breed UIT Alcohol blijft populairste drug oktober mfeestcafé Bassie en Adriaan in Krabbendijke liet bekendste cir- iekieris hhhhhhhm Motorrijders demonstreren in Den Haag Japanse betrekkingen in borduursels grw Kapelle opent balie burgerservice V 5 f. MHMHMMMi Ik ben Fabia. I x Hl J.z t - ft WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 38 Skoda. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Frank Husslage OPRIL GROTE MARKT 11 13 GOES i»5i Goes Lange Kerkstraat 44 Merklap UNITED COLORS OF BENETTON. Vingertje 13/23 21 9 -OTO zós Preventie A Is enige stad in Zeeland doet Goes mee met /Ade landelijke autovrije zondag die dit week end georganiseerd wordt. De vestingstad zal niet helemaal verboden gebied zijn voor het gemoto riseerd vervoer. Maar enkele straten worden af gesloten en in die straten zullen allerlei activitei ten georganiseerd worden. Een 'straatspeeldag' voor jong en oud. Om te laten zien dat de ge meenteraad dit initiatief van harte ondersteunt, zullen tien gemeenteraadsleden de openings handeling verrichten. Zij gaan de podiumkar van kunststichting 'Trechter 5' door de stad trekken. BAC. In De Drukkerij aan de Markt in Middelburg is leen expositie te zien van zowel Zeeuwse merk- en stoplappen als Japanse borduurwer ken. De tentoonstelling maakt onderdeel uit van de viering van het vierhonderdjarig be staan van Japanse en Nederlandse handelsbe- trekkingen. Daarnaast sluit de expositie aan op het project 'Door mijn gedaen', een recordpo- ging voor het maken van de grootste merklap. cusduo van Neder land, Bassie en Adri aan komt woensdag 4 oktober met hun Lachspektakelshow naar dorpshuis De Meiboom in Krabben dijke. Alle vriendjes en vriendinnetjes van de bekende jeugdidolen krijgen twee uur lang een gezellige middag vol sketches, liedjes, goochelen, grappen en grollen gepresen teerd. OTIC SHOW 'u' 'r'TlJ' S Feestcafé Kiekieris, Marktstraat 16, ’s-Heerenhoek SPANISH FLY v '***^P*M^ c’ REW. EX. bev De nieuwe klasse van Ik ben te zien en te berijden bij: EUROCAR COES B.V. Goes zet auto aan de kant Adri van Oosten wil de auto niet uitbannen. Maar minder mag wel. foto: Anton Dingemanse. IIIBI V (advertentie) (advertentie) met natui ■•i FF Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Naast het Japanse borduur werk heeft De Drukkerij ook Zeeuwse borduurwerk in huis. Speciaal voor de tentoonstel ling wordt het Middelburgse straatschaaktoernooi en skee- lerwedstrijden. Bij al deze acti viteiten worden de attributen, waar nodig, beschikbaar ge steld door de gemeente, parti culieren of clubs. De schaak club zorgt voor een levens groot schaakspel en twee be kende schakers, de skateschool zorgt voor de skeeler- en hel- menverhuur en sportbuurtwerk voor de badmintonspullen. Er is ook een fietstoertocht door de omgeving van Goes geor ganiseerd. Deze tocht vertrekt tussen om 13 uur. Voor alle ac- Naast het waterballet worden er sketches gespeeld met the ma's als film- en hoorspelop- names en Bassie steekt zijn voorliefde voor grote slag roomtaarten niet onder stoe len of banken. tiviteiten wordt een bijdrage van een gulden per persoon gevraagd. Deze wordt meteen weer afgedragen aan de Hart stichting. Het culturele seizoen in de gemeente Reimerswaal be gint met een dubbele cabaretvoorstelling. Zaterdag 23 september staan Jochem Myjer en het damesduo De Doos' op de planken in De Meiboom te Krabbendijke. Het theaterseizoen 2000-2001 wordt om 20 uur ingeluid door een zeer luidruchtige Myjer. Mosselliefhebbers in Goes hoeven niet meer de deur uit om een pan heerlijk geurende mosselen op tafel te krij