Landelijke Monumentendag met Goese accenten Scholen Kapelle SHLONIKI breedUIT, krijgen Unicef-les Open dag Stichting Behoud Hoogaars Kampioenschap roeifietsen op Neeltje Jans i GRIEKSE RESTAURANT ÏM Het is zover Beestenmarkt in Goes 4J(PdelbuS£ DISCOUNT f® VOOR EEN GAVE EN MOOIE UITSTRALING /{dbc/Lt bc s* JAARGANG 51 - NUMMER 36 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Frank Husslage heeft haar deuren geopend aan de dd^C /Ld kJL/L KOHMar BEW. Bowling- en partycentrum Goes is van de Beestenmarkt verhuisd naar een nieuw pand aan het Geldeloozepad. Het nieuwe centrum van eigenaar Erwin Groen opent zaterdag 16 september. In het nieuwe pand kan niet alleen gewoon gebowld worden maar ook Galaxy-bowlen: bowlen in de schemer met ballen, kegels en ba nen die oplichten door een black-light... Nauwe familiebanden zijn in deze jachtige tijd niet zo vanzelfsprekend meer. Mensen hebben het drukker, wonen verder van elkaar en verliezen elkaar uiteindelijk uit het oog. De familie Hamelink, afkomstig uit Wemeldinge, wilde het niet zo ver laten komen. Afgelopen zaterdag, 2 september, was er een reünie voor de 156 nakomelingen. Op de Breeduitpagina vindt u het volledige programma van de eerste dag van het filmfestival Film by the Sea dat in Vlissingen en Middelburg wordt gehouden. Verder de voorstelling De Drang van theatergroep Spit en Het Tetrix-gevoel van Marcel Verreck. Loodsenkoor 9/11 17 7 DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS ------- ZEELANDHALLEN - GOES SALONIKI Schoonheidsinstituut Au soleil F^e openbare basisscholen in de gemeente LzKapelle krijgen op 22, 23 en 24 augustus les van de Unicef voorlichters Joke Lindenberg en Anja van Riet. T^e landelijke monumentendag die aanstaan- L/de zaterdag weer plaatsvindt zal ook aan de inwoners van de gemeente Goes niet onge merkt voorbijgaan. De dag staat dit jaar in het teken van 'monumenten en water', een thema dat de oude havenstad Goes perfect past. Ge durende de dag zullen er, onder andere, optre dens zijn van de Big Band van de muziekschool en van in klederdracht gestoken volksdans groepen. Er zullen oude ambachten gedemon streerd worden en er kunnen pannenkoeken geproefd worden. In het weekend van 9 len 10 september wordt op Neeltje Jans en bij Noordzee Rési- dence De Banjaard bij de Oosterscheldekering het Europees Kam pioenschap Roeifietsen verreden. De organisa tie van het sportevene ment is in handen van de Middelburgse roei fietser Derk Thijs van de International Row- ningbike Federation. 'trasn, r^e Stichting Behoud Hoogaars viert zaterdag Lx 9 september haar tienjarig bestaan in de ka rakteristieke timmerfabriek van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. De stichting houdt dan een open dag, van 11 tot 17 uur, en bezoekers kunnen kennismaken met de restau ratiewerkzaamheden die de stichting aan haar schepen uitvoert. Muziektheater Het Bedrijf, voorheen Flup en Ju, bouwt in en om de tim merfabriek een fantasiewereld op rond de ele menten water, hout, vuur en ijzer. 