(Door ons gedaen Merklap als placemat Salon La Ligne uitgebreid Pu z ra Zeeland Tuin op Floriade krijgt gestalte Open dag Kom in de Kas Zwarte trein vindt sponsor Actuele Zaken Zijn Zaken Zakelijk Kort wintersport- informatie oogmeting: uw lh lengte in hele guldens korting! Groeneveld Opticiens L i 1 DE BEVELANDER 21 Woensdag 1 maart 2000 door Peter Verdurmen Drainage Spreekuur bij Europatuin Een merklap kan onvermoede toepassin- L.gen hebben. Mia Neve-Verdurmen uit Kloosterzande liet er een placemat van ma ken, die een dienblad siert. •V T"uinders in heel Nederland openen hun deu- I ren tijdens Kom in de Kas, de landelijke open dagen van de Nederlandse glastuinbouw. Dit jaar worden de Kom in de Kasdagen gehou den op zaterdag 1 en zondag 2 april. Loopbrug Klei en zand Er is vorige week hard gewerkt aan de reali- Esatie van de Zeeland Tuin, die in 2002 een publiekstrekker van formaat moet worden tij dens de Floriade 2002, dit keer te houden in Vijfhuizen (net onder de rook van Schiphol). Oalon La Ligne in OGoes was al een vertrouwd adres voor gewichtscontrole en figuurcorrectie. Inmid dels is aan de salon een behoorlijke tak toegevoegd: klanten kunnen er nu ook te recht voor manicure, nagelstyling, gezichts- en lichaamsbehande- lingen, harsen en zon- nebankkuurtjes. Duyvis schenkt boodschappen De Zeeuwse merk- en stoflap in het Guiness book of Records Koop nü een complete bril en u ontvangt uw 7a lengte In hele guldens korting*. Dus als u 1,75 meter bent, scheelt dat u 87,50! Ruilverkaveling la Rotterdam Topsport heeft ook mosselpro- IMducent Roem van Yerseke BV zijn naam verbonden aan het Farm Frites-Hartol profes sional ladies cycling team. Het Zeeuwse bedrijf dat sinds 1942 in de schelpdierensector aanwe zig is, zal zich op het shirt profileren met de merknaam Zeeland's Roem. Expo 2000 in Heinkenszand «pa war tl ■I Met man en macht wordt gewerkt aan de Zeeland Tuin in Vijfhuizen (onder de rook van Schiphol). (advertentie) Goes, Lange Vorststraat IO6.Tel. (0113> 2I6 678. 15 20 24 35 52 57 61 72 Mariëtte Stoffer: „Nagelstyling kan ook op een verantwoorde manier". foto Anton Dingemanse 1 I Stuur uw oplossing vóór woensdag 8 maart naar de re dactie van de Bevelander, postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City in Vlissingen. De prijswinnaar wordt in de Bevelander van woensdag 15 maart bekend gemaakt. den zich bij het convooi vanuit Ellemeet, Oudelande en Mid- tiviteiten. Sponsoring van het Farm Frites-Hartol professio nal ladies cycling team, vorig jaar goed voor 77 overwinnin gen, zal de naam- en merkbe kendheid van Zeeland's Roem in de Benelux zeker vergroten. 175.000 tot 200.000 bezoekers. De kassen zijn zaterdag 1 april van 10 tot 17 uur geopend. Zondag 2 april zijn de kassen van 11 tot 17 uur open voor publiek. De Kom in de Kasdagen wor- van doktoren haar topsport- carrière. Handelsonderneming Meeuw- Consumenten kunnen vanaf zaterdag 4 maart met vragen en problemen op het gebied van tuinen terecht bij Europatuin in Goes. Aan de steeds op zaterdag aanwezige tuinconsulent kunnen al lerhande problemen en adviezen worden gevraagd. Die kunnen betrekking hebben op het inrichten van de tuin, problemen met beplanting, verzorgingsvragen met betrekking tot de vijver, snoeien, bemesting en dergelijke. Net als op een spreekuur bij de dokter kan de tuinconsulent doorverwijzen naar specialisten en bijvoorbeeld grond- en vij- verwateronderzoek laten doen. Daarvoor is er directe samenwerking met hoveniersbedrijf Be- veland Groenprojecten gezocht. Wie gebruik