Genieten van Bevelandse tuinen de toekomst th. W ïiï De computer: leermiddel van AnneMareL Nisse eens per jaar terug in de tijd irconditioning ter Zl. pWW C 21 KORTINGEN TOT 503 de bevtófch 1 f Carrier J OPRIL GROTE MARKT 11, GOE! DE UITVERKOOP IS GESTART v -i 4--4— EX.>\J '^^ODELBUgS^ Bb WOENSDAG 16 JUNI 199i L JAARGANG 51 - NUMMER 24 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Anita Hoekman PZC WEEKBLADEN Carrier Fdealer Hougkoeling BV HALSTEREN 0164-682254 Beveland telt vele mooie tuinen, waar na vele ja- ren hard zwoegen een paradijs met planten is ontstaan. Tijdens de Bevelandse Open Tuinda gen stellen acht fanatieke tuiniers hun paradijs open voor het publiek. De tuindagen worden ge houden van 17 tot en met 20 juni en 3 en 4 juli. De tuinen zijn geopend van 10.00 tot 17.00 uur. 7 De schaapskudde die in de zomermaanden op de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland graast, is zo langzamerhand een begrip in de omgeving geworden. Zowel toeristen als de plaatselijke bevolking brengen regelmatig een bezoekje aan de kudde. Maar om deze publiek strekker van de Zak te kunnen onderhouden is veel geld nodig. In het nabijgelegen dorpje Nis se hebben ze daar eenentwintig jaar geleden iets op bedacht. Elk jaar wordt er een groot folkloristisch evenement gehouden waarbij de tweehonderd schapen het middelpunt vormen. Het Schaapscheerdersfeest valt dit jaar op za terdag 19 juni. In ons overzichte lijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informa tie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk han dige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Eens per jaar behoort de straat eens niet aan de auto's de vrachtwagens en de brommers toe. Een keer in het jaar nemen kinderen de straat over op Nationale Straatspeeldag. Het is een feest, maar tegelijkertijd ook een protest. Een protest tegen de toenemende verkeerson veiligheid. Onder het motto 'Kinderen Voor rang' werd in Kapelle een belangrijke verkeers ader, de Mauritsstraat, overgenomen door steppende, fietsende, skeelerende en spelende kinderen. Ongeluk Kindonveilig Deze week onder meer aandacht voor de sf-thrilIer Virus, te zien in Cine City in Vlissingen. Verder aandacht voor Cruel Intentions, einduitvoering leerlingen van theaterschool De Ambitie en het Internationaal MuziekFeest in Middelburg. r jij ^8 Kinderen bezetten straat lijk." Spelend leren op de computer. Het uitzicht vanaf de kerk in Nisse. (advertentie) k RUIMING Op 4 juni haalden 23 leerlin gen van De Reiger hun officië le typediploma... op school. Zij leerden met tien vingers den vierkante meters grond, maar een smalle, ommuurde stadstuin in Goes. Deze ro mantische tuin met ornamen ten past perfect in de histori sche omgeving. Tijdens de Bevelandse Open Tuindagen is er in de tuinen ook werk te zien van diverse kunstenaars. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. OFFICIAL (advertentie) Onlangs werd op de openbare basisschool De Reiger te Heinkenszand een uniek project afgesloten, waar vanuit het onderwijs veel belangstelling voor was. Reden waar om dit project wordt aangemeld voor de 'Nationale On derwijsprijs 2000'. breedU Wie de gezichtjes van de ver zamelde kinderen afleest, ziet dat ze dit kleine buurtfeestje prachtig vinden. Ze stralen alsof ze een dagje naar een at tractiepark mogen terwijl ze alleen maar de deur uit hoe ven te stappen. Want midden- op de straat kun je je laten schmincken en waar normaal pappa's auto staat, staat nu een klautertoestel. 