Nieuwjaarsconcert Ons Genoegen J Goes Fi verzekerd van shirts Verkiezing Fiets van het Jaar 2000 Ideeënprijsvraag nationaal Park ne Vijftien kilometer Zeeuwse geschiedenis Informatie opleiding energetisch therapeut Laatste bruid vorige eeuw Beveland Kort Streeknieuws Beveland Goes groeit door Stichting fimivedi door Joep Bremmers L. I I Toparchitecten II et harmonieorkest van muziekvereniging Ons Genoegen geeft 1 zaterdag 15 januari een nieuwjaarsconcert in de Nederlands Hervormde Kerk in Kapelle. Gast dit jaar is het tot ver over de landsgrenzen bekende jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. lA/ie iets meer wil weten over de Zeeuwse VV kaapvaart, het roemruchte verleden van Middelburg of Veere of zijn eigen stamboom wil uitzoeken kan sinds vorige week terecht in het Zeeuws Archief in Middelburg. Het Zeeuws Archief is ontstaan uit een fusie van het Rijks- archief in Zeeland en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere. Bij elkaar bestaat het archief uit zo'n vijftien kilometer archiefstuk ken: oude documenten, prenten en kaarten. „Dat is drie keer de lengte van de Zeeland- brug", verduidelijkt Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief. t Internet Dienst Landelijk Gebied Zeeland houdt 9.eb'?d. herkenbaarder zijn als belangrijk voor de na Lx samen met projectbureau Nationaal Park Oosterschelde een ideeënprijsvraag. De op dracht is het ontwerpen van een uitzichtpunt, een inzichtpunt, een picknickset en een afval- het 1nzichtpunt- bedacht bak. De beste drie ideeën zijn goed voor tien- Dat moet zicht bieden op het duizend, vijfduizend of twee en een half dui- r'i|5e leven onder de water zend gulden. Veiligheid - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Goes houdt maandag 17 januari een middag rond het thema 'veiligheid in en om het huis' in de Magdalenazaal aan de Sin- gelstraat in Goes. In een tech- no-bus, die voor het kerkge bouw aan de Singelstraat staat, wordt gedemonstreerd hoe een optimale veiligheid in huis kan worden bereikt. II et Centrum voor Heelwording en Bewust- I wording Edda in Kortgene houdt 17 januari een informatieavond over de vierjarige oplei ding tot energetisch therapeut die 22 januari begint. Sophia Dijkhuizen begeleidt de cursis ten. „Een energetisch genezer is iemand die mensen begeleidt in hun proces naar heelwor- ding", legt ze uit. H J.- R UKt W v W I Woensdag 12 januari 2000 DE BEVELANDER 23 Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief. foto Jaap Wolterbeek (Wilhelminadorp-Het I De aanstormende talentjes van vv Goes weten zich het komend seizoen verzekerd van hun outfit. Assurantiekantoor De Koning heeft de jongens voorzien van shirts, broeken en kousen. André de Koning is al menig jaar sponsor van w Goes. vaak niet dat het een natuur gebied van internationale al lure betreft, stelt de dienst. Door herkenbare voorzienin gen aan te leggen zou het Omdat het Nationaal Park vooral uit water bestaat, is het 'inzichtpunt' Onder leiding van vaste dirigent Nico Dijkstra brengt Ons Genoegen een gevarieerd pro gramma met werken als Fanfare 2000 van Kees Vlak, Offenbachs ouverture 'Orpheus in de Onderwereld', het imposante 'Russian Christmas Music', melodieën van Strauss en een medley van Gloria Estefan. De jongens van de Zeeuwse Koorschool laten klanken van Mo zart, Schubert en traditionals