wil maken van de nieuwe service kan van maandag tot en met vrijdag bellen voor een afspraak. Het Tuinspreekuur is in maart tot en met juni we kelijks op zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Er ontstaat een beroep wanneer u de letters uit de volgende hokjes in de juiste volgorde plaatst: 3.4.5.11.12.21.15.32.40.56.64.65 Sponsoring van de succesvol le formatie van ploegleider Michael Zijlaard en wereld kampioene Leontien Zijlaard- Van Moorsel sluit volgens de directie van Roem van Yerse- ke goed aan bij de verkoopac- Het publiek kan straks niet let terlijk door de tuin heen lo pen. Eleonore de Koning: „Ik heb vorige keer gemerkt dat Omschrijving horizontaal: 1 soort drinkgelegenheid; 6 borstel; 11 praatvogel; 12 keurig; 14 halsbont; 15 maanstand (afk.); 17 stijf; 19 voorzetsel; 20 onaan genaam koud; 21 bij; 22 zoogdier; 23 open plek in het bos; 24 voegwoord; 26 zoutoplossing; 29 bijdehand meisje; 30 woon boot; 32 lidwoord; 33 zoogdier; 35 kier; 38 ernst; 40 reeds; 41 beproeven; 42 boksterm (afk.); 43 manier van voortbewegen; 45 alarmtoestel; 48 Japanse munt; 49 vogel; 51 voorzetsel; 52 klein kind; 54 verheugd; 56 vice-versa (afk.); 57 uiterste punt van een gebouw; 58 watering; 59 profeet; 60 zoogdier; 61 voorzetsel; 63 strook hout; 66 oude lengtemaat; 67 lof; 69 plaats in ons land; 70 familielid; 72 ogenbeschermer; 73.gevolg. Dit jaar, als de dagen voor de vierentwintigste keer gehou den worden, ligt de nadruk van de presentaties op werk gelegenheid en efficiënt ener giebeleid. De organisatoren verwachten een totaal van werk beginnen. Beukenhagen en taxussegementen zijn ge plant. Dat is behoorlijk vroeg, weet ook Eleonore de Koning. „We zijn als enige nu al bezig met onze grond. Maar we doen dat heel bewust nu al, omdat we willen dat de hagen straks in 2002 helemaal vol wassen zijn". dere partners en het idee voor de Zeeland Tuin was ge boren. Het nieuwe product Terrafin legt de basis voor het te be planten gedeelte van de Zee land Tuin. Met man en macht (en vooral met groot mate rieel) werd meer dan honderd kubieke meter grond uitgegra ven op het perceel van de Zeeland Tuin in het Haarlem- mermeerse Bos. De ontstane krater werd gevuld met Terra fin: een mengsel van Zeeuwse klei en zand, speciaal voor de gelegenheid kuub na kuub ge stoomd en vrij gemaakt van onkruiden en zaden. De uit te graven Noord-Hol- landse grond bevat alle moge lijke en onmogelijke wortelon- kruiden. Geheel volgens het milieuvriendelijke concept van de Zeeland Tuinpartners en de Floriade 2002 wordt de vruchtbare, doch met onkrui den vervuilde grond elders op het terrein hergebruikt. er toch wel mensen zijn die niet precies over de paden lo pen. Om te voorkomen dat er al te veel schade ontstaat aan de beplanting, hebben we dit keer een andere opzet be dacht". Het publiek loopt niet over paden, maar letterlijk over de tuin heen. De Koning: „Er komen drie loopbruggen over de Zeeland Tuin, zodat het publiek toch een mooi overzicht heeft. Een mooie op lossing, omdat de planten toch van het vroege voorjaar tot het najaar mooi moeten blijven". ten met fritesproducent Farm Frites nu te bundelen, tenein de de verkoop van maaltijden moules-frites (mossels met patat) gezamenlijk te kunnen bevorderen. Tijdens de bijeenkosmt werd Jeanet Harder bovendien ge presenteerd als twaalfde en laatste Hid van het dames team. De 29-jarige renster uit Hardinxveld-Giessendam is de vervangster van Marijke Gemser. De Groningse beëin- van haar salon opende. „Mijn allround opleiding tot nagel styliste