IM Open Monumentendag Sjeesrijden om de pollepel Hoge konten te water in Vlissingen Houtdraaien in Ambachtscentrum Boerenbouw staat centraal op Open Monumentendag w I H* Open dag Zeeuws Archief Monumentale fietstocht in een rond Kloetinge Evenementen in gemeente Reimerswaal Diverse activiteiten in 's Heer Arendskerke Kerk Colijnsplaat doet boekje open Geerteskerk Kloetinge open Programma Sint Jacobskerk Activiteiten Zeeuws Museum Ai 'ie"- r T- pagina 9 woensdag 10 september 2003 Het kunstwerk ‘Himmelspiegel’ van Paul Kamper tussen de rozen. Het sjeesrijden staat bol van de traditie B GOES - Voor de derde keer op rij strijden de sjeesrijders op Open Monumentendag in Goes voor een plaats op het podium. Ook dit jaar belooft het een groot festijn te worden. C J B GOES - Houtdraaien: een ambacht apart, dat wereldwijd een groot aantal beoefenaars kent, beroepsmatig of als hobby. Het Goese Ambachtscentrum organiseert op de Nationale Monumentendag, 13 september, een aantal houtdraaidemonstraties en trekt daarvoor een aantal meesters in het vak aan. KATS - De roos, van de Engelse of David Austin tot de klas sieke en de wilde. Vier hectare grond met duizend soor ten en alle kleuren, behalve zwart en blauw. De fiets- en autoroute die uitgestippeld is op Open Monumentendag gaat ook langs de rozentuin in Kats, in de zomer een kleine floriade. De passie van Lenze Plasse voor de roos groeide uit tot de grootste rozentuin van Zeeland Door Mieke valk De hoogaars is een monument op zich. VLISSINGEN - Stichting Behoud Hoogaars (SBH) laat ook dit j aar haar schepen te water op Open Monumentendag. Drie van haar historische boten zijn in de haven van Vlissingen aangemeerd en de liefhebber kan, bij goed weer, gratis een halfuur meevaren. Gedurende de tocht wordt de geschiedenis van de vloot verteld en kan de pas sagier zelf achter het roer staan. Door Mieke Valk GOES - Wie van het Zeeuwse land en zijn monumenten houdt, kan dit weekend genieten. Het is zaterdag 13 sep tember Open Monumentendag. In de provincie zijn ruim driehonderd monumenten te bezichtigen, waaronder ker ken, tuinen, molens, vestingwerken, woonhuizen maar ook activiteiten op het water. Het landelijk thema van monumentendag dit jaar is boerenbouw, wat goed aansluit bij het thema van 2003: het jaar van de boerderij. Dit thema vraagt aandacht voor het behoud en beheer van histori sche boerderijen met hun erven en omringende landschap. - f- - w gpT. -T' 6^503^-s w- Duizend soorten rozen geven Kats kleur FOTO: MIEKE VALK FOTO: ELLEN DE DREU 4 Tijd dus voor Zeeland om haar aan dacht aan eigen erfgoed te besteden. Dat bleek nodig te zijn, want vorig jaar werd de toestand van de Zeeuwse boerderijen als rampzalig genoemd. De Zeeuwse eilanden heb ben verschillende activiteiten geor ganiseerd om het ‘boerenimago’ te herstellen. De tuin is acht jaar geleden opge zet door Plasse en zijn partner. Sinds toen zijn er twee hectare grond en achthonderd soorten ro zen bijgekomen. Volgens Witn Zoeteweij, die al acht jaar werk zaam is in de tuin, is het ‘een super- goed rozenseizoen geweest’. “We hebben mooi weer, de roos kan lang zonder regen en de Zeeuwse klei is een prima grond voor deze bloem." Zoeteweij kwam in de tuin terecht dooreen advertentie ‘rozen te koop’. Hij reageerde en niet al leen de rozen waren verkocht, maar hij ook. Zijn werk bestaat uit aller lei bezigheden in en rond de tuin. Hij zegt dat bepaalde rozen apart zijn ingedeeld, zoals de Engelse en de