Voor echte bes deze week Merklap krijgt vorm ft ft Nieuwe visie Beach volley Ter Valcke in Yerseke de Beveland Kort halen betalen Het wordt steeds leuker bij Jan Zoete druiven kllobak Ook goedkoper tanken! Corned beef 100 gram Streeknieuws Beveland ■B L Ham/kaas croissants Optiek £wo en diesel altijd minimaal 10 cent noodkoperdan - 'an*lelijke prijs! Kipkoteletten "mals en snel klaar heel kilo -5iq Jonge stolpkaas komijn heelpondstuk 4 4 4 4 yy 1 B 4 o wianuuiitj 12.90 f 1.98 MEDISCHE IzIENST MMHM door Ellen de Dreu in onze vleeswarenafd. ff kip aanbieding G G G ELDERS «■centrum a G G Beveland Van dag tot dag Jubileumdag ELDERS ELDERS Liet mag dan allemaal alweer tien jaar gele iden zijn, Adrie Quaak weet het nog precies. Muziekvereniging EMM uit Kruiningen had een jubileum te vieren. Het leek het bestuur leuk om nou eens uit te beelden hoe de vereniging ontstaan was. En dus kwam iedereen in dracht. „Omdat er van de meeste kleding niet veel klopte, hebben we na die dag Ons Boeregoed opgericht", verhaalt de oud-schoolmeester uit Kruiningen. Inmiddels heeft de Zeeuwse streek- dracht-vereniging zélf een jubileum te vieren. Doel van de vereniging was en is nog altijd: het behouden van kennis over drachten die ooit in Zeeland werden gedragen. /anaf deze week worden de handwerken V voor 'Door ons gedaen', de grootste mer klap ter wereld, ingeleverd om aan elkaar te worden gemaakt. Hoewel het uiteindelijke for maat van de merklap nog niet bekend is, lijkt het erop dat 'Door ons gedaen' ongeveer 139 meter lang gaat worden. Naast 259 persoonlij ke borduursels van deelnemende Zeeuwen, maken nog 19 andere borduursels deel uit van de merklap: de zeventien wapens van de Zeeuwse gemeenten, het wapen van de pro vincie Zeeland en een borduurlap met de kaart van Zeeland en een verantwoordingstekst. Abrupt in onze groente fruitafd.) onze vers vleesafdeling) Heerlijke verse worst heel kilo /erpleeghuis Ter Valcke in Goes heeft V een nieuwe visie op de toekomst ont wikkeld. Kleinschalig wonen, het werken met kleine groepen bewoners, zelf koken of andere huishoudelijke klusjes doen en betrokkenheid van bewoners vormen de kernpunten. (bij onze warme bakker Bunt) Hier vindt uons: De Bussel Beukenhof 1, Goes ELDERS JANBRUUNS Mrnicrut Hiekict Clubhuis Tijdens de Mosseldag die zaterdag 19 au gustus gehouden wordt in Yerseke houdt Volleyballvereniging Reimerswaal een beach volleybaltoernooi. Er wordt ge speeld in de klassen 'recreatief' en 'compe titie'. Het toernooi begint om 9.30 uur. Overigens is meer informatie over het roemrijke mosselfeest verderop in deze krant te vinden. in onze kaasafdeling DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG DINSDAG F Woensdag 16 augustus 2000 DE BEVELANDER 9 (advertentie) eeuw. Goes, (advertentie) I Kwadendam- CENTRUM GOES WEST --r- i Extr RICHTING ZIERIKZEE ROTTERDAM 5 Meerkoet openlucht- Ellewoutsdijk, Oase Neel- Na 21 augustus worden alle 278 delen van de merklap 'Door ons gedaen' zorgvuldig aan elkaar gezet. Een precies en tijdrovend werk, want de bloemenranden aan de bo- Op de Componistenbuurt, een afdeling voor dementeren de ouderen, wordt inhoud gegeven aan het kleinschalig wonen. Samen koken was daar niet mogelijk, omdat de keuken daar niet voor uitgerust was. De verzorgenden vonden echter een sponsors die wel een handje wilde helpen: de firma Plieger uit Goes. De keuken blijkt inmid dels een groot succes. Het tienjarig bestaan wordt zaterdag 2 september ge vierd. Kruiningen, het dorp waar de vereniging ooit op gericht werd, staat dan een hele dag lang in het teken van