1 17 21 'Werkgever moet fiets promoten’ Eleos opent nieuw pand 18 24 Golden Tulip 4 27 SAW 11 Nu het hele verhaal I PAKKER 1 aarends goes ONDERZOEK IN GOES: ja GANZESTAD KRIJGT LANDELIJKE PRIMEUR VAN NIEUW SPAARSYSTEEM .«1 In verwachting? nes '•7 woensdag 24 september 2003 jaargang 54 nummer 39 Kapelle Retour actie Personeel Auto pagina t 4 Mogdaienostraat II 4461 AL Goes teL 0113 - 215 436 <1 zie pag 5 Goes Lange Kerkstraat 44 Het systeem werkt eigenlijk net als het sparen bij een benzinestation. Punten worden op een elektroni sche kaart bijgeschreven al naar ge lang het besteedde bedrag. Uit een catalogus kan de klant vervolgens artikelen kiezen die hij met de pun ten betaalt. Er is een wezenlijk verschil met het Loco-spaarsysteem dat in verschil lende steden jaren geleden is opgestart en in veel gevallen al weer een stille dood is gestorven, zegt J. Hoezen van Nebus Loyalty. “Met het Loco-systeem moest je de ge spaarde punten weer bij de winke liers besteden. Met ons systeem kun je uit een uitgebreide catalogus ar tikelen bestellen. Bovendien zijn we een grote internationale organisa tie met een groot call-centre.” Vol gens Hoezen is er in feite geen ver schil met het sparen van benzine- punten. Wel is het de bedoeling dat het een echte stadskaart wordt. “Dus die van Goes is alleen in Goes Een ander gesprek een paar meter verder: “We zijn toen met dat bootje de dijk op gevaren. Dat ging maar net goed.” En wie door de menigte loopt, hoort weer een an dere flard verleden tijd: “De hele dijk was weggeschoven. Verschrik kelijk.” Het was diep graven in het geheugen naar namen, maar de beelden van de Watersnoodramp van ’53 stonden menig bezoeker van de herdenking afgelopen don derdag in Tholen helder voor ogen. Ietwat surrealistisch was die her denking zo nu en dan. Het had wat weg van een gezellige reünie, een borrel zelfs, maar achter al die uit gelaten gezichten gingen verhalen van barre ellende schuil. Als hulp verlener trotseerden ze weer en wind om mensen te redden, de doden te bergen, huisraad uit het water te vissen, voedsel en dekens uit te delen of met de fiets evacués op te sporen om ze vervolgens har telijk in huis te halen. Zo’n vijfhonderd genodigden togen naar de Meulvliet in Tholen. Onder hen ambassadeurs van landen die te hulp schoten, oud-minister Jan Pronk, de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Wim van Gelder en Prinses Margriet. Maar hoe zeer zij met hun toespraken in de spot- lichten stonden, het draaide alle maal om die honderden hulpver- Hulpverleners met scherpe piepers temonnee maar met één kaart een voudig en plezierig winkelen." Vijftien Goesë ondernemers heb ben zich al aan het Collecto-sys- teem verbonden. Hoezen verwacht dat er snel meer bij komen. “Men- Project Sloe weg verdeeld omwoonende Het onderzoek brengt in kaart hoeveel mensen de fiets pak ken naar hun werk in de bin nenstad. Datzelfde is gedaan voor het winkelend publiek. Goes doet het zeker niet slecht, blijkt uit de cijfers. Zo pakt bijna 42 procent van de ondervraagden het stalen ros naar de binnenstad. De ge meente schatte eerder dat aantal op slechts dertig pro cent. Daar tegenover staat een per centage van ruim 45 procent dat de automobiel neemt. Op vallend daarbij is dat de prijs van een parkeerkaartje nau welijks een rol speelt. Afstand De zorg die Eleos biedt, is de zelfde als die bij het Riagg. Eleos richt zich wel op mensen met een