heb ik gevolgd bij Au rora Nails in Den Haag, een dependance van The Star Nail Academy van Mey Liang uit Soesterberg, één van de meest vooraanstaande oplei dingsinstituten van Neder land". Naast alle ins en outs werd in de opleiding veel aandacht besteed aan hygiëne in de sa lon en de werkomstandighe den voor zowel styliste als klant. Mariëtte Stoffer: „Enige maanden geleden werd er in de media volop aandacht be steed aan het vak nagelsty ling. Vooral de negatieve ge zondheidsrisico's kwamen daarbij uitgebreid aan bod". Toch kan het vak zeker ook op een verantwoorde manier uit geoefend worden. „In mijn nagelsalon wordt er naar ge streeft zo veilig mogelijk te werken. Er is een professione le afzuiginstallatie in de tafel aangebracht: de kans op in ademing van stofdeeltjes is voor zowel de klant als mij ge ring. Er wordt gewerkt met een geurloze acryl die, net als De oplossing van de puzzel uit de Bevelander van woensdag 16 februari luidt: 'Loodgieter'. Sari Koenen uit Goes won door het inzenden van de goede oplossing twee vrijkaarten voor bio scoop Cine City in Vlissingen. delburg. Een door ZeelandNet gesponsorde filmploeg' sloot de rijen. Met de voorjaarsvakantie in het vooruitzicht gaan er weer veel mensen op win tersport. De Nederlandse Ski Vereniging is begonnen met de Sneeuwlijn. Een te lefoonlijn waar dagelijks in formatie wordt gegeven over de hoeveelheid sneeuw in meer dan dui zend plaatsen op de wereld. Wanneer de Sneeuwlijn ge beld wordt moet de optie spel en bel worden gekozen waarna de eerste vijf letters van de wintersportplaats via het alfanumerieke sys teem met de toetsen van de telefoon wordt gegeven. Bij een kortere plaatsnaam wordt een '0' toegevoegd. Zo is de code voor Lech: 53240. Het nummer van de Sneeuwlijn is 0900-9349. den gehouden in het kader van de campagne 'Onder glas groeit iets nieuws'. Deze cam pagne wil laten zien hoe de moderne glastuinbouw dage lijks voor verse, gezonde en milieubewuste geteelde pro ducten zorgt. Het doel van de campagne is om het draag vlak voor duurzame glastuin bouw in Nederland te verster ken. Meer informatie over duurzame glastuinbouw is te vinden op het internetadres www.komindekas.nl. Daarnaast kan de formatie en kele maanden per jaar ter on dersteuning van promotionele acties, beurzen en bijeenkom sten worden ingezet. Roem van Yerseke is één van de drie grootste ondernemin gen in de branche. De eerste contacten met Farm Frites en de wielerploeg van .Michael Zijlaard werden gelegd tijdens de jaarlijkse mosselparty die. Roem van Yerseke traditiege trouw verzorgt tijdens een rustdag van de Tour de Fran- digde vorige maand öp advies ce. Het Zeeuwse bedrijf heeft bewust gekozen om de krach- de gel, wordt uitgehard onder de UV-lamp. Tijdens de be handeling werk ik met hand schoentjes en voor iedere klant ligt er in de salon een persoonlijke vijlenset klaar". Wie kiest voor een complete behandeling, kan een week la ter nog eens terugkomen in La Ligne. „Na een week geef ik dan een gratis vijlbeurt, zodat de klant leert hoe ze het beste de na gels zelf kan onderhouden. Daar krijgt de klant trouwens ook een speciale vijl voor mee naar huis". Tanny Hannewijk kreeg vorige week waardebonnen ter waarde van tweeduizend gulden aan boodschappen van fabrikant Duy vis. Die had ze gewonnen met het maken van een slagzin. Ze ontving haar bonnen uit handen van deelnemende winkelier AH Van Cadsand uit Yerseke. Zeeland maakt als alles volgens plan verloopt in het Jaar van Textiel 2000 de grootste merklap ter wereld. Onder be