11 15 7 Artsenpost mijlenver van patiënt' Van zeiltocht tot trektocht KORTING 18 16 p 1 tiip Zeeuws Golden Tulip willen Zeeuwen wel een Zeeuwse dag? Wintertijd begint W ANTA aarends goes SANNE DE REGT UIT GOES WORDT MISS NEDERLAND OP ALLE KAMERPLANTEN Winkelweken Heinkenszand 3255 In verwachting? Betere ontvangst radio in Goes taw rant woensdag 22 oktober 2003 jaargang 54 nummer 43 ri# lit... Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 l/Wn leuke Lion King Kicks in Middelburg /«F ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl Openingstijden GOES - Oude tijden herleefden op de wateren bij Goes. Negentien oude zeilschepen trokken afgelopen week in de vijfde bietenrace van Sint-Annaland op Tholen via Goes naar het West-Brabantse Steenbergen. Daar leverden de schippers een symbolische lading bieten af bij de suikerfabriek. En net als vroeger, wanneer de wind te veel tegenspel biedt, verruilden de schippers de windkracht voor spierkracht. Abdij nieuws Krabbendijke Autowereld Magbalenastraat II 4461 AL Goes teL 0113 - 2.15 436 ie/ zie pag 8 Theater opent feestelijk de deuren prijzen met De Bevelander Eversdijk erelid van Raad van Europa 25 oktober t/m 29 november GOES - De zes Zeeuwse huisartsenposten zijn bureaucratische en dure instellingen. Dat blijkt uit de vele klachten die bij stichting Het Klaverblad in Goes binnenkomen. Gemeente Goes Zou het inderdaad uitmaken of je geboren en getogen bent in Zeeland? “Misschien wel, maar het blijft een keus van de men sen zelf of ze mee willen doen, Zeeuw of niet”, zegt C. Oreel uit Kloetinge. Hij zou een vlag kopen als bepaalde onderdelen gratis zijn. “De kos ten moeten niet uit de klauwen lopen hoor." Zeeuwen zijn nu eenmaal zuinig. H. Botter uit Arnemuiden: “Voor mij hoeft het allemaal niet, ik ben geen Volgens Stoffels zou iedereen de Zeeuwse vlag moeten uit hangen op de derde dag van mei om de saamhorigheid tus sen de Zeeuwen te bevorderen. “Ik hang hem zeker uit’, zegt J.Meissner uit Kapelle. Ze vindt het een goed initiatief Zeeland op deze manier te promoten. R. de Vries uit Middelburg komt bepakt en bezakt aanlopen en voor een korte vraag heeft ze wel tijd. Zij vindt dat Zeeuwen best een beetje chauvinistisch mogen zijn, dus zo’n dag is goed. C. Zuidgeest-Versteeg uit Bruinisse denkt er heel anders over. “Ik ga daar echt niet aan meedoen, ben ook geen echte Zeeuw en keer binnenkort terug naar Overijssel. Heb het helemaal gezien hier.” En toch heeft het wel iets zo’n speciale dag voor onze provin cie. Tenminste volgens Z. Roose uit Amersfoort wel. “Ik ben al vijftig jaar weg uit Zeeland, maar ik kom dan terug hoor, als ik nog leef tenminste.” Wel of geen vlag op de Zeeuwse dag?, dat is en blijft de grote vraag... Zoas gezeid was 18 oktober de Zeêuwse Dialectdag. Een zaal vol mensen die a ‘t Zeêuws een waerm ‘arte toe draege. Ik d'r dan ók wee van genote. Mè toch mó me 1 dieng van mien 'arte: d’r wazze mè ‘éél weinig jonge mensen. Je ‘óór vaak da jongere Zeêuws proate ouwerwets vinde, en dat laèt je wè naedienke over de toekomst... ‘t Zeêuws is dus eigenlijk een trendsetter! En dat is net wat a jongere wille: oalle nieuwe diengen as êêsten doë of mee- maeke. Dan kunne ze deur noe a Zeêuws te proaten oal die aere ‘Ollandse trendsetters een stapje voor weze. Dat kom dan tóch nog goed mie de toekomst van ‘t Zeêuws!