd is, maar dat zijn geen kerkmensen. Daar kijk ik dan wel jaloers tegenaan, want bij één van die gozers is het geen enkel probleem als hij zijn vriend mee naar huis neemt." voorbereiding op de praktijk. "Een prestatie die alle leerlingen van de 'bovenbouw consumptief moeten leveren." De docenten van de afdeling consumptief be geleiden dit project Smet, die van oorsprong kook- docente is, kwam op het idee doordat haar dochter vroeger in Amsterdam naar een kinder kookcafé ging. "Dat was grote pret en in Zeeland bestaat dit concept nog niet." Haar buur meisje werd proefkonijn. Samen met een student heeft ze ter ere van de achtste verjaardag van Anne-Roos een kinderkookcafé georganiseerd. De kinderen GOES - De studenten van de afdeling VMBO-consumptief van het Goese Lyceum staan niet zelf achter het fornuis. In een team zullen zij de jeugdige bezoekers van het kinderkook café begeleiden een feestmaal tijd te bereiden. Volgend schooljaar opent de school aan de Bergweg de deuren op woensdagmiddag voor kinder feestjes. Leuk voor de kinde ren, een studieproject voor de studenten. VLISSINGEN - Voormalig cala miteitencoördinator en hoofd projectleider wrakopruiming van Rijkswaterstaat Piet van der Vlies heeft met het uitgeven van zijn boek 'Twintig jaar calamitei ten in de Zeeuwse wateren' de finitief afscheid van zijn baan genomen. Hij neemt de lezer mee op een chronologische reis door scheepsrampen in de Zeeuwse wateren. Het boek, ruim voorzien van krantenknip sels en fotomateriaal, is te koop bij het muZEEum aan de Nieu- wendijk in Vlissingen. GOES - In Zeeland wonen naar schatting dertigdui zend homoseksuelen, tien procent van de volwassen be volking. Opmerkelijk dat er over de inwendige strijd, de ontdekking van de geaard heid en daar kond van doen aan de omgeving, geen boek is gewijd in de provincie. Met die gegevens en het idee dat Zeeland toch uniek is, maakte Remco van Schellen het boek 'In de Delta uit de kast', met de ondertitel 'Pot ten en flikkers in Zeeland'. Het ligt inmiddels in de boekhandel. Omroep Zeeland-radiojourna- list Van Schellen ging niet over één nacht ijs. Hij pro beert duidelijk te maken dat Zeeland toch uniek is. Zoals het eerste verhaal van de twin tigjarige Martijn uit Goes. Hij was twaalf toen hij het ont dekte. Er over praten wilde hij niet in zijn gezin. In een cur sief tussen de opgetekende er varing van de in Yerseke gebo ren Goessenaar meldt Van Schellen: "De combinatie ge loof, homoseksualiteit en vis sersdorp Yerseke heeft voor Martijn slecht uitgepakt. Om dat hij niet geaccepteerd werd is 'ie uit huis vertrokken. Maar dat betekende niet het einde van de ellende." hebben onder meer pizza's in de vorm van gezichten gebakken. Dat was zo'n succes dat de ou ders van de uitgenodigde vriendinnetjes meteen al een woensdagmiddag wilden boe ken. Ze moeten nog even geduld hebben, de school gaat eerst verhuizen naar het gerenoveer de complex aan de Bergweg. In oktober zal het eerste kinder kookcafé officieel van start gaan. De prijs voor een kinderfeestje weet de initiatiefneemster nog niet: "Onze leerlingen moeten eerst maar eens een kostprijsbe rekening maken." GOES Galerie-Atelier De Kaai, J.A. van der Goeskade, tekeningen van Cor van Gils en Jacky Rom- me, beelden en grafiek van Phile mon van den Brande, 'Magie', t/m 14 augustus. Galerie van den Berge, Westwal 45, schilderijen van Dave Meijer, 'Nulpunt' en Clary Stolte, 'Mixed media', don derdag t/m zaterdag van 12.00- 17.00 uur, t/m 24 juli. Lunch- café Stadhuis, Grote Markt 23, schilderijen van Anna van den Berg, dinsdag t/m zaterdag van 9.00-18.00 uur, t/m 3 juli. Podi um 't Beest, Beestenmarkt 3, schilderijen van Lott Boekhoff, t/m juni. Serviceflat De Scha kel, 's-Gravenpolderseweg 9, werken van Kees Bruijnes, t/m juli. Ambachtscentrum, Kat- tendijksedijk 27, quilten en li tho's, woensdag en zaterdag van 13.00-16.30 uur, t/m