15 19 19 Mooie viwlte is nie ÜHijK! n Bijzondere kijk op... 10 21 22 @«9111 munten en penningen Nachtmarkt in Goes SANTA Gratis taxatie van oude De Bel, altijd prijs! a jen* PAKKER o JH Zuidamerifcaans GOESENAAR VOORSPELDE ORANJEHUWELIJK EN -GEBOORTE VOOR DE LEZER VAN DE BEVELANDER ■I ■M ■Mi KWANTUM ■■■MMS Werken met Mensen? EUROPA UIN we. PROJECT OP NOORD-BEVELAND zonnepanelen op alle scholen taurant S E ij Woensdag 9 juli 2003 jaargang 54 nummer 28 www.autoschadeteam.nl Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 B Bezorgklachten: (0113) 274 000 www.de-bevelander.nl I Babypagina Yerseke braderie Heinkenszand 4 25% KORTINGll GOES - Op de Grote Markt in Goes gaat op vrijdag 11 juli om klokslag 20.00 uur de Goese nachtmarkt van start Haal in drie jaar je MBO- of HBO-diploma, met één dag school per week! Orgaanmassage tegen allerlei klachten Festival Pastorale in Nisse Gratis taxatie van oude munten Moutainbikeles is succes Uw Huis GOES - De Nederlandse troonopvolger komt in januari 2004 ter wereld. Praktisch iedereen in Nederland weet dat. Goesenaar Armand Doesburg wist het al in 1999. In het boek De eeuw van Alexander dat hij toen schreef, deed hij die voorspelling, en vele andere. “Ik ben geen helderziende”, zegt hij. “Ik krijg ingevingen.” WISSENKERKE - Alle zeven basisscholen op Noord- Beveland maken voortaan gebruik van zonne-energie. De scholen hebben met hulp van de gemeente zonnecollectoren op hun dak geplaatst. GOES - De Bevelander houdt op vrijdag 18 juli een gra tis taxatiedag voor lezers die oude munten, penningen, medailles en papiergeld in hun bezit hebben. Noe a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeeuws. Dat virme me jammer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore waèr a me best hrods op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nog zovee meugelijk Zeêuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in ‘t Zeêuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud-Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. Oftzó/fyazz/b óf/ vd Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel. 0113 270 695 (/sV. (advertentie) de van (advertentie) (advertentie) www.kwantum.nl GELDIG T/M 15 JULI 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. AUTOSCHADETFArVt <5 Magdalenastraat II 4461 AL Goes tel. 0113 - 215 436 De beëdigd Middelburgse taxateur Drs. Wil van Moll komt naar het kantoor van De Bevel ander om kosteloos de waarde van oude munten te taxeren. De actie is speciaal bedoeld voor lezers van deze krant. Volgens Van Moll komt het van Maxilander tot super-muskiet Goesenaar leest als een dolle acht- baanrit door de toekomst van de wereld. Voor de nuchtere mens een malle verzameling van on waarschijnlijke voorspellingen. Toch zijn enkele blikken in de toe- komst opmerkelijk. Doesburg noemt in 1999 het jaar 2002 als datum voor het koninklijk huwe lijk. Hij had het juist voorspelt. Net als de ingeving dat de eerste staatsbegrafenis niet die van de hoogbejaarde Juliana of Bernard zou zijn maar van Claus. En na tuurlijk de zwangerschap van Maxima. Als we Doesburg moeten geloven staan er op wereldschaal nog woe lige tijden te wachten. Een pe riode in de wereldgeschiedenis waarin de toekomstige koning Willem Alexander een belangrijke rol speelt. Nationaal ligt de poli tiek aan zijn voeten. Hij drukt de ene na de andere belangrijke volksbeslissing door, voorspelt de Goesenaar. Internationaal wordt Nederland belangrijk in de strijd tegen milieuvervuilers met als grootste vervuiler Amerika. Bo vendien speelt de koning een lei dende rol in de oorlog die in 2028 losbarst tussen Amerika en een deel van Engeland aan de ene kant en het verenigd Europa en nog een handvol landen aan de andere zijde. Fantastische fabels? We we ten het pas in 2028. Doesburg be seft dat veel mensen zijn voorspel lingen niet serieus nemen. “Je speelt met je geloofwaardigheid als je dergelijke voorspellingen doet.” Soms snapt Doesburg zelf niets minium eurocent al gauw tien euro waard zijn. Wie denkt iets kostbaars te be zitten, doet er goed aan het ar tikel op de streekpagina, ver derop in deze krant, te lezen. Daarin staat hoe een afspraak voor de taxatiedag gemaakt kan worden en welke voorwerpen Van Moll allemaal taxeert. Kom