breed De Verheerlijkte SfiLONIKI Reizende tentoonstelling ‘De Verheerlijkte Bevelanden 'Vs s <•- r A GRIEKSE RESTAURANT Woensdag 6 september is het zover dan opent het nieuwe Beestenmarkt in Goes '^71^ P >r Cadeaus, woon- en tuindecoraties WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 35 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Marja Minnaert. Feestdag. 19 13 11\/el eens gehoord van de Vereniging KMTP VV Groei Bloei? De meesten onder ons zal dit niet bekend in de oren klinken. KMTP staat voor Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Groei Bloei is een tijdschrift dat maandelijks verschijnt en vrij verkrijgbaar is. Een bekend blad onder tuinliefhebbers. De afde ling Goes en omstreken viert binnenkort op 16 september jaar haar zestigjarige bestaan. „En daar zijn we trots op", zegt Lou Carty, Voorzitter van de speciaal opgerichte Jubileumcommissie. IJ et Groot Russisch Staatscircus komt naar Goes. Met een keur van Russische topartiesten geeft het circus van woensdag 13 tot en met zondag 17 september maar liefst ze ven voorstellingen op het Molenplein. SALONIKI haar deuren aan de Tijdschrift Prijsvraag rXe Heemkundige Kring De Bevelanden be- Ustaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit zilve ren jubileum presenteert de Heemkundige Kring zich dit najaar met een reizende tentoon stelling van oude prenten van stad en dorp van Zuid- en Noord-Beveland onder de titel 'De Ver heerlijkte Bevelanden'. Een speciale jubileum uitgave van 'de Spuije', het tijdschrift van de Heemkundige Kring, is verkrijgbaar bij de ten toonstelling en dient tevens als catalogus. \j\NSE BisÜQ7fyX tl e s t E x 21 7 Komt u zaterdag naar Kruiningen voor "Ons Boeregoed" Bij t Molenhof staat de nieuwe najaarscollectie 2000 en koffie met een bolus klaar. Zandweg 3 - Kruiningen - 0113-383485 7- V ’-.O de bev BEW. EX. Goese afdeling Groei Bloei floreert <*UlNING|i Groot Russisch Staatscircus in Goes zijn: (advertentie) Ter gelegenheid van haar ju- Nu van maandag t/m donderdag ook tussen de middag en tot 18.00 uur geopend! Op vrijdag na 12.00 uur gesloten Tel.: 0113-23 16 74 in Goes en de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen in Vlissingen verzorgt het Centraal Militair Orkest van de strijdkrachten van de republiek Slowakije zondag 3 september zowel in Goes als in Vlissingen een concert. kerst en in de zomer georgani seerd worden: bezoeken aan tuinen in Normandië, Enge land, Schotland en zelfs Italië. Lou Carty: "Dit zijn complete vakanties met alles er op en eraan. Ze staan wel in het te ken van tuinbezoeken, maar zijn ook erg gezellig." reizende oktober De feestdag wordt door bur gemeester van der Zaag van pag- pag. -Xj. Bij Cine City is vanaf deze week de film Frequency te zien. Binnenkort draait de bloedstollende film The Perfect Storm in de Vlissingse bioscoop. Goes geopend, waarna er een reeks van activiteiten plaats vindt. Ludieke zoals het kwe ken van de zwaarste pom poen, maar ook een planten- spreekuur en natuurlijk een bloemschikwedstrijd. Het ge heel wordt afgesloten met een koud buffet. Deze dag is alleen voor leden toegankelijk maar lid worden van de Vereniging kan natuur lijk altijd. "En we zouden best wat krachten in het bestuur kunnen gebruiken", zegt Car ty, "mensen zien er vaak te genop omdat het meer werk lijkt dan het is, maar je geniet er zelf ook erg van. En geloof me, het is ook erg ontspan nend." de vergaderingen worden er gehouden en kweekjes voor de Floralia wedstrijd worden door de school aangeleverd. De Floralia is een favoriete ac tiviteit van Lou Carty: "Scho len kunnen zich bij ons aan melden en in april brengen wij dan de jonge