Derde Kunst- en Natuurroute in Wemeldinge I breed Uil Ouderwetse’ braderie Heinkenszand ZOMER KOOPJES MARKT i Mooie Bevelandse tuinen te kijk uitverkoop 10 XRkjot r 50% korting ■ii axsc Korenhalm in de steigers STEÜTEL iSJ SöMKIBKlllKI DONDERDAG 29 JUNI 1-uur fotoservice -A- Puzzel mee met De Bevelander en win twee vrijkaartjes voor een film naar keuze! JAARGANG 51 - NUMMER 26 WOENSDAG 28 JUNI 2000 BEW. EX. door Hans Kops - ARBEIDSi Bureau ONDERNEMERS ORGANISATIE GOES FOTO VERSCHOORE Blader snel door naar pagina 15 Goes Lange Kerkstraat 44^ garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant garandeert werk!! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant OP DE GROTE MARKT IN GOES VAN 8.00 TOT 16.00 UUR 7/21 13 15 rThe very special sales of Benetton! ^op de gehele collectie r* KT'TT «TAX-.- F^e Heinkenszandse braderie mag inmiddels Uwel een begrip genoemd worden in de Zak van Zuid-Beveland. Zaterdag 8 juli wordt de Dorpsstraat weer omgetoverd tot winkelpara- dijs, met vele kraampjes en spectaculaire aan biedingen. Henk Bisschop weet waar hij over praat als hij vertelt over het succes van de Kunst- en Natuurroute in Wemeldinge. Zelf is hij ook kunstschilder. „Je kunt het lopend af. De men sen krijgen informatie, tekst en uitleg over de diverse kunstuitingen en dat leidt weer tot leu ke gesprekken, niet elitair, maar voor ieder een". T;T -T..T Veelomvattend Literatuur HBL/QTy, F^e 's Gravenpolderse molen 'De Korenhalm' Ustaat sinds vorige week in de steigers. Mo lenmaker Poland zal de wieken en roeden van de nog regelmatig gebruikte molen vervangen, steken en ophekken. De kap wordt grondig ge restaureerd en het hele gebouw krijgt een fikse schilderbeurt. lijstje lefhebbers van mooie tuinen kunnen aan- Lstaand weekend (1 en 2 juli) nog hun hart ophalen op de Bevelanden. In zowel Noord- als Zuid-Beveland worden dan de laatste Open Tuindagen van dt jaar gehouden. De deelne mende tuineigenaren hebben extra hun best gedaan om hun tuin tip-top in orde te krijgen. h - -qT -'Mi® T i ■- JiSS Mak P’' T r - ,1 TT de bev r Ook struisvogelhouderij Hof Keizersweel is geopend tijdens de Kunst- en Natuurroute Wemeldinge. foto Anton Dmgemanse (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) MIDDELBURG TERNEUZEN HULST UITZENDORGANISATIE Carla van Wersch uit Krabbendijke maakt beelden uit steen. Onlangs richtte ze, voor het eerst, een tentoonstelling in met eigen werk. „Ik ben eigenlijk van de een op de andere dag begonnen, zonder eerder bijvoorbeeld geschilderd te hebben". Bij Cine City in Vlissingen gaan deze week drie nieuwe films in première: Wrongfully Accused met Leslie Nielsen, Teigetje met Winnie de Poeh en zijn vriendjes en The Next Best Thing met in de hoofdrollen Madonna en Rupert Everett. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: In de Middelburgse Abdij worden in de zomermaanden rondleidingen gegeven en ook Waterland Neeltje Jans heeft speciale activiteiten in het hoogseizoen. zorgd voor een aantal attrac ties uit vroeger tijden. Zo is tuin van 450 vierkante meter te vinden. Eigenaresse Tilly Quinten maakte borders op kleur, een vijver en een paar romantische zitjes. De planten die in haar tuin te zien zijn heeft ze zelf gekweekt en ze worden ter plekke ook ver kocht. straat. Overigens op zich al een straat met vele histori sche huisjes en gevels waar je stil van wordt. Het jaarlijks organiseren van de Kunst- en Natuurroute is fi nancieel bezien vooral moge lijk door subsidie van de ge meente en sponsor makelaar dij Cees Kole. Dit jaar voor het eerst is er een Haags reisbu reau dat dagtochten naar het Wemeldingse evenement or ganiseert. De dagtocht van ko mende zaterdag 1 juli was vo rige week al bijna volgeboekt. De Korenhalm is een stell- lingmolen uit 1876 en is re gelmatig geopend. De molen is toegankelijk voor publiek wanneer de Zeeuwse vlag op of bij de molen prijkt. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. pag. GROEN COLLEGE GOES 50 “ttt. y Het bestuurlijk centrum van de bouw van de Westerscheldetunnel bevindt zich in Goes. „Als de tunnel er al had gelegen, had het misschien gemakkelijker geweest om ook in Terneuzen te zitten", vertelt directeur Tin Buis, die voor de Ganzestad koos vanwege de centrale ligging ten opzichte van de Randstad. gotische kerk, de tuin van Di- ny Melissen en Henk Bleuzé te vinden. Het is een deels for mele, deel landschappelijke maar vooral vriendelijke tuin. De borders zijn op kleur, de kruiden en de moestuin, de vijvers en de vele bijzondere bomen maken deze tuin een wandeling meer dan waard. pos&ieruimte in Kapelle, maar exposeert tijdens de Kunst- en Natuurroute in een expositie ruimte te Wemeldinge. Acht - meest particuliere - tui nen zijn opengesteld voor pu bliek. De tuin van Arend Jan van der Horst is daarvan een heel bijzondere. Van der Horst besloot in 1992 het wonen en werken van Amsterdam naar Baarsdorp te verplaatsen. Het jarenlang zwoegen in de Zeeuwse kiel wierp in zijn tuin duidelijk vruchten af: de rozen bloeien nergens rijker, de fruitsoorten dragen zwaar en de vaste planten worden als maar hoger. Midden op het dorp 's-Heer Abtskerke heeft Adie van den Berg rond haar boerderij een tuin aangelegd met een eigen stijl en sfeer: een bron van geur, kleur, rust en verbazing. In hetzelfde dorp is, tegen de ie Kerkstraat 41 Goes Tel. 0113-270025 Hij koos voor aquarelleren omdat dit volgens hem tech nisch zo veelomvattend is: „Het is eigenlijk spelen met kleuren". Bisschop aquarel leert vooral bloemen en land schappen en belijdt op die manier in vooral zachte tinten zijn liefde voor het Zeeuwse landschap. In Wemeldinge, met atelier aan huis, kwam hij er achter dat daar veel men sen met kunst bezig zijn. En eenmaal lid van de cuiturele commissie van de gemeente Kapelle werd hij belast met het regelen van het gemeen telijk expositiebeleid en het Martin's werk ook bekijken in zijn foto-atelier bij hem thuis, waar een kijkje te nemen is naar een demonstratie passe- partout-snijden. Naast de van voorgaande ja- ren bekende deelnemers is dit jaar beeldend kunstenares Marlou Pluymaekers nieuwe deelneemster. Zij schildert op doek en papier en haar werk kenmerkt zich door een poë- tisch-filosofische betekenis. Marlou houdt ook workshops over schilderen en schilder kunst. Zij heeft een atelier/ex- Achter het dijkhuis ligt de terptuin van Ton van Weele met taxushagen, zelfgekweek te buxussen en een cottage- tuin met blauw en wit als hoofdkleuren. Ook is er een rozentuin, kruidentuin, een witte tuin en een stiltetuin. Op loopafstand van andere mooie tuinen in Kloetinge is bij de kerk een kleine, intieme ment in de wit-groene voor tuin. Midden in de stad Goes, aan de oude haven, hebben Grits en Janny Duijnhouwer een smalle ommuurde, met ornamenten versierde stads tuin gecreëerd die een roman tische sfeer ademt in een his torische omgeving. In alle tui nen staan bovendien kunst werken opgesteld die speciaal voor