SBS6 bus even hangplek voor Bevelandse jongeren breed uitverkoop Voile zaal voor eerste Zeeuwse Kerst-CD Brassband Excelsior huldigt jubilarissen de bev DE BEL Ak Sportprijzen^^ Tentoonstelling rond opgravingen Biezelinge Vereniging moet stukje strand redden Bqmkibkhiki VERVROEGDE AFSLUITING De Bel, al STEOTEL Oudejaarsvoetbal ‘s-Heerenhoek 10 tot 50% •Jë DIAMOND COLLECTION Brammetje Dump heeft voor u het grootste assortiment SIERVUURWERK WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 52 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Anita Hoekman UITVERKOOP MIDDELBURG-VLISSINGEN-GOES korting op de gehele collectie x ALLE DAMES- EN KINDERKLEDING 15 7 27 DELSCHER Graveren doen wij GRATIS! The very special SALES of Benetton Het *s hier anders dan anders, schreef SBS6 buspassagier Sandra op internet toen de bus een week bivakkeerde bij Sportpunt Zee land. Wat er precies in Goes anders was, blijft voorlopig een vraag, want de bus is alweer ver trokken. Ook in Goes werd de bus na schooltijd belaagd door scholieren en volgens meereizen de bewaking was er in het Zeeuwse niets bij zonders wat anders kon zijn. „Het is zoals het overal is", zegt een nuchtere bewaker. rXrie leden van Brassband Excelsior Kloetinge Lx zijn 17 december gehuldigd in de Geertes- kerk. Henk Hollemans, Wil Boogaard en Koos in den Bosch passeerden het afgelopen jaar mijlpalen voor wat betreft het aantal jaar dat zij actief werkzaam zijn als lid van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Muziekvereni gingen. De huldiging vond plaats tijdens het goed bezochte Kerstconcert van Excelsior. BIBL/Q7) In de hal van het gemeentehuis van Kapelle is leen tentoonstelling te zien over de archeolo gische opgraving in Biezelinge in 1997. Een groot woonwinkelpand, staand op de hoek van de Hoofdstraat en het Marktplein, werd toen afgebroken. Tegenwoordig staat op die plaats het complex Lingehof. r\e strijd om het enige strandje van Zuid-Beve- Lxland te bewaren voor het nageslacht gaat door. Addie den Herder en Kees Steketee hebben zich met medestanders omringd en gaan nu door als vereniging 'Redt de Kaloot'. De Kaloot, een unieke vindplaats van fossiele schelpen en haaientanden moet plaats maken voor havenin dustrie. De gemeente Borsele en Vlissingen wil len op de plaats waar het strand nu ligt, een twee kilometer lange containerterminal bouwen. BEW. EX. de bev r Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel 0113 221 792 Een week lang stond De Bus van SBS6 op het terrein van Sportpunt Zeeland. foto Anton Dingemanse I (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is vrijdag 29 december 10.00 uur, advertenties dinsdag 2 januari 09.00 uur. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uiigebreid colofon: plaatse wonen al sinds dui zend jaar mensen. o.a. 2 SHIRTS VOOR 129,- Melka Ledüb Brixon Henk Hollemans begon zijn muzikale loopbaan als slag werker bij Mozart, de muziek vereniging uit Yerseke. Na een periode waarin hij ging varen en zijn muzikale carrière werd onderbroken, besloot hij cor net te gaan spelen. Vanaf 1981 is Hollemans trouw bezoeker van de repetities van Excel sior. Wil Boogaard speelt vanaf 1960 verschillende instrumen ten bij meerdere verenigin- Biezelinge ontstond rondom de Hoofdstraat, die van oor sprong een dam in een kreek vormde. Aan de buitenkant van die dam is een restant van de kreek blijven liggen, dat later de Biezelingse haven Koos in den Bosch, de huidige voorzitter van Excelsior, werd Elk jaar nemen een carnavals- stichting en een groep wagen bouwers het op de laatste dag van het jaar tegen elkaar op. De strijd wordt geleverd op het voetbalveld. Ook dit jaar zetten de leden van carnavals- stichting de Koenkelpot en de wagenbouwers uit Paerehat de traditie voort. Yvonne Hogensteger uit Krabbendijke viel onlangs in de prijzen. Haar zélf gemaakte poppen oogsten veel succes in het verre Moskou. Een nieuwe internetsite is gelanceerd, speciaal gericht op Nederlanders in het buitenland. De makers van de si te komen uit Goes. Verder een verhaal over de ijsbaan op de Grote