De vlag hangt uit! I Koninginnedag 2001 Koninklijk Kort F l 1 WEMELDINGE HEINKENSZAND KRABBENDIJKE BORSSELE S HEER ABTSKERKE COLIJNSPLAAT KAMPERLAND GOES KAPELLE WOLPHAARTSDIJK KWADENDAMME KLOETINGE YERSEKE OUDELANDE 'nieuwe' Oranjes Salaris van de Koningin Verschil Koninklijke Familie en Koninklijk Huis De termen Koninklijk Huis en Koninklijke Familie worden nogal een door elkaar gehaald. Dat is niet terecht, want niet elk lid van de familie Oranje-Nassau is lid van het Huis. De Koninklijke Fa milie bestaat uit Prinses Juliana, Prins Bernhard en al hun kin deren en kleinkinderen en echtgenoten. Het lidmaatschap van het Koninklijk Huis is bij wet geregeld. Lid zijn, naast het staats hoofd, het afgetreden staatshoofd en de leden van de Koninklij ke Familie die voor troonopvolging in aanmerking komen. De echtgenoten van de leden van het Koninklijk Huis zijn ook lid van het Koninklijk Huis. De Koning is hoofd van het Huis. Het Koninklijk Huis bestaat nu uit Koningin Beatrix, Prins Claus, hun zonen de prinsen Willem-Alexander, Johan Friso en Constan tijn. Verder het vorige staatshoofd Prinses Juliana en haar echt genoot Prins Bernhard, de jongere zuster van de Koningin Prin ses Margriet en echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven, hun vier zonen Maurits, Bernhard jr, Pieter-Christiaan en Floris, de echtgenote van Maurits Prinses Marilène en de echtgenote van Bernhard jr. Prinses Annette. SHEER ARENDSKERKE Willem de Zwijger, stamvader der Oranje-Nassaus LJeel Nederland viert maandag 30 april feest ter ere van de Koningin. iDe aangekondigde verloving tussen Prins Willem-Alexander en Maxi ma Zorreguieta zal de feestvreugde dit jaar nog een extra feestelijk tin tje geven, zo is her en der de verwachting bij de Oranjeverenigingen. Het zijn traditiegetrouw deze verenigingen die de organisatie van het Koninginnefeest in goede banen leiden. Natuurlijk wordt op Noord- en Zuid-Beveland enthousiast meegefeest. SHEER HENDRIKSKINDEREN Pen belangrijk symbool op Koninginne- EZdag is uiteraard de Nederlandse drie kleur, al dan niet voorzien van een fraaie oranje wimpel. Maar mag je een vlag zom aar buiten hangen of is ook het 'vlaggen' aan regels gebonden? En een slimme Goe- se ondernemer brengt een nieuwe uitvin ding op de markt: de anti-waai-strip. Anti-waai-strip L "-l. TT r r 4 r W» Donderdag 26 april 2001 DE BEVELANDER 9 Koninginnedag 2001 op de Bevelanden Koningin Beatrix, hart van de Nederlanse monarchie. foto Jaap Wolterbeek aan Jong en oud viert feest. foto Anton Dingemanse ff 1 Koninginnedag 20001 wordt in Borssele om 8 uur begon nen met het traditionele klok gelui. Om 9 uur is de start van de vossenjacht voor kinderen van drie tot dertien jaar. 11.15 uur: Optocht met het thema 'Alles voor op je hoofd'. 13 uur: Start zeskamp op het Plein voor vijverzicht. 19 uur: Kinderdisco. 20 uur: Koningin- neavond. Maandag 30 april houdt stich ting Woord Daad een fiets en autotocht. Voor de kinde ren is er een aparte fietstocht van twaalf kilometer. Voor de volwassenen is de fietstocht 25 kilometer lang en de auto tocht is 45 kilometer. De in schrijving is tussen 13-14 uur bij de Peterkerk te Kapelle. uur is er in het Geerteshuis disco voor de jeugd van 12 t/m 16 jaar. in dorpshuis De Meiboom een play-backshow. De start van de puzzel-gezelligheidsrit be gint om 18 uur, inschrijven kan vanaf 17 uur. Om 20 uur begint de feestavond