Alternatieve beurs Zeelandhallen Humanitas zoekt Haal het voordeel in huis! Cfil wg COV in Maria Magdalenakerk D Jarige Bevelander overstelpt f - f - - 1 carnav*l 'sHEERENHOEK Lege bedden in ziekenhuis gastgezinnen KIEKIERIS 1 De hoswachters Ik heb geen bananen vandaag f 177 so 32SS C I JAARGANG 51 - NUMMER 9 WOENSDAG 1 MAART 2000 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Marja Minnaert. 1 Si® \BEW. EX.^ Let deze week op de speciale Europakkerfolder in uw brievenbus en profiteer van volop voorjaarsvoordeel bij EuropaTuin. F* open vanaf 20.00 uur open vanaf 15.00 uur open vanaf 15.00 uur Goes Lange Kerkstraat 44 7/11 21 23 25 Schoonheidsinstituut Au soleil EURO IN Oteevast is Adrie van Eijkeren 's dinsdags aan Ode kaarttafel in café Baarends in Goes te vinden. Dat doet hij al sinds 1950. Hij is een man van gewoontes en houdt het verleden graag levend. Dat heeft hij op een prachtige manier tot uiting gebracht door een boek te schrijven over de geschiedenis van Hansweert. Op 4 maart, één dag na zijn 97e verjaardag, wordt het boek 'Hansweert, van gehucht tot dorp' ten doop gehouden. e Christelijke Oratorium Vereniging (COV) Goes treedt vrijdag 3 maart op in de rooms katholiek Maria Magdalenakerk in Goes. Op het programma werken van Rossini, Mendels sohn Bartholdy en Reinhard. forige week vierden wij het vijftigjarig V jubileum van De Bevelander. In een speciaal voor de gelegenheid gemaakt Ju- bileumkatern blikten we niet alleen terug op óns verleden, maar ook op dat van een aantal adverteerders. En dat sloeg aan bij de lezers, zo blijkt uit de vele reacties die de afgelopen week ons kantoor bereikten. Zeelandhallen in Goes staan 24, 25 en 26 Lx maart helemaal in het teken van alternatie ve geneeswijzen en paranormale manifesta ties. De alternatieve beurs bevat dit jaar een bijzonder concert, waaraan de bezoekers - liefst met gesloten ogen - actief deelnemen. Sluizen Zie pagina 9 en 10 Nageljongen Rectificatie Indië tA/ie binnenkort een bezoek brengt aan het V V Oosterscheldeziekenhuis in Goes of Zier- ikzee, loopt kans een ziekenhuisafdeling te zien met uitsluitend lege bedden. Op het eer ste gezicht een vreemd idee, maar de Raad van Bestuur van de stichting Oosterschelde- ziekenhuizen heeft er wel degelijk een bedoe ling mee. IXinderen uit probleemgezinnen uit het Rijn- IXmondgebied komen jaarlijks naar Zeeland om hier 'frisse lucht' te kunnen ademen. Dat is geregeld via een project van Humanitas, de Ne derlandse vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingopbouw. Hu manitas is naarstig op zoek naar gezinnen die een kind uit de Randstad voor één week in hun huis willen opnemen. BIBL/g, Za 11 maart: I de bev Geschiedenis Hansweert geboekt 1 Adrie van Eijkeren (97) schreef een boek over Hansweert. (advertentie) De Christelijke Oratorium Vereniging Goes. foto Guido Stordtau (advertentie) Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: rooms-katholieke Maria Mag- dalenakerk in Goes - recht te genover de Grote Kerk. Vorig jaar was er voor het eerst een spiritueel concert, genaamd 'Ligconcert op Stro'. Dit jaar is er gekozen voor een concert waarbij bezoekers ac tiever deelnemen. Het 'trance dance concert', zoals het op treden van de muziekgroep Open Circles genoemd wordt. krijgen. De Raad van Bestuur acht daarbij zelfs het samen voegen van afdelingen moge lijk. Nagenoeg alle Nederlandse ziekenhuizen zien zich gecon- In Vijfhuizen, een plaatsje net onder de rook van Schiphol, wordt in 2002 de Floriade gehouden. Drie Zeeuwse bedrijven zijn daar hard aan het werk om er een echte Zeeland Tuin te realiseren. Verder aandacht voor de oudste wijkinfowinkel van Goes. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes GOES. NIEUWE RIJKSWEG 2D. 0113-215395 pag. pag. pag. pag. y. MET WAARDEVOLLE NATUUROLIËN alle se groen De bekende Nederlandse band Kane treedt in maart op in El Toro in Goes. In het Arsenaaltheater in Vlissingen worden vrijdag 3 maart twee cd's van strandpaviljoen Panta Rhei gepresenteerd. Op de cd's staan de finalisten van de Unplugged-competitie die Willem-Jan Buys van het Vlissingse paviljoen in 1998 en 1999 heeft georganiseerd. De voorgenomen fusie van de Bevelandse woningcorporaties RWS, WSB en AWR is voorlopig van de baan. In de Woningkrant vertelt directeur J.F.J. Franken van woningcoporatie RWS in Goes het hoe en waarom van de opgeschorte fusie. De Vlissingse woningcorporatie Basco heeft in de Leeghwaterstraat een modelwoning geopend van het seniorencomplex Het Hooghe Water. De inzendingen voor de puzzel die in het katern opgeno men was, zijn bijna niet meer te tellen. Vaak zijn ze voorzien van felicitaties. Sommige lezers hebben van hun inzending een waar kunstwerkje gemaakt, compleet met knipsels uit hun weekblad. Overigens, insturen van de oplossing kan nog altijd. Pas volgende week woensdag sluit de inzendingster- mijn. In De Bevelander van 15 maart wordt bekend gemaakt wie welke prijs heeft gewonnen. Verder kwamen er ontzettend veel telefoontjes om de mede werkers van De Bevelander te feliciteren. Bij de redactie kwa men zelfs bossen bloemen binnen voor de jarige Bevelan der! Wij willen vanaf deze plek iedereen bedanken die heeft geholpen om ons jubileum tot een groots feest te maken. fronteerd met steeds krappere budgetten, hogere kosten en een gebrek aan personeel. Ook de Oosterscheldezieken- huizen ontkwamen niet aan deze landelijke trend. Om aan de krapte het hoofd te bieden, zijn plannen gemaakt om in het hele ziekenhuis leegstaande bedden te con centreren op één afdeling. Het verzorgend personeel dat zo vrij komt gaat vacatures op andere afdelingen opvullen. Voor patiënten met acute pro blemen worden overigens wel bedden gereserveerd. vindt plaats op zaterdag 25 maart: na de sluiting van de beurs. ■5 JViiaiugkrMï I vat een schat aan oude infor matie, zeker voor diegenen die de situaties of personen her kennen, is prettig te lezen en aan te raden voor iedereen die geïnteresseerd is in de historie van de streek. De markante schrijver, die ook al een pen ning van verdienste van de ge meente Reimerswaal heeft mogen ontvangen, geeft het boek in eigen beheer uit. Het kost ƒ32,50 en is bij hem te koop. Tel: 0113-381204. verhalen te bundelen en ze uit te geven". Het boek behandelt de op komst, bestendiging en ver nieuwing van Hansweert. Een geschiedenis die uiteraard nauw verbonden is met de sluizen. Adrie van Eijkeren licht zijn boek wat toe: „Het kanaal door Zuid-Beveland was in 1866 klaar. Voor die tijd be stond Hansweert eigenlijk niet. (advertentie) kwam op het Instituut voor As pirant Onderofficieren in Nij megen". Hij weet het allemaal nog precies. „10 Januari 1922 begon ik daar. Ik heb er ander half jaar gezeten, 's Ochtends om 6 uur op en een les- en trainingsprogramma dat duur de tot 9 uur 's avonds! Er was een West-lndische hoofdon derwijzer die me voor een rijksdaalder per uur extra les gaf. Dat