KIEKIERIS Modellenbureaus berco 'n wereldje apart Ons Boeregoed pakt uit in Yerseke Show van teddyberen in R'dam Wim Oranje uit Goes wil kaf van het koren scheiden siwmiB MODESHOW NIJDAM Met o.a. handgemaakte beren van Tonnie Commijs de bevtóéilAer MM® zandstra SKEELERS ROLLERSKATES IjMMBS RQCES NIJDAM RAUWER HYPNO R.S.I. JAARGANG 51 - NUMMER 11 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BE Door Hans Meijer 5a A i U bent van harte welkom Goes Lange Kerkstraat 44 De het VRIJDAG 19 MAART half 11 en half 3 UNITED COLORS OF BENETTON. Familieavond Modellenbureaus zijn in 't nieuws. Welke zijn betrouwbaar? Welke niet? Die vraag kan ook worden gesteld over de modellenbureaus in Zeeland. Model Elisabeth de Jong uit Kloetinge luchtte kort geleden in een publicatie haar hart en zei slechte ervaringen te hebben met be paalde bureaus, ook Zeeuwse. Voor Wim Oran je, eigenaar van modellenbureau Espérance te Goes, reden voor een reactie. Intakegesprek ln ons overzichtelijke uitkatern BREED UIT weer heel veel informatie over uit gaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Het begin Alle leeftijden PZC WEEKBLADEN IN-LINE SKATES WOENSDAG17 MAART 1999 /C bew. Ons Boeregoed is de laatste jaren een be grip geworden in Zee land. Het gaat om een club van rond de vijf honderd mensen die de Zeeuwse kleder dracht in ere wil hou den. Ter gelegenheid van de negende ver jaardag van Ons Boe regoed is er zaterdag 27 maart a.s. een gro te show in Yerseke. Tonnie Commijs uit 's-Gravenpolder is één van de deelnemers aan de gro te internationale show van teddybe ren die tweede Paasdag wordt ge houden in De Doelen te Rotterdam. a.s.zaterdag We make your day Lange weg met de band DIRTY HERRIE Deze week in de Woning- krant: molen ‘de Onderne ming’ in Wis sen kerke wordt helemaal geres taureerd, muren van monument worden op nieuw gevoegd en het gaande- werk wordt vervangen. Met de opknap beurt is vier honderddui zend gulden ge moeid. Het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeft de nieuwe provinciebesturen opgeroepen zich sterk te maken voor het behoud van de kleinere gemeen ten. De woningbouwvereniging op Noord- en Zuid-Beveland organiseren samen met Humani- tas de verkiezing van de ‘beste buur’. VS r ‘J (advertentie) M (advertentie) (advertentie) TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113-211111 Enkele van de modellen die zijn te vinden in de fotoboe ken van modellenbureau Espérance te Goes. Opdracht gevers in de wereld van de reclame en andere promotie kunnen hun keuze maken. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Teddyberen in allerlei soorten en maten op de beurs in de Doelen te Rotterdam. Een zonnig en feestelijk tafereeltje zoals het er zou kun nen hebben uitgezien in 1850, uiteraard in Zeeuwse kle derdracht. Links en rechts Zuid-Beveland; midden Wal cheren. foto Ons Boeregoed Over Ons Boeregoed is wel eens gezegd dat het eigenlijk één grote familie is. De kleder drachten die de honderden le den regelmatig aantrekken, mogen dan verschillend zijn, binnen de vereniging bestaat een grote eensgezindheid. De vereniging wil het negenjarig bestaan nadrukkelijk vieren. De heer Quaak daarover: „Ei- breedUIT 5 a lange vorststraat - goes Het gaat om de grootste teddyberen show van Nederland, zo laat de orga nisatie weten. Er zijn meer dan hon derd deelnemers. Acht jaar geleden werd voor de eer ste keer een beurs van teddyberen in ons land gehouden. Die werd een succes en moedigde de teddybeer-ra- ge nog eens flink aan. Deze eerste be- renshow was goed voor vierduizend bezoekers