de gelegenheid zijn gese lecteerd. Een folder met adres sen en routebeschrijving is on der meer verkrijgbaar bij Euro- patuin Goes. Daar staat overi gens momenteel - speciaal voor de Open Tuindagen - een bijzondere collectie met tuin planten opgesteld. De proef tuin van het bedrijf is even eens te bezichtigen. Die is dit jaar voor de derde keer georganiseerd, nadat de eerste in 1998, verdeeld over drie zaterdagen, zo'n negen honderd bezoekers had ge trokken. Vorig jaar trok het evenement een kleine twaalf honderd tot vijftienhonderd bezoekers. Ook dit jaar is voor de zaterdag gekozen, maar het aantal is uitgebreid tot vier. De eerste was op 13 mei, de volgende is op 1 juli. Daar na volgen er nog twee, op 12 augustus en 9 september aan staande. Wie geïnteresseerd is in kunst in de vorm van literatuur, aan gevuld met kunst in de vorm van foto's, moet zeker binnen stappen bij schrijfster en dich teres Elma Smit-van Wuijck- huijse en fotograaf Martin Smit. Elma publiceerde poë- www.totoverschoore.i GOES Klokstraat 7 0113-216159 ZIERIKZEE ETTEN-LEUR VLISSINGEN Eveneens in Kloetinge is het Tuincafé gevestigd. Een klei ne, schilderachtige dorpstuin vol golvende lijnen met karak teristieke duiventil. Henny Menken en Fien van Schijndel beheersen er het gastvrouw- schap tot in de puntjes. Hier kan dan ook een lunch of sou per genoten worden. Een in wit en roze beplante tuin is te vinden bij Jany Schrijver in Kloetinge. De tuin, die geheel naar eigen idee is ontworpen, bestaat voornamelijk uit strak ke lijnen met veel taxus- en buxushagen. Er is een witte tuinkamer, een buxustuin met veel grijze en paarse bladplan ten, een kruidentuintje, een schaduwtuin en een mispel- laantje als versterkend ele- De leden van een groep Ka- pelse beeldhouwers die Het Zeeuwse Beeld heet vinden het heel inspirerend om geza menlijk te werken in één ate lier, met behoud van eigen stijl en werkwijze. In Wemel dinge exposeren ze sculptu ren in steen, brons en andere materialen in een tuin achter een woning aan de Dorps- De Koe-Bel. Voor de kinderen is er een springkussen. Heinkenszand maakt van de braderie niet alleen een puur Zuid-Bevelands evenement. Volksdansgroepen uit diverse landen luisteren de braderie op met optredens in de Dorpsstraat. De braderie be gint om 10 uur en duurt tot 17 uur. zoeken naar mogelijkheden om het grote publiek laag drempelig met kunst in al zijn facetten in contact te brengen. Henk Bisschop: „Ik trof dus hier in Wemeldinge meer beeldende kunstenaars aan plus enkele in Kapelle. Dat re sulteerde in het van de grond brengen van een kunst- en na- tuurgroep. Dat gaat perfect samen, want je hebt in dit ge bied veel mooie natuur". De gehanteerde formule in de vorm van kunst plus natuur leidde er toe dat veel kunste naars in Wemeldinge een lo catie zochten en vonden. Dat leidde dus drie jaar terug weer tot het opzetten van een Kunst- en Natuurroute. De route van dit jaar is zonder meer behalve boeiend ook veelzijdig. Bezoekers kunnen niet alleen terecht bij negen ateliers voor uiteenlopende kunstvormen, maar andere in teressante onderwerpen zijn ook in de route opgenomen. Zoals een bezoek aan de het dorpsgezicht bepalende meer dan zeshonderd jaar oude kerk van Wemeldinge met voor zover bekend de hoogste nog bestaande, uit de middel eeuwen stammende vliedberg (toevluchtsoord bij overstro mingen plus verdedigings werk) van Zeeland. Iets heel anders: kijken hoe het toegaat op de struisvogelhouderij Hof