Win vrijkaarten voor Cine City! Back to the sixties Indoor Zeeland in Goes IbreedUIT. Borduren allergrootste merklap Les Grecs STEÜTEL Puzzel mee op pagina 17 10 tot 50% Ki I 0113-381133 DELSCHER lijk Sib 3ZSS O UITVERKOOP AFVOER VERSTOPT! ÏACOR 1 Griekse LIVE MUZIEK vrijdag 14 januari met korting DE WINTERCOLLECTIE EXTRA AFGEPRIJSD Clementines mandarijnen Zonder pit <7 /7/7 Kist ca 2,5 kilo NU {VW SALONIKI 1 WOENSDAG 12 JANUARI 2000 JAARGANG 52 - NUMMER 2 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Ellen de Dreu door Marijke Vael 1- 4 11/23 15 17 L| wordt langer dan het beroemde tapij't van iBayeux en er werken 250 Zeeuwen aan mee, waaronder ruim dertig van Schouwen-Duive- land. Zij maken in dit 'Jaar van de Textiel' de grootste merklap ter wereld. Een werkstuk dat een beeld geeft van heden, verleden en toe komst van Zeeland én groot genoeg is om in het Guinness-book of Records te komen. Dat houdt in dat de merklap langer wordt dan zeventig meter. Lydia Mol uit Zierikzee is een van de vrouwen die eraan mee borduurt. Milieuvervuiling r\e dorpsraad van Heinkenszand is op zoek LZnaar nieuwe bestuursleden. Donderdag 27 januari houdt de raad een algemene vergade ring waarin drie leden het werk over willen dragen. Kandidaten voor de functies hebben zich echter nog niet gemeld. Voorzitter Wim Coppoolse: „Als de dorpsraad goed functio neert wordt het leven in het dorp beter". Uitspraak bij: The Supremes, Boney M en The Clarks treden I 6 mei op in De Zeelandhallen in Goes tijdens de 'Back to the Sixties'-avond die de Lions Club dan houdt als opvolger van het succesvolle Ga la of the Year van vorig jaar. 1 de bev Dorpsraad Heinkenszand zoekt leden -j Wim Coppoolse: „We proberen zoveel mogelijk bij het maken van plannen betrokken te zijn". Foto Anton Dingemanse (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) GOES: Marconistraat Het Zeeuwse Rijksarchief en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere zijn ondergebracht in het Zeeuws Archief in Middelburg. Verder lekker veel kort sportnieuws, aandacht voor de opleiding tot energetisch therapeut in Kortgene en een ideeënprijsvraag van het Nationaal Park Oosterschelde. Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis hebben niet-merkgebonden autobedrijven elkaar gevonden in een samenwerkingsverband. De Car-Groep Zeeland presenteerde zich vorige week in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Het grootste hippische evenement van Zeeland, Indoor Zee land, is vol in gang in de Zeelandhallen in Goes. Dressuur, springen, mennen en westernriding worden afgewisseld met de nodige shows. De disciplines van de paardensport worden tijdens Indoor Zeeland op alle niveaus beoefend. Zaterdag 15 januari is de finale-avond. Dan wordt de winaar van de spring- rubrieken bekend. foto Anton Dingemanse (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes op de gehele collectie o.a. 2 SHIRTS VOOR 129,- Brixon Melka Ledüb pag. pag. DEZE WEEK (dit/mza) 'ALLE MERKEN" pag. 3 S CIVIEL-EN GROEN- TECHNIEK ZUID B.V. KRUININGEN LD OJ O OJ có 8 z o O LL LU LLi F CO LU O 0 CC I— CD cn LU LU 0 Z 5 Deze week draaien in Cine City alle topfilms van dit moment: the Sixth Sense, Tarzan, Kruimeltje en James Bond. Het Grootkoor Zeeland gaat na haar geslaagde kerstconcerten met Thijs van Leer repeteren voor het voorjaarsconcert met Ernst Daniel Smid. Het koor zoekt nog zangers en zangeressen. In het Vlissingse Arsenaaltheater speelt theatergroep De Gebroeders Flint vrijdag de voorstelling Het Menselijk Bestaan. De voorstelling is geheel gebaseerd op gedichten van Ed Hoornik en teksten van Justus van Oei. Wij zitten alweer 9 jaar in Goes Reserveren gewenst Zij is suppoost van de ge meentelijke musea in Zierikzee en borduurt samen met haar vijf collega's motieven die het Maritiem museum en Stad huismuseum symboliseren op twee stukken kaaslinnen van zeventig bij vijftig centimeter. Die worden in augustus, met de andere geborduurde lap pen, samengevoegd tot de grote Zeeuwse merklap, die de titel 'Door ons gedaen' krijgt. „Ik vind het een heel leuk ini tiatief omdat een merklap me zich altijd op het laatste mo ment mensen aan. We hopen fiat dat ook nu gebeurt". Om zoveel mogelijk inwoners warm te maken voor de ver gadering, worden twee films over het dorp vertoond. „Een oude film, die het Heinkens zand uit de jaren zestig laat zien. En de film die onlangs werd gemaakt door Dinie Schout en John