Zeeuw maakt van uitstervend beroep zijn hobby I breed U EPZ t iir Jozef, Maria en kindeke Jezus in een mosselschelp Zeeuwse kerst met Peter Dieleman Kerst in Ambachtscentrum Paleografiewedstrijd voor amateurs Vuurwerkoverlast aangepakt SflKllKlBKlDKl HET FEEST KAN BEGINNEN NEW YORK JEANSSHOP Ui JAARGANG 51 - NUMMER 49 BEW. EX. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Trea Borghstijn U KENT ONS TOCH VANAVOND DANS JE DE STERREN VAN DE HEMEL 23/29 25 13 7 II et afsteken van vuurwerk veroorzaakt elk Ijaar een mooi schouwspel in de Nieuw jaarsnacht, maar ook een hoop ergernis. Het veel te vroeg afsteken veroorzaakt overlast, angst en gewonden, ook onder argeloze voor bijgangers. 1 /oor de tweede keer wordt 9 december de V Zeeuwse paleografiewedstrijd gehouden in het nieuwe Zeeuws Archief. Ruim twintig ama teurs krijgen een uur lang de tijd om enkele ou de tekstfragmenten te ontcijferen. Pr is een verzameling die slechts eens in het EZjaar van de zolder wordt gehaald. Riet Kruitbosch uit Goes spaart kerststallen. Een paar weken in het jaar staat de verzameling kerstgroepen in de woonkamer te pronken voor ze weer voor een jaar wordt opgeborgen. Volgens fanatiek verzamelaar Kruitbosch, die zelfs lid is van de landelijke kerststallenvereni ging 'De Kerstgroep', is dat juist één van de charmes van haar passie. „Elk jaar tijdens het uitpakken verbaas ik me over wat ik in de loop der jaren bij elkaar heb gespaard." A I elf opeenvolgende jaren wordt het Ambachts- /Acentrum te Goes rond de feestdagen in kerst sfeer gehuld. Dit jaar wordt de kerstmarkt zaterdag 9 en zondag 10 december gehouden. Alle bestaan de ateliers worden sfeervol ingericht en zijn te be wonderen onder het genot van een kopje koffie of een glaasje glühwein. /■\oit werd er veelvuldig 'geflapt' om te kun- x^nen eten. Tegenwoordig telt Nederland nog maar twaalf zogenaamde ganzenflappers die de beesten niet meer vangen voor in de pot, maar voor wetenschappelijk onderzoek. In de Ganzestraat te Heinkenszand woont gan zenflapper Kees Polderdijk, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ganzenvangers met een onuitputtelijke passie voor ganzen. WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 - Schoonheidsinstituut Au soleil Schutterhof 23- 4461 DZ - Goes (0113) 214445. -- e bev r Kees Polderdijk brengt veel tijd door in de polder met zijn getrainde ganzen. foto: Anton Dingemanse (advertentie) (advertentie) De kerstCD van Peter Dieleman. foto Jan de Ruiter ^Gezondheidsraad zegt:J Transport van gebruikte splijtstof levert geen gevaar op. Lees het in ‘Borssele Actueel*. Volgende week in dit blad. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Een klein gedeelte van de verzameling van Riet Kruitbosch. foto Anton Dingemanse tekstfragmenten ontcijferen in het originele schrift. De Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking Goes gaat drie torenflats geschikt maken voor senioren. De Bongerd is de eerste van de drie flats die wordt aan gepakt. De gebruiksvriendelijke Woonkeuze-website blijkt een succes, steeds meer mensen bezoeken Woonkeuze. Het vernieuwde zorgcentrum Cederhof is al weer enkele maanden in gebruik, maar vorige week werden de gere noveerde aanleunwoningen en de verpleegunit pas geo pend door voormalig Staatssecretaris Erica Terpstra. Bij CineCity in Vlissingen draaien deze week de films The Grinch, Charlie's' Angels, Mariken, O brother where art thou, Babs, Kabouter Plop in de wolken en Harry, un ami qui vous veut du bien. Jacqueline Kerkhof aan staat 9 december in De Meiboom te Krabbendijke op het to neel met haar programma 'Laag bij de gronds'. Zaterdag 15 december is in het Vestzaktheater in Vlissingen 'Wild Grrrl' te zien, een verhaal over twee wilde stadse mei den met een verchillende culturele achtergrond. WIJ ZIJN EEN VAN DE GROOTSTE JEANSWINKELS IN NEDERLAND: ALTIJD 10.000 STLKS 01’ VOORRAAD; KMI VERSCHILLENDE MODELLEN; 19 VERSCHILLENDE LENGTEM ATEN: OOK ZEER KORTE EN LANGE LENGTES: WIJ VOEREN ALLEEN DE BEKENDSTE MERKEN. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes LANGE VORSTSTRAAT 45 GOES TEL. 0113 -216764 pag. Pag- pag. pag. I Regionaal Halt Buro Walche ren wil dit jaar de klachten en overlast niet afwachten en heeft een lespakket samenge steld voor de bovenbouw van het basisonderwijs. Het les pakket bestaat uit een video film waarin duidelijk naar vo ren komt hoe je vooral niet met vuurwerk behoort om te gaan. Daarnaast is een vra genlijstje waarin de kinderen antwoord moeten geven op vragen die betrekking hebben werk halen. Daarnaast is de stichting betrokken bij enkele amateurprojecten, zoals het initiatief van Kees Slager 'Ooggetuige van de twintigste eeuw', waarbij mensen geïn terviewd worden om oude verhalen te vertellen. Kennis over het leven in deze eeuw, die anders verloren zou gaan. Als kind was Riet Kruitbosch al gefascineerd door de kerst stal. Zoals vele Limburgse ge zinnen was er voor de hei dense kerstboom geen plaats. Maar voor de kerstgroep werd de halve huiskamer ver bouwd. „Een stoel ging de ka mer uit, er werd rotspapier te gen de wand geprikt en een plateau gemaakt.met takjes en mos. De haard werd aange stoken er was lekker eten. Je oog werd continu naar die enorme stal gelokt. Prachtig was het. De hele stal was zo groot dat onze hond dacht dat hij in het bos was en zijn poot er tegen op lichtte." De verzameling ontstond in de jaren tachtig. „Eenmaal ge- Aan de Ganzepoortstraat te Goes werd afgelopen vrij dag Jeans Inn Lady geopend. Het is de tweede zaak in de binnenstad. Deze nieuwe winkel is echter geheel in gericht voor dames en heet daarom ook Jeans Inn Lady. staat ze bijvoorbeeld op de kerstmarkt in Ter Valcke en 12 december in de Grote Kerk van Goes. De eerste advent- zondag moeten de groepen allemaal weer een plaatsje hebben gekregen in de woon kamer, eetkamer, keuken en logeerkamer. In de woonkamer worden de ingebouwde vitrinekasten leeg geruimd en volgestopt met de mooiste groepen. In de lange eetkamer komt een behangta- fel te staan die dient als exposi tieruimte en ook in de keuken wordt een hoekje ingeruimd voor kerststallen. Onder de kerstboom komt er geen kerst groep te staan. „Het is hard werken om alle stallen een plek te geven, maar als het eenmaal staat, is het een prachtig ge zicht. Weet je wat ik dan het liefste doe... kerstliedjes opzet ten, glaasje wijn erbij en dan genieten van het uitzicht." Ook probeert de stichting mensen buiten Zeeland te interesseren voor de provin cie. „Zeeland heeft geen uni- versiteit", zegt De Klerk. „Er zijn voldoende onderwerpen die nog onderzocht kunnen worden en soms trekken we studenten van buiten de re gio aan, bijvoorbeeld met vergoedingen voor een ge maakte scriptie. Er zijn dus nog braakliggende gebieden genoeg in de Zeeuwse ge schiedenis." „Het gaat in deze wedstrijd nadrukkelijk om de vertaling of ontcijfering, niet om het be grip. Zo werden in de vorige eeuwen dezelfde woorden verschillend geschreven. Dan weer met 'en' op het eind en op andere momenten met slechts een 'e' of 'ter Goes' en 'der Goes', iets wat in een tekstfragment door elkaar ge- De ganzen zijn getraind om naar de netten toe te vliegen. Het mannetje reageert door naar zijn aanvliegende familie terug te 'roepen'. De ganzen flapper kan vanuit de hut zien wanneer de wilde ganzen binnen het bereik komen. De pal om het