Zeeuwse Nazomer Fair in Kats LdLdiMna I Zeeuwse merk- en stoplappen 4 ZEEUWSE NAZOMER FAIR van 23 t/m 26 september, Kats, Noord-Beveland KOOPZONDAG VLISSINGEN I t Bomkisiï» o Succesvolle start mannenkoor e De Gezelligste Fair van Nederland: I I Kampioenschappen biljarten in ’s-Heerenhoek A ff WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 38 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUIDBEVELAND door Hans Meijer 0, 7 Zie verder in deze krant Peuterspeelzaal 't Guus Uus in Kortgene vierde onlangs haar vijfentwintigjarig bestaan. Iedere laatste zondag van de maand meer dan 70 bedrijven geopend!! Onder de noemer it Beest Beweegt opent Podium 't Beest in Goes haar nieuwe seizoen met een bewegingsfestival. s. Vanaf 26 september 1999 a.s. 1 c i s i Albert Goeman uit Yerseke schrijft verhalen in Zeeuws dialect. Boekhandel de Koperen Tuin uit Goes heeft zijn verhalen gebundeld en uitgegeven onder de naam "Een bord snert en andere vertelsels uut 't Zeeuws". f^oor Mijn Gedaen. Zo heet het boekje over Lx Zeeuwse merk- en stoplappen van textiel- deskundige E. de Jonge-Everaert. In het boekje zelfs een compleet telpatroon van een oude merklap, gemaakt door Margaretha Anna Smy- tegelt in 1762. Het werk ligt na 1 oktober in de boekhandels. Liet Christelijk Zeeuws Mannenkoor begint vorm te krijgen. Eerder dit jaar werd een oproep gedaan aan heren koorleden in de pro vincie om lid te worden van het nieuwe koor. Met succes, want er hebben zich inmiddels meer dan vijftig leden gemeld en de eerste re petities liggen al weer een tijdje achter ons. In café De Kroon in 's-Heerenhoek worden van 24 tot en met 26 september de districtskam- pioenschappen van het district Walcheren/De Bevelanden van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond gehouden. De wedstrijden zijn ge organiseerd door biljartvereniging De Toe komst uit 's-Heerenhoek en staan onder leiding van wedstrijdleider H.G. de Jonge. Voetsporen Monument Onder grote belangstelling heeft de Konmar een filiaal in Goes geopend. •Mi.’ SsswSï /Colijnsplaat heeft een mooie jachthaven en Lxde vismijn is in Zeeland en daarbuiten be kend. Toch is dat niet de ware reden dat er de laatste jaren steeds maar Japanners op bezoek komen. Vrijdag 24 september is dat weer 't ge val. Een 'zware' delegatie uit Japan komt met achtentwintig mensen naar 'Colijn'. Een offi cieel bezoek. Colijnsplaat mag dan op de we reldkaart niet meer dan 'n onbetekenend stipje zijn, duizenden mensen in Japan weten van 't bestaan van 't dorp af. Dat is te danken aan Jo hannis de Rijke. Deze midden vorige eeuw in Colijnsplaat geboren waterbouwkundige, is an no 1999 in Japan nog steeds een beroemdheid. Hij was de grondlegger van een heleboel wa terbouwkundige werken waaraan 't Land van de Rijzende Zon deels zijn welvaart heeft te danken. I W;. druppel' zaterdag 25 september 1999 tier dagen lang V wordt in Kats de Zeeuwse Nazomer Fair gehouden. In de lommerrijke tuin van het Katshuys zetten zo'n vijftig standhou ders hun beste been tje voor. Op de fair worden spullen ver kocht die het buitenle ven, de tuin en deco ratie voor binnen en buiten zo aantrekke lijk maken. Daarnaast worden op de Zeeuw se Nazomer Fair de monstraties gegeven van onder meer man den vlechten en pot ten bakken. KQHMar 4® T? Ag e r Japanse interesse voor ‘Colijn breed UIT 4 Schilderachtige taferelen op de Zeeuwse Nazomer Fair in Kats. (advertentie) (advertentie) «SS» GOES: RINGBAAN WEST 3b - 0113-316451 ■te. ‘F. (advertentie) 10% kennismakingS'korting op alle artikelen* in Konmar Goes tijdens de openingsweken van 15 september t/m 2 oktober 1999. Mogelijk gaan ze ook op zoek naar zijn geboortehuis. Archi varis Gerard de Fouw zoekt momenteel uit welk huis dat nu precies is. Stel je voor dat er allemaal foto's worden ge maakt met de hele groep ter wijl we voor het verkeerde huis staan". Het Katshuys in het Noord-Be- velandse Kats leent zich bij uitstek voor een sfeervolle na zomer fair. NU GRATIS OP VAKANTIE!' derdag en zaterdag geopend van 10 tot 18 uur en vrijdag van 10 tot 21 uur en en zon dag van 11 tot 18 uur. Alleen deze week tijdens ons Holiday Party worden keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden, compleet met apparatuur. Bovendien gaat u met Hans Verkerk gratis op vakantie. vraag naar de voorwaarden DONDERDAG A VRIJDAG KOOPAVOND I T i -O 2 5 ■o 2- S. KEUKENS! PZC HUIS-AAN-HUIS-KRANTEN Het boekje is voortgekomen uit het behoudsproject 'Inge lijst Textiel', dat de afgelopen twee jaar de slechte staat van ingelijst textiel in Zeeland be oogde te verbeteren en de deskundigheid van museum personeel moest vergroten. Dat dat laatste in elk geval ge lukt is, bewijst het boekje. Au teur E. de Jonge-Everaert is museummedewerkster bij het Np visgerechten worden geser veerd. Tijdens het diner zullen we het op te richten monu ment in Colijnsplaat ter sprake brengen. Mogelijk is er finan ciële ondersteuning vanuit Ja pan voor te vinden, 't Zou na tuurlijk prachtig zijn als er nog een mal zou zijn van een standbeeld dat destijds voor Johannis de Rijke in Japan is gemaakt. We zouden dan een kopie hier in Colijnsplaat kunnen plaat sen. Bedoeling is in ieder ge val dat we het op 5 december van het volgend jaar zullen onthullen". In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel in formatie over uitgaan in Midden-Zeeland en handi ge van dag tot dag overzichten met het uitgaans- aanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Deze week aandacht voor The Delivery, de film die vorige week zijn wereldpremière beleefde tijdens Film by the Sea. Verder aandacht voor het festival 't Beest Beweegt, Trippin en MoBunk in De Piek en het Mechels Miniatuur Theater. De oprichtingsavond van het regionaal christelijk Zeeuws mannenkoor leverde al direct veel belangstellenden op. Ver volgens ging men aan het re peteren en zo'n vijftig mannen studeerden begin deze zomer een stuk van Verdi in, in de Nederlands Hervormde kerk van Wemeldinge. De zangers kwamen uit alle delen van Zeeland. Onder leiding van di rigent Peter Wildeman werd al flink gerepeteerd. Eveneens op deze avond werd een voor lopig bestuur samengesteld dat het koor door de startfase zal leiden. Daarna zal er een definitief bestuur worden ge kozen. Bestuur en dirigent stellen een repertoire samen dat bestaat uit psalmen en ge- (advertentie) De wedstrijden beginnen vrij dag om 19 uur. Zaterdag en zondag wordt er vanaf 13 uur gestreden om de ereplaatsen. Zes biljarters hebben zich ge kwalificeerd voor het kam pioenschap. R. Timmerman van De Toekomst uit 's-Hee- renhoek, A. Verhoef en T. van Ombergen van 't Raedthuys in Oost-Souburg, M. Schouten, Merk- en stoplappen dienden vroeger als muurdecoratie, zoals uit deze reproductie uit 1922 van N. van de Waay blijkt. Een Zeeuwse schone kijkt tevreden in de spiegel. Links van haar hangt een stoplap, die ze misschien zelf maakte. Dit voorjaar is een gezelschap uit Colijnsplaat naar Japan ge weest. Men heeft er enkele dagen de voetsporen van Jo hannis de Rijke gevolgd. Een delegatielid vertelt: „We zijn daar heel officieel ontvangen. Werden overladen met ca deautjes. 't Was een enorme belevenis. Stel je voor: je treft er een heel eigen cultuur en ineens zie je ergens in het land een molen staan. Hol landser kan 't bijna niet. Ge woon een kopie van een Ne derlandse poldermolen, ook Het bezoek van de Japanners heeft overigens nog een an der doel. In Colijnsplaat is bij de viering van het 400-jarig bestaan van het dorp, enige tijd geleden, het idee geop perd om ter ere van Johannis de Rijke een monument op te richten. Mogelijk een stand beeld. In Japan zijn al een he leboel monumenten ter ere van de beroemde Nederlan der opgericht. Een ervan staat in de gemeente Kaizu, waar De Rijke veel waterbouwkun dig werk heeft gedaan. Hij bracht dertig jaar van z'n le ven door in Japan en was er persoonlijk vriend van de Ja panse keizer. Praktisch ieder schoolkind in de streek daar kent de naam Johannis de Rij ke. Dit in schril contrast tot Nederland, waar de naam nauwelijke iemand iets zegt. Arianne Albregtse: „Eigenlijk R. Houtekamer en P. Schouten van biljartvereniging Schelde- zicht uit Wemeldinge doen mee aan het kampioenschap. Naar verwachting wordt de fi nale zondagmiddag om onge veer 16 uur gespeeld. Met het kampioenschap opent het district Walcheren/De Be velanden haar nieuwe