ZONNEBRILLEN Schooljaar in het buitenland Voorjaar in de Schaapskooi Optiek G fWINTERSPORTl Overheid als open boek Messiah zonder repetitie Lichtend eerbetoon Medische Dienst Streeknieuws Beveland 1 Beveland Sport Tennis Goes steunt taalonderwijs Nieuwe naam voor wentelteefje Tjoba Lezers door Ad Hanneman Menselijk nieuws r oes wil nog dit ach- het bestrij- In de Vlissingse Sint Jacobskerk wordt zater- Idag 18 maart een bijzondere muziekdag ge houden. Zo'n 250 zangers en dertig muzikan ten komen dan bij elkaar om de 'Messiah' van G.F. Handel te zingen en te spelen. BRILLEN EN CONTACTLENZEN lacques Cats heeft kortgeleden zijn tweede wdeel 'Eeuw van de Zeeuw' gepresenteerd, een cahier vol foto's en korte eenvoudige tek sten. De Watersnoodramp in 1953 en de Delta werken zijn in de twintigste eeuw het meest spraakmakend geweest en zijn in deel II promi nent aanwezig. LJet voorlichtingsbu- Ireau Brood is op zoek naar een nieuwe naam voor het tradi tionele 'wentelteefje'. /"\uderen, jongeren en allochtonen via intro- VXductiecursussen vertrouwd maken met In ternet. Dat is heel in 't kort het belangrijkste doel van het grootscheepse samenwerkings project van het nationaal actieplan 'De over heid, een open boek'. Hierin werken bibliothe ken en overheid nauw samen om iedereen wegwijs te maken op de digitale snelweg. schooljaar in \/eel jongeren die het einde van hun middel- V bare opleiding in zicht hebben zouden er graag eens tussenuit willen trekken. terstanden onderwijs den. Daartoe is een bedrag van bijna twee ton uitgetrok ken op de begroting. Schrijven „v-X --T -Xill DE BEVELANDER 11 Woensdag 12 januari 2000 (advertentie) Deel II, eeuw van de Zeeuw eyewear voor 15 en 16 januari 2000 1 Herman Nijhuis, Goes Dat werd vroeger gemaakt van brood dat over was: de sneet jes werden in melk en geklopt ei gewenteld en aan weerszij den in de koekenpan gebak ken. Op basis van dit kleine, vooral goedkope hapje. middels zesjarige ervaring met de opvang en begeleiding van buitenlandse studenten. Aan- In het tennis- en sportcentrum Schelde International in Goes hebben afgelopen zondag wedstrijden in de sponsorcompetitie plaatsgevonden. Het team ALU Light wist daarbij de eerste plaats in de wacht te slepen in de heren B-poule. In de hypo- theekbeurscompetitie van de A Poule staat Last Minute van Ir- majadimi op kop. Bij de damessponsorcompetitie prijkt de naam van Zuijdweg/restaurant 't Veerhuis - Meerhoff boven aan. vang 19.30 uur in het Schelde- mondcollege aan het Weye- vlietplein 7-13 in Vlissingen. met de rest van Zeeland ver bindt. En dat is een mooie af sluiting. Lange Vorststraat 57, Goes, tel. 0113-230214 Tjoba 1 krijgt zaterdag KOAG uit Krimpen aan de IJssel op be zoek: een ploeg die het verrassend goed doet in de zaalcompe- titie en die inmiddels een plaatsje boven Tjoba staat op de ranglijst. Overigens trekt Tjoba dit bij winst weer snel recht. Tjo ba 2, koploper in haar klasse, krijgt GKV 2 op bezoek. 16.20 uurTjoba 1 - KOAG 1, 15.05 uur: Tjoba 2 - GKV 2, 13.55 uur: Tjoba 4 - NIO 2, 17.35 uur: Tjoba 5 - Zaamslag 1, 18.45 uur: Tjo ba 6 - Seolto 2, 10.55 uur: Tjoba B1 - PKC B1, 12.55 uur: Tjoba B2 - Stormvogels B, 11.55 uur: Tjoba C1 - Fortis C2. TANDARTSEN Spreekuren zaterdag- en zondag morgen van 10.00-11.00 uur. dr. C. Duvekot, Kloetingseweg 84, Goes, tel.06-53 25 71 31. Tandartsen in de Pijlers uitslui tend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Smit en de Wit, Tel. 0113-220034. APOTHEEK De Voorstad, v. Dusseldorpstr. 