Kapitale schilderijen terug in Goes Kadefeesten Goes worden Kaden Klassiek Mosseldag Yerseke 21 augustus pl IN ZEELAND Ontdekkingstocht door De Schotse Huizen fr ZOMER NIEUWE COLLECTIE KINDERKLEDING de bevèlEörl&er VAKANTIEBIJLAGE NOORD-BEVELAND zie pagina 20, 21 en 22 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer PZC WEEKBLADEN V Goes Lange Kerkstraat 44 Kinderen kunnen voortaan op eigen gelegenheid door museum De Schotse Huizen in Veere. Het museum ontwikkelde een programma waarmee kinderen van acht tot twaalf jaar zonder begelei ding het museum kunnen ontdekken. UNITED COLORS OF BENETTON. Is Goes anno 1999 'n gezellige stad, in de ze ventiende en achttiende eeuw was 't kennelijk niet anders. Althans, die conclusie kan worden getrokken na een bezoekje aan het museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Daar is deze zo mer een tentoonstelling te zien over de schut terijen die de Ganzestad in die periode kende. En er werd destijds af en toe aardig gefeest. Dat blijkt niet zozeer uit de schilderijen, waar op de schutters statig en goed geplooid staan afgebeeld, wél uit de beschrijving van de fees ten en vrolijke maaltijden die de heren schut ters plachten te organiseren. Voor de trouwe bezoekers aan de Goese Kade feesten zal het even wennen zijn. De Kadefees ten verdwijnen. In de plaats komt Kaden Klas siek. Het wordt zaterdag 11 september gehou den en dat is tevens op een later tijdstip dan de Goese Kadefeesten die eind juli steeds op het programma stonden. i Blijde maeltijdt Verdediging De eerste mosselen van het nieuwe seizoen zijn gearriveerd. En voor Yerseke, mekka van de mosselen in Zeeland. Daarop vooruitlopend is door de organisatie afgelopen maanden weer hard gewerkt aan de jaarlijkse mosselda- gen die in de tweede helft van augustus vallen. WOENSDAG 14 JULI 1999 z BEW. JAARGANG 51 - NUMMER 28 fe HÈ bev r breed UIT De schutters stonden er om bekend dat ze regelmatig het glas met elkaar hieven. (advertentie) Mosselfeest te Yerseke: dat betekent onder meer gratis meevaren op de feestelijke versierde mosselkotters op de Oosterschelde. ex. Kaden Klassiek: dit jaar op Monumentendag 11 sepu iber. Kinderen op ontdekkingsreis in museum De Schotse Hui zen in Veere f *en. Er was ook erg veel geld met de organisatie ge moeid en dankzij veel spon sors slaagden we er steeds in om het feest rond te krijgen. We konden wel een stapje te rugdoen en doorgaan met de Kadefeesten in de oude for- Een detail uit een groepspor tret dat kunstschilder Cornelis Eversdijck in 1616 maakte van het gilde Sint Joris. fotografie Beppy Everaers men. Onder meer in Rochefort sur Mer en in het Duitse Dort mund. Vorige week zijn de eerste uit nodigingen voor de jaarlijkse Mosseldag verstuurd naar de binnen- en buitenlandse pers, die steeds veel belangstelling wapens. Partizanen en blanke wapens, zoals degens, wer den welliswaar in ere gehou den, maar dat was meer voor uiterlijk vertoon dan om er de vijand mee buiten de deur te houden. heeft voor het feest in het dorp aan de Oosterschelde. Mosselfeest 1999 wordt ge houden op donderdag 19, vrij dag 20 en zaterdag 21 augus- Om 'op reis te gaan' kunnen de kinderen een mandje halen In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel infor matie over uitgaan in Midden-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposi ties. bij de receptie. Hierin zitten een aantal mapjes met achter grondinformatie en opdrach ten, papier, schaar enz. Vragen worden beantwoord op een Veers ganzenbord, dat bovendien mee naar huis mag worden genomen. Met één mandje kunnen maximaal vier kinderen op ontdekkingstocht. Ook kan De Schotse Huizen nu kinderfeestjes aan. Op de zolder, waar een speciale kin derhoek is ingericht, bestaat sinds kort de mogelijkheid om iets te eten en drinken. bij de Julianahaven, mossel rock, vlootschouw van ver sierde mosselkotters, taptoe en als slot een groot vuur werk. Meevaren met de mos- selkotters behoort ook weer tot de mogelijkheden. Verder die dag veel muziek met onder meer een taptoe in de avonduren, terwijl overdag enkele dweilbands door de straten van Yerseke voor de nodige stemming moeten zor gen. Na een intensieve speurtocht zijn er weer enkele in het bui tenland boven water geko- Adrie Govers, voorzitter van de stichting Goese Kaden ver telt: „We vonden dat we na vijfentwintig jaar Kadefeesten naar een andere formule toe moesten. Je moet weten dat er veel werk zit aan de jaarlijk se organisatie van de Kade- tus. Die dagen verwacht het dorp aan de Oosterschelde tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland en met name op zaterdag wordt weer een complete invasie van be zoekers verwacht. Voor wie zaterdag 21 augus tus Mosseldag Yerseke wil be zoeken geven we een voor proefje van wat er zoal te doen is: braderie, mosselsloe- penrace, vrijmarkt voor de jeugd, gratis mosselen eten Op de schuttersstukken, zoals die destijds werden geschil derd en waarbij de schutters in vol ornaat braaf staan afge beeld, is niet te zien dat er ook af en toe flink werd gefeest. Tijdens de jaarlijkse 'blijde maeltijdt' bijvoorbeeld. Die duurde twee of drie dagen en daarbij werd niet alleen gege ten. Dat