DE BEL breed IT Belangrijk nieuws! Hubro Vleesprodukten wint BOV-trofee 1999 Zacharias Janssen bezongen in musical I*' IADIPAS FILA 1 KAPPA! NIKE HELLY-HANSEN jPROTEST|COLUMBIA THE NORTH FACE 0 Het wordt steeds leuker bii Jan 0 F 32SS C ZAKÊINI ZWNi 2UK6INI De proef op de som 1 WOENSDAG 10 NOVEMBER JAARGANG 51 - NUMMER 45 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Joep Bremmers ■i door Ellen de Dreu y n Beukenhof 1, Goes (Zuid) DE MOOISTE KEUKEN BADKAMER- SHOWROOM IN GOES-ZUID 0 0 10/13 19 KEUKENS BADKAMERS 23 17 /^p verschillende plaatsen in Zeeland is de af- \z gelopen weken herdacht dat voor een deel van de provincie vijfenvijftig jaar geleden een eind kwam aan vier jaar Duitse bezetting. Jaar lijks trekken de herdenkingen nog veel oud strijders, en niet alleen militairen die aan geal lieerde zijde vochten. Ook Duitse oorlogsvete ranen komen terug naar de plaats waar ook zij een bepalende periode van hun leven hebben doorgemaakt. I I et leven van Zacharias Janssen - de Middel- - Iburgse brillenslijper die wel de uitvinder van de Zeeuwse verrekijker genoemd wordt - staat centraal in de musical Zacharias Jansen, die de Goese Operette Vereniging volgend voorjaar brengt. De Oost-Souburger Rob van der Meule neemt de hoofdrol voor zijn reke ning. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 van 08.00 tot 21.00 uur 0 0 0 0 F^e spanning was te snijden, afgelopen vrij- Lxdag in Hotel Arion in Vlissingen. Zo'n drie honderd genodigden woonden er de uitreiking van de BOV (Beste Ondernemings Visie)-trofee 1999 bij. De prestigieuze prijs van de Junior Ka mer Midden-Zeeland is dit jaar gewonnen door Hubro Vleesprodukten uit Goes. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 sSfe WF - MWEêfj 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ^BEW. 71 ir.Jr. de bev Voormalige vi janden verbroederen Ml (advertentie) De gebroeders Hugense met de felbegeerde BOV-trofee. Foto Jaap Wolterbeek (advertentie) Nu ook elke MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES 99 r zaterdag zaterdagavond tot 20.00 uur geopend! Kees van Damme en Martin van Riet hebben in Hein kenszand bandenspeciaalzaak Riedam banden geopend. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Alan Green uit Manchester en Rudolf Theissen uit Oberhau sen waren beide betrokken bij de strijd die in november 1944 een einde maakte aan vier jaar Duitse overheersing op Walcheren. Vijfenvijftig jaar na dato ontmoeten de twee oud-militairen voor het eerst een voormalige tegenstander. De ontmoeting vindt plaats in een appartement aan de voet van de duinen bij Vlissingen. Voor de twee veteranen is de situatie nog wat onwennig. Alan Green maakt een gere serveerde indruk en posteert zich op een hoge stoel vlak naast de buitendeur vanwaar hij de hele kamer kan over zien. Rudolf Theisser maakt het zich gemakkelijk op de bank bij de salontafel. Alleen voor de foto laten de oud-mili- tairen hun reserves even voor wat ze zijn en nemen ze haast broederlijk naast elkaar plaats aan de tafel. Daarna nemen Green en Theisser hun ver trouwde posities weer in en Rudolf Theisser begint te ver tellen. „Ik was verbindings man bij de stafcompagnie van de divisie die in 1944 op Wal cheren was gelegerd. Ik moest een apparaat om lichtseinen te geven bedienen vanaf een bunker op de boulevard. Ik was gelegerd in het Strandho- Rob van der Meule kijkt in het Zeeuws Museum naar een in strument dat Zacharias Jans sen ooit maakte. Foto Jaap Wolterbeek Openings tijden: maandag en dinsdag van 08.00 tot 20.00 uur woensdag t/m vrijdag i van 08.00 tot 20.00 uur In Heinkenszand vinden elke dinsdagavond Amerikaanse taferelen plaats als paardenliefhebbers western-les krijgen in Stal Vermue. De cowboys in spe leren de kneepjes van het western-rijden. Echte filmliefhebbers zagen de film al tijdens het filmfestival Film by the Sea, dat in september werd gehouden in de Vlissing- se bioscoop. In Cine City gaat deze week de film The General's Daughter in première. Wim Kooy heeft in 's-Meer Abtskerke een vestiging van Telegroup 1633 