breed K i Kinderhulp zoekt Zeeuwse gastgezinnen -Wc) Per kilo NU Qffff I HÜHHH THÉRAPIE MARINE ƒ95,- 32S5 C Schoonheidsinstituut Au Soleil /Van de LAATSTE restanten 1999, nu naar de EERSTE nieuwe collecties kinderkleding 2000 WOENSDAG 5 JANUARI 2000 JAARGANG 52 - NUMMER 1 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer Jubileumgift van Paree voor Arduin Door Marja Minnaert. Wesdorp Assurantiën in nieuw pand te 's-Heer Arendskerke Stichting gaat Binnenstad Goes promoten Kapelle klaar voor 58e Zeeuwse Fruitteeltdag Aan de Ringbaan in Goes staat sinds kort een nieuw kantoor. Op zich niets bijzon ders, ware het niet dat de energiekosten extreem laag zijn. Vandaar ook de naam van het eco-bedrijf: Energie-O-kantoor. Ar chitect en projectontwikkelaar Jan Aantjes: „Het is heel goed mogelijk om een com fortabel pand met de modernste gemak ken te bouwen en ervoor te zorgen dat het zo energiezuinig is, dat het haast niet te geloven valt". Expansie 13 21 23 7 i Iedere dag brengt Chiel Kole uit Krabbendijke wel een paar uur op zijn hobbykamertje door voor het uitoefenen van zijn favoriete vrijetijds besteding: het bouwen van miniatuur land bouwvoertuigen. En dat doet hij precies op schaal. Hij heeft intussen twee vitrinekasten vol staan met modeltrekkers en andere land bouwvoertuigen. En de meeste modellen zijn nog bijzonder ook, omdat ze levensgroot niet of nauwelijks meer voorkomen. Hollandse prei Europa Kinderhulp, welke organisatie ook in EZZeeland actief is, is weer op zoek naar gast gezinnen. Doel is kansarme kinderen uit andere Europese landen een zorgeloze vakantie te be zorgen binnen een gastgezin. In de Vlissingse bio scoop Cine City gaat deze week de huive ringwekkende psycho logische thriller The Sixth Sense in pre mière. De achtjarige Cole Sear wordt ach tervolgd door een groot geheim: hij krijgt regelmatig bezoek van geesten. Uiteinde lijk neemt hij kinder psycholoog Malcolm Crowe (Bruce Willis) in vertrouwen. Verhuizing Brommertjes etc djCïAr fl HMK IXnettergek van Kreidler. Zo luidde de kop bo- iXven het voorpaginaverhaal dat De Bevelan der enkele jaren geleden publiceerde met in de hoofdrol de Goesenaar John Bos. Intussen is de 39-jarige ondernemer uit Goes wereldwijd furore aan het maken met Kreidler.Een merk bromfiets dat in de jaren zestig en zeventig veel jonge harten sneller liet kloppen, maar be gin tachtiger jaren ineens van het toneel leek te verdwijnen toen de fabriek failliet ging. In de race I J de bei John Bos maakt furore met Kreidler Chiel Kole priegelt aan trekkers (advertentie) GOES: Marconistraat T Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Goes Lange Kerkstraat 44 Intussen heeft John Bos con tacten gelegd in het buiten land om de positie van Kreid ler als vooraanstaand brom- mermerk verder uit te bou wen. Op 't moment dat we hem spreken staat-ie op het punt om naar 't buitenland te vertrekken om te bekijken hoe de productie van onderdelen in ■’Ie toekomst verder kan (Ol 13) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Schuttershof 23 4461 DZ Goes tel. (0113)214 445 pag. pag. pag. pag. van het Nederland kampioen schaap, waar we trouwens met Kreidler weer helemaal mee draaien in de top." een stukje hout, het vliegwiel, chauffeurszitplaats en kleine onderdelen van aluminium en stukjes pijp als de in- en uitlaat van koper. Wielen heb ik op voorraad, zelf maken is niet te doen. De kam, dat is het profiel in de banden, kun je niet uit snijden. Dat betekent dan ook dat de afmeting van de wielen bepalend zijn voor de schaal waarop de trekker gebouwd gaat wor den," verduidelijkt Kennismaken