1 Goes, tel. 0113-227104. Openingstijden voor dringende gevallen: op zaterdag van 08.30- 19.00 uur; op zondag van 10.00- 11.30 uur en van 16.00-18.00 uur. Het voorjaar komt er weer aan, ook al zou je dat buiten misschien niet altijd zeggen. Maar in de Schaapskooi in Heinkenszand in er alweer volop leven. Tal van lammetjes zijn de afgelopen weken geboren, waardoor de kooi een feestelijk voorjaarsgevoel teweeg brengt. Dit weekend en volgend weekend zijn er open dagen in de Schaapskooi aan de Nieuwkamerseweg 3 (tussen Misse en Heinkenszand). Van 13 tot 16 uur staan herders en andere medewerkers klaar om het publiek uitleg te geven over hun werk. Naast de kooi is een informatiecentrum waar kinderen getrakteerd worden op beschuit met muisjes, foto Anton Dingemanse. Bladerend door het magazine moet worden vastgesteld dat wel op elke pagina menselijk nieuws is te vinden. De hulde aan Willem Beukels bijvoor beeld. De uitvinder van het haringkaken omstreeks 1400 krijgt in zijn geboorteplaats Biervliet in 1958 een stand beeld. Blijven we in Zeeuws- Vlaanderen: daar wordt ge streden voor vrije veren van en naar andere delen van de provincie. Volgens de leider van de opstand, Honoré Jo seph Colsen moet iedereen op bestuurlijk niveau die voor ta riefsverhoging is maar aftre den. Die mensen onderschat ten het belang van die kosten in het kader van de wederop bouw van Zeeuws-Vlaande- Tweede Wereldoorlog. Dan volgt - in het magazine - de stormramp van februari 1953. Het dodental stijgt in Zuid west Nederland tot 1835, on der wie 873 uit Zeeland. Be jaarden uit Zierikzee krijgen tijdelijk onderdak in Het Loo. Cats toont foto's van het be zoek van prinses Wilhelmina, sjouwers met zandzakken in Stavenisse en een ondergelo pen Nieuwerkerk. Ook de kin deren maken een uitstapje en een koninklijk bezoek aan Sta venisse wordt hernieuwd in beeld gebracht. aangeboden waarbij ze nader kennismaken met de websites van de overheid. Ook Terneu- zen wordt aangedaan. Het gevolg van de ramp vroeg om een antwoord. Dat is er gekomen in de vorm van het Deltaplan. En dan is er plotse ling weer een ruilverkaveling waardoor tig landbouwers uit Zeeland richting Noord Oost- polder vertrekken. En in 1955 verdringen Middelburgers zich om voor twee kwartjes de paradeauto te mogen bezichti gen van Hitler. De opbrengst van deze tentoonstelling komt ten goede aan de Nederland Indische Bond van ex-krijgs- Zaalvoetbal - Tijdens het op 8 januari in Tilburg gehouden kam pioenschap voor regio-zaalvoet- balselecties eindigde het Zeeuwse team op de vijfde plaats. Coach Theo Hoogerland werd in de dagen voor het toer nooi geconfronteerd met het wegvallen van een viertal spe lers. Marciano Seedo, Bas de Koeyer, Clarence Pahlad en Dirk Verdonck moesten verstek laten gaan. Humphry Scholten werd aan de selectie toegevoegd. Momenteel worden plannen ontwikkeld om de Zeeuwse zaalvoetbalselectie naar een ho ger niveau te brengen door meerdere malen per jaar toer nooien en wedstrijden te spe len. Het al of niet vinden van sponsors is daarbij van doorslag gevend belang. A gen. Zwevend door de ge schiedenis komt Cats uit bij de tunnel die Zeeuws-Vlaanderen Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 23.