s II tlBadhuI .50% korting op de gehele collectie i I a Week lang dijkendagen in De Zak Oost-Souburgse vlinderaars tellen mee rf i W I Les Grecs Spookrijder het laatste nieuws uit de autowereld Deze week weer bij De Bevelander met SHIRTS Ir STEÜTEL k_ g ■■BH i 1 I K Griekse LIVE-MUZIEK vrijdag 6 augustus met de bevlÈèÜer 1 Kapelle 1 -I SALONIKI JAARGANG 51 - NUMMER 30 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer Goes DOLLE DAGEN 5 Kreukelmarkt 12 GOES AT I PZC WEEKBLADEN UNITED COLORS OF BENETTON. In ons overzichte lijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informa tie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkunsten en exposities. Programma 29T/M31 Juli Warm en zonnig weer, dat zijn de ingrediënten om in juli en augustus te kunnen genieten van vlinders en libellen. En we hebben al enkele flink warme dagen achter ons liggen. Dit tot grote vreugde van Anton Baaijens en Ralf Joosse uit Oost-Souburg, beiden lid van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland. Nachtvlinders WOENSDAG 28 JULI1999 d e be *zThe very special sales of Benneton Van de LAATSTE restanten (70% korting) naarde EERSTE nieuwe collecties ^Dames- en Kinderkleding! Lange Kerkstraat 44/ Deze week aandacht voor de films Sliding Doors en Wild Wild West. Verder is in Middelburg feest- café Nationaal geo pend. Dat de naam wel erg lijkt op een zaak in Goes, is geen toeval. Op Noord-Beveland wordt dit week end Peerock gehouden: acht bands spelen er, en er wordt veel publiek verwacht. bij: m rÏ> m i7\ï7,i 7 |7" vLwri,jclag in de vismijn GR WIS VIS l’ROI VI X Onderzoek Schapenroute Expositie De Zak van Zuid-Beveland behoort tot één van de weinige Waardevolle Cultuur Landschappen die ons land rijk is. De dijken in het kleinschali ge landschap staan bij natuurminnaars bekend om hun bijzondere bloemen, planten, vlinders en andere dieren en bovendien grazen er in alle seizoen schapen. Die laatste onderhouden de dijken. In de week van 31 juli tot en met 7 au gustus zijn de dijken 't middelpunt van activi teitendagen en excursies. Trekvlinders Fotowedstrijd r Wild Wild West (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) i Onderzoek dat zij en andere le den van de werkgroep afgelo pen jaren hebben gedaan naar vlinders en libellen in Zeeland Er grazen niet alleen schapen op de dijk. Tussen Ovezande en 's-Heerenhoek betrapte onze fotograaf deze bebaarde bewoner. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. ibreedUIT Zaterdag 31 juli gaan de Dij- kendagen van start. Er is dan een wandelexcursie. Vertrek Onlangs werd een Goese familie gesignaleerd die spookrijdend op weg was van Goes naar Kapelle. Wat was het geval? De familie had gehoord van ’t Badhuys, één van de meest luxe badkamershowrooms van Zeeland aan de oude rijksweg bij Kapelle, en had in hun enthousiasme de kortste weg genomen! Zo hoeft het nu ook weer niet. Toch is het de moeite waard om een kijkje te komen nemen. U weet niet wat u ziet, 't Badhuys, Kloosterweg 4, Kapelle. (U ziet ons vanaf de rijksweg) Badkamers, Sauna’s, Stoomcabines, Tegels (zie pagina 3 in dit blad) De bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland lenen zich in deze tijd van 't jaar uitstekend voor ex cursies. Dat de bloemen er goed groeien blijkt overigens wel uit bijgaande foto, gemaakt onder Heinkenszand, waar een dijkbewoner jaarlijks zelf wat zaad uitstrooit om de dijkhelling nog meer kleur te geven. Reserveren gewenst -- Heel veel koopjes Nickelson "BOND” XL 699.