gen. Door de nieuwe service 'Mosselexpress' van het Goese restaurant 'De stadsschuur' kunnen deze nu kook- klaar thuis afgeleverd worden. Dankzij de hedendaagse technieken kunnen de bestellingen veilig van achter het computerscherm verstuurd en betaald worden. Het Goe se culinaire leven stapt hiermee op smakelijke wijze het cybertijdperk binnen. Als vertegenwoordiger van het comité laat Adri van Oosten weten, niet met een opgehe ven of beschuldigend vingertje naar de een of de ander te wil len wijzen. „Het is niet zo dat er alleenzaligmakende oplossin gen voorhanden zijn. Als het J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 pag pag. pag. |\|a lange tijd van wikken, wegen, voorbereiden en verbou- I tl wen is onlangs de balie burgerservice in het Kapelse ge meentehuis officieel in gebruik genomen. Burgemeester De Groot van Kapelle heeft de balie geopend. Met de komst van de balie is de kwaliteit van de dienstverlening aan de burger aanmerkelijk verbeterd, meent de gemeente. ren en de vlaksgewijze op bouw van compositie, de ope ning van de tentoonstelling is bijgewoond door de leden van de groep Fukatsu. L gedeelte van 'Door ons geda- en', de grootste merklap ter wereld, geëxposeerd. Waar de Japanse vrouwen zich door kleur en lucht hebben laten in spireren, hebben de Zeeuwse vrouwen dat laten doen door beelden en motieven uit hun eigen woon- en leefomgeving. 'Door ons gedaen' wordt mo menteel in elkaar gezet. Ge durende twee maanden houdt een groep van Zeeuwse bor duursters zich bezig met het zomen, rijgen, voering aan zetten en netjes aan elkaar zetten van de merklap. Be langstellenden kunnen de vrouwen op donderdagmid dag van 13 tot 16 uur aan het werk zien in De Drukkerij. De tentoonstellingen van Japans en Zeeuws borduurwerk zijn tot 30 september te zien in De Drukkerij. van liedjes uit grootmoeders- tijd. De voorstelling begint om 14 uur en de kaartvoorver- koop is reeds gestart bij Doe- land De Schipper aan de Dorpsstraat te Krabbendijke. |Jet Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, het IZCAD, heeft in samenwerking met de GGD-Zeeland, en het Trimbos Instituut in 1999 het gebruik van genotmiddelen onder scholieren in de provincie zeeland gemeten. Daarbij zijn 1300 scholieren vanaf 10 jaar op scholen door de hele provincie schriftelijk naar hun genotsmiddelengebruik gevraagd. Uit de resultaten blijkt dat, in vergelijking met landelijke cijfers, het gebruik door de Zeeuwse jongeren niet wezenlijk afwijkt van het landelijk gebruikelijke. Ook over heel Zeeland verspreid blijken de onderlinge verschillen niet groot te zijn. _L- Zaterdag 2l DS3 JOP (uit bruik van dat vervoermiddel voor de middellange afstand weer aantrekkelijker wordt. Hierbij denkt het comité met name aan het gebruik van het Poelbos als sluiproute naar en vanuit Goes. Daarom is ook aan het waterschap gevraagd het gebied rondom het Poel bos zondag tot autovrij gebied te verklaren. Rondom het bos kunnen dan tochtjes met paard en wagen gemaakt wor den. En nu eens zonder bang te hoeven zijn voor voorbijra zende auto's. /olgens de Motorrijders Actiegroep, de belangenvereniging V voor motorrijders, zijn zij de oplossing voor het filepro bleem. Om dat aan politiek Den Haag duidelijk te maken houdt de MAG zaterdag 23 september een demonstratierit tegen het rekeningrijden voor motoren. Uit alle hoeken van het land komen motorrijders op het Malieveld in Den Haag bij el kaar. En ook uit Zeeland ver trekt er een groep om te de monstreren. Volgens Olav Dijkstra van MAG afdeling Zeeland wordt het een prach tig spektakel. Tijdens de vori ge