Groenewegen van der Weiden". De nieuwe film is het resultaat van een schenking van EPZ aan de ge meente Borsele. „Elke kern kreeg een budget om een film De dorpsraad heeft de laatste jaren behoorlijk wat kunnen doen. „We hebben bijvoor beeld behoorlijk bovenop het aanspreekt. Ik zoek al enige tijd motieven om een eigen merk lap te maken. Het lijkt me ook heel spannend om te zien hoe groot de Zeeuwse merklap uit eindelijk wordt." Het was museumconservator Minke van Meenten die het ini tiatief nam om de Zierikzeese musea te laten 'vereeuwigen' op de Zeeuwse merklap. „Ze horen er echt bij omdat in deze musea typisch Zeeuwse voor werpen zijn te zien én omdat het Stadhuismuseum ook een opruimen van de milieuver vuiling van de Ganzestraat ge zeten", vertelt Coppoolse. „Want dat de gemeente tui nen opruimt is één ding. Maar je wil als bewoner na het rui men ook weer een tuin terug. En geen brak stuk grond". De samenwerking met de ge meente Borsele verloopt over het algemeen goed. „Maar we krijgen ook wel eens niet onze zin". Bij het Masterplan Cen trumgebied Heinkenszand, bij voorbeeld. „Daar ging het om het kantoor van de Rabobank. Niet dat we nou tegen dat kantoor waren hoor. Helemaal niet. Maar dat kantoor staat er inmiddels terwijl bij het ma ken van de plannen al bekend was dat De Stenge, er vlak achter, óók verbouwd moest worden. En dat er een woon zorgcentrum grenzend aan het terrein gebouwd wordt. Zo blijf je in de rotzooi zitten. Dat had van ons beter in één keer gekund". Het dorpsraadwerk is duidelijk anders dan het werk voor een gemeenteraad. „Wij kijken puur naar wat goed is voor Heinkenszand, de gemeente raad moet het hele gebied be strijken. Dat is niet alleen meer werk, maar ook een stuk moeilijken Kijk, als er hier iets gezegd moet worden over een cember wordt het werkstuk of ficieel gepresenteerd. Eef de Jonge denkt dat de merklap vervolgens een plek krijgt in een museum in Zeeland. „Maar het is nog niet bekend welk museum dat zal zijn". mee te maken over het dorp. De film geeft een mooi beeld van hoe het dorp eruit ziet en het verenigingsleven dat zich er afspeelt. Het leuke is dat de twee films gezamenlijk ver toond worden, zodat verande ringen goed duidelijk zijn". De algemene dorpsvergade- ring begint donderdag 27 ja nuari om 20 uur in De Stenge. Wie zich als kandidaat wil op geven kan dat schriftelijk doen bij het secretariaat van de Stichting Dorpsraad Heinkens zand, Dorpsstraat 101, 4451 AA in Heinkenszand. keur van Beatles en Rolling Stones-nummers. De Zeeland hallen worden omgetoverd tot een music-hall uit de jaren zes tig, compleet met verschillen de bars en de gelegenheid om te dansen. Behalve sta- en dansruimte zijn er ook dui zend zitplaatsen aan grote ta fels. De Back to the Sixties-avond is de opvolger van het Gala of the Year, dat vorig jaar door bijna duizend mensen werd bezocht. De Lions Club hoopt met de grote namen die dit jaar op het programma prij ken hier nog overheen te gaan. Kaarten zijn verkrijgbaar via de ticketline 0900 333 0303 (60 cent per minuut). wijziging in de verkeerssitu atie, weet ik precies waar het over gaat. Maar als er een kern of twee verderop een fietstunnel aangelegd moet worden, zegt me dat niets. Als gemeenteraadslid moet je daar wel een uitspraak over kunnen doen". De dorpsraad bestaat in de huidige vorm sinds 1996. „Maar we zijn ei genlijk voortgekomen uit de oude vereniging IBGH", ver haalt de voorzitter. „Die be stond al sinds de herindeling van 1970, waaruit voortvloei de dat Heinkenszand geen Magda lenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 KQRMar Heinkenszand is met zijn vijf duizend inwoners de grootste kern van de gemeente Borse le. „De hoofdstad van de Zak van Zuid-Beveland, zeggen wij altijd", zegt Coppoolse trots over zijn kern. De dorps raad adviseert de gemeente in tal van zaken. „In principe ma ken we gebruik van de in spraakmogelijkheden die elke inwoner van de gemeente heeft, maar we proberen ei genlijk zoveel mogelijk al vooraf betrokken te zijn. Het is voor een gemeente ook veel fijnér om in een overlegsitu atie vooraf al de juiste keuzes te maken, te horen wat de be woners ervan vinden. Dat kan achteraf een heleboel proce dures en geld schelen. En daar is uiteindelijk iedereen bij gebaat". Toch 'bemoeien' de leden van de dorpsraad zich niet overal mee. Wim Coppoolse: „We houden ons eigenlijk voorna melijk bezig met ruimtelijke ordening en milieuvervuiling. Dat