13 7 25 Plattelandsscholen Noord-Beveland presteren beter Zeeuwse websites moeilijk voor gehandicapten in 10 18 23 Op 3 december opent de allergoedkoopste supermarkt de deuren in Goes! 9? vader en zoon verzamelen rariteiten I jL aarends goes Vijfhonderd en de laatste Politie arresteert acht demonstranten Greenpeace Kerkinbreker zwijgt in alle talen GOES - De 35-jarige verdachte van de inbraakgolf in Zeeuwse kerken, weigert elke medewerking aan het poli tieonderzoek. Zo weet de Goese politie nog steeds niet waar de man vanaf september tot zijn arrestatie op 29 oktober woonde. I 7Fn I PAKKER Zuidawierifcaans J f L_ 'FF elke dag beter 14^ EUROPA UIN 1 i Advertentieverkoop: (0113) 274 000 www.de-bevelander.nl Interview met Cabaret in Katseveer is weer Golden Earring sterfte door zeeuwse Krabbendijke open ■■■■MM (advertentie) (advertentie) (advertentie) Openingstijden Abdij nieuws Yerseke autowereld Gemeente Goes Magdalenastraat II 4461 AL Goes te(. 0113 - 215 436 B55r Haagse een Even voorstellen: aan de rechter kant, vader Huib Boogert, 8-11- '47. Taalgoochelaar, misschien zelfs -kunstenaar. Krijgt tranen in de ogen van anglicismen en dat niet van ontroering. Speelt graag met woorden, duikt gretig in de geschiedenis en herkomst van woorden en wordt en nog Makers van websites staan er veelal niet bij stil dat hun sites grote drempels opwerpen voor gehandicapten. Een woordvoer ster van Drempels Weg geeft enkele simpele voorbeelden: "Blinden kunnen met behulp van een braillemachine op het internet surfen. Maar als in de site dan staat dat je op de blau we link moet klikken voor infor matie en op de groene voor weer andere informatie, dan kan hij Rekenen/Wiskunde en Begrij pend Lezen. De groepen twee, vier, zes en acht van de vijftien scholen van de Zeeuwse school vereniging deden mee aan de test. Die op Noord-Beveland kwamen goed uit de bus. Uit het rapport is verder geble ken dat op veel van de VPCO scholen de kinderen uit gezin nen komen waar minstens één van beide ouders een hbo- of universitaire opleiding heeft. En dat de leerkrachten over het algemeen hogere eisen aan hun pupillen stellen dan gemiddeld in Nederland. Zo krijgt een kind pas het advies naar het vwo te gaan als hij beter presteert dan de gemiddelde leerling in Aan de eethoektafel van het ouderlijk huis wisselen de twee rariteitenverzamelaars nog wat eigenaardigheden uit. "Ik heb gisteren nog iets van ANP geplukt. Een aanvoerder van een voetbalelftal die burgemeester wordt", vertelt senior. "En ik heb van een collega gehoord dat 'negen weken' een Axels schel- woord moet zijn", voert junior aan. Huib gniffelt: "Daar moet ik eens in duiken." heeft ook drie Zeeuwse ambas sadeurs aangesteld. Levin de Groote uit Vlissingen is blind en surft over het internet met behulp van spraakondersteu- ning. De andere ambassadeur, Piet Nederlof ook uit Vlissingen, is motorisch gehandicapt en Peter Overdulve uit Middelburg heeft een verstandelijke beper king. Hun handicaps verschil len, maar alle drie zijn ze expert op het gebied van internet. Zij inventariseren de problemen die ze tegenkomen op het inter net en geven oplossingen aan. Half december presenteren de ambassadeurs aan de Vlissingse burgemeester A. Dok-van Weele de resultaten van hun inspan ningen. Goes Lange Kerkstraat 44 JASSEN 20% KORTING UNITED COLORS OF BENETTON. De politie is op zoek naar getuigen die weten waar de man in septem ber en oktober heeft gewoond. Het gaat om een blanke man, lengte 1.90 meter; hij heeft een snor en kort stekelig haar en een ongeschoren uiterlijk. De man droeg meestal een zwarte muts met