klederdrachten. Er is een braderie, rondritten, een ex positie over tien jaar Ons Boeregoed, boogschutters la ten zien hoe zij schieten op de liggende en staande wip, er zijn oldtimers en er wordt Stap je binnen bij je opticien... MET volop PARKEER GELEGENHEID RONDOM HET WINKEL CENTRUM voor 19 en 20 augustus 2000 Vanaf het moment dat de bor- duurpakketten zijn uitgereikt is er overal in Zeeland met veel inzet en plezier aan 'Door ons gedaen' gewerkt. Tijdens de eerdere bijeenkomsten in de regio waren de eerste re sultaten van het borduren al te zien. Met de gekozen motie ven en voorstellingen leek zich een heel bijzonder beeld van Zeeland te vormen. De borduursters en borduurders kozen voor hun compositie bekende en onbekende motie ven. Ze zochten en vonden beelden die de eigen omge ving of het eigen leven typeer den. In de loop van deze week zal blijken of dit bijzondere beeld van Zeeland inderdaad wordt gerealiseerd. Vereniging Ons Boeregoed Het zo plotseling verdwijnen van de streekdrachten had grote gevolgen. Adrie Quaak: „Normaal gesproken zie je dat kleding langzaam vervan gen wordt door modernere. Dat er accessoires verande ren, en dan motieven of stof fen. Maar in Zeeland is die Apotheek De Thorbeckelaan 0113-228228. Openingstijden voor dringende gevallen: op zaterdag van 08.30- 19.00 uur; op zondag van 10.00- 11.30 uur en van 16.00-18.00 uur. Inmiddels is Ons Boeregoed uitgegroeid tot een vereni ging die zich met meerdere takken van de Zeeuwse folk lore bezighoudt. Zo is er een zangkoor, een toneelclub, een presentatiegroep, een dans groep en een kledingcommis- sie die ervoor zorgt dat alle leden ordentelijk zijn aange kleed. Een dialect- en ge- schiedenisgroep houdt zich, voornamelijk achter de scher men, bezig met het vastleg gen van oude verhalen en Uitdrukkingen. Jarenlang zetelde Ons Boe rengoed op een zoldertje in Kruiningen. Daar is nu ook een einde aan gekomen. Mid den in het Zuid-Bevelandse dorp is een oude brandweer kazerne flink gerenoveerd tot oude boerenschuur en omge doopt tot clubhuis. De ver schillende groepen die on derdeel uitmaken van Ons Boeregoed kunnen er oefe nen en verder is het de be doeling om er groepen uit te nodigen om iets uit te leggen over Zeeuwse drachten. ring gestoken. Uit heel Ne derland komen folkloristische verenigingen die hun eigen streekdrachten presenteren en als feestelijke afsluiting is er een groot boerenbal. Leij- da Meulenberg: „Verder hou den we een boeldag. Dat is een oud Zeeuws gebruik waardoor de boeren aan hun spullen kwamen. Als een VOF EIJSERMANS OPTIEK BRILLEN, CONTACTLENZEN OPTOMETRIE Lange Vorststraat 57, Goes, tel. 0113-230214 gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande en 's-Heerenhoek: De praktijk van de artsen de Graaf, Peene, Korstanje, Kronen berg en Zwartelé wordt waarge nomen door: dr. H.H.M. Zwar telé, Werrilaan 43, 's-Heeren- hoek, tel. 0113-351280. Noord-Beveland: De praktijk van dr. J.A. Kersse- boom, dr B.J.H. Hasken, dr. G.P.J.M. van Delft en H. v.d. Veen wordt waargenomen door: dr. G.P.J.M. van Delft, Havelaar- straat 28, Colijnsplaat, tel. 0113- 695304 en dr. B.J.H. Hasken, K. Nieuwstraat 4, Kamperland, tel. 0113-371338. Spreekuur voor dringende geval len: van 11.00-11.30 uur. TANDARTSEN: Spreekuren zaterdag- en zondag morgen van 10.00-11.00 uur. dr. W.J. Duininck, Dorpsstraat 93a, Krabbendijke, tel. 06-53 25 71 31. Tandartsen in de Pijlers uitslui tend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Smit en de Wit, Tel. 0113-220034. APOTHEEK: Goese Polder, 1, Goes, tel. burgers' gekleed te gaan. Ge