15 17 11 Goes boert goed, Borsele net een zesje Afval is kern van de zaak Kerkinbraken zeeland lijken opgelost Uff BRUIDSMODESHOW Weet u dat u binnenkort Weet u dat de in de nieuwste naar Goes komt?! 19 31 13 goedkoper uit bent voor uw boodschappen?! supermarkt van Goes ook minstens 12% allergoedkoopste supermarkt binnenkort ook D’r was ‘s,,,,, Golden Earring in Goes J*i ELSEVIER PUBLICEERT ECONOMISCHE RANGLIJST Zuidanterikaans Mi NIEUWE vvLLuv I IE. elke dag beter elke dag beter Golden Tulip ft HLS® woensdag 5 november 2003 jaargang 54 nummer 45 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 www.de-bevelander.nl ■Sfi DJ-route in Goes Landrotten met zee vaart als hobby concreter dan ooit «Éw L\\mf vooral in de toeristische sector scoort Goes goed. Openingstijden Tel. 0113 - 274000 Ter valcke Bevelander Extra Gemeente Goes Abdij nieuws t.- 1 i 5' r ’Wl Mogdalenastroat II 4461 AL Goes teL 0113 - 2.15 436 Zie de advertentie in deze krant Goes Lange Kerkstraat 44 24 november Arsenaaltheater Vlissingen GOES - De gemeente Goes doet het economisch goed zo blijkt uit een onderzoek dat bureau Louter uit Delft hield in opdracht van Elsevier. Van de 426 gemeenten staat Goes zestiende op de economi sche ladder. De andere Zeeuwse gemeenten volgen op grote afstand. Reimerswaal, Kapelle en Borsele doen het zelfs matig en zijn in de onderste regio nen van de lijst te vinden. UNITED COLORS OF BENETTON. Actievoerders bouwen aan de muur van gele vaten. BORSSELE - Het is een raar stukje niemandsland die delta van gras op de dijk die uitkijkt op de Kaloot en op de kerncentrale Borsele. Op de achtergrond de energie zoals de actievoerders dat willen: wind molens. Op de voorgrond de kerncentrale die al dertig jaar lang levensgevaarlijke afvalstoffen uit scheidt. Daartussen politieagenten als 'peace keepers'. De beheerder van de centrale EPZ, vier de vorige week donderdag een verjaardagsfeestje, zo'n tweehonderd actievoerders kwamen dat luid ruchtig verstoren. u> O) O o SINTERKLAAS Sint en Piet kindershows v.a. 300,- Sint en Piet spelpakket v.a. 150,- Sint en Piet Kledingverhuur v.a. 65,- E KUST T,estaUr^ Man bedreigt parkeerwacht S GOES - De Zeeuwse kerkbesturen kunnen 's nachts weer rustig slapen. Met de aanhouding van een 35-jari- ge man uit Spijkenisse denkt de politie de inbraakgolf in onder andere Zeeuws kerken te hebben opgelost. Maandag Dinsdag Woensdag gesloten Donderdag 08.30 - 17.00 Vrijdag 08.30- 17.00 A GOES - De enige echte Godfathers van de Nederlandse rock 'n roll - Golden Earring - zijn zater dag 22 november te vinden in de Zeelandhallen in Goes. Drie generaties popmuziek- liefhebbers kunnen dan genieten van een optreden waaraan niets unplugged is. In De Faam van de komende twee weken besteden wij extra aandacht aan The Golden Earring. Lezers kun nen rekenen op een interview met frontman Barry Hay en een lezersactie waarbij gratis toegangskaartjes en de nieuwste DVD van de band verloot worden. VOOR DEZE EN VELE ANDERE ATTRACTIES WWW.VITAEVENT.NL 0118-635443 In verwachting? zie pag 1 8 3 CO Plannen binnenstad BEW. EX. ■■■■■MM Stichting ‘t (gilde (De Hevelanden is een onafhankelijke vrijwilligersorganisatie; een ‘club’ van 50-plussers, die hun ervaring en kennis belangeloos aan anderen door willen geven, ongeacht hun leeftijd, zie. pag. 14 Muziek vereniging in de problemen ftS* 1 <1 I W A? 