klassieke. Deze hebben een ei gen stuk grond. De klassieke rozen hebben meestal Franse namen. Dit omdat Josefien, de vrouw van Napoleon, weg was van de roos en zij een rozentuin had.In de winter is er weinig bloei, maar volgens Zoeteweij kan de roos het zelfs goed doen in januari. Alhoewel juni de echte bloeimaand is, is de kleur het mooist in september. In de zomer is de entree 2,50 euro, de winter is gratis. Eén entreekaartje kan de hele zomer gebruikt worden. De bezoe kers van afgelopen seizoen kwa men ook voor de-kunst die in de min tentoongesteld wordt. Het gaat om werken van Helene Briels, Joseph Cals, Bert Frijns en Leen Quist De objecten zijn tot 18 sep tember te bezichtigen. Daarnaast zijn er in het weekend muziek- voorstellingen. Als alles goed gaat, is volgend jaar zomer de tuin uitge breid met een theater en een Franse tuin met piramides. Zoeteweij heet iedereen welkom, maar benadrukt dat de tuin geen horecagelegenheid is waar mensen uitgebreid kunnen lunchen. Deopeningstijdenzijnvan 1 april tot 1 november op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 1 november tot 1 april op dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. particulieren. Het verschil tussen een hoogaars en een hengst is dat de hoogaars sierlijker is en de hengst wat stoerder. Een jacht en een visserijhoogaars onderschei den zich door het interieur. Een jacht is modem, een visserijhoog aars is volgens Kole wat'Spartaan- ser’ uitgerust. Op de Open Monumentendag varen YE 36, Alcyon en Jetty in de haven. Kole vertelt dat de bezoekers enthou siast zijn voor een boottochtje. “Het is geweldig te zien hoe hard ze werken, wij als begeleiding hoe ven niets te doen.” Naast de selec tie van de vloot, is ook de naam van FOTO: PR de stichting zorgvuldig gekozen. Hoogaars betekent letterlijk ‘hoge kont’, in het Engels ‘high arss’. In de Zeeuwse wateren zijn de golven re delijk hoog. De achterkant van de hoogaars is hoger dan de voorkant. Zo ligt het schip beter in het water en komt het gemakkelijker vooruit. Naast de Monumentendag is de stichting regelmatig aanwezig op maritieme evenementen zoals Small Sail in Vlissingen, Sail in Am sterdam en de Van Loon Hardzeil- dag. SBH zit momenteel in een timmerloods van de Koninklijke Schelde Groep (KGS) in Vlissingen. Over drie jaar verhuist de club naar Amemuiden. Daar wordt een hui dig werfcomplex opgeknapt en komt een bezoekerscentrum. De termijn van drie jaar is nodig voor restauratie en sanering. Omdat Arnemuiden bij de gemeente Middelburg hoort, opent de Middelburgse wethouder Hannie Kool-Blokland de middag. Het duurt van 13.00 tot 17.00 uur met de officiële opening om 14.00 uur. geen monument. In Stroodorp is Oosthavendijk 2 een monument dat bestaat uit een woonhuis en een zwart geteerde houten schuur met rieten wolfsdak. In Wissenkerke staat voor Voorstraat 12 de dorpspomp. Deze gietijzeren waterpomp met lekbak dateert uit de tweede helft van de ne gentiende eeuw en is onlangs geres taureerd. Het einde van de route is bij monument de korenmolen (1876) in Wissenkerke. Deze molen wordt nog steeds gebruikt om te malen. Verdere informatie: 0113-377306. Alhoewel het thema ‘Boerenbouw’ centraal staat, zijn in Middelburg en Vlissingen weinig monumentale boerderijen. Daarvoor zijn de klei nere plaatsjes op Walcheren gereser veerd. In Vlissingen gaan de trossen los, want er is, mits het goed weer is, een boottochtje. Die boottocht wordt georganiseerd door Stichting Behoud Hogaars. In