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande en 's-Heerenhoek: De praktijk van de artsen de Graaf, Peene, Korstanje, Kronen berg en Zwartelé wordt waarge nomen door: dr. J. Peene, Mon- sterweg 8, Borssele, tel. 0113- 354010. Noord-Beveland: De praktijk van dr. J.A. Kersse- boom, dr B.J.H. Hasken, dr. G.P.J.M. van Delft en H. v.d. Veen wordt waargenomen door: dr. J.A. Kersseboom, Ooststraat 15, Kortgene, tel. 0113-301319. Spreekuur voor dringende geval len: van 11.00-11.30 uur. Ongetwijfeld heeft Cats zich laten leiden door het journa listieke metier (kort en bon dig) toen hij zich aanzette meer dan vijftig pagina's oud nieuws te bundelen. Ruiterlijk geeft hij dan ook toe dat het geen boekwerk is met uitvoe rige en diepzinnige beschou wingen over de provincie. Hij vat samen wat ooit nieuws was en nu in de vergetelheid dreigt te geraken. Ze staan voor een keuze die bepalend is voor hun verdere leven: na het behalen van het diploma gaan werken of ver der studeren. En welk beroep zal het worden? Vaak beseffen de ex-leerlingen maar al te goed dat ze nog inzicht en er varing missen om op eigen kracht een goede beslissing te nemen. Woensdag 19 januari is er een voorlichtingsbijeen komst van AFS afdeling Bra- bant/Zeeland in het Schelde- mond College in Vlissingen. Een schooljaar in het buiten land kan uitkomst bieden, stelt AFS. Internationale organisaties die zich toeleggen op de uitwisse ling van jongeren stellen una niem dat de belangrijkste winst van een schooljaar in het buitenland is dat de deel nemers bij hun terugkeer aan zienlijk wijzer en zelfbewuster zijn geworden. Het jaar bete kent voor de betrokkene bo vendien een unieke en onver getelijke ervaring. De oudste van deze organisaties, de AFS Interculturele Programma's, biedt aan middelbare scholie ren de mogelijkheid voor uit zending naar vijfentwintig lan den, verspreid over alle we relddelen. De non-profitorga- nisatie staat bekend om de ge degen voorbereiding van de deelnemers, zorgvuldige se lectie van gastgezinnen en een continue begeleiding van deel nemers en gastgezin ter plaat se. Voor ouders van scholieren komt er woensdag 19 januari ook een 'ontvangend pro gramma' van AFS aan de or de. Een gastmoeder uit Middel burg vertelt dan over haar in- Op zich niets vreemds, ware het niet dat de leden van het gele genheidskoor en -orkest elkaar pas die dag voor het eerst tref fen. Deze vorm van zingen wordt dan ook wel 'scratch' (vrij ver taald: begonnen vanaf het nulpunt) genoemd. De scratch-uitvoeringen in Engeland kregen al eerder navolging in Leiden. De leiding van het concert is in handen van de op scratch-gebied ervaren dirigent Jules van Hessen. Hij dirigeerde bijvoorbeeld de afgelopen tien jaar de jaarlijkse Scratch Messiah in Leiden. De solopartijen worden uitgevoerd door vier jonge professionals. Jos Vogel bespeelt het orgel. Echt helemaal zonder voorbereiding is de voorstelling toch niet. Zangers en instrumentalisten krijgen de muziek enkele maanden voor de uitvoering al thuisgestuurd, zodat één en ander ingestu deerd kan worden. HUISARTSEN: Goes en Kloetinge: De praktijk van dr. Huysman, dr. Posthumus, dr. A. Joosse, dr. Slager, dr. van Straalen, dr. v.d. Werff wordt waargenomen door: dr. H Slager, van Dusseldorpstr. 