net over te halen /ordt vanuit de schuilhut be- „Drie jaar geleden hielden we de eerste paleografiewedstrijd en toen mochten zowel ama teurs als professionals mee doen", vertelt Aad de Klerk, consulent regionale geschied beoefening van de Stichting Regionale Geschiedbeoefe ning Zeeland. „Nu zijn de pro fessionals van deelname uit gesloten, om de amateurs een redelijke kans te geven." De deelnemers moeten een aantal 16e, 17e en 18e eeuwse Brouwershaven 1953 - Oor Bijkerke heeft nog nooit het springtij gezien. Zijn zwager beloofd hem in februari eens wakker te maken als het tij is. „Dan kom ik je uit je bed halen", zegt hij nog. Die nacht wordt er bij Cor en Nel op de deur gebonsd. Nel stapt uit bed en stapt op de natte vloerbedekking. „Ik weet nog dat ik dacht: dit klopt niet". Aan de deur staat haar broer. „Jullie moeten hier weg. Het water komt." trouwd had ik een armetierig groepje van papiermachè. Mijn zoon nam Jozef altijd mee op de tractor en ik was Maria altijd kwijt... tot ik er op ging staan. Mijn zussen kwa men op een gegeven moment met kerstgroepen uit Afrika en Zuid-Amerika. Toen ik die zag, was ik verkocht." Ondertus sen is de collectie uitgegroeid van twee tot honderd. Van twee centimeter hoge plastic kerstgroepen, tot een porse leinen Hummelkerststal, ge borduurde, bamboe en glazen groepen. Kruitbosch heeft zelfs Zeeuwse kerststallen met een uit piepkleine schelpjes gemaakte Jozef en Maria in een mosselschelp. Maar ook Het aanbod dit jaar is volgens de deelnemers overweldi gend. Naast allerlei Zeeuwse producten zijn er veel kerstat- tributen te koop zoals kaarsen, keramiek, kandelaars, kerst- bier, wijn, speelgoed, kerst kaarten, kerststoffen en nog veel meer. Verschillende be drijven verlenen hun mede werking aan de markt zoals Europatuin, Mosterdmakerij 'd Hooge Molen, Boonman's Wijnmakerij en Knock on Wood Speelgoed. Hannie Coolen zal er staan met haar Chinees zijdeschilderen en ook zijn de kerststalletjes van me vrouw Platteeuw te bewonde ren. De kerstmarkt is beide da gen geopend van 13 tot 17 uur. De toegang is gratis. gedrag van de ganzen is zeer belangrijk om wilde ganzen te kunnen vangen. Bovendien vereist het toepassen van de uiterst verfijnde techniek veel geduld. Begin november zet de ganzenflapper zijn schuil hut op. Op ongeveer tweehon derd meter afstand van de hut worden twee slagnetten opge steld. Het vangsysteem wordt ingegraven en bedekt met kort gemaaid gras zodat het vanuit de lucht onzichtbaar blijft. Ganzen zien de kleinste details vanuit de lucht en als ze het niet vertrouwen strijken ze niet neer. In het donker de manne- diend met een treklijn. Het is moeilijk voor te stellen dat mensen voor hun plezier vijf weken lang in een schuil hut naar de lucht zitten te tu ren. Soms vang je er vier op een dag, maar het komt ook voor dat je dagen niets voorbij ziet komen. Kees Polderdijk zou het jaar niet anders af willen sluiten dan in het weidse pol derlandschap met de gure winterwind die om de schuil hut giert, een kop erwtensoep om de handen te warmen en met de ogen turend naar de horizon. |"Xe troubadour Peter Dieleman, bekend van zijn liedjes in het Lx Zeeuws en over Zeeland, heeft een nieuwe CD uitgebracht. Dit keer is gekozen voor het thema Kerst. Een CD vol nieuwe, zelfgeschreven liedjes in het Zeeuws dialect. Zaterdag 9 de cember wordt het eerste exemplaar overhandigd aan de Com missaris van de Koningin, drs. W. van Gelder. Dieleman werd in 1954 gebo ren in Wilhelminadorp. Op de middelbare school kreeg hij interesse in muziek. Zijn zelf geschreven liedjes waren toen nog in het Engels. Later, toen hij vervangende dienstplicht deed bij het Rijksarchief in