Vrij Toegang maakt gehandicapten mondiger breed UIT. De allermooiste kerstkaart Oezebekistan in ‘t Kun stilus I ’Het leven is hart...’ ’j intratuin Opening kerstshow “B. y Vogels spotten r\e inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk is niet alleen H Lx rijk aan zoutminnende planten, maar ook aan Bqkikibkiqm I ik ik j vJ GRIEKSE AVOND met live muziek ui T ST-5 5 C donderdag 2 november HM WOENSDAG 1 JAARGANG 51 - NUMMER 44 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND George van den Berg I 15 geborduurde y AFHAALKORTING: Wo en do, 1 en 2 nov. 5 O Goes Lange Kerkstraat 44 UNITED COLORS OF BENETTON. Vrijdag 3 november Zaterdag 4 november 7 O Vrijdag 3 november 6 O 11/19 9 'HERFSTUnVERKOOP op alle bladverliezende Joor mensen zonder een handicap is het de V normaalste zaak van de wereld om een winkel binnen te lopen of de straat over te ste ken, maar voor minder validen is dat niet zo vanzelfsprekend. Voor hen is een stoep soms een onneembare hindernis. Ook het bezoek aan de plaatselijke supermarkt kan de nodige problemen opleveren. De stichting Vrij Toe gang komt op voor de belangen van mensen met een functiebeperking. Zo maken ze zich onder andere sterk voor het beter regelen van het openbaar vervoer voor minder validen. In 't Kunstuus te Heinkenszand zijn de gehele I maand november werken te bewonderen van Hedlund de Jonge en Betsy de Jonge. Het the ma van de expositie is 'Mozaïk' en de kunstwer ken zijn geïnspireerd op het land Oezbekistan. bij: SALONIKI van LES GRECS Kom sfeer proeven op onze kerstshow. Inspirerende trends voor een prachtige kerst. Onze openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag 9.00 - 18.00 uur donderdag 9.00 - 21.00 uur en zaterdag 9.00- 1Z00 uur i I w I ,5^0 i iW. Schelpen en theezakjes pen geborduurde kerstgroet, Leen kerstwens van theezakjes of een zelf getekende kerstkaart. Steeds meer mensen kopen hun kerstkaarten niet meer klant en klaar. Zij kiezen voor een ambach telijk product waar ze hun ziel en zaligheid in hebben gelegd. De Bruna in Goes wil wel eens weten hoe creatief Goes en omgeving is en heeft een wedstrijd uitgeschre ven voor de allermooiste kerst kaart. vogels. Op zaterdag 4 november organiseert de Vereniging Natuurmonumenten een speciale vo- gelexcursie van ongeveer anderhalf uur. Schoonheids instituut Au Soleil sstssns. OVEMBER 2000 .-■6 - Josje de Koning en Heleen Klap demonstreren dat van vrije toegang vaak nog geen sprake is. Foto Anton Dingemanse. Een foto van hobby fotografe Hedlund de Jonge die in Heinkenszand te zien is. (advertentie) Reserveren gewenst (advertentie) (advertentie) GOES, NIEUWE RIJKSWEG 20, 0113-215395 Geldt alleen bij contante betaling aan de kassa. Een mooiste kerstkaart van de achtjarige Marjolein. Bij wedstrijden, denk je al vaak aan sportieve zaken. Maar er bestaan ook trofeeën voor niet sportieve onder onsjes. De Zeeuwse bakkers bijvoorbeeld strijden eens in het jaar om de hoogste eer. Tijdens de 'Zeeuwse Olympische Spelen' voor bakkers wordt dan de Zeeland- trofee uitgereikt aan de bakker met de meest smakelijke lekkernijen. Zeventien jaar geleden, in een zeer slechte tijd voor hef trucks, was het J.H. de Vlieger die de grote sprong toch maakte en zijn eigen bedrijf startte. De Vlieger Heftruck- service heeft nu nog steeds te maken met felle concur rentie in de regio. Maar eigenaar De Vlieger weet inmid dels hoe je een bedrijf groot moet maken. „Met servi ce", is het resolute antwoord. Robbin Jansen is nog maar 23 lentes jong, maar durft zichzelf oud te noemen als het over motorcross gaat. Zijn kansen om ooit Nederlands Kampioen te worden zijn zeer klein, omdat hij te laat met de sport begon. Vijf tien was hij toen hij voor het eerst een motor kon beta len. Voor dat geld had hij jaren gewerkt. En nog steeds werkt Robbin voor zijn sport, de motorcross. Zolang er nog een stijgende lijn in zijn prestaties zit, is hij bereid er al zijn geld in te steken. En dat is niet helemaal onver dienstelijk. Zaterdag reed hij nog mee in de landelijke kampioenschappen waar de sterkste uit de districten te gen elkaar uitkwamen. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Freek Verdoes is de initiatiefnemer van de kerstkaartenactie. De eigenaar van de Bru- na-winkels in Goes en Middelburg geniet altijd van de creatieve uitspattingen van mensen en na veel succes te hebben ge oogst op Walcheren, wil hij nu de Bevelan- den op de been krijgen. „In Middelburg heeft de winkel een stuk of vier keer volge hangen met zelfgemaakte kerstkaarten. Dat was een prachtig gezicht. Mensen kwamen om de zoveel dagen even naar binnen om te kijken of er al nieuwe inzendingen bij za ten. Het leek wel een expositie voor kerst- kaarttoeristen. Prachtig". niet waar, maar zo'n kerstwand valt altijd wel in de smaak". Het thema van de expositie kwam tot stand nadat Hed lund de Jonge door het prach tige Oezbekistan was getrok ken. De hobbyfotografe keer de terug in Nederland met een boek vol foto's van kleur rijke mensen, maar ook met Betsy de Jonge raakte op haar beurt weer geïnspireerd door Onder leiding van gids Mieke Tinge vertrekt de groep om 10 uur vanaf het fort aan de Fort- weg in Ellewoutsdijk voor een stevige wandeling door de in lagen. Dit zijn gebieden die meestal rijk zijn aan begroei ing en bewoning. In deze tijd van het jaar raakt Inlaag 1887 weer dichtbevolkt met vogels. De zwarte ruiter, bonte strand- loper, kluut, grutto en de zil ver- of goudplevier, maar ook wilde eenden en smienten zijn een aantal van de vogelsoor ten die in deze tijd van het jaar zijn te aanschouwen. De inlaag fungeert voor de vo gels als een hoogwaterrust- plaats bij vloed. Aanmelden voor de excursie EU ROPaTuIN (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag- pag. Bomen en Heesters. de foto's van Hedlund. Zij ging aan de slag met kera miek en Raku, een Japanse glazuurtechniek. De kunstena res exposeert tot en met 2 de cember met haar schalen ge decoreerd met motieven van mozaïken uit Oezbekistan. De naam van de expositie 'Mo- zaïk' slaat niet alleen op de motieven op het aardewerk en op de foto's, maar ook op de diversiteit van het werk, 't Kunstuus aan de Dorpsstraat is woensdag tot en met zater dag geopend. evelander De Nederlandse Hartstichting start binnenkort met een nieuwe campagne, onder de titel 'Het leven is hart....zorg er goed voor'. In het gebouw van de GGD Zeeland in Goes zal in het kader hiervan een tentoon stelling te zien zijn die vrij te bezoeken is. te zijn van de klachten. „Als iemand klachten heeft, dan willen wij ze graag weten. We rijden elk jaar zo'n 120.000 rit ten en dit jaar hebben we nog maar 34 klachten ontvangen, maar daarvan ging er geen enkele over Noord-Beveland". Volgens Josje de Koning is dit te verklaren doordat de men sen die klachten hebben, dit wel naar de stichting doorbel len, maar het klachtenformu lier verder niet invullen. „Maar we werken nu aan een manier om de klachten van deze mensen beter te verwer ken en af te handelen". Beestenmarkt 10, Goes Tel. 0113-215715 werkgroepen voor gehandi capten. Ook houden we elk kwartaal een ledenvergade ring, waarbij we regelmatig iemand uit de praktijk uitnodi gen om over een actueel on derwerp dat voor gehandicap ten interessant is te komen praten. Verder maken we elk jaar