op het perron tussen gastouders en de kinderen die enkele zorgeloze vakantieweken kunnen krijgen. Millenniumtip: EEN GOLF VAN VITALITEIT Wilma van Beek is voor Euro pa Kinderhulp contactpersoon op de Bevelanden. Ze vertelt: „leder jaar wordt het moeilijker om gastgezin nen te vinden voor kansarme kinderen. Uit ervaring is geble ken dat 97% van de nieuwe gastouders zich aanmelden na een redaktioneel stukje in een lokale krant." Vandaar deze op roep in De Bevelander. Overigens hoeft een gastgezin helemaal geen dure vakantie aan de kinderen aan te bieden. Margo Lemson, die in Zeeland de activiteiten coördineert, ver telt: Er wordt niet van U ver wacht, dat U allerlei uitstapjes gaat maken met de kinderen. Juist de gewone dingen in het leven zijn zo belangrijk, een boterham die voor hen klaar gemaakt wordt, samen bood schappen doen, of een stukje niet in zicht. „Het is een vrij so listische hobby, je bent alleen bezig en het is een enorm ge priegel. Toch ontspan ik me er bij. In het dagelijks leven werk ik bij de machinedienst van de PSD op de lijn Kruiningen - Perkpolder en daar ben je be zig met grote machines en dus met het grote werk. Het is leuk om thuis met fijne materialen bezig te zijn. Wel zou ik het leuk vinden om meer andere bouwers in deze omgeving te leren kennen. Dat is via de LCN wel mogelijk, maar gek ge noeg woont het merendeel van de 1400 leden in het noor den van het land." In zijn hobbykamer heeft de agrarische modelbouwer alle benodigde apparatuur: een draaibank, speciaal voor kleine mechanisch werk, een metaal- snij machine, een frees en een boor. „Meestal wordt een trekker ge bouwd uit verschillende mate rialen: het motorblok is vaak gever geprobeerd over te ha len het importeurschap voor Nederland vast te leggen. Dat ging niet door, 'n Paar jaar ge leden hoorde ik dat de kans bestond dat de hele voorraad van Kreidler misschien in par tijen zou worden verkocht. Dat was voor mij hét moment om actie te ondernemen. Ik ben met de curator in Duitsland gaan praten en het eind van 't liedje was dat ik de hele zaak kon overnemen. Echt alles, in clusief bouwtekeningen, het complete Kreidler-archief en wat nog veel belangrijker was: de hele onderdelenvoorraad, de mallen, machines. En ik kreeg zelfs nog enkele oudere werknemers zover dat ze in Duitsland onderdelen voor me wilden blijven maken. Ik her inner me nog als de dag van gisteren dat we de hele zaak naar Nederland hebben ge haald, vrachtwagens vol. We moesten alles bovendien kwijt in een grote hal, waar eerst teunisbloemen en zaden la gen opgeslagen en we heel wat muizen moesten verjagen voordat we hem konden gaan inrichten." ter geen sprookje, maar reali teit is." De kinderen worden in het al gemeen uitgezonden in de zo mervakantie gedurende een periode van drie weken. Voor dat de kinderen in een gastge zin worden geplaatst, vind er een gesprek plaats met de tij delijke gastouders. Dat gebeurt door één van de driehonderd medewerkers van Europa Kin derhulp. Zo worden de gastge zinnen getoetst. Margo Lem son: Tijdens dit gesprek kunnen as pirant gastouders terecht met al hun vragen, en krijgen zij voorlichting over de proble men die zich kunnen voor doen, en hoe die zijn op te los sen. Daarnaast vragen zij van de gastouders twee referentie- adressen, en een verklaring (advertentie) „Ik heb altijd al aan model bouw gedaan, vroeger waren dat schepen en vrachtwagens. Rond 1990 ben ik begonnen met het verbouwen en perfec tioneren van trekkers. Ik kocht dan bestaande modellen en ik bracht de ontbrekende onder delen, zoals de zijspiegels, hef- inrichting, spatborden en