ANTA O 7 9 13 15 Drastisch minder doden in Zeeuws verkeer Nederlands grootste in Zeeland COC midden zeeland weer op volle sterkte 19 Vlindertuin wordt Inbraakgolf teistert kerken JOKC HALLOWEEN Golden Tulip GRIEZEL’ Uw vertrouwde adres voor ANWB vindt tunnel veilig www.wesdijkhomestgle.nl S' Boot in berm, auto in sloot x - Zuidamerikaan s tyrant Ik ben Fabia. Rolstoeldansen Lezing over autisme Bridgecursus in Kortgene Maatwerk zonder extra kosten Woensdag 1 oktober 2003 jaargang 54 nummer 42 Skoda. Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 www.de-bevelander.nl •1W111 Gemeente Goes Magdalenastraat 4461 AL Goes tel. 0113 - 215 436 ■M KRUININGEN - Na alle problemen in het voorjaar en een vakantieperiode is het COC Midden-Zeeland weer op volle sterkte. De voorlichting, opvang en te lefonische hulpdienst is volledig bemand door een groep vrijwilligers. Ook de bar draait als vanouds met vrijwilligers. GOES - Elf kerken in Zeeland zijn de afgelopen we ken het doelwit geworden van inbrekers. Daarbij hebben de dieven het vooral gemunt op collecte bussen, waardevolle kerkelijke voorwerpen en zeld zame bijbels. Het aantal dodelijke verkeersonge vallen is de laatste jaren dalende maar niet zo drastisch als vorigjaar. “Er zijn wel veel activiteiten om het aantal verkeersdoden terug te drin gen, maar zo’n klap naar beneden hadden we nooit verwacht”, zegt Rhebergen. In 2000 en 2001 vielen jaarlijks nog 35 doden in het ver keer, vorig jaar waren dat er 29. Een daling van 17 procent. De cijfers in de eerste tien maanden van dit jaar laten zien dat het niet een eenma lige uitschieter is. “Ook dit jaar zit ten we veel lager dan normaal.” In 1997 lieten zelfs 53 mensen het leven bij verkeersongelukken. Het ROVZ stelde toen als doel dat aan tal terug te dringen tot 32 in 2010. Die doelstelling is nu al ruim schoots gehaald. Toch wil Rhebergen niet rustig achterover zitten. Zeeland is namelijk nog steeds de meest onveilige provin cie van Nederland zo blijkt uit de cijfers. Per 100.000 inwoners vielen er 106 gewonden en doden, in een provincie als Zuid-Holland maar Klaas de Slaper is wakkere winkel op vlindergebied. Voor onze plan nen was de opzet van onze vlinder tuin te klein. We wilden graag gro ter.” De familie Antès ging met de gemeente Borsele rond te tafel zit ten. “Goed aan de weg timmeren, het bedrijf goed opzetten met vi sie voor de toekomst. Zo is het be drijf eigenlijk als een vlinder zelf, het eitje, de rups, de pop, en de mooie vlinder die uitvliegt”, spreekt Antès poetisch.De nieuwe vlindertuin is rolstoelvriendelijk en om niets aan het toeval over te la ten werd het betonnen pad door de tuin vorige week getest door rolstoelers. Zaterdag 18 oktober is het zo ver. Dan gaat de tuin offici eel open. Er is een programma ge maakt in samenwerking met de SGB (Stoomtram Goes-Borsele). De SGB was immers vanaf het eer ste uur bij de Vlindertuin betrok ken. De stoomtram rijdt zaterdag een speciale dienst naar het station Kwadendamme. Om 10.00,12.00, 14.00 en 16.00 uur is het vertrek vanuit Goes. Er is bovendien een kleurplatenwedstrijd voor de jeugd waarmee een vlindertuin- abonnement te winnen is. Verder deelt een ijscoman ijsje aan de kin deren uit. Met korting naar MuZEEum aangericht.” De inbraakgolf is iets van de laatste weken. Zo vielen in de nacht van woensdag 8 op don derdag 9 oktober vier kerken op Tholen ten prooi aan inbrekers. Ook in Zuid-Holland en Bra bant slaat het dievengilde zijn slag in kerkgebouwen, zegt de woordvoerder. De politie on derzoekt of een Rotterdammer die dit weekeinde in de kraag is gevat voor inbraken in kerken op Voorne-Putte ook de inbra ken in Zeeland op zijn kerfstok heeft. ELLEWOUTSDIJK - De veiligheid van de Wester- scheldetunnel is goed. Dat blijkt uit het onder zoek dat experts van de ANWB in de zomer hiel den en waarvan de resul taten nu bekend zijn ge maakt. De tunnel scoort hoge cijfers met de brandpreventie en -bestrij ding en de communicatie- voorzieningen. Ook de vlucht routes via de dwarsverbindingen zijn goed en duidelijk. Enige minpuntjes