Politiek polst Goese jongeren Druk weekend voor Tovaal streeknieuws 'Materialisme biedt geen voldoening meer' Start bouw brede school en dorpshuis Hansweert Dialezing van Vogelvrienden Pruüse Zaalvoetbal De bevelander Honderden tennissers aan slag in Lukaart-Nieuwenhuysen toernooi SIBERISCH SJAMAAN BEZOEKT BEVELAND voetbalprogramma pagina 7 woensdag 13 februari 2002 Robur wint topper ExpresZo (dirrom zd) Actief vogelliefhebber Klaassen Solistenconcours brassband Wilhelmina „Een omschrijving van sjama nisme is niet eenvoudig te ge ven, want het is het leven zelf, met al zijn facetten. Elke stap die je zet, iedere ademteug, alles wat je doet maakt deel uit van je be staan. In vroeger tijden leefde de mens nog volkomen is even wicht met de natuur om hem heen en hij was zich nog bewust van wat water, lucht en aarde voor hem betekenden en hem te bieden hadden. Men leefde in groepen, om samen het hoofd te kunnen bieden aan problemen die zich voordeden in de vorm van droogte, honger, onveilig heid. Wist de ander nog te vin den in geval van nood. Men GOES - Zo’n 160 leerlingen van middelbare scholen in Goes gaan dinsdag (19 fe bruari) in debat met poli tieke partij’en. Het debat vindt plaats op het Buys Ballot College aan de Berg weg 4 in Goes en begint om 14 uur. Initiatiefnemers van de discussiemiddag zijn het Buys Ballot College, het St. Willibrordcollege en Groen- Links. GOES - Rugbyclub Tovaal speelt zondag (17 februari) tegen Hookers uit Hoek van Holland. Het is de eerste thuiswedstrijd in de play-of fs van de tweede klasse. Het cubsteam, voor spelers van af 8 jaar, treedt aan tegen het Engelse Gravesend RFC. In de eerste wedstrijd liepen de Goesenaren met een verzwakt team tegen een zware neder- 'sjamanisme is het leven zelf’ hield er zogenaamde paganisti- sche ofwel heidense ideeën op na”, zegt Monica van Elk. Monica en Izzy van Elk houden 21 en 22 februari een workshop Siberisch sjamanisme. Zij heb ben een sjamaan uit het Altai- gebergte uitgenodigd, volgens aanhangers van het sjamanisme een van de drie poorten naar Sjamballah, de bron van alle kennis. Ook in de westerse we- De onderwerpen die aan de or de komen zijn de veiligheid en het cameratoezicht rondom het uitgaan in Goes; de veiligheid van fietsroutes van leerlingen; verplichting van een sociale dienstplicht voor jongeren; in laag aan tegen Ducks uit Boxtel, maar in de komende thuiswed strijden moet Tovaal in staat worden geacht de boel recht te zetten. Tovaal beëindigde de re guliere competitie op de twee de plaats, maar de Goesenaren speelden twee duels minder dan leider Ducks. Het duel be gint zondag om 14 uur op sportparkt Het Schenge en de wedstrijdbal wordt gesponsord door het onlangs nog compleet ‘in de droomwereld kan alles' verbouwde Onderdelenhuis uit Goes. De jeugd neemt het op tegen Gravesend. Tovaal heeft al jaren uitstekende contacten met de Engelsen. Al in 1986 bracht een team voor het eerst een bezoek aan de Engelse havenstad. In een recenter verleden speelde Gravesend al twee jeugdwed strijden in Goes. Beide teams wonnen tot nu toe een keer. Het oude dorpshuis Kaj Munk heeft plaats moeten maken voor een opvolger. Het nieuwe dorpshuis krijgt een grote zaal met een toneel en een ruime foyer met bar en keuken. Op de verdieping komen een verga derruimte, kleedruimte en ber ging- Het dorpshuis is op de eerste plaats bedoeld voor sociaal- culturele evenementen, laat de gemeente Reimerswaal weten. Er is voldoende ruimte voor de GOES - De derde editie van het Lukaart Nieuwenhuy- sen toernooi gaat volgende week van start. Dankzij een nieuwe hoofdsponsor blijkt de unieke formule van dit evenement weder om goed aan te slaan bin nen de Zeeuwse tenniswe reld. en oude ‘programma’s’ te wis sen. Het