demonstratierit verzamel den zo'n vijftienduizend actie voerders uit het land zich die in een lange optocht naar Den Bassie en Adriaan. Het programma wordt afge wisseld met bekende liedjes van de clown en de acrobaat als 'Spoken bestaan niet', 'Al les is voor Bassie', 'de Prins en de kikker' en de medley comité via 'straffen' of 'belo nen' tot een betere mobiliteit in het Bevelandse wil komen, zal ze dat het liefste via 'belonen' doen: in een plattelandsregio als de Bevelanden is de auto een noodzaak. Die kan en hoef je niet uit te bannen. Wel kan er een beter spreiding van de mobiliteit bereikt worden door bijvoorbeeld fijnmaziger en frequenter openbaar vervoer. Het afsluiten van sluiproutes voor autoverkeer maakt de polderwegen aantrekkelijker voor fietsers waardoor het ge- Het gebruik van cannabispro ducten is onder basisschool leerlingen in het Zeeuwse nog niet bekend. Bij de leerlingen van het voortgezet onderwijs ligt dit rond 15 procent. Het gebruik van zwaardere drugs ligt bij de Zeeuwse jeugd met percentages tussen 3,3 en 0,4 procent voor de diverse soor ten onder het landelijk gemid delde. Deze cijfers geven aan dat de afdeling preventie van het ZCAD in samenwerking met zowel basisscholen als mid- Het genotsmiddelengebruik blijkt al in het basisonderwijs te beginnen: één op de drie basisschoolleerlingen heeft al wel eens alcohol gebruikt, een even groot deel heeft dan al gegokt en één op de vijf heeft al gerookt. Bij middelbare scholieren gaat het om 75 procent die al gedronken heeft, 50 procent die al gegokt heeft en ook de helft heeft dan gerookt. Markant hierbij is dat de toename van het aantal da gelijkse rokers het grootste is bij de categorie kinderen van 12 tot 15 jaar oud: het begin van het voortgezet onderwijs. zijn gewoon tegen het reke ningrijden voor motors. Dat hebben we de minister laten weten, maar ze wil nog niet eens met ons in discussie. Met deze demorun hopen we haar aandacht te krijgen. Na tuurlijk maken wij ook gebruik van de weg, maar wij zijn niet de veroorzakers van de file en we gebruiken nog veel minder brandstof ook. We zijn mis schien zelfs wel de oplossing van het probleem. Als motor rijders vrijgewaard worden van rekeningrijden, krijg je meer motorrijders en dus minder files!". De inwoners van Kapelle kunnen vanaf nu voor al hun vragen op gebied van bevolking, sociale zaken en welzijn voortaan te recht bij één loket. De balie heeft een meer en uitgebreidere ta ken dan de oude afzonderlijke loketten. Zo is het loket ook meldpunt geworden van het Centrum Werk en Inkomen (CWI) voor Reimerswaal en Kapelle. Voor vacatures kunnen inwoners dus voortaan ook naar het gemeentehuis, evenals een eerste melding voor het Arbeidsbureau. Ook kan men er terecht voor een aanvraag voor thuis- of verpleegzorg en een opname in een verpleeg- of verzorgingshuis, een taak van het Regionale Indicatie Orgaan (RIO). De autovrije zondag is landelijk een groeiend fenomeen. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal hieraan deelnemende steden bijna verdubbeld. Dit jaar doen er in heel het land negentig steden aan mee. In Zeeland is op dit moment Goes de enige gemeente die mee doet. Het doel van de autovrije zondag is om verkeersdeelne mers en overheid bewust te maken van de diverse moge lijkheden van mobiliteit. Alles wat met auto's te maken heeft staan vaak hoog op de priori teitenlijst. Zaken als openbaar vervoer, fiets en carpooling zijn de onderschoven kindjes. De gemeenteraad van Goes vindt de autoloze zondag een goed initiatief. De gemeente raad staat open voor plannen die de stad voor iedereen