gereformeerde geloofsover tuiging. In 1988 startte de toen malige Gereformeerde Lande lijke Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg een dependance aan de Van de Spiegelstraat. Later verhuisde dat naar de Jasmijnstraat. De aanmeldingen voor hulpverle ning liepen via het hoofdkantoor in Dordrecht. Vanuit dat kantoor gingen enkele hulpverleners ver volgens een of meerder dagen naar Goes. Voor sommige behan delingen moesten de cliënten zelfs naar Dordrecht. Met de ope ning van het nieuwe pand onder de paraplu van Eleos is dat verle den tijd. Dordrecht op korte termijn begin nen. Maar Goes is een prima stad voor éen pilotproject. Het is een mooi stadje, niet te groot en niet te klein.” Eerste keer zeeuwse korenprijs UNITED COLORS OF BENETTON. Zet een stel wuüven bie mekoare en je kunt ‘r op wachte: bin nen gin tied wordt ‘r eproat over gewicht, ulder figuur en lij nen. Zo ók overlèsten bie oans op ‘t werk. Oal mien collega’s zië d’r uüt om deur een riengetje te 'aelen, mè ze binneókonzekeroverd’rfiguur. Toena 1 vandiemisjes een compliment kreeg van iemand van ‘t durp, ei ze een nacht slecht eslaepe. Ie zei naemelijlc “jie bin ók een brakke van een meid!”Noe is zie nog a lank, en dirrom zei die vent dat. Want een “brakke” betekent gewoon “groot”. Dat kan gróót in de breedte, mè ók in de lengte weze. In eur geval goeng 't zeker te weten om de lengte. Reliëf kunst in Ambachtcentrum TROUWEN IN DE LOVEBOAT? zie verder in deze uitgave voor nadere informatie v» GOES - Wegens een technische storing is vorige week het ver haal ‘Hulpverlener met scherpe piepers’ niet in zijn geheel af gedrukt. Na vele telefoontjes van lezers heeft de redactie van De Bevelander besloten het verhaal nog een keer en ditmaal helemaal te publiceren. Het verhaal is te vinden op pagina 9 Van deze krant. De ouwe schilders ‘iewe ók wè van een “pronte brakke”. En om a“retro” oaltied terug komt as modestijl zou ik zegge: “vrouwen, ‘ou mè moed. Nog even deurbiete, want op dit moment binne de “sixties en seventies” wee in, mie de Twiggy-stijlmè ooit gaè me wee terug naè de Rubensfiguren.” ExpresZó {dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl volgens de “Schriefwiezer” wor ‘t Nederlandse “naar” en ‘tBevelandse“nl”, bevoorbeeldas“naè” eschreve.TochV: pas ik ‘t af en toe een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. Drie van de tien onder vraagde automobilisten zou den de auto nooit laten staan, stelt het onderzoek verder. Een hardnekkige harde kern geeft ook Ad Phernambucq van de Werkgroep Fiets naar je Werk toe. Maar, zo denkt hij, door te benadrukken dat fietsen gezond is, kan ook een deel van die groep over de streep getrokken worden. Een grote rol wordt de werkgever toegedicht. Die wil veelal wel in de buidel tasten om benzinekosten te vergoeden, maar geld uittrekken voor een fiets blijkt andere koek. “Dat terwijl fietsen gezond is en aangetoond is dat het ziek teverzuim onder fietsende werknemers kleiner is. En dus wordt een investering in fiet sen vanzelf terugbetaald”, legt Phernambucq uit. “En je ziet dat bij een fietsproject op het werk collega’s elkaar aanste ken om te gaan fietsen. Be drijven moeten zich realise ren dat de fiets ook geld op levert.” is de belangrijke factor. Vier op de tien van die automobilisten geeft aan de heilige koe te la ten staan als de afstand van hun woning naar de binnen stad korter zou zijn. Wethou der M. ‘t Hart ziet