plantjes naar de kinderen van groep 5 en 6. De kinderen krijgen er instructies en dan is het zaak om een zo mooi mogelijk plantje te kwe ken. De plantjes worden in juli beoordeeld en de kinderen kunnen er prijzen mee winnen. De enorme circustent is met twee en een halfduizend zit plaatsen de grootste van Eu ropa. Het Groot Russisch Staatscircus biedt een kleur rijk gevarieerd programma met louter topacts. Niet voor niets behoort dit circus met haar indrukwekkende historie tot de beroemdste circussen ter wereld. De artiesten van het Russisch Staatscircus be horen tot de elite van de Rus sische circusschool, waar ze van jongs af aan hun intensie ve opleiding volgden. De voorstellingstijden woensdag 13 september om 15.00 uur, donderdag 14 sep tember om 20.00 uur, vrijdag 15 september om 20.00 uur, bileumtentoonstelling mocht de Heemkundige Kring van deze collectie gebruik ma ken. Tel. 0113-215715 Deze collectie die prenten, tekeningen, geschriften en documentatie betreffende Zeeland bevat, werd gedu rende lange jaren door de heer A.J. Blok uit Kloetinge verzameld en in 1990 door hem aan de Gemeentelijke Archiefdienst van Goes ge schonken. Het tijdschift Groei Bloei dat maandelijks verschijnt geeft voornamelijk informatie over buitentuinen, kuipplanten, kweekmethoden zoals het ver zamelen van zaden, moestui nen en dergelijke. Kamerplan ten behoren niet tot de be spreken onderwerpen. "Maar De KMTP zelf bestaat al 128 jaar. Oorspronkelijk opgericht als een Vereniging die educa tie en scholing van de be treffende vakken voorstond, maar nu vooral een Vereni ging die actieve tuinliefheb bers samenbrengt en met als bindende factor het maande lijks verschijnend blad Groei Bloei. Maar ook de afdeling Goes en omstreken zit niet stil. Lou Carty: "Onze afdeling telt zo'n 600 leden en valt weer onder het rayon Zee- land-West-Brabant, waarvan de Commissaris van de Ko ningin van Zeeland, de heer van Gelder, voorzitter is. Alle afdelingen hebben weer be sturen en organiseren lokaal activiteiten. En dat maakt het nou juist zo gezellig. Zo doen we niet alleen aan voorlich ting, maar er zijn maandelijk se bijeenkomsten, die altijd weer een ander thema heb ben. Wat dacht je bijvoorbeeld van een lezing in het Zeeuws dia lect over klimplanten, een pompoen doe-avond of een voorlichting over tuinaanleg? Onze Vereniging doet het alle maal." Lou Carty heeft zelf een prachtige tuin en is er da gelijks in te vinden. "Niet al leen om te tuinieren, maar ook om te genieten. Zeker met dit prachtige najaarsweer. Ik probeer mijn tuin zodanig in te richten dat er het hele jaar door weer andere kleuren zijn en dat het een prettige omge ving is voor vogels en kleine diertjes. Zo zie ik in de lente vogels nesten bouwen, jon gen krijgen en hun eerste vlieglessen. Je wordt er inner lijk rustig van." Carty is al meer dan 10 jaar lid en toen hij voor de tweede maal een vacature in het afde lingsblad zag staan voor de functie van penningmeester, besloot hij zijn diensten aan te bieden. En nu is hij dus ook actief voor de speciaal voor het jubileum opgerichte feest commissie. Maar de afdeling doet meer. Er zijn ook cursus sen, die uit meerdere bijeen komsten bestaan en waarin een speciaal onderwerp be licht wordt. Voor dit seizoen staan een bloemschikcursus, een cursus tuinaanleg en een moestuincursus gepland. Een malige bijeenkomsten als workshops en een groenmarkt op het Groen College in Goes behoren ook tot de te activitei ten. Toppers zijn toch wel de excursies die meestal rond ruis Goes 'Partner in wonen' heeft haar bezoektijden verruimd! Op dit moment is de ten toonstelling te zien in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes, waar