geopend. Via de Telegroup kan voor lagere tarieven worden gebeld. Aan de Kerklaan in Heinkenszand heeft juwelier en edelsmid Niek Clarijs zijn nieuwe zaak geopend. De Goese brandweer is er niet alleen voor het blussen van branden. Het korps geeft ook voorlichting om branden juist te voorkomen. (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. Nobelweg 2-38, Goes (naast Zeelandhallen), tel. 0113-270695 pag. pag. begin zeventiende eeuw. De markante Middelburger is een tijdlang gezien als uitvinder van de verrekijker, maar te genwoordig is duidelijk dat Zacharias Janssen het instru ment niet zelf verzon maar na maakte: hij had op één van zijn reizen door Europa een soortgelijk apparaat gezien in Italië, gemaakt door de Itali aan Gualtrotti. Zijn verrekijker was eerder een verbetering van dat model dan het resul taat van een eigen ingeving. De Goese Operette Vereniging (GOV) heeft de musical over Zacharias Janssen zelf be dacht en gemaakt. Voorzitter van de GOV Sidney Henne- Rudolf Theisser (links) en Alan Green. derdelen tot stand brengen. We kwamen aan land met een LCI, een Landing Craft Infant ry. Vanuit de boot kwam ik meteen tot m'n nek in het ijs koude water te staan. Vanuit Westkapelle zijn we opgerukt in de richting van Domburg". Terwijl in en rond Westkapelle de vrijheid van Walcheren werd bevochten hadden de geallieerden ook in Vlissingen een landing uitgevoerd. Ru dolf Theisser herinnert zich de komst van de landingsvloot nog goed. „Ik was op de bou levard bezig met het leggen van een kabel voor de kom- mandant Reinhardt die zijn hoofdkwartier in een bunker bij Hotel Brittannia had. Vlis- Foto Jaap Wolterbeek cheren. Sindsdien bezoekt hij bijna jaarlijks de herdenking in Westkapelle. Green: „Ik heb veel vrienden in Nederland en de mensen kennen me hier bijna beter dan in Manches ter". Een Duitse veteraan had Green tijdens zijn bezoeken aan Walcheren nog nooit eer der ontmoet. „Ik kan geen he kel aan een Duitser hebben, toen niet en nu ook niet", be sluit Alan Green. „Het is alle maal zo lang geleden en we zijn toch gewoon dezelfde mensen, ieder met een eigen verhaal. Mensen vragen me wel of hij iemand heeft ge dood. Dat weet ik niet en eer lijk gezegd wil ik dat ook niet weten". Zacharias Janssen - nog altijd is er een straat in de provin- ciehoofstad die aan hem her innert - leefde eind zestiende, De Willem Anna polder is nu nog een oase van rust ep ruimte. Maar als het aan het Vleutense glastuinbouwbedrijf W. en J. Gressnigt ligt wordt er binnen afzienbare tijd begonnen met de bouw van een glastuinbouwbedrijf met warmte kracht centrale. singen was net langdurig be schoten vanuit Breskens en vanaf de boulevard konden we de landingsschepen zien aankomen". Rudolf Theisser werkte als verbindingsman bij de stafcompagnie die verant woordelijk was voor de verde diging van Vlissingen. „Aan vankelijk zat ik bij de vierde compagnie", vertelt Theisser. Zandvoort op vakantie „Maar bij de stafcompagnie weest maar was eigenlijk nog zaten verschillende muzikan ten die mij als accordeonspe- ler er graag bij wilde hebben. De vierde compagnie heeft zware verliezen geleden bij de Sloedam. Eigenlijk heeft de accordeon zo'n beetje mijn le ven gered". De gepensioneer de Duitser heeft Vlissingen ltd teerd wordt". Hubro heeft ver der volgens de jury 'een finan cieel gezonde achtergrond en een uitstekende organisatie structuur. De taken onder de drie broers zijn goed verdeeld, mede waardoor aan recente problemen rond dioxine en BSE het hoofd kon worden geboden'. Hubro - een sa mentrekking van Hugense Brothers - wordt geleid door de gebroeders Hugense. lem II speelde. Eén van de eerste acties in zijn nieuwe baan was het ontslaan van de koffiejuffrouw, een breed uit gemeten zaak in de pers. Voor de Junior Kamer legt hij nog eens uit waarom ze weg moest. „Ik ben coach en heb in die hoedanigheid veel 'klanten'", legde hij de link met het ondernemen uit. „De supporters, want die willen mooi voetbal zien. Het be stuur, want die willen wat met het team. Maar ook de voet ballers. Want