woon omdat het aanschaffen van nieuwe sieraden en kle ding simpelweg te duur was". De enkeling die zich in Zeeland nog dagelijks hult in traditionele dracht, is meest al van het vrouwelijk ge slacht. Ook dat heeft een re den: „De mannendracht ver dween als eerste. Dat heeft te maken met de invoering van de militaire dienst. Wan neer de jonge mannen een maal een paar jaar in gewo ne kleding hadden gelopen, grepen ze daarna eigenlijk niet meer terug naar de boe renkleding. En voor sommige mannen was het ook gewoon niet handig om zich in boe- renkledij te hullen". Adrie Quaak weet dat ook. Zijn grootvader ging 'op zijn bur gers' omdat hij zijn zakelijke contacten niet voor het hoofd wilde stoten. „Hij zat in de oesters en had veel te maken met mensen van buiten Zee land. Om te voorkomen dat die hem als een boerenpum mel zouden beschouwen, verruilde hij zijn boerenpak voor modernere kleding". ven- en onderzijde moeten één ononderbroken geheel vormen. Over de hele lengte van 'Door ons gedaen' wordt aan de achterzijde een doek bevestigd. Ook worden voor zieningen aangebracht om het kunstwerk te kunnen expose ren. De begeleidsters van 'Door ons gedaen', Mia El mont en Eef de Jonge, schat ten dat met dit werk zo'n twee maanden zijn gemoeid. 'Door ons gedaen' wordt aan het eind van dit jaar officieel gepresenteerd en aangebo den aan het provinciaal be stuur in de persoon van gede puteerde Gert de Kok, lid van het comité van aanbeveling van 'Door ons gedaen'. Maar liefst 259 Zeeuwen borduren de grootste merklap ter we reld. Daarmee wordt de mer klap naar schatting zo'n 139 meter lang, waarmee de mer klap van Bayeux - zeventig meter lang - op één meter na wordt verdubbeld. enkel, dubbel en gemengd. Er hebben zich al 170 liefhebbers voor het toernooi aangemeld. Togo - Ter voorbereiding op de veldcompetitie (die 2 september weer begint) zijn er voor de To- go-teams de volgende oefen wedstrijden gepland: donderdag 17 augustus Togo 1 - All Ready 1, zaterdag 19 augustus Tjoba B1 - Togo A1 (10.30 uur) en Scheldevogels A - Togo A2 (12.30 uur). Maandag 21 augus tus speelt Togo 3 tegen KVK 2 (19.30 uur), dinsdag 22 augus tus speelt KVK 4 tegen Togo 4 (19.30 uur). Tovaal - De Goese rugbyclub Tovaal begint vrijdag 18 augus tus met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen. Om 19 uur wordt een wedstrijd gespeeld tegen het Amerikaanse team Eastside Banshees op sportpark Het Schenge in Goes. Het is voor het eerst dat een team van Tovaal tegen een USA-team aantreedt. «Ss» Alleen geldig in ons filiaal Goes, Beukenhof 1. van maandag 14 augustus t/m zaterdag 19 augustus 2000 - VERLOSKUNDIGEN Gemeente Goes. Van vrijdag 20.00 uur tot en met zondag 20.00 uur: Mieke van Veen en Anja de Putter, tel. 0113-232698. Bij geen gehoor of langdurig in gesprek de alarmcentrale Vlissin- gen bellen: 0118-414444. DIERENARTSEN: Voor grote en kleine huisdieren Goes, 's-Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke e.o. De praktijk van dr A. Mosselman, dr B.J. Boer en dr W. Verboom wordt waargenomen door: dr. A. Mosselman, Hogenakker 8, Kruiningen, tel. 0113-381233. Goes, Heinkenszand, Noord-Beveland: Praktijk van de dierenartsen M.P.C. Karelse, H.J. van Dijk en P. Stokman wordt waargenomen door: dr. P. Stokman, 's-Graven- polderseweg 39, Goes, tel. 0113-213419 Praktijk voor gezelschapsdieren Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113-572756. Zaterdag spreek uur 9.30 - 10.00 uur. Dierenart sen L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets afwisselend week enddienst. oorlog verdween de dracht voor