Markt in Goes, als gevolg van de fusie van de Rabobanken in Zuid-Beveland. VUURWERKVERKOOP 28 - 28 en 30 DEC. LEEFTIJD VANAF 16 JAAR UNITED COLORS OF BENETTON. GOES LANGE KERKSTRAAT 44 (01 13) 273 000 (01 13) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes (uitgezonderd nieuwe collecties 2001) pag- pag. pag. LO OJ o eü oó 3 z O o LU LU I- w LU O o (X I cn kr er LU LU CD Grote Markt Goes In verband met Oud en Nieuw dient kopij voor de editie van donderdag 4 januari vervroegd ingeleverd te worden. bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenue's» relatiegeschenken enz. (advertentie) Begin oktober trokken den Herder en Steketee samen met de fossiele werkgroep on der leiding van Freddy van Nieulande de groene grens. Ze demonstreerden tegen de plannen van de gemeenten en het havenschap. De reacties waren zo goed, dat er beslo ten werd een vereniging op te richten om nog meer structu reel aan het redden van de De traditionele voetbalwed strijd begint om 10 uur en wordt gespeeld op het sport complex van voetbalvereni ging Patrijzen in 's-Heeren hoek. Na afloop van de voetbalwed strijd vieren de twee concur renten het sportieve samen zijn met oliebollen. van de bus rijden, zijn het daar helemaal niet mee eens. Voor hun mag Bart vertrek ken. „Zoe, is een lekker ding. Die moet blijven vinden Harm, Bob en Irvine. Meer redenen waarom Zoe de SBS6bus niet mag verlaten, weten de drie zo snel niet te verzinnen. „Ze is gewoon leuk". De vier meiden die één van de vele bewakers lastig vallen en smeken het hek te openen, blaffen de jongens af, als ze horen dat ze pro-Zoe zijn. „Zoe moet weg", vinden de tienjarige Sandrine, Patricia, Marthe en de elfjarige Natha lie uit Goes. Ook dit zijn weer fervente fans van Koen. „Hij is de geinigste van het stel. Zon der hem zou de bus maar saai zijn", schreeuwen ze door el kaar heen. Voor Zoe en haar busvriendje Bart hebben ze niet veel goede woorden over. De tentoonstelling kan tot en met 9 februari worden be zocht in het gemeentehuis van Kapelle. De openingstij den van het gemeentehuis zijn maandag, woensdag en donderdag van 9 tot 16 uur en dinsdag en vrijdag van 9 tot 13 uur. Troubadour Peter Dieleman heeft de eerste Zeeuwse kerst-CD op de markt gebracht. Uitsluitend wettelijk goedgekeurd vuurwerk voorspoed te danken, een pe riode die eindigt in de tweede helft van de zeventiende eeuw. Door verzanding raakt de haven steeds minder goed bevaarbaar en uiteindelijk wordt het water in 1717 afge damd. Biezelinge staat in de achttiende eeuw bekend als een 'vermaard dorp, vrij groot, doch merkelijk verval len'. De tentoonstelling bestaat uit drie delen. In panelen worden hoofdzaken van de bewo- ningsgeschiedenis van Bieze linge aangestipt. Vervolgens wordt de historie van de be- „Met dat slechte weer hadden we dat zeker niet verwacht." Op het strand lieten veel men sen weten actief mee te willen werken aan de bescherming van de Kaloot. Het bestuur is druk bezig plan nen te smeden om een stokje voor de containerterminal te kunnen steken. „We zijn bezig met het bestuderen van de Natuurbeschermingswet. Mis schien kunnen we daar wat mee doen." Het bestuur van de nieuw op gezette vereniging heeft nog enkele maanden de tijd om zich te bezinnen hoe actie te voeren. Het wachten is op het MER-rapport. Het milieurap- port had eigenlijk al in augus tus moeten verschijnen, maar is opgeschoven tot het voor jaar. Tot die tijd kan Redt de Kaloot niets ondernemen. „Dat betekent niet dat we rus als laatste gehuldigd. In den Bosch was van 1957 tot 1981 lid van de Vliegende Hollan der in Terneuzen. Hij voelde zich daar het meest thuis in de slagwerksectie. Toen hij een maal in Goes ging wonen, werd hij in 1984 lid van Excel sior. De eerste jaren als spelend lid, later als voorzitter van de activeitencom missie. Kaloot te kunnen werken. De actievoerders hebben een fa natiek zeskoppig bestuur bij elkaar geroepen en zijn op het ogenblik bezig met het aan trekken van leden. Hoewel het tijdens de actie dag pijpenstelen regende, kwamen er toch nog vierhon derd actievoerders opdagen. Addie