Ons Boeregoed komt met goedmakertje Restauratie Sint Blasius voltooid Kerstmarkt Kats Bet Promotour bezoekt Zeeland breed UI sterk afgëprijs^ Dump A 1 Kattententoonstelling 0P=0P SPORTSCHOENEN OP* v BI Ik ben Fabia. 'Verdien een KORTINGSBON! QpsOP i ol X WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 46 Skoda. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Trea Borghstijn leden I Koenkelpot 17 11 Joewel de Sint nog niet in ons land is gearri- Iveerd, worden her en der al weer de eerste Kerstmarkten gehouden. Zo ook in het kerkge bouw en Nieuw Zeelandhuis van de Neder lands Hervormde gemeente in Kats. Daar is op 18 november een Kerstmarkt. FXe Promotour van het jongeren milieuproject Lx'The Bet' brengt van 14 tot en met 17 no vember een bezoek aan een zestal Zeeuwse scholen in Goes, Vlissingen en Zierikzee. Met een flitsend filmpje en een korte presentatie willen de jongeren van 'The Bet' vele scholie ren enthousiast maken om vanaf half novem ber ook mee te doen aan de weddenschap met het kabinet. Jongeren uit heel Nederland wed den dat het lukt om de CO2 uitstoot binnen de school en thuis binnen zes maanden met acht procent te kunnen verminderen. 9/15 't Zael'of r\e Rooms Katholie- Lxke kerk Sint Blasi us te Heinkenszand heeft onlangs een res tauratie ondergaan. Ook de pastorie en de nabijgelegen Lourdes grot hebben een op knapbeurt gekregen. Met een feestelijke fa- milieviering die als thema draagt 'O, kom er eens kijken in het Huis van God' wordt de kerk zondag 19 no vember opnieuw aan de inwoners van Hein- gepresen- Feestelijke viering z^yNgE BIBL/0779 MIDDELBURG VISSINGEN GOES Oaint Pro Cat, één van de grootste Neder- Olandse verenigingen van kattenliefhebbers, kenszand houdt een kattententoonstelling op de slotdag teerd. van 'Dierplezier'. r\e Zeeuwse vereniging 'Óns Boeregoed' Lx heeft het jaren geleden al als taak op zich genomen om de Zeeuwse cultuur te behouden en dan vooral de streekdracht. Met succes, want vandaag de dag is het de grootste vereni ging in zijn soort. Naast de streekdracht krijgen ook de geschiedenis en het dialect de nodige aandacht. Om belangstellenden in de gelegen heid te stellen de schitterende kostuums eens wat beter te bewonderen, houdt de vereniging zaterdag 18 november in de Jeugdhoeve te 's- Heerenhoek een speciale kledingmiddag waar belangstellenden de aanwezige leden het hemd van het lijf kunnen vragen. BEW. EX. de b De nieuwe klasse van Ik ben te zien en te berijden bij: EUROCAR GOES B.V. (advertentie) V'J J! Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Quaak:„We krijgen de kleder drachten meestal via schen kingen of erflatingen. Dit is heel prettig omdat we onze voorraad zo op peil kunnen houden. Ons hoofddoel is im mers de traditie van de kleder dracht levend te houden ook voor de toekomst en daarom zijn we ook zo blij dat we jon geren onder onze leden heb- sulentschap Zeeland. Met een Betmobiel bezoekt de Promo tour in Goes het Buys Ballot College en misschien ook het Al dertien jaar heeft juwelier Maarten Poot zijn winkel en werkplaats in het kleine zaakje aan de Wijngaardstraat in Yerseke. Het was woekeren met de beschikbare ruimte en uitbreiden was daar niet meer mogelijk. Binnenkort is dat probleem verleden tijd als de nieuwe zaak aan de Oude Torenstraat geopend wordt. Na het overweldigende succes van eerdere voorstellingen komt het muziek- en dansspektakel Rhythm of the Dance voor een zestal extra shows naar ons land. Vrijdag 1 december doet het gezelschap Goes aan Rob Kamphues en pianist Coen Jutte staan 24 november op de planken van het Arsenaaltheater te Vlissingen. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films 'Nurse Betty', 'Snatch' en 'Dinosaur' in première. (0113) 273 000 (Ó1 13) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 pag- pag. i 'V 5 Vul I S1JJS .ISSINGEN SOBBPASSAGE 19 Eigenlijk is er een dubbele aanleiding voor deze Kerst markt. Op de eerste plaats na tuurlijk omdat het binnenkort Kerstmis is, maar tevens om dat de Nederlands Hervormde Gemeente het kerkgebouw en het Nieuw Zeelandhuis over draagt aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. De nieuwe eigenaar gaat voortaan alle lasten voor haar rekening ne men, uiteraard met het doel de gebouwen voor het dorp te behouden. Leden van ver schillende Katse organisaties en clubs nemen de verant woording op zich voor het be heer en de exploitatie. Hiertoe is een plaatselijke beheers commissie in het leven geroe pen, die dus de dagelijkse lei ding heeft. Om de beheerscommissie niet met een lege knip te laten be- - 1 M 1 1. M JB TRENDWEARSHDP X-WW ginnen, wordt zaterdag 18 no vember van 10 tot 16 uur een Kerstmarkt gehouden. Van zelfsprekend zijn er allerlei kerstartikelen te koop, maar ook lokale specialiteiten als Zeeuwse koeken van Sien. Gedurende de dag worden er nog verlotingen en een quiz gehouden en natuurlijk kan de bezoeker spelletjes spelen of zich laten vereeuwigen door een portrettekenaar. Dit initiatief door en voor jon geren wordt in Zeeland onder steund door de Zeeuwse Mi lieufederatie en het IVN Con- De kerk, Lourdesgrot en pastorie van Heinkenszand hebben een grote opknapbeurt gehad. De voltooiing van het project wordt binnenkort gevierd met een dienst. aangewezen, evenals de kerk. Het gebouw wordt niet meer bewoond maar doet nu dienst als parochiecentrum. Er wor den vergaderingen gehouden en er is regelmatig een kinder- nevendienst en crèche. pag- knapt. Een mooi verzorgd en gezellig gebouw is het resul taat. De buitenkant lijkt met de zwarte planken op een ech te boerderij. Van binnen is plaats voor ruim 100 mensen, 't Zael'of wordt gebruikt voor de opslag en reparatie van kleding en voor de repetitie van het zangkoor en de to neelvereniging. Een maand geleden was de verbouwing klaar en op negen december a.s. zal "'t Zael'of officieel geopend worden. ren gingen al zingend langs de deuren in de hoop op een fooitje natuurlijk!'' Niet alleen de klederdrachten, ook de cul turele geschiedenis, oude ge bruiken en het dialect krijgen de volle aandacht. Inmiddels beschikt de vereniging over een presentatie-, zang- dans en een toneelgroep. Verder bestaat er dus een jeugd-, een geschiedenis- en een dialect groep. Vorig jaar heeft de vereniging zijn intrek genomen in het Kruiningse gebouw "'t Zael'of oftewel het Zadelhof. In de veertiende eeuw werd het pand gebruikt om paarden te verzorgen en te zadelen. Nu is het in veertien maanden tijd door vele vrijwilligers opge- "Als vereniging treden we vaak op in Zeeland, maar ook Tien jaar na de oprichting is het ledenaantal gegroeid tot ongeveer 500 mensen. Daar door is de vereniging op haar gebied de grootste van Neder land geworden. Het unieke is dat niet alleen de Zuid-Beve- landse of Walcherse dracht is vertegenwoordigd, maar ook de dracht van Zeeuws-Vlaan- deren, Schouwen- en Duive- land en Tholen. „De leeftijden van onze leden lopen uiteen van één tot ruim negentig jaar! Sommigen komen van buiten Zeeland, maar het zijn dan bijna altijd oud- Zeeu wen. Zelf ben ik naast voorzit ter ook nog lid van de zang groep. Ik vind het geweldig deze hobby te beoefenen en ben er iedere dag wel een paar uur mee bezig. Er is een grote saamhorigheid in de groep en het is erg gezellig. Het is mijn lust en mijn le ven!" ben. De jongeren, kinderen van leden, hebben het hier erg naar hun zin. We houden ze op een leuke wijze bezig," aldus Quaak „Zo leren we ze de ouderwetse 'koenkelpot- ten' te maken. Dit is een ge bruik uit vroeger jaren, waar bij op Oudjaar een aarden pot met een varkensblaas werd