13 21 15 7 20 1! KERST RUIMING 70% korting De Bel, altijd prijs! bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenues» relatiegeschenken enz. DE BEL Spotprijzen Tot 50% korting op alle kerst- artikelen n rl' f I I Burgemeester Mandos neemt afscheid Eigen ombudsman voor Zeeland Een bijzondere kijk op... I l I r aarends 9 I a.$. zondag 30 dacembar KOOPZONDAG VLISSINGEN E Kerstbal in Lewedorp Concert Euphonia en Excelsior Fresco’s schilderen Winterfeest in Poppendamme 1 Snertwandeling op nieuwjaarsdag Bevelandse biebs op oudjaar dicht Nieuw deeltje in Slib-reeks Mid-winter in Fruitteeltmuseum KINDERBOETIEK "DE DOERAK" <u 09 Vr VLISSINGEN '7 k r f donderdag 27 december 2001 jaargang 52 nummer 52 - Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 7 7 Kroenkelpadje Bei Cok Koopcentrum Heinkenszand Speuren in de zoekertjes Kapelse ondernemer van de maand Autotips TJ 13 iT minder dan drie gezichten. „Het is een mooi kunstwerk om mee te spelen”, vindt ook trotse de trotse oma uit Heinkens zand, die deze foto instuurde naar de redactie. „Een echte draaikolk maken en de kinde ren ook nog eens een spiegel voorhouden. Zo’n kunstwerk brengt dingen tot leven”. Tuincentrum klaar voor topseizoen Elke week plaatsen we in De Bevelander een bijzondere foto gemaakt door een lezer. Heeft u onlangs ook zo’n mooie foto ge maakt? Aarzel dan niet maar stuur uw foto op naar de redac tie (postbus 5, 4460 AA in Goes). Wie weet staat uw foto dan vol gende week op deze plaats af gedrukt. naar het dialect. Dat hoef je trouwens niet te overdrijven vindt hij, want het gewone Ne derlands is het allerbelangrijkst. De Zeeuwse taele is overigens ook mooi. Maar ik moet er aan toevoegen ook erg gevarieerd, je bent er eigenlijk nooit mee dustrie en sociale groepen zo als de schaapskudde, hadden goede herinneringen aan de contacten met Mandos. Alge mene conclusie: zijn vertrek is een voelbaar verlies voor de ge meente, want hij heeft als geen ander de Borselse dorpen op de kaart gezet. De Zeeuwse Ombudsman heeft onlangs een eigen website ge presenteerd, www.dezeeuwse- ombudsman.nl, waar veel in formatie gegeven wordt over al les wat deze wellicht nog onbe kende externe klachtenbehan delaar voor Zeeuwen kan bete kenen. Mooie prijzen voor jong en oud Hiernaast volgt nog een penne- vruchtje van Bei Cok over het afgelopen jaar en wat er nog aan vast zit! Het secretariaat is vooralsnog in Vlissingen gevestigd, maar is uiteraard bedoeld voor alle in woners van de provincie Zee land. Soms aan me ‘n lekker windj'in riksje A ‘tzunnetje in ‘t niksje stoeng Mè ok wè is een aak’lig stiksje Dar a deur slik en sloeber goeng ‘t Goeng over duiven en deur gruppen Langs dorenaêgen, ruugensmal Mé ier en daêr was ‘t een mooi dreefje Di stoengen blommen overal Mè toch bin me goed an-ekommen En m’èn die reize noe ehad Dus gaan me wee opnieuw begunnen En gaên van ier uut wee op pad Groot Zeeuws popfeest Dit jaêr was net een kroenkelpadje Miedógten, laêgten, smal en brêêd Een paêr kêêr bin me nogestrukeld En wazzen dikkels nat van‘t zwêêt GRIJPSKERKE - In de donkere dagen tussen kerst en oudjaar, van 27 tot en met 29 december, wordt in Imkerij Poppendam me het sfeervolle winterfeest gehouden. Voor de jongste kin deren wordt er voorgelezen in het stropaleis, de oudere kinde ren kunnen kiezen uit één van de zes workshops. Zij kunnen bijenwaskaarten en vogelverschrikkers maken, maar ook pot jes draaien en sjaaltjes versieren. Tweemaal daags, om 14 en 15 uur speelt poppentheater Parabel een verrassingsvoorstel- ling. Gezien de te verwachten grote animo, is reserveren voor het poppentheater aan te raden (0118-616966). Op de imkerij staan een groot aantal kijkdozen die door leerlingen van Zeeuwse basisscholen zijn gemaakt. Tijdens het winterfeest mogen kinderen helpen de mooiste daarvan uit te zoeken. Be geleidende ouders kunnen