3, Goes, tel. 0113-252114. De praktijken van de huisartsen Kooiman, Oortman, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen worden waargenomen van vrijdag 17.00 tot zaterdag 19.00 uur door: dr. D.W. Thijssen, Heernisseweg 87, Goes, tel. 0113-215003. Van zaterdag 19.00 tot zondag 19.00 uur door: dr. M.J. Kooiman, Van Hoogen- dorplaan 6, Goes, tel. 0113- 214450. Spreekuur voor spoedgevallen van 10.00 tot 10.30 uur en van 17.00 tot 17.30 uur. Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke, Nieuwdorp, Wolp- haartsdijk: Van vrijdag 17.30 uur tot maan dag 08.00 uur. Boodschappen zo mogelijk tussen 09.00 en 10.00 uur. De praktijk van de artsen Harten, Van Driel, Aarnoutse en Binnen kamp wordt waargenomen door: dr. Harten-Heilig, Clara's Pad 12, Heinkenszand, tel. 0113-561234. Heinkenszand en omgeving: Praktijk van dr J.A. Fortrie/C.T. Miermans. Van vrijdag 17.30 uur tot maandag 08.30 uur: dr. J.A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. 0113-563074. Hansweert, Schore en Yerseke: Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 22.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk vóór 10.00 uur. huisarts te Yerseke, tel. 0113-573520. Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen: Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 22.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: van 11.00-11.15 uur en van 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk vóór 10.00 uur. dr. A. Constandse, Noordweg 14, Krabbendijke, tel. 0113-501444. Kapelle en Wemeldinge: De praktijk van de artsen de Jong, Eckhardt, Riemeijer en Bakx wordt waargenomen door: dr. M.B. Riemeijer, Parklaan 1, Kapelle, tel. 0113-341264. Heinkenszand - Heinkenszand speelt zaterdag haar eerste thuis wedstrijd na de winterstop. Na een trainingskamp in België en een wedstrijd tegen Veere 1 wacht nu derde klasser Colijns- plaatse Boys 1Voor dinsdag 18 januari staat een wedstrijd tegen Bevelanders op het programma. Aanvang 19.30 uur in Kamper land. 14.30 uur: Heinkenszand 1 - Colijnsplaatse Boys 1, 14.30 uur: Colijnsplaatse Boys 2 - Heinkenszand 2, 14.30 uur: Hein kenszand 3 - Waarde 2 (compe titie), 14.30 uur: IJzendijke - Heinkenszand A1 (competitie). Togo - Togo 1 speelt zaterdag tegen DSO 2 uit Klundert. Ge zien de stand op de ranglijst moet Togo van deze ploeg kun nen winnen, maar een uitwed strijd is niet altijd bij voorbaat gewonnen. Togo 2 gaat op be zoek bij Atlas 2, maar waar schijnlijk is dit team een maatje te groot voor Togo 2. Togo 3 ontmoet thuis Swift 3 en het team hoopt dat met deze wed strijd de eerste punten binnen gehaald kunnen worden. Togo 4 komt binnen de lijnen tegen All Ready 3, een open wedstrijd. Togo A1 zou zeker moeten kun nen winnen van Swift A3, ter wijl Togo A2 voor de zege over Volharding A gaat. 17.10 uur: To go 4 - All Ready 3 (Sportpunt Zeeland). 18.20 uur: Togo 3 - Swift 5 (Sportpunt Zeeland). 9.50 uur: Fortis D2 - Togo D, 10.40 uur Atlas F2 - Togo F2, 12.20 uur Atlas C - Togo C, 14.05 uur Volharding A - Togo A2, 14.10 uur DSO B2-Togo B, 16 uur Swift A3 - Togo A1, 16.10 uur DSO2 - Togo 116.35 uur Atlas 2 - Togo 2. Driebanden - Voor het dis- trictskampioenschap hoofdklas se driebanden hebben zich ge plaatst: Rinus Hoondert (DOS) uit Ovezande, Joop Schuit (VE- GABV) uit Oost-Souburg, Piet Raas (LBV) uit Lewedorp, Hans de Kok (LBV) uit Lewedorp, Jan Rijk (DOS) uit Ovezande, Lou Scheffers (ON DA) uit Krabben dijke, Marco van Hout (VE- GABV) uit Oost-Souburg en Piet Schrier (ALM) uit Goes. De W Yerseke - Zaterdag maakt w Yerseke een bescheiden start in het nieuwe jaar met een aantal inhaalwedstrijden in de competi tie. Yerseke 1 hoeft niet in te ha len en speelt vriendschappelijk in en tegen Arnemuiden. Het senio renprogramma voor 15 januari: 14.30 uur: Arnemuiden 1 - Yerse ke 1Tholense Boys 2 - Yerseke 2, Kapelle 3 - Yerseke 4. 