sei zoen. Het jaarlijkse evenement is georganiseerd door Villaflor Organisatie en Advies. De Zeeuwse Nazomer Fair is don zangen en een deel klassiek geestelijk. Ook zal er aandacht zijn voor wat minder bekende teksten en melodieën echter geheel in overeenstemming met de reformatorische identi teit van het koor. Nieuwe le den kunnen izch aanmelden bij de secretaris J. Verwey, te lefoon 0111-642572. Geïnte resseerden kunnen ook eerst vrijblijvend een van de repeti ties bijwonen. Deze zijn 17 september, 1 oktober, 5 en 9 november en 3 december in de Nederlands Hervormde kerk in Wemeldinge. weer als eerbetoon aan De Rijke. En zo zie je in de provin cie Kaizu, waar we een dag of vier geweest zijn, meer van dat soort monumenten die je moeten herinneren aan het waterbouwkundige werk dat enkele Nederlanders er heb ben gedaan. Nu de Japanse delegatie naar Colijnsplaat komt, willen we het gezel schap ook op een goede ma nier begroeten. Het taalpro bleem zullen we via een tolk proberen op te lossen. Er wordt een diner georgani seerd in restaurant Zeelandia, waar onvervalste Zeeuwse de Zeeuwse musea wordt be waard: die van Margaretha Anna Smytegelt uit 1762. Door Mijn Gedaen is een uit gave van de Vereniging Zeeuwse Musea en het Bu reau Provinciaal Museum Consulent Zeeland. De vorm geving was in handen van Ra mon de Nennie. Met het boek je wordt vast een voorproefje genomen op het jaar 2000, dat als internationaal jaar van het textiel door het leven zal gaan. In dat jaar volgen meer dere merklap activiteiten, zo belooft het Bureau Provinciaal Museum Consulent Zeeland. Het boekje wordt 1 oktober aangeboden aan gedeputeer de van cultuur drs. Gert de Kok. de bevéla Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Enrico Joziasse (0118) 484308 privé (0118) 614600). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- kranten in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Vrijdag 24 september gaat de delegatie uit Japan het ge boortehuis van Johannis de Rijke bekijken. Althans: het pand waarvan men denkt dat hij er is geboren. Want precies bekend is dat niet helemaal. Arianne Albregtse, lid van de stichting Johannis de Rijke, vertelt: „Om kwart voor zes 's middags wordt de delegatie feestelijk onthaald op het ha venterrein in het geboorte dorp van hun held. Na de ont vangst zullen de gasten uit Ja pan onder leiding van een gids een korte rondleiding door het dorp maken. 'T' r Jvmr. CfaLmrr nic'enltum L van 10.00 tot 17-00 uur 1 ^3^7““ A f», Irenesfraat 14 4424 AL Wemeldinge [T Telefoon: 0113-621445 gj Op de fair zijn onder meer stands met binnen- en buiten decoratie, antiek, grenen meu bels, alles op het gebied van bloemen en planten, tuin, tuinontwerp, tuinmeubelen, prenten, kunst, kunstnijver heid, kinderspeelgoed, brood deeg, producten van het Zeeuwse land, handbeschil derde tafels en zuilen, luxe terreinwagens en een show van antieke tractoren. Vrijdagavond staat in het te ken van een sprookjesachtige fairy tales-avond. Demonstraties worden door lopend gegeven van manden vlechten, potten bakken, ka- rakterpoppen maken, strofigu- ren maken en bloemschikken. Het gezelschap uit Colijnsplaat dat eerder dit jaar in Japan op bezoek was, bij het monument van Johannis de Rijke in dat land. kwamen enkele mensen in het midden van de jaren tachtig er in Colijnsplaat pas achter welke betekenis de man in fei te had. Hij is hier geboren als zoon van een simpele dijkwer- kersfamilie. Hij heeft in Neder land vervolgens naam ge maakt als waterbouwkundige, heeft meegewerkt aan de slui zen te Schellingwoude en is vervolgens naar Japan ver trokken om daar andere op drachten uit te voeren. Hij is er beroemd geworden en nu willen veel Japanners graag zien waar hij geboren is, hier in Colijnsplaat dus". streekmuseum De Meestoof in Tholen. Zij verzamelde voor het project 'Ingelijst Textiel' achtergrondinformatie over merk- en stoplappen en hun maaksters. Die informatie is gebundeld in het boekje. De publicatie is rijkelijk geïllu streerd met meer dan hon- derdtwintig kleurenafbeeldin gen. Bovendien is het telpa troon bijgevoegd van één van de mooiste merklappen die in ■’TT? A

Bevelander | 1999 | | pagina 1