Trynke heeft goud in de vingers Zondag klompenrace in Ovezande t gtoen/zand vaW= voor....4 29 mei FEESTMARKT IN LEWEDORP Samen met wielerronde, Solexrace, muziek en kermis litioning PZC WEEKBLADEN de bevètótöer 25% Goes Herdenkingsconcert jonge verkeersslachtoffertjes 4 in WOENSDAG 26 MEI 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 21 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer Door Hans Meijer In ons overzichtehjke uitkatern BREED UIT veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaan- bod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Solexrace UNITED COLORS OF BENETTON. Hougkoeling BV HALSTEREN 0164-682254 Lange Kerkstraat 44 Klompendorp 't Was vorige week 'n beetje feest bij edelsmid Mare de Regt aan de Vlasmarkt in Goes. En feest in het Friese Wommels. Trynke Schraa, sinds een jaar stagiaire bij de Goese edelsmid en geboren en getogen in Friesland, mag ko mend najaar drie weken naar Canada. Ze gaat er Nederland vertegenwoordigen tijdens de in ternationale beroepenwedstrijd voor aanko mende ambachtslieden tot 22 jaar. Tijdens de kort geleden in Almelo gehouden Nederlandse kampioenschappen bleek de twintig jaar jonge Trynke goud in haar handen te hebben. Ze werd nationaal kampioen bij edelsmeden. Ovezande is van oudsher al 'n snel dorp. Wiel rennen, Solexrace en Dikke Bandenwedstrijd zijn daarvan mooie voorbeelden. Zondag 30 mei wordt aan de jaarlijkse wielerronde en solexrace een nieuw element toegevoegd: een klompen race. Dat alles valt samen met kermis en concert in het dorp in de Zak van Zuid-Beveland. Dikke Bandenrace Spekkoper Specialiseren Deze week in de Woningkrant: Goes blijft in rap tempo doorgroeien. Begin mei wordt de eer ste paal geslagen voor het Klaverblad Goes. De woningen moeten dit jaar nog opgeleverd worden. De verkoop van de stadswoningen en appartementen die aan het Molenwater in Middelburg zullen worden gebouwd is in handen van Sinke-Komejan. Het project had niet zo’n goede start, maar Sinke heeft er alle vertrouwen in dat de wonin gen gewoon gebouwd gaan worden. Verder deze week: huis dieren zijn leuk, maar denk even na voor u een hond aan schaft. Zo’'n troeteldier kan namelijk ook een hoop problemen met zich meebrengen. J t f i rt w r breed UIT (advertentie) om (advertentie) (advertentie) (advertentie) FDEALER Openheid van listige zaken www.fraudeur.net met o.a.: jaarmarkt concert met vele bekende artiesten Rommelmarkt Muis en Leeuw enz. enz. het Bevelandse dorp wellicht te danken aan het grote aantal klompenmakers dat hier in het verleden actief was. Hoewel ook de inwoners van Ovezan de tegenwoordig modern ge schoeid door het leven gaan en de laatste klompenmaker van het dorp al jaren geleden de poorten heeft gesloten, wordt de klomp in Ovezande nog steeds in ere gehouden (Klomppop, soos 'De Klomp'). Ovezande treedt met de klom penrace letterlijk in de voet sporen van Nieuwdorp, waar deze nieuwe traditie enkele ja ren geleden met veel succes is ingezet. In Ovezande is er een wedstrijd voor de school- Marc de Regt en stagiaire Trynke Schraa, die komend najaar als aankomend edelsmid Nederland vertegenwoordigt op de WK Beroepenwedstrijd in Montreal. De aantrekkingskracht van de Ovezandse Ronde zit al jaren in de combinatie van sport en vermaak. De traditionele so lexrace met zo'n 50 deelne mers, is telkens weer een van de grote publiekstrekkers. Bij deze race, op klassieke so lexen en allerlei fantasievolle hybriden, gaat het niet alleen Deze week onder meer aandacht voor de films Letters from a Killer (met Patrick Swayze), Hurly Burly (met Sean Penn) en At first Sight (met Val Kilmer). Verder aandacht voor een Portugese avond en een optreden van de Dollybirds in De Piek. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. OFFICIAL directie en is sindsdien als di rigent verbonden aan de Vlis- singse Oratorium Vereniging. Aanvang 20.00 uur. Toegang 9,-; CJP-pas, Pas 65 en kinderen tot en met 12 jaar ƒ6,-. Volop vertier dus op de voor laatste dag in de maand mei. Er worden in Ovezande ko mende zondag dan ook dui zenden bezoekers uit heel Zeeland verwacht. Eerder al deze maand, afgelopen zon dag, trok Ovezande veel pu bliek met zijn Klomppopfesti- val en Straatfestival. De wie lerronde van Ovezande staat komende zondag trouwens in het teken van een lustrum. Het gaat om de twintigste editie. Ovezande staat in de volks mond wel bekend als het klompendorp. Die naam heeft voldoende", aldus de heer De Regt. Voorlopig