genieten van de tentoonstellingen 'Mythen van de landbouw’, ‘Kerstrariteiten’ en ‘Muskusratten’. Het Winterfeest is dagelijks van 13 tot 17 uur. De toegang is gratis, maar voor deelname aan een aantal onderdelen wordt een bijdrage gevraagd. Het volledige programma van het win terfeest is te vinden op www.bio-fair.nl GOES - Muziekvereniging Euphonia uit Goes en Excelsior uit Kloeting werken eendrachtig samen tijdens het nieuwjaars concert dat zij zondag 13 januari geven in het Goese Lyceum. Vanaf 12 uur zijn het jeugdorkest en de fanfare van Euphonia en brassband Excelsior te beluisteren. Het concert is gratis toegankelijk. GOES - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt dinsdag 22 januari een lezing over fresco’s schilderen. T. Lamper vertelt over hoe een fresco kan worden gemaakt en welke technieken er zijn. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Buys Bal lotcollege in Goes. Meer informatie: 0118 - 634 800. LEWEDORP - Carnavalsvereniging De Kraaijepikkers houdt zaterdag 29 december weer hun jaarlijkse kerstbal. Plaats van handeling is café De Goede Verwachting. Er is live-muziek vanaf 21 uur. De jeugdprins, jeugdprinses en jeugdnar van het komende carnavalsseizoen worden gekozen. In het museum is te zien hoe leden van het Wijnmakersgilde zelfgemaakte fruitwijn proeven. Ze geven daarbij uitleg over de kunst van het wijnmaken, die in Zuid-Beveland ook nog eens een lange traditie kent. Kinderen kunnen in een knut- selworkshop een decoratieve zaadbol maken en er is een speurtocht door het museum. Er zijn twee wisselexposities in het Fruitteeltmuseum: schil derijen van Ilona Schmitt en foto’s uit de fruitteelt. Ook zijn er foto’s uit het boek De Knoop te zien - een boek over fruitteelt in de achttiende eeuw. De midwinterdag begint om 13 uur en duurt tot 17 uur. Grote namen bij Indoor Zeeland CL O d» X lect in stand en in ere te hou den. En a een bitje ‘wat’ elpt, is ‘vee’ nie slecht”. Een keer kommen triin "EINDEWEEGE” Me weten nie wannéér m'er bin De weg lóópt ter ni toe, da’s zeker Dat weten m’a van jongs avvin. WILHELMINADORP - Wie het nieuwe jaar fris wil beginnen met een stevige wandeling, kan 1 januari om 14 uur terecht in Wilhelminadorp. Vanaf café restaurant Het Loze Vissertje star ten daar deelnemers voor de Snertwandeling. De route voert ze over de Zeedijk richting Kattendijke en weer terug - een wandeling van ongeveer een uur. Bij terugkomst in het café is er voor iedereen snert. Inschrijven kan tot 31 december bij Het Loze Vissertje. REGIO - De Noord- en Zuid-Bevelandse bibliotheken zijn op oudejaarsdag, maandag 31 december, gesloten. Ook de bi bliobussen rijden niet. Het uitleensysteem moet aangepast worden naar de euro. Verder worden er geen biljetten van 50 euro of meer aangenomen. REGIO - Cary Loren, beeldend kunstenaar, muzikant en schrijver, vertelt in het nieuwste Slib-deeltje ‘Liedjes over Hol land’ over zijn stormachtige kennismaking met ons land. Lo ren kwam naar Nederland toen hij met Mike Kelley in Jim Shaw in Rotterdam optrad. Hij raakte smoorverliefd op een Nederlandse vrouw, maar deze liefde duurde maar drie maan den. Terug in Amerika beschreef hij het avontuur als ‘een ver haal van een potvis die aan de Nederlandse kust aanspoelt en waarop een meisje verliefd wordt’. De Slib-reeks wordt uitge geven door de Stichting Kunstuitleen Zeeland. KAPELLE - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt vrijdag 28 december een midwinter-evenement. De hele dag zijn er bin nen en buiten extra evenementen. Bij mooi weer is het prachtig om langs de verstilde, winterse boomgaarden te wandelen. Er zijn korte en lange wandelrou tes uitgezet. Om 13.30 uur is er eenmalig de gelegenheid om een wandeling te maken onder begeleiding van één van de fruittuinmedewerkers. Deze wandeling is 4,5 kilometer lang en duurt ongeveer anderhalf