de meeste Zeeuwen echter volledig. Johan de Dreu: „Veel mensen verloren tijdens de inundatie al hun spullen. Ook het boerengoed verdween in het water en voor velen was dat de aanlei ding om voortaan 'op zijn HUIS ARTSEN: Goes en Kloetinge: De praktijk van dr. Huysman, dr. Posthumus, dr. Joosse, dr. Sla ger, dr. van Straalen, dr. v.d. Werff wordt waargenomen door: dr. J.A. v.d. Werff, Van Dussel- dorpstraat 3, Goes, tel. 0113- 227451. De praktijken van de huisartsen Kooiman, Oortman, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen worden waargenomen van vrijdag 17.00 uur tot zaterdag 19 uur doordr. M.J. Kooiman, Van Hoogendorplaan 6, Goes, tel. 0113-214450. Van zaterdag 19 uur tot zondag 19.00 uur door: dr. J.J.H.G. Schmeitz, Stations park 33, Goes, tel. 0113- 216405. Spreekuur voor spoedgevallen van 10.00 tot 10.30 uur en van 17.00 tot 17.30 uur. Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke, Nieuwdorp, Wolphaartsdijk: Van vrijdag 17.30 uur tot maan dag 08.00 uur. Boodschappen zo mogelijk tussen 09.00 en 10.00 uur. De praktijk van de artsen Harten, Van Driel, Aarnoutse en Binnen kamp wordt waargenomen door: dr. D.P. van Driel, Vermetstraat 23, 's-Heer Arendskerke, tel. 0113-561202, spoednr. 0113 - 561919. Heinkenszand en omgeving: Praktijk van dr J.A. Fortrie/C.T. Miermans. Van vrijdag 17.30 uur tot maandag 08.30 uur: dr. C.T Miermans, Clara's Pad 38, Hein kenszand, tel. 0113-561677. Hansweert, Schore en Yerseke: Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 22.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk vóór 10.00 uur. huisarts te Yerseke, tel. 0113-573520. Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen: Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 22.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk vóór 10.00 uur. dr. J.W. Kuyl, Vinke- nissestraat 2, Rilland-Bath, tel. 0113-551343. Kapelle en Wemeldinge: De praktijk van de artsen de Jong, Eckhardt, Riemeijer en Bakx wordt waargenomen door: dr. J. Eckhardt, Koningin Emma- straat 16, Wemeldinge, tel. 0113-621438. Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 23.00 uur. Spreekuur voor drin- heeft meer dan vijfhonderd leden en is daarmee niet al leen de grootste folkloristi sche vereniging van Zeeland, maar ook één van de groot ste van Nederland. De leden komen uit alle windstreken en dragen het traditionele Zeeuwse verleden een warm hart toe. Voorzitter en belangrijk 'trek ker van de kar' van de vereni ging is Adri Quaak, al vanaf het allereerste begin betrok ken bij Ons Boeregoed. Na een paar maanden kwam ook Johan de Dreu, tegenwoor dig de hoofdpresentator van de vereniging, de groep ver sterken. Leijda Meulenberg, net als de twee heren be stuurslid, verzorgt sinds en kele jaren de publiciteit van Ons Boeregoed. Een gesprek met het drietal in het gloed- jenieuwe clubhuis dat dit jaar geopend wordt in Kruinin gen. In Zeeland werd tot na de Tweede voornamelijk WINKELCENTRUM „DE BUSSEL, BEUKENHOF 1 Adrie Quaak, Leijda Meulenberg en Johan de Dreu dragen respectievelijk een Bevelands prote stants boerenkostuum zoals dat vlak voor de oorlog gedragen werd, een daagse Walcherse dracht en een kleurige Zuid-Bevelandse mannendracht uit de tweede helft van de negentiende foto Anton Dingemanse boer er mee ophield, omdat 'ie geen zonen had of omdat de zaken niet goed gingen, werd zo'n dag gehouden om zijn spullen te verkopen. Zo kon je levende have, maar ook tafels of horloges kopen tijdens zo'n dag. De verkoop gebeurde per opbod". Deze dag begint om 10 uur op de Markt in Kruiningen. Tien jaar perfect