Sport Wielerkalender 2002 Tussenstand MTB-competitie Uitzendbureau Content sponsort zaalvoetbalploeg KLIMWANDEN SPORTPUNT ZEELAND GOES: Nieuwe trainer bij SVV ‘65 Jacco Oostdijk naar Apollo Apollo '69 oefent Ko Stoutjesdijk stopt Gevondenfl sok tl roos op Zeeuws woensdag 9 januari 2002 pagina 21 I 1 GOES - Onder leiding van consul Jan van Haneghem is in Wouw de KNWU wielerkalender voor het daar 2002 samengesteld van het district Zuidwest Neder land, waartoe Zeeland behoort en een gedeelte van Noord-Brabant. Door intensief en ontspan nen te ademen krijgt men ruimschoots de gelegenheid om contact te maken met het lichaam, gevoelens en gedachten zodat men zich zelf beter leert kennen en accepteren. Uitzendbureau Content spon sort dit seizoen het voormalige Osasuna Pamplona. Content voetbalt dit jaar tweede klasse recreatie, nadat het vorig jaar is gepromoveerd vanuit een lage re klasse waarin de ploeg bij zonder goed presteerde. In het begin wilde het in de nieuwe klasse nog niet zo vlot ten. Na een aantal wissels toe gepast te hebben gaat het thans een stuk beter. Als Content dit n) doet dat bij de vrouwen, nmy de Bruijn (St.Jansteen) :eft de leiding bij de jeugd van -16 jaar. In de groep 9 tot en (Hulst) de leiding. Michel imers (Kapelle) en Edzard Ewijk (Goes) zijn de naaste 1 A-categorie: 1. E. 158 punten; 2. M. I) bovenaan en in en met 8 jaar Er- 'S-GRAVENPOLDER - De huidige trainer van SV Apollo ‘69 Hans de Bruine gaat aan het einde van dit seizoen de club ver laten. Zijn opvolger wordt Jacco Oostdijk uit Goes die momen teel de tweede selectie van SSV '65 onder zijn hoede heeft. Oostdijk heeft een contract gesloten voor een jaar en is een op tie overeengekomen voor nog een jaar. GOES - Hoewel de voetbalcompetitie voor amateurs nog even stil ligt en een aantal beker- en inhaalwedstrijden in het afge lopen weekend geen doorgang vonden wegens de vorst zijn een aantal clubs toch bedrijvig geweest. Hetzij via zaalvoetbal of het spelen van een oefenpartijtje op het strand. Als voorbe reiding op de tweede helft van de competitie speelt Apollo ‘69 uit ‘s-Gravenpolder op zaterdag 12 januari thuis tegen MZVC een vriendschappelijke wedstrijd die om 14.30 uur begint. Stoutjesdijk, die eerder onder andere trainer was bij HW ‘24, waar John de Frel opstapt na dit seizoen, wilde niet veel kwijt waarom hij GOES gaat verlaten. “Laten wij het houden op een gevoelskwestie mijnerzijds’, was zijn enige commentaar. Kees van de Sluis, die als trainer aan zijn tweede seizoen bezig is bij Patrijzen, de zondagderdeklasser uit ‘s-Heerenhoek, heeft zijn contract met die club voor twee jaar verlengd met daarop nog een optie voor een jaar. De oefenmeester uit Middelburg bezet bij het ingaan van de winterstop met Patrijzen de tweede plaats op de ranglijst, achter HW ‘24. acht beste resultaten tellen voor het eindklassement. In IJS: Het lopen over ijs als het nog niet sterk genoeg is kan voor ons als mens gevaar lijk zijn, voor honden geldt natuurlijk hetzelfde. Geef uw hond dan ook niet de kans om op ijs te lopen, zelfs niet als het goed be vroren is, het zou vervelend zijn als dat uw hond gaat glijden, met de kans op een blessure, waar uw hond en u nu niet echt op zitten te wachten. Na een wandeling is het verstandig te voetzo len van uw hond te contro leren op ijsklompjes die er kunnen zitten. Deze ijs klompjes dient u vanzelf sprekend te verwijderen. Lichaamsgerichte ademtraining KAPELLE - Zaterdag 19 janu ari start een lichaamsgerich te ademtraining waarin men tot rust komt en leert luiste ren naar de eigen lichaam staal. Deze dag wordt ge volgd door 5 dinsdagavon den. Dit kan onder meer stress en lichamelijke klach ten oplossen of voorkomen. Kalender Hieronder volgt de wedstrijdka- lender van alle Zeeuwse koer sen. Afkortingen: amateurs (E en N elite en Neo’s), Jun, is juni oren, Nwl Nieuwelingen, SA Sportklasse-A, SB Sportklasse- B, VET veteranen, Vr. vrouwen en J is Jeugd. 