en dat was boven ver wachting. Meestal waren alleen ted dyberen te zien in combinatie met een poppenbeurs. Teddyberen verzamelen, en ook het maken, is nog steeds in stijgende lijn. Ook in onze regio. Tonnie Commijs, woonachtig aan de Kastanjestraat 16 te 's-Gravenpolder is op de beurs in Rotterdam met handgemaakte teddy beren. Nederlandse teddyberen zijn zeer gewild in het buitenland, met na me in de Verenigde Staten en Japan. In menig berenmuseum staan beren tentoon gesteld die in ons land zijn ontworpen. Overigens heeft de teddybeer ook in eigen land veel aanhang gekregen, men, dat er sprake is van een bureau dat op een gevestigd adres zit en dat wie belt wordt uitgenodigd voor een intake gesprek. Ik zeg vaak, wanneer er een afspraak wordt ge maakt, dat ik het plezierig vind wanneer er iemand meekomt. Meldt een jong meisje zich aan als model, dan is het pri ma wanneer de moeder mee komt om kennis te maken tij dens een intakegesprek. Gaat het om een ouder iemand, dan kan een vriend of vriendin meekomen. Toen ik het ver haal van Elisabeth in de krant las, heb ik haar gebeld en uit genodigd om eens te komen kijken hoe er bij mijn bureau gewerkt wordt. Dat heeft ze gedaan. Ik vond het nodig om haar te laten zien dat er ook in Zeeland modellenbureaus zijn die hun zaken goed in orde hebben. Ik ben ook blij dat ze in alle openheid kritiek heeft op de gang van zaken bij som mige bureaus, want dat is in sommige gevallen ook nodig. Wat dat betreft zitten we op dezelfde lijn". genlijk is zo'n verjaardag niet zo bijzonder. Veel verenigingen bestaan be duidend langer. Maar wel is het bijzonder wanneer je erin slaagt om in zo korte tijd te zijn uitgegroeid tot een club van om en nabij de vijfhon derd leden. Best iets om even bij stil te blijven staan". Vandaar dat zaterdag 27 maart een grote familieavond wordt gehouden in dorpshuis De Zaete te Yerseke, riant gele gen aan de Oosterschelde. Daar zullen de schitterendste uit de kleren te krijgen. Er zijn me gevallen bekend van chan tage, waarbij de moeder be trokken raakte. Ik heb gehoord van criminelen die, zodra ze vrij zijn, een modellenbureau opstarten, waarbij een stro man of strovrouw wordt inge zet. Toen ik dat allemaal hoor de heb ik me voorgenomen om alles volgens het boekje te doen. Enerzijds om mezelf, mede vanwege m'n beroep als leraar, in bescherming te nemen, anderzijds ook om aan te tonen' dat het ook mo gelijk is om een goéd model lenbureau te hebben. Om het kaf dus van het koren te schei den". Wim Oranje: investeren in tijd, geld en moeite. Openheid vindt hij een be langrijke voorwaarde om als modellenbureau betrouwbaar te zijn. „Ik heb het verhaal van Elisabeth de Jong in de krant gelezen. Ze vertelde daarin dat ze iedereen, die in zee wil gaan met een modellenbu- Deze week onder meer aandacht voor Rush Hour. De nieu we film met in de hoofdrollen Jackie Chan en Chris Tucker staat garant voor humor en actie. In Los Angeles worden zondag 21 maart de Oscars uitgereikt. De grootste kansheb bers voor de Oscar voor de beste film zijn Shakespeare in Love met dertien nominaties, Saving Private Ryan met elf nominaties. In het Sportcafé Baskensburg in Vlissingen treedt zaterdag de Walcherse band In Geval van Noot op. John Lanting zorgt voor een vrolijke avond in Kruiningen en in de Goese Zeelandhallen is zaterdag 20 maart de be faamde band Golden Earring te zien en te horen. