71 m hr n hr m~n i ViaZorg houdt zorgsector boeiend ^Universele autobedrijven bundelen krachten Nieuwe fysiotherapeut in Stillpoint Oranjeplaat ook ’s winters open Zaken Zijn Zaken Zakelijk Kort II t 3 1 I Mn i door Ellen de Dreu Q7 9~ 11 BHT? 13 KQHMar Proeffestijn Rhönewijn Bescherming tegen winterzon Consumentenbrochure over glastuinbouw Autoruiten ijsvrij krsr X /oor het eerst in de geschiedenis van Neder- V land hebben niet-merkgebonden autobe drijven elkaar gevonden in een samenwer kingsverband. De Car-Groep Zeeland, bestaan de uit vijftien universele autobedrijven uit de Bevelanden en Walcheren, is de eerste organi satie van de Car-Groep die uiteindelijk alle re gio's zal bestrijken. De samenwerking, die zich vooralsnog vooral op het gebied van communi catie (advertenties) uitstrekt, wordt naar ver wachting in de toekomst verder uitgebouwd. Vraag naar taxivervoer stijgt Schrauwen steunt clubkas VSB roept lokaal fonds in leven Herintreden /"Vn de dreigende tekorten aan werknemers V^in de zorgsector een halt toe te roepen zijn onlangs in Middelburg en Goes vestigingen ge opend van ViaZorg. ViaZorg is een instantie die zich toelegt op het behouden van personeel in de zorgsector. lA/ie telev*s'ereclame 'n de gaten houdt V V zou het niet zeggen, maar aan incontinen tie is vaak wel degelijk iets te doen. Fysiothera peute Ester Heemkerk, die 15 januari Peter Bas ting opvolgt als fysiotherapeut in het Stillpoint- centrum in Kapelle, heeft zich zelfs gespeciali seerd in de bekkenbodemtherapie. Het is overi gens niet haar enige specialisatie: ze doet ook sportfysiotherapie en manuele lymfedrainage. Oestaurant Oranje- llplaat in Arnemui- den is voortaan ook 's winters geopend. Lex Nijman, sinds begin 1999 eigenaar van het restaurant, heeft bo vendien een behoorlij ke verbouwing achter de rug. Daarbij is niet alleen een fietsenstal ling gebouwd en een ruimte voor het ver schonen van kinderen toegevoegd. Nijman: „Wat ik zelf heel be langrijk vind is dat we nu helemaal toegan kelijk zijn voor min- der-validen". gankelijk voor minder validen... Neusspray tegen chronische klachten I- ■ÉÉI DE BEVELANDER 17 Woensdag 12 januari 2000 30 Foto Anton Dingemanse Ruiten krabben is niet meer nodig. 1 2 I 3““I5 I I7 I8 ■■15 16 19 2^TMI 1 ■■22 24 25 28 I 34 39 42 54 55 ■■É56- 57 58 (advertentie) iHEsar-T' GOES: Marconistraat 1 I I keer inhoudt, kun je je blaas niet goed leegplassen. En dat is juist heel belangrijk. Na tuurlijk is het goed om je spie ren te trainen, maar vooral niet als je een volle blaas hebt en alles al onder spanning staat. Het is beter om zo'n oe fening te doen na het legen van de blaas". Het onder begeleiding van de fysiotherapeut trainen van de bekkenbodemspieren kan op twee manieren gebeuren. „Ik probeer altijd eerst om men sen de spieren zelf te laten trainen. Maar dat werkt niet altijd. Daarom heb ik een spe ciaal apparaat aangeschaft, waarmee ik in ernstige geval len een handje kan helpen. Dertig wijnproducenten uit het wijngebied Cótes du Rhone pre senteren maandag 31 januari 2000 hun wijnen in de Holland Amerika Lijn in Rotterdam. Op de proeftafels zullen wijnen uit het hele gebied prijken. Meer dan twintig van de aanwezige producenten zijn nog op zoek naar een vertegenwoordiging in Nederland. Wie op wintersport gaat doet er verstandig aan zich goed te be schermen tegen de zon. Speci aal voor de in wintersportgebie den verraderlijke zon heeft cos- metica-producent Marbert een speciale zonnecosmetica-lijn op de markt gebracht. Marbert Ac tive Sun Care Winter bevat drie praktische crèmes voor winter sporters die verantwoord bruin willen worden. De producten zijn verkrijgbaar vanaf ƒ19. Drie nieuwe Marbert-producten tegen felle winterzon. WILLIAM [lawsonJ De brochure 'Groenten, bloemen en planten uit een glazen huis', onlangs uitgegeven door het Productschap Tuinbouw, laat zien hoe de moderne glastuinbouw dagelijks voor verse, gezonde en milieubewuste producten