13 19 Tien jaar Confetti 16 25 21 ir •«ia ii Draa/deure westerscheldetunnel te n Bijzondere kijk op... duur voor gehandicapten I PAKKER ele WEEK VAN DE ZEE IN AANTOCHT KEUKENS r ■■M s Fietsend of te paard van hoeve naar hoeve aarends goes .yyflSE. woensdag 14 mei 2003 jaargang 54 nummer 20 BADKAMERS KEUKEN www.autoschadeteam.nl Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 www.de-bevelander.nl ExpresZó (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl f (advertentie) ■I Corbijn 99 c <u Overgewaaid uit België begon de Week van de Zee enkele jaren te rug in Zeeland. Vervolgens werd het een landelijk evenement. Het doel van de week is dat mensen op een leuke manier leuke manier ontdekken hoe belangrijk de zee is. Onno Bakker uit Vlissingen is landelijk organisator van de Week van de Zee. Hij legt uit: “De zee wordt gebruikt voor wetenschap pelijke doeleinden, economische en natuurlijk ook voor het toe risme. Het is onze laatste open ruimte. We zeggen wel dat Neder land vol is, maar de zee biedt ruimte. Dit lijkt preken voor eigen parochie, maar wij Zeeuwen zijn erg afhankelijk van de zee. Het be paalt ons doen en laten. Je leeft hier met de zee.” Op de openingsdag is er om 13.00 uur in Vlissingen een discussie. Inzet is de toekomst van de kust. Zeeland heeft namelijk enkele ‘zwakke schakels’: plaatsen waar Confetti is ontstaan in een slechte tijd voor Excelsior, toen er nog maar zeventien spelende leden waren. Tij- met zware stormen en een stijgende waterspiegel opgelet moet worden. Niets om bang van te worden, maar de vraag is meer wat je met deze kwetsbare plekken wilt doen. Onno Bakker: “Wij Nederlanders willen graag inpolderen en met de watersnoodramp in het achterhoofd is land teruggeven aan de zee lang niet bespreekbaar geweest. Maar het verhogen van dijken als oplossing tegen de stijgende zeespiegel kan niet eindeloos doorgaan.” Hij lacht: "Dan zou je op het laatst achter een muur van een dijk van vijftig meter zitten.” Bakker benadrukt dat de or ganisatie vooral hoopt dat de bevol king ook komt om haar mening te geven. Van de provincie en ge meente zullen in ieder geval men sen aanwezig zijn. dens een grote actiedag op 17 april 1993 mochten kinderen op een instrument komen spelen. Dat leverde die dag 34 leden op en een half jaar later waren dit er 65. Tegenwoordig telt de jeugdafdeling 45 leden en is ze verdeeld in slagwerk, blazers en vaandels. Samen met Joyce Schoe leidt Frank Traas alles in goede banen. Repetities zijn in het clubgebouw en daar houden ze zo af en toe ook allerlei ont spannende activiteiten voor de jeugd. “Het is niet alleen muziek leren, dat blijft wel de hoofd moot, maar de boog kan niet al tijd gespannen zijn”, zegt Traas. Hij vervolgt: “Het leuke aan mu ziek leren spelen? Voor een kind is spelen op een muziekinstru ment een hele uitdaging. Het is een stukje van de opvoeding van het kind. We leren samen, het spelen op het instrument wordt spelenderwijs aange leerd.” “Realiseer je datje bepaalde dingen maar een keer kunt doen. De zee en onze kustlijn zijn uniek en daar moe ten we heel zuinig op zijn. Niet om met een waarschuwend vingertje te staan zwaaien, maar we moeten er wel over nadenken.” De zee wordt volgens Bakker vaak als iets vanzelfsprekends gezien. “Zo van ‘Die is er volgend j aar ook nog wel.’ Maar als we niets doen en alles op zijn beloop laten valt er op een ge geven moment niet veel meer te genieten van de zee. België is daar een goed voorbeeld van. Aan de kust is het een muur van apparte menten en hotels. Er is haast geen groen en natuur meer.” Nederland doet het in zijn ogen niet slecht: “Je moet in het oog houden dat de kust over een maximum capaciteit be schikt. Het is wei mogelijk om een vierbaansweg naar de kust aan te leggen, maar het is de vraag of er dan nog zoveel te genieten valt.” Het binnenland bij de zee betrek ken is wat lastiger, geeft hij toe. Voor “De afstand is hemelsbreed elf ki lometer", weet Willem Schrik (50), “Met de boot kostte mij dat drie strippen, euro 1,50, en nu ben ik via gehandicapten