varia Voetbalprograima Tennis Spookrijders Zeeuwse derby in hoofdklasse Hulpverlener met scherpe piepers De Bevelander WATERSNOODRAMP VOLGENS SOLDAAT LAMPERT Twee teams terug getrokken Zaalvoetbal De Zeekoe grootverdiener pagina 9 woensdag 24 september 2003 vertelt Bij Colijnsplaat komen Piet Lamperts herinneringen aan de Watersnoodramp weer los. (advertentie) oamjélèjori^> Voor betrouwbare merkoccasions van de officiële merkdealer gaat u naar www.dealershowroom.nl Met een score van 17-7 ten koste van het team van Her tel services staan ze na deze eerste speeldag nummer één. Het resultaat van het team KoKo vakanties, voor heen Fun 4 Fun jongeren vakanties, mocht er ook zijn. Dit team scoorde 16 punten en bezet de tweede plaats. Hier moest het team van uitzendbureau Emergo het onderspit delven. duren. Door en door ver kleumd, hongerig en met het verstand op nul sjokt Lampert achter de anderen aan. Rond middernacht komen ze in het dorp aan. Het schooltje is de tijdelijke uitvalsbasis. De schoolbanken zijn aan de kant gezet en zes balen stro dienen als slaapgelegenheid. “Onze taak was redden wat er te redden viel. Alles wat kost baar was of buikbaar was, Je hoort het vaak op de radio, verkeersinformatie, ‘er is een spookrijder gesignaleerd op de A58 tussen Ril land en Vlissingen. Haal niet in en blijf rechts rijden. Probeer de spookrijder met lichtsignalen te waar schuwen.’ Even later hoor je dan weer dat de spook rijder niet gezien is. Waarschijnlijk in mist opgegaan of via een ook verkeerd genomen afslag weer veilig thuisgekomen. Ja, via een verkeerde afslag, want zo zijn die bestuurders (m/v) onnadenkend en onwe tend, als spookrijder even landelijk nieuws gewor den. Je moet er niet aan denken wat er allemaal kan gebeuren door zo over de verkeerde weghelft te rij den. Bij alle opritten staan duidelijke verkeersbor den, verboden, eenrichtingsverkeer, ja, die rooie met die witte balk horizontaal in het midden, met daar onder de tekst: ‘ga terug.’ Dat doen de meeste foutrijders dan ook bijtijds. Gelukkig maar. Een an der soort spookrijders kom ik soms in de stad tegen. Automobilisten die het zo nauw niet nemen en te gen de rijrichting in, waar je ze helemaal niet ver wacht, een straat uitkomen. Nou ja, komen, flink doorrijden want dan duurt de overtreding korter. Vorige maand reed ik door de Nieuwstraat toege- stane richting Beestenmarkt, toen er pardoes links uit de Stoofstraat een auto kwam wat helemaal niet kan. Je hebt daar voorrang, maar ook dat was er niet bij. Ongegeneerd voorlangs scheuren. En als je dan toetert dan komt die hand met die ene vinger in beeld. Het is toch altijd prettig om met de bescha ving kennis te maken. Her en der wat rondvragen leerde mij dat dergelijk verkeerd verkeer wel meer voorkomt. Ook fietsers kunnen spookrijden. Want wat is je positie als bestuurder van een motorvoertuig op meer dan twee wielen (een auto) wanneer je over een rotonde met voorrang wilt en een fietser, die geen driekwart rondje of meer wil fietsen, rijdt te gen de rijrichting in over diezelfde rotonde. Jij kijkt naar links want daar horen ze vandaan te komen, maar nee, het gevaar komt van rechts. Gas los en rem vasthouden, en dan de ‘als blikken konden doden' blik van de bijna getorpedeerde spookfietser. Opsporingsbeleid daar hoef je niet op te rekenen, want ‘dat heeft géén prioriteit’. Je bent net als velen ‘blij dat ik rij’, maar spookrijders, daar krijg je nacht merries van. Uitslagen: heren poule-B: Visrestaurant De Zeekoe - Hertel services 17-7; HDV steigerbouw - Franse schil- ders/IBG instal. 