zorgt. De brochure is be doeld voor consumenten, detaillisten, scholieren en docenten. De brochure is te bestellen via 079 - 347 0634 of http://www.ko- mindekas.nl. Veel autorijders hebben een hekel aan ruitenkrabben 's mor gens voor vertrek. Wie de schone ruiten echter 's avonds be dekt, voorkomt zulke winterongemakken. Halford heeft speciaal daarvoor een handige dakhoes in het assortiment opgenomen: voor verschillende auto's verkrijgbaar in verschillende maten. Alle hoezen zijn voorzien van elastieken, die met haken aan de wielkasten of velgen worden vastgezet. MARBERT »ci>vf uxCAW MARBERT ij 5.WV MARBERT bedrijven die volgens één ge dachte werken. Want daar heeft de klant baat bij. Er wordt dan ook wel gepraat om de samenwerking verder door te voeren, maar ik wil daar verder nog niets con creets over kwijt. Je moet het pas roepen als je het waar kan maken, zeg ik altijd". Consulenten Maria Verkooyen en Marco van Heest van ViaZorg in Middelburg. werknemers kunnen gemakke lijker wisselen van baan binnen de zorgsector. baan in de zorgsector". Overi gens richt ViaZorg zich niet al leen op verplegend personeel. Marco van Heest: „De zorg be staat niet alleen uit witte pak ken. Ook beroepen als techni sche dienst of keukenpersoneel kan bij ons terecht". De bemid deling van ViaZorg is voor me dewerkers in de zorgsector kos teloos De zorginstellingen die een vacature hebben draaien op voor de kosten, zo'n vijfhonderd gulden per bemiddeling, als er een geschikte kandidaat gevon den is. De Middelburgse vesti ging van ViaZorg is gevestigd in De Haagbeuk aan de Ardiaen Coortestraat 1. In Goes is Via Zorg te vinden aan de Westsin- gel 58. Beide kantoren zijn van maandag tot en met donderdag geopend. Ester Heemskerk behandelt hier vertrekkend fysiotherapeut Pe ter Basting. Foto Anton Dingemanse den ons bezig met auto's. En niet met alle regeltjes die je van overheidswege krijgt op gedrongen. Daar moet je ken nis voor in huis halen. Dat kun je beter als groep doen dan als bedrijfje apart. Tenslotte ben je met vijftien autobedrij ven ook voor anderen een in teressanter marktpartner dan je alleen kunt zijn". In de toe komst zullen naar verwach ting ook zaken als tarieven en inkoop gezamenlijk gedaan worden. „Waar we naar toe willen is een groot landelijk netwerk van universele auto- Oostpolder uit Krabbendijke, Van de Velde Auto's uit Kapel- le, Citroënspecialist Vis uit 's- Gravenpolder, Garage De Krij ger uit 's-Heer Arendskerke, Autobedrijf 's-Heer Arendsker ke uit 's-Heer Arendskerke, Piet Vogelaar Auto's uit Goes, Autobedrijf Akkermans uit Goes, Autobedrijf W.J. Sonke uit Goes, Autobedrijf Van Weele uit Wolphaartsdijk, Au tobedrijf A.G. de Moor uit Wissenkerke, Autobedrijf Van Damme uit Wissenkerke en Garage Van Halst Zn. uit Kamperland. Dan wordt een sonde ingé bracht die de spieren door middel van stroomstootjes ac tiveert. Zo kan iemand binnen twee tot vier weken van de klachten af zijn. Mijn voorkeur ligt echter bij de eerste me thode, omdat mensen zich dan veel bewuster worden van wat er met hun lichaam gebeurt". Televisiereclames laten vrou wen geloven dat het dragen van incontinentieverbanden de oplossing is. Ester Heems kerk: „Terwijl bijna 75 procent van de klachten gewoon te verhelpen is. En omdat er nog zo'n taboe op rust, weet bijna niemand dat. Een belangrijke taak voor de huisarts dus, om - Voorzitter Ad Akkermans van Car-Groep Zeeland toonde •zich verheugd tijdens de pre- sentatie van het samenwer kingsverband in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland - in Goes. „We stappen in de 'toekomst om te kunnen over- - leven", zei hij. De universele Z autobedrijven staan al een 'paar jaar onder druk. „We -hebben in de branche te ma ken met grote veranderingen. -Aan de bovenkant van de markt fuseren dealerbedrijven 'en worden ze zo alsmaar gro- -ter, terwijl fitters (bedrijven als iKwik-Fit en Profile Tyrecenter ^aan de onderkant steeds