Subsidies Milieufonds Vitaal idee voor platteland v. •diL de tyiil Provincie ZeelandNieuws Zeelandbrug Milieuprijs Gesloten tOfficiële Mededelingen Adverteren? De Bevelander wijst u de weg!? Stremmingen scheepvaart Kanaal door Walcheren Milieu R BERGEN OP ZOOM TEL. 242216 BOSSTRAAT 24 Ontgrondingen Zuid- polder en Ellewouts- dijkpolder Vergunningen Centrale werkplaats Eindewege DAMES, UW VOETEN ZULLEN VERBAASD STAAN! Van de 51 aanvragen voor een tegemoetkoming uit het Milieufonds voor het jaar 2000 hebben Gedeputeerde Staten er 35 (geheel of gedeeltelijk) toegekend. Daarmee is een bedrag uitgegeven van ruim 3,5 ton Ontwerp-vergunning Sagro Ontwerp-vergunning Waterschap Zeeuwse Eilanden Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 18/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 e-mail: infocentrum@zeeland.nl ^P^DE moois perzen speciaal voor W geselecteerd Bijzondere design tapijten DE meest gevarieerde fcollectie j Door onze directe aankoop aantoonbaar voordeliger Uw bezoek meer dan waard al was het alleen ORIËNTEREND 5 DE BEVELANDER Woensdag 3 mei 2000 Abdij MHMH PISA Gedeputeerde Staten van Zee- i 1 Voor mensen met ideeën over het platteland, die willen na gaan of subsidie mogelijk is, is het nauwelijks te doen alle be staande subsidieregelingen te kennen. De provincie heeft dit op gelost door een van de medewer kers vrij te maken als aanspreek punt vitaal platteland. Deze mede werker verzorgt informatie over de regelingen die er zijn en kan ervoor zorgen dat een subsidie verzoek op de juiste plaats te recht komt. Formulier Er is een formulier ontwikkeld dat zowel voor de aanvrager als voor de beoordelaar van de subsidie aanvraag gemakkelijk is in het ge bruik. Dit formulier is verkrijgbaar door het insturen van een ant woordkaart die aangehecht is aan de folder Vitaal idee voor het plat teland. Criteria Een subsidieverzoek komt over het algemeen eerder in aanmer king voor toekenning als het vol doet aan de volgende criteria: vernieuwend, ontstaan door sa menwerking (met andere secto ren), verband houdend met ande re projecten in de streek en er moet een draagvlak zijn (het pro ject moet breed worden onder steund) binnen de regio. Regelingen Regelingen waar een beroep op Gedeputeerde staten van Zee land willen de door Bosch en Slabbers te Middelburg, namens C. Wiskerke te Oudelande en de door de Kombinatie Middelplaat Westerschelde te Terneuzen aan gevraagde vergunningen inge volge de Ontgrondingenwet voor het uitvoeren van ontgron- dingswerkzaamheden in resp. de Zuidpolder nabij Oudelande en de Ellewoutsdijkpolder, beide gele gen in de gemeente Borsele, ver lenen met voorschriften ter bescherming van de bij de ont grondingen betrokken belangen. De aanvragen, de ontwerp beschikkingen en de overige te doen is, zijn onder meer: Euro pees Stimuleringsprogram-ma 5B, Leader en de Europese Ka- derverordening plattelandsontwik keling. De 5B-regeling geldt al leen voor Zeeuwsch-Vlaanderen met uitzondering van de gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent. De regeling is trouwens ook aan vervanging toe en dat gaat wel licht nog dit jaar gebeuren. De provincie zelf heeft ook geld uitgetrokken ter ondersteuning van plattelandsvernieuwing, na tuur, landschap en water. Naar verwachting treden alle re gelingen nog dit jaar in werking. Maar het indienen van projecten is nu al mogelijk. Na indiening van een subsidieverzoek volgt een ontvangstbevestiging. Het kan zijn dat de aanvrager informatie krijgt over de voorwaarden om op eigen risico het project te starten in afwachting van een besluit over de subsidieaanvraag. Verder krijgt de aanvrager bericht over de procedure voor de regeling die van toepassing is op de aan vraag; en natuurlijk over de rege ling zelf. stukken liggen van 8 mei tot en met 5 juni 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, alsmede in het gemeentehuis van Borsele. Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdag avond van 17-20 uur. Na 5 juni 2000 tot einde be roepstermijn liggen de stukken op genoemde plaatsen ter inzage op werkdagen tijdens kantoor-uren. Tot en met 5 juni 2000 kan een ieder gemotiveerde bedenkin gen tegen de ontwerp-beschikkin- gen indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Indieners van bedenkingen kunnen verzoe ken hun persoonlijke gegevens ni et bekend te maken. Wie in de zelfde periode over de ontwerp beschikkingen van gedachten wil wisselen of mondeling be denkingen wil inbrengen, kan In verband met werkzaamheden is de Zeelandbrug een aantal nachten gesloten voor alle ver keer. Voor de komende week gaat het om de volgende nach ten: dinsdag 9 op woensdag 10 mei en woensdag 10 op vrijdag 11 mei. Nachtelijke uren De stremmingen zijn steeds van twaalf uur ‘s nachts tot vijf uur in de ochtend. Het verkeer wordt omgeleid via de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Spoedei send ambulancevervoer kan wel van de brug gebruik blijven ma ken. De stremmingen vloeien voort uit de reconstructie van de Zeeland brug. Fietsbus Het fietsverkeer is al sinds 1 april aangewezen op een speciale fietsbus en het reguliere open baar vervoer. Na 1 november kun nen zij pas weer op eigen kracht over de brug. Van 18 september tot en met 9 oktober is de brug voor alle ver keer gesloten. Donderdag 4 en vrijdag 5 mei zijn de kantoren van de provincie ge sloten. Bestuurders en ambtena ren hebben die dagen vrij. Maandagochtend 8 mei gaan de deuren van de provinciale kanto ren weer open voor bezoekers en is iedereen weer bereikbaar. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aanvragen ontvan gen van het waterschap Zeeuwse Eilanden te Goes om vergunnin gen Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging opper vlaktewateren voor het oprich ten en in werking hebben van de Centrale werkplaats Eindewege, bestemd voor bewerking van hout, werktuigbouwkundige (reparatie)werkzaamheden aan kleine machines en installaties, Het geld uit het Milieufonds is ver deeld over vier categorieën: duur zame landbouw, milieusparende initiatieven, activiteiten op het ge bied van natuur- en milieu-educa- tie en overige projecten. Een vol ledig overzicht van toegekende subsidies staat beschreven in Mi- lieutijdingen 61, april 2000. Abdij- Nieuws geeft een aantal voorbeel den weer uit de verschillende sec toren. Duurzame landbouw Vogelaar Fruitcultures vof krijgt de helft van het aangevraagde be drag van 48.1555,-toegekend voor de opvang van hemelwater van bedrijventerrein Zuid-weg in Krabbendijke. Huishoudelijk en bedrijfsafvalwa- ter op het bedrijventerrein Zuid- weg geproduceerd, wordt afge voerd via een rioleringssysteem. Het hemelwater dat van de be drijfsgebouwen en het verharde bedrijventerrein aan de Zuid-weg afstroomt, wordt opgevangen en afgeleid naar de watergang. De fruitteler vult met dit water een waterbassin. Hij ge-bruikt het voor nachtvorstbestrijding, be strijding van bepaalde plaaginsec- ten (perebladvlo) en bevloeiing. Door het hemelwater op te van gen, worden drie belangen ge diend: hergebruik van zoet water, kostenbesparing bij de telers (geen aankoop van landbouwwa- ter) en toenemend waterbergend vermogen. Het opvangen van he melwater van bedrijfsgebouwen en verhard terrein op een bedrij venterrein en het hergebruik er van in de fruitteelt is uniek in Zee land. Zoet water wordt efficiënter gebruikt en de ondernemer past minder gewasbeschermingsmid delen tegen de pere-bladvlo toe. De fruitteler zal wel gevraagd worden om de ervaringen met het project te delen met in ieder ge val collega-ondernemers. (reparatie)werkzaamheden aan elektrische installaties, opslag van voor genoemde activiteiten benodigde grond- en hulpstoffen, stalling van materieel, wassen van materieel, tanken van mate rieel en de hiervoor benodigde opslag van dieselolie, opslag van (gevaarlijke) afvalstoffen afkom stig uit het beheersgebied van het waterschap en vrijkomend binnen de inrichting en kantoor-werkza- amheden. De inrichting is gelegen aan de Ambachtsweg te ‘s-Heer Arendskerke. De aanvragen worden op grond van de Wet milieubeheer gecoör dineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden hebben de vergunningen verleend met voor schriften ter bescherming van het milieu. De vergunningen liggen van 4 mei 2000 tot en met 14 juni 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des- Milieusparende initiatieven Fotodesign Huub de Jonge krijgt maximaal 10 duizend gulden voor de bouw van een onder grondse woning annex studio De ondernemer is sinds 1995 be zig met de voorbereiding en dit jaar wil hij met de bouw beginnen. Door diverse technieken te ge bruiken, zoals zonnepanelen, warmtepompen, windenergie, zui vering van afvalwater, duurzame bouwmaterialen enzovoort wil hij tot een zogenoemde nulenergie- woning komen. De ervaringen die De Jonge opdoet, wil hij delen met geïnteresseerden (informatie avonden, open huis). Ligfietsbouwer Bram Moens uit Middelburg krijgt een ‘aanmoedi gingspremie’ van vijfduizend gul den voor de ontwikkeling van een prototype van een elektrisch aan gedreven superzuinig voertuig. De totale kosten van dit project lopen tegen de acht ton. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning(en), de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning(en) en be langhebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben in gébracht tegen de ontwerp-ver- gunning(en) kunnen tot en met 15 juni 2000 tegen de vergun ningen) beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA ‘s-Gravenhage. De vergunning(en) worden op 16 juni 2000 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzit ter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State en/of de benodigde bouwvergun ning nog niet is verleend. Het doel van het project is om met een prototype aan te tonen dat een superzuinig vervoermid del mogelijk is, een redelijk com fort biedt en tegen redelijke kos ten valt te produceren: Alle elek trische of hybride auto’s of ver voermiddelen die zijn ontwikkeld, zijn niet verder gekomen dan op zijn best een energiegebruik van 1:35. Moens verwacht een ver bruik van tenminste 1:60. Hij ont wikkelt het prototype in samen werking met onder andere de Technische Universiteit Delft. Natuur- en milieu-educatie De Zeeuwse Milieufederatie krijgt 9.580,- voor de communicatie over een door de Zeeuwse na tuur- en beschermingsorganisa- ties opgestelde watervisie. Deze visie willen de organisaties ge bruiken als voeding voor het wa- terhuishoudingsplan. Namens de Zeeuwse organisaties vraagt de ZMF een subsidie aan voor het land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van Sagro Aan-ne- mingsmaatschappij Zeeland B.V. te ‘s-Heerenhoek voor het veran deren van de vigerende vergun ning ingevolge de Wet milieu-be- heer. De aangevraagde wijzi-ging betreft: - het scheiden van binnenkomen de houtstromen in onbehandeld (kwaliteit A-hout) en behandeld hout (kwaliteit B-hout); - het verwijderen van non-ferro uit het verkleinde hout door mid del van een non-ferroscheider; - het plaatsen van een pompput en opslagtank voor de berging van regenwater (t.b.v. stofbe- strijding). De inrichting is gelegen aan de Polenweg 11 te Nieuwdorp (gem. Borsele). Gedeputeerde Staten zijn voorne mens de vergunning te verlenen. De ontwerp-vergunning ligt van 8 mei tot en met 5 juni 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 en desgevraagd buiten kantooruren en in het ge meentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur en donderdag avond van 17.00-20.00 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 6 juni 2000 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Mi lieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per- drukken van de visie. Over deze visie willen ze vervolgens in over leg gaan met andere organisa ties, overheden, bedrijven en bur gers. Voor dat doel wordt een communicatieplan opgesteld door medewerkers van de provincie Zeeland, Natuurmonumenten en staatsbosbeheer. De provincie steunt het streven omdat zij het belangrijk vindt dat op het gebied van waterkwaliteit en -kwantiteit een opbouwend kritisch tegen spel wordt geboden. Overige aanvragen Een bedrag van vijftienduizend gulden is gereserveerd voor de Milieuprijs. De Milieuprijs wordt jaarlijks toe gekend aan belangrijke initiatie ven op het gebied van milieu in Zeeland. De kosten bestaan uit het prijzengeld, het kunstwerk, de oorkondes en de kosten die ge paard gaan met de uitreiking. Van maandag 8 tot en met woensdag 10 mei moet de scheepvaart op het Kanaal door Walcheren tussen een uur ‘s mid dags en elf uur ‘s avonds reke ning houden met hinder bij de sluispassage in Vlissingen. In de Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen van het waterschap Zeeuwse Eilanden, afdeling Plan vorming Wegen, te Goes om een vergunning Grondwaterwet voor het onttrekken van grondwater ten behoeve van de aanleg van een nieuwe duiker in de water gang aan de Kokuitsweg te Kat- tendijke. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescher-ming van de bij het grondwaterbeheer betrokken belangen. De ontwerp-vergunning ligt van 4 mei tot en met 31 mei 2000 ter grote sluis staat de noordelijke binnenebdeur dan gedeeltelijk bui ten de kast. Dat is nodig ter voorbereiding op de vervanging van de trek-/duw- stang van de deur. In de nacht van woensdag 17 op donderdag 18 mei is de door gaande scheepvaart tussen acht uur ‘s avonds en zes uur 's och tends gestremd. Dan vindt de fei telijke vervanging van de stang plaats. De draaibrug in Souburg is in de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 mei tussen negen uur ‘s avonds en zeven uur in de och tend niet beschikbaar voor het scheepvaartverkeer. Die nacht worden de motoren van de brug gewisseld. Vorige maand is de Zeeuwse Mi lieuprijs uitgereikt. De prijs is ge gaan naar de bouwers van woon complex de Hoven van Axel. De provincie geeft met die uitslag ui ting aan de waardering voor de initiatiefnemers van dit project: de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging, architect Le vien de Putter en de gemeente Axel. Voor de woningen is weinig ener gie nodig, in de wintertuin is het al prettig toeven als het buiten nog koud is, hergebruik van he melwater en er is zelfs gedacht aan een plekje voor de zwaluwen. Dit zijn enkele overwegingen die hebben geleid tot de toekenning. Het wegverkeer ondervindt geen hinder van het werk aan de sluis en de brug. inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Goes, Oostsingel 2 te Goes op werkda gen van 9-12 en 13-18 uur en donderdagavond van 17-20 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 31 mei 2000 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Mi lieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan wor den verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 24 mei 2000 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de on twerp-vergunning (0118-631189). Bij de gedach-tenwisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kun nen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de on twerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingé bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Informatie De brochure Vitaal idee voor het platteland, is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. gevraagd buiten kantooruren; in het gemeentehuis van Goes, Oostsingel 2 te Goes op werkda gen van 9-12 en 13-18 uur en donderdagavond van 17-20 uur; en bij de receptie van het wa terschap Zeeuwse Eilan-den, Piet Heinstraat 77 te Goes, op werkdagen van 9-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0113-241268) van 18-21 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Beijaard (tel. 0118- 631071). Milieutijdingen Bovenstaand artikel is ontleend aan de nieuwst uitgave van Milieu tijdingen (nr. 61). Het blad be schrijft verder de volgende onder werpen: Succesvolle proef met blauwe container voor papieraf- val; Chaos buisleidingen in beeld; Zeeuwse milieuprijs kent drie win naars; Meer sturing in natuurbe heer; Natuurontwikkeling in Pas sagegele. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie,Abdij 9 in Middel burg, tel. (0118) 63 14 00. Een gratis abonnement nemen kan ook. soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 30 mei 2000 kan een ieder verzoeken om een ge dachtenwisseling over de on twerp-vergunning (0118-631769). Bij de gedachtenwisse-ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kun nen mondelinge be-denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de on twerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingé bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost, (tel. 0118- 631769). Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot E.J. Lere, (tel.0118- 631189). een telefonische afspraak maken (0118-631786). De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich v.w.b. de Directie ruimte, milieu en water wenden tot G. Beckers (tel. 0118-631786). Comfort liniajjji FinnComfort de schoen waarin u zich prettig voelt met unieke verwisselbare voetbedden SHOE-SERVICE MARTIN WIJDEMANS 11 fiDQkt Oude Vismarkt 10, Goes. 0113-227526 9 i'L i\

Bevelander | 2000 | | pagina 5