laatste moge blijken uit het feit dat van het Goese Sint Jorisgilde bekend is, dat tijdens de marathonmaaltijd ontelbare roemers, glazen en schalen werden gebroken. Die werden voor 't gemak dan ook maar gehuurd, waarna na af loop van het gelag de schade werd verrekend. In het boek van F. Van der Ploeg en C. Zonnevylle-Heyning wordt be schreven wat er zoal nodig was om de heren schutters tij dens zo'n maal te voeden en te laven: talloze vaten bier en wijn, duizenden oesters, spe ciaal uit Zierikzee aangevoer de kabeljauw, wild, vlees en zoetigheden. Om er een schepje bovenop te doen stel de het stadsbestuur boven dien nog een schaapsbuik be schikbaar. De jaarlijkse maal tijd werd op een gegeven Dt ^evelar.der n ieel uit van de Zet-’and Combinatie h s-aan-huis- bla ten in Zeeland totale oplage: 16f mule. Maar we hebben uitein delijk besloten tot een andere opzet. Kaden Klassiek dus. Het evenement valt samen met Monumentendag, waarbij in het verleden de Goese Kaden ook al een grote rol speelden. Het accent zal daarbij vooral op muziek komen te liggen. Zo zijn we erin geslaagd om het Politieorkest naar Goes te halen. Het verzorgt een bijna avondvullend programma. Verder komt het Scheldelood- senkoor naar Kaden Klassiek. Het programma begint 's mor gens om half tien en loopt door tot 's avonds tien: een half etmaal lang dus. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113)273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54257115 Redactie-adres: Voorstad ’2, Postbus 5,4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zet<u. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Deze week aandacht voor de première van de hartverwar mende komedie Waking Ned: een film over een onderwerp waar iedereen wel eens over droomt: het winnen van een miljoen in de lotto. Het Ierse dorpje Tullymore staat op zijn kop wanneer blijkt dat één van de 52 inwoners de hoofd prijs heeft gewonnen. Verder aandacht voor The Mummy, die ook in première gaat. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland is gevestigd aan de Wijngaardstraat, waar een serie kostbare en impo sante schilderijen is samenge bracht. Bij de tentoonstelling van schuttersstukken is trou wens ook een fraai boekwerk verschenen met als titel 'Bra ve koppen en gladde aange- sigten. De Goese schutters en hun schilders'. Hierin wordt uitvoerig ingegaan op de ge schiedenis van de Goese schuttersgilden, de inrichting van de schuttershoven, de schuttersstukken, het gilden- zilver en het werk van de kunstschilders die de op dracht kregen om de gilden te vereeuwigen. ,,’k Heb drie hoven op een rij voor mijn brave schutterij": dat is de naam van de ten- De schutterijen speelden in de Middeleeuwen en ook daarna een belangrijke rol bij de ver dediging van de stad. Zo wer den de stadspoorten door de schutters bewaakt. Eind zes tiende eeuw kwam daarin ver andering en werden veel oude schutterijen omgevormd tot burgerwachten. Alle mannen tussen de zestien en zestig kwamen daarvoor in aanmerking. Wat overbleef waren de schutterijen die bij wijze van tijdspassering met elkaar wedijverden met de ou de wapens. Voor de verdediging van de stad had men intussen de be schikking gekregen over vuur- ogenblik enkele leden teveel en na rijp beraad werd daar om besloten de braspartij tot één dag te beperken. Aan al les komt dus een eind. In 1798, nadat de Fransen Ne derland waren binnengetrok ken en de Bataafse Republiek was gevormd, werden alle ambachts- en schuttersgilden opgeheven. Ook die van Goes. De bijeenkomsten wer den verboden. Alleen het gil de van Sint Joris pakte begin negentiende eeuw de draad weer op. Niet als schutterij, maar als sociëteit. En die be staat tot op de dag van van daag nog. De expositie in het Streekmu seum voor Zuid- en Noord-Be- veland duurt tot en met 19 september a.s. Er zijn niet al leen de genoemde grote schuttersstukken te zien, maar ook ander werk van de schil ders Eversdijck, Pieter Peute- man. Het enig andere be waard gebleven Zeeuwse schuttersstuk is een werk van Cornelis Jonson van Ceulen. Het is tijdelijk vanuit Middel burg aan de tentoonstelling in Goes uitgeleend. Totaal gaat het om zeven schuttersstuk ken. Ook gildebekers schild jes, originele wapens en pape gaaien zijn op de expositie te zien, evenals prenten van de schuttershoven, reconstruc ties en maquettes. Openingstijden van de ten toonstelling dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. toonstelling. De expositie geeft een aardig beeld hoe het in de zeventiende en achttien de eeuw was gesteld met de burgerlijke cultuur in een stadje als Goes. Een van de bovenzalen van het museum wordt gedomineerd door vier grote groepsportretten. Voor gesteld zijn de leden van twee van de drie schutterijen die Goes destijds rijk was: te we ten het voetbooggilde Sint Jo ris en de handboogschutterij Sint Sebastiaan. De schilderij en zijn gemaakt door Cornelis Willemsz. Eversdijck en zijn zoon Willem. Overigens zijn er destijds veel meer schutters stukken gemaakt. Maar een deel daarvan is vorige eeuw in Goes geveild en dertien van de imposante schilderijen zijn toen spoorloos verdwenen. HL- X ■kA JN.

Bevelander | 1999 | | pagina 1