n Eigen abdijbier op Noord-Beveland Gratis kennismaken met volksdans Nooit meer haasten voor uw boodschappen. Zomer op Bevelandse bloemdijken .50% 19« KGPQbQ dQ9 ZOMER IN ZEELAND STEOTEL yel-tvi. 59 - v.a. SHIRTS 18 augustus CC Albert Heijn, Kolveniershof 44, Goes. 1- de bevelÉtóer Laatste fond® JAARGANG 51 - NUMMER 32 VAKANTIEBIJLAGE NOORD-BEVELAND zie pagina 21 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer i Noord-Beveland mag dan een goede voedings bodem zijn voor recreatie. Ook op andere ge bieden is 't er uitermate vruchtbaar. De brou wers van het Emelisse Abdijbier weten daar al les van. Ze betrekken hun brouwgerst namelijk van de Noord-Bevelandse akkers en volgens kenners is er afgelopen weken gerst van uitste kende kwaliteit geoogst. Maandag - vrijdag 8.00 - 21.00 uur. Zaterdag: 8.00 - 20.00 uur. Waardevol landschap Aanmelden PZC WEEKBLADEN Historie Hebt u pas 's avonds tijd om aan boodschappen te denken? In onze winkel is dat geen probleem. U hebt bij ons alle tijd om te winkelen. Doordeweeks tot 21.00 uur, op zaterdagen tot 20.00 uur. Later op de avond is het trouwens heerlijk rustig in de winkel. U hebt dan alle tijd om ideeën op te doen. En hoe minder haast hoe meer lekkers u ontdekt Wie de komende weken kennis gaat maken met de dansvereniging Vodago in Goes wordt wel op een heel bijzondere wijze ontvangen. Iedereen, ouder dan 6 jaar, kan gedurende een viertal weken gratis de lessen volgen. Exclusief Zwaakse Weel Volop plaats In de maand augustus organiseert Vereniging Natuurmonumenten weer enkele excursies over de Bloemdijken in de Zak van Zuid-Beve land. Er kan worden gekozen uit wandelen of tochten per huifkar. AG11 AUGUSTUS 1999 Ja ww* J XL bew. EX. e bev r breed UIT Zomer op de Bloemdijken van Zuid-Beveland (foto: Beppy Everaers) (advertentie) De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. die tijd hevige stormen en grote delen van Noord-Beve land verdwenen regelmatig onder water. In genoemd jaar werd de strijd tegen de zee opgegeven en de monniken trokken naar Walcheren, waar Noord-Beveland was dit jaar goed voor zestig ton van het speciale gerst. In het najaar zal de nieuwe partij-abdijbier van de oogst '99 op de markt komen. ze in een klooster bij Aagte- kerke gingen wonen en bid den. De huifkartochten zijn op de donderdagen 12 en 26 augustus. Wilt u mee wandelen, dan kan dat op woensdag 18 augustus. Al deze excursies starten om 13.30 uur bij het Informatiecen trum naast de Schaapskooi aan de Nieuw Kamerseweg tussen Heinkenszand en Nisse. Bloemen, schapen en dijken. Dat zijn de trefwoorden van dit mooie kleinschalige natuurgebied in Zuid-Beveland. Met de sta tus van Waardevol Cultuur Landschap heeft het landschap de ekenning gekregen die het verdient. Het is aan de Zeeuwse dij kenbouwers te danken dat dit landschap zo kenmerkend is. Elk stukje droogevallen land werd met een nieuwe dijk beschermd. Elke dijk is een natuurgebiedje op zich, te danken aan het spe ciale klimaat dat er heerst. Warm en zonnig aan de ene kant en koel en schaduwrijk aan de andere. Bovenop droog en onder aan vochtig. Een bodem van zand of klei. Dat alles bepaalt wel ke planten en dieren er voorkomen. Het oogsten van Alexis-gerst, grondstof voor het Noord-Beve landse Emelisse Abdijbier. Het landbouwbedrijf van de familie Driedijk onder Colijnsplaat is een van de leveranciers van het brouwgerst Foto G. de Fouw Prince Party Band op Mosselrock Voor de huifkartochten op de donderdagen 12 en 26 augustus dient u zich tussen 11.00 en 16.00 uur aan te mel'den bij het In formatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde, telefoon 0113-655268. De kosten van de huifkarrit bedragen 15,- voor volwassenen en f 10,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Geef je snel op, want vol is vol. Voor de wandelexcursie hoeft u zich niet aan te mel den. Deelname is voor leden van Natuurmonumenten gratis, niet-leden betalen 5,- voor volwassenen en 1,- voor kinde ren tot en met 12 jaar. Lange Kerkstraat 41 Goes Telefoon 0113-270025 o Het Emelisse Abdijbier is ex- (advertentie) Arrow, Melka, Le Dub, John Miller Maten 37 - 48 te proeven. Voor enkele actie ve bewoners van het vroegere eiland reden om de mogelijk heid te bekijken om met een eigen bier op de markt te ko men. Een bier dat wordt gebrouwen volgens de receptuur zoals die in de middeleeuwen vermoe delijk werd gevolgd. Er werd een stichting in het leven ge roepen en die bracht een klein jaar geleden de eerste partij van het Emelisse Abdijbier op de markt. Met succes, want fijnproevers waren 't er over eens dat het om een smakelijk bier gaat, Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. En dat is goed nieuws voor de bierliefhebbers. Want goed gerst bepaalt voor een groot deel ook de kwaliteit van het bier. Traditioneel wordt dat gerst eind juli, begin augustus geoogst. Óp Noord-Beveland wordt voor het abdijbier Eme lisse een speciale gerstsoort geteeld. Deze heet Alexis. Op drie verschillende percelen op het voormalige eiland tussen Veerse Meer en Oosterschelde werd totaal