breed Kunst in bloedbank t KIEKIERIS Vodago en Adagio dansten in Veurne Al een gespr k op e n dra ke verja rdag vo r u zo kl nkt, ga dan nu na r Schoonenberg vo r een gr tis hoortest. ©QKIMgMOKI Fruitwijn van Zeeuwse bodem FINALE KARAOKE HENK WIJNGAARD Welterusten VANAF... (0113) 37 77 78 I JAARGANG 51 - NUMMER 42 WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 GOES, lange Vorststraat 106, tel (0113) 270 3<>5- kMIDDELBURG -^VLISSINGEN - GOES J Gratis grenzeloos Internet Goese Operette dit seizoen voor voetlicht met Orpheus Vanaf 1 november: ZeelandNet ye le pree 9 telefree@zeelandnet.nl littp://te Ie freezeelandnet .n I 23 Ie hoeft er niet per se voor in de Champagne, w Bourgogne of Bordeaux te wonen. Wijn ma ken kan ook in Zeeland. De leden van het Beve- landse amateurwijnmakersgilde 'Luctor et Fer- mento' weten dat al lang. Vanaf november zondagavond live-muziek In sommige landen is papierknippen tot een I kunst verheven. Met name in China, Dene marken, Israël en Zwitserland wordt de knip kunst druk beoefend. Maar ook in Nederland zijn mensen te vinden die de mooiste knipsels maken. Lidia Schinkel bijvoorbeeld. Ze woont in Kapelle en binnenkort besteedt het landelij ke blad Knip-pers aandacht aan haar werk. „Heel apart werk', aldus Annemiek Duyzer uit Wolphaartsdijk die les geeft in het kunst- en sierknippen. Ragfijn <^oes heeft er een expositieruimte bij. Deze is KJ te vinden in het gebouw van het nieuwe donorcentrum van de Bloedbank aan de 's-Gra- venpolderseweg 4a te Goes. fodago, de Volksdansvereniging uit Goes, V onderneemt regelmatig grensoverschrij dende uitstapjes. Onlangs weer. Deze keer wa ren de jongelui uit Beveland gast in Veurne bij de volksdansvereniging Adagio. Hk de bev r Lidia Schinkel: vele uren per week bezig met creatief knippen (advertentie) (advertentie) (advertentie) BASIC JEANS Bessen: een goede basis voor het zelf maken van wijn. Een initiatief van ZeelanciNet ZLM verzekeringen Zeeuwse Rabobanken NV DELTA Nutsbedrijven Zaterdag 30 oktober Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreide colofon: Ruim honderd boeken van kunstenaars worden op zeven Zeeuwse locaties getoond Bike and Light in Goes geopend La Paz terug in Goes en Mia en Marcel Booy winkelen (gratis) meer dan elfhonderd gulden bij elkaar Scheuren met die badkuip: succes voor Zeeuwse sloeproeiers Werk van Mila Jeleznikova: tot 1 december te zien in het Donorcentrum te Goes. De jeugdleden van Vodago geven een kleine demonstra tie kinderdansen in Veurne. Cartoonheld Inspector Gadget maakt nu faam op het witte doek. Goes maakt zich op voor de Bluesroute: in twaalf café's is live-muziek te horen. En ontvang deze CD. (Zolang dc voo' raad strekt (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. 15/17 pag- pag. Laat nu je stem maar horen, misschien was je wel als zanger (es) geboren Letop: met een hoofdprijs van 750,- I Truckers opgelet I Zaterdag a.