Zeeuwse Vrouwenraad: armoede raakt hele samenleving Koersbal is meer dan een sport Zeeuwse scholieren debatteren in Goes Inloopochtend voor whiplashpatiënten r Gezocht: deelnemers Infodag hoogbegaafdheid Ruilbeurs in De Vroone Kindersongfestival 2001 Zware Jongens in Kiekieris J J door Marja Minnaert Internationaal IIet Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt 1 donderdag 22 februari weer een Algemene Ledenvergadering. Dat gebeurt in de Scoopera in Middelburg met een lezing. Thema is: Vrou wen en Armoede. Voorzitter Roeline van Leeu wen heeft o.a. Anneloes Steglich benaderd om als bestuurslid van het platform voor bestrij ding van armoede SPLINTER een inleiding te houden. Zij zal nader ingaan op de effecten van armoede op kinderen en op de combinatie ar moede en zorgtaken. hoogbegaafde kinderen en hun ouders heb- Iben het niet altijd even gemakkelijk. Om er varingen uit te wisselen houdt Pharos, de ver eniging van ouders van hoogbegaafde kinderen regelmatig bijeenkomsten voor ouders, kinde ren, leerkrachten, psychologen en andere be langstellenden. De afdeling zuid-west, waar ook de Bevelanden bijhoren, houdt zaterdag 24 maart zo'n bijeenkomst in het Gertrudiscollege in Roosendaal. IXo de Visser uit Nieuw en Sint Joosland is IXfervent koersballer. Eén keer per week speelt hij bij de Koersbalgroep Nieuwland deze relatief onbekende sport. Inmiddels is hij bij zijn club al zo goed bevonden dat hij tot coach is gebombardeerd. „Maar het gaat er bij ons niet zo strikt aan toe. Het sociale aspect is be langrijkste, alhoewel de prestatie natuurlijk ook telt", vertelt hij lachend. eerlingen van de Pontus Scholengroep en Lhet Sint Willibrordcollege uit Goes strijden vrijdag 16 februari tegen leerlingen van vijf an dere Zeeuwse scholen. De provinciale voorron de van de debatwedstrijd 'Op Weg naar het La gerhuis' wordt dan gehouden in het Vlissingse Arsenaaltheater. In De Vroone in Kapelle wordt zaterdag 24 fe- Ibruari de Zeeuwse Trein Model Beurs gehou den. Daar zijn dan behalve modeltreinen ook auto's (schaal 1:87) aanwezig. De organisatie is in handen van de Stichting Treinmodel Ruil beurzen uit Goes. F^e Whiplash Stichting Nederland houdt vrij- Lxdag 16 februari van 10 tot 12 uur en in loopochtend voor whiplashpatiënten in het Oosterschelde Ziekenhuis, 's Gravenpolderse- weg 114 in Goes. Kampioenschap Alles kost geld Eeestcafé Kiekieris in 's-Heerenhoek heeft we kelijks wel iets leuks op het programma staan. Aanstaande zaterdag, 17 februari, treden de Zware Jongens er op. Dit duo is onder meer bekend van de carnavalskraker Anton aus Tirol. Aanvang 21 uur. aangeboden. Armoedeval DE BEVELANDER 7 Donderdag 15 februari 2001 foto Anton Dingemanse Roeline van Leeuwen en Anneloes Steglich: ...de oplossing komt niet uit het boekje... worden moet van de mat proberen te sto ten. Omdat de ballen door hun verplaatste zwaartepunt niet langs een rechte lijn rol len, maar een bocht maken, vereist deze sport toch een be hoorlijk inzicht". genwoordigt het Platform on geveer tienduizend vrouwen. „Het thema armoede heeft al eens eerder op de agenda ge staan, zo'n zes jaar geleden", vertelt Van Leeuwen. Duizenden middelbare scho lieren uit het hele land nemen ook dit jaar weer deel aan de debatwedstrijd 'Op weg naar Het Lagerhuis'. De VARA orga niseert deze competitie inmid dels voor de derde keer sa men met het Instituut voor Pu bliek en Politiek (IPP) uit Am sterdam. Vrijdag 16 februari 2001 is de Zeeuwse voorron de. Zeven teams strijden in het Arsenaal in Vlissingen om de provinciale titel. Aan de competitie doen be halve Pontus en Willibrordcol- lege ook CSG Walcheren uit