een Fila-embleem. Verder had hij een grote sporttas bij zich. Getuigen kunnen hun informatie doorgeven aan politie Zeeland, telefoonnummer 0900-8844. Cameleon uit. En geliefd lezerspu bliek, we leefden allemaal nog lang en gelukkig, 't Amusement. niet onwrikbaar op een zelfde standpunt te hoeven staan. Dat biedt een zekere 'dichterlijke vrijheid' om mee te wer ken. De Cameleon heeft een kleverige uitrolbare tong waar mee hij bliksemsnel insecten uit de lucht haalt voor zijn dagelijkse portie energie. Zo zijn er ook wel columns tot stand gekomen, een flits in je leefmilieu en schrijven. En een roltong is net als zo'n rolfluitje op een kinderfeestje, je blaast er op en fwiettepriet, het rolt uit. als een slurf. Over slurven gesproken, daar komt een grote olifant met een lange snuit en die blaast het verhaaltje van maatschappij, vrienden, kennissen, familie bewust en onbewust aanboden. Dat kon de actualiteit zijn, een belevenis op vakantie, locale en regionale poli tiek. Of uit de oude doos van opoe zaliger en haar zusters moe Jaone en moe Kee, van nonkel Cesar uit Vlaanderen of van tante Henriëtte. En uut ons eigen gewest en oppe'kröönd mie Zeeuwse uut- druksels. Als slot een 'vette knipoog', een doorden- kertje of gewoon een goede mop. Soms duidelijk herkenbaar, soms wat ludiek. Ze staan allemaal in mijn archief ter inzage en alles bij elkaar is het gewoon het leven zelf, het simpele geluk van alledag. Dank voor alle bewuste en onbe wuste bijdrages die zo Aan De Kant Gezet werden. De Cameleon (Chamaeleonidae) is een dier uit de familie van de hagedisachtigen, dat de eigenschap heeft om zijn schutkleur zodanig aan de omgeving aan te passen dat hij er deel van uitmaakt maar niet opvalt. Als columnist kun je jezelf zo permitteren o o u GOES - Het kunstje is nog niet eerder geflikt in het wereldje van boeken en uitgevers. Vader en zoon die bij dezelfde uitgever op dezelfde dag ieder een boek laten verschijnen. Twee Goesenaren zorgen op 17 november voor, wat de Haagse uitgever BZZTöH een unicum noemt. Deze Aan De Kant Gezet of Cameleon is de vijfhonderdste en tevens de laatste. Alles verandert; tijd om er een punt achter te zetten. Tien jaar geleden stond in toen nog Het Nieuwsblad op 24 november 1993 de eerste met als titel 'Handen af van Sint', over Sinterklaas die uit de schaduw van de kerstboom moest zien te kruipen. Hij is nog steeds actueel, vooral omdat die schaduw sindsdien alleen maar langer is geworden. De vorige schrijver, Bert de Mol, hield er mee op en ik mocht het eens proberen van de redactie. Toen wist ik zelf nog niet dat deze column zo lang uit mijn pen zou vloeien. Wekelijks heb ik er een gemaakt met wat de malaria Vroegere hoge kinder- Vrijwel alle sites scoorden onvoldoende volgens de inter nationaal erkende W3C-criteria voor toegankelijk internet. Drempels Weg hoopt dan ook dat de campagne in Zeeland aanslaat. Want juist het internet biedt gehandicapten grote kan sen. Zo kunnen gehandicapten via het internet zonder hulp informatie opzoeken en zelfs producten bestellen. En voor doven is het chatten een uit komst. Ze kunnen communice ren met anderen zonder een doventolk nodig te hebben. De komende maand vraagt Drem pels Weg de makers van de bekendste Zeeuwse sites of zij bereid zijn hun sites beter toe gankelijk te maken. Het bureau den in de kraag gevat en mee naar het bureau genomen. Justitie liet ze in de loop van de dag weer gaan. Greenpeace is van plan om DLH aan te geven bij het ministerie van Justitie. Volgens de milieuor ganisatie koopt DLH hout op dat illegaal is gekapt in Afrika. Het Deense bedrijf zelf