11-13; KoKo vakanties - Uit?. Buro Emergo 16-8; Sportpunt Zeeland - Alu Light Zonwering 10-14; Drukkerij Herselman - Rentmeester Lamse aard, handel 10-14. Uitslagen: Steakhouse de Lachende Koe competitie: ZerOirts- No Nonsens 11- 5; Het Toppunt - Melse 2. wielers 13-3; De Racket Girls - De Setters 13-; De Bevelanders - Belleza An gels 11-5; t.v. Yerseke - Smash 15-1; Trijers - The Volunters 12-4. BIGGEKERKE - Een moment stilstaan bij de men sen die de helpende hand toestaken tijdens de Watersnoodramp van 1953. Dat is het doel van de herdenking morgen in Tholen. Van mensenredder tot zandzakkenvuller, ieder een held op zijn manier. Een van hen is Piet Lampert (71) uit Bigge kerke. Hij vertelt zijn verhaal; over chaos, dood en ontberin gen. Een verhaal van een dienstplichtige soldaat op het getroffen Noord-Beveland. Door Dennis Rijsbergen ...Tientallen en tiental len dode runderen, varkens, schapen en paarden bedekken het dere kant wateroppervlak... nog laag genoeg voor de vrachtwagen. In Wolphaartsdijk stapt het groepje over in een bootje. De gure overtocht naar Kortgene is kort maar het is alweer don ker geworden als de mannen er aanko men. De aanlegstei- Koeien aan de ketting hadden geen schijn van kans tegen het razende water... land zijn gespoeld. De loodzware vaten worden met moeite de dijk op gerold. Als de soldaten even later terugkeren is een vat weg, gestolen. Het kan Lampert ei genlijk weinig schelen. Er zijn grotere problemen op dit mo ment, denkt hij. Toch moeten ze aangifte doen bij de plaatselijke politiecommandant. “Veertig jaar later ben ik bij een feest van minicamping De Mattemburgh bij Colijnsplaat, raak ik aan de praat over de Watersnoodramp”, verhaalt Lampert. "Ik vertel van dat gestolen vat, hoe verbaasd wij waren. Begint opeens een man hard te lachen. Blijkt hij als zeventienjarige jongen de dief te zijn geweest. Het wagentje voor de bodedienst tussen Colijn en Goes had geen benzine meer dus hadden hij en zijn vader het vat gejat. ‘Ik had zeventien scherpe patronen bij me’, vertelde ik hem. Hij schrok daarvan. ‘Had je op me geschoten?’ vroeg hij. Maar natuurlijk had ik dat niet gedaan. Ik zou in de lucht heb ben geschoten maar nooit op in woners van Zeeland.” Een week lang loopt Lampert patrouilles en stelt hij waar hij kan spullen veilig voor het water. Hotel-restaurant de Patrijs stelt een kelder met een behaaglijk kacheltje beschikbaar voor de hulpverleners. Mevrouw Gast van de Patrijs is als een moeder voor de soldaten. Een van de wei nige warme momenten tijdens die koude donkere dagen. Vanaf de derde dag krijgen de soldaten hun eten via voedseldroppings. "De gesmeerde broodjes vielen uit de lucht”, lacht Lampert. Zo nu en dan keert de voormalige soldaat terug naar Noord- Beveland. Daar rolt ‘de film’ van toen dan weer voor zijn ogen. Een keer heeft hij geprobeerd de route te rijden die hij in de ijzige februarinacht van ’53 heeft gelo pen. “Maar ik heb echt geen flauw idee meer hoe we zijn gegaan. Lampert vindt het goed dat er vo rige week in Tholen een herden king voor de hulpverleners was. Even stilstaan bij wat er gebeurd is. “Want de gebeurtenissen van toen, laten me nooit meer los.” 49 De wind loeit het groepje sol daten om de oren. Het is ijzig koud. Zo nu en dan geselt een sneeuwvlaag de gelaten van de soldaten. Het is diep in de avond. In de hand van de voor ste in het groepje wiegt een stormlamp. Vanaf de dijk zien de soldaten zwarte contouren van bomen wuiven naar de on heilspellende maan. Tussen al dat barre, tussen al die