Zeeuwse boerderijen worden steeds zeldzamer breed UIT Café Heleen; terug van weggeweest Boswachters in Kiekieris Nieuwe klassieker voor trimmers en oud-wielrenners DEMONSTRATIE ZAAIEN De Bel, altijd prijs! bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenue's» relatiegeschenken enz. DE BEL ié; Spotprijzen-*')'? KIEKIERIS c De boswachters ©OMNI®» Ik heb geen bananen vandaag Zaterdag a.s. 10.00 -16.00 uur HEINEKEN BIERTAPWEMTRUBEN ■5.NETKRTERBM JAARGANG 51 - NUMMER 10 WOENSDAG 8 MAART 2000 BEW. EX WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Heemkundige Kring X Za 18 maart Nu bij EuropaTuin nuttige zaaitips en een demonstratie van het gebruik van verschillende soorten zaad. 15/21 23 f^een enkele wielrenner hoeft zich tweede v3 paasdag nog af te vragen wat hij dan gaat doen. Dan wordt namelijk de Elfkroe gentocht van Zeeland gereden. Deze kroe gentocht is een aanloop op de tocht der toch ten voor fietsliefhebbers: de Fietselfsteden- tocht in Friesland. EU ROPaTu l N alle seizoenen groen />afé Heleen aan de Kuijpersdijk in 's-Heeren- vshoek is na een lange periode gesloten te zijn geweest, sinds anderhalve maand weer open. Wouter Ebbing en vriendin Barbara van Adrichem staan nu achter de bar: „We gaan er weer een ouderwets bruin café van maken". Het dorp is nog maar nét hersteld van carna- Ival. Toch rust 's Heerenhoek niet op haar lauweren. Want in café Kiekieris treden zater dag 11 maart de overbekende Boswachters op. Deze Nederlandse pretpopgroep werd vooral bekend met Het Bananenlied. Vijfentwintig jaar geleden verscheen er een V opmerkelijk boek in Zeeland. Auteur W.E.P. van IJsseldijk belichtte in 'Oude boerderijen in Zeeland' de geschiedenis van een flink aantal Zeeuwse boerderijen, die hij omschreef als "pa reltjes in de kroon van het Zeeuwse landschap". Volgende week presenteert Jan Bruijns zijn ver volg op Van IJsseldijks bestseller. Bruijns ging op zoek naar de boerderijen om te bekijken wat er nog over is van deze "parels". ,Sommige boerderijen zijn van de aardbodem verdwenen', is zijn conclusie. „Soms denk je echt: gaan we zo met het Zeeuwse erfgoed om?" Graveren doen wij GRATIS! Zaterdag a.s. w- de bev r (advertentie) krijgen op (advertentie) foto Freddy Schinkel zekeringen (advertentie) GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D. 0113-215395 A i Speciale aanbieding: stekgrond, kweekkasje en zakjes zaad. Samen i&s 19,95 Aanbieding alleen geldig op zaterdag a.s. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: aan toe, stellen organisato ren Jan Geijs en Peter Göde. lijkt te gaan. Soms is eenvou dig conserveren veel beter". Podium 't Beest in Goes staat van 8 tot en met 12 maart in het teken van gedichten, dichters, luidruchtige kreten en klankrijke verzen tijdens het poëziefestival 't Beest Dicht. Het populaire kinderduo Ernst en Bobbie treedt in de voorjaarsvakantie op in Vlissingen en in Goes en in de Stadsschouwburg in Middelburg speelt Golden Earring-drummer Cesar Zuiderwijk samen met Percossa Percussion. De Zeeuwse Volkssterrenwacht verhuisde onlangs het observatorium naar Oostkapelle op Walcheren. Door lichtvervuiling aan de oude lokatie was de sterrenhemel nog maar moeilijk te zien. Verder een verhaal over het Stedelijk Museum in Vlissingen, waar 'vergeten kunst' op dit moment in de schijnwerpers staat. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. Laatstgenoemde - zelf oud- wielrenner - omschrijft de rit ten als volgt: „Ze rijden je het snot voor de ogen en tijd om te stoppen en eens lekker bij te praten is er nooit". Ook Jan Geijs, eigenaar van De Koe-Bel in Heinkenszand en fervent trimmer, is van me ning dat er voldoende animo moet zijn voor een gezellige trainingsrit in 't Zeeuwse. Ie gevolgen van dien. De Bos wachters wisten dé zomerhit van vorig jaar te scoren en waren van Noordwijkerhout tot Cyprus te beluisteren. De Boswachters komen uit Kampen en Enschede en werd opgericht door gitarist Robin Abma, basgitarist Marco Hul- sebos en zanger Hans Hulse- bos. Dit drietal speelde al tien jaar samen in een regionaal bandje. Twee jaar geleden De Heemkundige Kring De Be- velanden houdt vrijdag 24 maart haar jaarvergadering. Daarbij staan ook een lezing en diapresentatie over de ge schiedenis van de Zeeuwse landbouw