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. reau, wilde adviseren om zo min mogelijk in te gaan op ad vertenties in de krant. Daar ben ik het niet helemaal mee eens. Ikzelf adverteer regelma tig om modellen te werven. Ik vind het belangrijk dat je in de advertentie al laat weten met wie de mensen in contact ko- Hoe zet je een modellenbu reau op? Wim Oranje: „Wil je alles volgens het boekje doen, dan komt er heel wat bij kij ken. Ikzelf ben er eerlijk ge zegd mee begonnen, omdat ik het interessant vindt om in contact te komen met een ver scheidenheid aan mensen. Ik heb weliswaar via mijn be roep als leraar de nodige con tacten met vooral jonge men sen, maar wilde er toch nog wat anders bij gaan doen. Fo tografie was altijd al een grote hobby. Fotografeer vanaf m'n twaalfde. Maar ik wilde er méér in bereiken. Ben daarom vijf jaar geleden naar de kunstacademie in Sint Niklaas gegaan om er de opleiding fo tografie te doen. Ik kon dat combineren met het lesgeven, omdat de opleiding 's avonds en op zaterdag werd gegeven. Herfst 1997 dacht ik dat het in teressant kon zijn om ook Wie melden zich als model? „Heel verschillend", aldus Oranje. Ik heb momenteel on geveer honderd modellen in geschreven staan. De jongste bureau actief is en één ding zeker weet: je moet heel veel investeren in tijd, geld en moeite". is vier maanden, de oudste ze ventig jaar. Heus niet alleen meisjes en vrouwen, ook steeds meer mannen melden zich aan". Soms ontmoet Wim Oranje zelf mensen van wie hij denkt dat ze uitstekend zouden kunnen fungeren als model. Hij benadert ze dan voorzichtig: „Ik ben niet ie mand die direct op straat op iedereen af gaat. Ik observeer eerst liever iemand even". Overigens is er anno 1999 een zeer verscheiden vraag naar modellen. Wie zich bij het mo dellenbureau aanmeldt kan zelf al een voorkeur aangeven op een inschrijfformulier: la- dyspeaker, kapsels, glamour, modebladen, badkleding, lin gerie, bodypainting, topless, naakt, missverkiezing, portret ten, kledingshows, figuurfoto- grafie, film of filmfiguratie, vi deoclips, enz. Een tijdje gele den is via ons bureau een ne genjarig meisje drie dagen naar Praag geweest. Daar moest een chocolademerk worden gepromoot en daarbij wilde men kinderen uit alle werelddelen hebben. Ik heb hier een meisje ingeschreven Zeeuwse klederdrachten zijn te zien. Verder zullen het koor en de dansgroep van Ons Boeregoed laten zien dat Zeeuwen vroeger heus nog meer konden dan „kieken as een uul op een zieke koeie"! De toneelafdeling van de ver eniging zal de avond in Yerse ke afsluiten met een nieuw to neelspel in Zeeuws dialect met als titel „Lit de vrouwen noe mé kommen". De avond begint om 20.00 uur. Entree 10,-, jeugd tot twaalf jaar half geld. Hij zegt: „Er zijn inderdaad modellenbureaus, die tegen 't randje van de criminaliteit zit ten. Gelukkig zijn er ook goe de. Ook in Zeeland. Belangrijk criterium daarbij is of een bu reau een vergunning heeft van het Facilitair Bedrijf Ar beidsvoorziening te Zoeter- meer, dus erkend is. Het mo dellenbureau dat Wim Oranje (52 jaar) vorig jaar in Goes startte, is bang dat de negatie ve berichten die de laatste tijd in de media over het model lenwereldje de ronde doen 'stigmatiserend' kunnen wer ken. „Ze doen onrecht aan de bonafide bureaus. En die zijn er toch óók wel", aldus Oran je. ^llWIffl terwijl men in Rotterdam ook belang stelling uit overige Europese landen verwacht. Tijdens een beurs als in De Doelen kunnen contacten worden ge legd. Voor „zelfdoeners" is er een grote keuze aan stoffen, waarbij mohair fa voriet is. Verder treft men er nieuwe patronen, boeken, vakbladen en zijn er demonstraties. Ook zijn er bekende fabrieksberen te zien, onder meer van Steiff, Hermann en anderen. Mariet Jacobs