be- langrijker worden. De marges I worden daarbij steeds kleiner, ;wat overleven ook niet ge- -makkelijk maakt". Daarbij ^komt nog het probleem dat -importeurs van automerken ^niet altijd even goed mee wer- Stuur uw oplossing vóór woensdag 19 januari naar de redactie van de Bevelander, postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City in Vlissin- gen. De prijswinnaar wordt in de Bevelander van woensdag 26 januari bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Bevelander van woensdag 29 december luidt: notaris. P. Hoogenboom uit Wilhelminadorp is de winnaar van een End of Days sweat-shirt. De vrijkaarten gaan naar Jolande Jobse uit Kapelle. «a, w dan kan de nodige zorg niet meer geleverd worden. En als het zo doorgaat dan zit dat er toch wel aan te komen". Via Zorg ontvangt als eerste alle vacatures van de Zeeuwse zorg instellingen en zoekt dan in het bestand naar een geschikte kan didaat. „Als bijvoorbeeld ie mand die als verpleger in een ziekenhuis werkt is uitgekeken op zijn of haar baan dan wil dat niet zeggen dat zo iemand niet met veel plezier in de Thuiszorg of een zorgcentrum aan de slag kan", schetst Van Heest. „Het gaat ons erom om medewer kers leuker, ander en uitdagen der werk te bieden maar dan wel binnen de sector. De instel lingen werven eerst intern als er een vacature is en als dat niet lukt komen ze naar ons. Alleen als wij geen geschikte kandidaat voor een vacature hebben kun nen vinden dan wordt de wer ving gedaan door het Arbeids bureau of door een advertentie in de krant". Medewerkers in de zorg melden zich individueel of samen met de werkgever bij ViaZorg. Voor alle partijen blijkt deze aanpak voordelig, werkge vers kunnen op korte termijn op een goedkope wijze nieuw, ge motiveerd personeel vinden en Er bestaat in de zorgsector een trend dat veel verplegend per soneel na een jaar of tien hun werk beu zijn en ander werk, veelal buiten de sector, zoeken. „De zorginstellingen kunnen het nu nog rooien maar in de nabije toekomst dreigen er ernstige te korten als we de uitstroom van personeel geen halt toe roe pen", meldt Marco van Heest van ViaZorg in Middelburg.Via- Zorg is opgezet op initiatief van de werkgevers in de zorgsector. De Zeeuwse vestigingen van ViaZorg weten zich dan ook ge steund door alle zorginstellin gen, de ziekenhuiszorg, geeste lijke gezondheidszorg, gehandi captenzorg, thuiszorg, verpleeg huiszorg en verzorgingstehui zen op Walcheren en in de Oos- terschelderegio. „We richten ons in hoofdzaak op het behoud van personeel in de sector", legt consulent Marco van Heest uit. „Veel personeel is na een jaar of tien zwaar werk te hebben ver richt uitgekeken op hun baan en zoeken dan vaak ander werk buiten de sector. Om te voorko men dat er straks grote tekorten ontstaan is ViaZorg in het leven geroepen. Want als die tekorten daadwerkelijk ontstaan hebben we een groot probleem want verlegd, de entree is verlegd. Je zou eigenlijk wel kunnen stellen dat op een gegeven moment alleen de muren nog overeind stonden". Restaurant Oranjeplaat is vijf dagen per week geopend, ,,'s Zomers en 's winters", bena drukt Nijman. „En we zijn al tijd op woensdag en donder dag dicht". Het paar Nijman/Timmerman richt zich niet alleen op toeris ten. „Welnee, ik heb juist een hele vaste groep van mensen uit de regio", vertelt hij. „Die komen hier graag lekker lun chen of dineren. Maar naast het a la carte gedeelte kunnen we ook heel goed groepen kwijt. En liggen we heel gun stig ten opzichte van de grote re industrieterreinen. Wie hier komt lunchen, weet zeker dat 'ie geen last heeft van files, bruggen of spoorbomen". De vraag naar taxivervoer zal in de toekomst stijgen, verwacht het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Minister T. Netelen bos sprak die verwachting 4 januari uit tijdens een nieuwjaars bijeenkomst van Koninklijk Nederlands Vervoer in Den Haag. „Taxi-ondernemers zullen bovendien klantvriendelijker gaan werken", zei