Middelburg, het Zwincollege uit Oostburg, SSG De Rede en Zeldenrust Steelant College uit Terneuzen en het Schelde- mondcollege uit Vlissingen. De jury bestaat onder meer uit journalisten en statenleden. In totaal gaven honderdveer- De bijeenkomst in de Scoope- ra begint op 22 februari om 15.00 uur op het adres Achter de Houttuinen in Middelburg. Via het knock-outsysteem zul len er dan uiteindelijk twee teams overblijven die 28 april tegenover elkaar staan in een speciale uitzending van 'Het Lagerhuis', live bij de VARA op Nederland 3. Het winnende team gaat op bezoek bij het echte Lagerhuis in Londen. Modeltreinen staan centraal in de Trein Model Beurs die 24 fe bruari wordt gehouden in Kapelle. foto Stichting Treinmodel Ruilbeurzen bejaarden Door alle commo tie krijgt de jeugdige zanger de baard in de keel. Dit num mer -op de melodie van het bananenlied- bereikte in fe bruari 2000 de 52e plaats in de mega top 100. Twee en een half jaar is Ko de Visser coach van de Koersbal- doen aan de landelijke eindfi- nale, die op 16 december zal plaatsvinden. Wie mee wil doen aan het VARA Kinders- ongfestival kan een briefkaart met naam en adres sturen aan: VARA Kindersongfestival, Postbus 950, 1200 AZ Hilver sum. Koersbal is oorspronkelijk af komstig uit Australië. In dat land en in andere Engelstalige landen wordt een sport ge naamd bowls gespeeld met soortgelijke ballen op een mat van 32 meter. Dertig jaar gele den kwam bowls naar Neder land. Na de grote na-oorlogse emigratie golf kwamen de eer ste spijtoptanten terug. De grote mat werd spoedig vaar wel gezegd omdat de meeste dorpshuizen en recreatie-zalen van bejaardencentra niet over een dergelijk oppervlak be schikten. Koersbal werd gebo ren. „Nu werd het vanuit de orga nisaties weer aangedragen en hebben we twee bestuursle den van SPLINTER en een lid van de Cliëntenraad bereid gevonden het thema uit te werken. Doel is natuurlijk dat De tweede CD-single Anton aus Tirol is een vertaling van een hit afkomstig uit (uiter aard) Tirol en is een ode aan de razend populaire skileraar Anton. De CD-single stond zeer hoog in de Mega top 100 en was tijdens het carnaval 2000 hét absolute feestnum mer. Tegenwoordig is het duo vooral te horen in de Unox-re- clame Wurst Wurst Wurst. In 1997 werd al een soortgelij ke dag gehouden, maar het programma is dit keer uitge- breider en richt zich niet al leen op ouders van hoogbe gaafde kinderen, maar ook op mensen die beroepshalve met deze speciale kindergroep te maken hebben. De laatste jaren neemt de be langstelling voor het onder werp sterk toe. Hoogbegaafd heid lijkt volgens Pharos lang zaamaan wel een modever schijnsel te worden. Zo is het alle leden in hun eigen krin gen dit verder gaan oppikken en gaan bekijken hoe zij er mee omgaan. Het irriteert me dat tegen de kersttijd er altijd verhalen in de krant staan over schrijnende armoedepro blemen, maar dat het in de rest van het jaar blijkbaar niet speelt. Armoede is er voor veel mensen het hele jaar door én armoede is van alle tijden. Uit de periode dat ik hoofd van een Rotterdamse school in een achterstands wijk was, weet ik nog wel dat soms kinderen vrijdags niet naar school kwamen omdat dan hun enige set ondergoed in de was zat. Dat probleem zal er nu niet meer zijn. Maar dat wil niet zeggen dat er geen armoede meer is." De hoofdmoot van de ruil beurs is uiteraard het ruilen van treinen en alles dat met modelspoorbanen te maken heeft. Nieuw op de jaarlijkse beurs is een stand waar vi deo's over treinen te koop wordt aangeboden. Verder wordt groep Nieuwland. „Het begon met een demonstratie van de Koersbalgroep Middelburg in ons dorp. Ik