volgen van een works hop sjamanisme geeft een ge weldig gevoel van ruimte, vrij heid en vooral innerlijke kracht. Je wordt je bewust van je li chaam, leert je weer ernaar te luisteren. Je krijgt meer oog voor de natuur en wordt gevoeliger voor positieve of negatieve Sig nalen. De kunst is dan natuur lijk, om met die nieuwe kennis ook daadwerkelijk aan de slag te gaan en weer zelf de controle te krijgen over processen die zich in je leven afspelen. Uit die eeu wige slachtofferrol te kruipen waarin je de verantwoordelijk heid voor zaken altijd bij een an der legt in plaats van naar jezelf te kijken. Sjamanisme is geschikt voor mensen die bewust aan en met zichzelf willen werken”. zangvereniging, bilarters, oude renvereniging en anderen. Ver der wordt het gebruikt voor voorstellingen en festiviteiten. Ook bij de scholen en de gym zaal aan De Keeten en De Ee- dracht wordt gebouwd. Onder hetzelfde dak worden daar str aks de scholen, de bibliotheek, peuterspeelzaal, kinderopvang, volksdansvereniging Scaldis en sportverenigingen gehuisvest. De start van de bouw wordt om 14.45 uur gevierd met een sa menkomst op het Dorpsplein. Een kwartier later wordt de eer ste paal van het nieuwe dorps huis de grond in geheid. Om 15.05 vertrekt het gezelschap naar de locatie van de toekom stige brede school. Daar zal burgemeester A. Verbree nog een paar woorden spreken. 'ruimte, vrijheid en innerlijke kracht' In de Zuid-Bevelandse derby Apollo ‘69 tegen Heinkens- zand, die zaterdag in ‘s-Gravenpolder uitgevochten wordt, staat veel op het spel. Beide clubs hebben winstpunten hard nodig. Heinkenszand is hekkensluiter in de derde klasse A en Apollo ‘69 ziet degradatie-voetbal eveneens dichterbij ko men. Spannend zal het dan ook wel worden op het sport park ‘De Zuudoek’. In dezelfde klasse moet Bevelanders het thuis opnemen tegen GPC en dat wordt een zware klus voor de gastheren. Hoofdklasser Kloetinge reist af naar Benne- kom om de club van die naam te bekampen. Kloetinge, nu koploper, is aan een goeie reeks bezig en zal die positie ui teraard willen handhaven. De groen-witten staan dan ook op scherp. Kloetinge Zaterdag: Bennekom 1 - Kloetinge 1 (15.00); Kloetinge 2- Al tena 2 (12.45); Kloetinge 4 - Wolfaartsdijk2 (15.00); Kloetin ge 5 - Serooskerke 4 (15.00); Kloetinge Cl - Tern. Boys Cl (11.15); Kloetinge Dl - Axel Dl (10.00); Kloetinge El - RCS El (11.15); Kloetinge E2 - Kapelle E2 (9.00); Kloetinge E3 - SSV El (9.00); Kloetinge E5 - Kruiningen El (9.00); Kloetinge F2 - Bevelanders F1 (9.00); Kloetinge F6 - Volharding F1 (9.00); Kloetinge F8 - Kapelle F5 (9.00); Kloetinge DA2 - Zierikzee DA1 (12.45); Kloetinge E8M - Bevelanders E2 (9.00); Kloetin ge MB1 - GPC Vlissingen MB1 (11.15). Apollo .69 (‘s-Gravenpolder) Zaterdag: Apollo 1 - Heinkenszand 1 (14.30); Yerseke 3 - Apollo 2 (14.30); Apollo 4 - Kruiningen 4 (14.30); Apollo Dl - Jong Ambon Dl (10.00); Apollo El - Wolfaartsdijk El (10.00); Apollo Fl - Kapelle F3 ('10.00): Apollo f2 - Yerseke F4 (10.00). SSV‘65 (Goes) Zaterdag: SSV '65 - Heerjansdam (14.30); HSV Hoek 3 - SSV 2 (14.30); SSV 4 - Wemeldinge 3 (12.45); SSV Al - Arnemui- den Al (12.45); SSV BI - Kruiningen BI (11.15); SSV Cl - Steen Cl (11.15); SSV Dl - Rillandia Dl (10.00); SSVE2 - Ka pelle E3 (10.00); SSV F2 - Kruiningen F2 (9.00); SSV F3 - Kloetinge F5 (9.00). G.O.E.S. Zaterdag: Goes Al - Zeel. Sport Al (14.30); Goes Bl - Tern. Boys BI (12.30); Goes Cl - Zeel/M’burg Cl (11.15); Goes Dl - Bevelanders Dl (11.15); Goes D2 - Oostkapelle D2 (10.00); Goes El - Wemeldinge El (10.00); Goes E2 - Arendskerke E2 (10.00); Zondag: Zeelandia/M’burg - Goes 1 (14.30); RCS 3 - Goes 2 (12.30); Goes 3 - Renesse 2 (12.30). droomwereld kan alles. Wie een sjamaan consulteert kan hem vragen op reis