- nu 299,-. Lonsdale leren bomber jack 599,- nu 199,-. Caterpillar schoen “Polaris" van 249,- nu 119,-. Dr. Martens suede 179 - nu 99 - Profiteer nu want er is nog MEER, MEER, MEEEEER I IIII I I De rups van de Asteruil. De vlinder is veel in Zeeland te vinden en dan met name bij de Zeeaster of Zulle, een plant die groeit in zilte bodem. door is er een korte lezing over de bloemdijken. Het maaien gebeurt om de bijzon dere plantenbegroeiing op de dijken in stand te houden. Het karwei begint die ochtend om 09.30 uur aan de Noordpol- derdijk te Driewegen. Vooraf aanmelden is nodig, omdat het aantal deelnemers dat mee kan gaan maaien beperkt is. Verder die avond een diale- zing over de bloemdijken, aanvang 20.30 uur in het info centrum onder Nisse. Het Bruin-blauwtje: een van de weinige rode lijst-soorten die nog in Zeeland voorkomen. Elders in Nederland treft men de vlinder alleen nog in duingebieden aan. De Citroenvlinder is een vrij veel voorkomende dagvlinder die bij voorkeur wat bosachtige omgeving opzoekt. vraagd-om de vlinder- en libel lenstand van natuurgebieden in kaart te brengen. De terrein beheerders kunnen met deze gegevens het beheer beter af stemmen op deze diergroe- pen. De bijna honderd leden en donateurs van de werk groep blijven op de hoogte door De Zeeuwse Prikkebeen. Dit is het periodiek blad van de werkgroep dat drie keer per jaar wordt uitgebracht. Hierin staan onder andere excursie- verslagen, onderzoeksresulta ten, leuke verhalen en een ac tiviteitenkalender. Naast vlinders die overdag ac tief zijn, zijn er ook zogenaam de nachtvlinders. In Neder land komen ruim tweeduizend 9 llooldsponMH'.: Rahohtmk Uaklu'tï ii-/ui<l Stichting Moerman l’riinwtic - Gemeente X li'.'.ingen XSK Holding - l’rmineie Zeetand - V;n> den XkKei lid om 10.00 uur bij het informa tiecentrum van de Schaaps kooi tussen Nisse en Hein kenszand. Een gids van na tuurmonumenten vertelt on derweg het een en ander over de dijken en wat er te zien is. Maandag 2 augustus kunnen belangstellenden wandelend zien welke vlinders er op de bloemdijken leven. De vlinder- excursie start om 14.00 uur vanaf het eerder genoemde infocentrum. Overigens is het wel van belang dat de weers omstandigheden meezitten. Bij veel wind, kou en regen zijn er nauwelijks vlinders te zien. Die vertonen zich pas on der zomerse omstandigheden. Bij slecht weer is er een diale- zing over de kleurrijke insec ten in het infocentrum. Wie z'n luie zweet in de va kantie kwijt wil, kan zich mel den bij de stichting Land schapsbeheer Zeeland, tel. 0113-230936. Er worden deze dagen namelijk enkele dijken gehooid en geplagd. Belang stellenden mogen meedoen. Er worden demonstraties ge geven hoe men op de ouder wetse manier met de zeis kan maaien. Tussen de bedrijven (advertentie) Arrow, Melka, Le Dub, John Miller Maten 37 - 48 ken: onder dat motto wordt donderdag 5 augustus een route over de dijken uitgezet, vertrek tussen 10.00 en 13.00 uur. Aanmelden tot 4 augus tus 12.00 uur bij het infocen trum. Deelname wederom gratis; eventuele lunchpakket ten kosten 12,- per persoon. Vrijdag 7 augustus komen de fietsers aan bod. Er is dan een fietsexcursie onder leiding van Natuurmonumenten en de Zeeuwse Schaapskudde. Vertrek 13.00 uur bij de Schaapskooi. Verder die dag een excursie 'wollige distels tellen', aanvang 13.00 uur bij het infocentrum. Daar kan men zich die dag om 10.30 uur ook melden voor de dag van de imkerij. De vereniging tot bevordering van de bijen teelt verzorgt in het infocen trum demonstraties die ver band houden met bijen. Het startschot voor de Dijken- dagen wordt donderdag 30 ju li gegeven door wethouder Vollaard van de gemeente Borsele. Dat gebeurt om 16.00 uur in het infocentrum De Schaapskooi, waar gedurende de Dijkendagen enkele exposi ties zijn te zien. nachtvlindersoorten voor, va riërend van klein naar groot, dik naar dun en van vrij saai naar prachtig gekleurd. Als gevolg van de nachtelijke le venswijze is er echter nog lang niet zo veel over deze vlinders bekend als de dag vlinders. Anton Baaijens: „Ook in Zeeland is nachtvlin- deronderzoek nog een braak liggend terrein. Hierin komt echter langzaam maar zeker verandering. Een aantal van onze werkgroepleden hebben deze uiterst boeiende groep ontdekt en zijn sindsdien druk bezig met het onderzoeken van de