ze daarbij. De veranderingen in de personenver- voersbranche hebben te maken met de 'deregulering taxiver voer', die per 1 januari van kracht is geworden. Daaraan gaan een nieuw vergunningenstelsel, de introductie van een chauffeurspas, vrije keuze voor de klant en een landelijk vastge steld maximumtarief gepaard. Poeliershuis Schrauwen in Goes steunt de clubkas van vereni gingen of organisaties. Die hoeven zich alleen aan te melden bij de winkel in de Gasthuisstraat om mee te kunnen doen. De ver enigingen krijgen daar een spaarpot, die in het clubhuis of kan tine geplaatst wordt. Bij iedere besteding van 25 ontvangen klanten een munt ter waarde van een gulden, die in de spaarpot gedaan kan worden. Zo bepalen klanten zelf welke vereniging ze willen steunen. Overigens ontvangt elke organisatie die zich aanmeldt naast de spaarpot ook vijf gratis munten. Organisaties van projecten of activiteiten in de sociaal-maat- schappelijke sfeer in Zeeland kunnen voortaan een beroep doen op het VSB Fonds Zeeland, dat onlangs in het leven is ge roepen. De dependance van het centrale VSB Fonds in Utrecht is opgezet om het fonds lokaler te laten werken. Voor de behan deling van verzoeken is een onafhankelijke Raad van Advies in het leven geroepen. Het fonds is gevestigd in Middelburg. ViaZorg is er niet alleen voor het huidige personeel in de Zeeuwse zorginstellingen. Ook herintreders kunnen van de diensten van ViaZorg gebruik maken. „Herintreders hebben al ervaring en zijn na een opfris cursus weer helemaal geschikt om in de zorgsector aan de slag te kunnen", is Van Heest van mening. „Ook mensen die net zijn afgestudeerd of werkeloos zijn kunnen zich bij ons inschrij ven. Er volgt dan een uitnodi ging voor een intake gesprek en dan bekijken wij de kansen van zo iemand op een passende William Lawson's Scotch whisky Extra lekker van smaak door een extra rustperiode op eikenhouten vaten. Fles 1 liter van 3S.9S voor (d J dat te onderkennen". Behalve in bekkenbodemtherapie is Heemskerk ook gespeciali seerd in sportfysiotherapie en manuele lymfedrainage. „De sport, dat is eigenlijk vanzelf gekomen. Ik volleybal zelf, dus dan ben je al snel de 'peut' van de groep. Zo is dat langzaam uitgebreid". Ook over manuele lymfedrai nage weet Ester Heemskerk veel te vertellen. „Die wordt bijvoorbeeld toegepast bij vrouwen waarvan de borst geamputeerd is na kanker. Vaak nemen ze dan ook de lymfeklieren weg, waardoor vocht in de armen komt en die heel dik worden. Dan kan lym fedrainage uitkomst bieden". Lex Nijman en zijn vrouw Francis Timmerman waren ruim elf jaar dè gezichten ach ter restaurant De Bourgondiër aan de boulevard in Vlissin- In de Car-Groep Zeeland zijn opgenomen: Veersedam Auto uit Vrouwenpolder, Autobe drijf Koppejan uit Domburg, Autobedrijf Van Hoek uit Ril land, Auto- en Schadebedrijf Lex Nijman en Francis Timmerman: ...restaurant nu ook toe- foto Jaap Wolterbeek gen. Begin vorig jaar nam Nij man restaurant Oranjeplaat, direct gelegen aan het Veerse Meer, over. Een flinke verbou wing volgde. „Het terras is De autobedrijven presenteerden vorige week het logo van het samenwerkingsverband waarin zij deelnemen. groep enthousiast geworden autobedrijven dan zelf maar op pad te gaan. „In juni van dit jaar zijn hier in Zeeland de eerste contacten gelegd tus sen bedrijven", vertelt Akker mans. „En nu, krap een half jaar later, is het dan zo ver". De Car-Groep wil een open groep zijn. „We staan open voor alle Bovag/ABA-leden", legt Akkermans uit. „En we hopen dan ook dat er snel meer bedrijven zullen vol gen". De Car-Groep Zeeland heeft, nog voor de presentatie in Goes, al een naamswijziging achter de rug. „Eigenlijk was het onze bedoeling om Car- Groep Midden-Zeeland te gaan heten, omdat er nu al leen bedrijven uit Midden- Zeeland meedoen. Maar toen we nog eens goed op de kaart keken, zagen we dat de gebie den Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen eigenlijk te klein