met bin go en worden de prijswin naars bekend gemaakt van de puzzelrit en de straat- en huis- versieringen. Kwadendamme viert het na tionale feest al vroeg dit jaar: om 6 uur begint het Blikken Lawaai dat de inwoners moet waarschuwen voor het feeste lijk gehalte van de dag. Om 9 uur gaan de kinderen feestvie rend door het dorp, begeleid door Con Affezzione. In de Brede School is er een half uurtje later een poppenkast voorstelling voor kinderen tot vier jaar welkom zijn. Kinderen van groep 1 tot en met 4 spe len ganzebord in de Witte Dam en oudere kinderen beginnen om 9.30 uur met de oriëntatier- it: een twaalf kilometer lange route door de Zak van Zuid-Be- veland. Om 13 uur wordt be gonnen met de vier kampspe len, om 15 uur is de verkoop van overtollige inventaris van peuterspeelzaa Hummeloord in de Witte Dam. Hoogtepunt van de dag is voor velen ongetwij feld de elfde Zeeuwse Kam pioenschappen Solex en mini- motoren. Er wordt gestreden om de Grote Prijs van Kwaden damme. 's Avonds is er om 19.30 uur een playbackshow in café 's Lands Welvaren en van af 21.45 uur is het daar Oranje- bal tot in de kleine uurtjes. Maandag 30 april om 8.05 uur begint in Oudelande met re veille vanaf de toren met kof fie in de Klapbanke. Om 9 uur kunnen de kinderen zich laten schminken en een Koningin nedag kostuum maken in het Dorpshuis. Om 9.30 uur staat er gratis koffie met Oranjege- bak klaar in het Dorpshuis. Het Wilhelmus en het hijsen van de vlag is om 10.30 uur op het veldje naast de kerk. De rond gang is om 10.50 uur. Om 11.30 uur is de prijsuitreiking van de gemaakte Koninginne- 125 kilometer. De inschrijving is in de kantine van de korfbal vereniging aan de Bonzijweg. Er kan gestart worden tussen 9 en 10 uur. generatie die vroeger liefkozend 'de prinsjes' werd ge- volwassen is en zich begint te settelen, zien we ook n meer prinsessen hun toetrede maken in het Koninklijk e bruiloft tussen Marilène en Prins Maurits werd mas saal via de televisie bekeken en onlangs schonk Prinses Marilè ne het leven aan dochter Anna, die verder geen adellijke titel meekrijgt en voluit Anastasia Margriet Joséphine van Lippe- Biesterfeld van Vollenhoven heet. Maar ook de zonen van Ko ningin Beatrix zijn het pubertijdperk al ruimschoots gepasseerd. Prins Constantijn trouwt nog dit jaar met zijn Laurentien en Kroonprins Willem-Alexander volgt volgend jaar met de beeld schone Maxima. Overigens maakte Johan Friso, de derde zoon van Koningin Beatrix, onlangs zelf in de pers bekend dat hij niet homoseksueel is. Dat deed hij naar aanleiding van geruchten dat dat wel zo zou zijn. Meestal wordt er - en zeker op topniveau - heel geheimzinnig gedaan over inkomsten en salaris. Dat is niet zo bij de Koningin. Haar ontvangsten van het Rijk zijn namelijk openbaar. Zo is be kend dat ze per jaar een uitkering ontvangt die net nog geen acht miljoen bedraagt. De prins van Oranje Willem Alexander ontvangt een som van 1,8 miljoen jaarlijks. Verder zijn er uitke ringen voor Prins Claus (1,5 miljoen per jaar), Prinses Juliana (2,1 miljoen per jaar) en Prins Bernhard (1,2 miljoen per jaar). De paleizen waarin de familie woont zijn overigens geen eigen dom van de Koningin, maar van het Rijk. De Gouden Koets is van de Stichting Kroongoederen, die ook de Koninklijke Kroon beheert. De band tussen het Huis Nassau (later Oranje-Nassau) en Ne derland onstond in 1403, toen de Duitse