15 19 Zeeuwse monumenten vastgelegd in boek 11 16 22 WIN EEN COMPLEET INTERIEUR (MET KEUKEN) I 'july Blik bij biologische boer Art in Rhytm voor scholieren I PAKKER o WATERSNOODRAMP VOLGENS SOLDAAT LAMPERT Zuidamerikaans 25 SEPTEMBER: Opening Happy Woon Story op de Woonboulevard Goes ssv Maatwerk zonden extra kosten jKinderkleding- en speelgoed beurs Goes kinderkoor Sjaloom zingt In allergrootste koor Kunstbos in De Koperen Tuin a 4 99 Honden- en kattenactie Konmar Goes nes t HAPPY iaa www.wesdijkhomestyle.nl woensdag 17 september 2003 jaargang 54 nummer 38 stuurden kiekjes Bij Colijnsplaat komen Piet Lamperts herinneringen aan de watersnoodramp weer los. Gemeente Goes i Magbalmastraat II 4461 AL Goes tel. 0113 - 215 436 1014/ PRICES, BIG FUI\I! I *1 GOES - Biologica houdt in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie voor de zesde keer de lan delijke Open Dagen bij de biologische boer en tuin der. boer heeft meer aan zijn hoofd. “Ik heb geen heldendaden verricht hoor”, verontschuldigt de nu 71-ja rige Lampert zich vijftig jaar later bij aanvang van het interview. “Ik was gewoon een dienstplichtige soldaat die orders uitvoerde.” Doch het zijn juist de mensenredders die alle aandacht krijgen, de honderden andere hulpverleners worden vaak vergeten. Die zandzakkenvullers, die huisraadredders, die patrouille rende burgers en soldaten, diege nen die de dijken bewaakten, de menserrdie daklozen opvingen, ze vervoerden, dekens en voedsel uit deelden. Als eenentwintig jarige knul zat Lampert bij het regiment De Limburgse Jagers. Geboren en ge togen in Biggekerke lag de thuis basis van dat regiment aan de an dere kant van de wereld, in Roer mond. “Een keer in de drie weken mochten we een lang weekend naar huis”, herinnert Lampert zich. Zo ook in het rampweekend van ’53. Hij heeft een jaar verkeringenheeft een feestje bij de familie van zijn vriendin in Koudekerke. De storm rond het huis voorspelt weinig goeds. “Blijf maar hier slapen", zegt schoonmoeder aan het eind van de avond. “In dit weer ga je niet over straat.” Het is de radio die de vol gende ochtend vertelt dat het niet om zo maar een storm gaat. De dij ken zijn doorgebroken. Op meer dere plaatsen. Kruiningen en Krabbendijke zijn weggespoeld, Colijnsplaat vecht om het water buiten te houden en op Schouwen Duiveland is de situatie rampzalig. Alle eenheden dienen zich bij de thuiskazerne te melden of als dat Heinkenszandse volgt hart naar Ghana zand wegen steeds meer, de ar men verzuren en de van koude wit weggetrokken vingers tinte len. Zijn kleding is doorweekt, hij is koud tot op het bot. Om een uur in de nacht komt de aflossing. De soldaten druipen vermoeid af. Terug in de kazerne valt Lampert als een blok in slaap. De rust is van korte duur. “Na een paar uur slapen werd ik wakker gemaakt. Samen met negen tien anderen kreeg ik orders naar Noord-Beveland te gaan.” Als verrassende bagage krijgen de soldaten een stengun en munitie mee. “Ik dacht: ‘Wat moet ik met een stengun en scherpe piepers?’ Bleek dat we met scherp op dieven en plun deraars moesten schieten.” In de truck trekt de grauwe dag voorbij. Hobbelend in de ach terbak vordert het groepj e lang zaam. Bij Arnemuiden gaat het net goed. Het water staat daar nog laag genoeg voor de vracht wagen. In Wolphaartsdijk stapt het groepje over in een bootje. De gure overtocht naar Kort- gene is kort maar het is alweer donker geworden als de man nen er aankomen. De aanleg steiger is door de beukende golven weggevaagd. Het bootje vaart de dijk op. Lampert moet een ware doodssprong wagen om op het droge te komen. Daar, boven op de Torendijk, slaat het besef voor het eerst genadig hard toe. Het rijtje hui zen dat achter de dijk stond, is weg. Verdwenen, foetsie. Wat rest zijn trieste stukjes muur. Winkel vol Griekenland in hartje Goes Onder het motto ‘Kom kijken en proeven’ nodigen tweehonderd agrariërs op zaterdag 20 en zon dag 21 september de mensen uit voor een kijkje achter de schermen. De kans om te zien hoe zo’n mooie krop sla geteeld wordt zonder chemische hulp middelen. In Zeeland doen vijf boerderijen mee. Op elk bedrijf zijn