16 maart: Oud Vossemeer (E en N, SA, Nwl); 6 april: Omloop van de Braakman (clubcompetitie E en N); 13 Veiligheid op de eerste plaats Van de klimwand in Sport- punt Zeeland wordt goed GOES - Adriaan Nieuwenhuijse wordt volgend seizoen de nieu we trainer bij de zaterdageersteklasser SSV ‘65. De oefenmees ter uit Kruiningen heeft bij de Goese club een contract gete kend voor één jaar. Hij wordt opvolger van Cees Houtepen die aan zijn derde seizoen bezig is bij SSV dat onder zijn leiding promoveerde naar de eerste klasse. Nadat bij het bestuur van de club geluiden waren binnen gekomen dat sommigen uit de spelersgroep geporteerd waren voor een nieuwe trainer snel overeenstemming bereikt met Nieuwenhuijse. Voor hem ook belangstelling bleek te bestaan bij Terneuzen en GOES. Nieu wenhuijse die na het afsluiten van zijn actieve spelersloopbaan eerst trainer was bij Kruiningen en Hoek is momenteel bezig aan zijn tweede seizoen bij zaterdagtweedeklasser Arnemui- den. GOES - Aan het eind van dit voetbalseizoen stopt Ko Stoutjes dijk als trainer van zondagderdeklasser GOES. De oefenmees ter uit Sint Maartendsijk ziet het na twee jaar niet meer zitten bij de rood-witten, die momenteel de derde plaats innemen op de ranglijst. In de periode van 21 december tot en met 3 januari zijn er bij de politie de volgende gevonden voorwerpen afgegeven: map, GSM, geld, horloges, wieldop, portemonnees, ring, sleutels, fietsen, aktetas, kentekenplaat en een sok. Nadere informatie over is te verkrijgen op de politiebureau’s. Wie al goederen als vermist opgegeven heeft bij een van de politiebureau’s hoeft niet te reageren, maar krijgt automatisch bericht. Rotnmers 122; 3.E. van Ewijk 118; 4.R. Weststrate 102; 5. D. Raadtgever 101; 6. J. Veerhoek 95; 7. D. van de Berg 81; 8. D. Martens 79; 9. R. Slabbekoorn 73; 10. R. Rentmeester 65. B-categorie: 1. A. Jongenelen 160; 2.M. Gunst 141; 3. J. Stroosnijder 134; 4. H. Slabbe- koom 127; 5. J. Nieuwenhuijze 126; 6. E Martens 121; 7. K. Meul- meester 106; 8. P Louwerse 100; 9. J. Minnaard 94; 10. J. de Baat 77. Vrouwen: 1. B. Doedee 139; 2. M. Monster 132; 3. B. Tolleman 124. Jeugd 12 tot en met 15 jaar: 1. J. de Bruijn 154; 2. T. Veerhoek 151; 3. J. Wagenaar 131; 4. T. van de Vrede 126; 5. M. Eckhardt 116. 9 tot en met 11 jaar: 1. D. Mulder 151; 2. S. Zweedijk 148; 3. J. de Roo 139; 4. M. van de Berghe 126; 5. W. Acda 99. 6 tot en met 8 jaar: 1. E. de Visser 159; 2. B. Mul der 142; 3. I. Moelker 129; 4. R. Terpstra 123; 5. J. van de Berghe 118. Men moet wel rekening hou den met eikaars gewicht, dat moet redelijk in balans zijn. Het zekeringsapparaat dat de persoon op de grond om heeft blokkeert, slaat vast, als de klimmer valt. Die hangt dan in zijn klimgordel aan het touw dat niet verder meer kan vieren. Een extra veiligheid is als het touw via een ring in een vloerpot loopt; dat geeft meer weer stand.” veland gebruuke me de uutdrukking: ie gaèt over Bossele naè Goes, a ie mand vee woorden nodig eit om iets duudelijk te maeken. A je natuurlijk in Eintjeszand weunt, en je gaèt éést naè Bossele a je in Goes mo weze, dan rie je nog a omme. Mè over een poosje kunne me d’r een