nachtvlinderfauna in de verschillende biotopen. Wat al wel vaststaat, is dat Zeeland een aparte plaats in neemt op het gebied van nachtvlinders. Door de zuid westelijke ligging, het milde klimaat en de hoge luchtvoch tigheid, zijn er tal van soorten nachtvlinders die elders in het land 'niet of nauwelijks voor komen. Zo is in 1998 vastge steld dat een subtropische soort zich definitief heeft ge vestigd in Zeeland, terwijl de ze in de rest van Nederland helemaal niet voorkomt. Het gaat om de Koniferenuil, 'n nachtvlinder die eind septem ber tot leven komt en zich thuisvoelt op plaatsen waar Leylandii's staan". Anton Baaijens weet te melden dat hij in Oost-Souburg werd ge signaleerd, maar ook in ande re delen van Zeeland, zoals in Kortgene, waar Jaap van (advertentie) schappelijke kwaliteiten. Na tuurmonumenten bijvoor beeld. Maar ook de stichting Zeeuwse Schaapskudde die 'n paar jaar geleden een infocen trum opende bij de schaaps kooi onder Nisse. Verder de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland, Milieu Educa tie Centrum De Bevelanden te Goes, KNNV de Bevelanden, de Vlinderwerkgroep Midden- Zeeland en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Om te laten zien dat ze niet alleen op papier bestaan, hebben deze organisaties de handen ineen geslagen en worden er ko mende week verscheidene ex cursies en andere activiteiten gehouden: van simpel wande len over de dijken tot hooien aan toe, waarbij bezoekers de kans krijgen zich in 't zweet te werken met de zeis. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Nederland bestaat voor een groot deel uit polders en dij ken. Waarom zijn de dijken in de Zak van Zuid-Beveland bij zonder? Winant Halfwerk van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland te Goes vertelt: „Vooral omdat het om een fijnmazig netwerk van binnen dijken gaat. Die zijn niet alleen landschappelijk interessant, ook cultuur historisch zijn ze waardevol. Ze vertellen im mers veel over het onststaan en de geschiedenis van de Zak van Zuid-Beveland. De dij ken zijn ook heel belangrijk voor de natuur. Je vindt er nog planten die in de rest van Nederland nauwelijks voorko men. De dijken zijn landelijke be kend geworden en dat heeft ze het predikaat 'bloemdijke' opgeleverd. Veel dijken zijn daarnaast een geschikt leef- en verbindingsgebid voor een aantal diersoorten". Verscheidene stichtingen koesteren de Zak van Zuid-Be veland vanwege de land- v.a. Lange Kerkstraat 41 Goes Telefoon 0113-270025 Magdalenastroat 5, Goes Tel. 0113-215715 T gen". Momenteel beleeft de werkgroep drukke tijden, zowel overdag als 's nachts. Ver scheidene leden van de werk groep trekken er ieder seizoen op uit om dagvlinders, maar ook libellen te tellen. Vooral de gebieden waar nog maar wei nig over de vlinderstand be kend is, worden enkele malen per seizoen bezocht. De gege vens worden per kilometerhok genoteerd en in een speciaal computerprogramma opgesla gen. Al die gegevens worden gebundeld in een jaarover zicht, waarin per soort is aan gegeven hoe het de betreffen de soort dat jaar verging en waar ze werden waargeno men. Anton Baaijens, die zelf veel onderweg is om onder zoek te doen, vertelt: „Uitein delijke doel van onze inspan ningen is een atlas te maken van de Zeeuwse dagvlinders. Het zal echter nog wel een aantal jaren duren voordat de ze zal verschijnen, want er zijn momenteel nog te weinig kilo- meterhokken onderzocht". heeft uitgewezen dat in onze provincie bijvoorbeeld heel bijzondere soorten nachtvlin ders voorkomen. Dat is mede te danken aan het milde kli maat en de hoge luchtvochtig heid. Evenals andere insekten zijn vlinders en libellen in het algemeen koudbloedig en daarom zijn ze onder zomerse weersomstandigheden, zoals de laatste dagen, het actiefst. En dus het beste waar te ne men. Anton Baaijens vertelt: „Het weer is echter niet de be langrijkste voorwaarde om vlinders en libellen waar