uur. Alle kinderkleding UNITED COLORS OF BENETTON. Toen Bei Cok het in de tachtiger jaren wat kalmer aan kon gaan doen nam de ambitie om te schrijven toe. „Och, ik ben een vent die moeilijk kan stilzitten, dus daarom”. Bei pakte zijn ou de liefhebberij, de muziek en het maken van liedjes, weer op en dat liep gesmeerd. In zijn ei gen Oost-Zuidbevelands drukt hij zich het best uit en dat vond weerklank. In 1989 werd een uitgever bereid gevonden om zijn tot dan toe geschreven lied jes in boekvorm uit te geven en ‘Noe nog mooier’ was een feit. De zelf gespeelde liedjes wer den tevens op cassette gezet en het bleek dat veel Zeeuwen ze klaar. Want een paar kilometer verderop ‘praoten’ ze weer an ders dan op je eigen dorp. Om van Zeeuws Vlaanderen maar niet te spreken. Ik zou dus zeg gen: blijf maar praten in je ei gen dialect, dan help je in ieder geval mee om het Zeeuws dia- gemaakt worden. Gemeenten mogen zich best wat actiever bezighouden met het goed voorlichten van burgers. En niet iedereen is zo begaafd om een klacht zó te formuleren dat er wat mee gedaan wordt. De procedure en de normen op basis waarvan gewerkt wordt zijn daarom ook uitgebreid op de website te vinden. Toegan kelijkheid staat voorop, van daar dat we ook folders gebrui ken want niet iedereen heeft een computer of internet. Bur gers moeten niet aarzelen om te klagen, maar wel eerst bij de gene waar de klacht thuis hoort.” Wie twijfelt over een klacht of andere informatie over de Zeeuwse Ombudsman nodig heeft kan ook bellen met het secretariaat: 0118 - 487271. Onder grote belangstelling van genodigden namen diverse sprekers afscheid van de man die Borsele de afgelopen twaalf jaar bestuurde. Met eigenlijk maar een conclusie: de Hoge school Zeeland, waar Mandos vanaf 1 januari werkzaam zal zijn, mag in haar handen knij pen. De burgemeester zelf nam het woord en blikte terug op beluisterden. Ook Omroep Zee land heeft daarbij een rol ge speeld. Inmiddels zijn vijf boek jes van Bei Cok verschenen, met daarin zo’n 120 liedjes. Dat zegt dus nogal wat en Cok heeft dan ook een flinke bijdrage ge leverd aan de instandhouding van het Zeeuws dialect. In de negentiger jaren verzorg de Bei vele optredens in bejaar dencentra, dorpshuizen en was ook voor ziekenomroepen een welkome gast. Ook was hij drie keer te gast bij Tros Radio en kwam een keer op de TV, tijdens het dialectenprogramma van Catherine Keijl. De liedjes van zijn uitgebrachte cassetteband jes en cd’s zijn verzameld in een boekje. Hoewel het er op lijkt dat Bei Cok al zijn teksten maar uit de mouw schudt spreekt hij dat tegen. „Nee, zo gemakkelijk gaat dat niet altijd. Ik moet ook wel eens pijnzen, maar dat is juist het mooie van het vak”. Optredens verzorgt Bei Cok niet meer, maar de ambitie om te schrijven blijft bestaan. „Mijn voorkeur ging daarbij altijd uit zijn ambtsperiode, waarbij hij Borsele in al haar contrasten vergeleek met de contrasten die hij in de loop der jaren tegen kwam, daarbij zijn stokpaardjes zoals de Westerscheldetunnel, de veiligheid van de kerncen trale en de fusie van de havens noemend. In de daarop volgen de toespraken vielen enkel lo vende woorden te beluisteren. Mandos werd door zijn raad ge prezen om zijn bestuurlijke in zichten, zijn activiteiten op het gebied bestuurlijke vernieu wing, zoals het afschaffen van de commissies en het wisselend voorzitterschap. Maar ook de genodigde sprekers, waaronder vertegenwoordigers uit de in- Voor alle duidelijkheid; het gaat niet om klachten over een aan schaf of dienst van het bedrijfs leven. Dat lijkt logisch maar volgens secretaris Rens Klaasse is de eerste klacht over een bankstel dat niet naar genoe gen was al binnen. Ombuds man Eric Meijer legt uit waar het dan wél om gaat. „Sinds vier jaar is het klachtrecht uit gebreid met een artikel dat bur gers het recht geeft een klacht in