bespannen met in het mid den een rietje. Door dit rietje vochtig te maken en met de hand heen en weer te bewe gen ontstond een brommend monotoon geluid. De kinde- De Maria of Lourdesgrot is een gedenksteen, die ge plaatst is in 1911. Het is hele maal gebouwd uit natuurste nen brokken. Rechts boven de ingang staat een Mariabeeld. Het beeld werd in 1934 ge schonken door de Mariacon- gregatie. Ook de grot is een Rijksmonument geworden en was hard aan onderhoud toe. Door de slechte conditie waar in de bidplaats verkeerde had het parochiebestuur al eerder moeten besluiten de grot te sluiten. Maar nu, na grondige restauratie, waaraan veel vak werk te pas is gekomen, heeft het de functie van stiltecen trum gekregen en is het weer voor publiek toegankelijk. Het merendeel van het restau ratiewerk is uitgevoerd door vrijwilligers, waarvan velen dagelijks actief geweest zijn. Ook nu nog wordt de kerk we kelijks door een vaste groep toegewijde mensen schoon gemaakt. De heropening van de Sint Blasius gebeurt op 19 novem ber met een viering, voorge gaan door teampastor T. Brooijmans. Er zullen enkele koren zingen en er is een kin- dernevendienst en een crèche voor de allerkleinsten. De vie ring begint om 9.15 uur. Na afloop kunnen alle gebouwen, de tuin en de Lourdesgrot be zichtigd worden. jaar willen ze laten zien dat de uitstoot ook in zes maanden met acht procent naar bene den kan. Veel winst willen ze maken door het licht en de verwarming uit te doen in ruimtes waar niemand is. Ook dubbelzijdig kopiëren en het kopen van producten met wei nig verpakkingsmateriaal ver mindert de uitstoot van CO2. De weddenschap loopt van 11 november tot en met 11 mei 2001. De Zeeuwse Milieufede ratie hoopt dat de Zeeuwse jongeren na deze tour 'The Bet' op willen pakken en op school of thuis mee gaan doen om hun CO2 verbruik te verminderen. Het dorpje Wemeldinge heeft in anderhalve eeuw tijd een enorme groei meegemaakt. De bevolking verdrievoudigde en het dorpje zelf groeide ruimschoots uit haar oorspronkelijke jasje. Cor Pols, samensteller van een boekje over het Bevelandse dorp, liet deze groei al eerder zien. Hij gaat daar nu verder op in, in een vervolgboekje. Uitgeverij Deboektant gaf onlangs samen met De Zeeuwsche Boekhandel het tweede deel uit van het fotoboek 'Wemeldinge in vroeger tijden'. Tijdens ónze actieweek van 15 tot 23 november geheel vernieuwd. De pastorie is in 1905 gebouwd naar een ontwerp van C.P.W. Dessing. Het pand, dat uit roodbruine baksteen is opgetrokken, is bijna vierkant en heeft diverse komen gooien we het achttien november over een andere boeg. Belangstellenden kunnen al vanaf 15.30 uur in de Jeugd- hoeve terecht. Twee uur lang wordt er dan uitsluitend streekdracht gepresenteerd. Vanaf 19.30 uur volgt de rest van het programma. Het zang koor komt met oude liedjes, uiteraard alles in het Zeeuws! De dansgroep danst en de to neelgroep voert de klucht: "Lit de vrouwen mè komm'n" op." bijgebouwtjes. De pastorie heeft karakteristieke elemen ten als siermetselwerk en ge profileerde waterlijsten en raamdorpels. Inmiddels is de pastorie als rijksmonument stelling zullen er verschillende stands zijn waar leuke en nutti ge kattenspulletjes verkocht worden. Zeeuwse kattenlief hebbers die hun dieren aan willen bieden op de tentoon stelling kunnen contact opne men met E. van de Wel, tel. 010-4519322. De kattenshow wordt gehouden in de tweede hal van de Zelandhallen. Zater dag wordt in die hal nog de najaarstrekpaardenkeuring ge houden. De kattenshow is toe gankelijk via de beurs Dierple- zier. Er zijn geen extra kosten aan verbonden. De toegangs prijs voor Dierplezier bedraagt tien gulden voor volwassenen en vijf guldèn voor kinderen. Een klein gedeelte van de grote collectie van Óns Boeregoed. In het midden