nieuwe uutdrukking an toe voege: “1e gaèt over Bossele naè Terneuzen. Dat zou dan betekene da je recht op je doel of gaèt. Ommers; je pakt nie de boot in Krunnege of Vliss- inge, maè steekt rechte de Schelde over mie de tun nel! Dus meneer de Vries (op Omroep Zeêland oa’k begrepe da die over de er- kennige gaèt) ‘t Zeêuws leeft wè degelijk. ‘T zou toch leuk weze a oanze taele erkend zou worre! Dan kan d’r aneens een stik meer mie dat stiksje cultuur. Dus men sen: laète me probere om zovee meugelijk Zeêuws te proaten en nieuwe woor den en uutdrukkiengen te maeken. Da’s mien goeie voornemen voe de Nieuwe Jaer. En voe julder oal de beste wensen. jaar zo blijft spelen als dat het nu doet, behoort een langer verblijf binnen deze klasse ze ker tot de mogelijkheden. „Dat is ook ons doel,” aldus Peter Overdulve, de aanvoerder van Content „We hebben een nieu we keeper en daar zijn we erg ‘content’ mee. Ook de rest van de spelers zijn beter gaan presteren en de ge blesseerden die we hadden kunnen er ook weer vol tegen aan.” april: EPZ klassieker Borssele SA en VET); 20 april: ZLM Tour (E en N); 20 april: Lewedorp (EN Nwl); 21 april: Graauw (Nwl en J); 27-28 april: Omloop van Borsele (Jun, Nwl, Vr); 28 april: Wim Hendriks Trofee (E en N); 30 april Kapelle (J en dkb); 4 mei: Yerseke (E en N, Nwl, dkb); 5 mei: Kwadendamme E/N, Nwl, dkb; 9 mei: Wemeldinge (E/N, SA, SB, Vet en dkb; 12 mei: Sluiskil (J); 13 mei: Hulst (E/N, SA); 17 mei: Ster van Zee land (Vr); 19 mei: Heikant (dkb); 21 mei: IJzendijke (dkb); 21 mei: Axel (E/N, SA); 24 -26 mei: Driedaagse van Axel (Jun); 25 mei: Axel (dkb); 1 juni: Veere (dkb); 8 juni: Nieuwdorp (Nwl, J en dkb); 17 juni: Zuiddorpe (E/N, SA); 20 -22 juni: Ster van Walcheren (Vr); 29 juni: Kruin ingen (E/N, Jun, Nwl, vrouwen Jun, vrouwen Nwl, dkb; 9 juli: Westdorpe (E/N, SA, Nwl); 13 juli: Biervliet (E/N, SA); 23 juli: Clinge E/N, SA, dkb); 27 juli: Kortgene (E/N, SA, SB, Vet, dkb); 3 augustus: Haamstede (E/N, SA); 10 augustus: Heikant (E/N, SA, Nwl); 16 augustus: Fi lippine: (E/N, SA); 17 augustus: ‘s-Heer Arendskerke (Nwl, Vr); 17 augustus: Zierikzee (E/N, dkb); 24 augustus: Veere (lande lijke Jeugd en dkb); 21 septem ber: Vlissingen (J en dkb); 5 ok tober: IJzendijke (dkb). Een enkel pijnpuntje moet nog worden aangepakt. De Zeeuwse consul presenteerde een lijst van bijna zeventig evenemen ten, waarop in totaal 250 wed strijden worden verreden. Zee land speelt daarbij weer een be langrijke rol. Getalsmatig verandert er weinig ten opzichte van 2001. In onze provincie is alleen Tholen van de kalender verdwenen. Sint Maartensdijk was vorig geen al van de wielerkalender ge schrapt. Zeeuwse nieuwkomer is de EPZ Tour in Borssele, een klassieker over Zuid-Beveland voor Sportklassers A en Vetera nen, op 13 april. In ‘s-Heeren hoek gaat men dit keer een tweedaagse houden op zater dag 27 en zondag 28 april, waarin behalve zoals voorheen Junioren en Nieuwelingen (mannen) ook startgelegenheid is voor vrouwen in genoemde categorieën en voor vrouwen Elite. Grote evenementen op Zuid-Beveland zijn voorts de Delta Profronde op 7 septem ber en de ZLM Tour op 20 april voor Elite en Neo-amateurs. Op GOES - Bergsport, bergbeklimmen mag zich de laat ste jaren in een stijgende belangstelling verheugen. Het is immers een sportieve uitdaging om een berg te bedwingen en de top te bereiken. Wie een voorproef je op bergbeklimmen wil nemen kan terecht in Sportpunt Zeeland in Goes. Noe is dat leste voe ‘t Zeêuws nie zo makkelijk, want nog mè d’n ‘elt van oanze streekgenoten proat nog in ‘t dialect. Of is 't toch een taele? Dat vraege ze d’r eigen in Den ‘Aeg ök of, want me binne nog steeds nie er kend as streektaele. Een echte Zeeuw laèt ‘t daè nie bie zitte: Luctor et Emer- go, en me wè een taele! Dus motte me laete zië da ‘t Zeêuws leeft. In ‘t westen van Zuud-Be- gebruik gemaakt in combi natie met kinderpartijtjes of bedrijfsactiviteiten. Bij ei gen activiteiten van Sport punt Zeeland zoals de Herfstweek wordt ook de klimwand ingezet. De klim- baan aan de buitenzijde van de glijbaantoren is voorzien van een ‘tokkelbaan’ en dat betekent langs een gespan nen kabel met de handen aan een katrol van veertien meter hoog naar beneden gaan. Daar staat begeleiding gereed om de vaart af te remmen. Walcheren wordt van 20 tot en met 22 juni een klassieker voor vrouwen gehouden, die tevens op 17 mei in actie komen op Zuid-Beveland, tijdens de eer ste etappe van de Ster van Zee land, die op beide volgende da gen wordt voortgezet in Zeeuws Vlaanderen. In deze regio blij ven andere belangrijke wed strijden zoals het OZ Wieler- weekend, Omloop van de Braakman Wim Hendriks Trofee (allen voor amateurs) alsmede de Junioren klassieker in Axel gehandhaafd. Ook in de criteri ums kunnen de renners weer volop aan de slag in Zeeland en dat geldt voor alle categorieën. ranglijst aangevoerd door e Jongenelen (Bosschen- ExpresZo (dirrom zó) Reagere? Schrief naè expreszo@zeelandnet.nl volgens de “Schriefwiezer” wor ‘t Nederlandse “naar” en 't Bevelandse “ni”, bevoorbeeld as "naè" eschreve. pas ik ‘t af en toe een bitje an om ‘t leesbaer te ouwen. Identiteit Zo kan men bijvoorbeeld onverwerkt verdriet, verbor gen pijn of angst beleven, verwerken en integreren. Men kan zich daardoor beter gaan voelen en vrijer worden in de omgang met zichzelf en de ander. Door middel van een bewuste ademha ling krijgt men zicht op een eigen identiteit waarbij men ruimte geeft aan het vervul len van eigen wensen en ver langens. Kort omschreven bestaat ie dere avond uit twee onder delen: milde oefeningen die het lichaam openstellen om de deelnemers daarna, mid dels de ademhaling, te rich ten op thema’s die spelen voor een ieder. Deze adem training wordt begeleid door Irene Roozenburg van Prak tijk EOS en Angelique Tilroe. Beiden geven zij lichaams gerichte psychotherapie, zo wel individueel als in groe pen. Meer informatie is ver krijgbaar bij de begeleidsters via 0113-211377 (Irene Roozenburg) of 0113-561995 (Angelique Tilroe) of via an- gelique-tilroe@zonnet.nl Wintertips voor uw hond Over het algemeen gaat de winter gepaard met lage temperaturen, soms met sneeuw en ijs. Als het dan in ons kikkerlandje eens sneeuwt, of als er ijs is kunnen we daar best met onze hond van ge nieten. Natuurlijk dient u ter bescherming van uw hond wel bij aantal dingen stil te staan. GOES - De Zeeuwse compe titie voor mountainbikers nadert zijn einde. Van de tien wedstrijden die gepland stonden wordt de laatste ver reden in Hulst op 12 januari. Pekel: De voetzooltjes van de honden zijn erg gevoelig voor materiaal zoals pekel (zout), wat u kunt doen is voordat u gaat wandelen de voetzooltjes in te smeren met vaseline en direct na de wandeling de vaseline weer van de voetzooltjes af te spoelen. Dit waren enke le wintertips voor een fijne winter voor u en uw kame raad. Sneeuwpret: In de sneeuw kun je allerlei leuke dingen doen, lekker rennen en spelen. Pas altijd even op waar u met uw hond loopt u kunt immers niet zien wat er onder de sneeuw ligt. Het opeten van sneeuw door uw hond, kan vervelende gevolgen heb ben zoals