graaf Engelbrecht I van Nassau in het huwelijk trad met Johanna van Polanen, vrouwe van Breda. De Bredase Nassaus behoorden door hun groeiende particulier bezit al snel tot de hoogste edelen in de Nederlan den. Het huwelijk van graaf Hendrik III van Nassau (1483-1538) met Claudia van Chalon bracht bezitsvermeerdering voor het Huis Nassau met zich mee in Oost- en Zuid-Frankrijk, waaron der het soevereine prinsdom Orange. De aan dit prinsdom ver bonden titel Prince d'Orange (Prins van Oranje) was erfelijk. Toen Hendriks zoon, René van Chalon, in 1544 zonder nakome lingen stierf, kwam diens erfenis terecht bij zijn oudste neef Wil lem van Nassau (1533-1584). Deze Willem van Nassau is beter bekend als Willem van Oranje, bijgenaamd De Zwijger. Hij wordt algemeen gezien als de stamvader van het Huis Oranje- Nassau. met broekhangen, hoedgooien, boomstamzagen, show, vrijmarkt voor kinderen, een draaimolen en een sensa tionele waterbaan. De start van fietspuzzeltocht is om 14 uur. Om 16 uur is de prijsuitrei king van de play-backshow, spij kerbroekhangen en de rodeo- stier. Ook begint dan de touw- trekwedstrijd voor ploegen. Om 17 uur is het officieel slot van de Koninginnedagviering. Marktveld, rondom de Vaete, weer de ouderwetse dorps- spelen plaatsvinden, met on der andere: steltlopen, bliklo- pen, kruiwagenrace, ringste ken met de kruiwagen, water race, zakloop-estafette en het touwtrekfestijn over de Vaete. Voor de kinderen worden er uiteraard ook spelen georga niseerd, maar dan met andere spelletjes en in een andere vorm. Om 16 uur is er een concert met Excelsior met af sluitend het Zeeuws volkslied. De Bourgondische maaltijd begint om 17 uur in de feest tent. Aansluitend om 19.00 huis met de prijsuitreiking van uur is er Oranjebal en om 20 de meerkamp. Om 20.30 uur mogen de voetjes weer van de vloer op het Oranjebal. Maandag 30 april beginnen we om 9 uur met het luiden van de klok. Vanaf 9.30 uur worden de ballonnen opgela ten. Voor de kinderen van de crèche en van groep 1 t/m 4 is er van 10-12 uur in het Heer Hendrikhuis een knutsel ka- bouteractiviteit. Ook van 10-12 uur is er een meerkamp voor groep 5 t/m 8 op het plein en voor de senioren is het weer gezellig samenzijn met Ome Ko en bingo, 's Middags van 14-16 uur is er op het plein een meerkamp vanaf 12 jaar. De jaarlijkse barbecue is van 16-18 uur in het Heer Hendrik- Voorafgaand aan Koninginne dag is er vrijdag 27 april om 21 uur een lampionoptocht. Maandag 30 april begint om 9.15 uur met een aubade bij Huize Nieulande. Om 10.30 uur start de optocht bij Huize Nieulande met muziekvereni ging Concordia. Voor de peu ters is er om 11.45 in de Peu terspeelzaal poppenkast en spelletjes. Vanaf 13 uur is er een zeskamp met skirace, fiets 'm d'r in, flessenspel, autodu- wen, waterspel, lathangen en kruiwagenrace. De gezellig- heidsrit voor bejaarden is om 13.30 uur. Om 14.30 uur is er Ook dit jaar maakt de Oranje vereniging het dorp samen met de kinderen weer wakker met - om 7 uur - de Lawaaiop- tocht. Muziekvereniging Ad- vendo zal om 8 uur het officië le startsein geven van de fees telijke activiteiten van die dag. Dit begint om 9.15 uur met het inleveren van de kleurplaten en uitgifte van ballonnen. Om 9.30 uur aubade voor de Grif fioen. De grote optocht begint om 10 uur vanaf de Griffioen. Vanaf 13 uur is er een rom melmarkt rond 'De brug' en is de start van de familiespelen. Om 