te dienen over de wijze waar op een bestuursorgaan zich heeft gedragen. Een bestuurs orgaan kan bijvoorbeeld de ge meente zijn, maar ook een in stelling of uitvoeringsorgaan. Denk bijvoorbeeld aan bibliot heken, de WVG (Wet Voorzie ning Gehandicapten) of Zee land Seaports. Omdat er een wet in de maak is die burgers nog meer bescherming biedt en die in 2003 moet ingaan, heb ben de Zeeuwse gemeenten daarop vooruitlopend besloten kV 4 Graveren doen wij GRATIS! Cok schrijft daarbij ook de mu ziek en doet alles op de manier die hem zo eigen is: bescheiden en eenvoudig. Begrijpelijk dus voor iedereen en dat bezorgde hem in de loop der jaren veel populariteit in het Zeeuwse. Zijn woordspelingen, die meestal gepaard gaan met hu mor gaan er dan ook in bij zijn streekgenoten als ‘zoete koeke’. dat een Zeeuwse Ombudsman zinvol was. In die nieuwe wet is het einde van een procedure verder opgerekt. Tot nu toe is het zo dat een burger met een klacht naar een klachtencoördi nator of klachtencommissie gaat. Dat wordt als het goed is intern opgelost. Maar als het niet lukte kon je als burger niet verder. Daar komt dan mijn werk in beeld. Want op het mo ment is het vertrouwen ge schonden dat iemand heeft in een bepaald orgaan. Als je brief na brief schrijft en je krijgt zelfs geen berichtje wanneer je ant woord kunt verwachten, dan wordt het moeilijk communice ren. Maar nogmaals, eerst dient de klacht terecht te komen op het bureau van de verantwoor delijke ambtenaar.” Het gaat dus puur om lokale overheden want voor bijvoorbeeld de poli tie of de belastingdienst is er ‘grote broer’ de Nationale Om budsman. De zaken die Meijer behartigt variëren van klachten over de Sociale dienst, verkeersproble men en de Wet op Onroerende Zaken tot schuldsanering aan toe. „Wat ik doe is proberen het vertrouwen te herstellen en een oplossing te zoeken. Ik maak een rapport, trek een conclusie en geef daarbij een aanbeve ling. Maar ik heb geen matten klopper achter de deur; ik kan geen sancties opleggen”, vertelt Meijer. „Toch blijkt dat ge meenten wel degelijk gevoelig zijn voor die aanbevelingen. De macht van bestuurders is groot en veel mensen zijn erg gezags- trouw. Daar mag geen misbruik van E Advertentieverkoop: (0113) 274 000 HEINKENSZAND - Donder dag 20 december was de ge meenteraad van Borsele in een buitengewone zitting bijeen met slechts één agendapunt: het officiële af scheid van de eerste burger, Jan Bart Mandos. ZEELAND - Onafhankelijk van de gemeenten hulp bie den aan Zeeuwse burgers die met hun klachten bij ge meenten en gemeentelijke instellingen niet verder ko men, Dat is in een notendop het werk van Eric Meijer. HEINKENSZAND - Rudy gaat graag naar haar oma J. de Witte de Regt uit Heinkenszand. Niet in de laatste plaats vanwege het interessante kunstwerk dat zich vlakbij Dijkstede bevindt. Wie daaraan heel hard draait, kan een draaikolk in water teweeg brengen. En wie zich er achter laat fotograferen, krijgt niet KRUININGEN - De 81-jarige Bei Cok uit Kruiningen is een man die de streektaal voorrang geeft. Hij geeft daaraan gestalte via het schrijven van gedichtjes en liedjes in dialect en dat is uiteraard het Zeeuws. t lllffll W autoschade Bei Cok: „Ik ben een vent die moeilijk stil kan zitten", foto anton dingemanse (advertentie) FOTO j. de witte de regt (advertentie) (advertentie) (advertentie) MOOI WEER europaJuin GOES, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOND V) 73 01 Donderdag 27 december GESLOTEN Kapelle. Biezellngestraat 22a tel.0113-341513 OP Lange Kerkstraat - Goes vrijdag 28 en zaterdag 29 december starten wij met de uitverkoop vanaf 50% korting Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel 0113 221 792 WINKELCENTRUM Geldig t/m 4 januari 2002 ll r1 T' .ja.® sas; Bei Cok gaat er in als 'zoete koeke' |Wie is de echte Rudy?

Bevelander | 2001 | | pagina 1