een uitda ging om die mensen van de autozetel op het fietszadel te krijgen. “Een route wordt als korter ervaren naarmate die prettiger en veiliger is om af te leggen. Het is aan de gemeente om fietsroutes leuker en verkeersveiliger te maken.” Zo is een kritiekpunt uit de fietsershoek dat winterse glad heid op fietspaden slecht wordt bestreden. GOES - Stichting gereformeerde geestelijke gezond heidszorg Eleos heeft aan het Stationspark in Goes een nieuwe vestiging geopend. Daar kunnen kinderen en volwassenen met psychiatrische problemen terecht. leners. Zo reikte Prinses Margriet aan vier hulpverleners de Watersnoodster uit. Dit kleinood is speciaal voor de herdenking in het leven geroepen. “Precies als in 1953 lijkt het ver schil in rang en stand te zijn weg gevallen”, merkte Van Gelder te recht in zijn speech op. En hij stond stil bij het feit dat de hulpverleners zelf vol traumatische herinnerin gen zitten. Herinneringen die ze vaak hebben weggestopt, waar over ze veelal nauwelijks hebben gesproken. “Enkele hulpverleners hebben hun goede streven met de dood moeten bekopen, of dragen levenslang de gevolgen ervan met zich mee. Ook de hulpverleners werden slachtoffers van de Watersnoodramp”, sprak Van Gel der het publiek toe. “In gedachten zie ik het weer he lemaal voor me”, zegt R J. Klap na afloop van de vele speeches. Bij de marine zat hij en hij was net een weekendje thuis in Wemeldinge toen de dijken het begaven. “Nor maal gesproken denk ik nog wei nig aan die tijd. Maar vandaag...” GOES - Werkgevers moeten hun personeel meer sti muleren om met de fiets naar het werk te komen. Dat is een van de conclusies van het onderzoek van Werkgroep Autovrije Dag Goes, Werkgroep Fiets naar je Werk, Ondernemers Organisatie Goes en de gemeente Goes. Fietsen is goed voor het milieu, de ontlasting van de Goese binnenstad en de gezond heid van de werknemer. GOES - Sparen voor een set handdoeken, een dvd-speler of een kofiferset door in Goes te winkelen, het kan vanaf 29 sep tember. Nebus Loyalty, het bedrijf dat onder meer het spaar systeem van benzinegiganten Esso en BP beheert, wil een dergelijk spaarsysteem ook voor de stad Goes opzetten. Goes krijgt hiermee een landelijke en Europese primeur. Want slaagt het project met de naam Collecto, dan komen ook in andere Nederlandse steden spaarsystemen en in België, Duitsland en Zwitserland. geldig en mochten we in Amster dam beginnen dan is die alleen daar geldig.” Volgens Hoezen heeft het systeem grote voordelen voor de Goese win keliers. “Aan het systeem doen alleen winkeliers mee die al jaren in Goes zitten en die alleen in Goes zitten. Daarmee doe je aan klanten binding. Een klant zal eerder ge neigd zijn daar de inkopen te doen waar hij gratis punten krijgt dan naar een andere stad te gaan waar hij die punten niet krijgt.” De winkelstra ten in de steden zien er overal het zelfde uit. Door zo’n spaarsysteem alleen te verbinden aan plaatselijke winkeliers, blijft het eigen gezicht van de stad behouden, denkt Hoe zen. “Veel winkeliers hebben nu nog hun eigen spaarkaarten. Dat vergt veel rompslomp en die kan het Collecto-systeem hen uit handen nemen.” Voor de consument zijn er ook voordelen. “Niet langer meer verschillende zegelkaarten in je por- magazijn. Nebus Loyalty die ookhet Freebees- systeem van BP en Kijkshop op de markt heeft gezet, verwacht veel van het stedenspaarsysteem. “Mensen sparen graag. We willen ook in De vekansie is wee verbie en de scholen bin wee begonne. Zoue oanze huüs ‘t Zeêuws dat a ze in de vekansie eproat bluüve gebruüke? We 'ope van wè, want dan bluüft dat stiksje van oanze eigen cultuur ók voe de kommende generaties bestae. Me zoue d’r stik hroós op weze a die van oans Zeêuws bluüve proate. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op 't Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in ‘t Zeêuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud - Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. Toen bedocht ik m’n eigen da ik vroeger docht da “pront” de uutdrukking was voe een gróte vrouwe. Da “pront” juüst be tekent “netjes, leuk om te ziëri’ oa ik nog nie begrepe. Bie oans op ‘t durp weunden naemelijk 2 vrouwen van buüten Zeêland, wl van a d’r éên een brakke in ‘t vierkant was. Ze ‘t nooit tegen oans ezeid, mè we dochte oallemille da ‘t lesbien nes wazze. Op een dag stoeng ik saemen mie die gróte vrouwe (ze stak een kop boven mien voader uüt) en een ouwere vriegezelle vent in een wienkel te wachten. Die vent zei oaltied oalles wat a’t ‘n docht en tegen die vrouwe zei 'n“jie bin dirrom ók een pront wuüf en ik wete zeker da a’k je in m’n bédde oa, da’k m’n ‘armen an je vol zou Of a zie begreep wat a’n bedoelden weet ik nie, mè ik dus oal die tied edocht da ‘n z’n ‘armen vol zou omdat zie zo gróót was. A ze noe uüt Twente of Brabant kwam oa ze ‘t begrepe, want daè gebruüke ze “pront” ók in de betekenisse van “keurig verzorgd”. Mè ‘t kan weze da ze d’r ‘oe dan ók nie goed van eslaepen eit! EUROPA UIN HERDENKING VOOR HULPVERLENERS BIJ WATERSNOODRAMP Barre ellende achter gezellige reünie THOLEN - “Kunt u zich de naam nog herinneren?” Een gegrijsde man met groene baret van het korps Commandotroepen op het kalende hoofd denkt diep na. “Ach, het is al weer zo lang geleden.” De twee mannen proberen zich de naam van de vergeten maat op te lepe len. Hij leeft niet meer, had eigenlijk op deze herdenking moeten zijn, maar ja, het is alweer vijftig jaar geleden. Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 www.de-bevelander.nl e ■0MM 3 VOOR sen kijken graag de kat uit de boom.” Onder de deelnemers zijn Verburg Schoenmode, Bouwman Interieur, Bakkerij Joosse, Rabbout Rijwiel handel, Steutel Herenmode, restau rant Chez Cees en Passieux Kook- vanat oktober vindt u ons aan de Scottweg 2 in W De Poel II, Goes. jawtet dat ad welk aaicwaaH ii/ 'L '5.. y '7 V". J: ïj (advertentie) 4' FOTO: DENNIS RIJSBERGEN (advertentie) (advertentie) A 1 /X UI TT O S C H A E> ETEA IVI ■MHnWHMWMHMHHMHHBHMHHMHi Retro Prinses Margriet spreekt met een van de hulpverleners tijdens de herdenkingsdag in Tholen. FOTO: MARIJKE VOLKERTSMA 3 Tl <U (U &- CQ Golden Tulip Koudekerke/Vlissingen. Tel: 0118-552510. Fax: 0118-552776 E-mail: westduin@zeelandnet.nl I-net: www.westduin.nl GOES. NIEUWE RIJKSWEG 2D. 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND o» o 3S 4 3 WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Door Dennis Rijsbergen Adres tot 7oktober a.s.: Dirk Dronkerweg 15 4462 GA Goes Tel: 0113-215567 Kijk ook op www.outoschadeteam.nl Fax: 0113 - 250251 MOOI WEER Door Dennis Rijsbergen ASTER CROWN Herfstaster, vaste plant voor in de border. In blauw, roze of wit. PER STUK r Ook bij Passieux kan de klant voortaan Collecto-punten sparen. Winkelen in Goes levert punten op BEW. EXj>-J V I- 4 Jl

Bevelander | 2003 | | pagina 1