vier keer een nieuwsbrief waarin we onze leden op de hoogte houden van onder andere de knelpunten die verbeterd zijn en de vorderingen die we ge maakt hebben". HET GROENE WARENHUIS Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, tel. 0118-551623 tJf - v» Maar de stichting Vrij Toegang doet meer. Eén van haar speerpunten is een goede toe gankelijkheid van het open baar vervoer voor minder va liden. Josje de Koning: „Men sen die erg slecht ter been zijn, zijn in feite aangewezen op de teletaxi. Meestal gaat dat goed, maar het komt wel eens voor dat er klachten bij ons binnenkomen. Die klach ten gaan meestal over lange wachttijden of over de lange duur van de taxirit. Vaak is het zo dat zo'n taxi naar verschil lende dorpen op Noord-Beve land rijdt om klanten op te ha len. Zeker als iemand dan wei nig tijd heeft, kan dat wel eens vervelend zijn, want de rit kan dan twee keer zo lang duren. Om de klachten hard te ma ken hebben we naar alle bij ons bekende invalide gebrui kers van de teletaxi een klach tenformulier toegestuurd, die ze, als er zich iets voordoet, in kunnen vullen en naar ons op kunnen sturen. Wij zorgen dan voor de verdere verwer king van de klacht". Willem Zandee, woordvoerder van vervoersbedrijf Con- nexxion te Goes dat de servi ce met de teletaxi's aanbiedt, zegt echter niet op de hoogte In Middelburg heeft ondertussen een ande re ondernemer de actie overgenomen. Nu hoopt Verdoes dat er op de Bevelanden ook creatievelingen wonen en heeft hij de actie naar Goes gehaald. De prijzen die met de wedstrijd te winnen zijn, zijn erg leuk. Zo is de hoofdprijs een kalligrafieset van over de honderd gulden. Maar volgens Verdoes mag het niet alleen om de prijzen gaan. „Ik denk dat het oom leuk is om je kunstwer ken eindelijk eens te laten zien. In de afge lopen jaren in Middelburg heb ik wel gezien dat het soms echt kunstwerken zijn. Daar mogen andere mensen toch ook van genie ten. Na de uitreiking van de prijzen willen we dat de kaarten in bijvoorbeeld een bejaar denhuis komen te hangen. We weten nog De jury bestaat uit drie personen. Een des kundige op het gebied van creativiteit na melijk een docent handwerken, Freek Ver does van de Bruna en iemand van huis- aan-huis-blad De Bevelander. De jury kijkt naar leuke kaarten, grappige, originele en mooie kunstwerkjes. Er zijn drie prijzen te vergeven. De hoofdprijs bestaat uit een kal ligrafieset. De tweede prijs is een boeken- bon ter waarde van vijftig gulden, de derde prijs een boekenbon van vijfentwintig gul den. „Als er dan nog kaarten uitspringen, kunnen we altijd nog een extra prijs erbij doen". Thema's die in de tentoonstelling aandacht krijgen zijn gezond en gevarieerd eten, voldoende bewegen en niet-roken. Daarnaast wordt ook de werking van het hart en de bloedsomloop uitge legd. De tentoonstelling maakt duidelijk dat een gezonde leefstijl dichterbij een mens staat en leuker is dan wordt gedacht. De be zoeker krijgt informatie en tips waarmee hij of zij direct aan de slag kan. Ook zijn er gratis folders verkrijgbaar. De campagne staat vanaf donderdag 16 november tot en met woensdag 29 no vember in het gebouw van de GGD aan de Westwal in Goes. Daarna zal de tentoonstelling elders in het land te zien zijn. De tentoonstelling maakt deel uit van de Gezonde Leefstijl campag ne dip de Nederlandse Hartstichting voert. Doel is een bijdrage te leveren aan het bevorderen van een gezonde leefstijl. De cam pagne richt zich op iedereen van 35 jaar en ouder, gezonde men sen maar ook risicogroepen zoals patiënten met hart- en vaat ziekten. De tentoonstelling is dagelijks te bezoeken van 8.30 tot 17 uur. Voor groepen