horen. Aanvang 20 uur. z'n stamboom heeft uitge zócht tot 1795 dan wil hij ver der. En dan zal zo iemand toch bij ons langs moeten komen om verder te kunnen. Op deze Met de komst van het Zeeuws Archief heeft Middelburg we derom een bijzonder gebouw erbij. Het Van der Perre-huis is in oude luister hersteld en her bergt nu de kantoren van het Zeeuws Archief. In een naast het monumentale pand ge bouwde nieuwbouw bevinden zich de depots waar de ar chiefstukken worden bewaard en waar de studiezaal is ge vestigd. „De Rijksgebouwen- dienst heeft bewust gekozen voor een opvallende nieuw- De eerste baby van de eeuw, het eerste huwelijk... Na de jaar wisseling - tevens eeuw- en millenniumwisseling - ontstond een ware race om ‘de eerste' te zijn. Elly van Zunderen en Mi- cheal Picasouw besloten het eens heel anders aan te pakken. Zij trouwden 31 december in Goes en kunnen zich nu op een heel ander feit beroemen: ze zijn het laatste stel dat in de twintigste eeuw trouwde in Zeeland. Op de foto het kersverse bruidspaar met bruidsmeisjes. bestand staat inmiddels op In ternet. Via moderne middelen als Internet willen we een nieuwe groep bezoekers bin nen halen. Want als iemand Registratie van gevonden en vermiste dieren Amivedi Post: Zuid en Noord Beveland, voor het registre ren van vermiste en gevon den huis- dieren. Dagelijks te bereiken. Ria Dek ker, Tel. 0113-330063. Mist U een huisdier, of loopt er bij u een een huisdier rond, dat duidelijk zijn huis kwijt is, meld dat dan zo snel mogelijk, liefst binnen drie dagen. spiegel. Deelnemers kunnen zich tot 1 februari 2000 aan melden bij de Dienst Lande lijk Gebied Zeeland in Goes. De inzendingen moeten op 3 april binnen zijn en nog geen twee weken later is de prijsuitreiking. De gemeente Goes is het afgelopen jaar opnieuw gegroeid. De stad herbergt momenteel 418 inwoners meer dan vorig jaar in januari. De stijging is het gevolg van een vestigingsoverschot: er kwamen meer mensen in Goes wonen dan er vertrokken naar andere gemeenten. De gemeente Goes telt nu 35.799 inwoners. Met de toename zet de trend van de laatste jaren zich door. van de nieuwbouw aan het Hofplein en natuurlijk de fusie van de drie instanties". De fu sie kwam tot stand doordat al le drie de deelnemende ar chieven met ruimtegebrek te kampen hadden. „Het rijksar chief barstte enkele jaren ge leden al uit z'n voegen. De de pots waar de archiefstukken worden bewaard waren te klein geworden. Ook de ge meentearchieven van Middel burg en Veere hadden proble men met hun huisvesting. We hebben toen de koppen bij el kaar gestoken en besloten om samen verder te gaan. Zeker wat betreft de klimaatbeheer sing in de depots neemt de bouw van een archief enorme kosten met zich mee. Het is dan veel voordeliger om ar chieven op één locatie te con centreren. En dat is natuurlijk ook voor de onderzoeker erg handig". Naast de drie archie ven is ook het Genealogisch Centrum Zeeland in het Zeeuws Archief gevestigd. van ons potentieel. Veel men sen worden zich steeds meer bewust van de ongekende vermogens die in hen opge slagen liggen". De informatieavond wordt ge houden op het adres Burge meester van Cittersstraat 1 in Kortgene. Meer informatie over de avond en de opleiding is verkrijgbaar via telefoon nummer 0113 - 301 243. sche fietsen, fietsen met auto matische versnellingen en zelfs een fiets van