«. KARAOKE- AVOND 23 oktober Zaterdag 6 november 'meer bewegen' of in de toe komst willen deelnemen aan een dans- en doedag, kunnen kontakt opnemen met me vrouw. L.Verwei tel: 216606 of de heer G. van Damme tel: 231755. Lidia Schinkel knipt voor de sier (advertentie) 1992 ze in teel voornamelijk luchtpost papier dat ik enkele kleurbe- handelingen geef. Daar bereik ik heel goeie resultaten mee." Welke resultaten is in het de cembernummer van blad Knip-pers te zien. Het is een kwartaalblad voor de papier knipkunst, waarin de beste kunstknippers aan het woord zijn en werk tonen. Begin jaren negentig is Lidia Schinkel in Nederland neer gestreken. Het was een uit ken. Er zijn nogal wat mensen die bij een bijzondere gele genheid bij me aankloppen om iets te maken. Ik ben de laatste jaren bezig geweest met maken van een kerkense rie, waarbij karakteristieke kerken in Zeeland worden ge knipt. Misschien geef ik de se rie nog wel eens uit in druk vorm. Ik ben blij dat er in Zee land een vereniging is in de vorm van Knipmix. Het zien van ander werk kan heel in- vloeisel van een intensieve correpondentie die op de middelbare school met een jongen uit Goes op gang kwam. Veel in haar leven is veranderd, 't Knippen is ge bleven. Ik probeer er dagelijks mee bezig te zijn. Het grote pobleem is altijd dat je er tijd voor moet hebben. In 't alge meen ben je wel een uurt of drie aan een werk bezig. Ik heb me voorgenomen om het ook wat zakelijker aan te pak te jongeren, verdeeld over een tweetal leeftijdsgroepen, deel aan muziek, dans en spel. Tij dens de lunchpauze werd een gemeenschappelijke maaltijd aangeboden aan alle jonge ren. Voor maart volgend jaar zijn alle jongeren van de ver eniging, in de leeftijd van zes tot zestien, uitgenodigd bij de volkdansgroep 'De Karekiet' in Gent. Ook dan kunnen ze weer gratis deelnemen aan een dans- en speldag bij onze zuiderburen. In het kader van meer bewe gen voor jongeren zijn er steeds meer Belgische- en Ne derlandse verenigingen die zich toeleggen op het stimule ren van internationale kontak ten tussen jongeren. Bij het realiseren van zo'n in ternationale jongeren uitwis seling zijn de jongste deel- neemstertjes pas zes jaar, maar doordat de Goese ont spanningsvereniging Vodago kan werken met gespeciali seerde vrijwilligers met een jarenlange onderwijservaring is het voor alle jongeren een zeer geliefde activiteit met een grenzenloos spel- en dansple zier. Jongeren die belangstelling hebben om nader kennis te maken met een gezellige ma nier van 'ontspanning' en spirerend zijn. Ik vind 't van de andere kant ook heel be langrijk om oorspronkelijk werk te maken. Dus niet naar een bepaald voorbeeld. Je moet er je eigen creativiteit in kunnen leggen. Dat is niet al tijd de makkelijkste weg, maar hij geeft wel de meeste voldoening. Of sierknippen kunst is? Ik weet dat eigenlijk niet zo goed. Dat moet ieder een voor zichzelf maar uitma ken." De sierknipsels van Lidia zijn van grote verscheidenheid. In een grote map heeft ze de fraaiste bewaard. Sommige hebben wat weg van hout sneden, zijn strak gestyleerd. Andere ragfijn uitgevoerd. „Er zit wel een zekere evolutie in m'n werk. Ik ben momen teel in m'n fijne periode, zou je kunnen zeggen. Belangrijk is dat je geconcentreerd bezig kunt zijn. Ik werk 't liefst bij zonlicht, waardoor je van de schaduwval gebruik kunt ma ken. De laatste jaren ben ik zelf 't papier gaan maken. Dat papier moet vooral sterk zijn, van de andere kant licht van gewicht. Ik gebruik momen- De komende maanden houden ze een tentoonstelling in het Ka- pelse Fruitteeltmuseum en laten daar zien dat er beste wijnen op Zeeuwse bodem zijn te maken. Zeeuwse fruitwijn, van middeleeuws medicijn tot eigen-huiswijn. Dat is de naam van de tentoonstelling die vanaf vorige week is geopend en die tot einde januari duurt. In het fruitteeltmuseum aan de Biezelingsestraat te Kapelle is trouwens niet