** Toch is t’r een lichtpuntje: de eregast van de dialectdag, Jan Stroop van de Universiteit van Amsterdam, ei vee taalkundige zaken onderzocht, ‘t Meest bekende is wè ‘t Poldemederlands waèr a ‘k vorige keer over eschreven Op de dialectdag goeng ‘t over de vraeg waerin a ‘t Zeêuws van 't West-Brabants ver schilt. ‘t Antwoord za’k achterwege laete, want wat a mien interesse vee meer wekten is zien onderzoek naè de verande- rieng van ‘t Nederlands, ‘t Bliekt naemelijk da ‘t Zeêuws een soort koploper is in de vernieuwing van oanze nationale taal. ‘T wiglaete van onnodige zaken, zoas de “h” an‘t begun van 'n woord, ‘t veranderen van “mg" in ‘t sneller uüt te spreken “rik’ en de typisch Zeêuwse uutspraeke van de lange “ij”( waèr a oans “ie” tegen zegge) zou in de toekomst volgens Stroop wè ‘s deur 'êêl Nederland over’enoame kunne worre. TROUWEN IN DE LOVEBOAT? zie verder in deze uitgave voor nadere informatie ca EUROPA UIN <u ‘t is wee Herfstvekantie. Wee een weke waèrin we oanze huüs flienk mie ‘t Zeêuws kunne bestoke. We 'ope da ze daèdeur ‘t Zeêuws bluüve proate, want dan bluüft dat stiksje van oanze eigen cultuur ók voe de kommende generaties bestae. Me zoue d’r stik hroós op weze a die van oans Zeêuws bluüve pro ate. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in ‘t Zeêuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud-Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. Zeeuw van oorsprong, maar ik woon er wel en vind dat het geld wel aan iets beters besteed kan worden.” G. Roelsen komt uit Zeeland, maar heeft juist niet de behoefte aan dit soort dagen. Zusjes Oostdijk uit Goes die aan het stadten zijn, zouden een vlag uithangen als iedereen het doet. “Maar het moet wel vrijwillig zijn, want dit verplicht stellen is dom.” F. Asbai geeft als antwoord dat ze het initiatief positief inziet en zal meedoen. A. Hoondert uit s’ Heerenhoek is duidelijk: “Ik ben Zeeuw in hart en ziel en lid van ‘Mooi Zeeland’ een klederdracht- groep, oh ja, ik zou het zeker doen.” E. Zweedijk uit Kapelle: "Wat moet ik met die dag, nee hoor, vind het hele idee onzin.” Zo denkt I. Bresser uit Goes er ook over. “Inderdaad nonsens, dan worden we net als Friesland die zich wil onder scheiden en dat is niet goed.” volgens de “Schriefwiezer” wor ‘t Nederlandse "naar” en ‘t Bevelandse "ni”, bevoorbeeld as “naè” eschreve. Toch pas ik 't af en toe een bitje an om 't leesbaer te ouwen. den. Niet iedereen kan dat geld meteen ophoesten, vindt Het Klaverblad. Op donderdag 13 november organiseert de stichting een bij eenkomst in hotel Arion aan de Boulevard van Vlissingen. Daar kunnen Zeeuwen hun klachten en opmerkingen over de huisart senposten kwijt. Het Klaverblad wil verder inzicht krijgen in de werkwijze van de posten. Wanneer, met welke klacht gebeld kan worden. Wanneer de huisarts uit zijn slaap wordt gehaald en wanneer de assisten te de boel oplost. Al die gegevens moeten medio 2004 uitmonden in een ‘spoedkaart’ die onder de Zeeuwse huishoudens verspreid wordt. Op die kaart staat duide lijk wat de patiënt kan verwach ten van de post. “Verder hopen we dat de