juli. Servi ceflat De Horst, De Horst 48, monotypes in olieverf van Han- neke Goetheer, t/m juli. Goes, Gatshuis, Kievitlaan 64, schilde rijen, gemengde technieken van Henny van Zunderen, tot eind ju ni. Die golfbewegingen kent de auteur Van Schellen. "De ge schiedenis herhaalt zich. Dan is het weer wat toleranter en dan weer niet. Hoewel de 31- jarige Van Schellen niet in Zeeland geboren is, noemt hij zich toch een Zeeuw. Nadat hij zijn vader met pijn en moeite over zijn seksuele geaardheid had verteld, brak de hel los. Martijn raakte aan de drugs, kwam toch weer op tijd bij de les en verhuisde op een zondag naar Goes. Martijn vertelt verder: "In Yerseke is COLIJNSPLAAT Galerie Curasao, de Kruis straat 9, schilderijen uit Haïti, maandag t/m zaterdag van 16.00-20.00 uur. uit Middelburg. Hij en zijn vriend woonden in Rotter dam, maar ze hadden een huis in Zeeuws-Vlaanderen. Dat beviel, beter dan in Rot terdam en toen een christelij ke school in Terneuzen een vacature had, werd - met suc ces- - gesolliciteerd. Korte tijd later moest Joop voor het schoolbestuur verschijnen. Die stellen vast dat hij met een man samenwoont en dus niet is te handhaven. Na en kele fikse aanvaringen ver huist hij terug naar Rotter dam alwaar hij onmiddellijk wordt teruggenomen met de mededeling dat ze wisten dat hij homoseksueel is. Nu is hij terug in Zeeland en bovenbouw. "Ze moeten in groepjes zelfstandig het kinder feestje organiseren. Ieder kind mag zelf twee gasten uitnodigen die in ons restaurant komen di neren. Onze studenten stellen het menu samen, doen de inkopen en geven kookles. Ze leren de kinderen ook op een veilige ma nier de maaltijd uit te serveren." Volgens Smet boort deze prak tijkopdracht een scala aan vaar digheden aan bij haar scholieren. "Er wordt een beroep gedaan op hun organisatietalent en op hun leidinggevende kwaliteiten." Het ontvangen van de gasten, de taak van de studenten, is een goede De 56-jarige Jos uit Ritthem had minder problemen, maar had er niet zoveel moeite mee. Al op zijn veertiende lokte hij vrienden mee naar huis. "Ik had vroeger een voetbalspel en dat was toch wel iets bijzonders in die tijd. Daardoor gingen jongens van school wel met me mee. Ik deed toen heel wat moeite om jongens thuis te krijgen. Veertien was ik en zat in de derde klas van de mulo." Jos kende niet eens het woord homoseksualiteit. Pas toen hij in de twintig was leerde hij het woord kennen dat bij zijn geaardheid wordt gebruikt. Jos heeft zich in al le onwetendheid steeds koest gehouden. Tijdens een van zijn zeereizen op zijn eenen twintigste kreeg hij de eerste ervaring. Christelijke school KATS Zeeuwse Rozentuin, Katse Groeneweg 3, beelden van Sjoerd Buisman, Mathilde Cuijpers, Ni colas Dings, Bart Kelholt en Al bert Verkade, dinsdag t/m zater dag van 10.00-17.00 uur, t/m be gin september. Remco Kok won de mountainbike bij de Koperen Tuin, (foto: pr) HEINKENSZAND Galerie 't Kunstuus, Dorps straat 43, schilderijen van Wilt- rud Weigel, 'Emotion und Muta tion', woensdag en donderdag van 13.00-18.00 uur, vrijdag van 13.00-18.00 en 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. t/m 3 juli. KAPELLE Fruitteeltmuseum, Biezelingse- weg 10, diverse voorwerpen, fo to's, echte rupsen en vlinders, 'Van Rupsen Kinders tot Volwas sen Vlinders', woensdag t/m za terdag van 13.00-17.00 uur, t/m 21 juli. Gemeentehuis, Kerk plein 1foto's van Christa Breure, 'Boomtoppers', t/m 9 juli, maan dag en woensdag van 9.00-16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00- 13.00 uur en donderdag van 9.00-18.00. Rozenkwekerij Jos en Rianne Otte, Dijkwelse weg 15b, schilderijen van Gerda Duisterhof, 'Het Zeeuwse land- schap', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 9.00-16.00 uur, t/m juni. r/ZT in iiB Radiojournalist Van Schellen haalt Zeeuwse homo's uit kast Door Ad Hanneman W*W**'W r

Bevelander | 2004 | | pagina 5