leef baarder maken. De autovrije zondag wordt door de ge meenteraad gezien als een po dium waarop de inwoners van Goes hun mening over het mo biliteitsbeleid kunnen geven en alternatieven voor een beter beleid aan kunnen dragen. Als voorwaarde voor deelname aan de autovrije zondag stelde de gemeenteraad wel, dat stra- Haag reden. Zeeuwse motor rijders startten hun demon stratie om 10 uur bij het BP- tankstation aan de N59 zierik- zee richting Grevelingendam. Het centrale verzamelpunt is in Rotterdam bij Shellstation Portland aan de A15 van Hoogvliet naar Ridderkerk. Om 12 uur vertrekt de optocht richting Malieveld. Olav Dijstra weet nu al dat hij mee zal demonstreren. „We A.J Zaterd Het zijn grote werken van soms wel viereneenhalve me ter lang en een meter hoog. Kenmerkend zijn de felle kleu- ten niet alleen afgesloten mochten worden voor autover keer maar dat er dan ook een alternatieve bestemming voor de vrijkomende ruimte moest zijn. Dit was niet aan dove mansoren gezegd. Adri van Oosten, van het co mité Autoloze Zondag Goes: „Dit jaar pakken we het beter aan dan vorig jaar. Vorig jaar hebben we de mensen er al leen op geattendeerd dat ze iets konden organiseren. Het organiseren moesten ze echter zelf doen. Dat was meestal net iets te veel gevraagd". Dit jaar pakt het comité het anders aan: „Als comité hebben we een erg breed draagvlak. De leden uit onze groep komen uit de hele samenleving. Uit het jongeren werk, de kerk, de politiek en be langengroeperingen die met mobiliteit te maken hebben. Zo bieden we nu de mensen con crete activiteiten aan". Deze keer organiseert het co mité tijdens de autovrije zon dag zelf veel evenementen. Van 13 tot 17 uur is er rondom het parkeerterrein Koepoort een activiteitenmarkt. Hier is een kleedjesrommelmarkt voor kinderen, straatbadminton, een (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes 'I Het heeft meer weg van een enorm modern kunstwerk dan van een broedeiland. Toch is het drijvende vogelei land nu al een groot succes. Trotse initiatiefnemers Ri- nus de Regt heeft vanaf de eerste dag al vogels dank baar gebruik zien maken van de drijvende constructie. Het vogeleiland Soeke heeft de naam gekregen van een verdwenen Middeleeuwse dorp. Omdat er zich volgens archeologen nog resten van funderingen bevinden, mocht er alleen een drijvend eiland komen. delbare scholen in de provin cie haar aanbod met als doel misbruik van alcohol, tabak, gokken en cannabis te voorko men verder moet continueren en zelfs intensiveren. Hierbij moet worden gedacht aan thema's 'Rijden onder in vloed', 'Groepsdruk' en 'agressie en geweld onder in vloed'. Uit het onderzoek blijkt dat het harddrugsgebruik onder scholieren zeer laag is. Voor deze middelen is een ontmoe digingsbeleid meer van toe passing. De Japanse borduurwerken zijn gemaakt door de Japanse groep Fukatsu die zich heeft laten inspireren door Neder landse kleuren en licht. De borduurwerken laten Neder landse landschappen door Ja panse ogen zien. De kinderen worden meegeno men in de wereld die 'Bassie en Adriaan' heet en ze zullen regelmatig kunnen genieten van de pogingen die Bassie onderneemt om Adriaan op lu dieke wijze te foppen. Dat Adri aan dit niet over zijn kant laat gaan, spreekt voor zich en zijn pogingen om dit Bassie weer betaald te zetten ontaard nog al eens in een waterballet, waarbij zowel Bassie als Adri aan het niet droog houden. EK PROMO NIGHT leb je nog nooit B^'jèzel^ ft DUS D At WORDT FEEST? Zaterdag 14 okt. Zaterdag 21 okt. - isr FUNNY FOTO f /iiTd (advertentie) ,/w A -j,. - -

Bevelander | 2000 | | pagina 1