en nog wat men sen werden meteen enthou siast en in januari 1999 zijn we met veertien man van start gegaan. De ZWOM (Zorg en Welzijn voor Ouderen in Mid delburg) betaalde onze mat en sindsdien spelen we hier. Om dat sommigen van onze leden enkel AOW hebben, houden we de contributie zeer be scheiden op 8,50 per maand. Het leuke trouwens is dat de sport evenveel door mannen als door vrouwen gespeeld wordt. Onze club heeft eenen twintig leden, waarvan de oudste 78 is! Behalve de on derlinge wedstrijden, speelt onze groep ook zelf een on derlinge competitie en organi seer ik er een klein toernooi rond Kerstmis", legt De Visser uit. De Koersbalbond Zeeland be staat ook nog maar twee jaar. Voorzitter Wierda: „We heb ben als landelijke bond gepro beerd aansluiting te zoeken bij het NOC/NSF maar dat lukte niet. Men verwees ons naar de bowlbond en daar zijn we te klein voor en we zijn boven dien bang om ons eigen be leid kwijt te raken. Nu blijft het nog kleinschalig. Wel zijn er inmiddels internationale con tacten want ook in België wordt druk gekoersbald. De leeftijd van onze leden veroor zaakt ook dat mensen niet meer zo actief in allerlei over legstructuren kunnen deelne men, maar we timmeren aan de weg". Wie belangstelling voor deze sport heeft, kan contact opnemen met Ko de Visser, tel. 0118-602255. Ook jongere spelers zijn van harte welkom. VARA houdt dit jaar voor de tiende keer het landelijk Kin- Lxdersongfestival. Kinderen uit het hele land die graag zingen en geboren zijn in de jaren 1988 tot en met 1992 kunnen aan het festival meedoen. De deelnemers zingen liedjes uit het be kende 'Kinderen voor Kinderen'-repertoire en worden begeleid door een orkestband. Later dit jaar zendt de VARA een registra tie van de landelijke finale op televisie uit. Vanaf maart tot en met no vember worden de audities, voorrondes en provinciale fi nales gehouden. Tijdens de selectieronden zullen de deel nemers worden beoordeeld op zangkwaliteit én presenta tie. De winnaars van de pro vinciale finales mogen mee- tig scholen zich op voor de competitie. In de twaalf pro vincies en de vier grote steden wordt via voorrondes een se lectie gemaakt. De teams ne men het tegen elkaar op in drie debatrondes: het debat met vaste rollen, het vrije de bat en het één-op-één debat. De provinciale winnaar gaat door naar de achtste finale die vrijdag 23 maart in het beken de Lagerhuis-decor in de Rode Hoed in Amsterdam gehou den wordt. goed dat het taboe dat al lang op het onderwerp rust einde lijk wordt doorbroken, stelt de vereniging. Aan de andere kant vindt ze dat de term hoogbegaafdheid steeds va ker ten onrechte wordt ge bruikt. Op de informatieavond wor den lezingen gegeven die handvaten willen bieden bij het vormen van beleid op scholen, bij het opvoeden en bij het vaststellen van hoog begaafdheid. cepteerd, maar het moet niet te lang duren. Je ziet er im mers, voor het oog, gezond uit! Dit terwijl de klachten soms jarenlang kunnen aan houden. Als whiplashpatiënt moet je vaak leren leven met de ongemakken en het onbe grip van de omgeving. Het is dan ook plezierig in alle rust eens met lotgenoten te kun nen praten. Met mensen die dezelfde ervaringen hebben opgedaan. De Whiplash Stichting Neder land houdt hiervoor iedere maand inloopochtenden en - avonden verspreid over het land. De inloopochtend in Goes, bedoeld voor heel Zee land, vindt iedere derde vrij dag van de maand plaats in het Oosterschelde Ziekenhuis. De toegang is gratis. Meestal spelen twee paren te gen elkaar, waarbij iedere spe ler om de beurt een bal gooit. „Het venijn zit hem in de laat ste bal. Daarmee kun je de an dere