der gelijke aan", aldus de 52-jarige modelbouwer. „Dat waren ei genlijk oefenstukjes. Toen ik dit eenmaal onder de knie had ben ik een stapje verder ge gaan: het daadwerkelijk zelf bouwen van miniatuurland- bouwvoertuigen. Ik gebruik daarvoor tekeningen die ik be stel bij het Landbouwmuseum te Wageningen of ik haal ze uit het verenigingsblad van de Landbouwminiaturen Club Ne derland (LCN). Het liefst bouw ik oude modellen, die nu niet meer gebruikt worden." Inmiddels heeft de heer Kole al twee vitrinekasten 'volge bouwd' en is het einde nog De successtory van John Bos begint eigenlijk op het mo ment dat de Kreidler-fabriek in Zuid-Duitsland failliet ging. Dat was halverwege de jaren tachtig. De belangstelling voor bromfietsen liep terug, er werd met te weinig rende ment gewerkt. Een curator mocht de zaken proberen te redden. Dat lukte niet. En dat kwam John Bos, nog steeds met hart en ziel verknocht aan Kreidler, ter ore. „Ik was zeker niet de enige die niet kon ge loven dat een merk als Kreid Ier voorgoed van 't toneel zou moeten verdwijnen. Er waren immers nog duizenden ande ren over de hele wereld die verknocht waren aan het merk. Wat wil je. Eens waren ze in de 50 cc klasse heer en meester op het racecircuit. Ik heb destijds mijn vorige werk- „Ze hebben me destijds inder daad wel 'n beetje voor gek verklaard. Ik was bezeten van brommers, lichte motoren en dan met name van Kreidler. Als zestienjarigen stonden we destijds met 'n aantal vrien den al ieder weekend te sleu telen aan onze brommertjes in de garage van m'n vader. Toen al Kreidlers, prachtig de gelijk materiaal. Technisch kunststukjes, juist vanwege de eenvoud. Mijn specialiteit was toen al het zelf maken van de cilinders. Dat doe ik nog. Maar je kunt wel zeggen dat de zaken een wending hebben genomen die je je als jongen van zestien nauwelijks had kunnen dromen, ook niet in de periode dat ik fietsen stond te maken bij m'n vorige werk gever aan de Middelburgse- straat in Goes." Sinds een paar jaar is Bos di- recteur-eigenaar van Kreidler en hij heeft er bovendien zijn eigen naam aan mogen ver binden. En dat hij allesbehal ve een 'papieren' eigenaar is van een merk dat ooit be roemd was tot in Australië en de Verenigde Staten aan toe, blijkt tijdens een bezoek aan zijn bedrijf. Of liever: meerde re bedrijven. Want John Bos heeft naast zijn vestiging op Eindewege, mensen aan het werk in ateliers in Duitsland, Portugal en andere landen die speciaal voor zijn Kreidler on derdelen fabriceren. Chiel Kole. Eenmaal per jaar, in februari is er in de Meerpaal in Dronten een modelbouw- beurs, georganiseerd door de LCN. Daar zijn onderdelen te koop of te ruil, maar ook com plete miniaturen. Zijn trots is een maaidorser uit 1960, een machine die hij helemaal zelf nagebouwd heeft, op een schaal van 1:16, en waar een slordige 600 uur aan werk inzit. „Die doe ik voor geen goud worden verzekerd. Vader Cees Bos, van meet af aan nauw bij het 'Kreidler-avontuur' betrok ken, behartigt op zulke mo menten mede de belangen binnen het bedrijf te Eindewe ge. Evenals Jacco Witte, die sinds enkele jaren een aparte afdeling bij Kreidler Jonh Bos in beheer heeft. Hij onder houdt de relaties met particu lieren, houdt zich bezig met orders en reparaties. Als 't aan John Bos en z'n team ligt is Kreidler nog een lang en snel leven beschoren. Ook in de 21e eeuw die we zojuist zijn binnengestapt. wandelen. Meedraaien in een 'normaal' gezin, zodat ze even écht kind kunnen zijn." Margo Lemson vertelt: „De kinderen die in aanmerking ko men voor een vakantie via Eu ropa Kinderhulp komen uit alle