maakt tijdens de beurs aqua rellen van uw lievelingsbeer. Zoals bij andere poppenbeurzen, is er tevens een berendokter aanwezig, die beschadigde beren weer kan oplap pen. De organisatie van de beurs is in handen van de Nederlandse Teddy- Beer Club. Openingstijden: van 11.00 tot 18.00 uur. ABEC 3 LAGERS 72MM/78A SOFTWIELEN VAN 159.95 VOOK 3 de bev Ons Boeregoed heeft als thuishaven Kruiningen. Ver eniging tot instandhouding van het Zeeuwse Cultureel Erfgoed: zo omschrijft de ver eniging zichzelf enigszins plechtstatig. Het is echter al lesbehalve een statische club. Want er kan geen folkloris tisch evenement in Zeeland worden gehouden, of er is grote kans dat mensen van Ons Boeregoed erbij zijn. Trouwens, ook buiten Zeeland is Ons Boeregoed actief. Voor zitter Adrie Quaak vertelt: „We zijn inmiddels de grootste kle derdrachtenvereniging in Ne derland. Onze agenda staat weer vol met afspraken voor optredens in Zeeland en in de rest van Nederland. Aan enke le optredens in het buitenland wordt nog gewerkt". staan dat oorspronkelijk uit Sri Lanka komt. Heb fotomateri aal van haar laten zien en men wilde er haar graag voor bij hebben, 't Gekke is, dat je vaak heel moeilijk kunt beoor delen hoe een model bij een opdrachtgever overkomt. Na tuurlijk is er belangstelling voor iemand die jong en mooi is. Maar dat is zeker niet altijd de sleutel tot succes. Om een cliché te gebruiken: 't gaat vooral om iemand met uitstra ling, persoonlijkheid dus. Waarom iemand model wil worden? Veel mensen vinden 't leuk om een fotosessie te doen. En eris vaak wat mee te ver dienen. Maar de gouden ber gen, zoals die wel eens wor den beloofd, zijn maar voor een enkeling weggelegd. Het is vaak een leuke bijverdien ste. Een enkeling bereikt de top en kan er van bestaan. Ik zeg altijd dat het beter is om je te blijven richten op je toe komst met het werk waar je mee bezig was. Het optreden als model is leuk om er bij te doen. Met twee benen op grond blijven staan dus" Wim Oranje vervolgt:„lk heb veel hulp gehad van de Kamer van Koophandel in Middel burg. De heer De Wolff daar heeft me op alle haken en ogen gewezen. Ik heb zelf con tact gezocht met het Facilitair Bedrijf Arbeidsvoorziening te Zoetermeer om er persoonlijk te gaan vertellen welke bedoe lingen ik had. 't Zou om een gesprek van enkele minuten gaan. Het werden enkele uren. Ik heb daar veel informatie ge kregen. Ook de slechte kanten van modellenbureaus. Kreegz, er te horen dat je heel voor- - zichtig moet zijn bij het aan gaan van contacten, want je zit, vóór je er erg in hebt, in een crimineel circuit. Er is me daar ook verteld dat bij lange na niet alle klachten die er zijn over modellenbureaus in Zoe termeer terecht komen. Wie zich bijvoorbeeld opgelicht voelt door een bureau moet zijn klacht schriftelijk indienen. Wim Oranje vindt het verder belangrijk dat een bureau een eigen studio heeft, waar foto's kunnen worden gemaakt. „En dan vooral ook tegen een re delijk tarief. Geen honderden guldens en bovendien moeten mensen die zich als model melden te allen tijde de foto's kunnen opvragen", aldus de om ook eigenaar van Espérance, die praktisch wat met fotografie te sinds juni vorig jaar met zijn gaan doen en aangezien por- 1- -—•—x tretten m'n belangstelling hebben, werd het idee gebo ren om een modellenbureau te beginnen, waarbij fotogra fie toch wel belangrijk is. Al snel kwam in erachter dat er in het wereldje van modellen bureaus heel wat fout zit. Er zijn bureaus die modellen werven en proberen om jonge vrouwen en meisjes al direct

Bevelander | 1999 | | pagina 1