zijn om er een eigen groep te beginnen. En we richten ons op de toekomst en hopen dat we ook daar leden vandaan zien te krijgen". In eerste instantie zullen con sumenten vooral in de media te maken krijgen met de Car- Groep Zeeland. „Adverteren doen we bijvoorbeeld geza menlijk", laat Akkermans we ten. „Maar in de toekomst wil len we dat verder uitbreiden. Zo zijn we nu bezig om zaken als arbo- en milieuregelgeving samen aan te pakken. Kijk, wij zijn technische mensen, hou- Incontinentie, een kwaal waar met name veel vrouwen vroe ger of later last van krijgen, is goed te behandelen. Ester Heemskerk: „Vaak komt het omdat mensen weinig contro le meer hebben over de spie ren in het bekkenbodemge- bied. En daar is wat aan te doen. Meestal laat ik mijn pa tiënten zich eerst bewust wor den van de spieren, om ze vervolgens te trainen". Vaak wordt tegen patiënten gezegd dat ze hun spieren kunnen trainen door tijdens het urineren de plas een aan tal keer op te houden. Maar dat is volgens de fysiothera peute juist niet goed. „Als je tijdens het plassen een paar Omschrijving horizontaal: 1 lekkers; 4 wier; 6 bedrijfskapitaal; 9 familielid; 10 deel van het hoofd; 12 soort bier; 14 voegwoord; 15 verlegenheid (fig.); 18 open plek in het bos; 21 lofdicht; 22 drinkgelegenheid; 23 vlek kenwater; 24 herenclub; 27 eetgerei; 29 boom; 30 vogel; 33 hoenderproduct; 34 bijwoord; 36 zetel (lat.); 38 muzieknoot; 40 grondsoort; 41 openbaar vervoermiddel; 42 muzieknoot; 44 uit spraken; 48 reeds; 49 godsdienst (afk.); 51 priesterboord; 53 fa milielid; 54 bijbelse plaats; 56 geslacht van bolgewassen; 59 li chaamsdeel; 60 heidemeertje; 61 onbepaald voornaamwoord; 62 vrucht; 64 deel van de hand; 65 voorzetsel; 67 knaagdier; 69 sporeplant; 70 en dergelijke (afk.); 71 kleur; 72 steensoort; 73 verdieping. Omschrijving verticaal: 1 rails (pop.); 2 later; 3 soort aardappelen; 4 slee; 5 persoonlijk voornaamwoord; 6 blunder; 7 lidwoord; 8 spotzieke grappen maker; 11 rund; 13 oude lengtemaat; 15 ruwe steenmassa; 16 gravin van Holland (hist.); 17 deel van een sleutel; 19 plaats in Frankrijk; 20 kerkelijk gebruik; 25 ijzerhoudende grond; 26 Griekse letter; 27 kostwinning; 28 vordering; 31 water in ons land; 32 persoonlijk voornaamwoord; 34 hoofdtelwoord; 35 groente; 37 snel; 39 klein; 43 papegaai; 45 oosterlengte (afk.); 46 glans; 47 geluid van een dier; 48 voorzetsel; 50 bevallig; 51 fototoestel; 52 wagenloods; 53 bontsoort; 54 stuk; 55 opper- vlaktemaat; 57 kippenloop; 58 muzikale compositie; 63 rond hout; 64 nachtspiegel; 66 persoonlijk voornaamwoord; 68 soort verlichting (afk.); 69 muzieknoot; 70 landbouwwerktuig. Er ontstaat een beroep wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 2.5.24.25.29.48.56.69.71.73. ken bij het leveren van nieuwe auto's. „We merken steeds duidelijker dat importeurs za ken af proberen te schermen ten gunste van het eigen dealer-netwerk. Als universeel autobedrijf kun je daar weinig tegen doen, maar het kost wel klanten", weet hij uit ervaring. Plannen voor samenwerking waren er al via de Bovag en de daaraan gelieerde ABA, maar een kleine meerderheid stemde die tijdens het voor jaar van 1998 een algemene ledenvergadering weg. „En dat is misschien maar beter ook", zegt Akkermans daar over. „Want je kunt alleen sa menwerken als iedereen daar mee akkoord gaat. Niet als een krappe meerderheid daar over beslist en de minderheid morrend mee moet doen". Na het mislukken van de Bo- vag-plannen besloot een Cinuforce Neusspray is een nieuw geneesmiddel tegen neusverkoudheid, voorhoofds- holteontsteking en bijholteont- steking. Het product van A. Vogel is vol ledig natuurlijk van samenstel ling en wordt ook goed verdra gen bij chronische klachten. Het flesje heeft een bijzonder sproeisysteem dat een zilveren kogeltje bevat waardoor de vloeistof steriel blijft en er geen besmet neusvocht in het flesje kan lopen. Cinuforce Neusspray van A. Vogel

Bevelander | 2000 | | pagina 17