BL ©«aan 19 21 mooie mosse 14 18 22 ‘Schuurtje’ wordt een rouwkamer 69; Kt s DE BELjl A Holtkamp is weer één school De Bel, altijd prijs! s PAKKER 1 MOOISTE TUIN VAN NEDERLAND EN BELGIË 5 o DO autorijden zonder rijbewijs 115? Nieuwe formule tennistoernooi r Woensdag 11 juni 2003 jaargang 54 nummer 24 'Va fS www.autoschadeteam.nl Advertentieverkoop: (0113) 274 000 ■M ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl (advertentie) 0) E ‘S HEER ARENDSKERKE - Het nauwelijks ge bruikte en verouderde mortuarium in ‘s Heer Arendskerke is verbouwd tot een echte rouw kamer. Nu de ruimte aan de nieuwste eisen van de tijd voldoet verwacht Alexandra Markusse van de gelijknamige uitvaartonderneming dat de dorpe lingen niet langer uitwijken naar ‘s Gravenpolder en Goes. Spinne kijkt. „We hebben er met zijn allen de schouders onder gezet. En samen hebben we het gebeuren verwerkt.” De brand blijkt nu zelfs, tot Willemsteins verbazing, een geluk bij een on geluk. Niet alleen krijgt de school meer lokalen en kunnen er op 18 juni zeventien groepen aan de slag en krijgen de lera ren sinds vijftien jaar een eigen lerarenkamer, ook het aantal aanmeldingen van nieuwe leer lingen is flink gestegen. „Dat zou je niet verwachten van een school die net door een brand is Van der Vlies Nautic repareert boten Een winkel in een woning rouwkamer is volgens de nieuwste eisen gebouwd. We hebben al heel wat positieve reacties van de dorpsgenoten gehad.” Belangstellenden kunnen op zaterdag 28 juni tussen 10.00 en 12.00 uur een kijkje nemen in de nieuwe rouwkamer bij het zorgcentrum aan de Slot- straat 15. Op 1 juli neemt de uitvaartondernemer de rouw kamer in gebruik. gaard staat een boom zielig te verdorren. „Dat is de grootste teleurstelling van de tuinier. Heb je net iets moois, gaat er iets dood.” De tuin is deze zomer twee keer geopend voor publiek. Op zondag Fietsers naar het dak van de wereld Zeêuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in 't Zeêuws zoas a ik dat proate: in 't West Zuud-Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. Wat was ‘t wèrm, de weke voe Pienkstere! Zo wèrm da de mos sen van ‘t dèk viele. Noe è’k oaltied edocht da die “mosse” een gewone huismus; een “passer domesticus” was. Overlèsten was d’r iemand die a me an‘t twuüfelen brocht. Die oa ‘t d’r over da op ouwe daeken dikkels mos groeit. A dat mos gin vocht uut de lucht kan 'aele, gaè ‘t los zitte en voalt ‘t van ‘t dèk. Tied dus voe een onderzoeksje.... Noe is ‘r nog een Zeêuws uutdruksel: "d’r zitte mossen op ‘t dèk”. Daèmie wor bedoeld da je mot uutkieke mie wat a je zeit, want de huüs kunne ‘t ‘óre. Ok 'ier gaèt 't om oanze vrienden mie vlekens. Ik dienk da me nie mi ‘oeve twuüfele, hoewel a d’r best wat voe te zeggen is om mos van ‘t dèk of te kriegen. Incense sluit concert- seizoen 't Beest af Gemeente Goes Jaarmarkt ‘s-Heerenhoek Braderie En GOES - Het Open Roompot tennistoernooi op ‘t Halve Maantje in Goes heeft dit jaar een nieuwe formule. Tijdens het toernooi in de week van 16 tot en met 22 juni, is ervoor het éérst een mossel- en barbecue- avond. Op de slotdag is er een ver loting waar een bungalow weekend op één van de vakantie parken van de Roompot te winnen valt. De opbrengst gaat naar het project voor straatkinderen in Bra zilië, ‘Tennis out ofyour Heart’. Ver der heeft de organisatie een nieuwe hoofdsponsor gestrikt, zijn er drie nieuw aangelegde gravelbanen en een gerenoveerd paviljoen. Organisatoren Frans Schouw en Ineke Rinsema hopen door de nieuwe opzet meer bezoe kers te trekken. Ze zijn ookzeer te vreden over het wedstrijd- programma, waarbij enkele Zeeuwse toppers als Harold Schip per, Dennis van ‘t Westeinde en Serge Eude in de hoogste catego rie aantreden. Deze “mosse” is een 16e eeuws Nederlands woord voe vuül wuüf. Daè kom ier zelfs