geleiding van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland moet dat uitgroeien naar een plaats in het Guiness- book of Records. Dat staat te gebeuren tijdens een manifes tatie eind dit jaar. Uw weekkrant volgt de ontwikkelingen op de voet. Op deze plaats krijgt u regelmatig informatie over dit groots opgezette project waaraan pakweg tweehonderd vrijwilligers (m/v) deelnemen. Mia's dochter Audrey, die op de kopieerafdeling van ADZ in Terneuzen werkt, maakte een (verkleinde) kleurenkopie van de wereldrecordmerklap. Vervolgens werd de kopie geplas tificeerd. Het resultaat was zodanig dat Mia er direct een paar liet bijmaken. De merklap placemats hebben inmid dels hun weg gevonden naar haar dochters. De Kloosterse heeft haar inzending voor de grootste merk lap ter wereld inmiddels af. Mia Neve koos haar geboorte plaats Terhole als onderwerp. Op de merklap, die 48 cm breed is en 38 cm hoog, staan de R.K. kerk, de school, café De Kroon (M'n grootouders van moeders kant hebben daar nog gewoond), een travalje met een paard, haar ouderlijk huis in het buurtschap Meulenhoek en een monumentaal pand uit 1906, waar de veearts Colsen heeft gewoond, afge- beeld. De zin Door mijn gedaen, die je op veel merklappen aantreft, staat erboven. De merklap is opgesierd met onder meer een pauw. Mia Neve weet niet van ophouden: inmid dels is de tweede merklap, die de kerkdorpen van Hontenis- se tot onderwerp heeft, ook zo goed als af. „Ik doe over een merklap zo'n week of zes. De recordpoging leeft in Zeeuws-Vlaanderen. In Klooster zande zijn meer dames met naald en draad in de weer. Vrij dagmiddag kwamen ten huize van de familie Neve Annie van den Bergen, Jeanne Capello en Han Brunold bijeen om eikaars werk te bekijken. Annie van den Bergen-Mast (zij maakt een merklap over haar geboortedorp Perkpolder): „Normaal werken we met kant-en-klare patronen. Deze merklap is veel moeilijker omdat we die zelf moeten ont werpen. Omschrijving verticaal: 1 herhaaldelijk; 2 familielid; 3 zeer; 4 rondhout; 5 ingang; 6 op één punt kijken; 7 rivier in Rusland; 8 zeil; 9 muzieknoot; 10 bouwstijl; 13 daar; 16 deel van het hoofd; 17 vruchtennat; 18 dwaas; 19 soort walvis; 25 oppervlaktemaat; 27 dwaling in leer van wetenschap; 28 keukengerei; 30 hoeveelheidsterm; 31 ket ting; 33 staat in Afrika; 34 sein; 36 precies; 37 vat; 38 snijwerk- tuig; 39 kloosterzuster; 43 onhandig man; 44 hoenderras; 46 snel; 47 couvert; 49 deel van een klok; 50 veredelen; 53 rund; 54 vrucht; 55 ieder; 56 kudde dieren; 62 weefsel van een dier; 64 ten bedrage van; 65 dierenverblijfplaats; 67 boom; 68 rege ringsreglement (afk.); 70 rund; 71 persoonlijk voornaamwoord. se uit Goes - die haar sporen verdiende in het ontwateren van de Zeeuwse akkers - sponsort het draineringsmate- riaal. De afstand van de Zee land Tuin naar de nabije vaart is onoverbrugbaar voor drai- neringsbuizen onder de reeds aangelegde paden. Daarom gaat de ontwatering van de Zeeland Tuin uitmonden in diepe grindbassins, die onder de nog te plaatsen loopbrug gen worden uitgegraven. En toen eenmaal het bassin voor een waterpartij uitgegraven werd, kon het meer fijnere r~ De nagelstyling is heel erg in opkomst. Steeds meer men sen zijn zich bewust van het feit dat hun handen ook hun visitekaartje zijn, stelt Mariëtte Stoffer, eigenaresse van La Ligne. „Zelfs de nagelbijter kan te genwoordig met goed ver zorgde handen voor de dag komen", weet ze uit ervaring. Daar zijn immers kunstnagels voor verkrijgbaar. Maar het vakkundig opzetten van kunstnagels is een