bijvoorbeeld diarree. Moeilijkheidsgraad in gekleurde steunpunten De klimwand in Sportpunt Zeeland is er gekomen in sa menwerking met CIOS Goes omdat daar behoefte was aan deze buitensport. De koppeling lag voor de hand: “Wat hier in huis is daar kunnen wij zelf ook wat mee”, stelt Dies van de Vel de, alle bekende zaalspor- ten kunnen hier worden be oefend, een klimwand is een extra toevoeging die niet overal is. De klimwand wordt altijd gebruikt onder deskundige begeleiding en de klimmers krijgen een klimgordel aan en worden met een abseilacht geze kerd. Het veiligheidsaspect staat voorop en je gaat dus nooit alleen de klimwand op. De wand in hal 3 is ne gen meter hoog en dertien meter breed en kan uitge- Sinds november 1998 staat daar in Hal 3 een klimwand en met de verbouwing van het zwembad is vorig jaar buiten, langs de toren van de glijbaan, ook een klim wand aangebracht. “De klimwand wordt gebruikt door CIOS, maar ook voor kinderpartijtjes, personeels- en bedrijfsfeesten”, weet Dies van de Velde van Sport punt Zeeland, “Altijd onder deskundige begeleiding want ook bij klimmen geldt: Veiligheid gaat voor alles!!” Informatie Klimwand bij Sportpunt Zeeland, Zwem- badweg 3, Goes telefoon 0113 - 233388. breid worden naar dertig meter. Met de twintig ver schillende klimroutes die er op uitgezet kunnen worden is de klimwand geschikt voor geoefende- en ongeoe fende klimmers. Die routes worden in moeilijkheids graad uitgezet met gekleur de steunpunten en dat wijst zichzelf. De wand kent vlak ke stukken, een schuin vlak “de overgang”, en een uit stekend vierkant blok “de trap”. Men gaat altijd geze kerd de wand op. Alleen zeer ervaren bergbeklim mers kunnen zichzelf zeke ren. Gezekerd zijn is nodig omdat wanneer je valt je dan blijft hangen en niet van de klimwand afvalt. On geoefende klimmers zijn aan elkaar gezekerd, daar is een veiligheidssysteem voor. Noe a oanze dochter naè schole gaet, proat ze steeds minder Zeeuws. Dat vinne me jammer. Want daèmie ga et er een stiksje van oanze eigen cultuur verlore wir a me best hroós op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nog zovee meugelijk Zeeuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op ‘t Bevelans. Om d’n are weke mag ik nog steeds mien beleve nissen mie ut Zeeuws van noe op schrieve. Dat doe'k in ‘t Zeeuws zoas a ik dat proate: in ‘t West Zuud-Bevelans, opeschre- ve volgens de Zeeuwse Schriefwiezer*, zodat 't Zeeuws meugelijk as streektaele erkend kan worre. Over Borssele naèTerneuzen? '•t Zeêuws kent ‘n ‘oop mooie uutdrukkiengen. En gelukkig kenne vee Zeêuwen die ók nog steeds. Zoas in iedere le vende taele verdwiene d’r en komme d’r wee nieuwe bie. Dies van de Velde: “Het leu ke zijn de sterke punten van deze sport; je bent altijd af hankelijk van een ander, van elkaar. Degene die je zekert of degene die je opvangt. Dat bevordert samenwer king en teamgeest, vertrou wen in elkaar. CIOS heeft speciaal opgeleide docenten voor deze sport en ze zijn zo ver dat ze overwegen om een klimcursus aan te bie den. Het is een goede op stap als je aan bergsport gaat doen. Je leert alle tech nieken en materialen ken nen. Belangrijk is dat veilig heid op het eerste plan blijft.” 1 door Léon Janssens i niet gevaarlijk. FOTO TANNIE DE JONGE Het team van Content in de nieuwe outfit A i ra Klimmen in Sportpunt Zeeland is vooral leuk en spannend maar WHMaaMMMMMnaMMBMiiMMwiMinEMMnBMBBaBM Uitdaging aan een veilige draad L Ook dit jaar razen de dunne bandjes weer door de provincie WS'wHSii

Bevelander | 2002 | | pagina 21