bureaucratie bij de huisartsenposten vermindert.” vanof de dialectdag was d’r een directe uutzending van 't radioprogramma van Elsa van Hermon van Omroep Zeêland. Daèrin komme ók ielke keer jonge dialectproaters an‘t woord, ‘t Wor iedere zaètterdag tussen 12.00 en 13.00 uütezonde op 87.9 fin. De huisarts is onbereikbaar geworden. Het is een veelge hoorde klacht, zegt M. Vermeer van Het Klaverblad. Dit jaar zijn daar eenendertig klachten bin nengekomen. Te veel, meent Vermeer. Vooral omdat uit onderzoek blijkt dat maar tien procent van ontevreden mensen de moeite neemt om de klacht ook daadwerkelijk te melden. “De huisartsenposten staan te weinig stil bij de paniek in een gezin. Je moet eerst heel veel vra gen beantwoorden voordat je daadwerkelijk geholpen wordt. We zijn ongerust dat vandaag of morgen ongelukken gebeuren.” Helemaal problematisch is het Wij zijn u graag van dienst in ons gS nieuwe pand aan W de Scottweg 2. GOES - Rinus Stoffels en de LPF willen met ingang van volgend jaar een Zeeuwse Dag houden. Die dag zit vol met culturele, politieke en sportieve activi teiten en de bedoeling is dat iedereen de Zeeuwse vlag uithangt. Zitten de Zeeuwen hier eigenlijk wel op te wachten? De Bevelander vroeg het aan een aantal mensen in het centrum van Goes. GOES - Het kan deze week niet meer stuk voor de een entwintigjarige Sanne de Regt uit Goes. Ze won afge lopen weekend in Aalsmeer de Miss Nederland Verkiezingen. Samen met de elf andere kandidaten uit de Nederlandse provincies ging ze als nuchtere Miss Zeeland de finale in en kwam ze er totaal over- donderd een titel rijker uit. Komend weekend gaat de wintertijd weer in. In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 oktober wordt de klok een uurtje terug gezet. Om precies te zijn: om 3.00 uur gaat de klok terug naar 2.00 uur. Dus kunnen we een uurtje langer slapen! opgevoed en door veel te spor ten, is mijn houding goed.” Van Miss Zeeland, naar Miss Nederland en misschien wel Miss World. Voor die laatste titel gaat ze zaterdag 6 december naar China. Maar daar heeft de visagiste nog helemaal niet over nagedacht. “Ik zit echt nog hele maal na te genieten van het weekend, het is zo onwerkelijk.” Voor de verkiezingen in China krijgt de Miss hulp van Kimberley Kleczka. Zij stoomt alle dames klaar voor de wereld- finale met workshops. “En ze leert ons de Chinese gebruiken en gewoontes anders zag ik strak iets heel verkeerds.” Hoe de Goese de Miss-werk- zaamheden met haar werk gaat combineren weet De Regt nog niet. “Ik heb er helemaal geen zicht op, daar moet ik mijn weg nog in vinden.” Deze week loopt ze vele tv-shows af. Zo is ze uit genodigd bij Paul de Leeuw en Barend en Van Dorp. “Voorlopig is het op tijd naar bed en weer vroeg eruit om straks fit te zijn voor China.” F®" Na vorig jaar de boot te zijn mis gelopen, kwam de Goese nu wel in de nationale finale. “Toen ik Miss Zeeland werd, viel ik al bijna van mijn stoel. Ik had totaal niet gedacht dat ik Miss Nederland zou worden.” Vooraf had ze zich ingeprent er niet te veel van te verwachten. “Als nuchtere Zeeuw heb ik het alle maal over me heen laten komen, de tranen kwamen pas toen ik bij mijn familie was. Ik stond helemaal te wankelen op het podium