den Herder was blij ver rast met de hoge opkomst. een zwarte bus en veel auto's is er binnen de hekken niet te zien. Achter haar staan een paar opgeschoten jongens. Ramon en Etienne zijn gekomen om iets op te vangen van Zoe, die volgens Ramon van veertien jaar goed gebouwd is. Op te levisie, laat hij met een grote glimlach weten, heeft hij er al meer van gezien. De zestienja rige Etienne is ook een grou pie aan het worden. Hij staat hier bijna alle dagen, ook in de late uurtjes, „één.avond kan ik niet, want dan moet ik voetballen." Zijn favorieten zijn de omstreden Zoe en de populaire Koen, die eigenlijk meer bij de meisjes geliefd is. Dat maakt hem niet veel uit. „Koen is kicken. Dat zou een terechte winnaar zijn. Hij draagt zijn petje altijd achter ste voren." tig af gaan wachten. We blij ven zoeken naar mensen die ook aan onze kant staan. Mis schien reizen we één deze da gen wel af naar België. In de haven van Antwerpen hopen we ook tegenstanders te vin den. Die zullen toch ook niet blij zijn met een grote contai nerterminal aan het begin van de Westerschelde." In 1990 volgde hij A.J. Blok op als voorzitter van het bestuur. Een functie die hij tot op de dag van vandaag bekleedt. De jubilarissen kregen een oor konde en een bijbehorend speldje. |"\e eerste kerst CD in de Zeeuwse streektaal is bij de presen- Lxtatie al een succes gebleken. Een uitverkochte zaal genoot onlangs van de Zuid-Bevelandse liedjes van troubadour Peter Dieleman. De eerste Zeeuwse kerst-CD werd tijdens de presen tatie overhandigd aan gedeputeerde L. Coppoolse. De gedeputeerde nam het eer ste exemplaar aan en sprak de aanwezigen vervolgens in het plat Zeeuws toe. Dat was he lemaal in het straatje van de presentatie die overliep van de Zeeuwse elementen. De tweehonderd gasten werden bij binnenkomst verwelkomd door in Zeeuwse klederdracht gehulde dames. Vervolgens vertelde televisiekok Eric Rot te een verhaal waar zowel eten als kerst in centraal stond, maar waar geen recept aan te pas kwam. Natuurlijk liet ook de gastheer Dieleman van zich horen. Hij begon met de essentie van kerstmis uit te leggen. Vol gens hem ging het niet om het lekkere eten of het bezoek bij kaarslicht. „Er is maar één ding dat rond de kerstdagen belangrijk is: het kerstpakket." Daarna volgden er wat num mers van de nieuwe CD. Zelfs de pauze kreeg een Zuid-Be- velands tintje doordat er bij de koffie de originele Zwarte bessenbonbon werd geser veerd door Jan Geijs van de Koebel te Heinkenszand. Na de koffie volgden nog wat versjes en Zeeuwse kerstnum mers waarna Gerard Smalle- gange van Omroep Zeeland zijn verhaal in het Zuid-Beve- lands dialect afstak. De CD- presentatie werd afgesloten door koor Sint Cecilia uit Heinkenszand met als klap stuk een ode aan troubadour Peter Dieleman. Natuurlijk op zijn Zeeuws. Na deze verering van Dieleman werd het gen. Zo begon hij als bariton bij de Koninklijke Fanfare Ac celerando in Sint-Annaland. Via dit instrument en de alt- hoorn kwam hij uiteindelijk te recht op de Bes-bas. Bij Acce lerando vervulde hij van 1978 tot 1991 ook nog wat be stuursfuncties. In zijn studie tijd speelde hij in Heelsums Harmonie. Momenteel in hij actief lid van fanfare Euterpe in Sint Maartensdijk en Brass band Excelsior Kloetinge. Bij de laatste vereniging is hij sinds vorig jaar werkzaam als bestuurslid. Tijdens de opgravingen ko men niet alleen veel gegevens over de vroegere bewoning van dit gedeelte van Biezelin ge aan de oppervlakte. Er worden veel bodemvondsten opgegraven die een goed beeld geven van de materiële cultuur van de bewoners van dit hoekje Biezelinge. Ter Veel is er dus niet te zien en als Koen zijn kushandje naar het aanwezige publiek heeft geworpen, valt er helemaal niets meer te zien. Zoe is sta rende ogen kennelijk zat en sluit de rolluiken. Sandrine, Patricia, Nathalie en Marthe weten genoeg. „Zie je wel dat Zoe weg moet. Nu doet ze de luiken dicht. Zien we helemaal niets meer." En hoewel er niet veel te zien is, heeft Nathalie toch al tien foto's genomen. Aan de andere kant, de voor kant, van de bus staat de veer tienjarige Sheila met haar ca mera tegen het hek te leunen. Ze is eigenlijk geen echte fan van het realityprogramma, maar moet toevallig bij het zwembad zijn. „Mijn broertje moest zwemmen." Nu ze er toch staat, maakt ze misschien een foto. De vraag is alleen van wat. Meer dan bewakers, Halsbrekende toeren worden er uitgehaald om maar een glimp van de buspassagiers op te vangen. Kinderen balan ceren op fietszadels die tegen de hekken zijn gezet. Wie geen fiets heeft meegenomen, moet de aandacht trekken met gegil en geschreeuw. 