de oude prenten tot en met 23 september de ruimte zullen sieren. Daarna volgt de tentoonstelling: 2 tot 20 oktober Gemeente huis Reimerswaal te Kruinin- gen, 30 oktober tot 18 no- vember Gemeentehuis Noord-Beveland te Wissen kerke, 25 november tot 16 december Openbare Biblio theek Kapelle, 8 januari tot 27 januari 2001 Gemeente huis Borsele te Heinkens- zand. Behalve in Goes is de ten toonstelling gratis te bezich tigen tijden de openingsuren van het gemeentehuis of de bibliotheek. Een groot deel van de ten toongestelde prenten is af komstig uit de collectie Blok. daarom ook wel leuk voor mensen die een klein tuintje of enkel een balkon hebben, want voor deze categorie staan er leuke tips in. De veer tien rayons en de daaronder vallende lokale afdelingen zijn de actieve basis van de lande lijke vereniging, die jaarlijks enkele grote evenementen or ganiseert zoals het nationaal kampioenschap bloemschik ken. In totaal zijn er 60.000 mensen in Nederland lid en er wordt nu al veel samenge werkt met de Belgische zuster organisatie KTLMA (Koninklij ke Tuin- en Landbouwmaat- schappij van Antwerpen). De afdeling Goes werkt veel sa men met het Groen College: De Heemkundige kring hoopt met deze reizende tentoonstelling een breed publiek te bereiken. Om het publiek actief bij de tentoon stelling te betrekken koppelt de jubileumcommissie een prijsvraag aan de tentoon stelling. Deelnemen aan de prijs vraag kan door op een of meer van de prenten uit de collectie te reageren. Op welke wijze men reageert wordt aan de creativiteit van de deelnemer overgelaten, voorwaarde is dat de inzen ding betrekking heeft op een onderdeel uit de tentoonge stelde collectie. De Heemkundige Kring kijkt uit naar alle inzendingen, van informatieve verhalen over een bepaalde prent, aanvullende foto's, gedich ten, schilderijen tot ansicht kaarten. De inzendingen zullen door de redactie 'de Spuije' be oordeeld worden. De beste inzendingen wor den gepubliceerd in een van de volgende uitgaven van 'de Spuije'. zaterdag 16 september om 15.00 uur en 20.00 uur, zon dag 17 september om 13.00 uur en 16.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in Goes bij: VVV/ANWB, Sta tionsplein 3; Tabakszaak Krij ger, Kreukelmarkt 1a; Sigaren magazijn Sima, Wijngaard straat 48. Kamperland: De Grandbazar, Veerweg 14. Yer- seke: VVV, Kerkplein 1. Mid delburg: VVV ANWB, Nieuwe Burg 40. Wissenkerke: VVV Noord-Beveland, Voorstraat 37. De circuskassa is geopend vanaf woensdag 13 septem ber 10.00 uur. Voor inlichtin gen en reserveringen: circus telefoon 0900 - 11 22 333. e ■B t c a 9 e 9 s *3 J 5 2 6 S ■c i el Z Op initiatief van de commissie Manhuistuinconcerten s 0 3 pas- Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Aan de Grote Markt in Goes is damesmodehuis Delscher onlangs opnieuw geopend. De winkel was twaalf jaar lang gevestigd in de Langevorststraat in Goes, maar door ruimtegebrek gedwongen, besloten Marieke en Ad Deïst om uit te kijken naar een ander pand. Hun oog viel op het voormalige ABN-gebouw, dat niet alleen meer ruimte biedt, maar ook meer uitstraling heeft. pag. (01 13) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Aflevering 49/50 Zomer 2000 De Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft onder de noemer 'erfgoed, al goed' een prijsvraag uitgeschreven. Inzet van de prijsvraag is het vinden van cultuurhistorisch en aardkundig waardevolle elementen in het Zeeuwse landschap die de moeite waard zijn om te worden opgeknapt. De drie beste ideeën worden beloond met vijf duizend gulden, uiteraard te besteden aan de realisatie van het idee. f I

Bevelander | 2000 | | pagina 1