Vlissingen kunnen bezoekers een kijkje nemen in de Gevangentoren. In die toren is een fotopresentatie, die beelden laat zien van de historie van de toren. De Gevangentoren, ook wel bomvrije toren, is een restant van een aan het eind van de vijftiende eeuw gebouwde stadspoort. Aan de land zijde is een deel van de poort in 1812 afgebroken voor de bouw van een bomvrije kazerne. Die kazerne is na de tweede wereldoorlog gesloopt. De toren is omstreeks 1960 helemaal ge restaureerd, waarbij de top volgens oude tekeningen is hersteld. Vanwege de bestemming (restaurant) zijn en kele kruisvensters aangebracht. Tij dens deze Open Monumentendag is er gelegenheid de toren te beklim men. pel met bessenjenever. Vroeger kreeg de slechtste rijder deze prijs. De pollepel werd toen gebruikt als roermiddel voor in de pap. ‘Papkoker’ was de laagste rang op de boerderij. Tegenwoordig is het een eer om de pollepel binnen te halen. De lepel is be schilderd met plaatjes van de sjezen. In die lepel wordt bessenjenever geschonken en gaat langs alle deelnemers die mogen proeven. Een andere traditie is de boerenronde. Dat houdt in dat de rollen omge- Ook in Goes en omstreken zijn locaties die de moeite waard zijn te bezoeken. Rond de Veste is het Sjees rijden en een demonstratie van klederdrachtgroep ‘Ons Boerengoed’. Wie gratis pannenkoeken wil, kan naar molen De Koombloem aan de Paardeweg. Naast Goes is in Kloetinge een fietstocht die langs en naar di verse boerderijen gaat. De start is bij de Geerteskerk. Voor kinderen is er eveneens een activiteit op touw ge zet. Bij boerderij Middenhof aan de Abbekindersezandweg kun jé pony- rijden, teruggaan in de tijd met Oud hollandse volksspelen en puzzelen. draaid worden, dus de vrouw stuurt en de man steekt. In to taal rijden er veertien Zeeuwse koppels. De Ringrijdersvereniging Zuid- Beveland (RVZB) bestaat sinds 1981 en heeft ongeveer vijfen vijftig leden. Vincent Bol van RVZB, vertelt dat de vereniging vier keer per jaar een groot eve nement heeft, waaronder dus deze in Goes. Bol doet al dertien jaar aan ringrijden en zit nu vier jaar in het bestuur van de RVZB. Volgens hem is het ringrijden een echte gezelschapsport. “Het is gezellig en het is leuk om met paarden bezig te zijn.” Het par cours is rond de Veste in Goes. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur en de finale is tussen 16.30 en 17.00 uur. Dit jaar is het Jaar van de Boerderij en door het ge hele land worden in dit ka der activiteiten georgani seerd. Zo ook in Zeeland. Motor achter de hout- draaidemonstraties in het Ambachtscentrum is Jac Marinissen uit Colijnsplaat. Sinds jaar en dag is hij verslingerd aan houtdraaien en -snijden. Zijn vaardigheden vergroot hij onder andere door het volgen van cursussen bij de Vlaming Francis Jacobs, een kei in het vak die bin nenkort deelneemt aan de wereldkampioenschappen houtdraaien in de Vere nigde Staten. Sinds zijn vervroegde uit treding bij de politie bes tiert Marinissen een atelier in het Ambachtscentrum in De Hollandse Hoeve. “Houtdraaien, maar vooral houtsnijden is mijn lust en mijn leven. Vaak realiseren mensen zich niet hoeveel voorwerpen in hun omge ving afkomstig zijn van de houtdraaibank. Speelgoed, poten van meubilair, trap- stijlen. In vroeger tijden werden bijvoorbeeld ook de assen van wagens en onder delen van molens uit hout gedraaid.” Tegenwoordig woidt het ambacht voorna melijk nog toegepast in de kunst. “Hout leent zich daar uitstekend voor. Maar ook