1 SS de bev PT» (advertentie) Foto Anton Dingemanse Wethouder Charles Linssen: „De Goese kademuren zijn een rijksmonument". (advertentie) De restauratie van de Alcyon. Tel. 0113-215715 (advertentie) Foto Henk Meerman www.pcdiscount.nl Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: schepen en de lanbouwwerk- tuigen houden de geschiede nis tastbaar en levend voor onze generaties". het Arendshuis een optreden van de, in klederdracht gesto ken, dansgroep 'Ons Boeren goed' te bewonderen. De combinatie van Goese mo numenten, de uitgestrektheid van de gemeente Goes en de menselijke factor in de monu mentendag komen bij elkaar in een aantal extra attracties. Zo kan, door het organiseren van een pendeldienst, ook de ver- den. Dit jaar verschijnen zo'n vijfenveertig deelnemers aan de start onder wie de kam pioen van vorig jaar Hilda Hoekstra en Derk Thijs. Maar er komen meer doorge winterde roeifietser naar Zee land: onder meer tweevoudig Olympisch kampioen roeien Ronald Florijn, wereld uurre- cordhoudster ligfietsen Thérè- se Schuit en tweevoudig we- HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE De open dag die de Stichting (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag- pag. PC reldkampioen ligfietsen Frede- rik van de Walle uit België. Ook roeifietser Richard Bruijn, die per roeifiets heen en weer naar de noordpool is gereden, verschijnt aan de start van het kampioenschap. Zaterdag 9 september wordt na de roeiersmeeting om 10 uur bij De Banjaard vanaf 11.15 uur een criterium op Neeltje Jans gereden. Om ZATERDAG 9 SEPT. 10-16 UUR In 1990 besloten drie mannen om zich in te zetten voor het behoud van het weinige wat nog over was van de eeuwen oude Zeeuwse visserij-historie en houten scheepsbouw. Met name de hoogaars en de hengst waren al sinds de zes tiende eeuw beeldbepalend voor de Zeeuwse delta. Tot in de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog bleven Zeeuwse vissers met de houten sche pen varen. Hout maakte toen plaats voor de ijzeren wetten van de vooruitgang en afge dankte schepen rotten in een hoekje van de haven weg of werden in dieper water tot zinken gebracht. De kersverse stichting kocht tien jaar gele den de laatste nog varende vissers-hoogaars YE 36 uit centrum een veelheid van mo numenten op loopafstand van elkaar kent, zijn er in het bui tengebied ook nog vele aan trekkelijke bezienswaardighe den. Deze zijn met elkaar ver bonden door twee verschillen de fietstochten. De tochten zijn 27 en 42,5 kilometer lang. De brochure waarin de fietstoch ten beschreven zijn is altijd gra tis te verkrijgen (tijdens kan tooruren) op het stadhuis. Met de foundations van John van G krijgt uw huid een prachtige tint en accentueert u de vorm van het gezichtm op een natuurlijke manier U vindt John van G cosmetica bij: Schutterhof 23- 4461 DZ - Goes (01 13) 214445. zaterdag voor het publiek opengesteld. In verband met de afstand ten opzichte van de andere monumenten in het Goese centrum is er de moge lijkheid zich te laten vervoeren in een rijdend monument: van af de Markt is er een pendel dienst naar de watertoren met een old timer. Voor de fietsen de monumentenbezoekers is er dit jaar een extra attractie geor ganiseerd. Waar het Goese Want de gemeente Goes is niet alleen rijk aan historische gebouwen, ook langs de Goe se waterkant kan genoten worden van veel historisch schoon. Het thema 'monu ment en water' had voor Goes niet beter gekozen kunnen zijn dan dit jaar. De eeuwenoude vesten hebben het afgelopen jaar een grote onderhouds beurt gehad. Nu zijn ze weer in al hun glorie te bewonde ren. Ze zijn niet alleen een lust voor het oog, ze vormen ook een 'groene long’ voor de stad. Wethouder Charles Linssen steekt dan ook niet onder stoelen of banken dat hij erg trots is op dit grote Goese monument. Maar de klus is nog maar halverwege: bij de historische band met water horen uiteraard ook de haven met zijn monumentale kad emuren. Nu het onderhoud aan de Vesten gereed is gaat wethouder Linssen zich sterk maken