een geves tigd automerk. De Fiets van het Jaar 2000 wordt gekozen door een vakjury afkomstig van de Anwb, Fietsersbond Enfb, TNO Wegtransport, Bo- vag en NCBRM, Tweewieler en Bike Europe. De verhuizing luidt een nieuw tijdperk in voor de medewer kers van het voormalige rijks- archief en de gemeentearchie ven van Middelburg en Veere. „We hebben een nieuwe werkwijze geïntroduceerd', vertelt Koops. „We willen in de toekomst onze klanten nog beter helpen. Daarom hebben we de kennis die bij medewer kers zit verder naar voren ge haald. Op de studiezaal zitten medewerkers die eigenlijk op alle vragen antwoord kunnen geven. Daarnaast zijn we druk bezig met moderne middelen om onze archieven toegankelijk te maken. Zo worden momen teel alle overlijdensaktes die we hebben in de computer in gevoerd. Het moet dan over niet al te lange tijd voor genealogen mogelijk zijn om vanuit de luie stoel, via de computer, een stamboom samen te stel len die terug gaat tot 1795. Ook ons complete archieven- De jaarlijkse verkiezing Fiets van het Jaar 2000 belooft een spannende te worden. Nooit eerder dongen er zo veel mo dellen mee als dit jaar: 38. De bekendmaking van de win naar is 9 maart tijdens de offi ciële opening van de FietsRAI. Onder de inzendingen een roeifiets, verschillende elektri- en andere manieren willen we het stoffige imago van het ar chief veranderen". Het Zeeuws Archief houdt in fe bruari een open dag. De verhuizing van de archie ven die lagen opgeslagen in het rijksarchief en de gemeen tearchieven van Veere en Mid delburg heeft nogal wat voe ten in aarde gehad. Koops: „We hebben een hectische pe riode achter de rug. We zijn niet alleen verhuisd maar had den tegelijkertijd ook onze handen vol aan het afronden Het nieuwe Zeeuws Archief opende vorige week voor het eerst voor publiek. „De officië le opening is pas over een paar maanden", verduidelijkt directeur Roelof Koops. „Van wege de verhuizing van de ar chieven zijn we drie maanden dicht geweest maar nu kun nen onderzoekers weer bij ons terecht". „Die extra capaciteit hebben we in de toekomst hard no dig", is Koops van mening. „In 1996 is de overbrengings termijn van archieven van het rijk van vijftig jaar naar twintig jaar verlaagd. Dat wil zeggen dat vroeger een archief na vijftig jaar bij het rijksarchief werd gedeponeerd. Omdat die termijn is verlaagd krijgen we in de komende jaren heel wat archief van onder meer de provincie Zeeland". pie, homeopathie en natuur geneeskundige therapieën. Ze is traditioneel Reiki-master en heeft sinds tien jaar ook een cursuscentrum in Limburg. „We leven in een tijd waarin het energiesysteem van men sen veel aan het veranderen is", legt ze de achtergronden rond de opleiding uit. „Als mensen gebruiken we al eeu wenlang slechts een klein deel tuur. De bekendheid en herken baarheid van het Nationaal Park Oosterschelde moet met het ontwerp vergroot worden. Want wie de Oos terschelde bezoekt, beseft bouw naast het monumentale Van der Perre-huis. Je ziet nu eigenlijk het werk van topar chitecten uit twee totaal ver schillende eeuwen. De nieuw bouw is ontworpen door Jan Benthem uit Amsterdam en bestaat uit drie ondergrondse depots met daarboven een ruime studiezaal, archiefcafé, een auditorium en ruimten voor groepsonderzoek. Daar kunnen meerdere onderzoe kers in alle rust werken". Naast ruimte voor de