zestig ton geoogst. Deze partij is overgebracht naar het Belgische Stabroek, waar het gerst wordt gemout. Het brouwen zelf gebeurt weer op Zeeuwse bodem: bij brou werij 'De Halve Maan' te Hulst. Tegen de herfst zal het abdij bier op smaak zijn en vervol gens te koop. Jongeren van 6 tot 16 jaar worden daarnaast in de gele genheid gesteld om zaterdag 11 september deel te nemen aan een gezellige spel- en dansdag in het Belgische Gent. In het kader van een in ternationale uitwisseling met jongeren in België kunnen alle jongeren uit het Zeeuwse ge heel gratis aan deze dag deel nemen. Door de mogelijkheid van het gratis volgen van een aantal lessen en een uitstapje naar België hoopt de vereniging belangstellende jongeren een goede indruk te geven van de ontspanning en gezelligheid, die wekelijks geboden worden door de Goese vereniging in de kantine aan Klein Frankrijk 2 in Goes, (achter de garage van Auto Hendriks). We zijn intussen ruim 650 jaar later. Noord-Beveland is een welvarend deel van Zeeland |siaste winkeliers Op zaterdag 21 augustus houdt Vereniging Natuurmonumenten een excursie naar de Zwaakse Weel: een kreekrest van een vroeger druk bevaren scheepsroute. De Zwake vormt met zijn weiden en rietkragen prachtige natuur voor allerlei vogels. Wel licht hoort u het diepe doordringende geluid van een roerdomp. Helaas laat de roerdomp zich zelden zien. Deze excursie vertrekt vanaf de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaakse Dijk 5 te Kwadendamme. Door de uitstekende accom modatie waarvan de vereni ging wekelijks gebruik kan maken, is er ook voldoende plaats voor begeleidende ou ders. Zij kunnen op enige af stand de vorderingen van hun kinderen op de voet volgen. Belangstellenden kunnen zich tijdens de lessen in de zaal melden of vooraf telefonisch contact opnemen met Mevr. Lonny Verwei tel. 0113-216606 of Gerard van Damme tel. 0113-231755. bovendien ambachtelijke ge brouwen en geen massapro duct. Intussen hebben enthou- j en mensen geworden en dat is te zien en >van de horeca van Noord-Be veland het bier in hun pakket opgenomen. Het is in losse flesjes te koop, maar ook in speciale cadeau- verpakking van vier flessen en een exclusief Emelisse Abdij- glas. Bewoners van Noord-Be veland hebben het intussen ontdekt, maar ook bij de toe risten vindt het in toenemen de mate aftrek, aldus Arianne Albregtse van de VVV op Noord-Beveland. wereld gemaakt. Eenvoudige dansen uit diverse continen ten en landen worden achter eenvolgend beoefend. Door het wisselende karakter van danstechnieken wordt zowel geestelijk als lichamelijk veel gevraagd van de beoefenaars van de internationale dans. Na een uurtje intensief oefe nen geeft dit bij velen een ont spannend gevoel". clusief voor deze streek van Zeeland en een nieuw begrip. De naam zelf heeft echter een lange historie achter de rug. Emelisse verwijst naar de ab dij die in het jaar 1270 gesticht werd nabij het dorp Kats, aan de oostelijke kant van Noord- Beveland dus. De Emelisse Abdij maakte deel uit van de bezittingen van de Cisterciënzer orde die tot halverwege de veertiende eeuw op Noord-Beveland ver bleef. De polderabdij bij Kats was een nevenvestiging van de Abdij te Lissenwege en van de Duinen Abdij in het West- vlaamse Veurne. Deze abdijen waren belangrijk als overnachtingsplaats voor pelgrims die op bedevaart gingen naar het Spaanse San tiago de Compostella. Het zat de bewoners van de abdij op Noord-Beveland echter niet mee. Want in het jaar 1337 moest het klooster worden afgege ven aan de zee. Er waren in In ons overzichtelij ke uitkatern BREED UIT veel informatie over uitgaan in Mid- den-Zeeland en han dige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Dinsdagavond 31 augustus begint het nieuwe danssei- zoen. Jongeren van 6 tot 10 jaar kunnen van 18.30 tot 19.15 uur deelnemen aan de lessen, van 19.15 tot 20.00 uur gevolgd door de tieners van 11 tot 15 jaar. Daarna dansen de leden van de folkloregroep, gevolgd door de volwasse nen, die van 21.00 tot 22.00 uur dansen. Voorzitter Gerard van Damme van de dansver eniging vertelt: „Bij de jongeren wordt veel aandacht besteed aan het le ren bewegen op muziek door middel van spel en eenvoudi ge dansen. Het gaat hierbij vooral om de sociale, culture le, lichamelijke en muzikale ontwikkeling. Bij de volwassenen gaat het vooral om elke week eens op een gezellige manier je in te spannen en te ontspannen door het leren beoefenen van een groot aantal internationa le dansen. Elke week wordt als het ware een reis rond de Deze week aandacht voor de doldwaze ko medie Analyze This, met daarin Robert de Niro als gangster met paniekaanvallen. Wan neer hij besluit profes sionele hulp te zoeken, gaat dat niet zonder slag of stoot... Verder aandacht voor de horrornacht die vrij dag (de dertiende!) plaatsvindt in Cine City, Mossel rock en portretttekenaar Ernst Voss. K15LIU /7yt' Jongeren uit Goes en omstreken kunnen bij Vodago kennismaken met dansen uit verschillende landen. korting op de gehele collectie (advertentie) -■

Bevelander | 1999 | | pagina 1