graag even contact opnemen met de GGD, tel. 0113-249434. Voor meer informatie kan men ook terecht bij de Gezondheidswijzer, het informatiepunt in hetzelfde gebouw. foto's van gebouwen bedekt met fantasierijke mozaïken. De tentoonstelling in 't Kun stuus laat een serie uitvergro te foto's zien. dicapten die op wat voor ma nier ook hulp nodig hebben. Dit loket bevindt zich in het gemeentehuis van Wissenker ke". Om de knelpunten zo goed mogelijk op te lossen, is er re gelmatig contact met de ge meente. „Vier keer per jaar hebben we daar uitvoerig overleg mee. De samenwer king met de gemeente ver loopt prima, daar zijn we heel tevreden over. Daarnaast heb ben we vier keer per jaar over leg met de andere Zeeuwse De stichting Werkgroep Vrij Toegang, zoals de naam offi cieel luidt, streeft ernaar om minder validen zo zelfstandig mogelijk te laten functioneren in de maatschappij. De stich ting zet zich in voor alle inwo ners van de gemeente Noord- Beveland met een functiebe perking. Volgens Josje de Koning, be stuurslid van Vrij Toegang, heeft de stichting haar leden veel te bieden. Onze stich ting ziet erop toe dat gebou wen goed toegankelijk zijn voor gehandicapten en dat er voor hen in openbare gebou wen voorzieningen worden aangebracht als dat nodig is. Je kan daarbij denken aan een lift of een invalidentoilet. Bij de verbouwing van een pand of bij nieuwbouw bekijken we meestal de bouwtekeningen om eventuele moeilijkheden voor gehandicapten op te sporen en deze in overleg met de architect op te lossen. Ook een goede bereikbaarheid van winkels en scholen vinden we erg belangrijk, zoals een goe de overgang van de stoep naar de straat voor mensen met een rolstoel en voldoende parkeerruimte voor invaliden bij openbare gebouwen". De bestuursleden van de stichting Vrij Toegang zijn ac tief op zoek naar mogelijke knelpunten voor gehandicap ten. „Maar in feite is iedereen welkom om eventuele proble men bij ons te melden. Daar naast hebben we het 'Zorglo- ket Noord-Beveland' in het le ven geroepen voor iedereen die vragen heeft over voorzie ningen en aanpassingen voor gehandicapten of voor gehan- Freek Verdoes heeft tijdens de eerdere kerstkaartenacties al heel wat creatieve uit spattingen voorbij zien komen. „Je komt echt verrassende dingen tegen. Wat mij van die al die inzendingen nog bijstaat is de verbazing hoe creatief mensen wel niet zijn. Er was een kaart gemaakt van riet en stro, eentje van stof, van theezakjes, schel pen en zelf een kaart van kurk! Je zult je ogen uitkijken als je naar de inzendingen komt kijken. Dat is zeker". Kaarten kunnen ingeleverd worden tot en met woensdag 13 december. De donderdag erna worden de inzendingen beoordeeld. Winnaars krijgen zo snel mo gelijk bericht. Als de actie slaagt en er komen genoeg in zendingen dan zal er de komende jaren ze ker een vervolg komen. De kerstkaartenactie is niet aan leeftijd g bonden. Iedereen kan meedoen. Er zijn geen aparte categoriën voor kinderen, maar als de leeftijd wordt vermeld, kan de driekoppige jury er rekening mee houden. De inzenders hebben zich verder weinig aan regels te storen. De kerstkaarten hoe ven niet perse met de post verstuurd te worden en dus kunnen de creatievelingen zich helemaal uitleven. Verdoes: „Van mijn part is het een kaart in een fles". is niet nodig. Leden van de Vereniging Natuurmonumen ten en Stichting de Zeeuwse Schaapskudde kunnen gratis deelnemen, niet-leden betalen 5,- per persoon en kinderen tot en met 12 jaar 1,-. Het is raadzaam laarzen aan te trek ken en een verrekijker mee te nemen. herf; Schuttershof 23 - 4461 DZ Goes QII3-2I4445 'Hl

Bevelander | 2000 | | pagina 1