Middelburger schrijft nieuw leerboek kinderopvang breed Meer mogelijkheden huisarts Première Wilde mossels Horeca steunt War Child EPZ Zeeland en Japan Deelnemers Warchild Feast for Peace WEGENS VAKANTIE GESLOTEN S]MKl§KI[IKI I2t/m van GRIEKSE AVOND met live muziek van LES GRECS 23 ok«’ber WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 40 xr.jSfc BIBL/Ofy WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Frank Husslage -t- OPRIL GROTE MARKT 11 13 GOES Goes Lange Kerkstraat 44 I UNITED COLORS OF BENETTON. Waarom? Schoonheidsinstituut Au soleil 21/27 13 9 bij: SALONIKI Kinderopvang ninnenkort kunnen de huisartsen van Noord- Den Zuid-Beveland een uitbreiding van de diagnostische voorzieningen ten behoeve van hun patiënten verwachten, zo laat de Regiona le Huisartsen Vereniging weten. Tot nu werden daarvoor vaak de voorzieningen van het zie kenhuis gebruikt, maar die situatie was verre van ideaal omdat de ziekenhuizen niet altijd aan de vraag konden voldoen. Budgettering en capaciteitsgebrek speelden een rol. F^e Middelburgse pedagoog Ernst Radius Lx heeft een nieuw leerboek voor de kinderop vang geschreven. 'Kernboek kinderopvang', zo als het boek heet, heeft zaterdag zijn landelijke presentatie gehad in 'De Drukkery' in Middel burg. Het boek is bedoeld voor gebruik bij de opleiding van leiders in de kinderopvang maar ook geschikt als naslagwerk of bijscholings- hulp voor mensen die al in de kinderopvang werkzaam zijn. In zijn leermethode legt de heer Radius de nadruk op de pedagogische vernieu wing binnen de kinderopvang. j^eeland en Japan, eilanden in contact is de ti jtel van een kleine expositie die tot en met 3 februari 2001 is te zien in de catacomben van het Van Perrehuis van het Zeeuws Archief in Middel burg. De expositie belicht de relaties tussen Zeeuwen en Japanners door de eeuwen heen. 1 A/ar Child is een organisatie die zich inzet VVvoor kinderen in oorlogsgebieden waar ook ter wereld. Jaarlijks wordt een actiedag gehouden, genaamd Feast for Peace, dit jaar valt die dag op woensdag 11 oktober. Een groot aantal horecaondernemingen in Neder land schenkt dan een deel (minimaal 10 van hun omzet aan War Child. En dit jaar zijn dat er al 250 in het hele land. Vrijdag 6 oktober Borssele gaat voor biomassa; een belang rijke vermindering van CO2-uitstoot! rolprent werd ge- LXpresenteerd tijdens het Filmfestival in Utrecht, vorige week, en is sinds kort te zien in bioscoop Cine City in Vlissingen. Wilde Mossels is de eerste speelfilm van regis seur Erik de Bruyn, die opgroeide in Bruinisse en de middelbare school bezocht in Zier- ikzee. Hij schreef de scenario's en regis seerde de film waarin hij een aantal jeugdhe rinneringen verwerkte. de bev BEW. EX. Ernst Radius presenteert zijn nieuwe boek foto Jaap Wolterbeek (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) Reserveren gewenst V t Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Lunchcafe Stadhuis, een van de gelegenheden waar de actie wordt ondersteund. Foto Anton Dingemanse. Lunchcafé Stadhuis Restaurant Bellevue Grand Café Bolsjoi Restaurant Bon Vivant Café de Pompe Café de Post Café Matisse Goes Goes Goes Goes Goes Goes Goes Café Mid City Café Nationaal Café Pub The New Inn Croissanterie Daily's Café De Snor Restaurant De Witte Lelie Restaurant De Zeekoe Goes Goes Goes Goes Goes Goes Goes Restaurant Karel V Koffiehuis't Geveltje Café Lambik Café Pubbles Snackbar Grote Markt Ook uit andere Zeeuwse plaat sen trokken mensen naar het land van de rijzende zon. Bij voorbeeld Johannis de Rijke uit Colijnsplaat die eind ne- Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de film Coyote Ugly en Nutty Professor II: The Klumps in