Middelburg, werd zijn interes se gewekt voor de geschiede nis van Zeeland. Hij besefte de waarde van de cultuur van zijn voorouders, iets wat nog versterkt werd door zijn bui tenlandse reizen. Hij begon muziek te maken. Eerst met anderen in de band De Schompen, later solo. In 1993 kwam zijn eerste CD uit. Dieleman liep echter al langer rond met het idee eens een kerstlied te schrijven, maar toen hij er daadwerkelijk aan begon, bleek hij genoeg invalshoeken te hebben om er een hele CD mee te vullen. Al schrijvend en werkend ont stonden er liedjes die een re flectie zijn van zijn eigen kerst- belevingen door de jaren heen. Soms nostalgisch, zoals Polderdijk beoefent in zijn vrije tijd een uniek Nederlands verschijnsel, want het ganzen flappen komt alleen hier voor. Het is een uitstervend am bacht dat al in de zestiende eeuw beschreven wordt. Van oudsher vond het plaats in de omgeving van de Maas, bij het Eemmeer en in Friesland. Hier leefden vissers, landar beiders en boeren die in de winter geen werk hadden. Ze hadden grote gezinnen te onderhouden en om al die hongerige maagjes te kunnen voeden werden er ganzen ge vangen. Tegenwoordig worden de ge trainde lokganzen alleen nog ingezet om wilde ganzen te vangen voor natuurweten schappelijk onderzoek. In het dagelijks leven is Polderdijk ambtenaar bij de provincie en werkzaam in het waterbe heer. „Ik ben buitengewoon opsporingsambtenaar en ik controleer de groene wetten zoals de flora- en faunawet." Elk vrij uurtje wordt doorge bracht bij zijn ganzen. Vijf we ken in het jaar tuurt Polderdijk alle dagen de lucht af op zoek naar voorbijtrekkende ganzen uit Rusland, Nova-Zembla en Spitsbergen. De Zeeuwse ganzenflapper is zo gek van zijn hobby dat hij er elk jaar de laatste vijf weken van zijn vakantie aan opoffert. Vorig jaar leverde vijf weken negen enveertig geringde wilde gan zen op. Het is drie jaar geleden dat Kees Polderdijk voor het eerst kennismaakte met het eeu wenoude ambacht. Maar ik ben al van kinds af aan geïnte resseerd in wilde ganzen", verteld Polderdijk terwijl hij met zijn laarzen steeds verder in de modder zakt. „Het is al tijd mijn droom geweest om met deze dieren te kunnen werken. De allereerste keer was op een koude dag ergens in Noord-Brabant. Het vroor acht graden en er stond een noordoostenwind. We ston- De CD is mede-geproduceerd door wijn- en kaashandel De Koebel uit Heinkenszand. Ei genaar Jan Geys vond dit een mooie aanvulling op zijn as sortiment kerst- en relatiege schenken. De overhandiging van de CD aan de heer Van Gelder in de Grote kerk te Nis- se wordt een groot feest met artiesten en een mini-kerst- markt met streekproducten na afloop. Eric Rotte, Gerard Smallegange en het koor St. Cecilia zullen naast Peter Dïe- leman optreden. De presenta tie van de avond is in handen van Anita van Oostrom. Kaar ten voor deze avond zijn te re serveren bij De Koebel, tel. 0113-563797, fax 0113-563553 of e-mailen naar dlm@zee- landnet.nl. De entreebewijzen kosten tient gulden per stuk. De avond begint om 20 uur. tjes lokganzen tussen de net ten geplaatst. Er worden drink- bakjes ingegraven en wat voer gestrooid. Als Kees een groep wilde ganzen ziet gooit hij let terlijk enkele lokganzen de lucht in bruikt wordt. De deelnemers mogen er daarom niet auto matisch van uit gaan dat een begrip dat ze een keer zijn tegengekomen altijd op de zelfde manier gebruikt of ge schreven wordt", legt De Klerk uit. De Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland is een instituut dat de geschied kundige kennis van Zeeland probeert te stimuleren. Zelf geeft de stichting geen cursus sen. De ZVU en het Zeeuws Archief doen dat wel regelma tig. Zo