Walcherse klederdracht. Links en rechts streekdrach- ten uit Zuid-Beveland van rond 1850. Foto: Uitgave van Óns Boeregoed. wel in het buitenland. Zo wa ren we onder andere bij het visserijfeest in Neurenberg. Al enkele malen hebben we een tdtaaloptreden verzorgd in verschillende plaatsen in de provincie. Na afloop kregen we regelmatig te horen: "Het was een prachtige avond, maar we hadden graag meer gezien en gehoord over de verschillende kostuums". Die opmerkingen waren terecht, omdat er erg veel kostuums in te weinig tijd te zien waren. Om de mensen tegemoet te Waar nu de Sint Blasiuskerk staat, lag vroeger slot Barbe- stein. Dit kasteel was in het bezit van het Zeeuwse ge slacht Hurgronje. In de 19e eeuw verkochten zij het slot aan de Rooms Katholieke pa rochie, die het tot kerk ver bouwde. Van het oorspronke lijke slot is niets meer overge bleven, op de slotgracht, de hekposten uit 1650 en de toenmalige oprit na. De kerk is een zogenaamde neogotische pseudobasiliek ontworpen door architect P.W. Schrauwen. Dit is een basiliek met één doorlopend dak, zon der vensters boven in de mid- denbeuk. Aan het interieur van de kerk is veel gebeurd. In het begin van dit jaar heeft de kerk nieuwe kleuren gekregen, aangepast aan deze tijd. Ze geven de kerk een rustiger uit straling. Ook de verlichting is (advertentie) Goese Lyceum. Ooggetuigen van de klimaatverandering vertellen dan over hun erva ringen met sneeuw en regen- stormen. In Goes vertellen Sheila Forsyth uit Canada en Carloze Perez uit Honduras hun verhaal over extreme weersituaties. In Den Haag vindt op het ogenblik de zesde klimaatcon- ferentie plaats waar rege ringsleiders nog een keer con cluderen dat er serieus haast gemaakt moet worden met het terugdringen van CO2. De jongeren vinden dat het ge babbel niet opschiet en daar om willen ze iets doen. In plaats van in acht of twaalf Dierplezier wordt van 15 tot en met 17 december gehouden in de Zeelandhallen. Op de laat ste dag van dierplezier worden de katten tentoongesteld. Tij dens de tentoonstelling zullen vrijwel alle rassen uit binnen- en buitenland vertegenwoor digd zijn, zoals Perzen, Siame- zen, Main Coons, Noorse Bos katten, Britse Kortharen in di verse kleuren, Heilige Birma- nen en huiskatten. Ook minder bekende rassen zullen te be wonderen zijn zoals Turkse Van, Somali, Abessijn en Rag doll. De katten zullen door een internationale jury worden be oordeeld op schoonheid en verzorging. Rond de tentoon- De heer Adrie Quaak is voor zitter en lid van de Vereniging tot Instandhouding van het Zeeuws Cultureel Erfgoed 'Óns Boeregoed'. „Bij een dorpsfeest in Kruiningen in 1989 staken vele inwoners zich in klederdracht. Na het feest ging men zich realiseren dat het niet lang meer zou du ren of klederdrachten zouden tot de verleden tijd behoren. Een aantal personen besloot een poging te doen om een vereniging op te richten tot behoud van het Zeeuwse Erf goed, waarbij het accent op de kleding werd gelegd." "Naast het dragen van de kle ding besteden we veel aan dacht aan het onderhoud daarvan en aan het maken van replica's van zeer oude kostuums. Onze leden leren met behulp van deskundigen zich te kleden zoals men vroe ger in het boerenkostuum rondliep. Tevens is professio nele hulp aanwezig bij het plooien van de mutsen en doeken. Dit is namelijk een kunst apart. De oudste dracht die we in ons bezit hebben da teert van 1850. We hebben ook een rieten kaphoed uit 1875. Dat is werkelijk iets bij zonders verteld Quaak zeer enthousiast. "Soms moeten we voor het opknappen van de kleding rollen stof kopen. Die halen we uit Bunschoten, Spakenburg, Amsterdam of Brugge. De hoeden die we ge bruiken worden door de hoe denmaker van Theater Carré gemaakt." GOES KMUKELMAWICT 12

Bevelander | 2000 | | pagina 1