ballen wegduwen en dan verandert de puntentelling kompleet", legt De Visser uit. „Natuurlijk zijn er nog tal van andere foefjes, zoals het pro beren te verplaatsen van de witte bal of een andere bal Elke donderdagavond speelt de Koersbalgroep Nieuwland in het dorpshuis te Nieuw en Sint Joosland. Daarmee zijn ze een van de weinige groe pen die 's avonds spelen, de meeste andere clubs doen het 's middags. Over het alge meen wordt koersbal ge speeld door vijftig plussers. Plaatsen van handeling zijn dan ook vaak zorgcentra, wo- zocogebouwen of dorpshui zen. Voor koersbal is namelijk betrekkelijk weinig ruimte no dig. Het spel wordt gespeeld op een vilten mat van acht meter lang en twee meter breed. Er is een kleine witte bal van ongeveer vijftig milli meter doorsnee, de jack ge in Zeeland wordt koersbal in middels al door tweehonderd groepen gespeeld met een ge middelde van dertien leden. De vorm van recreatie is in middels zo populair dat in maart het tweede Zeeuws kampioenschap voor paren wordt gehouden. Verdeeld over meerdere dagen worden door heel Zeeland voorrondes en kwartfinales gehouden. De halve finales zijn op donder dag 22 en vrijdag 23 maart in respectievelijk het dorpshuis te Ouwerkerk en in De Speye te Sas van Gent. Het dorps huis te Nieuw en Sint Joos land valt de eer te beurt om op vrijdag 30 maart de finale te mogen houden. Roeline van Leeuwen is voor zitter van een vereniging waarbij tal van organisaties zijn aangesloten. Daaronder vallen bijvoorbeeld de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, de Vereniging van Vrouwen met Hogere Oplei ding, de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en tal van vrouwenorganisaties die al naar gelang hun kerkelijke achtergrond bond, groep of gilde heten. Al met al verte- Stelt u zich voor: één op de negen kinderen leeft op of on der het sociaal minimum. Niet in een onderontwikkeld land, maar in een welvarend, wes ters land als het onze. „Na tuurlijk is armoede een relatief begrip", benadrukt Steglich. „Vergeleken met Burkina Fa so, ik noem maar wat, zijn we natuurlijk onvoorstelbaar rijk. Maar als je bekijkt hoe goed je je kunt handhaven in de maat schappij waarin je leeft, dan ligt het anders. Kijk maar naar het onderwijs. Nog afgezien van de merkkleding waar kin deren elkaar op aan kijken, wordt de participatie steeds groter geacht. Bij schoolreis jes, lesmateriaal en bij het be roepsonderwijs zelfs bij ge reedschap wordt een bijdrage verwacht die in veel gevallen niet op te brengen is. Kinde ren moeten dan werken en niet voor de lol. Dat heeft weer consequenties voor hun huiswerk en schoolprestaties. Tel daarbij op dat kinderen uit minimumsituaties niet op sportclubs zitten en vaak niet gezond eten. Dat maakt alles bij elkaar dat zo'n kind met een achterstand begint in de maatschappij. Het zijn voor een groot deel eenoudergezin nen, waarbij het heel moeilijk is na een echtscheiding bij voorbeeld ineens door te le ven met een minder groot deel van het inkomen. Keuze is er niet en vaak ziet het er ook voor de toekomst niet zonnig uit. Iedereen kan best een periode van minderen aan. Het scheelt alleen wél of je zicht hebt op verbetering of dat het een uitzichtloze situ atie is." Fokko Dam (bekend als bord- jesdraaier van de Blauhüster Dakkapel en als grote man achter de schermen bij schaat- ser/zanger Erik Hulzebosch) en Arie Kuipers (o.a. bekend als componist van de schaatshit 'Bonkevaart' en van het album 'Hartverwarrend' van Han Peekei) kregen het idee om - gezien hun lichaamsgewicht- op te gaan treden als de Zwa re Jongens. De eerste CD-single van het duo 'Het Bejaardenlied' gaat over een