Hoogduits an te pas, want mosse kom varTMusche” wat a “straatmeid, jonge koe” betekent. Bedankt ma! (voe ‘t oppassen, natuurlijk) U ...in de zomer zijn we drie lange dagen per week in de weer... getroffen. Blijkbaar hebben ouders vertrouwen in hoe wij de zaak hebben opgepakt.” Voor het eerst in het bijna der tigjarige bestaan van de school wordt deze week de vier honderdste leerling verwel komd. Het nieuwe gebouw is als een lego-bouwwerk in een week in elkaar gezet. Het binnenwerk kost wat meer tijd maar op 18 juni is de Holtkamp weer één school. Nu nog vetrekken elke ochtend vier bussen met kin deren naar een noodlocatie in het Sint Willibrordcollege in Goes-Zuid. Het nieuwe pand is overigens Ook een tijdelijke oplossing. Over een jaar of drie maakt de Holtkamp deel uit van nieuwe brede school. Waar die gaat komen is nog niet bekend. Noe a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeêuws. Dat vinne me jammer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore waèr a me best hroós op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nog zovee meugelijk Nicolaas Beets**, de schriever van Camera Obscura, schreef in z’n verhaal “een oude kennis”: “het was zo heet dat de mossen op het dak gaapten”. Noe è’k bie oans in ‘t gos nog nooit mon den open zie stae, dus ik gaè d’r van uüt da'n daè de veugel mie bedoelden. ‘t Schient da “mos” gewoon een ander Nederlands woord voe “mus” is. ‘t is nie êêns’s exclusief Zeêuws! D’r bin zelfs nog meer betekenissen van “mos”. Zo bestaèt ‘t ok in de zin van een gebruük of gewente’ ‘S-HEER ARENDSKERKE - Ze sproeien het gras en de borders met planten nooit. De kleinkinderen mogen bovendien naar hartelust rugbyen op de grasmat en dan toch de mooiste tuin van Neder land en België hebben. Sanny Gruijters uit s’-Heer Arendskerke haalt haar schouders op: „In een goede tuin moet geleefd worden.” EUROPA UIN In het dorp stond het mortuarium op het terrein van zorgcentrum Poelwijk be kend als ‘het schuurtje’. „Het was een koude en kille kamer, bijna helemaal wit betegeld”, zegt Markusse. „Vrijwel nie mand wilde daar zijn dierbare laten opbaren.” En dus zoch ten nabestaanden hun heil bij mortuaria in ‘s Gravenpolder en Goes. Als het aan Markusse ligt, is dat verleden tijd. „De De vredige hortus van Sanny en haar man Peter liet 154 an dere tuinen uit eigen land en in België in het stof bijten. De lezers van het tuintijdschrift Groei Bloei en de bezoekers van de afgelopen Floriade ko zen de tuin van de Gruijters als mooiste. „Het komt door de Zeeuwse bodem”, zegt Sanny. „De klei houdt het water goed vast, zodat de planten er bijna altijd groen en fris uitzien.” Een theorie die door de uit slag van de wedstrijd beves tigd lijkt. Bij de top zes, zitten drie Zeeuwse tuinen. Als klein kind had Sanny al groene vingers. Zij deed de tuin, haar vader had er de tijd niet voor. Later toen ze net getrouwd was met Peter, moest ze het met een balkon netje doen. „Die kleedde ik helemaal met planten aan. Onze eerste tuin, vijf bij tien meter, was een paleisje.” Maar zoals het wel vaker met hobby’s gaat, het liep uit de hand. Bij elke verhuizing werd de tuin groter. In 1989 dan me “de mooie mosse” natuurlijk nog. Daèmie geve me an da een misje of een vrouwe iets mooi weet te briengen om d’r zin te kriegen. Zo zei m’n moeder overlèsten nog tegen me: “jie bin ók een mooie mosse****” toen a’k vroeg of a ze koffie kwam drienke en ik d’r geliek achteran zei: “dan kun je daènae even op de huüs passe a’k gaè sporte”. Nicolaas Beets schreef onder ‘t pseudoniem Hildebrand. Ie leefden van 1814 - 1903. Sportpnjzen W óf/ kom in dit geval van ‘t Latijnse woord “mores” Uw Huis volgens de “Schriefwiezer” wor ‘t Nederlandse “naar” en ‘t Bevelandse “ni”, bevoorbeeld as “naè” eschreve. Toch pas ik ‘t af en toe