alleen de ex positie te zien. Zaterdag 16 oktober is er een kennismakingsbij eenkomst van het wijngilde. Belangstellenden kunnen zich dan aanmelden voor de nieuwe cursus zelf-wijn-maken. Mevrouw J. Hemmes van het Fruitteeltmuseum vertelt: „Alle vooroordelen ten spijt, blijken er zeer goede droge wijnen te kunnen worden gemaakt van Zeeuws fruit. Appel, bes of braam geven een verge lijkbare basis als een druif. Daarnaast kunnen er van het fruit van eigen land ook ciders en zoetere wijnen worden gemaakt. De ten toonstelling laat aan de hand van een werklijn met apparaten zien hoe het wijnmaak-proces in zijn'werk gaat. Ook is er een vro lijke serie foto's te zien. Het proces loopt vanaf de pluk en het sap-persen tot aan het bottelen." Het zelf wijnmaken is niet van vandaag of gisteren. In de dertiger jaren werd er in Zeeland al op professionele wijze fruitwijn ge maakt. Dat gebeurde onder meer door de firma Van der Have uit Kapelle. Ook in de Middeleeuwen was het maken van wijn op on ze breedtegraad al een bekend fenomeen. Een van de pronkstuk ken op de expositie in Kapelle is een zeer oud Cruydboeck van de beroemde Middeleeuwse kruidenexpert De Dodons. Daarin staan recepten voor medicinale wijnen. Verder zijn er verschillende in teressante verzamelaarsstukken uit de gildekringen, zowel uit ei gen als buitenland. Tijdens de tentoonstelling zal men iedere za terdag een rondleiding door het museum kunnen volgen. Verder zijn er proeverijen en demonstraties gepland. En ten slotte hoopt het Fruitmuseum binnenkort ook nog een lespakket te ontwikke len. De tentoonstelling is mede georganiseerd vanwege het 25- jarig bestaan van het Bevelandse gilde 'Luctor et Fermento'. dien heel betaalbaar. Immers: je hebt er papier voor nodig, een goed schaartje en vooral veel tijd. Al op vrij jonge leef tijd heb ik in Argentinië mee gewerkt aan een gedichten bundel van een goede kennis. Daar heb ik illustraties in de vorm van knipsels voor ge maakt. M'n eerste knipsels heb ik destijds verkocht tij dens een grote hippiemarkt in Buenos Aires. Daar heb ik hal verwege de jaren tachtig ook heel grote knipsels gemaakt. Er is toen ook een expositie van geweest." De Provincie Zeeland stelde, in het kader van culturele uit- wisselingsactiviteiten tussen de provincie Zeeland, Oost en West-Vlaanderen een bus beschikbaar om de jongeren Mevr, verschuure: "...heus niet alleen omdat het zo goed koop is... spotgoedkoop, want voor het kussen betaal ik slechts 7,98 en voor de lampen 5,98 per stuk. Ga dat maar eens bij een bed denzaak en lampenwinkel halen, dan ben je een veelvoud kwijt van wat het nu kost. Hoe die Jan Bruijns dat steeds voor elkaar krijgt is me wel eens een raadsel. Temeer omdat de aanbiedin gen bij de ingang doorgaans altijd van pas komen. Iets kopen waar je al op voorhand van weet dat je er niets mee doet, is na tuurlijk kolder. Daar leen ik me niet voor. Wat ik nu heb gekocht strookt in ieder geval helemaal met het verlanglijstje van mijn zoon en wie had kunnen denken dat hij straks heerlijk ligt te sla pen op een kussen dat hier vandaan komt. Dat is niet alleen goede morgen en goede middag Jan Bruijns, maar ook 'welte rusten' Jan Bruijns naar België te brengen. De Gemeente Veurne op haar beurt stelde een ontmoetings centrum beschikbaar voor de grensoverschrijdende ont moeting. In Veurne namen al- Els Verschuure is een van de vele klanten die Jan Bruijns