vervoer Ooster schelderegio teletaxi veertien strip pen kwijt, dat is zeven euro, plus 22.50 euro voor de bus, samen 29.50 euro. Als je dan zes, zeven keer in de maand naar Hulst gaat o Grauwe ganzen zijn net haasje Hbo-instellingen en universiteiten is een prijsvraag uitgeschreven en op veel scholen worden les pakketten verspreid. Het KNMI legt in de Week van de Zee uit hoe de zee het landelijke klimaat beïn vloedt. Bakker legt uit dat elke Ne derlander met de zee te maken heeft: “Zonder bescherming tegen de zee zouden we Amersfoort aan zee hebben. Zelfs als mensen niet in de buurt van de zee wonen, dan hebben ze nog een historische band met het water. De zee zit in het bloed van elke Nederlander. Ik ken niemand die er niet van houdt naar de eindeloze zee te staren.” Vlissingen, de thuisbasis van de Week van de Zee, is ook de plaats waar het voor Nederland allemaal begint. Donderdag 15 mei om 12.00 uur is de Zoutbus op het Arsenaalplein. In en om deze bus is van alles te doen. Op de openingsavond is er een optreden van Zijlstra en vrijdagavond is er een open lucht film met mooie onderwater beelden. Maar be halve entertainment is er ook een educatief element. Er zijn in de Zoutbus video’s te zien en een mini-expositie te bezoeken. Buiten de bus is een fototentoonstelling van Martin Kers. Twaalf foto’s van drie bij twee meter die moeten il lustreren wat er gebeurt in en rond de zee. Voor klas een en twee van het voortgezet onderwijs is er een vanaf 39 jaar met invaliditeit te maken kreeg, liet het er niet bij zit ten en kaartte het probleem aan bij de gemeente Reimerswaal: “Ik ben niet de enigste die hier mee kampt, maar ik ben wel de eerste die aan geeft dat er iets niet in orde is. Ik heb bij de gemeente met de heer Pooter van de afdeling Welzijn en met de heer Martens van de Wet Voorzieningen Gehandicapten ge sproken. Daar kwam een toezeg ging uit dat er een vergoeding komt. En er zou contact gezocht worden met alle gemeenten in Zeeland om dit te doen.” Over de kosten die berekend worden voor het vervoer door de Wester- speciaal spel ‘Ruimterover.’ De leer lingen moeten stukjes Noordzee veroveren. Ze spelen allemaal een rol, de een is milieuactivist, de vol gende ondernemer. Het idee van de organisatie is dat de leerlingen ont dekken dat de zee geen niemands land is maar een druk stuk Neder land waar allerlei belangen tegen over elkaar staan. Bij de Zoutbus is een spel van 2,5 x 2,5 meter waar leerlingen de strijd kunnen aan gaan met leerlingen van andere scholen. Het Schelde Informatiecentrum houdt tijdens de Week van de Zee een zestal boottochten. Een boot tocht duurt zo’n twee uur en laat de Lezers nemen adscheid van PSD GOES - ‘Vrede werkt aanstekelijk’, dit is een landelijke inzamelingsactie georganiseerd door de stichting Motherhood, De stichting steunt kinderen in oorlogs gebieden. Van iedere euro komt er 97 cent op de plaats van bestemming. In Zeeland is deze actie onderdeel van 'De Maand van de vrijheid’. De opbrengst is bestemd voor Bosnische kinderen en volwas senen. Kinderen met hun ouders en alle mensen die de actie willen steunen, kunnen een knuffel en een euro of meer ko men brengen. De knuffelhoek staat zaterdag 17 mei op de Grote Markt in Goes. An‘t klienkèt zit bie oans nie allêênig een wurfel, maè ók een griengel. A de griengel d’r óf is kun je ‘t klienkèt an de buütenkant open maeke mie een rienge (een rond ‘andvatje dus). Maè dat is voe kleine huus nog nie zo makkelijk. Zo is mien ver’aaltje ók wee rond, mè noe mó’k d’r mie uütscheë want aers draai ‘k te vee deur. ‘ange zoda je een deure d’r ók echt mie ‘op slot’ kan doë. Dat is de eigenlijke ‘wurfel’, die a ók vaak voe ‘t kak’uus gebruükt wier. An de aere kant zit dan een ‘andvatje (een klosje, klienke, rienge of zoiets) en dat wordt saemen dus ‘wurfel’ enoemd. Noe schient da ‘wurf’ ofeleid is van ‘werven’ dat a as grondbetekenisse eit ‘draaiing of kring’. En inderdaad, een wurfel mê je draaie. Je zou dus kunne zegge da de betekenisse: ‘om om te draaien’ is. Theatherprogrammaboekje