die willen dat ik ze beter maak", legde hij uit. „De spelers mogen van mij niet roken of drinken. En als er dan een spelershome is en de beheerders zitten daar dusda nig te paffen dat er voetbal lers happend naar lucht over de grond rollen, dan kan ik dat niet goed vinden. Ik kan me herinneren dat er op een ge geven moment een bloedtest bij iedereen moest worden af- nooit terug in Vlissingen ge weest. Nu wilde ik wel eens kijken of ik nog dingen zou herkennen. Morgen ga ik kij ken of ik 'mijn' bunker op de boulevard nog kan terug vin den". Alan Green kwam in 1984 vonr het eerst terug naar Wal- voor het eerst terug gezien sinds 1946. „Toen kwam ik vrij uit krijgsgevangenschap in Engeland. We zijn toen met de boot naar Antwerpen ge bracht en zag ik Vlissingen voor het laatst". Theisser is op zoek gegaan naar herken ningspunten in de Schelde- stad. „We zijn jarenlang naar Zandvoort op vakantie ge- Het Goese bedrijf, specialist op het gebied van runder- en varkenstongen, Zeeuws gril- Ispek en worst, wist de andere twee genomineerden (Paree Elektro en Telecom uit 's-Hee- renhoek en Echte Bakker Piet Daane uit Vlissingen) voorbij te streven. Vooraf was de spanning duidelijk te zien op de gezichten van de genomi neerden. Gezamenlijk aan één tafel bleek hoe groot de waar de is die wordt gehecht aan de trofee. De prijsuitreiking werd inge leid door Willem-ll coach Co Adriaanse, een begenadigd spreker die het publiek ervan wist te overtuigen dat onder nemen een topsport is, en topsport een kwestie van on dernemen. Zo af en toe luis terde hij zijn inleiding op met leuke weetjes uit de voetballe rij. Bijvoorbeeld over de 'kof- fiejuffrouw'-affaire die niet lang na zijn aantreden bij Wil- Toch is de keuze van de jury gevallen op Hubro. Op de eer ste plaats omdat het bedrijf uit wist te groeien van een ambitieus slagersbedrijf in Domburg tot een volwaardige fabriek in Goes. Verder omdat Hubro grote risico's weldoor dacht heeft genomen om goed te kunnen investeren. En niet op de laatste plaats om dat meer dan tachtig procent van de productie geëxpor- man: „We wilden in het jaar 2000 eens iets extra's doen, een mooie grote Zeeuwse musical neerzetten. Daarom hebben we librettist Jan Burg graaf gevraagd voor ons een familiemusical neer te zetten, waarin hij terugblikt op de ge schiedenis en vooruitziet naar de toekomst". Het resultaat is een verhaal waarbij werkelijk heid en fantasie hand in hand gaan. Zo neemt Zacharias Janssen door zijn verrekijker bijzondere Zeeuwse gebeurte nissen waar uit het rijke Zeeuwse verleden. Maar is hij ook in staat om situaties te zien die zich in de toekomst afspelen. Het publiek komt zo roemrijke figuren als Jantje de Prentenknipper (1867), Michiel de Ruyter (1607-16760, meneer Van Dale uit Sluit en Jacoba van Beieren tegen, om uiteindelijk in het jaar 2000 te belanden. De markante Mid delburger krijgt grote proble men met zijn omgeving wan neer hij zijn bevindingen we reldkundig maakt. tel dat toen dienst deed als 'Wehrmachtsheim'. Theisser maakte deel uit van de zeven tigste infanterie divisie die voor een groot deel bestond uit maagpatiënten. „De 'Ma- genkrankendivision' werden we genoemd", vertelt Theis ser, rammelend met zijn maagtabletten die hij nog steeds slikt. Onder tussen zit Green zwijgzaam aan de grote tafel, wachtend op het mo ment dat ook hij z'n verhaal kan vertellen. Net als Theisser was Green in de Tweede We reldoorlog verbindingsman. Als drager van de groene ba ret zette hij voet op het Euro pese vasteland op 6 juni 1944 in Normandië. De tweede keer dat Green deelnam aan een amfibische landing was in Westkapelle in het najaar van 1944. Green vertrok met een landingsboot vanuit Oostende naar de kust voor Westkapel le. „Het was de nacht van 31 oktober op 1 november", ver haalt de Engelsman. „De nacht van Halloween, en grie zelig was het zeker". Green landde op het strand van het zwaar door oorlogsgeweld ge troffen Westkapelle, vlak na de eerste aanvalsgolf. „Ik had een loodzware radio op mijn rug en moest de verbindingen tussen de