voor het in oude staat herstellen van deze kades. „De Goese kademuren zijn een Rijksmonument", aldus de wethouder. „Zonder overdreven chauvi nistisch te willen zijn kan ik gerust zeggen dat Goes, sa men met maar zeer weinig an dere Nederlandse steden, hiermee een bijzondere plaats inneemt". Inderdaad: in geen boek over de Zeeuwse cultuur zullen de rustieke Goese ka des ontbreken. Hoewel landelijk gekozen is voor het thema 'monumenten en water' zal dat niet het eni ge zijn waar in het Bevelandse de nadruk op gelegd wordt. Al enige jaren hanteert de ge meente Goes een formule die monumenten en mensen met elkaar verbindt. Monumenten en geschiedenis bestaan niet alleen uit oude, dode gebou wen. Wethouder Linssen ver klaart: „Ook de menselijke fac tor is van belang: de mensen die zich thans bezig houden met de geschiedenis van de voertuigen, de kleding, de Van woensdag 13 september t/m zaterdag 16 september is het feest bij de Konmar in Coes, want dan bestaat de Konmar alweer 1 jaar. Dat willen we graag met u vieren! Met o.a. extra Klantenkaart-aanbiedingen met 50% korting, volop demonstraties en een kleurwedstrijd. Houdt uw brievenbus in de gaten! De roeifiets is een ligfiets waarbij de berijder zijn of haar fiets voortbeweegt door het maken van een roeibeweging. Hierbij worden zowel benen, als armen, rug, buik en schou ders gebruikt. Roeifietsers zien de roeifiets dan ook als een allround fitness-apparaat waarmee je ook nog eens er gens komt. De eerste Europe se kampioenschappen roei fietsen zijn vorig jaar gehou- 1900 als tastbaar bewijs van het Zeeuwse vissersverleden. Na een wat aarzelende start ontwikkelde de Stichting Be houd Hoogaars zich tot een actieve vrijwilligersorganisa tie. Inmiddels zijn er een klei ne honderd vrijwilligers actief. Mede dankzij hun inzet en de steun van overheden, bevol king en bedrijfsleven is de be kendheid van de hoogaars de laatste jaren flink toegeno men. De stichting onderhoudt en restaureert monumentale hoogaarzen, organiseert vaar tochten en zeilevenementen, doet onderzoek en verzorgt de uitgave van publicaties. De onderbouw gaat zich ver diepen in de stripfiguur Mee na, die door Unicef wereld wijd gebruikt wordt bij voor lichting over gezondheid en onderwijs in de Derde Wereld. De middenbouw krijgt les over straatkinderen middels een verhaal over Edwin uit Colombia. In de bovenbouw gaat de les over Kinderarbeid door een video-verhaal over Idris, een jongen die vanaf jongs af aan al moet werken. In de school de Moolhoek in Kapelle is bovendien de ten toonstelling 'Geen tijd om jong te zijn' te bezichtigen. In deze tentoonstelling laat Uni cef zien wat het betekent als kind te moeten werken, zon der hoop op een redelijke toe komst. Een vicieuze cirkel waar bijna niet aan te ont- bouwde watertoren bezichtigd worden. Deze ligt niet bepaald centraal in de gemeente Goes. Met zijn bijzondere silhouet is de watertoren een van de meest herkenbare punten van Goes. Het 63 meter hoge ge bouw dateert van 1912 en is ontworpen door de Bremense bouwmeester Carl Francke. Het 12 miljoen liter grote reservoir heeft onlangs een bestemming gekregen als kantoorpand en is Behoud Hoogaars zaterdag, tijdens open monumenten dag, houdt wordt om 11 uur geopend door vertegenwoor digers van de gemeentebestu ren van Vlissingen, Middel burg en Veere. Maritiem pu blicist Hans Vandersmissen geeft zijn visie op maritiem cultuurbehoud in het alge meen en op de activiteiten in het Zeeuwse in het bijzonder. Daarnaast kunnen bezoekers kijken naar