blijft Trynke dus in Goes, waar ze met smaak en precisie aan sie raden werkt. Sieraden die vrij wel alle door edelsmid Mare de Regt zelf zijn ontworpen. Daar staat hij ook om bekend. Geen massaproductie, leder sieraad is anders, of ‘t nu gaat om modern of romantisch. Ex clusiviteit dus. En daar heb je tijd voor nodig. Soms kost ‘t maken van een eenvoudig sie raad een dag, soms een week. jeugd tot en met twaalf jaar over acht minuten en één voor ouderen over tien minu ten. In die tijd moet de Hoofd straat van Ovezande zo vaak mogelijk heen en weer wor den overbrugd. Naast origine le ereprijzen voor de snelste deelnemers is er een ijsje voor alle jeugdige deelne mers. De deelname is gratis. De start is om 16.10 uur. Wie nog geen (Zeeuwse) klompen heeft kan deze week bij de enige Zeeuwse klom penmaker Traas te Heinkens- zand terecht. Deze week krijgt iedereen bij een paar nieuwe klompen een tegoedbon van vijf gulden. Deze wordt door het wielercomité verzilverd bij inschrijving voor de wedstrijd. Inschrijven kan vooraf op tele foonnummer 0113-655647 of vanaf 13.00 uur aan de in schrijftafel bij Bar R2. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax:(0113)273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 Of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. den nu in één wedstrijd, met een onderling tijdsverschil van 90 seconden bij de start. Eerst gaat de groep van 45 jaar en ouder van start. Ne gentig seconden daarna wordt de groep van 35-45 jaar weg geschoten. Nog eens 90 se conden later gaat de groep tot 35 jaar in achtervolging. In de 60 kilometer lange wedstrijd moeten de later gestarte ren ners het onderlinge tijdsver schil goed zien te maken. Naast een overall-winnaar wordt in elke leeftijdsgroep een winnaar aangewezen. Er is een prijzen- en premiepot van totaal 2500 gulden. Trynke geconcentreerd aan het werk in de Goese edelsmederij. aan het werk was. Toen ik haar daar zo bezig zag wist ik dat 't goed zat. Maar ook als ze niet had gewonnen was 't goed ge weest. Ze kan nu naar Canada. Ze is wat mij betreft spekko- per. Wat denk je? Want de uit zending naar dat WK is méér dan een wedstrijd. De deelne mers mogen allerhande excur sies maken en worden er eer steklas ontvangen. Ik gun 't Trynke van harte. En ik denk dat ze eerzuchtig genoeg is om er ook nog te proberen een goed resultaat te beha len”. Voorlopig blijft ze in het atelier aan de Goese Vlas- markt haar werk doen. Ze heeft uit Friesland telefoontjes gehad om haar te feliciteren. De buren op de Vlasmarkt ko men krantenknipsels brengen waarin haar succes wordt ge meld. Trynke zelf blijft onder alle eerbetoon nogal nuchter. Haar mooiste werkstuk? Voor haar is en blijft dat voorlopig een stamboompje dat ze ooit smeedde ter gelegenheid van het vijftigjarig huwelijk van haar opa en oma. Zaterdag 29 mei wordt er in de N.H.Kerk te Kapelle een concert verzorgd door het koor Capella Terra Tre mens uit Vlissingen. Ook zullen er deze avond enke le instrumentalisten mee werken zoals de vaste or ganist van deze kerk, Henk G. van Putten. Trynke heeft in Goes haar draai wel gevonden. Een jaar geleden kwam ze in contact met Mare de Regt. De Goese edelsmid geniet landelijke be kendheid en dat heeft hij met name te danken aan zijn ken nis van edelstenen en de wijze waarop hij ze verwerkt. Ook in Schoonhoven, het Nederland se Mekka voor edelsmeden, is dat bekend. Trynke volgde daar de opleiding, bleek een enthousiaste leerling te zijn en dat was voor een van haar do centen reden om haar in con tact te brengen met Mare. „Ei genlijk was ik daar niet direct zo kapot van. Want ik had me voorgenomen om niet nog eens een stagiaire aan te ne men. Ik heb er de laatste jaren verscheidene gehad. Overi gens soms veelbelovende jon gelui. Toen Trynke me echter benaderde klikte het al heel snel tussen ons. Ze bleek de- Bekend onderdeel van de wie lerronde van Ovezande was reeds de Dikke Banden-wed- strijd voor de jeugd. Deze be gint om 12.30 uur als eerste wedstrijdonderdeel van de dag. In drie leeftijdsgroepen, tot en met acht jaar, van ne gen tot en met elf jaar en van twaalf tot en met veertien jaar, kan de schooljeugd, jongens en meisjes, op eigen fietsen deelnemen aan een onderlin ge wedstrijd. Voor elke deel nemer is er een bidon, een petje en een vaantje. De win naars één, twee en drie krij gen een medaille. Ook voor het eerste meisje is er een aparte prijs. Om 14.00 uur is de start van de 'handicapwedstrijd op