naar de gratis taxatiedag van de Bevelander, want wie weet bent u rijker dan u dacht. Z3 ■u (D CO de Palestijnen en Arafat aan pakte. Nu zie je dat de macht van Arafat flink aan het slijten is.” Een voorspelling komt vaak ge noeg niet helemaal uit. FC Utrecht wordt in 2003-2004 on der leiding van Louis van Gaal kampioen, voorspelde Doesburg in ’99. “Ik zag op een dag in een flits een speler van FC Utrecht een kampioensbeker ophouden. Ik heb dat geïnterpreteerd als het kampioenschap van de ere divisie.” Kampioen werd de club niet, wel won die dit jaar de Wethouder C. Linssen die markt- zaken in zijn portefeuille heeft, opent dan de vijftiende editie van de nacht markt. In meer dan 150 kramer ligt de koopwaar uitgestald. Van kleding KNVB-beker, al was het niet met Van Gaal. Sommige voorspellin gen komen helemaal niet uit, geeft Doesburg toe. “Ik had voor speld dat Margaret Thatcher op de huwelijksdag van Willem Alexander en Maxima zou overlij den. Dat is niet gebeurd.” Je kan ervan denken wat je wilt. Dat Doesburg het met sommige voorspellingen het akelig juist heeft, is opvallend. De nuchtere mensen onder ons kunnen de vol gende voorspellingen maar beter overslaan. Rond de geboorte van FOTO: DENNIS ROSBERGEN Maxilander, die trouwens in 2091 weer overlijdt, hult Cuba zich in de rouw want dan over lijdt Fidel Castro. Op 30 april 2007 bestijgt Willem Alexander de troon. Overigens zal hij vanaf die tijd een baard dragen. 2012 is het jaar dat Frankrijk de eerste vrouwelijke president krijgt, haar naam is Mireille. In 2013 storten in India twee UFO ’s neer. En ooit, niet al te ver in de toekomst, zo denkt Doesburg, wordt de bisco de nieuwe rage: ofwel dansen in een bioscoop. Deze week weer ‘n Bijzondere kijk op... maar... wie bekijkt nu wie? ,,Dit zijn lieve en heel nieuwsgierige bonte muisjes van zo’n zes weken oud", schrijft Bianca van Overmee ren uit Geersdijk. Heeft u ook zo’n bijzondere plaat? Aarzel dan niet, stuur hem op naarde redactie van De Bevelander, postbus 5,4460 AA in Goes. Wie weet staat uw foto volgende week op deze plaats. GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D 0113 215395, DONDERDAG KOOPAVOND ■MMMMftM^^ <- n t-,;, 01 cn ra w> «A ra 5 SUPERBOUCLÉTAPIJT Actionback 400 cm breed In blauw, terra, ecru, oker, antraciet, rood, nature of purper MEENEEMPRIJS per strekkende meter MOOI WEER ^’-T^ O> u ra V) u ai N OJ IMPATIENS FIESTA Royale plant in sierpot. Leukvoor border of terras! SOSQ INHSLLAND Zeeland V’ iervoe wor êk ripse of rispe gebruükt. Overigest nie te verwarren mie de aere betekenisse die a deze woorden naemelijk ‘snubbe’. Enige tijd geleden hoorde de ge meente van het project ‘zonnepanelen voor scholen’ van het Platform duurzame ont wikkeling. Dit project stelt basis- scholen in staat om zonnepanelen aan te schaffen. De stroomopbrengst van die pa nelen, in totaal vier vierkante meter groot komt ten gunste van de scholen. De zonnepanelen bleken echter aan de prijzige kant. Daarom heeft de ge- Door Dennis Rijsbergen I: en sieraden tot leuke hebbedingetjes en kamerplanten. Bezoekers kunnen er dan naar hartelust rondstruinen. Ook zijn er standwerkers aanwezig die nieuwe producten aan de man brengen. Verder zijn er op de nacht markt allerlei snacks te koop. De ter rassen zijn ook tot laat geopend en er is muziek Bezoekers kunnen tot een half uur na middernacht langs de kra men slenteren. volgens de ‘Schriefwiezer’ wor ‘t Nederlandse naar’ en t Bevelandse ‘ni’, bevoorbeeld as ‘naë’ eschreve. Toch pas ik ‘t af en toe een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. Geldig t/m 12-07-03 of zolang de voorraad strekt vaak voor dat in ‘vergeten’ kas ten of laatjes een kostbaarheid ligt. Op eerdere taxatiedagen kwamen enkele van die zeld zame munten boven water. Ook euromunten met een productiefout kunnen nog heel wat opleveren. Zo kan een alu- meente besloten in de buidel te tasten en de hele aanschafprijs van de panelen te betalen. Met de plaatsing van zonnecollectoren op basisschool Open Hof in Colijnsplaat is het pro- ject van de gemeente Noord- Beveland en de basisscholen vol bracht. De andere scholen die energie van de zon putten zijn: Het Stelleplankier uit Colijnsplaat, De Dubbele Punt uit Geersdijk, de Prins WillemAlexanderschool