première. Internet gaat zo snel, dat je een heleboel zou vergeten. Hoe de tarieven tot stand komen bijvoorbeeld. Zeelandnet geeft uitleg. Dyon is de naam van een nieuwe Griekse taveerne. Sfeervol en vooral gezellig. Duthler heeft in Goes een nieuwe zaak geopend. „Een uitbreiding van de bekende kledingmerken in het Bevelandse", zo stelt Ruud Donders, coach van het Duthler team. Ook is te zien hoe de Japanse traditionele kleding verschilt van de Zeeuwse. De Japanse visie op Zeeland wordt onder meer geïllustreerd met een af beelding van Middelburg door de Japanse kunstenaar Oba. De expositie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De schrijver van het Kernboek Kinderopvang vindt dat de be nadering van de kinderen bin nen de huidige pedagogiek niet goed is. De huidige gene ratie kinderleiders heeft ge leerd om een veilige omge ving voor de kinderen te creë- Schutterhof 23- 4461 DZ - Goes (0113)214445. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. pag. Ontwikkelingen in de diagnos tiek maken het mogelijk dat de huisarts in eigen beheer de benodigde tests kan doen. Een voorbeeld daarvan is een longfunctieonderzoek en ook het aloude bloedonderzoek. Al met al hebben de huisartsen in de genoemde regio's en het Oosterschelde-ziekenhuis ge- Beestenmarkt 10, Goes Tel. 0113-215715 Zo zijn er al lange tijd bijzon dere betrekkingen tussen Mid delburg en Nagasaki. Tegen woordig hebben deze steden een stedenband, maar reeds eeuwenlang komen Zeeuwen op het Hollandse eiland Des- hima in de baai van Nagasaki. Het eiland ligt tegenwoordig ingebouwd in de moderne wereldstad Nagasaki, maar in het Zeeuws Archief in Middel burg is een,maquette te zien van de toestand zoals die in de negentiende eeuw was. Ongeveer vijftien jaar geleden werden de eerste peuterspeel zalen geopend. Toen hadden we het nog over crèches een term die nog steeds gemeen goed is in het dagelijkse taal gebruik. De ouders van de kin deren hadden het dusdanig druk met hun werk, dat ze niet meer in staat waren alle zorg voor de kinderen konden dra gen. Maar ook de traditionele opvang zoals buren en oma's kreeg het steeds drukker. Daar uit is toen de professionele kinderopvang ontstaan: de ou- weer een deel van hun onbe zorgdheid terug kunnen vin den, iets wat tenslotte bij het kindzijn hoort. Want, zoals de leuze van War Child luidt: Je kunt een kind wel uit de oor log halen, maar hoe haal je de oorlog uit een kind? In Goes wordt de actie in twintig horecagelegenheden gehouden. Rob Spelier van Lunchcafe Stadhuis is in Goes de motor achter het project: „Vorig jaar was ik een van de twee deelnemende zaken in Goes. De reacties van de klan- maken en wilde feesten in de plaatselijke motorclub. Leen is de leider. Hij sleept zijn vrien den mee in stoer gedrag en koestert toekomstdromen die stuk voor stuk verder reiken dan de grenzen van het desola te eiland, dat als enig vertier de wekelijkse kerkgang en de het jaarlijkse mosselfeest te bieden heeft. De jongens voelen zich gevangen en willen losbreken. Toch is er wel plaats voor ont luikende romantiek. Leen weet op een heel eigen manier niet goed raad met de roodharige Janine. En de jongere Jacob valt op de Iranese schone Atash. Om los te breken uit zijn milieu en de ban van zijn moe der klampt Leen zich vast aan een fake doel, ingegeven door een merkwaardige Ier. In Wilde Mossels is te zien of hij in staat is zijn onbevredigende leven te ontvluchten en zijn dromen te verwezenlijken. Eetmosfeer Het Elfde GebodGoes Goes Goes Goes Goes Goes De woningbouwvereniging AWR is zeer in zijn nopjes met meneer Beeke, 83 en nog altijd actief als beheerder. ten waren toen laaiend en thousiast. Daarom is bij