al van af het allereerste begin weten te vinden. Ze kan zich niet herin neren dat ze ooit bij een andere supermarkt de boodschappen haalde. "Het is dat u het vraagt, maar voor mij is het vanzelfsprekend dat ik de wekelijkse boodschappen hier doe. En heus niet alleen omdat het zo goedkoop is, want dat weten de mensen wel. Je hebt hier namelijk alles heel overzichtelijk bij elkaar. Ennatuurlijk iedere week nieuwe aanbiedingen. Kijk maar eens wat ik voor mijn zoon die binnenkort op zichzelf gaat wonen gevonden heb....!" Een enthousiaste mevr. Ver schuure haalt uit haar winkel wagentje een hoofdkussen te voorschijn, met daarbij nog eens 2 spaarlampen. "Hardstikke praktisch toch. En De kunstzinnige knipsels van Lidia zijn binnenkort te zien op een expositie in het ge meentehuis van Kapelle. Haar knipwerk trok kort geleden trouwens al alle aandacht tij dens een regionale knipcon- tactmiddag van de knipkring Knipmix. Ook in Zeeland zijn nogal wat mensen te vinden die dagelijks uren bezig zijn om knipsels te maken. In vroeger tijd gebeurde dat trouwens ook al volop. Jantje de Prentenknipper was in de vorige eeuw in Zeeland op dat gebied befaamd. Bij De Koperen Tuin Goes werd en kele jaren geleden een boek uitgegeven waarin leven en werk van de Jan de Prenten knipper uitvoerig worden be licht door Joke en Peter Ver- have. Er wordt wel gezegd dat je knipkunst kunt vergelij ken met een handschrift. Ie dere knipper heeft zijn eigen stijl. In het geval van Lidia Schinkel is dat een heel bij zondere. Een stijl ook die ze als kind al heeft ontwikkeld. Ze vertelt: „Ik heb het papier knippen van m'n vader ge leerd. Hij is vlak voor de we reldoorlog naar Argentinië uitgeweken. Hij gaf daar privélessen piano en cello en ik heb daar 't knippen van hem geleerd, "t Is een heel boeiende bezigheid. Boven- W Tot en met 1 december is in het centrum een tentoon stelling te zien van aquarel len en schilde rijen van de in Rusland gebo ren Mila Jelez nikova. Sinds woont Nederland. Voor die tijd volgde ze een opleiding aan de Academie voor Fijne Kunst in Leningrad. Als lid van de Unie van Vrije Kunstenaars in die stad verkocht ze via exposities veel werk aan buitenlanders. Het merendeel van haar werk bevindt zich in Ita lië, Zweden en Finland. In de jaren 1991 en 1992 werkte ze als restaurateur in één van de grootste musea ter wereld: de be kende Hermitage in St. Petersburg. De laatste jaren maakte ze reizen door Italië. De serie aquarellen is gemaakt op locatie in Florence en Venetië. Het is overigens de bedoeling dat in het nieuwe donorcentrum van de Bloedbank ZWN Rotterdam te Goes regelmatig kunstex- posities worden gehouden. Geïnteresseerde kunstenaars die in de ruimte willen exposeren kunnen contact opnemen door een briefje te schrijven en door enkele foto's van werk te zenden aan de Bloedbank ZWN Rotterdam, Postbus 23370, 3001 KJ Rotterdam, ter attentie van Janny de Rijke. In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel in formatie over uitgaan in Mid- den-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uit- gaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposi ties. Johnny Depp is astronaut in de be klemmende thriller The Astronaut's Wife. Bij zijn laatste ruimtereis gaat er iets mis. Terug op aarde weten artsen hem te redden. Toch lijkt hij ineens zichzelf niet meer, zo merkt zijn zwangere vrouw op... “fa

Bevelander | 1999 | | pagina 1