verschillende on- idee van die zesentwintig ki lometer hardlopen ontstaan. Maar daar is zoveel over te doen geweest dat ik mijn tac tiek heb veranderd", vertelde Adriaanse. Hij haalt een voor beeld aan waarbij hij - als straf voor het ongewenst af gaan van zijn telefoon - Ab- dellaoui aan het werk zette. „Hij wilde toch zo graag tele foneren? Dat heb ik voor hem geregeld. Hij moest de vol gende ochtend van negen tot tien de taken van de telefonis te overnemen. Drie keer raden wie dan-de eerste is die hem belt..." De BOV-trofee wordt jaarlijks uitgereikt door de Ju nior Kamer Midden-Zeeland. Aan het begin van dit jaar werden dertienhonderd be drijven aangeschreven met het verzoek om zich op te ge ven voor de verkiezing. Bijna vijfentachtig ondernemers stuurden de formulieren inge vuld terug. „Onder die bedrij ven is een telefonische enquê te gehouden", legde voorzitter van de BOV-commissie van de Junior Kamer Frank A. Bijle- veld uit. „Aan de hand van die enquete hebben we tien be drijven geselecteerd en be zocht". Die tien bedrijven zijn vervolgens voorgelegd aan een jury, bestaande uit de voorzitter van de Kamer voor Koophandel van H. van Gel der, voorzitter Raad van Be stuur Hogeschool Zeeland L. Labruyere en juryvoorzitter Eerste Kamerlid H. Eversdijk. De jury had geen gemakkelij ke taak, vertelde H. Eversdijk in zijn toespraak. „Je hebt hier te maken met ongelijksoortige bedrijven. Dat is als het ware appels met peren vergelijken. (advertentie) Mevr. Brand neemt er de tijd voor. Aan haasten heeft ze een hekel en als we haar aanschieten over haar ervaringen met Jan Bruijns staat ze eigenlijk te popelen om te beginnen. "Natuurlijk kies ik voor deze winkel omdat het er zo goedkoop is. De prijzen die je hier moet betalen vind je ner gens. Laat dat dus duidelijk zijn. Maar wat ik nog belangrijker vind is wel dat je altijd goed geholpen wordt en dat je per product altijd heel veel keus hebt. Ook de merkar tikelen zijn ruimschoots vertegenwoordigd Mevr. Brand: alles bij elkaar is het hier en zelfs die zijn goedkoper dan elders, guldens goedkoper..." Neem bijvoorbeeld de voorgebakken croissants: 1,49 tegen gauw een gulden meer bij andere winkels. Of de roodmerk koffie: 0,50 goedkoper! En wat dacht u van de frisdrank? Anderhalve liter cola voor maar 0,95. En de Yogo-drink: ook daar bespaar je 2 of 3 kwartjes op één pak! Zo kan ik nog wel even doorgaan, want echt, het scheelt enorm. Stuivers, dubbeltjes, kwartjes, alles bij elkaar is het hier guldens goedkoper en met die guldens kun je weer andere leuke dingen doen. Zo zie ik dat en neemt u van mij aan: mensen mogen van mij over andere super markten zeggen wat ze willen, er is er maar één de goedkoopste! Wie het niet gelooft of twijfelt nodig ik namens Jan Bruijns uit om hier de proef op de som te nemen!” WiuiiuykrriiiJ genomen. Die jongens zeiden over de beheerster: 'nou, prik die maar niet, daar komt toch alleen maar schuim uit'. Je wil met z'n allen een bepaalde kant op. Dan moet daar ook iedereen aan meewerken. En als er dan één groepje is dat niet mee wil doen, tsja". Dat Adriaanse af en toe be hoorlijk autoritair uit de hoek kan komen, geeft hij zelf toe. Toch is er ook zeer zeker een hartelijke kant aan de voorma lige Ajaxied. Een ander voor beeld, uit het leven gegrepen: „In de pers is natuurlijk vol doende aandacht geweest voor die zaak rond het zesen twintig kilometer hardlopen. Dat heb ik die jongens eens een keer laten doen bij wijze van straf". In de zaal gaat een mobiele telefoon af. „Dat be doel ik nou", zegt Adriaanse. „Kijk, in de voetballerij zijn boetes heel gewoon. Dus vroeger stond er een straf van vijfentwintig gulden op als er een mobiele telefoon afging tijdens een bespreking ofzo. Maar wat krijg je dan, die jon gens verdienen gemiddeld twee en een halve ton per jaar. Die leggen die vijfentwin tig gulden op tafel en gooien er een briefje bij voor het ge val dat dat ding straks nog een keer afgaat". Om die re den begon Adriaanse met 'al ternatieve straffen'. „Zo is dat - I

Bevelander | 1999 | | pagina 1