de evaluatie van dit project met War Child afgesproken dat ik me in zou spannen om meer collega's over de streep te ha len. En dat is gelukt: in Goes zijn nu twintig bedrijven die er aan meedoen. Daarnaast wil len we als horeca nu ook eens op een positieve manier in het nieuws. Uitgaan is leuk en met dit soort acties wordt het alleen maar leuker. Dus met z'n allen op 11 oktober uit in Goes, zou ik zeggen!" Fedja van Huêt als Leen in Wilde Mossels. durreve, da stel geen donder veur, je mottet altiet tweej keer doehe om zeker te wete adajje't écht durft", zegt hij als zijn vriend Daan hem uitdaagt om met zijn zelf verbouwde Harley motor over de sloot te sprin gen. Leen slentert met zijn vrienden Daan en Jacob door de uitgestorven hoofdstraat van hun woonplaats, een vis sersdorp op een Zeeuws ei land. Een gemeenschap waar al sinds jaar en dag niets is ver anderd. Leen wil het wél an ders doen. Hij wil zich ontwor stelen aan zijn beklemmende bestaan, gelijk de leeuw op de Zeeuwse vlag met het onder schrift Luctor et Emergo, ik worstel en kom boven. Maar Leens karakter 'zit hem niet mee'. Hij is een tragische anti held, een Zeeuwse Hamlet. De drie jongens maken toekomst plannen en doden de tijd met racen over het eiland, muziek Zaterdag 7 oktober om 23.45 uur is de voorpremière van ‘The Skulls. ren en hen daarin te laten spe len, zonder zich met dat laat ste als leiding te bemoeien. Radius vindt echter, dat de lei der meer aan het spel deel zou moeten nemen en de kin deren aan zou moeten zetten tot actiever nadenken. „De lei der is nu een observerende stimulator, terwijl deze meer een participant in het spel zou moeten zijn" aldus Radius. „Bij de huidige manier van werken krijgen de kinderen bijvoorbeeld een plaatje van een boer uit een Bruna-boekje voorgehouden. Er wordt dan gevraagd: „Wat is dit" en als de kinderen dan antwoorden: „een boer!" is het goed". Maar Radius vindt dat de mo gelijkheden dan nog niet uit geput hoeven te zijn. De vol wassene zou verder kunnen en moeten vragen. Er zou bij voorbeeld gevraagd kunnen worden waarom het een boer is, en wat een boer doet en waar die woont. Volgens Radi us worden op deze manier de kinderen sterker gestimuleerd tot nadenken en zullen ze ook sneller en beter hun zinnen gaan formuleren. De Waarom vragen waarmee een klein kind zijn omgeving gek kan maken moeten ook door de volwassen kinderbegeleiders ductgerichte denken zou er een meer procesgerichte be nadering van het spelen moe ten komen: spelen om te le ren. poogd een regionaal huisart senlaboratorium op te richten. De zorgverzekeraars lagen echter dwars bij dit proces, zodat dit niet van de grond kwam. De Stichting Huisartsen Labo ratorium (SHL) te Breda bleek echter bereid om haar dien sten naar Zeeland uit te brei- ders wilden een betrouwbaar adres waar de kinderen verant woord opgevangen zouden worden. Nu we vijftien jaar verder zijn en de ouders het nog steeds erg druk hebben zijn we uitgekomen bij een heel scala aan kinderopvang- mogelijkheden. Er zijn peuter speelzalen voor de jongste kin deren, kinderdagverblijven voor de basisschoolleeftijd en tieneropvang voor de jeugd van 10 tot 16 jaar. Volgens Ernst Radius is dit alles geen slechte ontwikkeling, mits de kwaliteit van de opvang gega randeerd wordt. „Er is bijna geen ouder die het kind vijf da gen per week bij de kinderop vang achterlaat" zegt Radius. Van alle kinderen die hij in zijn praktijk als kinderopvangwer- ker meegemaakt heeft zijn de Doel van Feast for Peace is - naast het genereren van in komsten - veel Nederlanders te informeren over het werk van War Child. De organisatie richt zich in de eerste plaats op hulpprojecten in verschil lende