te gaan, in de toe komst of in het verleden, om daar op zoek te gaan naar de antwoorden op vragen die er le ven bij de hulpvrager. Tijdens zo’n consult slaat de sjamaan op een drum, die versierd kan zijn met voorwerpen die een magi sche betekenis hebben en die hem kracht geven. Dansen, yo ga- en ademhalingsoefeningen worden toegepast om alles los te kunnen laten wat in de weg zit De toernooidagen duren van 8.30 uur tot 18.00 uur voor de jeugd en van 8.30 uur tot 23.00 uur voor de senioren en worden gehouden in de ten nishal Schelde International te Goes. COLINSPLAAT - Brassband Wilhelmina uit Colijns- plaat houdt zaterdag 16 fe bruari weer zijn jaarlijkse solistenconcours. Tal van muzikanten laten zien en horen wat zij kunnen. Jury lid Ronald Slager bepaalt wie de beste is. De avond begint om 19 uur in dorps huis De Brug aan de Have- laarstraat. Uitslagen 3de klas: Delta Mossel - Colijn IT 5-4; Robur Intersport 6-5; Rojas Tanksh. - LW/Meyer 11-2; Fabery De Jonge - Keuringsdienst 4-1; Kloetinge 6 - Delta Nuts 12- 7; Sturris Yerseke - Rabo bank 3-0. Stand: Rojas Tanksh. 14-32: Robur 13-30; Intersport 13-30; LW/Meyer 14-26; Delta Mossel 13-24; Sturris Yerseke 14-20; Delta Nuts 15-18; Colijn IT 13-17; Rabobank 14-16; Kloetinge 6 13-15; Fabery De Jonge 12-9; Keuringsdienst 14-0. GOES - In de derde klas van de zaalvoetbalcompetittie is de spanning en strijd volop terug nu Robur de topper te gen Intersport in haar voor deel besliste. In een wed strijd met een wisselend scoreverloop scoorde Robur een doelpunt meer dan de concurrent (6-5). De beide teams staan nu precies ge lijk. Roja Tankshipping pro fiteerde van het verlies van Intersport en nam via de 11- 2 winst op Lamb Weston Meyer de koppositie over. GOES - Aan de's Heer-Hendrikskinderendijk te Goes ligt, verscholen tussen kleine sfeervolle Zeeuwse huisjes, Spiritueel Centrum Bliss. Het centrum wordt met groot enthousiasme geleid door Monica en Izzy van Elk. Binnenkort ontvangt het duo hoog bezoek uit Rusland: een sjamaan uit het Altai-gebergte wil Zeeland iets van zijn kennis overdragen. Alle politieke partijen die deel nemen aan de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart in Goes werken mee. Voorafgaand aan het leerlin gendebat worden er schaduw verkiezingen gehouden, en na afloop van het debat wordt er opnieuw gestemd. Op die ma nier zien de politieke partijen direct de ‘resultaten’van het leerlingendebat. Noe a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeeuws. Dat vinne me jammer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore wir a me best hrods op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nogzovee meugelijk Zeeuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hrods op ‘t Bevelans. Om d'n are weke mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeeuws van noe op schrieve. Dat doe’k in ‘t Zeeuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud-Bevelans, ope- schreve volgens de Zeeuwse Schriefwiezer*, zodat ‘t Zeeuws meugelijk as streektaele erkend kan worre. „Rampen als droogte en ziekte werden toegeschreven aan gó den en geesten. Eeuwen later werden kerken gesticht. De ideeën die men had over de bron van het bestaan werden door geestelijken in bepaalde banen geleid en het contact met het aardse werd steeds opper vlakkiger. Nu, aan het begin van de 21ste eeuw, viert individualis me hoogtij en raken steeds meer mensen ervan overtuigd dat al dat materialisme geen voldoe ning meer geeft. In de veelheid die we hebben ligt ook een grote leegte. Steeds meer mensen wil len op zoek naar de essentie van ons bestaan en naar dat wat een ieder van ons beweegt. Men is zich vaak niet bewust van de grote kracht die een ieder van ons van oorsprong in zich heeft. Sjamanen