Gevraagd: ondergoed en emotionele foto’s van Goes breedUIT Finale uitverkoop ■I Museum zoekt merklappen Met de boswachter op pad iG Tolplein Westerscheldetunnel in aanbouw IM Rondje door *t mosseldorp ZOMER IN ZEELAND t/m za 29 juli Zaken Zij 1-uur fotoservice Ik ben Fabia. I k I JAARGANG 51 - NUMMER 29 Skoda. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Marja Minnaert $5 Alledaags LU VAKANTIE BIJ LAGE NOORD-BEVELAND zie pagina 17, 18 en 19 M LU CO UNITED COLORS OF BENETTON. 9 7 20 23 NIEUWE COLLECTIES KINDERKLEDING HERFST-WINTER 2000 J2000 %/erseke staat al jarenlang bekend als het eni- I ge echte mosseldorp van Nederland, zo niet van heel Europa. Niet voor niets komen er jaar lijks tienduizenden toeristen naar Yerseke. Op de eerste plaats natuurlijk om de fameuze Zeeuwse mosselen en oesters te proeven, maar ook om te zien hoe de verwerking van de schaal- en schelpdieren plaatsvindt. enieten van de zomer in de natuur, dat kan op Noord- en Zuid-Beveland overal. Maar wie eens onder professionele begeleiding een hap frisse lucht wil ademen, kan meegaan op één van de excursies van Staatsbosbeheer. /"^alerie van den Berge is gevestigd in het v3pand van de Kunstuitleen en het Gemeente archief aan de Wijngaardstraat in Goes. Regel matig zijn er tentoonstellingen te zien waarin jonge kunstenaars de kans krijgen om hun werk te presenteren. Deze zomer gaat er iets volledig anders gebeuren: de medewerking van de mensen in Goes en omgeving wordt ge vraagd, waardoor ieders bijdrage een deel wordt van twee bijzondere projecten, getiteld 'De plek in Goes' en 'Zeeuws ondergoed'. FOTO VERSCHOORE In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Iwordt volgend jaar een tentoonstelling over merklappen gehouden. In een grote tent in Borssele is vorige week donderdag de starthande- I ling verricht voor de aanleg van het tolplein voor de Westerscheldetun- nel. Het tolplein wordt - behalve als locatie voor de tolinning - ook inge richt als serviceplaats. Billenjurk VVOENSOT^, BEW. EX.J/S iPELB^S^ M e bev o/nU», /ontwikkelen /x en afdrukken Ti Mr dr* iSWfc' De nieuwe r klasse van Ik ben te zien en te berijden bij: EUROCAR COES B.V. (advertentie) foto Anton Dingemanse Op deze luchtfoto zijn de contouren van wegen en tolplein al goed te zien. Ook is het caisson te www.fotoverschoore.nl (advertentie) (advertentie) (advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes v a Na jaren van voorbereiding is begin juli begonnen om van het Lampsinshuiscomplex aan de Nieuwendijk in Vlissingen een nieuw maritiem museum te maken. Het monumentale Lampsinshuis wordt gerestaureerd evenals de voormalige VVV-panden. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Zesenzestig kindervoetjes sieren straks de muziektent in hartje Kattendijke. Daarmee is het Millennium-Drieluik dat de inwoners maakten, bijna gereed. Bij Cine City worden tijdens de zomervakantie elke zaterdagnacht voorpremières vertoond. Aanstaande zaterdag is om 23.45 uur de nieuwe film Me, Myself Irene te zien. In de Watertoren in Oost-Souburg en expositieruimte W#AK en de galeries in de voormalige Willem lll-kazerne in Vlissingen worden kunstwerken getoond waarin de mens centraal staat. De Noord-Bevelandse plaats Wissenkerke onderstreept haar band met de landbouw zaterdag 22 juli tijdens de Zeeuwse Folkloredagen. zien dat deze zomer nog in het water gelaten zal worden en daar de inrit van de tunnel zal zijn. foto Anton Dingemanse Zo zijn er bijvoorbeeld in au gustus elke woensdagmiddag vaartochten naar De Haring- Bij het eerste project 'de plek in Goes', mag iedereen die in woner is van de gemeente Goes (dus ook de dorpen die daarbij horen), een foto of dia inleveren van een plek in de stad, waarmee zij een emotio nele band hebben, negatief of dergoed lijn: Undressed. In de galerie zal zij een presentatie- stand installeren, die al op verschillende beurzen in bin nen- en buitenland erg suc cesvol is geweest. In Yerseke zijn de sporen van oester- en mosselkweek overal te zien. foto Anton Dingemanse GOES Lange Kerkstraat 44 (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag pag- pag. pag. GDE5 ZIER1KZEE an in een mosselbedrijf. De ex cursies duren ongeveer an derhalf uur en beginnen steeds om 14 uur bij het VVV- kantoor aan het Kerkplein. Er zijn rondleidingen op vrijdag 21 juli, vrijdag 28 juli, dinsdag 1 augustus, donderdag 3 au gustus, vrijdag 11 augustus, dinsdag 15 augustus, vrijdag 18 augustus, vrijdag 25 au gustus en vrijdag 1 septem ber. vreter. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden is de Haringvreter geen gulzige visliefhebber, maar een na tuurgebied van Staatsbosbe heer in het Veerse Meer. Een natuurgids neemt belang stellenden mee voor een rondvaart en een wandeling op en om het eiland. De start voor deze excursie is steeds om 14 uur bij de Campveerse Toren, waar ook kaarten te koop zijn. Op de maandagen 7 en 14 au gustus zijn er rondleidingen door De Schotsman. Wanneer de dag ten einde is en de avond over De Schotsman valt, is er daar nog van alles te beleven. Tom van den Berge, eigenaar van de galerie, verduidelijkt de projecten: „Het is al een aantal jaren een trend om kunst uit de galerie of muse um te halen en dichter bij de mensen te brengen. Het is drempelverlagend en motive rend voor de kunstenaar die uit zijn atelier komt. beide Bevelanden vertelt, is vooral geïnteresseerd in ou dere merklappen maar wil ook nieuwere lappen lenen voor de tentoonstelling, zo laat Koen van Rooijen, beheerder textiel in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, we ten. Wie besluit zijn of haar merklap te schenken aan het museum, kan er vanuit gaan dat het stukje stof voor toe komstige generaties wordt be waard. Het wordt dan grondig opgeknapt en geconserveerd. Het museum beschikt name lijk al vanaf 1997 over een groep enthousiaste vrijwilli gers die alle merklappen van het museum 'volgens de rege len der kunst' schoonmaken, opnaaien en inlijsten. J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 Jaarlijks worden een kleine tienduizend dagjesmensen en toeristen door professionele gidsen van het VVV rondge leid. Ook dit jaar biedt het VVV Yerseke in juli en augus tus de mogelijkheid om met een ervaren gids ingewijd te worden in de geheimen van de oester- en mosselcultuur. Behalve een bezoek aan de oesterputten en de havens wordt ook een kijkje genomen Voor het project 'Zeeuws on dergoed' kan ingeleverd wor den na 14 augustus in Galerie van den Berge aan de Wijn gaardstraat. Tussen 17 en 23 september kunnen deelne mers zelf hun ondergoed een leuke plaats geven in de gale rie en de tentoonstelling is van 23 september tot en met 7 oktober. Een gids van Staatsbosbeheer wijst op struinende grazers, kwetterende vogels en kwa kende kikkers. De schat aan flora en fauna in het gebied heeft al menig deelnemer overdonderd. Start van de excursies is om 19 uur bij de noordelijke par keerplaats aan de Schotsman weg. De rondleiding duurt on geveer twee uur. Het hoofdbestanddeel van deze tentoonstelling is de rei zende expositie 'Door Mijn Gedaen', maar daarnaast toont het Goese museum ook merklappen uit de eigen col lectie. En is er het vermoeden dat er in menig Bevelandse linnenkast nog wel eens hele mooie oude en nieuwe mer klappen zouden kunnen lig gen. Ook die zouden een plaatsje kunnen krijgen in de tentoonstelling van 8 januari tot en met 8 maart 2001. Een merklap is een lap die vroeger elk meisje moest borduren, voorzien van letters en tekens om zo te oefenen voor het merken van het linnengoed voor de uitzet. Het museum, dat de geschiedenis van de ficeren, d.w.z. het benoemen als alledaags of bijzonder of misschien nog iets anders", verduidelijkt Van den Berge. „Ook hierbij maken we ons af hankelijk van de individuele participant. Het leuke van dit soort projecten is dat de kun stenaar geen kunst maakt voor geïnteresseerden, want die vinden de galerie toch wel, maar dat gewone dingen opeens heel bijzonder blijken te zijn. Dit geldt zowel voor de hoef je alleen maar af te wachten of er mensen komen kijken. Bij deze tentoonstelling is het omgekeerde het geval". Ook komen er foto's en video projecties. Aan iedereen die interesse heeft, wordt ge vraagd ondergoed in bruik leen te geven. „We gaan dit aan waslijnen en lingeriehan gers hangen en mensen mo- Bij de tweede tentoonstelling wordt wederom de medewer king van het publiek ge vraagd. Vormgeefster Marlies Dekkers, ontwerpster van de blote billenjurk die Sylvia Mil- lecam zo uitdagend droeg, Het is voor het eerst in Neder land dat in een openbare weg door een naamloze vennoot schap een