tussen 1600 en 1910 op het programma. Aan vang 19.30 uur in Amicitia in Kloetinge. Beide fietsers namen daarom het initiatief tot de Koe-Bel Elfkroegentocht, die onge veer honderd kilometer lang wordt. „Waarbij we de na druk leggen op het sportieve karakter en de kroegen zowel stempelplaats als stopplaats zijn", vult Jan Geijs aan. Er is inmiddels contact ge legd met een flink aantal uit- bates van horecagelegenhe- De Boswachters bestaan nu twee jaar. In het eerste levens jaar werd de cd 't Loerende Gevaor' uitgebracht. Van het album kwamen twee singles uit, te weten 'Jaldaldee' en 'Het Bananenlied'. Met beide singles werd de landelijke ra dio en tv gehaald, maar het tweede levensjaar van De Boswachters sloeg werkelijk alles. Opnieuw werd Het Ba nanenlied uitgebracht, met al- Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel 0113 221 792 niet eens zo zeer van plan om ooit een eigen café te begin nen, maar toen ze zagen dat het pand leegstond en er een mogelijkheid was om voor zichzelf te beginnen, grepen ze die meteen aan. Barbara had al van alles gedaan en ook al in verschillende horecagele genheden gewerkt, maar er gaat toch niets boven 'eigen baas' zijn, vindt ze. Wouter werkt nog fulltime als elektri cien. „We moeten nog onze kwamen daar drummer Oscar Persijn en gitarist Ton Kerkhof bij, waarmee De Boswachters het eerste levenslicht zag. Ter promotie werden negen num mers live opgenomen in de KHC-hal in Kampen. Al deze nummers zijn terug te vinden op de cd "t Loerende Gevoar'. Bezoekers van Kiekieris kun nen zaterdag een wervelende voorstelling verwachten: een energieke show waarin eigen werk wordt afgewisseld met covers. Maffe gebeurtenissen op het podium zorgen voor een stoffig feest, waarbij de zanger/entertainer wordt on dersteund door een super strakke band. Natuurlijk klinkt het Bananenlied, luidkeels meegezongen door de fans. Naast de Superboswachter kunnen Ton met zijn verlichte muts, de Kukelekuu-Kip en de Goeroe voorbij komen. De Boswachters zijn ook op Inter net te bezoeken: www.bos- wachters.com. den op Noord- en Zuid-Beve- land. De route kan nog aan gepast worden, dus de initia tiefnemers willen graag in contact komen met fietsers en kroegbazen die een steen tje willen bijdragen. De startplaats van de route ligt dit jaar in Heinkenszand. De organisatoren beogen echter elk jaar een andere startplaats te kiezen. foto Anton Dingemanse sichten uitgebracht. Daarop afbeeldingen van de mooiste Zeeuwse hofsteden, een nieu we reeks in het Zeeuwse pren tenkabinet waarmee Jan Bruijns aan de weg timmert. Bij de presentatie, 10 maart in Centrum De Veste in Goes, is er een discussie over de be stemming van de Zeeuwse boerderijen. Deelnemers zijn onder meer gedeputeerde Gert de Kok, een vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de Boerderijen stichting Zeeland en eigena ren van boerderijen. draai vinden en natuurlijk heb je in het begin investerings kosten, dus vandaar", legt hij uit. Momenteel is 's-Heeren- hoek nog aan het herstellen van het carnaval en wordt in café Heleen de versiering weer van de muur en het raam ge haald. In de toekomst zullen er bij evenementen ook speciale activiteiten georganiseerd worden. „We denken aan een Rad van Fortuin, country- en westernavonden en tijdens de EK aanstaande zomer willen we een tribune bouwen en speciale tribune-kortingen ge ven als Nederland scoort", verklappen Barbara en Wouter vast. „Maar we willen ook een dorpscafé zijn waar mensen 's middags terechtkunnen voor een borrel na hun werk". Café Heleen is een kroeg met historie, genoemd naar de eer ste eigenaresse, Helena, van wie wordt gefluisterd dat haar geest nog in het pand rond waart. „Maar daar heb ik nog niets van gemerkt", lacht Wouter. Sinds de opening van de zaak is alweer het één en ander veranderd: een groter barblad, schrootjes en brede planken tegen de wanden, de toiletten die opgeknapt zijn, etc. Wouter en Barbara waren Het gaat er tijdens de voor bereidende ritten vaak hard zijn echt prachtig gerestau reerd. Maar we wilden ook die dramatische veranderingen in De komende jaren zullen veel beeld brengen. Op menig hofstede woont te genwoordig een niet-landbou- wers. Jan Bruijns: „Dan zie je een boerderij wel eens veran deren in een