helpen bij die zoek tocht naar jezelf en geven je de instrumenten om weer richting te geven aan je leven”. Hansweertse Boys Zaterdag: Hansw.Boys Cl - Zeelandia/M’burg C2 (10.30); Hansw.Boys El Apollo E2 (10.00); Hansw.Boys Fl - ColynspL Boys F2 (10.00); zondag: Hansw.Boys 1 - HSC ‘28 1 (14.30); Luctor 4 - Hansw.Boys 2 (12.30); Hansw.Boys 3 - Robur 3 (12.30). KRABBENDIJKE - De Vogel vrienden Krabbendijke en omstreken houdt dinsdag 19 februari een dia-avond in De Meiboom. Oanze zeune is noe 7 ma aiden. En omda je d’r nie vroeg genoegt bie kan we- ze, proate me ok Zeêuws tegen zn. Noe kriege me daè nog nie vee reactie op, want ie kan nog nie pro ate. Ie doe dirrom wè wat terug: ie pruüstü De leste tiet laèt ‘n de spetters noga makkelijk in ‘t rond vliege. Nie allenig a oans Zeêuws proate, mè ok a 'n mo lache en a ‘n eet. Je zou kunne dienke da me urn vee zuur spul te eten geve, en da dat dan "zo zuur is dat 'n pruüst". Ok wee zo’n uutdrukking die a’k gebruuke zonder d’r bie nae te dienken. Mè a je dan stiksjes in ‘t Zeêuws schrieji doe je dat aneens wè. Ik docht trou wens da je die uutdruk king ok gebruukt om an te geven da iemand een “zuurpruim” is, mè daè ik niks over kunne vinde. Ruim 120 jeugd- en 140 senio rentennissers zullen zondag 17 februari en zondag 10 maart om de sportieve eer gaan strijden. Organisator Sander van Buren overweegt dan ook volgend jaar van de vierde editie van het toernooi, een weekendfestijn te maken. Bijzondere hondenportretten KAPELLE - Honden, honden en nog eens honden zijn te zien in het gemeentehuis van Kapelle. Vera Rijgers- berg maakt schilderijen rondom haar favoriete huis dier. Te zien zijn bijzondere staatsieportretten van hon den in uniform tot meer ge wone plaatjes. Rijgersberg is een getogen Rotterdamse die sinds vijf jaar in Kapelle woont. Haar olieverfschil derijen zijn geïnspireerd op portretten van honden in authentieke uniformen die aan het begin van de vorige, eeuw erg populair waren. „Het doel van deze exposi tie en eigenlijk van al mijn werk is om een kleine glim lach bij de mensen op de mond te toveren. Het leven is tenslotte toch al serieus genoeg”, aldus de Kapeise kunstenares. De expositie kan tijdens de openings uren van het gemeentehuis tot en met 8 maart bezich tigd worden. Bevelanders (Kamperland) Zaterdag: Bevelanders 1 - G.P.C. 1 (14.30); Bevelanders/Col.boys Bl - Arnemuiden B2 (11.15 terrein Col.boys); Bevelanders Cl - Yerseke Cl (11.15); Bevelanders F2 - Rillandia Fl (10.00); Bevelanders F3 - Luctor F3 (9.00). De deelnemende leerlingen zijn afkomstig van de bovenbouw havo/vwo en mbo van het Buys Ballot College, het St.Willi- uit Nieuwdorp laat mooie plaatjes zien die hij maakte in Europese vogelparken. Deze keer staat het Belgische vogelpark Paradiso centraal. Aanvang 19.45 uur, toegang gratis. Uitslagen 1ste klas: Kamer breed - PTT 9-0; Apollo - Im- ha Computers 4-1; Bloem.Wisse - Arendskerke 11-8; PTT - Korenbeurs 3-9; Havenzicht - Havenzicht 2 4-2; Kats Plieger - GG/Van Sabben 4-14. Stand: Bloem.Wisse 16-40; Apollo 14-39; Havenzicht 15-34; Kamerbreed 16-30; Haven zicht 2 13-24; Matisse 15-24; Imha Computers 17-21; Kats Plieger 14-16; Arendskerke 16-15; Korenbeurs 14-12; PTT 15-12; GG/Van Sabben 16-12; De Verfbron 13-10. Uitslagen 2de klas: Natio naal - ESK Bati 0-14; Kloe tinge 4 - Nationaal 3-0; PTT 2 - De Paardekreek 3-4; PTT 2 - De Landbouw 8-9; Slage rij Krijger - FC Total 3-5. Stand: ESK Bati 13-36; Mes sina 13-36; Bonaparte 13-26; Nationaal 14-23; Wolter&Dros 13-23; De Landbouw 14-22; PTT 2 15- 21; Content 13-18; De Paar dekreek 16-18; Slagerij Krij ger 15-15; Kloetinge 3 13- 14; FC Total 13-7; Kloetinge 4 15-6. Ze schrieve ‘t dan as "preus" en dat betekent dan wee “hrods”. Noe, ik kan julder wè