rondlei dingen en de boer(in) laat graag zien wat er komt kijken bij bio logisch boeren. Elke boerderij laat een ander aspect zien. Tij dens de open dagen is er extra aandacht voor de natuur op het boerenbedrijf. Xander gaat theaters in •o 0) <u 1- CQ verschillende Afrikaanse stijlen zijn te horen. De groep Art in Rhythm verzorgt, onder leiding van Joshua Samson, manifestaties in Neder land en daarbuiten waarbij groepen mensen getraind worden in ritmes, beweging, luisteren en samenspel, als metafoor voor het ontwikkelen van een betere samenwerking. De demo’s kunnen opgestuurd worden naar het bureau van het Zeeuws Orkest, Postbus 487, 4430 AL Middelburg met vermelding van naam, adres en telefoonnummer. Verdere inlichtingen: tel. 0118- 628204 of e-mail: zeeuwsorkest@zeelandnet.nl W w V C X Bruidspagina GOES - Werkgroep Bijzondere Activiteiten een kinderkleding- en speelgoedbeurs in buurthuis “De Pit”. Inname van kleding en speelgoed is dinsdag 23 september van 13.00-14.30 uur. Ver koop van kleding en speelgoed is woensdag 24 september de zelfde-tijd. Het is de bedoeling dat de kleding voorzien is van een sticker met daarop een nummer, maat (86-176) en prijs. Maximaal vijfendertig stuks. De niet verkochte kleding kan woensdag tussen 19.30-20.30 uur opgehaald worden. Voor in lichtingen: tel. 0113-223857 0113-211564 GOES - Kinderkoor Sjaloom uit Goes zingt zondag 21 septem ber in Het Land van Ooit. Naast dit koor zijn er kinderkoren uit heel Nederland en België aanwezig. Aan het einde van de mid dag zingen alle koren samen het Feestelijk Jubellied van Ooit onder begeleiding van een bekende Nederlander. GOES - Boekhandel De Koperen Tuin houdt een wedstrijd in de Kinderboekenweek (1-11 oktober). Aangezien het thema van deze week “Diep in het bos” is, is het de bedoeling dat de win kel vol met bomen komt te staan. Basisscholen in de omgeving hebben als opdracht in groepen een boom te knutselen. Ook buiten de school om kan alleen in groepsverband een boom ingeleverd worden. De enige voorwaarde is dat het knutselwerk door de deur past. De bomen moeten voor 28 september inge leverd zijn. <n .2 ‘E cn 4 Ook burgemeesters stuurden kiekjes De wind loeit het groepje solda ten om de oren. Het is ijzig koud. Zo nu en dan geselt een sneeuwvlaag de gelaten van de soldaten. Het is diep in de avond. In de hand van de voor ste in het groepje wiegt een stormlamp. Vanaf de dijk zien de soldaten zwarte contouren van bomen wuiven naar de on heilspellende maan. Tussen al dat barre, tussen al die ellende, glinstert het wassende water magisch. Maar soldaat Piet Lampert ziet het niet. Hij snakt naar een kachel waaraan hij zijn verkleumde voeten kan warmen. Na God mag weten hoe lang doemt in de verte een flauw lichtschijnsel op. Het is een boerderij en die is nog be woond ook. De mannen ver snellen hun pas. Ze hopen op een kachel. Even later staan ze voor de boerderij. De boer komt naar buiten want hij zag de het licht van de stormlamp al aan de horizon flikkeren. “Hoe is de situatie?” vraagt hij de door weekte militairen. Tja, wat moet je nu vertellen? Aan de ene kant van de dijk is het land nog droog, aan de andere kant voltrekt zich een ramp. Maar de soldaten hebben geen benul van de omvang van de Watersnoodramp. Ze vertellen de boer zoveel ze weten, meer niet. De boer bedankt ze en loopt zijn woning weer in. Lampert voelt de teleurstelling opwellen. Waarom nodigt de boer hen niet uit om even bij de kachel bij te komen? Maar de “Mijn mond viel open”, vertelt Lampert vijftig jaar na dato. Door het verdronken land gaat de barre tocht te voet ver der naar Colijnsplaat. Het gaat zigzag over de dijken die nog heel zijn. De soldaten zijn stil. De dood is overal om hen heen en die maakt een enorme indruk. Koeien aan de ketting hadden geen schijn van kans tegen het razende water. Verwrongen en opge blazen liggen ze op elkaar ge stapeld als een bizarre puzzel. De tocht lijkt eeuwen te du ren. Door en door verkleumd, hongerig en met het verstand op nul sjokt Lampert achter de anderen aan. Rond mid dernacht komen ze in het dorp aan. VIJSSINGEN - Scholieren in Zeeland krijgen de kans om