14.15 uur begint het navi- gatiespel voor kinderen van het voortgezet onderwijs tot en met 15 jaar. Het visserijspel (vanaf 16 jaar) start om 16.30 uur. De play-backshow is om 19 uur met om ongeveer 22.30 uur de After-Koninginnedag-Party. Koninginnedag in Kloetinge begint om 8 uur met reveille vanaf de kerktoren met aan sluitend om 8.15 uur een la- waaioptocht. Vanaf 9-11 uur is er de kindervrijmarkt. Ook om 9 uur een rommelmarkt ten bate van restauratie van de Geerteskerk. Om 10 uur is er een koffie-uurtje voor de ou deren in Amicitia en is de openstelling van de Geertes kerk met orgelspel. De kinder- optocht in Ot en Sien kleding met ballonnen oplaten bij de molen begint om 11 uur. 's Middags zullen er op het Het Koninginnedagprogram- ma vindt plaats in het Casem- broothuis. Vanaf 9 uur kunnen de ballonnen opgehaald wor den, waarna om 9.30 uur de vlag wordt gehesen, het volks lied gezongen wordt en de ballonnen opgelaten worden. Om 10 uur beginnen de kin derspelen. 's Middags vanaf 13 uur is de optocht van ver sierde fietsten. De volksspelen op het voetbalveld starten om 15 uur en als afsluiting is om 20.30 uur het Oranjebal. Koninginnedag in Wemeldin- ge begint al op donderdag 26 april met schoolvoetbal. Vrij dag 27 april is er disco en za terdag 28 april is er Oranjebal met Dezz. Maandag 30 april begint om 8 uur met het lui den van de klok. Om 9.30 uur aubade op het voetbalveld door de kinderen van de ba sisscholen en de peuterspeel zaal. De Pretparade om 10.30 uur is alleen toegankelijk voor kinderen van de basisscholen van Wemeldinge. Van 11.30- 13 uur is er een voetbaltoer nooi voor de jeugd van 12 t/m 15 jaar. Van 13-14.30 uur is het voetballen voor de jeugd tot en met 12 jaar. De deelnemers van 16 jaar en ouder voetbal len van 14.30-17 uur. Vanaf 13 uur is er een vrijmarkt en een pretmiddag voor de kinderen op het voetvalveld. Ook is er maandag 30 april de Cees Priem Classic voor wielertoe risten over de afstanden 55 en De Colijnsplaatse Koninginne dag begint om 12.30 uur met het oplaten van de ballonnen op de Oude Kaai, aansluitend spelletjes voor de kinderen. De zeskamp begint om 14.30 uur met een rad van fortuin. Vanaf 18.30 uur is het opstel len voor de optocht bij Rustoord waar om 18.45 uur de aubade plaats vindt met daarna de start van de op tocht. dagkostuums. Om 11.45 uur is er een traktatie voor de kinde ren en aansluitend om 12 uur de Koninginnedaglunch. De kinderspelen starten om 12.30 uur. Om 13.45 uur is de Van Alles Wat Show, 15.30 uur Straten Zeskamp, 17 uur het traditionele Stokvis knuppelen en als afsluiting is er tot 21 uur een gezellig samenzijn met een hapje en drankje. kunnen kinderen tot en met 12 jaar om 12.30 uur meedoen aan een verkleedwedstrijd op het veldje bij de Granaatwei, waarna we om 12.45 in op tocht gaan door de Lange- meet. 's Middags om 13.30 uur is er op het veldje bij de Granaatwei een optreden van een clown. Om 14.30 uur is het pannenkoeken eten voor de kinderen. Het Oranjefeest in 's-Heer Abtskerke wordt zaterdag 5 mei gevierd, 's Morgens zijn er spelletjes voor basisschool kinderen en peuters op het schoolplein. Om 13.30 uur be gint de zeskamp rond de kerk. Om ongeveer 19 uur is er een kinderoptocht, vertrek vanaf de school. En natuurlijk is er 's avonds weer groots Oranjebal in de schuur van Loonbedrijf Markusse. Een grote ergernis van 'vlaggers' is het zich om de