landen en investeert principieel geen geld in grote fondswervende acties. Hulp richt zich vaak op het geeste lijk herstel van kinderen, die veelal getraumatiseerd uit een oorlogssituatie komen. Cre atieve therapieën bijvoor beeld, waarbij de kinderen gentiende eeuw de Neder landse waterbouwkundige kennis toepaste op de Japan se waterwegen. Van deze Zeeuw worden op de tentoon stelling stukken geëxposeerd 'Zeeland en Japan is verder aangekleed met voorwerpen die de Japanse cultuur weer spiegelen. Borssele (zie elders in dit blad) X-Ray heeft twee vestigingen, in Goes en in Vlissingen. De nieuwe eigenaar is al twaalf jaar de bedrijfsleider in Goes. Ernst Radius heeft zeven jaar gewerkt als coördinator bij verschillende kinderdagver blijven van de Stichting Kin deropvang Middelburg. Thans werkt hij als sectormanager bij de Stichting Kinderopvang De Bevelanden en is hij werk zaam als docent bij de Leidse Onderwijs Instellingen voor de opleiding leidster kinder centra. Vanuit deze werkerva ring heeft de heer Radius een brede en diepgaande kennis van de problematiek rondom de kinderopvang opgebouwd. Het boek dat hij geschreven heeft is bestemd voor mensen die een opleiding voor werk in de kinderopvang gaan volgen. Hierbij denkt hij aan bijvoor beeld de mensen die een op leiding MBO-Sociaal Pedago gisch Werk niveau drie vol gen, de standaard opleiding voor werkenden in de kinder opvang. Wilde Mossels werd in het voorjaar en de zomer van 1999 grotendeels opgenomen op Schouwen-Duiveland. Een groot aantal figuranten in de film bestaat uit mensen van het eiland. De hoofdrol in de film, Leen, wordt gespeeld door Fedja van Huêt. „Eéne keer wa weer aan de kinderen gesteld worden. De heer Radius vindt dat er ook een omslag moet komen in het productgericht denken van de kinderleiders. Op dit moment Vvorden kinderen heel erg gestimuleerd om iets te 'maken'. Van bijvoorbeeld klei moet een poppetje ge maakt worden, zodat de kin deren iets hebben om mee naar huis te nemen en daar 'op de schoorsteenmantel te zetten'. Radius vindt het ech ter veel belangrijker dat de kinderen bezig zijn met te ont dekken wat er allemaal kan met diezelfde klei. Hierbij zul len de kinderen veel meer le ren en ontdekken dan bij het namaken van een bekend voorbeeld. In plaats van het lopende band-achtige pro- den. Met de komst va SHL zal naar verwachting het diagnos tisch pakket ook in de breedte groeien, zodat uiteindelijk ook de kwaliteit van de zorg en service toeneemt. Landelijk is de SHL al bekend door haar Diabetesdienst, waarbij huis artsen worden ondersteund bij de controle op diabetespa tiënten, waarbij ook op lange re termijn een meetbaar ver beterde instelling werd be reikt. Daar huisartsen bestuurlijk betrokken zijn bij de SHL, is een goede opbouw van het diagnostisch pakket volgens de bestaande normen gega randeerd. De regionale huis artsen en het ziekenhuis ver wachten dan ook een vrucht bare samenwerking, die in ja nuari 2001 zal aanvangen. moeders parttime gaan wer ken vanwege het kind. In zijn boek gebruikt de heer Radius de nodige voorbeelden van projecten die in het Zeeuwse uitgevoerd zijn en daar succes gehad hebben. Als een van de voorbeelden noemt hij een project waarbij kinderen van allochtone ouders via een langzaam-wennen actie bij hun Nederlandse leeftijdsgenootjes naar een kinderdagverblijf ge gaan zijn. Dit heeft heel sterk de integratie van die kinderen in de Nederlandse samenle ving bevorderd, maar daarmee ook de integratie van hun ou ders in diezelfde samenleving gestimuleerd. Dit project, hoe wel niet specifiek Zeeuws van oorsprong, wordt nu op veel plaatsen in het land nage volgd.

Bevelander | 2000 | | pagina 1