de restauratie van histori sche gebouwen en antiek meubilair vraagt nog altijd om de hand van de ambach telijke houtbewerker." Op 13 september, vanaf 11.00 uur, kunnen belang stellenden een aantal mees ters in dit vak, waaronder Francis Jacobs, op de vin gers kijken. Ook staat een grote selectie werkstukken opgesteld en wordt een vi deo vertoond over de ont wikkeling van het hout draaien van ambacht tot kunstvorm. MIDDELBURG -Het Zeeuws Archief houdt open dag. Naast de publieksruimten, zijn de depots en de stijl kamers van het achttiende eeuwse Van de Perrehuis te bezichtigen. Voor liefhebbers zijn er rondleidingen met gids. Het Zeeuws Archief is open van 10.00 tot 16.00 uur. Verdere inlichtingen: 0118-678815. KLOETINGE - De Vereniging Dorpsbelangen houdt een fietstocht langs Kloetingse boerderijen. Startpunt is bij de Geerteskerk in Kloetinge. Aan deze fietstocht is een fotowedstrijd verbonden. Voor de drie mooiste inzen dingen is een prijs. De foto’s kunnen opgestuurd of af gegeven worden op Martinus Nijhofflaan 70, Kloetinge. Voor informatie: 0113-250316. KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal heeft eve nementen in verschillende plaatsen. In Yerseke zijn gra tis rondleidingen naar de Oesterputten. Die starten bij het WV om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. Tevens is de Ned. Herv. Kerk te bezoeken en het heeft het Oosterschelde museum gratis entree. In Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland zijn monumentale mo lens te bezoeken. ‘s-Heer Arendskerke - De werkgroep van Stichting Over legorgaan ‘s-Heer Arendskerke heeft allerlei activiteiten op touw gezet in het dorp. De molen en de pas gerestaureerde kerk zijn te bezich tigen. Klederdrachtgroep Mooi Zeeland laat van 11.30 tot 16.30 uur in de Slotstraat zien hoe vroeger gewassen werd. Verder zijn er exposities en demonstraties, de meeste zijn te bezichtigen tussen 10.00-17.00 uur. Voor informatie: 0113-561802. COLIJNSPLAAT - De Nederlands Hervormde Kerk in Colijnsplaat is van 10.00-17.00 uur open voor publiek. Tijdens deze uren wordt uitleg gegeven over de geschie denis van de kerk en de gemeente. Organist A. Verborst speelt orgel vanaf 14.00 uur. KLOETINGE - De Geerteskerk in Kloetinge is van 10.00- 16.00 uur open voor publiek. Kerkgidsen zijn aanwezig voor rondleiding en toelichting. VLISSINGEN - In de Sint Jacobskerk in Vlissingen zijn diverse activiteiten. Zo is onder andere om 10.00 uur torenblazen door Caecilia, om 13.00 uur een optreden van vrouwenkoor Quodibet en van 13.00 tot 16.00 uur een taxatie van oude bijbels en boeken door taxateur Molendijk. Van 10.30 tot 16.30 uur is de toren open voor beklimming. Route In en rond Colijnsplaat gaat een auto- en fietsroute langs gebouwen en landschappen. De route is de hele dag te volgen. De start is bij de Oude Oldtimerbus Vlissingen heeft samen met Middel burg een echte Oldtimerbus uit de kast gehaald om geïnteresseerden gratis langs monumenten te rijden. De opstapplaats in Middelburg is bij de lijnbushalte aan de Nieuwe Haven en in Vlissingen de halte bij Iguana, de Reptielenzoo in het Bellamypark. De eerste bus in Middelburg gaat om 10.00 uur en in Vlissingen om 10.45 uur. In Middelburg rijdt die langs een aantal locaties en is er gelegenheid de monumenten te bezichtigen en in ge val van torens die te beklimmen. Herstelfonds Het provinciale startschot van Open Monumentendag is al op 10 septem ber. Harry van Waveren, gedepu teerde van cultuur