ontkent ille gaal gekapt hout te verwerken. GOES - Gehandicapten kunnen slecht overweg met de belangrijkste Zeeuwse websites. Dat zegt de afde ling Drempels Weg van het Landelijk Bureau Toegankelijkheid. Dat bureau nam in heel Nederland websites onder de loep en is een campagne gestart om de websites in Zeeland te verbeteren. GOES - De kinderen van de christelijke dorpsbasis- scholen in de gemeentes Noord-Beveland en Veere halen gemiddeld een beter schoolresultaat dan scho len in de rest van Nederland. Vooral op het gebied van Taal en Begrijpend Lezen scoren deze scholen goed, zo blijkt uit onderzoek. een enquête in en aan de hand daarvan wordt bekeken of BORSSELE - De politie heeft in het havengebied van Vlissingen-Oost acht actievoerders van Greenpeace gear resteerd. Die weigerden een blokkade bij houtverwer- kingsbedrijf DLH op te heffen. Greenpeace beschuldigt het bedrijf ervan dat die illegaal gekapt hout verwerkt. In alle vroegte blokkeerden de actievoerders afgelopen donder dag de toegangspoort van het bedrijf. Op het terrein lag tro pisch hardhout opgeslagen die de leden van Greenpeace inven tariseerden. Toen de demonstr anten geen gehoor gaven aan de oproep van de politie om het ter rein te verlaten, grepen de agen ten in. Acht actievoerders wer- De man werd in Woudrichem opgepakt bij een inbraak in een kerk daar. De politie denkt dat hij ook verantwoordelijk is voor tien tallen inbraken in godshuizen in Zeeland, West-Brabant en Zuid- Holland. De politie vermoedt dat man de laatste maanden in Zeeland heeft gewoond, maar weet niet waar. Mogelijk heeft de man een pension gehuurd en is daar na zijn aanhouding op 29 oktober niet meer teruggekeerd. Scottweg 2 (De Poel II) 4462 CS Goes Tel: 0113-215567 "Maar dit betekent niet dat we al tevreden zijn, want het behou den van het kwaliteitsniveau is net zo moeilijk", legt Inge Maaskant uit. Zij is directrice van basisschool De Dubbele Punt in Geersdijk en geeft daar les aan combinatieklas zes, zeven en acht. Deze school is onderdeel van de VPCO Venobe (Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs in Veere en Noord-Beveland). Afgelopen schooljaar hebben ongeveer zeshonderd basis scholen meegewerkt aan het Cohort onderzoek Primair onderwijs. Hierin is onderzocht hoe de leerlingen scoren op het gebied van Taal en Ordenen, we hier morgen nog." Het is juist dit enthousiasme voor hun vak en de bijkans dwangmatige belangstelling voor rariteiten dat de twee gemeen hebben. Maar daar houdt ook iedere vergelijking mee op. Lees je het debuut van Rudy, een boek vol voetbaleigen- aardigheden met de titel Inswingers en afzwaaiers, dan zie je weinig overeenkomsten met het boek van pa Boogert. "We hebben allebei een andere schrijfstijl. Bij mijn vader speelt taal een hoofdrol, bij mij een bij rol", legt Rudy uit. En er is nog een belangrijk verschil meent Huib. "Rudy heeft een veel grote re prestatie geleverd. Mijn boek is gewoon een bundeling van colums. Rudy heeft zijn boek nog moeten schrijven." Volgende week wacht het circus rond de publicatie van beide boeken. De twee Goese auteurs vinden de stunt wel vermakelijk. Huib is bovendien trots dat zoon Rudy in zijn voetsporen treedt. Rudy zelf blijft er vrij nuchter onder. voor betaald ook bij de Telegraaf. Aan de linkerkant: zoon Rudy Boogert, 29-3-75. Verzamelaar van absurde sportfeitjes. Zijn bloed gaat sneller stromen bij een voetbaluitslag 34-0. Krijgt een absolute rilling door het lijf als hij een berichtje in de krant tegenkomt van een Finse voet baller die toestemming heeft gekregen om met rugnummer 96,2 te spelen. Rudy