heel ander verhaal dan het zelf aanbrengen van 'plaknagels' die bij de drogist te koop zijn. „Bij het zelf plakken van na gels kan gemakkelijk een luchtbel in de lijm achterblij ven. Dat vormt een ideale bron voor schimmels". De eigen nagels kunnen zelfs beschadi gen door het verkeerd verwij deren van de plaknagels, waardoor ze al gauw als 'slecht' bestempeld worden. Mariëtte Stoffer volgde dan ook een gedegen opleiding al vorens zij het nieuwe gedeelte Acs, «ekISj 25 ÏW5 *VrtSS nair «e W>o»wwr<fan De Zeeland Tuin, die volgens initiatiefneemster Eleonore de Koning zo'n vijfhonderd vier kante meter groot zal zijn, laat zien wat Zeeland te bieden heeft op gebied van tuin bouw. Drie Zeeuwse onderne mers (Eleonore de Koning Vaste Planten met Allure, Bosch Slabbers Tuin- en Landschaparchitecten, Moel- ker Hoveniers en Kebra De- phinium-specialiteiten) sloe gen de handen inéén om het gigantische project tot stand te brengen. Eleonore de Koning legt het ontstaan van de Zeeland Tuin uit. „Ik deed zelf, als kweekster, al eerder mee. Ook dit jaar gaf ik mezelf op en ging naar de eerste bijeenkomst waar de grond werd verdeeld. Ik liep daar rond en wist heel beslist welk stuk ik wel of niet wilde hebben". Die bijeenkomst werd voorna melijk bijgewoond door man nen. „En je weet hoe dat gaat, op een gegeven moment had den ze allemaal zoiets van 'geef haar nu maar dat stuk', en daar heb ik handig gebruik van gemaakt". Na afloop van de bijeenkomst wist Eleonore de Koning zich verzekerd van één van de mooiste stukken grond die beschikbaar waren. „Toen kreeg ik een gesprek met het bestuur van Floriade en die zeiden: okay, maar dan moet je er ook wel echt iets bijzon ders van maken". Zo gezegd, zo gedaan. De Ko ning zocht contact met de an- De Zeeland Tuin is overigens qua uiterlijk niet specifiek Zeeuws. De Koning: „Alhoe wel we-wel geprobeerd heb ben er Zeeuwse elementen in terug te brengen. Kleine seg menten symboliseren bijvoor beeld de ruilverkaveling die er overal was. Maar het is niet zo dat er nu echt Zeeuwse bo men of planten gebruikt zullen worden". De Floriade ofwel Wereldtuin- bouwtentoonstelling wordt eens per tien jaar in Neder land gehouden. „Er zijn deel nemers uit de hele wereld", laat De Koning weten. „Zo is er behalve een Zeeland Tuin ook een Japanse Tuin aanwe zig"- Met de realisatie van de Zee land Tuin werd in oktober vo rig jaar begonnen. Zo werd toen een 'vochtige' tuin aan gelegd, met vochtminnende vaste planten in een drassige bak. Vorig weekend werd de twee de fase van de Zeeland Tuin gerealiseerd. Een gecombi neerd convooi met Zeeuwse vrachtauto's van Pekaar Be- stratingsmaterialen uit Yerse ke en grondwerker Bakker uit Kortgene, geladen met Zeeuwse tuinaarde en het nieuwe product Terrafin ver trekt richting Vijfhuizen. De Zeeland Tuin partners voeg- Tanny Hannewijk krijgt haar waardebonnen, vergezeld van een bloemetje. foto J. Pons-Maas De vier dames bekijken eikaars merklappen. foto Peter Verdurmen De Stenge in Heinkenszand staat zaterdag 25 en zondag 26 maart bol van de stands. Zo'n veertig ondernemers uit Borsele en omgeving zullen hier hun bedrijven aan het grote publiek presenteren. André de Visser van winkeliersvereniging Winbela: „De Expo is vooral een beurs waarop ondernemers iets van zichzelf willen laten zien. Dat gebeurt op een dynamische manier. Bezoekers kunnen dus kookdemonstraties, maar ook modeshows etc. ver wachten". De Bevelander komt binnenkort met een uitgebreider verhaal over de Expo 2000. 10 4 1*1 -

Bevelander | 2000 | | pagina 21