ellende, glinstert het wassende water ma gisch. Maar soldaat Piet Lampert ziet het niet. Hij snakt naar een kachel waaraan hij zijn ver kleumde voeten kan warmen. Na God mag weten hoe lang doemt in de verte een flauw lichtschijnsel op. Het is een boerderij en die is nog be woond ook. De mannen ver snellen hun pas. Ze hopen op een kachel. Even later staan ze voor de boerderij. De boer komt naar buiten want hij zag de het licht van de stormlamp al aan de horizon flikkeren. “Hoe is de situatie?” vraagt hij de doorweekte militairen. Tja, wat moet je nu vertellen? Aan de ene kant van de dijk is het land nog droog, aan de andere kant voltrekt zich een ramp. Maar de soldaten hebben geen benul van de omvang van de Watersnoodramp. Ze vertellen de boer zoveel ze weten, meer niet. De boer bedankt ze en loopt zijn woning weer in. Lampert voelt de teleurstelling opwellen. Waarom nodigt de boer hen niet uit om even bij de kachel bij te komen? Maar de boer heeft meer aan zijn hoofd. “Ik heb geen heldendaden ver richt hoor”, verontschuldigt de nu 71-jarige Lampert zich vijf tig jaar later bij aanvang van het interview. “Ik was gewoon een dienstplichtige soldaat die orders uitvoerde.” Doch het zijn juist de mensenredders die alle aandacht krijgen, de honderden andere hulpverle- GOES - Nauwelijks is de nieuwe futsal competitie be gonnen of de eerste afmeldingen zijn binnen. TPG/Post, gepromoveerd naar de 1ste klas, en SVK/ Plieger, gedegradeerd naar de 2e klas, hielden het voor ge zien en trokken zich terug. Van PTT blijft nog een team actief in de 2de klas maar SV Kats/Plieger verdwijnt defini tief na ruim dertig jaar zaal voetbal. Beide teams hadden nog geen bindende wedstrij den gespeeld. In de eerste klas boekte Robur de eerste overwinning en wel met 4-0 op Café de Korenbeurs. Sandee bestreed de club genoten van Havenzicht en mocht met een 1-5 nederlaag gaan douchen. Kloetinge Matisse tegen Messina/ Cl000 werd een doelpunt rijke wedstrijd met als uitslag 11 -8. In de 2de klas de derby tussen Sturris Yerseke en FC Bonaparte met een span nend scoreverloop waarbij Bonaparte in de laatste minu ten aan het langste eind trok (4-6). Café ‘t Kompas heeft goede voornemens dit jaar en klopte Kamerbreed overtui gend met 6-3. In de derde klas heeft Keuringsdienst de goede lijn van vorig seizoen opgepikt en versloeg de sportvrienden van Lamb Weston/Meijer 2 met 6-3. Rabobank Heinkenszand haalde een nipte overwin ning bij Slagerij Krijger (3-2). Uitslagen: 1ste klas: Café Na tionaal - Decokay De Verf- bron 3-0; FC Barbé - Van Sabben/GemeenteGoes 0-3; Messina - Matisse 8-11; Sandee - Havenzicht 1-5; Robur - Korenbeurs 4-0. 2de klas: Kompas - Kamerbreed 6-3; Sturris Yerseke - Bon aparte 4-6. 3de klas: Delta Mossel - Intersport 3-0; Kloetinge 4 - Delta NV 11-3; LW/Meijer2 - Keuringsdienst 3-6; Fabery De Jonge - LW/ Meijer 7-3; Rabobank - Krij ger 3-2. GOES - In de sponsor- competitie die gespeeld wordt in de tennishal aan de Verrijn Stuartweg te Goes, was het de B-poule die de eerste competitie wedstrijden speelde van het nieuwe seizoen. Het team van visrestaurant De Zeekoe wist de meeste punten binnen te halen. Op het Wesselopark speelt Kloetinge zaterdag tegen Hoek. Gelet op de stand in de hoofdklasse A zullen velen zich afvragen of er van een heuse derby wel sprake kan zijn. Hoek start dan ook als favoriet. Zoals altijd zal ook deze wedstrijd tussen de twee rivalen weer de nodige spanning brengen bij het publiek. Is Kloetinge in staat vorm en scherpte aan de dag te leggen, dan kan het toch nog een echte wedstrijd