zijn de nood- telefoons die door hun onopval lende kleur niet goed te vinden zijn. Tunnelexploitant NV Westerscheldetunnel heeft toe gezegd de telefoons beter zicht baar te maken. De Wester scheldetunnel is de derde tunnel in Nederland die de ANWB dit jaar testte. De Maastunnel in Rotterdam en de IJ-tunnel in Amsterdam kregen het predikaat slecht. watersnoodmuseum wordt nationaal monument Hans Dorrestijn naar rilland TROUWEN IN DE LOVEBOAT? zie verder in deze uitgave voor nadere informatie E 3 <u v> i MIDDELBURG - Sportclub Gehandicapten Beveland en Stichting De Vrolijke Rollers houden zaterdag 25 oktober een promotie-evenement van de rolstoeldans- sport. Dit in het kader van het vijftien jarig bestaan van het rolstoeldansen in Zeeland. Er is de gelegenheid kennis te maken en mee te doen. De locatie is Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Middelburg en het programma is van 14.00 tot 16.00 uur. HEINKENSZAND - J. Buitelaar houdt dinsdag 4 novem ber een lezing over ‘Verschillen in classificaties van au tisme.’ Buitelaar is hoogleraar psychiatrie aan het Aca demisch Centrum voor Kinder- en Jeugdpscychiatrie Oost Nederland in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen. De lezing is in de Stenge in Heinkenszand en begint 19.30 uur. Reserveren noodzakelijk, uiterlijk tot woens dag 29 oktober bij E. Kok, 0118-418863 of per e-mail: esther.naturechild@hetnet.nl. KORTGENE - In de Pompweie in Kortgene begint vol gende week de nieuwe bridgecursus voor beginners. Er zijn nog steeds enkele plaatsen vrij. De lessen zijn elke dinsdagavond van 19.30 tot 21.45 uur. De cursus kost dertig euro plus achttien euro voor de lesboeken. Aanmelden kan bij R. Geerlofs, 0113-372695. u ra v> Kledingreparaties en -veranderingen Lange Noordstraat 44, 4331 CE Middelburg Tel.: 0118-612217 GSM: 06-18248342 -- Woonmaand Het gaat om godshuizen op Schouwen Duiveland, Walcheren en Tholen. Maar de politie waarschuwt ook kerkbesturen op de Bevelanden. Zo adviseert de politie om geen geld en zeld zame bijbels in de kerk achter te laten. “Collectebussen en offer blokken kun je beter leegma ken en open laten tot de vol gende kerkdienst”, zegt een politiewoordvoerder. “Op die manier voorkom je tenminste dat er vernielingen worden Bluesroute GOES - In Zeeland vielen in 2002 flink minder verkeersdoden te betreuren dan in de jaren er voor. Dat blijkt uit het vorige week gepubliceerde jaarverslag van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Een verklaring voor de daling is er niet, zegt ROVZ-secretaris H. Rhebergen. LANGEWEEGJE - Het koste heel wat bloed, zweet en tra nen. Zo nu en dan was het door de bouw werkzaamheden een rommeltje, maar het resultaat mag er zijn. Sier- en Vlindertuin Berkenhof in Langeweegje neemt zaterdag de nieuwe vlindertuin in gebruik en is daarmee in een klap de grootste van Nederland. De vlindertuin in het minuscule dorpje bestaat zes jaar. Duizenden bezoekers van vele nationaliteiten hebben inmiddels de weg naar het gehucht bij Kwadendamme te vin den. Wie de vlindertuin binnen gaat waant zich in een andere we reld. Van het Zeeuwse klei- landschap naar de klamme tropen. De geur, de temperatuur, het geluid van stromend water, bananen palmen, brumelia’s, orchideeën en tal van andere tropische planten. Maar waar de bezoeker voor komt zijn de minstens vierhonderd vlin ders van zo’n vijfendertig soorten. Deze week zijn er nog een aantal vlinders gearriveerd uit Engeland. Voor iedere vlinder is er een zo na tuurlijk mogelijke leefomgeving gemaakt. Ruimte, licht, aangepaste flora, de juiste biotoop. Iedere vlindersoort heeft een specifieke plant nodig om zijn eitjes op te leg gen, zodat de rupsen het goede 57 en landelijk ligt dat cijfer op 74. “Er is dus nog genoeg werk aan de winkel”, stelt Rhebergen. “Boven dien neemt het aantal auto’s als maar toe en dus neemt ook het ri sico op ongelukken toe.” Het ROVZ is bezig om samen met de wegbeheerders en de politie de gevaarlijke wegen in kaart te bren gen. Volgens Rhebergen worden verschillende aspecten onder de loep