'Koen, Koen', gillen de meiden. „Zoe, je bent een lekker ding', klinkt het van de jongens hun kant. Het is een voortdurende wed strijd wie het hardste kan schreeuwen en dus de meeste aandacht trekt. Het realityprogramma van SBS6 nadert zijn einde. We kenlang hebben de passagiers met elkaar opgescheept geze ten in een grote zwarte bus. Vierentwintig uur per dag ge volgd door de camera. Na een aantal eliminatierondes zijn er nog maar vijf passagiers die het vol hebben weten te hou den en die de nominatieron- des van medereizigers heb ben overleefd. Op de laatste dag van het jaar wordt de uit eindelijke winnaar bekend ge maakt die zo een zes ton heeft verdiend door alle weken in een bus te hangen. Overdag is er weinig van de buspassagiers te zien. De bus heeft donker getinte ramen en meer dan vage schimmen zijn er niet te zien. Alleen als ie- zou worden. Aan die haven woning op het gedeelte van heeft Biezelinge eeuwen van de opgravingen uitgewerkt. Beide onderdelen bestaan uit kaarten, foto's en bouwteke ningen. Het derde gedeelte beslaat de archeologische op gravingen en de resultaten er van. De meest uitzonderlijke vondsten zijn gerestaureerd en worden tentoongesteld. Zeeuwse drankje Aever en Ooi geserveerd. Volgens Die leman een drankje dat wel wat weg heeft van het Griekse drankje Ouzo. Kenner Jan Geijs zag het anders. „Nee, Ouzo liekt op Aever en Ooi." Bij Cine City in Vlissingen draaien deze week de films 'The Grinch' en 'Ma nken'. In De Burcht in Kwadendamme is het za terdag 23 dëcember weer genieten van het Indoor Bluesfestival. En in de Middelburgse Stads schouwburg staat de hit- musical 'Buddy, The Bud dy Holly Story' garant voor een veelbelovende theateravond. Volgens de vier zijn die alle avonden veel te close met el kaar. „Zoe kan de pot op', roept Sandrine. De rest gie chelt het uit. De parkeerplaats van het sportcentrum verandert na de middag langzamerhand in een hangplek voor jongeren. Rondom de bus staan tiental len jongeren te schreeuwen om aandacht. Aandacht van nagenoeg onzichtbare be roemdheden, want veel valt er niet te zien. Van de luchtplaats voor de passagiers is al hele maal niets te zien. Die is nog eens extra afgeschermd van de buitenwereld door middel van hekken en blauw plastic. Volgens Diana en Annelies, die ook in de late uurtjes nog naar de bus staan te staren, is er 's avonds meer van de rei zigers te zien. „Dan is het licht." mand dichtbij het raam staat, is op te maken wie het is. Van de populaire passagier Koen, die even naar buiten kijkt, is net te zien dat hij met een kerstmuts op door de bus hobbelt. Als omstanders zijn gezicht zien, stijgt er nog meer gegil op. „Koen, Koen.' Koen zwaait en werpt de meisjes een kushand toe. Een kushand is genoeg om de tienermeisjes te doen zwijme len. De twee vriendinnen, An nelies en Diana, staan al da gen naar het donkere gevaar te op de parkeerplaats van Sportpunt Zeeland te staren. Ze verlaten hun stek alleen om te eten, slapen en naar school te gaan. De vijftienjari ge Diana stond er zaterdag middag al en heeft nog geen enkele dag overgeslagen. Ze is een trouwe kijker en fan van alle buspassagiers. Koen en Sandra zijn favoriet. „Zondag heb ik een handtekening van Koen gehad en hij had hele maal geen sterallures. Hij is in het echt heel aardig." Anne lies is het er helemaal mee eens. Van haar mag Zoe de bus verlaten. „Ze past er hele maal niet bij. Ze is altijd ze nuwachtig." De negen -en tienjarige jon gens die met hun fiets af en toe een rondje rond de hekken

Bevelander | 2000 | | pagina 1