vijftien kilometer archief die het Zeeuws Archief nu beheert is in de ondergrondse depots aan het Hofplein ook nog re kening gehouden met de komst van nog eens tien kilo meter archief in de toekomst. Sophia Dijkhuizen werkte vroeger in de reguliere ge zondheidszorg. Daarnaast volgde ze een opleiding tot spiritueel therapeut met als specialisaties aura en chakra reading en healing. Dijkhuizen deed verder trainingen op het gebied van kinesiologie, meri- dianenleer, edelstenenthera- GEVONDEN DIEREN VAN 28 DECEMBER TOT 4 JANUARI. 27-12 Kruising Rottweiler (Goes) 3-1 Cypers/witte kater, witte bef en voetjes, ongecastreerd, ong. 5 jaar oud (Arnemuiden, Witte Raaf) 31-12 Zwart/witte kater, gecas treerd, groot (Goes, Kamille- pad) 3-1 Cypers/witte kater, witte bef, buik, snoet en pootjes, 1 poot helemaal wit, zwart neusje en lipjes, gecastreerd, groot, dikke kop (Kattendijke) 29-12 Schildpad poes, zwart met oranje vlekjes, groot en dik (Goes-Zuid) De Spinne. De verkoop is van 20.30 tot 21.30 uur. Kleding moet voorzien zijn van een sti cker met daarop een nummer, maat (van 68 tot en met 176) en prijs. Inlichtingen: 0113 - 221 n 445. -I Seniorenbingo - De stichting Ruurtwerk Goe.<;-7iiid houdt vrii- 1 dag 14 januari een seniorenbin go in Buurthuis De Pit in Goes. Aanvang 14 uur. Er worden zes rondes gespeeld. -1 Damtoernooi - De Goese Damclub houdt woensdag 26 ja nuari een schooldamtoernooi in de PIT aan de Appelstraat in 1 Goes. Het toernooi staat open voor alle basisscholen in Zuid- Beveland en geldt als voorronde voor het Zeeuws Kampioen- schap: de twee hoogst eindi gende teams mogen hieraan deelnemen. Aanmelding bij M. Poulisse: 0113-214 018. Weefkring - In het Goese Am- bachtscentrum is binnenkort de tentoonstelling 'Textiel 2000' van weefsels van de Weefkring Goes te bezichtigen. Overigens kan dat alleen op de woensda gen 19 en 26 januari en de za terdagen 22 en 29 januari van 13 tot 17 uur. Open deur - In de Gerefor- meerde Kerk in Colijnsplaat- wordt zondag 16 januari een open deur dienst gehouden. De toneelgroep van de Samen op Weg-jeugdraad uit Goes voert het stuk 'Lauw' op, dat is geba seerd op twee teksten uit Openbaringen 3, dat handelt' over de keuze tussen onver-; schilligheid en betrokkenheid. Aanvang 19 uur. - Ruildag - De Commissie Ruil- dag 2000 houdt 15 januari een< beurs met postzegels, munten,} modeltreinen, miniatuurauto's, ansichtkaarten, bankbiljetten en andere verzamelvoorwerpen.’ De beurs wordt georganiseerd door de filatelistenvereniging De Zeeuwse Delta en vindt plaats in Het Zuiderbaken in Middel-» burg. Aanvang 10 uur. Bingo-dansant - In wijkge- bouw De Spinne in Goes wordt zaterdag 15 januari een bingo- dansant gehouden met live-mu- ziek. Aanvang 20.30 uur. - Mongolië - De bijeenkomst van de Goese afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen staat deze keer in het teken van Mongolië. M. Ba zuin uit Vlissingen bracht een aantal weken door in dat land en laat in een lezing met dia's zien onder welke barre omstandighe den de mensen daar moeten le ven. Aanvang 14 uur in de Oos- terkerk. Vlinderwerkgroep - De vlin der- en libellenwerkgroep Zee land hield afgelopen zomer een dia- en fotowedstrijd. In de cate gorie dia's is de hoofdprijs, een libellen-determinatiegids, ge wonnen door Hannie Joziasse. Peter Geene wint een vlinder- net en Anton Baayens