koestert dat soort voetbalabsurditeiten in zijn archief. Een dwangneurose zoals hij het zelf noemt, die hij sinds zijn kleutertijd met zich meetorst en die hij de vrije loop kan laten gaan op de sportredac tie van de PZC. TaalArsenaal is de boektitel van Huib. Een bloemlezing van de taalcolumns die hij voor de Telegraaf schrijft. "Een colum nist schopt, slaat, beschimpt en mag hofnar zijn. Een columnist mag straffeloos schrijven wat hij wilt." Bij de columns in het boekje staan ook lezersreacties gepubliceerd. Huib Boogert is vergeven van taal, blijkt tijdens het interview. "Weet je wat het eerste geschre ven Nederlandse woord in de geschiedenis is?" De interviewer haalt zijn schouders op. "Wad. Dat woord is al terug te vinden in Romeinse geschriften." De columnist staat op het punt een uiteenzetting over het onder werp te geven, maar zoon Rudy stopt hem af. "Want dan zitten Nederland waarvan verwacht wordt dat die naar het vwo kan. Volgens Maaskant speelt de achtergrond van de ouders zeker een rol bij het behaalde resultaat. "Het was verassend en nieuw voor me dat een iemands achtergrond blijkbaar toch erg meespeelt." De resultaten van de scholen van de vereniging zijn vergele ken met andere scholen in Nederland die qua achter grond een soortgelijke leerlin gensamenstelling hebben. Het ITS en het SCO-Kohnstamm Instituut hebben het onder zoek gedaan. Het ITS is ver bonden aan de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) en het SCO-Kohnstamm Instituut aan de Universiteit van Amsterdam. Het onder zoek is sinds schooljaar 1996/1997 eenmaal in de twee jaar. Naast dit kwaliteitsonderzoek doet de VPCO zelf één keer in de vier jaar een tevredenhei- "Ik heb er niet echt speciale gevoelens bij." Wel heeft Rudy gebruik gemaakt van de ervaring van Huib. Vader heeft zijn licht laten schijnen over het manu script van zijn zoon en adviezen gegeven. "We hebben veel gepraat over mijn boek", legt Rudy uit. Redactie (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 er helemaal niets mee." Het grootste probleem vormen de minuscule links op de websites. "Veel gehandicapten hebben last van hun motoriek. Het is dan te vaak een probleem om op een site het pijltje op de juiste link te krijgen." De eenvoudige oplossing: maak de links wat groter. Drempels Weg onder zocht onlangs de toegankelijk heid van een groot aantal belangrijke Zeeuwse websites. Wij zijn u graag g van dienst in ons raTÜl nieuwe pand aan de Scottweg 2. 7 j woensdag 12 november 2003 jaargang 54 nummer 46 GRAVEREN doen wij GRATIS! J r - Ik,-. I' Nobelweg 2 - 38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel. 0113 270 695 GELDIG T/M 18 NOVEMBER 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. De Emmer Tel. 0113 - 274000 ■t i A AUTOSCHADETEAM r* Leerlingen van groep vier van basisschool De Dubbele Punt in Geersdljk, één van de vijftien scholen van de VPCO. foto: mieke valk donderzoek. De ouders, leer- een enquête in en aan de hand iedereen het wel naar zijn of krachten en de kinderen vullen daarvan wordt bekeken of haar zin heeft en tevreden is. "O Q> CU 3. ca GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND 08.00 - 17.00 08.30 - 17.00 VJ 'E CU 75 CU Marconistraat 2, Goes X' Door Dennis Rijsbergen C ro u 3 ro t; Cé Maandag Dinsdag Woensdag gesloten Donderdag 08.30 - 17.00 Vrijdag 08.30- 17.00 Nieuw adres: Kijk ook op www.autoschodeteam.nl Fax: 0113 - 250251 MOOI WEER-- CYCAS REVOLUTA Mooie, decoratieve varenpalm. wWWWWi \\\\W® V 3 bekers medailles vaa beeldjes schalen”*4»et sporttenues relatiegeschenken enz. I j l 1 -

Bevelander | 2003 | | pagina 1