heeft de stichting in 1998 het naslagwerk 'Werken met oude Zeeuwse bronnen' uitgegeven. Elke enthousiaste amateur kan hieruit de grond beginselen van het vertaal- nog onbekend. Ook is ontdekt dat een bepaald soort ganzen uit Groenland en Ijsland hier overwinteren waarvan ge dacht werd deze hier niet zou den kunnen aarden. Polder dijk: „Het gaat momenteel erg goed met de ganzen. Dat heeft ook nadelige gevolgen voor de boeren die schade ondervinden doordat de gan zen gewassen opvreten en vertrappen. Er wordt daarom bestudeerd hoeveel ganzen Nederland mag herbergen zo dat het niet uit de hand loopt." op de film. Aan de vragen is een prijsvraag verbonden. Voor het voortgezet onderwijs is er de folder Vuurwerk. Voor de docent zijn er lessug gesties ontworpen en ook voor deze categorie kinderen is er een videofilm. Ook zullen er vuurwerkposters verspreid worden. Tenslotte wordt in de stadhuizen van Vlissingen, Veere en Middelburg een foto tentoonstelling ingericht met de gevaren rondom vuurwerk. meer exotische exemplaren uit Nigeria, Zuid-Amerika en Indonesië. De kleinste is zo een twee centimeter hoog en de grootste telt nog net geen meter. Riet Kruitbosch is nu zo ver dat ze de verzameling aan een selectie gaat onderwer pen. „In het verleden heb ik alles gekocht, wat ik te pakken kon krijgen. Kunst en kitsch. Als er bijvoorbeeld iemand belde dat er bij de drogisterij een stal te koop was, liet ik er zogezegd de afwas voor staan. Nu zit ik dus opge scheept met een paar groepen die ik eigenlijk helemaal niet mooi vind. Die moeten de deur uit." Jozef met het le lijke gezichtje zal het veld dus moeten ruimen en ook de groep waar onderop 'Made in China' staat en baby Jezus spleetoogjes heeft gekregen wordt weggegeven of ver kocht. Zaterdag 9 december "Een feestlift" voor één avond Wenkbrauwen in vorm Wat is er mooier dan een fonkelnieuwe feestmake-up... 'Kerst als kind', soms humo ristisch in 'Kerstpakket' en dan weer sarcastisch, 'Alene mie de kerst' of realistisch 'Zeeuwse kerst'. den daar verkleumd met tra nende ogen van de schrale wind naar de horizon te turen. De kou was bijtend, maar ik wist dat ik voor altijd ver knocht zou zijn aan dit prachtige schouwspel." In 1978 werd een jachtwets- wijziging aangenomen die verbood ganzen nog langer voor 'de pot' te vangen. Deze bezigheid werd als te com mercieel beschouwd en bo vendien liep de ganzenpopu latie terug. Het toenmalige Ministerie van Landbouw en Visserij gaf wel toestemming om te vangen voor wetenschappelijk onder zoek. Het was echter een groot probleem om deze onderzoeken te financieren. Daarom werden achttien jaar geleden de krachten gebun deld en de Nederlandse Vere niging van Ganzenvangers opgericht. Dertien mensen waren bereid het oude am bacht voort te zetten. Onder tussen zijn dat er nog maar twaalf. Vanuit zijn houten met rieten schuilhut vertelt Kees meer over zijn passie. „De ganzen flappers worden een aantal ja ren opgeleid door ervaren rin gers" legt Kees uit terwijl hij nauwlettend de lucht in de ga ten houdt. „De opleiding wordt in de ganzenhut gegeven en be- Een grondige kennis van het staat uit onder andere het aanleggen van de ringen of halsbanden. Daarnaast wordt het geslacht van de ganzen bepaald. De leeftijd, het ge wicht, de lengte van de kop en van de vleugel. Op deze ma nier hoopt men het oude am bacht voor de toekomst te be houden." Het wetenschappelijk onder zoek heeft al heel wat verras singen opgeleverd. Zo is aan getoond dat ganzen veel meer heen en weer trekken dan aanvankelijk werd gedacht. Verder blijkt dat de gewichten onderling erg kunnen ver schillen. De oorzaak hiervan is Hi*.!' J

Bevelander | 2000 | | pagina 1