vertelle, da ‘k éél hrods bin op oans ven tje. Mè a ‘n net krootjes ege- ten ei en ie gaet dan pruü se, bin ‘k, om ‘t op z’n Belgs te zeggen, “nie preus". Bliss verzorgt een ruim aanbod aan verschillende soorten zoge heten 'healings’ waarbij het ac cent vooral op klank en bewe ging ligt. Wie zich uit wil leven op Afrikaanse trommels kan daarvoor terecht bij de lessen djembé, gegeven door Izzy van Elk. „Iedereen, jong of oud, kan bij en met ons op zoek gaan naar de essentie van zijn of haar bestaan, om zo weer grip te krij gen op waar het in het leven om draait. Terug naar de bron en van daaruit verder. Op zoek naar ‘bliss’, Engels voor gelukzalig heid”. Een van de manieren om gelukzaligheid te vinden is het Siberisch Sjamanisme, aldus Iz zy en Monica van Elk. reld bestaan er vormen van sja manisme: de Keltische (denk hierbij aan bijvoorbeeld Stone henge) en Indiaans sjamanisme, dat zijn wortels heeft in de Noord-Amerikaanse indianen culturen. Monica van Elk illus treert haar uitleg met oosterse schilderingen en foto’s van een indrukwekkend uitgedoste Sibe risch sjamaan die zij bij een eer dere gelegenheid ontmoette. „Sjamanen reizen spiritueel, dus in hun geest, in de wat zij de ‘droomwereld’ noemen. In de stelling van een jongerenraad waardoor jongeren een actieve rol krijgen in de gemeentepoli tiek. Reagere? Schrief naè expreszo@zeeland- net.nl volgens de “Schriefwie- zer” wor ‘t Nederlandse "naar” en ‘t Bevelandse "ni", bevoor- beeld as “naè” eschreve. Toch pas r ik ‘t af en toe een bitje an om 't leesbaer te ouwen. HANSWEERT - Op het Dorpsplein in Hansweert wordt dinsdag (19 februari) de eerste paal geheid voor het nieuwe dorpshuis. Het is tevens het startsein voor de bouw van een brede school naast het toekomsti ge dorpshuis. Wè in combinatie mie eten: A je iets eet wat a éél zuur is, dan kun je ‘t nae nie binnen ouwe. Je kun je eigen dan verslikke of ‘t kom je bienae je neuze uut. Daè komt waarschijnlijk ok oanze uutdrukking vandaen. In een paer are taelen gebruuke ze ‘t woord “pruüse" zoas a oans dat doë: as “proesten". En dat kan dan net zo goed "proesten van het lachen" I as nieste weze. In Belgen gebruuke ze ok een vurm van "pruüse”. Allenig bete kent ‘t dan glad wat aars. Net als voorgaande jaren wordt het rolstoeltennis in het toernooi geïntegreerd. Aan het evenement nemen tennissers uit Limburg, Bra bant en België deel. Tevens zal er gedurende deze twee dagen actie gevoerd worden voor het goede doel Tennis Out of Your Heart “een organi satie die zich inzet voor de straatkinderen uit Brazilië. 23 februari is er voor de eerste keer in Zeeland een Spirit Party in samenwerking met de spiritu ele muziekgroep Nada Naga, die ‘droomtijdconcerteri verzorgt. De bezoeker kan er kennis ma ken met trance dance, drum cir kels, healings, tarot, astrologie, shiatsu massage, live percussie, moderne spirituele en wereld muziek. Voor meer informatie over Bliss, de workshop Siberisch Sjama nisme en de Spirit Party kunt u bellen met 0113-233278. Wie ei genhandig en binnen een dag een sjamanentrommel wil bou wen kan daarvoor terecht bij trommelbouwer Bert den Dun nen te Kattendijke. Tevens geeft Den Dunnen workshops djembé-bouwen (Afrikaanse trommels) en dreamcatchers maken. Voor vrijblijvende infor matie kunt u bellen met 0113- 622657. brordcollege, Scholengroep Pontes en het Groen College Goes. Doel is jongeren die (bij na) mogen stemmen politiek bewust te maken. Onder leiding van burgemeester drs. D.J. van der Zaag van Goes zal er dan ook over een viertal prikkelende stellingen gediscusieerd wor den. ULLl 4 - ’v - 4 I f door Paula Koster Monica van Elk met de sjamaan Sri Ganesh tijdens een eerder be zoek aan Nederland. TT? BI frill®?#' t

Bevelander | 2002 | | pagina 7