oude oma die ver liefd word op de jeugdige zan ger Jantje S. afkomstig uit V. De oma wil het zangertje zoe nen maar Jantje kust geen beeldproducties een aantal nieuwe video's gedraaid en is er met zoveel treinfanaten bij elkaar volop gelegenheid om ideeën uit te wisselen. Op de beurs is ook een testtafel aan wezig zodat alle artikelen op werking getest kunnen wor den. zwaartepunt toegepast. „Toch is het niet moeilijk om te leren", vertelt De Visser, die zelf met 55 jaar één van de jongste leden van zijn groep is. „Je hoeft er geen speciale behendigheid of een goede conditie voor te hebben. Koersbal wordt voornamelijk door ouderen gespeeld en rol stoelgebruikers kunnen de sport ook doen. De ballen moeten namelijk gerold wor den met een beheerste worp anders rollen ze van de mat en zijn ze ongeldig. Alhoewel wij zelf eerder spreken van een vrijetijdsbesteding of een beweging dan van een sport, wordt koersbal wel degelijk naamd en vier bruine en vier, serieus gespeeld". zwarte ballen. De bruine en zwarte ballen zijn honderd millimeter in doorsnee en we gen anderhalve pond. Ken merkend aan deze ballen is ze niet helemaal rond zijn, maar afgeplat aan beide zijden en het zwaartepunt ligt uit het midden. Uiteraard is het de bedoeling om de witte bal die eerst geworpen wordt zo dicht mogelijk te benaderen met de zwarte en bruine ballen, maar de kunst zit hem in de roltech- niek, die door het verschoven door Van de Burg Er is veel onzichtbare armoe de en aan de andere kant wil ook niemand het etiket opge plakt krijgen; gestigmatiseerd worden. En terecht natuurlijk; de betutteling en het afhanke lijk zijn weerhoudt veel vrou wen er van zich op te geven voor budgetcursussen of extra bijstand. „Bovendien werkt het soms helemaal verkeerd", weet Steglich. „Iemand die gaat werken en er per saldo drie honderd gulden'op achteruit gaat omdat de kwijtscheldin gen, huursubsidie en dergelij ke aangepast worden en er in eens extra kosten voor kinder opvang bijkomen moet wel heel erg gemotiveerd zijn om door te gaan. Die vrouwen werken zich letterlijk kapot waarna de gezondheidszorg er weer een patiënte bij heeft. Dat kan de bedoeling toch niet zijn. Daarom is het ook zo be langrijk dat de Cliëntenraden er zijn. Mensen die weten waar ze over praten en aan kunnen geven dat het bijvoor beeld niet leuk is om je hele hebben en houden over een balie te moeten schreeuwen terwijl achter je nog een aan tal mensen wachten. Normale privacy die blijkbaar niet altijd vanzelfsprekend is bij sociale diensten. Maar waar het we zenlijk om gaat is dat armoede nog steeds gezien wordt als een persoonlijk, privé-pro- bleem. Terwijl het natuurlijk een sociaal probleem is. Een probleem dat ons allemaal aangaat. Op het moment dat je met zijn allen accepteert dat er een groep de boot mist, zegt dat ook iets over de hele samenleving." Jaarlijks worden tussen 15.000 en 30.000 mensen het slachtoffer van een whiplas- hongeval. De gevolgen van een whiplash kunnen zeer ver strekkend zijn. Het whiplash- letsel kan ontstaan wanneer het hoofd heftige slingerbe wegingen maakt ten opzichte van de romp, meestal als ge volg van een verkeersongeval. Hierbij kunnen beschadigin gen optreden in de spieren, handen en gewrichten in de nekstreek en in het gebied van de hersenstam, ruggenmerg en hersenzenuwen. De klach ten, zoals hoofdpijn, misselijk heid, vermoeidheid, duizelig heid en concentratiestoornis- sen kunnen zeer hevig zijn. De omgeving toont vaak wei nig begrip. Dat je een tijdje ziek bent wordt nog wel geac- foto Anton Dingemanse Ko de Visser van de Koersbalgroep Nieuwland. - .3 17 31

Bevelander | 2001 | | pagina 7