stok draaien van de vlag, meestal door de wind. L.M. de Mun- nik, eigenaar van Schoenservice De Munnik in Goes, vond er iets op. Met zijn Anti-waai-strip is dat irritante gedraai nu verleden tijd. De strip, eenvoudig aan te brengen op de gt ervoor dat de doek met nationale driekleur keu- n plaats blijft zitten. De Munnik heeft inmiddels oc- het Koninklijk Huis hebben in Nederland lang niet zo- te met de pers als monarchen in het buitenland. Voor grijk deel is dat te danken aan het werk van de Rijks- igsdienst (RVD). Bij Koninklijk Besluit van 13 decem- is het de taak van deze overheidsinstelling om de van het Koninklijk Huis zoveel mogelijk te bescher- Voor het uitsteken van de vlag vanaf rijksgebouwen is door de minister-president in 1980 een vlaginstructie vastge steld. Deze vlaginstructie geldt ook voor lokale overheden. Voor particulieren en private instellingen bestaat een der gelijke instructie feitelijk niet, maar desgevraagd wordt hen geadviseerd deze vlaginstructie te volgen. Zo wordt er gevlagd op 31 januari (verjaardag Koningin Beatrix), 27 april (verjaardag Prins van Oranje), 30 april (Koninginnedag), 4 mei (de vlaggen hangen vanaf 18 uur tot zonsondergang halfstok), 5 mei (bevrijdingsdag), 15 au gustus (formeel einde Tweede Wereldoorlog), 6 september (verjaardag Prins Claus), derde dinsdag van september (prinsjesdag), 15 december (Koninkrijksdag). Óp Koninginnedag en de bovengenoemde verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis wordt de vlag uitge stoken met oranje wimpel. Bij bijzondere gebeurtenissen in de Koninklijke Familie (zoals geboorte, huwelijk en overlij den) kan er een speciale regeling afgekondigd worden. Om 9 uur wordt Koninginne dag ingeluid door de kerkklok ken. Vanaf het pleintje voor de Rabobank begint om 9.15 uur de optocht voor versierde kin deren en/of fietsen met als thema Country en Western. Om ongeveer 10 wordt bij Dijkstede de vlag gehesen en het volkslied gezongen. Voor de ouderen is er in Dijkstede een gezellige Oranjebijeen- komst. Kinderen vertrekken met de muziek om 10.15 uur naar de voetbalvelden waar om 10.30 uur de spelletjes zul len beginnen. Het middagpro gramma begint om 13 uur onder andere spijker- rodeostier, muisslaan, playback- Ochtendprogamma: 8 uur Kokgelui. 8.15 uur Lawaaiop- tocht. 9 uur Aubade en bal lonnen oplaten bij Poelwijck. 9.30 uur Kinderspelen op de Torenring en een koffiecon cert voor 55-plussers in Poel wijck. 11.30 uur Prijsuitreiking kinderspelen. Middagpro gramma: 13.30 uur Zeskamp op de Torenring. 16 uur Kin- derkleedjesmarkt bij de Toren ring. 16.15 uur Prijsuitreiking zeskamp. Avondprogamma: 19 uur Kinderbal voor de jeugd tot 12 jaar. 20 uur Dis- cobal voor de jeugd vanaf 12 jaar met spijkerbroekhangen. 22 uur Oranjebal. Versierde fietsen: een vertrouwd Koninginnedag-plaatje. foto Jaco de Dreu Voorafgaand aan Koninginne dag is er vrijdag 27 april om 19 uur een muzikale rondgang door het dorp met versierde fietsten, steppen, wandelwa gens en skeelers. Om 20 uur is er een kinderdisco in het Heer Hendrikhuis, vanaf 21.30 uur is er dan disco voor de wat oudere jeugd. Centrum: Op maandag 30 april organiseren jeugdkorps Confetti en showkorps Excel sior uit Goes de traditionele lampionnenoptocht. Van 20 tot 21 uur worden lampionnen verkocht voor het Stadhuis aan de Grote Markt. Om 20.30 uur laten de korpsen zich op deze plek zien‘en horen. Circa 