'Dit mag ik anders nooit van mamma', schreeuwt een op straat skel terende kleuter. De Stichting Kinderen Voor rang is de landelijke initiatief nemer. Voor de tiende keer or ganiseren ze de Nationale Straatspeeldag omdat ze bang zijn dat kinderen anders nooit meer op straat kunnen spelen. Ze willen niet dat straten zon der kinderen een vertrouwd beeld worden in Nederland. Buurtvereniging Mauritsstraat te Kapelle wil de bewegings vrijheid van de buurtkinderen ook vergroten. Voor het vierde jaar hielden ze een straat speeldag, een protest tegen de toenemende verkeerson- Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Om de kinderen op te warmen wordt er begonnen met een skeelerwedstrijd. Wethou der Jon Herselman is één van de favorieten. Foto: Anton Dingemanse. Kinderen in de Mauritsstraat mogen een middagje op straat spelen. Foto: Anton Dingemanse Een doorkijkje in de moderne tuin van Janny Schrijver. het in. de allerlei Het schaapscheerdersfeest in Nisse is meer dan twintig jaar geleden klein begonnen, maar tegenwoordig is het een feest met allerlei demonstraties, shows, paardenkeuringen en ga zo maar door. Het trekt dui zenden bezoekers uit de om geving. Eens per jaar veran dert het anders zo rustige Nis se in een bruisend plattelands- dorp. Zaterdag 19 juni zal oud- wielrenner Jan Raas om 10.00 uur de eerste pluk wol afknip pen en daarmee het feest offi- een fietsje heeft bemachtigd houdt hij zijn voeten stevig op de grond. Zijn moeder: „Pro beer je vandaag zonder zijwie- letjes te fietsen? Kijk maar of het nu wel lukt", en weg is Luc... al lopend op zijn fiets. „Voor het ongeluk kon hij zon der zijwieltjes fietsen. Nu durft hij dat niet meer. Het skeele ren vond hij ook even eng. Ik hoop eigenlijk dat nu er geen auto's komen, hij het vandaag weer zal proberen." idee ontworpen en bestaat voornamelijk uit strakke lijnen van taxus en buxus. Er zijn ook verschillende tuinkamers waaronder een witte tuin en een schaduwtuin. De laatste tuin is heel anders van opzet dan de rest van de Bevelandse tuinen. Frits en Janny Duijn- houwer hebben geen honder- auto's. „Als iedereen thuis komt van zijn werk staat de straat zo weer vol. Er kan dan nog maar net een auto door. Fietsers moeten wijken en oversteken wordt echt gevaar-, uitgekeken toen hij overstak lijk." T -* en ik geloof hem. Tijdens de skeelerwedstrijden en op straat spelen, lijkt er niks aan de hand met de klei ne blonde Luc. Maar na de wedstrijd barst hij in tranen uit en zoekt hij troost in de ar men van zijn vader. En als hij De tuin van Peter en Sanny Gruijters in het dichtbij Goes gelegen plaatsje Wissekerke heet 'De Breede Watering'. Het is een moderne tuin met oude elementen en veel variatie. Zo is de voortuin Italiaans en symmetrisch, maar verder vind je er ook een kruidentuin, theehuis en een boomgaard. De Breede Watering is tijdens de tuindagen geopend van 12.00 tot 20.00 uur. De bekende tuinarchitect Arend Jan van der Horst stelt tijdens de Bevelandse Tuinda gen ook zijn tuin open voor het publiek. In zijn tuin in Baarsdorp 'Hofstede Heuvel hof' is te zien hoe het jaren lang zwoegen op de Zeeuwse klei resultaat kan hebben. De rozen bloeien rijk, de fruitbo men hangen vol vruchten en de vaste planten groeien ho ger en hoger. De tuin is drie hectare groot en heeft diverse tuinkamers zoals een knopen- tuin, een giftuin en een dool hof. In de tuin 'De Vijverhoeve' van Adie van den Berg in 's-Heer Er gebeuren regelmatig kleine ongelukjes in de straat. Geluk kig kunnen de meeste afge daan worden met troostende woorden en een pleister. Maar leden van buurtvereniging Mauritsstraat wist dat een eens verkeerd zou aflopen. De gemeente werd aangeschre ven en op de verkeersonvei ligheid en het gebrek aan speelruimte gewezen. Er ge beurde niets en wat de buurt vereniging altijd had ge vreesd, gebeurde. In februari werd het vijfjarige jongetje Luc aangereden. Hij lag enke le weken in het ziekenhuis en heeft ook nog wat weken in een rolstoel gezeten. Van cieel openen. De schapen van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde begrazen de vele kilometers bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Het is een vorm van natuurbeheer die een groot soortenrijkdom aan planten geeft. Dagelijks trekt de herder er met de twee honderd schapen op uit. Nisse ligt middenin het gebied waar de kudde dagelijks doorheen trekt. Wie de herder tegen het lijf loopt, waant zich jaren te rug in de tijd. Op dit nostalgi- Kleef: „We waren al bang dat er op een gegeven ogenblik iets ernstigs zou gebeuren. Laat dat net ook je