is uit Bakker denkt dat het belangrijk is dat bijvoorbeeld Rijkswaterstaat laat zien wat ze doet. “Er gebeurt veel op beleidsgebied, maar de ge wone burger merkt dat niet. Het beter overbrengen van ideeën maakt dat mensen betrokkener worden bij belangrijke beslissin gen. Zo wil de overheid een deel van de stroomvoorziening door windenergie genereren. Wil de Zeeuwse bevolking dan bijvoor beeld een windmolenpark voor de kust?” D a EUROPA UIN <u IMI z daè binne in oanze fermielje ók mensen die a zegge da alleenig dat ‘oute planksje wurfel enoemd wor. Wat a de waerheid is, Joós mag ‘t wete! GOES - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En dat begrepen ze goed, tien jaar geleden bij muziek vereniging Excelsior. Met nog slechts zeventien spe lende muzikanten over moest er wat gebeuren. De start van een jeugdafdeling bood uitkomst. Inmid dels telt Excelsior 37 spelende leden en is Confetti een bloeiende jeugdafdeling. Het tienjarig bestaan wordt zaterdag (17 mei) gevierd vanaf half acht ‘s avonds. Na tuurlijk met een optreden van Excelsior en Confetti, in het clubgebouw aan de Verrijn Stuartweg 34 in Goes. Alle oud-leden zijn aangeschre ven. Frank Traas, bestuurslid jeugdafdeling en korps coördinator: “Iedereen is wel kom”. Het jubileum had ook al een maand eerder gevierd kun nen worden. “Het is een maand later dan de officiële datum, maar dat komt door de drukte van Koninginne dag. We moeten dan veel re peteren en een jubileum er bij, dat is voor de jonge mu zikanten iets te druk.” Liefde voor muziek bracht tetse naar Nederland KRUININGEN - Met de openstelling van de Westerschelde- tunnel is er voor Willem Schrik, gehandicapt en rolstoeler, veel veranderd. Reisde hij voorheen via het pontveer Kruimngen - Perkpolder (gratis) voor drie euro naar Hulst, tegenwoordig kost de reis Kruiningen - Hulst met de rolstoelbus door de tunnel bijna dertig euro. is dat een aanslag op je inkomen. Ik heb een relatie in Hulst en wil te allen tijde kunnen reizen in Neder land. Al zou ik alleen maar naar een winkel in Hulst willen, dan moet dat kunnen. Mijn moeder woont in Emmen en ik kan nota bene goedkoper naar Emmen dan naar Hulst reizen. Dat is toch te gek voor woorden!!” Schrik, die VLISSINGEN - De zee staat van 15 tot en met 25 mei volop in de belangstelling. Dan rijdt de Zoutbus weer door Ne derland en zijn er allerlei activiteiten van zandkastelen bouwen tot tentoonstellingen bezoeken. Een ding hebben ze gemeen, ze staan allemaal in het teken van de zee. Op scholen, in musea en op andere plaatsen waar je haar niet zou verwachten, de zee is weer even overal... Gemeente Goes COLIJNSPLAAT - Over de dijken en door het open polderland schap, met windje mee of windje.tegen. Onderweg bekij ken de deelnemers een boerde rij, een melkveehoudbedrijf, een boerenmarkt, een expositie en nog meer activiteiten. De ‘Boerencampingfietstocht’ is ongeveer dertig kilometer, de ‘Ruiter- en mentocht’ voor rui ters zo’n achttien kilomer. Voor menners 22 kilometer. Onder weg wordt u een pannenkoek, een kopje koffie of thee en een frietje aangeboden. Kosten zijn 3,50 per persoon. Ruiters en menners moeten zich voor 19 mei inschrijven: 0113-376033 of email cdevlas@zeelandnet.nl Voor de 'Boerencamping fietstocht’ kunnen deelnemers zich alleen op de dag zelf in schrijven. Vanaf 10.30 uur tot 13.30 uur op de volgende mini- campings: ‘Zeelucht’ in Wissenkerke, ‘Wilgenoorde’ in Wissenkerke, ‘Mattemburgh’ in Colijnsplaat, ‘Klaverwijk’ in Colijnsplaat en Weizicht in Kats. Oans weune op een klein spulletje mie een klienkèt in de enigste mendeure van de schure. Toen a’k kleine was, docht ik oaltied da dat een deure voe de huus was, want 't was mè zo’n klein deurtje. Ok oanze huus vinde da dat noe typisch een deurtje voe ulder is, ók a stuuke ze nog we’s over de ‘oge onderkant. In ‘uus me nog een paer ouwe deuren mie ‘oute klosjes. En mie de revieillitie me ók wee van die ouwerwetse ‘andvatjes an de deuren emaèkt. Toch kon ik nie zegge wat a 't woord ‘wurfel’ betekent, toen a dat een stuitje elée an me evroge wier. Ik zat te dienken an‘t Duitse ‘würfel’ dat a dobbel steen betekent. Da ‘wurfel’ ‘t Zeêuwse woord voe een klosje was, wist ik nie. Ik docht naemelijk da ‘klosje’ a Zeêuws was, mè dat bliekt in gewoon Nederlands een rolrond stiksje ‘out te betekenen. En daè doë oans dus oanze deuren mie open en toe. Noe bestaet een ‘wurfel’ dikkels uut 2 dêêlen; een ‘oute planksje mie een spieker d’r in en een ‘andvatje.