was duur in 1928, maar het maakte me tot ser geant-majoor en later tot adju dant. Ik heb veel aan die man te danken". toen hij vijfendertig was. Hij was toen erg ziek. Deze psalmtekst is bestemd voor vier- tot achtstemmig koor. De Christelijke Oratorium Ver eniging Goes staat onder lei ding van dirigent Izaak Ruis- sen. Verder werkten sopraan Ellen Schuring, alt Jakobijn Wallis, tenor Alex Vermeulen, bas Bas Ramselaar, pianist Tijn van Eijk en harmoniumist Janny Dieleman mee. Het concert begint om 20 uur. Van de negentiende-eeuwse componist G. Rossini wordt het werk 'Petite Messe Solen- nelle' ten gehore gebracht. Rossini schreef in zijn begin tijd als componist hoofdzake lijk opera's. Op 37-jarige leeftijd verander de dat: er volgde een periode waarin hij sacrale en profane koorwerken, liederen en koor muziek maakte. Waarom hij deze mis 'Petite Messe Sole- nelle' noemde, blijft onduide lijk. Het was zijn derde mis en de twee die hij eerder had ge maakt waren niet groter - wat dus ook geen aanleiding gaf om het werk 'petite' (klein) te noemen. Van Felix Mendelssohn Bart holdy (1809-1847) worden twee werken vertolkt. 'Verleih ons Frieden' componeerde hij op 22-jarige leeftijd, tijdens de laatste weken van een verblijf in Rome. Het werk werd het lievelingsstuk van zijn vader. Verder psalm 43, opus 78 nr. 2 'Richte mich Gott', dat Men delssohn Bartholdy maakte En dat mag wel bijzonder ge noemd worden. Per slot van rekening beginnen niet alle mannen met de respectabele leeftijd van de heer Van Eijke ren nog aan zo'n huzarenstuk. Maar schrijven doet hij al lan ger. In zijn huisje staat een rij tje mappen, met de hand in sierschrift volgeschreven: over de oorlog, het rethoricagilde de Wijngaerdrancke, waar hij nog altijd secretaris van is, Hansweert, de sluizen, 'mijn mijmeringen' een verzenbun del, noem maar op. Alles is verweven met zijn leven. Deels autobiografisch, deels over ka rakteristieke personen of ge beurtenissen. Maar de gege vens ontleent hij op de eerste plaats aan zijn voortreffelijke geheugen. „Daar is niks mis mee, ik onthoud alles". De heer Van Eijkeren is gebo ren Hansweertenaar. Zijn va der was kleermaker, maar moest dat opgeven toen hij een afwijking aan zijn ogen kreeg. Moeder overleed toen Adrie drie jaar oud was en al spoedig had hij een stiefmoe der. Alhoewel vader later toch weer werk kreeg als huis knecht bij ir. Ringers, de bou wer van de sluizen in Hans weert en Wemeldinge, moest kleine Adrie al op zijn negende gaan werken als landarbeider. Vier jaar later begon hij, op zijn dertiende, als nageljongen op de scheepswerf waar hij drie cent per uur verdiende. „Je versleet meer aan klompen en kleding dan dat je verdiende", mijmert de heer van Eijkeren hardop. „De lagere school heb ik niet eens afgemaakt. Op mijn dertiende ben ik naar de avondschool gegaan, ik wilde militair worden. Ik slaagde voor het toelatingsexamen en Vorige week berichtte De Be velander van het optreden dat de Christelijke Oratoriumver- eniging (COV) vrijdag 3 maart geeft in Goes. Per abuis is bij het verhaal een kop gekomen waarin te lezen was dat het concert werd gegeven in de Grote Kerk. Dat klopt natuur lijk niet, aangezien die mo menteel grondig verbouwd wordt. Voor alle duidelijkheid: het concert vindt plaats in de In 1931 trouwde Adrie van Eijkeren en vertrok hij met zijn vrouw naar Indië, om in 1939 weer terug te keren voor een ziekteverlof. Ondertussen wa ren zijn vijf kinderen