met Art in Rhythm op te treden. Dit kan tijdens de Nieuwjaars Promconcerten van Het Zeeuws Orkest op 8,9, en 10 januari 2004 in Zierikzee, Vlissingen en Aardenburg. Via video’s, tapes of CD’s kun nen ze hun kunsten op het ge bied van Hip Hop, ‘Human Beat Boxing’, tap- en/of breakdance tonen. Hun demo’s moeten zijn opgestuurd voor woensdag 15 oktober. Na een beoordeling worden één of twee jonge solis ten uitgenodigd. De act van circa vijf minuten wordt inge past in de compositie. Het Zeeuws Orkest speelt die com positie tijdens het Nieuwjaars Promconcert. De strijkers en blazers bespelen eveneens een slagwerkinstrument. Braziliaanse, Indiase, Funk en GOES - De Konmar in Goes houdt tot zaterdag 4 oktober een actie voor honden en katten van het dierenasiel tussenhaven, Goes. Om deze dieren met dierendag iets extra’s te geven, kun nen de klanten een gift doen in de vorm van een dierenvoedingsproduct. In de winkel staat een speciale dieren- dagkop met elke week verschillende artikelen voor de huisdie ren. De producten kunnen afgegeven worden bij de klanten service. Daar wordt alles verzameld en in de laatste week voor dierendag aan asielbeheerster Wilma van de Schraaf overhan digd. bel voor meer info: 0111 41? 270 showroom: kerkring 15, Nieuwerkerk garagedeuren bedrijfsdeuren - zonwering VIOLEN Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 093 www.de-bevelander.nl niet lukt bij het dichtstbijzijnde legeronderdeel, meldt de nieuwslezer. Lampert vertrekt diezelfde mid dag nog naar Middelburg. “Daar was het leger in een paniek situatie”, blikt Lampert terug. “Men was totaal niet berekend op de situatie. We werden op transport gesteld naar Missingen. Daar bleek echter dat we niets konden doen. Toen werden we naar Ritthem gestuurd.” De duisternis is ingevallen als de mannen na een flinke mars het dorp bereiken. Er heerst een ner veuze bedrijvigheid. Met man en macht scheppen burgers en mi litairen jute zakken vol zand. Lampert en zijn maten steken ook de handen uit de mouwen. Het werk is zwaar. De scheppen BIGGEKERKE - Een moment stilstaan bij de mensen die de helpende hand toestaken tijdens de Watersnoodramp van 1953. Dat is het doel van de her denking morgen in Tholen. Van mensenredder tot zandzakken vuiler, ieder een held op zijn manier. Een van hen is Piet Lampert (71) uit Biggekerke. Hij vertelt zijn verhaal; over chaos, dood en ontberingen. Een ver haal van een dienstplichtige soldaat op het getroffen Noord-Beveland. Door Dennis Rijsbergen Abdijnieuws Kom en verbaas u op GOES - Bij Waanders Uitgevers verscheen afgelopen zaterdag het boek ‘Monumenten in Nederland, Zeeland’. Het is een informatief werk van alle cultuurhistorische monumenten in ieder(e) stad, dorp en gehucht in Zee land. Niet alleen de klassieke bouwkunst, maar ook de bouwkunst uit de periode 1850-1940 krijgt aandacht. Per stad of dorp ontstaat een samenhangend beeld van de aanwezige bebouwing. Met ruim vierhonderd af beeldingen komen bekende en minder bekende hoogtepunten uit de Zeeuwse historie aan de orde. Op de foto boerderij ‘t Hof de Dierik in Oudelande, dat in 1921 gebouwd in opdracht van A tak van Poortvliet. Het is naar een ontwerp in traditionalistische vormen van de gebroeders H. en J. Baanders. Het grotendeels uit de bouwtijd daterende interieur bevat onder meer gebrandschilderd glas en een houten wandbetimmering in het trappen huis. De oorspronkelijke erfinrichting en tuinaanleg naar ontwerp van D.ETersteeg is nog grotendeels aanwe zig. FOTO: TANNIE DE JONCE Meer informatie over de deelne mende boerderijen in Zeeland is te vinden op www.platformbiologica.nl ■slghi E' '1^ Ik ben Fabia. FOTO: JAAP WOLTERBEEK (advertentie) j (advertentie) WW GELDIG T/M 23 SEPTEMBER 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. 4 i GOES, MARCONISTRAAT I 5-1 TEL. (01 13) 22 41 14 I •I J M 10 STUKS IN CLAYETTE Hulpverlener met scherpe piepers Mooie grote bloemen vooreen kleurrijk accent indeherfsttuin. IER «F De nieuwe klasse van Skoda. Ik ben te zien en te berijden bij: EUROCAR GOES B.V. J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19

Bevelander | 2003 | | pagina 1