21 uur start de lampionnenop tocht op de markt. De tocht eindigt op het pleintje bij de Stenen Brug om ongeveer 22 uur, op deze plek zullen de korpsen nog het een en ander laten horen. Rondom de Stenen Brug: Voorafgaand aan Koninginne dag is er zondag 29 april van 14 tot 16 uur 'De middag van de dag, a tribute'. Bij De Kope ren Tuin en Café Baarends le zen profs en amateurs voor uit eigen en andermans werk. Vanaf 21 uur is 'De avond van 't kloppend hart' met diverse muziekoptredens en acts. Maandag 30 april van 12 tot 17 uur is het Koninginnedag rondom de Stenen Brug. Een bijzondere Koninginnedag rond het thema 'Spiegelen' op de brug, in het park, op het water, op straat en op plein tjes. Met onder andere podia, vrijmarkt, koffieconcert, expo sities, straatartiesten, acts, streetdance, ballet, diverse kinderactiviteiten, schilder- wedstrijd, yoga in het park, theetuin, modelboten, trial bikes en oerwoudschikken. Zuid: Zoals gewoonlijk zijn de activiteiten op Koninginnedag bij de Bussel in Goes-Zuid. Dit jaar starten we om 8.45 uur met de optocht voor versierde fietsen. Om 9.30 uur is de ope ning van Koninginnedag bij de tent met het oplaten van ballonnen voor de ballonnen wedstrijd. Een clown zorgt voor het vermaak van de peu ters en kleuters om ongeveer 10 uur. Om deze tijd begint ook de rommelmarkt en de kinderspelen. Om 13 uur kunt u zicht laten inschrijven voor deelname aan een puzzeltocht voor auto of fiets. De start van deze tochten en is om 13.30 uur. De play-backshow begint om 14.30 uur met tussendoor demonstraties Line-dance. Om 17.30 uur is de bekendma king van de prijswinnaars van de puzzeltochten. Tijdens de prijsuitreiking kinderspelen en versierde fietsen om 19 uur is er een kinderdisco. De avond wordt om 20.30 uur afgeslo ten met een Oranjebal en rad van avontuur. Goese Polder: Ook in Goese Polder is er maandag 30 april een groots Koninginnedag- feest voor jong en oud. Wijk- vereniging Goese Polder orga niseert dit jaar rond en in wijk- gebouw De Spinne de volgen de activiteiten: 10-10 uur: Sport- en spelprogramma voor groep 1 t/m 8. 13-14.15 uur: Versierde fietsoptocht door de wijk voor kinderen uit groep 1 t/m 8. 14-16 uur: Spe- lenkermis voor de kinderen met heel veel spelletjes, ko- ninginneschilderij maken, knutselen, rommelmarkt en snoepkraam. 16 uur: Prijsuit reiking versierde fietsen en het mooiste koninginneschil- derij en het oplaten van de ballonnen. 20-21.30 uur: Lam pionoptocht door de wijk. 20 uur: Óranjebal met medewer king van Two Sound en verlo ting. Noordhoek: Maandag 30 april Koninginnedag in Yerseke be gint om 9.15 uur met een ge kostumeerde optocht vanaf de Paardenmarkt. Om 9.45 uur is er een samenzang op het grasveld bij Vredelust. Vanaf 10 uur is de Dreef ge reserveerd voor de kleintjes met de schminktroon, twee lakeien, clown Ballie en een Teletubbiespringkussen en de kindercarrousel. De vos senjacht begint om 10.30 uur. Vanaf 11 uur is er op de Oude Torenstraat een Springkussen voor groot en klein. Wie bedwingt de rodeostier? Ook kan met een potje sjoelen in een reuzensjoekbak van vijf me ter. Vanaf 12 uur kan met skeelerringsteken. Om 13 uur is er vrijmarkt op het Kerkplein. De touwtrekwed- strijden in de Oude Toren straat beginnen om 14 uur en de jeugdspelen om 14.30 uur. De wedstrijd Sterkste Man/ Vrouw vangt aan om 16 uur. men. I 'I V - të.-. -t'

Bevelander | 2001 | | pagina 9