Keizersweel, van ei tot een soms 100 kg zware volwassen vogel. En weer wat anders: een bezoek aan siertuin 't Hof Overwellingen met o.m. per gola's, rosarium, kruidentuin en bijzondere bomen en hees ters. Niet zozeer geschilderd of ge beeldhouwd wordt er in het atelier van Jozien Weststrate. Samengevat onder de bena ming 'Passion pour Nou veauté' richt zij zich op het ontwerpen en maken van ge heel nieuwe decoraties met als gebruikte materialen tex tiel, papier, glas, draad en be ton. Haar expositieruimte be vindt zich in haar voormalige bloemenwinkel. zie, romans, kinderboeken en vertalingen. Ze schrijft omdat ze emoties en ontmoetingen met de wereld om haar heen tastbaar wil maken. Elma's boeken en dichtbundels wor den vaak geïllustreerd met fo to's van Martin, zeker als daar in de natuur aandacht krijgt. Want Martin Smit wordt bij zijn fotografie erg geboeid door de natuur. Ook exposeert hij zijn foto's zeer regelmatig in combinatie met de poëzie van Elma. Deelnemers aan de Natuur- en kunstroute kunnen Henk Bisschop, van origine Goesenaar, kwam drie jaar ge leden na veertig jaar te zijn weggeweest weer terug in het Zeeuwse en streek toen neer In Wemeldinge. Een jaar of 13, 14 geleden begon hij te schil deren, aanvankelijk als autodi dact, later aangevuld met op leiding aan o.m. de Rotter damse kunstacademie. Teke nen en schilderen zat van jongs af bij hem ingebakken. Ondernemersvereniging Winbela heeft dit jaar ge- De restauratie wordt uitge voerd op last van de Stich ting Behoud Borselse Mo lens, die de molen graag nog heel wat jaartjes draaiende ziet. (advertentie) Danny van Dijk bestudeert de blikjes hondenvoer. Deze keer, zo blijkt, is het zijn beurt om bij Jan Bruijns de wekelijkse boodschappen te doen. Zo te zien heeft hij nog wel een hele rits af te werken, want in zijn hand houdt hij een volgeschreven boodschappenlijstje... ’’Mijn vriendin en ik doen zo’n beetje om en om de bood schappen. Eigenlijk wie er op dat moment het meeste tijd voor heeft. Want ja, je werkt allebei en boodschappen heb je toch nodig. De ca. 12 kilometer die ik moet rijden om hier te komen, heb ik er graag voor over, want als je je dierenbenodigd heden bij een dierenspeciaalzaak zou moeten halen mag je al gauw het dubbele uit je beurs trekken!” Huisdieren dus. Hoeveel, vragen we belangstellend. ”2 poezen en een hond. Dus zorgen dat je genoeg in huis hebt. Kijk, de spullen voor de poe zen heb ik al ingeslagen. Kitekat, per blikje 1,29. Dat heb ik in andere winkels voor 20 of 30 cent meer zien staan. Een paar van die blikjes heb je wekelijks toch wel nodig. Je hoeft maar een klein beetje te kunnen rekenen om te weten wat dat per week, per maand en per jaar scheelt. Anderzijds moet het ook wel goed zijn. Je hebt er niets aan rotzooi te kopen. Geluk kig hebben ze dat hier niet, want zo lust ik eigenlijk alleen maar soep van UNOX. En dat is hier natuurlijk ook weer het voordeligst. Jan Bruijns heeft alles in huis wat wij en de huisdieren wekelijks nodig hebben. Het personeel is vriendelijk, de winkel overzichtelijk en de prijzen zijn goed!” Danny van Dijk: .personeel vriéndelijk, de winkel overzichtelijk..." er een Vlaamse Kermis met ballengooien op het plein voor de Rabobank en is er een paardentram die ritjes dopr het winkelgebied maakt. De demonstratie 'diving' die in een duiktank bij De Blauwe Reiger gegeven wordt, is min der ouderwets en dat geldt ook voor de koffieproeverij bij

Bevelander | 2000 | | pagina 1