in dracht gehuld overstap juist heel abrupt ge gaan. En toen er, vijftig jaar na dato, ineens wèl meer aandacht voor de drachten ontstond, bleek dat er weinig tot niets opgeschreven was. Daarom leggen wij alles vast: nu kan het nog, over tien jaar is er bijna niemand meer over die nog kan vertellen hoe een beuk of broekstuk- ken gedragen dienen te wor den". Dat werd tijdens het jubi leumfeest van de Kruiningse muziekvereniging pijnlijk dui delijk. „Mensen kwamen alle maal in dracht, maar van de kleding klopte niet veel. Ver schillende kledingstukken uit diverse delen van Zeeland werden gecombineerd in één kostuum, de verkeerde ac cessoires werden gedragen en ons werd eens te meer duidelijk dat we niet veel tijd meer hadden om bepaalde zaken te bewaren", vertelt Adrie Quaak. Rommelmarkt - SV Orion houdt zaterdag 26 augustus een rommelmarkt op het plein voor de Rabobank in Heinkenszand. Tussen 9 en 12.30 uur worden tweedehands spullen (om 9.15 uur per opbod) Verkocht. Tegelij kertijd worden nieuwe leden voor de handbalvereniging ge worven. Viswedstrijd - Hengelsport- vereniging Het Lege Net uit 's-Gravepolder houdt zaterdag 26 augustus een open viswed strijd. Vanaf 11.30 uur krijgen deelnemers twee uur de tijd om te vissen bij de breker tussen 's- Gravepolder en Kapelle. Inschrij ven kan bij cafetaria De Smidse (vanaf 9.30 uur). Daar is ook de prijsuitreiking. Tennistoernooi - In Hein kenszand wordt van 21 tot en met 27 augustus het TOTAL-TE- BO tennistoernooi gehouden. Het gaat om een open KNLTB toernooi in de categorieën C2, D1 en D2 voor dames en heren Romig en vol van smaak Wereldoorlog klederdracht gedragen. Zo ontstond het traditionele beeld van Zeeuws Meisje, dat vooral bij buitenlandse toeristen nog altijd levend wordt gehou den. Na de Tweede Wereld- Ter Valcke Goes, bingo, 14 u. Haven 't Luitje Zierikzee, ge combineerde vaar- en wandel tocht vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans, 11 u. Wijkinfo- winkel Goes-Oost, spreekuur vragen rondom de uitvaart in Goes, 10-12 u. Akkerbouwer Vermuë 's-Heer Arendskerke, demonstratie zaaiuien, 10 u. Grote Mark en Koepoortge- bied Goes, laatste dag van de kermis, vanaf 13 u. Sportcomplex me, Liggende wipschieting 's-Landswelvaren, 19.30 u. Ingang Hertenkamp Kastanje- straat Goes, trimgroep, 8.20 u. Grote Markt Goes, snuffel- markt, 10 u. Zwaakse Dijk 5 Kwadendamme, wandelexcur- sie door het gebied Zwaakse Weel, 10 u. Wesselopark Kloetinge, oefentoernooi voor D-pupillen, 10 u. Balletstu dio Thorbeckelaan Goes, bal- letinstuif voor kinderen van 4 t/m 6 jaar, 10.30 u„ voor kin deren van 7 jaar en ouder om 11.30 u. Oude Rijksweg 116 's-Heer Arendskerke, rommel markt, 9 u. Yerseke, Mossel dag met onder andere een kunstmarkt, muziek, demon straties en diverse kinderacti- viteiten, 10 u. Astrologisch Studie Centrum 'Inzicht' Goes, open huis, 15 u. Ellewouts- dijk, Watersportfeesten met onder andere rondvaart, pa- lingroken, stokvisknuppelen en watersportbal, 14 u. Fuchsiatuin Wemeldinge, lus trumweekend 'Van borstrok tot poëzie', 11 u. Veerse Meer bij Wolphaartsdijk, dienst, 10 u. Watersportfeesten met onder andere boogschieten, rond vaart en kinderactiviteiten, 14 u. Fuchsiatuin Wemeldinge, lustrumweekend 'Van borst rok tot poëzie', 12 u. Stichting Inloophuis Oase Goes, schilderen en tekenen voor beginners en gevorder den, 13.15 u. Neeltje Jans, natuurwandeling over het ei land Neeltje Jans, 19 u WOENSDAG" Stichting Inloophuis Goes, fietstocht, 19 u. tje Jans, natuurwandeling over het eiland Neeltje Jans, 14 u.

Bevelander | 2000 | | pagina 9