mini-landgoed. Uit behoefte aan afzondering en privacy plant de nieuwe ei genaar bomen en struiken of een hoge haag en na een paar jaar is de boerderij uit het zicht. Jammer is het ook als er té grondig wordt gerestaureerd, waardoor het om nieuwbouw boerderijen in andere handen overgaan, voorspelt de histo ricus en uitgever in Goes. „De overheid moet op het platte land niet alleen landbouw, maar ook andere bedrijvig heid toestaan. Want als er geen geld is voor het onder houd, gaat het met de oude boerderijen niet goed. De poli tiek wil nu ook wel meer ruim te geven". Tegelijk met Oude Boerderijen deel 2 wordt bij De Koperen Tuin een serie van twintig an- Wijnmakerij Hellenburg maakt echte Borselse appelwijn van zelf geteelde appels. Binnenkort wordt bij het bedrijf in Oudelande ook nog een proeflokaal geopend. Een flinke opsteker voor de hele regio. Verder aandacht voor een nieuwe kapsalon in Wemeldinge en het eerste Zuid-Amerikaanse restaurant van Goes. Boerderij De Witte Pauw in Borssele. schaalvergroting drastisch veranderd. Jan Bruijns: „Een nieuwe loods blijkt vaak prak tischer dan een oude schuur. En wat te doen met een bak- keet, varkenshok of wagen huis? De landbouwers zijn er wel aan gehecht, maar als er geen opbrengsten zijn maar alleen hoge kosten, is het gauw bekeken. 'Van nostalgie kan ik niet leven', sprak een boer". Soms verdween niet alleen de schuur, maar zelfs de hele boerderij. Zonder één spoor in het landschap achter te laten. We laten veel mooie boerderijen zien en sommige Van IJsseldijk schreef de verha len over de Zeeuwse boerderij en in eerste instantie voor het Landbouwblad van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij, dat destijds niet alleen een ver zekeringsmaatschappij maar ook een belangenorganisatie voor boeren was. Later wer den deze verhalen gebundeld en uitgegeven in boekvorm. Hij trof op de boerderijen van een kwart eeuw geleden nog trekpaarden aan. Een dam pende mestput hoorde toen nog bij menig boerderij. De mechanisatie was al op gang gekomen, maar aan de monu mentale boerderijen was nog weinig veranderd. De histori cus bezocht boerderijen uit de zeventiende en achttiende eeuw, met huizen van ijssel- steentjes. Sommige waren van oorsprong zelfs nog veel ouder, getuige de grote mid deleeuwse moppenstenen waaruit gebouwen zijn opge trokken. Speciaal ging de be langstelling van de boerderij enkenner uit naar oude tegels en tegeltableaus. Uitgever en historicus Jan Bruijns: „Van IJsseldijk wist te vertellen wie door de eeuwen heen eigenaren en pachters waren geweest. Ook wist hij vaak namen van knechten en meiden te achterhalen. Zijn Wouter Ebbing en Barbara van Adrichem namen onlangs Café Heleen over. foto Anton Dingemanse Eigenlijk sta je er liever niet bij stil en denkt "het gebeurt altijd een ander. Toch kan het iedereen overkomen en dan is het goed dat je een verzekering hebt waar je altijd op kunt rekenen! Een verzekering waarvoor je bovendien honderden guldens per jaar minder premie betaalt. Een autoverzekering van ZLM dus! Vraag snel een offerte bel (0113) 238 880. gewoon goed geregeld en we zijn het niet vergeten!!!!! rubriek in het ZLM-blad werd veel gelezen en lezers bewaar den de artikelen. Toen hij ze bundelde in het boek Oude Boerderijen in Zeeland werd dat boek een bestseller en een paar keer herdrukt. Van IJssel dijk beschreef nog tien boer derijen en stopte er toen mee, vanwege zijn gevorderde leef tijd. Ik heb nu onderzocht, hoe het een kwart eeuw later met al die mooie boerderijen gaat". Om antwoord te krijgen op die vraag ging Bruijns op stap, daarbij vergezeld door fotograaf Anton Dingemanse. Het resultaat van die herin- ventarisatie is vanaf 10 maart te lezen in het tweede deel van Oude Boerderijen in Zee land. Het boek laat zien hoe zeer de landbouw is veran derd en welke gevolgen dat had voor de boerderijen. Jan Bruijns: „In geen enkele boer derij waar we kwamen wordt nog gewerkt met trekpaarden. Bijna overal verdwenen bees ten als paarden, koeien, var kens en kippen. Er wordt al leen nog akkerbouw uitgeoe fend. Nergens is nog een mest- of varkenshok in ge bruik. En in maar één bedrijf staan er koeien op stal". De landbouw is door mecha nisatie, specialisatie en De boswachters.

Bevelander | 2000 | | pagina 1