'DER (advertentie) FOTO: DENNIS ROSBERGEN ■MMH (advertentie) (advertentie) De Bevelander (advertentie) 4 I E <U Q. U Een omsingeling lijkt het. Alsof een leger van zeshonderd gele olievaten op de heuvelrug is samengedromd om de kern centrale in het dal te vermor zelen. Een indrukwekkend uitzicht die muur van gele vaten, vindt ook voormalig SP-Kamerlid R. Poppe. Die vaten symboliseren volgens hem de hoeveelheid nucleair afval dat de kerncen trale in dertig jaar heeft gepro duceerd. Poppe kijkt tevreden rond. "Een goede opkomst", roept hij onder het genot van een walmende bak koffie in de gure koude. Toch mist Poppe wel de strijdvaardigheid van de jaren tachtig. Toen liep het volk mas saal uit tegen al dat met kern wapens en -energie te maken had. Desondanks gelooft hij dat een overgroot deel van de bevol king 'nee' zegt tegen de kern centrale in Borsele. "Kijk maar eens op internet hoeveel men sen zich daar uitlaten tegen kernenergie. Het is jammer dat die achter hun computer blij ven zitten. Ga van die website af en ga de straat op, zou ik zeggen." me ooit 's een Zeêuws gedichtje eleerd waèr a 't woord "pompie" gebruükt wier. Mè dat kan mie 't rijmen te maeken ehad 08.00 - 17.00 08.30 - 17.00 FOTO: JAAP WOLTERBEEK Marconistraat 2, Goes Marconistraat 2, Goes Westduin 1 - 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E westduin@zeelandnet.nl Iwww.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 - F (0031)-(0)-118-552776 w r- GOES - De politie heeft in de Marconistraat in Goes een 38-jarige man aangehouden die een parkeer wacht had bedreigd. De controleur was een boete aan het uitschrijven toen de eigenaar van de verkeerd geparkeerde auto op hem af kwam lopen. De man schold de parkeer wacht uit, sloeg de pet van zijn hoofd en probeerde tot twee maal toe de controleur te slaan. Altijd maar ‘t zelfde? Of dit jaar eens iets nieuws! Kerst- en oud nieuw party in sen verrassend nieuwe entourage. Bel. fax of mail voor uitvoerige hjfcvinformatie, feu Intussen koekeloeren de actie voerders vanaf de dijk naar de kerncentrale. Een van hen geeft een collega-demonstrant uitleg: daar staat de kolencen trale. Die witte koepel, ja daar, is de kerncentrale. Onderwijl turen uit de verre raampjes van het EPZ-kantoor nieuwsgierige en misschien wel angstige gelaten terug. <U N s Meer dan twintig kerken op Walcheren, Schouwen Duiveland en Tholen en in Zuid- Holland en West-Brabant kregen de afgelopen weken ongewenst bezoek. De politie adviseerde de besturen van de godshuizen, ook die in Zuid-Beveland, de waardevolle voorwerpen mee naar huis te nemen of stevig achter slot en grendel op te ber gen. De inbreker liet zijn oog vooral vallen op waardevolle historische bijbels, offerblokken en collectebussen. De man die nu verdacht wordt van al die inbraken, werd in Woudrichem in de kraag gevat. De politie betrapte hem daar op heterdaad in de Nederlands Hervormde Kerk. Omdat een groot deel van de kerkinbraken in Zeeland zijn gepleegd en de Zeeuwse politie het onderzoek ernaar coördi neerde, is de verdachte overge dragen aan de politie in Goes. Oanze dochter van bienae zesse kon 't a, en oanze zeune van tweeë begunt 't te leren: Zeêuws proate. We 'ope da me ze iermie een basis ege- ven waedeur dat stiksje van oanze eigen cultuur ók voe de kommende generaties bluüft bestae. Me zoue d'r stik hroós op weze a die van oans Zeêuws bluüve proate. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op 't Bevelans. Om d'n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe'k in 't Zeêuws zoas a ik dat proate: in 't West Zuud-Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. Mie 2 van die kleine huus zou ik toch motte wete waèr a de sprookjes vandaen komme. Mè ik weet 't nie! Noe zatte me van 't weekend op de televisie naè "assepoester" te kieken, en toen docht ik da dat best 's deur een Zeêuw** eschreve zou kunne weze Neem allenig a de titel: assepoester. In 't Nederlands Woordenboek è'k gin aer woord kunne vinde dat a mie "asse" begunt, terwijl a d'r in 't Zeêuws woordenboek een 'oop woorden bin mie "asse” of "assie". Mè waèrom a Assepoester voe mien Zeêuws is, ligt vooroal an de goeie fee: de petemoei. Bie oans in de fermielje me ók een soort goeie fee: moe Griete. Eigenlijk is 't een tante van m'n voader, mè me worre oallemille stik deur d'r verwend. Ze brocht me nie naè 't bal van de prins, mè ik kreeg op zaètter- dag wè oaltied een guld'n voe Kiekieris. (daè è'k mien prins overigest nie lere kenne, mè da's een aer ver'aal) En noe kriege mien huus ók oaltied wat lekkers van d'r mee. Noe docht ik da een "moe" of "moei" een tante was die a zelf gin moeder was, mè dat is puur toeval da dat mie de "moe's" die a ik kenne zo is. "Moei" bliekt trouwens gewoon Nederlands te wezen voe tante. Dus 't liekt d'r nie op da Assepoester een Zeêuwse pete moei oa. Een pompe*** die a ometoverd wordt in een koets, muüzen as paerden en lakeien, en een prins die a bluüft zoeke naè dat ene misje dat a 't schoentje past? 't liekt mien te varre ezocht voe de deursnee Zeêuw. 't enigste wat a ik d'r in kon herkenne was 't om twaelf uren thuüs weze. Binne de Zeêuwen misschien te nuchter voe sprookjes? Wie weet! A 't Zeêuws toch nog mè lank en gelukkig mag leve. ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl I EVENT, FUN ENTERTAINMENT Ze zien een lange gele muur van vaten waarop jong en oud, hanenkam en hippiestaart, milieuactivist en politicus staan te drummen. Een oor verdovend kabaal. Het grote spandoek kunnen ze daar bin nen in de centrale ongetwijfeld lezen. '30 jaar kerncentrale, 240.000 jaar gevaarlijk afval.' Met gevoel voor humor merkt een van de actievoerders op: "Dat is nu precies de kern van de zaak." De bevindingen van het onderzoek staan in de Elsevier van 25 oktober. Het onder zoeksbureau Louter nam de economische prestaties in de periode 1996-2002 van 426 gemeenten onder de loep. Goes gooit opmerkelijk hoge ogen. In de categorieën detail handel, vrije tijd en toerisme, gezondheidszorg en onder wijs staat de gemeente zelfs op de eerste plek. In het totaalklassement scoort Goes een rapportcijfer van 7,50. En dat levert de zestiende plek op. De tweede Zeeuwse gemeen- volgens de "Schriefwiezer" wor 't Nederlandse "naar" en 't Bevelandse "ni", bevoorbeeld as "naè" eschreve. Toch pas ik 't af en toe een bitje an om 't leesbaer te ouwen. Ik weet noe da 't sprookje deur de gebroeders Grimm eschreven is. Da's toch ók een Zeêuwse naem? Misschien da d'r ergest toch een ver band is... pompe is de Zeêuwse benaeming voe een pompoene. Mien oma ei U. M- te, Schouwen Duiveland, is te vinden op plaats 122. Die blijft daarmee gemeenten als Middelburg (124), Noord- Beveland en Veere (228) en Vlissingen (273) voor. Reimerswaal, Kapelle en Borsele halen een magere score. Die zijn terug te vinden op respectievelijk plaats nummer 326, 329 en 335. Borsele, de laagst geplaatste Zeeuwse gemeente, haalt net een vol doende met het rapportcijfer 6,02. Haarlemmermeer bezet overi gens de eerste plek. FTT.?-"'-

Bevelander | 2003 | | pagina 1