een vlin- dergids. In de fotoklasse mag W. Oorthuijzen zich winnaar noemen. Hl won een pas ver schenen vlinderdeterminatie- gids. Marcel de Bruijn won een boek over vlindervriendelijk tui nieren en Henk Wagenaar een fotogids van vlinders. Therapie - In de Praktijk voor Gestalt en Psychosynthese in de Breestraat in Middelburg wordt woensdag 19 januari een inloop- ochtend gehouden. Geïnteres seerden kunnen hier uitgebreide informatie krijgen over de ver schillende therapievormen en cursussen die in de praktijk wor den gegeven. Aanvang 10 uur. Bingo 55+ - Wijkvereniging Goese Polder houdt 13 januari een seniorenbingo voor 55-plus- sers. Aanvang 14 uur in wijkge- bouw De Spinne. Spoorwezen - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt vrijdag 14 januari de maandelijk se bijeenkomst van de Neder landse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tramwegwezen gehouden. De nis Baarends uit Wilhelminadorp vertelt iets over smalspoor in Noord-Amerika en Oostenrijk. Aanvang 19.45 uur. Fibromyalgie - In café Baar ends aan de Voorstad in Goes wordt maandag 24 januari een informatiebijeenkomst gehou den over cesartherapie, een vorm van bewegen die door mensen met fibromyalgie (een vorm van reuma die gepaard gaat met veel spierpijn en ver moeidheid) als prettig wordt er varen. Drie cesar-therapeuten vertellen over de therapie en lessen. Aanvang 14 uur. De mid dag wordt georganiseerd door de Nationale Vereniging voor Fi- bromyalgiepatiënten. Creatief musiceren - In Goes, Middelburg en Vlissingen beginnen in januari cursussen Creatief Musiceren, New Age- muziek en Keyboard. Deze wor den georganiseerd door Imagine Theaterproducties. Inlichtingen: 0113-381 287. Dorpsvergadering - De Buurtwerk Goes-Zuid houdt vrij- Dorpsraad Heinkenszand houdt donderdag 27 januari een alge mene dorpsvergadering (tevens jaarvergadering) in De Stenge. Tijdens deze vergadering wor den de verkiezingen gehouden voor drie plaatsen in het be stuur. Verder worden een recent gemaakte dorpsfilm over Hein kenszand en een film over het dorp in de jaren zestig vertoond. Aanvang 20 uur. Koffieconcert - Muziekgezel schap Oefening en Uitspanning uit Kattendijke houdt zondag 16 januari een nieuwjaarskoffiecon- cert in het Blokhuis in Kattendij ke. De fanfare staat onder lei ding van dirigent Ad van Nieu wenhuizen. Aanvang 12 uur. Clubgebouw - Burgemeester van der Zaag van Goes opent zaterdag 15 januari om 13.30 uur het nieuwe clubgebouw van de Kynologenclub Zeeland in Wilhelminadorp. Er zijn die mid dag diverse demonstraties fly- ball, behendigheid en gehoor zaamheid. Vrijwilligersbeleid - Lokale bestuurders, ambtenaren en vrijwilligersorganisaties praten donderdag 24 februari over het thema: wat betekent lokaal inte graal vrijwilligersbeleid. Het pro gramma biedt korte inleidingen, uitwisseling van ervaring en dis cussie. Doel van de bijeen komst, die om 15.30 uur begint in De Stenge in Heinkenszand, is het creëren van draagvlak voor proefprojecten om vrijwilli gerswerk te ondersteunen op geïnventariseerde knelpunten. Meer inlichtingen: 0118-682 519. Snertwandeling - Gymnas tiekvereniging OKK uit Kortgene houdt 22 januari een snertwan- deltocht. Er kunnen afstanden van vijf en tien kilometer gelo pen worden. Start is vanaf 13 uur in dorpshuis De Pompweie in Kortgene. Alfatraining - In Hotel Termi nus in Goes