provincie Zeeland verzorgt de opening in het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg, Dreischor. Tijdens de opening wil Van Waveren aandacht schenken aan een herstelfonds voor het platteland en zijn bebouwing in Zeeland. Dat fonds zou dan bekostigd worden door de gemeenten, nrovincie en narticulie- ren. In Middelburg en Breda is dat er al, maar niet specifiek voor plattelands- behuizing. “Er staan vele mooie boer derijen en andere bebouwing op het platteland die we moeten behouden. Het fonds zou een grote stap in de goede richtingzijn”, aldus vanWaveren. Wat opvalt is dat het thema ‘Boeren bouw’ weinig terugkomt in de activi teiten die georganiseerd zijn. Volgens Van Waveren komt dit omdat weinig boerderijen een monumentzijn. Daar naast willen eigenaren vaak geen toe stemming geven voor bezichtiging van hun boerderij. De monumenten die uitgezocht zijn, komen van de rijks- monumentenlijst en sommige ge meentes hebben een eigen lijst. “Het is een hele procedure om gebouwen op die lijsten te krijgen”, vertelt de gede puteerde. Het belang van de Open Monumentendag weegt zwaar bij Van Waveren. ‘‘Ik vind het heel belangrijk de boerderijen in goede staat te hou den. Als ze niet gebruikt worden, dan raken ze in verval en dat is absoluut niet de bedoeling. Een monumentendag schenkt aandacht aan de waarde van een gebouw en ik ben blij dat dit jaar het accent on boerenbouw liet.” Molen, Colijnsplaat. Na Colijnsplaat staat Kats op de kaart. Aan de Katse Groeneweg 3 is de Zeeuwse rozen min gevestigd. Alhoewel het geen monument is, is het toch een be zoekje waard. De route vervolgt zich richting Kortgene. Aan het eind van de Hoofdstraat staan de kerk en de toren Kerkgang 2. De toren is het enige bouwwerk van voor 1530 dat op Noord-Beveland in stand is ge bleven. Burgemeester RWissestraat 18 in Geersdijk is de volgende stop. Het is een oude schuur die onlangs in oude staat is hersteld, maar het is MIDDELBURG -In het Zeeuws Museum is zaterdag 13 september en zondag 14 september de tentoonstelling ‘De Ramp van ’53 door het oog van de media’ te bezich tigen. Daarnaast is de film ‘De Afsluiting van het Veerse Gat’ en zijn fragmenten over de Deltawerken van ‘Van' Gewest tot Gewest’ (NPS) te zien. Ook zijn er rondlei dingen. Die starten bij het museum om 12.30 en 14.30 uur. Het Zeeuws Museum is open van 10.00-17.00 uur. Alle activiteiten zijn gratis. Hans Kole, penningmeester van de stichting, verwacht net zo veel be zoekers als bij vorige Monumentendagen. De Zeeuwse stichting zet zich sinds 1990 in voor het behoud van‘hun hoogaars’. Het doel van SBH is het erfgoed van de Zeeuwse visserij te bewaren en opnieuw tot leven te brengen. Ooit begonnen met drie mensen en de mosselhoogaars YE 36, is de club anno 2003 uitgegroeid tot tachtig vrijwilligers en vijf boten. In 1996 werd de hengst TH 49 aan gekocht en een jaar later jacht- hoogaars Alcyon II. Naast deze drie boten zijn er twee in bruikleen van Sjezen is een traditie die ver te ruggaat in de tijd en nog steeds wordt beoefend. Een sjees is een tweewielige wagen, achter een paard gespannen. In de kar zitten een man en een vrouw, beiden in klederdracht. De heer stuurt het paard in een draf over het parcours en de vrouw probeert de lans door de ringen te steken. De1 sjees en het paard moeten versierd zijn met handgemaakte echte bloemstukken. Diegene die de meeste ringen heeft, wint. De winnaar ontvangt de polle- V 4 T i "A 4 E "■y.

Bevelander | 2003 | | pagina 9