te ne men. Veel vlinders en libellen stellen specifieke eisen aan hun leefomgeving. Door ver schillende oorzaken zijn tal van die voorwaarden, zoals we die vroeger kenden, niet meer aanwezig. Met name dagvlinders hebben hier de af gelopen jaren sterk van te lij den gehad. Ook Zeeland vormt op deze negatieve ten dens geen uitzondering". Toch zijn er ook positieve ont wikkelingen. Van een aantal zeldzamere Zeeuwse vlinder soorten worden jaarlijks nieu we vindplaatsen ontdekt. De Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland houdt de vinger aan de pols. Dat gebeurt bijvoor beeld door het verrichten van veldwerk. Ralf Joosse: „De Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland is sinds 1993 bezig met het jaarlijks vastleggen van dagvlinderwaarnemingen. Hieruit blijkt dat in Zeeland jaarlijks rond de 30 soorten dagvlinders voorkomen. Hier onder zitten zowel algemene en zeldzame standvlinders, maar ook een aantal trekvlin- ders. Voorbeelden hiervan zijn de distelvlinder en de oranje luzernevlinder, die vanuit war mer oorden naar Zeeland vlie- SÉ SK SK O S SÉ O s 0 Woensdag 4 augustus is bij uitstek 'n dag voor de jeugd. Rond de Schaapskooi is een schapenroute uitgezet voor kinderen tot een jaar of zeven met ouders en begeleiders. De kinderen kunnen leuke op drachten uitvoeren en mee doen aan spelletjes. Tussen 10.00 en 13.00 uur kan wor den gestart. Aanmelden tot 3 augustus bij het infocentrum, tel. 0113-655268. Deelname gratis. Er zijn eventueel lunch pakketten te koop voor 10,- per persoon. Ontdek de dij- Naast de voorbereidingen die voor de atlas worden getrof fen, is de werkgroep ook actief op het gebied van educatie en voorlichting. Dit gebeurt door het houden van lezingen, cur sussen en excursies. Daar naast beschikt de werkgroep sinds kort over een expositie, die tot en met augustus in De Berkenhof bij Kwadendamme te bezichtigen is. Steeds vaker wordt de werkgroep ook ge- Vuure geïnteresseerd is in bij zondere nachtvlinders en in Kapelle door Henk Wagenaar. Weer een andere soort zijn de trekvlinders. Om die in Zeeland te kunnen waarnemen is men weer afhankelijk van de wind richting en ook wel van de leef omstandigheden in de wat zui delijker gelegen gebieden in België en Frankrijk. Leden van de vlinderwerkgroep weten te vertellen dat halverwege de ja ren negentig in Zeeland opmer kelijk veel Koninginnepages werden gezien. Anton Baaijens: „Dat had toen weer te maken met de mooie zomers die we achter elkaar hadden. Die popu latie heeft zich toen flink weten uit te breiden. Maar dat is nu weer wat minder geworden". Overigens weet hij te melden dat Zeeland enkele interessante vlindergebieden kent. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen bijvoor beeld, maar ook in de omge ving van Schuddebeurs op Schouwen, de Kop van Schou wen, rondom het Veerse Meer en met name ook het gebied van de Schotsman op Noord- Beveland. Anton: „Dat is vaak te danken aan 't feit dat er een paar speciale planten in de buurt groeien, waar bepaalde vlindersoorten op af komen. Zo heb je de kolibri-vlinder die heel graag kamperfoelie opzoekt". De werkgroep houdt dit jaar een fotowedstrijd. Iedereen kan daaraan meedoen. De foto of dia hoeft niet per se van een vlinder of libelle te zijn, maar moet wel alles met het onder werp te maken hebben. De foto moet wel in Nederland zijn ge maakt, waarbij Zeeuws materi aal bonuspunten krijgt. Alle in gezonden foto's en dia's worden eigendom van de werkgroep en kunnen worden gebruikt voor publicaties, educatie en voor lichting. De uiterste inzendda- tum is 15 oktober 1999. Er zijn verschillende prijzen beschik baar besteld. De winnaars krij gen uiteraard bericht. Materiaal voor de wedstrijd kan, onder vermelding van eigen naam, adres en telefoonnummer, worden opgestuurd naar: Peter van der Linden, Margrietstraat 10, 4401 EZ Yerseke. «kt 7.45 ijj'V EbVJ

Bevelander | 1999 | | pagina 1