tolplein wordt aan gelegd. Daarvoor was zelfs een speciale wet nodig, waar in gelijk geregeld is dat de NV Westerscheldetunnel de tun- •nel gedurende dertig jaar mag blijven exploiteren. Met de ge meente Borsele is nauw over leg gevoerd over het concept van het plein. De starthande- ling werd dan ook verricht door J. Huisman, hoofd ruim telijke ordening en milieu van de gemeente. Hij werd daarbij geassisteerd door J.C. van Houte, senior beleidsmede werker van de NV Wester scheldetunnel. Het tolplein krijgt per rijrichting zes stro ken waarin betaald kan wor den. Dat kan met contant geld, credit cards of een abon nementskaart waarmee op af stand snel elektronisch kan worden betaald. De service functie die het tolplein verder krijgt omvat een benzinesta tion met horecagelegenheid, een carpoolplaats en een bus station met fietsenstalling. De aanbesteding voor benzine- en horeca activiteiten vinden nog dit jaar plaats. De omge ving van het dorpje Borssele wordt gekenmerkt door rechte wegen en vierkante percelen. Het tolplein wordt dan ook op gezet zoals de boomgaarden in de omgeving: een vierkante windsingel van populieren zal straks het tolplein omsluiten. Op het plein zelf worden bloe- sembomen geplant. Vaak worden kunstenaars hierdoor een soort reizende nomaden, die ter plaatse en rekening houdend met cultu rele gewoonten projecten tot stand brengen. Ook subsi- dieverstrekkers willen dat graag. Een voorbeeld was bijvoorbeeld het project 'De Vesten Verlicht', dat afgelo pen zomer werd gehouden en waarin bij mensen thuis iets gedaan werd in de vorm van toneel e.d. Bezoekers en kunstenaars kwamen bijeen in een willekeurige huiska mer". (advertentie) Klokstraat 7 0113-216159 ETTEN-LEUR VLISSINGEN MIDDELBURG TERNEUZEN HULST Ron de Reus, directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland, vindt dat er in Zeeland te lang is blindgevaren op zon, zee en strand. Hij pleit voor het uitdragen van de Zeeuwse identiteit. Zeeland als toeristisch product. Tom van den Berge: „Het is een trend om kunst uit het museum en dichter bij de mensen te brengen". heeft een eigen kleding en on 'gen zelf hun ondergoed kwali- GRATIS VLIEGER positief. Bijvoorbeeld de plek waar een huwelijksaanzoek werd gedaan, iemand zijn kind leerde fietsen, maar bij voorbeeld ook de plek waar iets ergs gebeurde, een onge luk of zoiets. Samen met een korte omschrijving op papier (het liefste op maximaal een A4) van de band die men heeft met de bewuste plek, kan dit ingeleverd of ver stuurd worden naar Organisa tie Zomertentoonstelling Goes, Oude Rijksweg 4, 4472 AG 's Heer Hendrikskinderen. Dit voor 1 augustus. Tom van den Berge: „Na die datum gaat kunstenaar Hans Wildschut naar dezelfde plek ken en fotografeert ze op nieuw vanuit zijn visie. Hij is iemand die graag beelden manipuleert met licht en scha duw. Van alles wordt een dia gemaakt en geprojecteerd op de wand. Zo worden alledaag se plekken plotsklaps iets bij zonders". De tentoonstelling is van 26 augustus tot en met 16 sep tember en wordt geopend door wethouder Linssen. „En kele mensen, waaronder hem, heb ik gevraagd om iets in te leveren", vertelt Van den Ber ge, „maar verder is het af wachten en dat maakt het nu juist zo spannend. Normaal heb je alles zelf in de hand en nus Goes 'Partner in wonen' heeft haar bezoektijden verruimd! Nu van maandag t/m donderdag ook tussen de middag en tot 18.00 uur geopend! Op vrijdag na 12.00 uur gesloten STel.: 0113-23 16 74 De tentoonstelling zoals die in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland te zien zal zijn is gebaseerd op het boekje 'Door Mijn Gedaen' van E. de Jonge-Everaert. In dat razend populaire boekje - dat enkele weken na verschijning al toe was aan een tweede druk - wordt in sfeerbeelden, foto's en scènes een uiterst boeiend overzicht gegeven van de ge schiedenis van de merk- en stoplap. De Zeeuwse meisjes en vrouwen die ze maakten nemen een belangrijke plaats in. Ook is er speciale aandacht voor de motieven op de mer klappen, waarbij sommige motieven zelfs typisch Zeeuws te noemen zijn. Wie een merklap heeft liggen en deze (permanent of tijdelijk) wil afstaan aan het museum kan contact opnemen met Koen van Rooijen: 0113 - 228 883. te fotograferen plekken in Goes als voor het onder goed".

Bevelander | 2000 | | pagina 1