een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. Sanny Gruijters in haar prijswinnende tuin, past bij de tuin die niet perfect probeert te zijn. Sanny wijst naar de grasmat waar aan de rand langere sprieten over het pad hangen. Niet geknipt. In een perfecte tuin is het niet prettig vertoeven, meent GOES - „We zijn sterker dan ooit uit de as herrezen.” Dat zegt Hans Willemstein, directeur van basisschool de Holtkamp, als hij terugblikt op de brand die begin dit jaar zijn school verwoestte. Deze week neemt de school een gloednieuw gebouw in gebruik. Het was diepe ellende aan het begin van 2003. Vandalen stichtten een brandje, de Holtkamp en basisschool ‘t Noorderlicht gingen in vlam men op. Een emotionele tijd voor de kinderen. „Niet al leen waren ze hun spulletjes kwijt, ze waren ook bang dat dezelfde brandstichters hun huis in brand zouden steken”, legt Willemstein uit. Veel ellende dus, maar el lende verbroedert, zegt de di recteur als hij naar het nieuwe gebouw aan De www.de-bevelander.nl Sanny. Het moet allemaal niet te steriel zijn. „Er zijn honder den mooie tuinen in Neder land. De kracht van de onze is dat er harmonie en rust is.” En ook in de winnende tuin gaat het wel eens mis. In de boom- 'n Bijzondere kijk op... BORSSELE -,,Misschien iets voor ‘n Bijzondere kijk op...?” schreef W. de Kok over de foto van deze week. Zeker, want meer letterlijk kan de Bijzondere kijk op... ons inziens niet zijn. De kerncentrale van Borssele is na melijk bezien door de oogkas van het nagebouwde skelet dat op het strand De Kaloot ten toongesteld lag. Heeft u ook zo’n bijzondere kiek?Aarzel dan niet, stuur hem op naar de redactie van De Bevelander, postbus 5, 4460 AA in Goes. Wie weet staat uw foto volgende week op deze plaats. Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 verkaste het echtpaar naar het landhuis De Breede Watering. Zo’n 4500 vierkante meter on derhouden en dat op hoog ni veau kost veel tijd. „In de zomer zijn we drie lange dagen per week in de weer. Hoewel het gras twee keer per week een maaibeurt krijgt, de tientallen meters heg nauwkeurig bijge houden wordt en Peter minuti eus elk onkruidje uit het gras plukt is de tuin niet zaligma kend, zegt Sanny. „We gaan gewoon op vakantie en we hebben ook andere bezighe den. We zijn niet alleen met de tuin bezig.” Een wandeling door de win nende tuin, ontworpen door Arend-Jan van der Horst. Een hoekje met kruiden, onder de pergola door, langs een knus theehuis. In de vijver die bol staat van de lelies, is een kikker aan het ‘musiceren’. Langs de borders en hagen is er plots een verborgen boomgaard. Een stilteplek om in weg te dromen. De kleinkinderen van Sanny en Peter hebben achter in de tuin een boomhut getimmerd. Het 'i. KH3HHSSHHHH ■ESHHBHi www.minicruiser.nl Hans Willemstein bekijkt de bouw van de nieuwe Holtkampschool. FOTO: DENNIS RIJSBERCEN GELDIG T/M 17 JUNI 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. - AUIOSCHADETFAM ‘Het komt door de Zeeuwse bodem GOES, NIEUWE RIJKSWEG 20 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND Joosten Minicruiser Dorpsstraat 12, Heinkenszand tel.: 0113-567205 Grootste dealer van Zeeland met als enige 3 merken in huis Albizia, Eke, Barooder 3 13 Oj 1» co Door Dennis Rijsbergen iZ MOOI WEER HANGMAT Rjn voorvader! Inecru met standaard van verantwoord FSC-hout. FOTO: DENNIS RIJSBERCEN 22 juni, na de officiële prijs uitreiking, kunnen tuin liefhebbers tot 18.00 uur het landhuis aan de Wissekerkseweg 9 bezoeken. Op 5 juli is de tuin open van 10.00 uur tot 18.00 uur. Entree is 3,- euro. bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenues relatiegeschenken enz. i GRAVEREN doen wij GRATIS! Nobelweg 2 - 38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel. 0113 270 695 Door Dennis Rijsbergen

Bevelander | 2003 | | pagina 1