windstreken. Kinderen buiten de Westelijke landen, waar politiek of ar moede overheerst, maar ook kinderen uit Europa, zoals En geland, Duitsland, Nederland zelf en Frankrijk. Kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar die vaak uit gebro ken gezinnen komen en door wie armoede, mishandeling, of alcoholmisbruik als 'normaal' wordt ervaren, omdat zij niet anders kennen. Kinderen ook die vaak gewend zijn om voor zichzelf of voor broertjes en zusjes te zorgen. Kinderen waarvoor assepoes- omtrent het gedrag. Ongeveer vier weken na dit gesprek ne men de gastouders een defini tieve beslissing of zij zich, al dan niet, opgeven. Toekomsti ge gastouders kunnen ook tij dens de vakantieperiode altijd een beroep doen op de mede werkers van de Stichting Euro pa Kinderhulp." Ondanks de inzet van mede werkers van Europa Kinder hulp om gezinnen te werven en te selecteren moet de orga nisatie ieder jaar tientallen kin deren teleurstellen, omdat er geen gastgezin voor hen is ge vonden. De kans dat zij vol gend jaar deze kinderen wél kunnen uitzenden is net zo groot als de kans dat U nu belt! U kunt vrijblijvend informatie aanvragen bij het Landelijk te lefoonnummer: 0118-627974 of bij de regionale medewerk ster. Voor de Bevelanden is dat, zoals gezegd, Wilma van Beek, tel. 0113-621732. kunnen zeggen. Want John Bos heeft sinds de overname van Kreidler niet stilgezeten. Dagelijks gaan onderdelen van Kreidler naar binnen-en buitenland. Wekelijks worden in Goes verscheidene nieuwe Kreidlers gebouwd en afgele verd. Kreidlerliefhebbers uit binnen- en buitenland lopen watertandend rond in het tweeduizend vierkante meter grote magazijn van Kreidler John Bos, waar een slordige 7000 orginele Kreidleronder- delen op 28.000 verschillende locaties beschikbaar zijn. John Bos vertelt: „We assembleren John Bos: samen met Kreidler een stevige combinatie. Op de achtergrond Jacco Witte en Cees Bos sr. de brommers met de grootste zorg en alles is 'hand made'. Alle motorblokken worden door onszelf opgebouwd en voldoen aan de ECE-47-norm. We staan bekend als specialist op gebied van het afstellen van de lagers, het zogenaam de uitshimmen. Dat is een te accuraat werk om door ande ren te doen. Ondanks 't feit dat we in feite grootschalig zijn, zijn we op dat punt dus klein gebleven. We hebben af gelopen jaren veel mond-op- mondreclame gekregen. Ook in racekringen. We zijn sinds enkele jaren hoofdsponsor Dat Kreidler aan het begin van de 21e eeuw bezig is aan een comeback is vooral te danken aan John Bos. Enkele jaren geleden heeft hij op indus triepark Eindewege onder Goes het van oorsprong Duit se merk nieuw leven ingebla zen. Tussen de drukke bedrij ven door hadden we een ge sprek met de man die ieder een versteld liet staan toen hij van de ene op de andere dag eigenaar werd van het wereld merk Kreidler. Niet alleen van de naam. Nee, van alles wat de eens zo trotse fabriek bij het Duitse Stuttgart aan on derdelen, complete bromfiet sen en machinespark in huis had staan. Krabbendijkenaar met bijzondere hobby: het op schaal bouwen van landbouwwerktuigen. foto Anton Dingemanse weg." Ook heeft hij al eens meegedaan aan een wedstrijd, georganiseerd in het trekker- museum te Nisse, waar hij de derde prijs in de wacht sleepte. „Mochten er nog andere bou wers of geïnteresseerden in Zeeland wonen, dan kunnen ze contact met mij opnemen,, mis schien kunnen we ideeën uit wisselen," besluit Kole. Hij is bereikbaar onder telefoonnum mer: 0113-502409. Met de komst naar Goes kwam Kreidler opnieuw in de race. Een wereldrace, zou je MASQUE AUX ALGUES

Bevelander | 2000 | | pagina 1