genomen. Hoe hard wordt er gereden, is de weg wel overzichte lijk, wat hebben instanties er aan gedaan om de weg veiliger te ma ken en hoe vaak controleert de po litie bijvoorbeeld op snelheid? “Aan de hand van de inventarisatie kij ken we bijvoorbeeld waar je met snelheidscontroles winst op verkeersveiligheid kan boeken. We noemen dat slimme handhaving.” Verder steekt het ROVZ veel tijd en geld in verkeerslessen op school en voorlichting. Zo wordt vandaag de nieuwe website in gebruik geno men. Die is te vinden op www.rovz.nl. halfjaarlijkse Mega Disco, het café in Middelburg is dan geslo ten. De disco avond begint om 21.00 uur en duurt tot 02.30 uur, de entree is vijf euro. Zaterdag 29 november is in het café aan de Lange Noordstraat in Middelburg het tweede Mega meezingspektakel. Meer infor matie is na te lezen op de site www.cocmiddenzeeland.nl of telefonisch 0622827625. EU ROPAjU IN alle seizoenen groen Bruidspagina WAARDE - Ergens klopt er iets niet. Dat moet een 27-jarige automobilist afgelopen woensdag gedacht hebben nadat hij met zijn auto en aanhangwagen in de sloot was terechtgekomen, terwijl zijn boot in de middenberm van de snelweg was beland. De Goesenaar reed in een bedrijfsauto met aanhang wagen op de A58 richting Ber gen op Zoom toen hij ter hoogte van Waarde bij een inhaalactie de macht over het stuur verloor. Hij botste tegen de vangrail waardoor de boot van de trailer vloog en in de middenberm terechtkwam. De auto schoot door in de sloot naast de weg. De man kwam er zonder kleerscheu ren vanaf. De auto en de boot waren flink beschadigd. De A58 is een tijdje afgesloten ge weest. Het nieuwe seizoen biedt een gevarieerd programma. Om te beginnen is er elke eerste zon dag van elke maand een 40+ avond, de vierde zondag van elke maand een bi-avond, en de tweede vrijdag van elke maand is er een avond voor travestieten en transsek- suelen. Zaterdag 18 oktober is er in Ons Dorpshuis in Kruiningen de voedsel hebben om te groeien, te verpoppen om uiteindelijk weer als vlinder rond te fladderen. De drijvende kracht achter de vlindertuin is Johan Antès. Zijn dochter Colinda heeft het vlindervirus van hem overgeno men en kent net als haar vader alle ins en outs van de vlinder. “Ik houd me vooral bezig met het kwe ken van vlinders. Mijn vader deed altijd alles zelf, maar geeft nu ook wat uit handen.” Broer Jeroen en zijn vrouw Loes zijn ook in het pro ject gerold. Zij beheren het horecagedeelte van Berkenhof. “En ook mijn man steekt zo nodig de helpende hand toe”, vertelt Colinda Antès. Drie jaar geleden borrelden de eerste plannen op om de vlindertuin flink uit te breiden. Het ging immers heel goed ging met de vlindertuin. "Mijn vader is gaan rei zen naar Midden-Amerika en Florida. Daar heeft hij veel gezien De nieuwe klasse van EUROCAR GOES B.V. (advertentie) Wimiiri Ondanks een daling van het aantal verkeersdoden blijft Zeeland koploper als het om ernstige ongelukken gaat. FOTO: JAAP WOLTERBEEK (advertentie) FOTO: JAAP WOLTERBEEK L 't 4 f GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND <U T5 75 OJ m Golden Tulip Koudekerke/Vlissingen. Tel: 0118-552510. Fax: 0118-552776 E-mail: westduin@zeelandnet.nl I-net: www.westduin.nl bel voor meer info; 0111 - 41? 2?0 showroom: kerkrlng 15, Nieuwerkerk garagedeuren - bedrijfsdeuren - zonwering O) 0) N <D WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN jfSfc Ik ben te zien en te berijden bij: J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 44 •NM* «3 W' ca Kom op woensdagmiddag 22 oktober vanaf 14.00 tot 16.00 uur griezelen bij EuropaTuin. Neem maar eens een kijkje Sn ons grie- zethuis als je durft» Ook kun je deze middag samen met een echte heks pompoenen uitsnij den. Voor de mooiste pompoen is er een grote verassing. Maar natuurlijk verdient iedereen een prijs! Dus op zaterdag 25 oktober f ligt er voor alle deelnemers een L prijs gereed. in de vlindertuin zijn zo’n vijfendertig soorten vlinders te vinden. Afgelopen zomer was er zelfs de grootste soort van de wereld te bewonderen. r F

Bevelander | 2003 | | pagina 1