de restauratie werkzaamheden van de Alcy on en kan de nog te restaure ren hengst TH 49 worden be- snappen valt. Toch is er vol gens Unicef een oplossing voor het probleem 'Kinderar beid' en dat is onderwijs voor alle kinderen. Ook wordt in de tentoonstelling de vraag ge steld wat we zelf kunnen doen om de kinderarbeid uit te ban nen. Met foto's en een video film worden de verschillende soorten kinderarbeid belicht. Daarnaast wordt er ook aan dacht besteed aan de Rechten van het Kind, onderwijs en een 'keurmerk' voor tapijten en zijn er voorwerpen te zien, gemaakt door kinderen. Deze tentoonstelling is vrij te be zichtigen tijdens de opening stijden van De Moolhoek en duurt van 31 augustus tot en met 7 september. De Mool hoek is gevestigd aan de Lan ge Meet 1 te Kapelle. Zo vijfenveertig roeifietsers verschijnen aan de start van het Eu ropees kampioenschap. zichtigd. De honderdjarige YE 36 ligt temidden van andere schepen aan de kaai afge meerd, oude ambachten wor den gedemonstreerd en er is een tentoonstelling van oude gereedschappen. In het infor- matiepaviljoen van de Stich ting Behoud Hoogaars is een doorlopende videopresentatie en voor de wal wordt mefmo- delhengsten gezeild. Het Schelde Loodsenkoor ont breekt ook niet, het koor treedt van 14 tot 15 uur op en er zijn ook nog diverse instru mentale ensembles. Tijdens de monumentendag komt deze visie van de ge meente Goes op meerdere manieren tot uiting. Zo zal er in de stadshaven een keur aan oude schepen te bewonderen zijn. Waar vroeger deze haven een bron van levendigheid en welvaart voor de stad was, getuigen nu de statige, patri ciërshuizen en verbouwde houtloodsen van integratie van dat verleden in de heden daagse tijd. De Schippersver eniging Houthaven, die zich inzet voor het behoud van ou de schepen, draagt hier zater dag haar steentje aan bij. Ver schillende van de oude sche pen die zij onder haar hoede genomen heeft zullen te be wonderen zijn. Zo zijn er een grote en een kleine sleepboot te bezichtigen. Ook twee sche pen waarmee daadwerkelijk met vracht door het Sas op Goes gevaren is zullen acte de présence geven: een 'luxe motor' die zand en graan ver voerde, en een 'Lemmer aak', een vissersschip voor de mos selvangst. Verder zijn er drie klippers, twee Friese tjalken en een skütsje. In de houtha ven liggen bovendien de vlet ten en de mosselkotter van twee Goese zeeverkenners- groepen. Om de integratie van Monumenten met de menselijke factor nog meer gestalte te geven vinden er op monumentendag ook diverse optredens en demonstraties van ambachten plaats. Zo zul len er voor 'De Blauwe Steen' zowel optredens van een Li touwse zang- en dansgroep Zijn als een optreden van de Big Band van de Zeeuwse mu ziekschool. Bij molen 'De Koornbloem' aan de Paardeweg 6 kunnen de gastronomen hun hart op halen aan de pannenkoeken gebakken van meel van de nieuwe tarweoogst en is bij ruis Goes 'Partner in wonen' heeft haar bezoektijden verruimd! Nu van maandag t/m donderdag ook tussen de middag en tot 18.00 uur geopend! Op vrijdag na 12.00 uur gesloten S'Tel.: 0113-23 16 74 12.45 uur volgen de sprints op het voormalige werkeiland en het programma van zaterdag wordt om 15.30 uur besloten met een uurrace. Zondag 10 september vertrekt om 10.45 uur de tachtig kilo- metertocht vanaf De Banjaard en op Neeltje Jans starten om 15 uur de finales van de sprints. De prijsuitreiking in Noordzee Résidence De Banjaard staat voor 16.30 uur op het pro gramma. (advertentie) v i{, I? sj

Bevelander | 2000 | | pagina 1