eigen kind zijn. Hij zegt dat hij goed heeft Abtskerke is al net zoveel te zien en te beleven. Je loopt er van de ene tuin naar de ande re. Alle tuinen van Adie heb ben een eigen sfeer meegekre gen. In hetzelfde dorp hebben Diny Melissen en Henk Bleuzé een tuin rondom hun 450 jaar oude woonboerderij aange legd. Het is een deels formele, deels landschappelijke tuin met borders op kleur en veel bomen. In het idylissche dorpje Kloe- tinge is de vijfde tuin te be wonderen. Ton van Weele heeft in de Jachthuisstraat een weelderige terrassentuin aan gelegd 'De Terptuin'. De tuin ligt op een helling en via ver schillende doorloopjes beland je elke keer in een ander idy- lisch paradijsje. In het 'Kloe- tings tuincafé' kun je even heerlijk bijkomen van alle op gedane impressies. Bij Hennie Menken en Fien van Schijndel is het heerlijk onthaasten. Zon dag is het tuincafé gesloten. De derde tuin in Kloetinge is de 'Moderne tuin' van Janny Schrijver. De tuin is naar eigen 'blind typen' en daarbij ook tekstverwerken. En maakten als proeve van bekwaamheid vijf werkstukken. In deze opzet is dat voor Zeeland en moge lijk voor heel Nederland uniek. En wat waren ze goed. Op het examen was het gemiddeld aantal aanslagen per minuut 140. Enkele kinderen kwamen eerder al ver boven de 200 met een hoge accuratesse. In de nabije toekomst zal het toetsenbord voor de kinderen een steeds grotere rol gaan spelen in het onderwijs. Meni ge basisschoolleerling maakt nu al werkstukken met behulp van de tekstverwerker, speelt met 'word-art', haalt illustra ties en informatie van 'Encar ta' of internet. Veel kinderen leerden thuis al e-mailen. Het bijzondere van de methode tij dens het project was de speel se opzet: blinddoekspelletjes, typen met muziek, met nagel lak, werken met kleurplaten, enz. Deze cursus kan bevorde ren dat al die mooie mogelijk heden voor alle kinderen straks op het voortgezet on derwijs toegankelijk worden. In groep acht komt na de Cito- toetsen een rustige periode. Die is nu nuttig gebruikt. k straat ingereden en vervol gens schieten de brandweer auto's met een enorme snel heid de straat op. Mevrouw C. van Kleef, een van de leden van de buurtvereniging, kan zich daar natuurlijk wat bij voorstellen. „Als er een brand ergens is, moet er snel gere ageerd worden. Logisch. Je kunt je wel afvragen of de brandweerkazerne hier in de Mauritsstraat op de goede plek staat midden in het dorp. Een plek aan de rand van het dorp zou toch veel veiliger zijn?" Maar de brandweerkazerne is niet het enige probleem. Ook de gewone auto's maken de Mauritsstraat kindonveilig. Tij dens de straatspeeldag lijkt de straat lekker overzichtelijk. Ideaal voor overstekende kin deren. Maar iedereen in de buurt weet dat als de drang hekken vanmiddag wegge haald worden de straat binnen de korste keren aan beide kan ten vol staat met geparkeerde sche element speelt schaapscheerdersfeest Naast het scheren van schapen worden er ambachtslieden naar het dorp gehaald. Zo heeft het feest de reputatie gekregen van de grootste oude ambachten markt van Zeeland. Er worden bijenkorven gevlochten, stoe len gemat, mosterd gemaakt, en messenheften gesneden. Naast de oude ambachten is er nog meer te zien. Er worden demonstraties gegeven door boogschutters, klederdracht- groepen, ringrijders en volks dansgroepen. Ook komen er elk jaar vendeliers uit België. Wie een 19 juni tussen 10.00 en 17.00 uur een bezoek aan Nisse brengt, waant zich terug in de tijd. Er staan oude tracto ren op de Kasteelweide, antie ke radio's en televisies er rijdt een folkloristische groep rond op oude fietsen en de Zeeuw se trekpaarden laten hun krachten zien. Natuurlijk kan ook de toren van de zeventien de eeuwse kerk beklommen worden. Van bovenaf is het spektakel beneden goed te overzien. Het grootste knelpunt in de Mauritsstraat is de brand weerkazerne. Als er een brandmelding is, komen eerst de opgeroepen brandweerlie den met piepende remmen de veiligheid en onvoldoende speelruimte in de buurt. de beve A

Bevelander | 1999 | | pagina 1