uit Kamperland, De Prinses Margrietschool uit Kats, De Zuidvliet uit Kortgene en De Vliete uitWissenkerke. Alle basisscholen voorzien zichzelf dan van zonne-energie Daarmee is Noord-Beveland de enige Zeeuwse gemeente waar alle basisscholen zonnepanelen hebben. De scholen blijven overigens voor een deel afhankelijk van het stroomnet omdat de col lectoren niet voldoende ener gie leveren om een hele school draaiende te houden. De ge meente Noord-Beveland heeft zevenduizend euro voor het project uitgetrokken. f Een Zeeuws woord voe vlinder is ‘kapelle’ of‘uul’. Noe kenn’n ik a de mótuul (nachtvlinder), mè ‘t schient da bevoorbeeld ók ‘wituul’ bestaèt voe koolwitje. Me meuge oans gelukkig prieze: Zeeland ei vruchtbaere zeêklei en de mééste zunne-uren van Nederland. Me weune in een paradies voe tuunlief’ebbers. Noe binne oans ók gezegend mie een lappe grond mie zeeklei. Mè deur oal die zunne-uren van de léste tied doe de vuulte ‘t ‘éél goed en staèt ‘t ók nog ‘s stieve vast! Klaprozen, pieperlóóf, beuterblommen, pisseblommen en broeinekels. Ze vechte om een pleksje in oanze ‘vuulte-border’. En nae ofgelope zondag me kans da ‘t nóg een stuitje zó mó bluuve stae... Ieder jaere gaè me mie de fermielje van m’n man ergest inZeêland fletse. Dit jaerwas de Zak van Zuud -Beveland an de bürte. De tocht voerden langs de zeêdiek, deur de poel naè ‘t Langeweegje waèr a een bezoek an de vlindertuun mie rondleiding was verzië. Oanze huus wiere geliek bie d’and enome en krege uutleg over oalles wat a d’r te ziën en te doën was. Oanze zeune von voroal ‘t fladderen van de vlinders** leuk en toen d’r een vlinder op z’n vienger goeng zitte kon z’n dag glad nie mi kepot. Oanze dochter ei zonder aesem naè de eigenaer eluusterd. Eur interesse wier beloond, want ze kreeg nie allenig vlinders op d’r vienger, ze ei een ‘baby-vlinder’ vast meugen ‘ouwe en ‘ie zetten zelfs een ntpse*** zo gróót as een flienke naektslèkke op d’r ‘and! Bie de vlindertuun wille ze d’r oalles an doë om wee méér vlinders in Nederland te kriegen. Daèr è’k niks op tegen, mè noe is d’r één naedêêl: de atalanta, een ‘éél mooie vlinder, zou ‘t in Nederland goed doë a d’r mè meer broeinekels zoue weze. Dat ei oanze dochter goed ont’ouwe: ik dienk da de tuun voorlopig nog nie schóne is. Mè me ‘elpe dan wè mee an een betere vlinderstand! ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl Wie het kantoortje van Doesburg binnenstapt, wordt aangestaard door tientallen Maxima’s. Foto’s in alle soorten en maten. Het was bij het ver schijnen van die eerste kiek van de toen nog mysterieuze Argentijnse dat Doesburg zijn ingevingen over het oranjepaar aan het papier begon toe te ver trouwen. Een boek dat nooit de weg naar een uitgever vond maar dat Doesburg wel ver spreidde onder zo’n dertig vrienden, familieleden en zelfs zijn huis- en tandarts. “En ik heb een exemplaar naar Willem Alexander gestuurd maar de Binnenlandse Veiligheidsdienst zal die wel onderschept heb ben." Van een serieuze relatie tussen Willem Alexander en Maxima was in de media nog geen sprake toen Doesburg het vol gende schreef: 'Zo levert de innige inter continentale samenwerking tussen ons koninklijk paar Maxima’s eerste zoon op: een stevige, blonde zoon (in de koude winter van 2004). Zijn naam is Maxilander.’ Doesburg was acht jaar en woonde nog in Suriname toen hij met een Nederlands vlaggetje in de hand zes uur in de brandende zon stond te wachten op het voorbijkomen van koningin Juliana en prins Bernhard. Sindsdien is hij ge fascineerd door het huis van Oranje. Het boekwerk O» L Armand Doesburg: “ik ben geen helderziende, ik krijg ingevingen." van zijn voorspellingen. “Ik zie een beeld in een flits. Het is een soort gevoel. Dat moet je vervol gens zuiver interpreteren en dat is juist het moeilijke.” Voorbeeld: in zijn boek schrijft de Goesenaar dat een ‘super- muskiet’ de wereld in problemen brengt en ook het einde betekent van Arafat. “Ik snapte helemaal niet wat ik daar mee bedoelde, totdat de Twin Towers door vlieg tuigen werden geraakt, Amerika de oorlog tegen het terrorisme begon en Israël in reactie daarop bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenues relatiegeschenken enz. GRAVEREN doen wij GRATIS! 1 J

Bevelander | 2003 | | pagina 1