*** Dat planksje kan ronddraaie en kan ergest achter blüu ve Personeel Noe a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeêuws. Dat vinne me jammer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore waèr a me best hroós op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nogzovee meugelijkZeêuws te leren,zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroös op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeêuws van noe op schrieve. Dat doe’k in ‘t Zeêuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud-Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse Schriefwiezer* ofeleid is. AutO fi KLOETINGE - Een bijzon dere kijk op konijnen deze week, ingestuurd door Jan Flipse uit Kloetinge. De foto is geno men op de begraafplaats in zijn woonplaats. Jan Flipse schreef ons: “Op bevrijdingsdag reed ik langs de begraafplaats van Kloetinge en werd getroffen door dit idylli sche tafereel. Eerbied door men sen was hier er op 4 mei. Ook deze dieren hielden muisstil, maar dan de dag erna. Ik heb nog getwijfeld of het soms knuffels waren. Maar bij het maken van geluid bewogen de oortjes in mijn richting. Hun echtheid was hiermee aangetoond”. Heeft u onlangs ook zo’n origi nele foto genomen? Aarzel dan niet maar stuur hem op naar de redactie van De Bevelander, postbus 5, 4460 AA in Goes. Wie weet staat uw foto dan volgende week op deze plaats. scheldetunnel zijn onduidelijk heden. Willem Schrik betaalde in de eerste week van opening drie euro, een week later 14 euro, daarna 17,50 euro, vervolgens 22,50 euro en nu 29,50 euro. “In een tijdsbestek van twee maan den. Die tarieven zijn steeds on der voorbehoud bij de taxi centrale maar het wordt wél steeds duurder”, geeft Schrik ver ontwaardigd aan, “Dit noemen ze collectief vervoer, dat gaat uit van de Oosterschelderegio. Dat is aan gepast vervoer en voordeliger dan normaal vervoer. Op deze manier is dat niet betaalbaar. Alleen voor de rijken.” een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. a je d’r van uut gaèt da ‘renovatie’ van 't franse ‘renouvellement’ komt (vernieuwing), dan bin oans bezig mie ‘t ‘opnieuw verouderen’ van oanze deuren, en dat zou dan van ‘t franse ‘vieillissement’ motte komme. Daè bedoel ik mee da me nieuwe deuren d’r uut wille laète zië as deuren uut 't begun van de vorige eeuw. Mè ik dienk nie da de dikke van Dale dat a kent, want dat è’k nog mè net zelfverzonne. volgens de ‘Schriefwiezer’ wor 't Nederlandse ‘naar’ en 't Bevelandse ‘nl’, bevoorbeeld as ‘naè’ eschreve. Toch pas ik 't af en toe I De zee is weer even overal GELDIG T/M 20 MEI 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. S? AUTOSCHADETEAM N Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl GOES. NIEUWE RIJKSWEG 20 0113-215395» DONDERDAG KOOPAVOND MOOI WEER x— N DAISY CRAZY Nieuwe, kleine margriet vol bloemen. In vier vrolijke kleuren. Pï door Nienke Boterenbrood Onno Bakker: "We willen dat mensen betrokken raken bij de zee". FOTO'S STICHTING NOORDZEE veelzijdigheid van de Wester- schelde zien. In Yerseke biedt het Oosterscheldemuseum tijdens de Week van de Zee gratis toegang. Waterland Neeltje Jans heeft een orkaanmachine, waarin een paar minuten de windkracht van nul naar twaalf wordt opgevoerd. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen heeft een tentoonstel ling over Schatten uit de Wester- schelde en in Goes is er de moge lijkheid bij Oceanus Onderwater- centrum een introductieduik in de Oosterschelde te maken. In Oostkapelle is er zaterdag 24 mei een standschoonmaakdag. Een volledig programma-overzicht is te zien via www.weekvandezee.nl

Bevelander | 2003 | | pagina 1