leef tijd' voor wielertrimmers. Hierbij wordt geen onder scheid meer gemaakt in cyclo- sportieven, veteranen en re creanten. Alle deelnemers rij- zelfde opvattingen over het vak te hebben. Ze is gemoti veerd, kan heel geconcen treerd en met precisie werken en heeft liefde voor het vak. Allemaal voorwaarden verder te komen". zich verder te specialiseren en nog wat meer techniek op te doen. Haar liefde voor 't ma ken van sieraden zat er bij haar overigens al in de kinder jaren in. „Toen maakte ik m'n eerste oorbellen, al besefte ik toen nog niet dat ‘t ooit m'n beroep zou kunnen worden. Ik kwam op dat idee toen ik een artikel in het blad Yes las over jonge mensen die sieraden maakten. Dat leek me wel Wat!" Intussen heeft Trynke bewezen dat ze méér in haar mars heeft. En in de afgelopen jaren heeft ze gemerkt dat ze een voorkeur heeft voor het maken van sieraden waarin edelstenen worden verwerkt. En daarmee kwam ze in Goes bij Mare de Regt precies op 't goeie adres. Want er wordt daar aan de Vlasmarkt met en thousiasme over ontwerpen en stenen gepraat. Over een fraaie blauwe of gele diamant, princess cut, bijvoorbeeld: een bijzonder geslepen steen, waarvoor een stijlvol ontwerp is of wordt gemaakt. Of over stenen die gezien zijn op een We zeiden 't al: geduld, preci sie en concentratie zijn daarbij belangrijk. Trynke heeft die ei genschappen. In Almelo moest tijdens het nationaal kampioenschap een gecompli ceerd sieraad worden ge maakt. Een Koreaans ontwerp dat ook veel ruimtelijk inzicht en techniek vergde. Tweeën twintig uur, ofwel drie dagen, kregen de vier finalisten de tijd om het te maken. Mare: „We zijn er gaan kijken toen Trynke Hoewel de opleiding tot edel smid van oudsher vodral een zaak was voor mannen, blijkt daar de laatste jaren duidelijk een ommezwaai in te zijn ge komen. Tweederde van dege ne^ die in Schoonhoven de opleiding tot edelsmid volgen zijn jonge vrouwen. „Toch blijkt dat er in de praktijk maar betrekkelijk weinig vrouwelijke edelsmeden daadwerkelijk 't vak gaan uitoefenen. „Ze kie zen uiteindelijk toch vaak voor 'n kindje", aldus Trynke, die op 17-jarige leeftijd besloot Fries land te verlaten om naar Am sterdam te gaan. Ze heeft daar twee jaar de edelsmidoplei- ding aan de Zadkine-vakschool doorlopen. Vervolgens is ze naar Schoonhoven gegaan om beurs in Oberstein of Antwer pen. De Goese edelsmid, 45 jaar, heeft al van jongsaf een grote voorliefde gehöd voor edelstenen. „Ik ben al op jon ge leeftijd gaan verzamelen. Toen ik dertien was zat ik al emaille-plaatjes te maken. Ik geloof dat ik m'n eerste sie raden in 1968 heb gemaakt. In 1980 ben ik voor mezelf be gonnen. Eerst in de Schu- mannstede, waar ik woonde. Later in 1991 heb ik de zaak hier aan de Vlasmarkt geo pend". Sinds 1991 heeft hij elf stagiaires in huis gehad. Tryn ke is de twaalfde. Nog éven. Want haar stagetijd zit er bijna op en ze wil er bij de Goese edelsmid graag nog een tijdje aanplakken. Wat Mare betreft kan dat. En dat heeft niet alleen te maken met het behalen van de Neder landse titel in Almelo en haar uitzending, later dit jaar, naar Montreal. „Dat hadden we al eerder afgesproken. Ook als Trynke in Almelo geen kam pioen was geworden. Ik weet wat ze kan en dat is voor mij Het koor werd in 1993 opge richt door een aantal enthou siaste zangers van de Vlis- singse Oratorium Vereniging. Dirigent Henk J. Harinck stu deerde in Tilburg, behaalde in 1980 het staatsdiploma koor- BEW. EX. j bev Zelfs de brandweer is in de race in Ovezande. (Foto: Ad Phernambucq). Solexrace: een traditie tijdens kermis en wielerronde in Ovezande. (Foto: Ad Phernambucq). om snelheid, maar ook om een ludieke presentatie. Een carnavalesk gebeuren. Zo is het elk jaar weer een verras sing op welke wijze de brand weer 'uitrukt'. De eerste man che van de solexrace gaat om 15.30 uur van start, gevolgd door een demonstratie van minimotoren. Hierbij nemen de deelnemers in een kramp- verwekkende houding plaats op zelf gebouwde brommer tjes van hooguit 30 cm. hoog; koddig en snel manoevrerend tussen pionnen. De tweede manche volgt om 16.40 uur. Voorinschrijving voor de Dikke Bandenwedstrijd kan via telefoonnummer 0113-655287. Wie zich voor de solexrace of voor de minimotoren wil aan melden, kan terecht op te lefoonnummer 0113- 655868. Tussen 12.15 en 17.30 uur zijn een aantal straten in Ovezande afge sloten voor doorgaand ver keer. De toegang is voor het publiek gratis. tIXLSMIO I

Bevelander | 1999 | | pagina 1