bij het horen van de uitslag. Mijn familie heeft nog nooit zo’n verrast gezicht gezien.” De overwinning is nog niet hele maal doorgedrongen bij de wanneer de zieke zelf niet naar de post kan bellen maar dat laat doen door een familielid, vriend of buur. "Dan wil de post ook de gegevens van de beller hebben. Een hoop bureaucratie voordat daadwerkelijk tot de kern van de zaak wordt gekomen”, stelt Vermeer. “In de beleving van de patiënt staat de huisartsenpost mijlenver weg.” Ook over de tarieven is veel onte vredenheid. “Zeeland behoort tot de duurste regio’s. En een telefonisch consult kost zesen vijftig euro, ook als je een niets zeggend antwoord krijgt.” Bovendien moeten bezoeken aan de artsen direct betaald wor- Zeeuwse. Alles ging ook heel snel na de Zeeuwse voorronde in Leiden op woensdag 1 okto ber. “De volgende dag, donder dag dus, ben ik gebeld door de organisatie dat ik gewonnen had en die zondag vloog ik met alle provinciale missen naar Turkije. Gelukkig kon ik vrij krij gen van mijn werk.” Doordeweeks werkt De Regt in een parfumeriezaak in Middelburg en is ze freelance visagiste. In Turkije gingen de meiden zich voorbereiden voor de nationale ronde. Hoe moetje lopen, staan, eten, gedragen? Het werd er de meiden allemaal bijgebracht. “Dat ging me best aardig af, ik ben altijd netjes RILLAND - Huib Eversdijk uit Rilland, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor het CDA, is benoemd tot ere lid van de Raad van Europa. Eversdijk nam vorige maand na dertien jaar afscheid van de Raad van Europa. De poli ticus uit Rilland ontving naast het erelidmaatschap bovendien een Europese onderscheiding. GOES - Radioluisteraars in Goes kunnen binnenkort zonder ruis en storing naar Radio 2 luisteren. Het Agentschap Telecom heeft een vergunning afgegeven om een steunzender te plaatsen. In de omgeving van de zendmast in Goes is al lange tijd de ontvangst van radiozenders slecht. Minister Brinkhorst van Economische Zaken besloot de storingen aan te pakken. Met het plaatsen van de steunzender in Goes is de ontvangst van Radio 2 op 94.4 FM voortaan veel beter. Goes is de eerste plaats in Nederland waar de slechte ontvangst van zenders wordt aangepakt. IX^BEW. 'Zviiuu.rrivr i^aarlS wpi Martin Boodt leeft op zijn surfplank www.de-bevelander.nl (advertentie) ik stond te wankelen op het podium klok 1 uur terug (advertentie) ■M (advertentie) (advertentie) De Bé1 nder FOTO: JAAP WOLTERBEEK Winkeliersvereniging Winbela Tel. 0113 - 274000 AUTOSCHADETEAM r Lilj'i Golden Tulip Koudekerke/Vlissingen. Tel: 0118-552510. Fax: 0118-552776 E-mail: westduin@zeelandnet.nl I-net: www.westduin.nl GOES. NIEUWE RIJKSWEG 20, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND 08.00 - 17.00 08.30 - 17.00 TJ 0) CU MOOI WEER-1 E SE E .2 li% GELDIG T/M 28 OKTOBER 2003. Z0LAN6 0E VOORRAAD STREKT WFSTOUIN KOLJOFK FRKF.'VT ISSINGFN Door Mieke Valk Maandag Dinsdag Woensdag gesloten Donderdag 08.30 - 17.00 Vrijdag 08.30- 17.00 Nieuw adres: Scottweg 2 (De Poel II) 4462 CS Coes Tel: 0113-215567 Kijk ook op www.autoschadeteam.nl Fax: 0113- 250251 B Tot haar eigen verbazing werd Sanne de Regt uit Goes (midden) Nederlands mooiste. FOTO: RAMON MANGOLD ^^OPE I

Bevelander | 2003 | | pagina 1