12.45 uur: Kruiningen 4 - Yerseke 6. -Wie bent u? -Ik heb de hoog ste functie in Goes. Zo stelde mijn schoonvader zich wel eens gekscherend voor. A. Geldof was jarenlang beheer der van de televisietoren. Een baken voor Goes èn voor mijn dochter als we naar Goes - naar opa - gingen. Lang gele den leek het hem leuk om in de kersttijd de toren te verlich ten als een gigantische kerst boom. Zijn bedoeling was anders, maar door de kosten bleef het verlichten beperkt tot de lich ten van de werkverdiepingen en de bordessen. Het was een feest om ze allemaal te ontste ken. Dit jaar met het wisselen van jaar, eeuw en millennium was de toren eindelijk verlicht zoals mijn schoonvader het zich altijd had voorgesteld. Goed, de ten gehore gebrach te muziek was niet direct zijn stijl. Maar de verlichting... Perfect. Op 30 december is mijn schoonvader overleden. Voor mijn schoonmoeder waren de 'toestanden' op de toren niet gemakkelijk te verwerken. Na contact met E. Beekman van het organiserende comité besloot deze het programma met een half uur te bekorten en speciaal voor mijn schoon vader een lied te doen laten klinken: 'waarheen zullen wij gaan'. Wij als familie waarde ren deze opstelling en hopen dat er in Goes wat milder ge dacht wordt over het spekta kel dat wij als een vooral lich tend eerbetoon aan 'Pa' zien. Er worden zeven projecten op scholen en in peuter speelzalen mee gesteund. Drie basisscholen in de ge meente Goes gaan probe ren het taalvaardigheidsni- veau van kinderen te verho gen. Het gaat om zowel al lochtone als Nederlandstali ge kinderen die een ach terstand op dit gebied heb ben. De projecten worden opgestart bij de Holtkamp- school, de Tweemaster en de Zuidwesthoek. School 't Noorderlicht start een pro ject, waarbij kinderen de kans krijgen beter te leren lezen, waarbij de nadruk ligt op techniek en begrip. Drie peuterspeelzalen willen eveneens de kwaliteit van de taal op een hoger plan zien te krijgen. Het gaat om de Polderrakkertjes, 't Gan- zenest en de Teddybeer. Bij dit taalstimuleringsproject wordt samengewerkt met basisscholen. Verder werkt de Tweern mee aan een be tere doorstroming van leer lingen uit het speciaal ba sisonderwijs naar het voort gezet onderwijs. De Vlied berg wil ten slotte meewer ken aan een project om te voorkomen dat leerlingen in het voortgezet onderwijs voortijdig de school verla ten. DIERENARTSEN: Voor grote en kleine huisdieren Goes, 's-Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke e.o. De praktijk van dr A. Mosselman, dr B.J. Boer en dr W. Verboom wordt waargenomen door: dr. A. Mosselman, Hogenakker 8, Kruiningen, tel. 0113-381233. Goes, Heinkenszand, Noord-Beveland: Praktijk van de dierenartsen M.P.C. Karelse, H.J. van Dijk en P. Stokman wordt waargenomen door: dr. M.P.C. Karelse, 's-Heer Hendrikskinderendijk 118, Goes, tel. 0113-220656. Praktijk voor gezelschapsdieren Dierenartsen L. Huiskes-Corne- lisse en