geboren. Toen de oorlog uitbrak, werd hij natuurlijk opgeroepen. De rest van de oorlog zat hij in het verzet. „Ik was commandant van de ondergrondse van het rayon spoorbrug - Biezelingse Ham - Kruinings veer. We hiel pen jongens onderduiken, die tewerkgesteld waren, gezinnen wier vader gevangen zat, bracht ik weekloon, ik gaf posi ties door van schepen en trein verkeer, dat ging via-via naar Engeland. Na de oorlog ben ik nog een jaar in Engeland ge weest en daarna heb ik met mijn gezin nog tot 1950 in In dië gewoond. Ik ging toen met 50 dienstjaren (tropenjaren) en 29 eretekens met pensioen". Eenmaal in Hansweert terug gekeerd werd Adrie van Eijke ren verzekeringsagent. In 1977 overleed zijn eerste vrouw. Hij hertrouwde en zes jaar gele den overleed ook zijn tweede vrouw. Als verzekeringsagent leerde hij veel mensen kennen en deed hij veel in het vereni- Door de lege bedden vanuit het hele ziekenhuis naar één afdeling te plaatsen, komen er namelijk mensen en middelen vrij. Zo krijgen patiënten in gevulde bedden meer aan dacht. In de toekomst zullen meer ontwikkelingen gestalte De kinderen komen van zater dag 8 juli tot en met 15 juli naar Zeeland. Gastgezinnen zorgen zelf voor de daginde ling die de kinderen volgen. Ron en Marjan Scheffel, die de actie Frisse Lucht vanuit Kruiningen coördineren: „Het is echt niet noodzakelijk dat allerlei uitstapjes naar pret parken worden gemaakt. Het is voldoende wanneer kinde ren mee kunnen draaien een normaal gezinsleven". De kin- De groep Open Circles staat onder leiding van de Israëli sche Nisandeh Netah en wordt geassisteerd door het Goese gezelschap Nada Naga. Open Circles bestaat uit zeven mensen die samenwerken op basis van vriendschap en be trokkenheid. Ze geven innova tieve trainingen, workshops en concerten. Een concert wordt ondersteund door sja- manistische muziek, percussie en drums. Er wordt voor, na en tijdens het concert géén al cohol geschonken. Wie ook naar het trance dance concert wil, moet zich vooraf aanmelden. Bovendien is het handig een ligmatje met slaapzak mee te nemen. Re serveren kan via telefoonnum mer 0113-221 020. Iedereen leefde er van de han del rond de sluizen. En zoals dat in ieder dorp gaat, er wa ren natuurlijk een aantal karak teristieke figuren en belangrij ke families die iedereen kende. Die staan ook beschreven". Verder staan er verhalen in het boek over de oorlog, de watersnood, de scheepswerf en ook veel feiten. Gegevens die Adrie van Eijkeren heeft nagetrokken bij verschillende archiefdiensten. Het boek be- deren die volgens het echt paar Scheffel hun vakantie zo hard nodig hebben, komen uit verouderde wijken, buurten waar geen speelruimte voor handen is of uit grote gezin nen met krappe behuizing. Ook worden kinderen geselec teerd uit gezinnen waar ou ders ziek zijn of andere moei lijkheden hebben. Wie zich wil aanmelden als gastouder kan dat doen bij Ron en Marjan Scheffel: 0113-382 660. gingsleven: penningmeester van de harmonie (wat hij tot januari was), de voetbalver eniging, het rethoricagilde, contacten met oudverzetstrij- ders. „Langzamerhand begon het schrijven van verhalen als hobby zich te ontwikkelen. En je hoort oude mensen dat vaak zeggen: wat is het jammer dat niemand meer die verhalen van vroeger kent, als wij er straks niet meer zijn. Dat bracht me op het idee om die f <‘’s (AM M Al Schutterhof 23 4461 DZ Goes (0113) 214445. foto Anton Dingemanse van

Bevelander | 2000 | | pagina 1