zou natuurlijk veel breder kunnen, maar het sport- en cultuurleven is hier goed ge organiseerd. Dus daar is ei genlijk geen reden voor". Lange Vorststraat 12 Goes zelfstandige gemeente meer was". Kandidaten kunnen niet wachten tot de algemene ver gadering om zich op te geven voor een positie in de dorps raad. „Mensen moeten zich van tevoren schriftelijk aan melden", zegt Wim Coppool se. „Zo krijg je op de avond van de vergadering een heuse verkiezing". De tijd begint te dringen, maar Coppoolse maakt zich nog niet zenuw achtig. „Het is al eens meer voorgekomen dat we dachten geen kandidaten te kunnen vinden. Maar gelukkig melden Lydia Mol maakt de eerste steekjes op een van de linnen lappen die onderdeel worden van de grote Zeeuwse merklap 'Door ons gedaen'. Foto Marieke Mandemaker 4 - The Supremes, al meer dan drieëntwintig jaar in ongewijzigde bezetting. dingen die wilden gaan bordu ren. Inmiddels zijn de eerste patronen gemaakt en de eerste steekjes gezet. „Er is iemand die de vissersboot van haar man wil borduren en ook het beeld van de mosselschelp in Bruinisse vormde een inspira tiebron". Op de linnen lappen waaraan Lydia Mol meewerkt komen de voorgevels van de Zierikzeese musea plus een aantal kenmerkende objecten uit de collecties. „We denken aan de thesauriers schaal uit het Stadhuismuseum; een van de oudste zilveren objecten uit Nederland. En eskimo Zierick in zijn kajak, die is te zien in het Maritiem museum". Ook de Schouwse streekdracht wordt geborduurd op de linnen lap pen. Om straks een eenheid te kun nen maken van al die verschil lende stukken geborduurde stof wordt de onder- en boven zijde ervan door de deelne mers voorzien van eenzelfde borduurrand, uitgevoerd in 'oude tinten'. De kleuren van hun zelfgekozen afbeeldingen bepalen de deelnemers zelf. „We willen tinten die in over eenstemming zijn met de afge- beelde objecten. Maar soms is dat moeilijk, bijvoorbeeld bij glazen of zilveren voorwer pen". Minke en Lydia maken bor duurpatronen van de afbeel dingen van hun keuze door een plaatje of foto ervan op de computer te scannen en ver volgens te printen op ruitjes- papier. Lydia Mol is een erva ren borduurster. Ik borduur al jaren en ben er goed in. Dat komt omdat ik het leuk vind om te 'priegelen' en ook graag puzzel. Vanwege het uittellen van de kruissteekjes komt dat bij borduren allebei aan de or de". Lydia verwacht dat zij en de andere vijf suppoosten een deel van het borduurwerk aan de Zeeuwse merklap zullen verrichten in het Stadhuis- of Maritiem museum. „Vooral in het voor- en nasei zoen zit je daar vele uren ter wijl er nog niet zoveel bezoe kers komen. Dan hebben we daar best tijd voor". De gebor duurde stukken linnen moeten in augustus worden ingeleverd bij de organisatoren. Zij wor den dan samengevoegd tot een zeer lange merklap, die aan de achterzijde wordt voor zien van een vpering. In de- The Supremes zijn begin mei in Nederland voor het promo ten van hun nieuwste single. Het damestrio, dat al meer dan 23 jaar in ongewijzigde samenstelling furore maakt, maakt hierbij gebruik van vier dansers en een spectaculaire lichtshow. Verder is de originele bezet ting van Boney M aanwezig. Deze band met de vermaarde Bobby Farrell heeft nog altijd een grote aantrekkingskracht. De band verkocht meer dan honderdvijftig miljoen platen en noteerde niet minder dan vijfendertig top vijfhits. De Nederlandse band The Clarks (Neerlands bekendste onbekende band) brengt een collectie merklappen heeft. Vanwege het 'Jaar van de tex tiel' presenteren we die in het komende museumseizoen door middel van een speciale tentoonstelling, aangevuld met merklappen die mensen in bruikleen willen afstaan". Het idee om de Zeeuwse be volking de grootste merklap ter wereld te laten maken komt van provinciaal museumcon sulent Wim Scholten en wordt georganiseerd door het Bu reau provinciaal museumcon sulent Zeeland en de Vereni ging van Zeeuwse Musea. Na dat het via de krant bekend was gemaakt werden deze or ganisaties 'overspoeld' met te lefoontjes van vrouwen én mannen die wilden mee bor duren. „We moesten een stop instellen anders werden het er teveel", aldus Eef de Jonge- Everaert uit Tholen, die actief is als werkbegeleidster van de borduurders. Samen met textielmedewerk- ster Zeeuws Museum Mia El- mond besprak zij tijdens bij eenkomsten in december met de deelnemers welke afbeel- y sm X flJUr <A *k..

Bevelander | 2000 | | pagina 1