is zaterdag 29 janu ari een informatielezing over al fatraining. Dat is training met als doel een leven zonder stress. Het lesprogramma omvat on derwerpen als ontspannen, doelgericht denken en mentale training tegen stress, spannin gen, nervositeit en angsten. Al fatraining blijkt bovendien effec tief te zijn bij slaapstoornissen, depressiviteit, faalangst, fobieën en psychosomatische klachten. Aanvang 14 uur. Postzegels - Filatelistenver eniging De Bevelanden houdt donderdag 13 januari de eerste bijeenkomst in 2000. Om 19 uur worden de jongste verzame laars verwacht in dorpshuis Amicitia in Kloetinge, volwasse nen volgen om 19.30 uur. Rond 20.30 uur is er een clubveiling en er kan onderling worden ge ruild. Kinderkleding - In Heinkens zand wordt van 19 tot en met 22 januari een kinderkleding- beurs gehouden. De beurs is woensdag 19 januari van 10 tot 15 uur, donderdag 20 en vrijdag 21 van 9 tot 11.30 uur en zater dag 22 januari van 10 tot 11.30 uur te bezoeken in het gebouw van Scouting Aan 't Dijkje (een zijstraat van de Dorpsstraat). Islam - Schatten van de islam. Zo heet de lezing die de Zeeuw se Volksuniversiteit (ZVU) woensdag 19 januari houdt in de bibliotheek in Goes. Maar het is ook de titel van de tentoonstel ling die in de Nieuwe Kerk in Amsterdam te zien is: een over zicht van wandtapijten en gegla zuurde tegels die een beeld ge ven van de islam als religie, we reldbeschouwing en cultuur. De ze lezing gaat alleen door bij vol doende belangstelling. Aanmel ding: 0118-634 800. Winterkleding - Wijkvereni ging De Goese Polder houdt 12 januari een beurs voor winterse kinderkleding. Wie zelf spullen heeft die verkocht kunnen wor den, kan deze van 18.30 tot 19.30 inleveren in wijkgebouw VERLOREN DIEREN VAN 28 DECEMBER TOT 4 JANUARI. 27- 12 Rood/witte kater, witte bef en sokjes, gecastreerd, 22 jaar oud (Vlissingen, woonde eerst in Middelburg) 28- 12 Zwart/witte kater, witte bef en buik, links half oortje, korte pootjes, rechte staart, gecastreerd, ronde oogjes (Goes) 29- 12 Cypers/wit katertje, wit te bef en pootjes, 6 maanden oud (Wemeldinge) 19-12 Cypers/witte kater, witte bef, gecastreerd, getatoeëerd, 6 jaar oud (Goes-Zuid) 23-12 Zwart/witte kater, witte bef, buik en laarsjes, 2 jaar oud, heeft geen staart (Goes- Noord) 23- 12 Donker cyperse kater, op de buik bruin, rafelige oor tjes, stevige kater, gecas treerd, 5 jaar oud ('s-Heer Arendskerke) 6-12 Rode kater (Goes) 13-12 Grijs/wit katertje, witte bef en half witte pootjes, egaal grijs, 4 maanden oud (Hansweert) 12- 12 Zwart/wit katertje, witte snoet, bef en pootjes, niet ge castreerd, 6 maanden oud, ge- chipt Sas) 30- 12 Zwart/wit poesje, witte bef en sokjes, snorharen links wit, rechts zwart, vrij klein en tenger, 3 jaar oud (Kats) 21-12 Cypers/wit poesje, bo venkant en deel kopje cypers, onderkant wit, zwart sproetje op het roze van de neus, bijna 5 jaar oud (Heinkenszand) 24- 12 Cypers poesje heeft links geen tanden of kiezen, onderkant kinnetje zwart vlek je, 10 jaar oud, klein, 3 kilo zwaar, grote ronde ogen, lich te teentjes (Driewegen) 10-12 Zwart poesje, klein wit befje, 1 jaar oud (Kortgene) 25- 12 Lapjes poes, wit gevlekt met rood en grijs, 32 jaar oud, vlooienbandje (Wolphaarts- dijk) 13- 12 Lapjes poes, veel rood op de rug, 14 jaar oud, vlooi enbandje (Arnemuiden) v fl®’

Bevelander | 2000 | | pagina 23