W. Marckx, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113-572756. Zaterdag spreekuur 9.30 - 10.00 uur, hele weekend na tel. af spraak voor dringende gevallen altijd bereikbaar. wedstrijden worden van 14 tot en met 16 januari gespeeld in café De Goede Verwachting in Lewedorp. De kampioensme- daille wordt uitgereikt door dis- trictsvoorzitter A. Klaassen. Bandstoten - Voor het dis- trictskampioenschap 5e klasse bandstoten hebben zich ge plaatst: D. Franse (OHGL) uit Kwadendamme, J. Traas (De Toekomst) uit 's-Heerenhoek, B. van den Dries (DOS) uit Ovezan de, W. de Groot (Dampoort) uit Middelburg, W. Zandee (ALM) uit Goes, J. Krottje (Delta) uit Colijnsplaat, J. Odijk (Avontuur) uit Goes, H. van Hese (VE- GABV) uit Oost-Souburg. De wedstrijden worden van 16 tot en met 23 januari gespeeld in bar Walk Inn in 's-Heerenhoek. De kampioensmedaille wordt uitgereikt door de jeugdconsol van het district J.A. Walhout. De overheid ziet de openbare bibliotheken als laagdrempeli ge informatievoorziening bij uitstek en heeft deze instellin gen de opdracht gegeven ook nieuwe vormen van informa tie voor gebruikers toeganke lijk te maken. In dit kader heb ben de openbare bibliotheken een financiële bijdrage gekre gen voor de aanschaf van ap paratuur voor internet, bij scholing van medewerkers op het gebied van internet, me- dia-instructie, technisch be heer en inhoudelijke kennis van internetbestanden. Onder regie van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg ver zorgen de Zeeuwse openbare bibliotheken cursussen. 18 ja nuari komt de Cyberbus naar Middelburg, waar het project officieel van start gaat. In dit 'rijdende leslokaal' krijgen de deelnemers een programma Ramschip De Schorpioen werd gered van de sloop en komt via omzwervingen terecht in Middelburg. Daar deed het enkele jaren dienst als museumschip. Inmiddels is het schip alweer vertrokken naar Den Helder. foto Jaap Wolterbeek gevangen, ex-geïnterneerden en gerepatrieerden. ren. Tevens stelt Cats vast dat er omstreeks eind jaren vijftig Zeeland het gewest is met de meeste brommers. En Opa Kip uit Dreischor is in de jaren vijftig de oudste inwoner van Nederland. Dat bleef hij tot 1958 toen hij overleed op 107- jarige leeftijd. Het Veerse Gat gaat dicht, de miss Bril verkiezing in Goes, de afschaffing van het gaslicht begin jaren zestig, de invoe ring van de zebrapaden, het einde van het smidsvuur, het eerste woordenboek der Zeeuwse dialecten komt uit, de introductie van een rond biljart in Middelburg, de inge bruikname van de Zeeland- brug over de Oosterschelde, boer Christiaanse die in Se- rooskerke een kapitale vondst aan munten doet op zijn erf tot aan de felle discussie rond het afsluiten van de Ooster schelde, het zijn allemaal on derwerpen die aandacht krij- 'Zeeland klimt uit het dal', kopt Cats op de eerste pagina van zijn magazine. Maar in datzelfde bericht over de ge weldige economische vooruit gang meldt hij ook fier dat de gemeente Kruiningen een arti kel in de Politievergrdening ^schrapt over een verbod om een rijwiel onbeheerd achter te laten. Gebrek aan populie renhout zet in het begin van de jaren vijftig de klompenin dustrie onder druk in Clinge en St. Jansteen. Ook het goti sche gedeelte van het Middel burgs stadhuis is in het begin van de jaren vijftig hersteld van zijn vernielingen in de - .1— W T i

Bevelander | 2000 | | pagina 11