worden. Kloetinge Zaterdag: Kloetinge 1 - Hoek 1 (15.00); Kloetinge 2 - Rijs- oord 2 (12.45); Kloetinge 3 - Tern. Boys 2 (15.00); Kloetinge 4 - Zaamslag 3 (15.000; Kloetinge 5 - VCK 5 (12.45); Kloetinge BI - ASWH BI (12.45); Kloetinge C2 - VCK Cl (11.15); Kloetinge C4 - Zonnemaire Cl (11.15); Kloetinge D2 - BSC D2 (10.00); Kloetinge D4 - Zeel. Sport D2 (10.00); Kloetinge El Yerseke El (9.00); Kloetinge E3 - Luctor E2 (9.00); Kloetinge E5 - Apollo E2 (9.00); Kloetinge E7 - Arendskerke E3 (9.00); Kloetinge F2 - Yerseke F3 (9.00); Kloetinge F5 - Col.pl. Boys E3 (9.00); Kloetinge F6 - Wemeldinge F3 (9.00); Kloetinge DAI - RKDEO DA1 (14.30. SSV ’65 (Goes) Zaterdag; Rijsoord - SSV ’65 (14.30); SSV ’65 2 - Arendskerke 2 (14.30); SSV ’65 3 - SKNWK 3 (12.45); SSV '65 Cl - Breskens Cl (11.15); SSV ’65 E2 - Kwadendamme El (10.00); SSV ’65 E3 - MEVO E2 (10.00); SSV ’65 Fl - Kloetinge F1 (9.00); Lewedorpse Boys F1 - SSV '65 F2 (10.00). Apollo ’69 (‘s Gravenpolder) Zaterdag: Apollo 1 1 Colijnsplaatse Boys 1 ('14.30); Hoek 3 - Apollo 2(14.30); Apollo Al - Kwadendamme Al (11.15); Apollo El - Hoedekenskerke El (10.00); Apollo Fl - Heinkenszand Fl (10.00). Yerseke Zaterdag: Yerseke 1 - Serooskerke 1 (14.30); Kapelle 2 - Yerseke 2 (14.30); Yerseke 3 - Kapelle 3 (14.30); Yerseke 5 - Nieuwdorp 3 (12.45); Yerseke Al -Zaamslag Al (12.15); Yerseke Cl - Steen Cl (10.45); Yerseke D2 - SSV’65 D2 (9.30) ; Yerseke Fl - Luctor ’88 Fl (9.30); Yerseke F2 - Zie- rikzee F2 (9.30);Yerseke F4 - Kloetinge F3 (9.30); Yerseke F5 - Kloetinge F (9.30). Bevelanders (Kamperland) Zaterdag: Bevelanders 1 - Hoedekenskerke 1 (14.30 uur); Bevelanders 2 - Serooskerke 3 (12.30 uur); Col.boys BI - Kapelle B2 (11.15 uur terein colijnsplaat); Bevelanders Cl - Duiveland Cl (11.15 uur); Bevelanders Dl - Jong Ambon Dl (10.00uur);Bevelanders E2 - Oostkapelle E3 (10.00 uur); Bevelanders Fl - Oostkapelle Fl (10.00). Hanweertse Boys Zaterdag: Hansweertse Boys El - Wemeldinge El (10.00); Hansw. BoysFl - Wolfaartsdijk Fl (10.00); Hansw. Boys F2 - Kloetinge F4 (10.00); zondag: Hansw. Boys 1 - Clinge 1 (14.30) ; Hansw. Boys 4 - Lewed. Boys 3 (12.00). G.O.E.S. Zondag: Goes 1 - Grenswachters 1 (14.30); Goes 2 - Breskens 2 (12.00); Goes 4 - Hansweertse Boys 2 (12.30) ; zaterdag: Goes Dl - de Meeuwen Dl 11.15); Goes Fl - Kruiningen Fl (10.00). Robur (Goes) Zondag: Volharding 1 - Robur 1 (14.30); Robur 2 - Jong. Ambon 2 (12.30); Robur 3 - Domburg 3 (10.30); Robur Dl - Meeuwen D2 (10.00); Robur Fl - Patrijzen Fl (10.00). Hele dorpen werden door het wassende water verwoest. Piet Lampert herinnert zich de ellende maar al te best. naar Ritthem gestuurd.” De duisternis is ingevallen als de mannen na een flinke mars het dorp bereiken. Er heerst een nerveuze bedrijvigheid. Met man en macht scheppen bur gers en militairen jute zakken vol zand. Lampert en zijn maten steken ook de handen uit de mouwen. Het werk is zwaar. De schep pen zand wegen steeds meer, de ar men verzuren en de van koude wit weggetrokken vingers tintelen. Zijn kleding is doorweekt, hij is koud tot op het bot. Om een uur in de nacht komt de aflossing. De soldaten druipen vermoeid af. Terug in de kazerne valt Lampert als een blok in slaap. De rust is van korte duur. “Na een paar uur slapen werd ik wak ker gemaakt. Samen met negen tien anderen kreeg ik orders naar Noord-Beveland te gaan.” Als verrassende bagage krijgen de soldaten een stengun en mu nitie mee. “Ik dacht: ‘Wat moet ik met een sten gun en scherpe piepers?’ Bleek t we met scherp op dieven en plunderaars moesten schie ten.” In de truck trekt de grauwe dag voorbij. Hobbelend in de achter bak vordert het groepje lang zaam. Bij Arnemuiden gaat het net goed. Het water staat daar Een inham in de kust bij Colijnsplaat dient als een na tuurlijke fuik. Tientallen en tien tallen dode runderen, varkens, schapen en paarden bedekken het wateroppervlak daar. Letter lijk een dode zee. De soldaten springen van het ene karkas op het andere karkas, tussen de lij ken liggen nog waardevolle spul len in het water. De jongens wa gen hun leven voor wat door weekt huisraad. Redden wat nog te redden valt, dat is hun missie in het verwoeste Zeeland. Kostbaar zijn de twee Colijnsplaat. Het gaat zigzag oliedrums vol benzine die aan over de dijken die nog heel zijn. De soldaten zijn stil. De dood is overal om hen heen en die maakt een enorme indruk. Koeien aan de ketting hadden geen schijn van kans tegen het razende water. Verwrongen en opgeblazen liggen ze op elkaar gestapeld als een bizarre puz zel. De tocht lijkt eeuwen te ...Het rijtje huizen dat 'het leger achter de dijk stond, is dat weg. Verdwenen, foetsie... ....De ellende bij Colijnsplaat staat voor ger is door altijd op mijn netvlies de beu- gegraveerd... kende g01- ven wegge vaagd. Het bootje vaart de dijk op. Lampert moet een ware doodssprong wagen om op het droge te komen. Daar, boven op de Torendijk, slaat het be sef voor het eerst genadig hard toe. Het rijtje huizen dat ach ter de dijk stond, is weg. Ver dwenen, foetsie. Wat rest zijn trieste stukjes muur. “Mijn mond viel open”, Lampert vijftig jaar na dato. Door het ver dronken land gaat de barre tocht te voet ver der naar ners worden vaak vergeten. Die zandzakkenvullers, die huisraadredders, die patrouil lerende burgers en soldaten, diegenen die de dijken be waakten, de mensen die dak lozen opvingen, ze vervoerden, dekens en voedsel uitdeelden. Als eenentwintig jarige knul zat Lampert bij het regiment De Limburgse Jagers. Geboren en getogen in Biggekerke lag de thuisbasis van dat regi ment aan de an- van de wereld, in Roermond. “Een keer in de drie weken mochten we een lang weekend naar huis”, her innert Lampert zich. Zo ook in het rampweekend van '53. Hij heeft een jaar verkering en heeft een feestje bij de familie van zijn vriendin in Koudekerke. De storm rond het huis voorspelt weinig goeds. “Blijf maar hier slapen”, zegt schoonmoeder aan het eind van de avond. “In dit weer ga je niet over straat.” Het is de radio die de volgende ochtend vertelt dat het niet om zo maar een storm gaat. De dijken zijn doorgebroken. Op meerdere plaatsen. In Kruiningen staat het water hoog, Colijnsplaat vecht om het water buiten te houden en op Schouwen Duiveland is de situatie ramp zalig. Alle eenheden dienen zich bij de thuiskazerne te mel den of als dat niet lukt bij het dichtstbijzijnde leger onderdeel, meldt de nieuwsle zer. Lampert vertrekt diezelfde middag nog naar Middel burg. “Daar was 1 in een paniek situatie”, blikt Lampert terug. “Men was to taal niet berekend op de situa tie. We werden op transport gesteld naar Vlissingen. Daar bleek echter dat we niets kon den doen. Toen werden we FOTO: JAAP WOLTERBEEK k FOTO: PR moesten we aan wal zien te krij gen of aangespoelde waarde volle spullen hogerop brengen. Zo hebben we een complete boekhouding van een boer we ten te redden. De ellende bij Colijnsplaat staat voor altijd op mijn netvlies gegraveerd”, zegt Lampert. "Zo heeft een van onze patrouilles een verdronken meisje van vijf gevonden. In haar nachtjapon. Gelukkig heb ik dat niet gezien.”

Bevelander | 2003 | | pagina 9