Volop vuurwerk in de sporthal 219,- 30% PRAXIS 20% 10% de bev KERST GOES& B Bevolking was niet voorbereid op orkaan Mitch I VERVROEGDE AFSLUITING Let op uuu brievenbus! Dinsdag 22 december Woensdag 23 december EXTRA KOOPAVONDEN KIEKIERIS 2e Kerst STERTEL KQHMar de bevèltetóber <3 WIT 269;- KERSTKAART IN DE BUS GEHAD? Country Westernweekend Nu 50,- korting Nergens voordeliger! ^ODELB^gS- JAARGANG 50 - NUMMER 51 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer Hét adres voor PZC WEEKBLADEN Type Chronotherm III In de rubriek 'het jaar van' komen de laatste vier weken van 1998 Zeeuwen aan het woord die in 1998 iets bijzonders hebben meegemaakt. 6W EXTRA KORTING! CADEAUBONNEN Jan en Hankie Don Posters BER 1998 Winterstop? Daar doet 't jeugdvoetbal op Beve- land komende weken niet aan. Er wordt druk ker gevoetbald dan ooit. In de sporthal. Daarbij komt wel wat vuurwerk kijken. Al is 't juist de bedoeling om de voetbaljeugd rond de jaarwis seling zo ver mogelijk van vuurwerkgevaar af te houden. Om dat te bereiken wordt in Goes de 27e editie van het Jeugdkerstzaalvoetbaltoer- nooi gespeeld, 'n Hele mond vol. Maar dat mag ook wel: er doen 970 jeugdspelers aan mee. In Borsele is afgelopen weekend het Halt-toernooi van start gegaan. Daarbij komen tussen nu en eind januari 800 jeugdige voetballers in actie. door Joep Bremmers Een gesprek zo tegen het einde van het jaar over 1998 met Jan en Hankie Don uit Aagteker ke, kan eigenlijk maar over één ding gaan. „Over de laatste drie maanden", maakt Jan Don al meteen duidelijk. Westkapelle 1944 „Vanuit alle hoeken van de provincie kwam er geld bin nen", doet Don uit de doeken. „De reacties waren enorm". Don en zijn echtgenote Hankie hadden bijna een dagtaak aan de inzamelingsactie. „Het was inderdaad een gekkenhuis", zegt ook Hankie Don. „We kre gen zo'n zestig telefoontjes op een avond. We hebben de te lefoon per toerbeurt opgeno men". Volgens Don was Hond uras zo zwaar getroffen omdat WOENSDAG^ vier je traditiegetrouw in Kiekieris Inzet Kinderkleding A. Joachimikade 30, 0113-233220 Lange Kerkstr. 41 Goes Video Sponsors C BEW. EX./, vloerbedekking tapijten laminaat vinyl tapijttegels raamdecoratie er De pupillen uit de Zak van Zuid-Beveland troffen elkaar afgelopen zaterdag op de eerste toernooi- daarin is bijvoor- (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) r Jan en Hankie Don uit Aagtekerke TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113 - 211111 (Foto Jaap Wolterbeek) Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 17 december 12.00 uur, advertenties donderdag 17 december 17.00 uur. zaterdag 26 december Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is woensdag 23 december 17.00 uur, advertenties woensdag 23 december 17.00 uur. En in verband met nieuwjaarsdag dient kopij voor de editie van dinsdag 29 december ook vervroegd aangeleverd te worden. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. ter de Vos: „Daaraan zie je dat het toernooi leeft als nooit te voren". men Halt- zelfs ver- Deze week ontvangt u de Kerstfolder in uw brievenbus, boordevol aanbiedingen en suggesties voor heerlijke Kerstrecepten. Heeft u de Kerstfolder niet ontvangen? U vindt 'm GRATIS in de Konmar! Of bel 0800-0228898 GOES WINKELSTAD (ALLEEN OP VERTOON VAN DE KERSTKAART) (advertentie) KUUR- THALASSO EN BEAUTYCENTRUM voor Schoonheidsbehandelingen en Beauty arrangementen Prinses Irenestraat 14 - 4424 AL WEMELD INGE Telefoon 0113 - 621445 In verband met de kerstdagen dient kopij voor de editie van woensdag 23 december vervroegd ingeleverd te worden. zaterdag 19 en zondag 20 december Deze week onder meer aandacht voor het optreden van 2 Unlimited in de Hooizolder in Westkapelle. De Zeeuwse theatergroep Split brengt de voorstelling Strelingen op de bühne in 't Beest in Goes. In het Oost-Souburgse podium Razzmatazz spelen Zeeuwse groepen Ierse songs. Verder zijn er veel nieuwe films. U kunt voorbeschouwingen lezen van The Mask of Zorro, What dreams may come en The Prince of Egypt. De jeugd in De Zak van Zuid- Beveland kan niet alleen voet ballen. Wie het meer moet hebben van creativiteit kan rond Kerstmis ook zijn ei kwijt. Er wordt een poster- wedstrijd gehouden onder 't motto" „maak je eigen poster tegen vandalisme". Om de jeugd daarbij enige inspiratie te geven, wordt gemeld welke prijskaartjes er aan verschil lende vormen van vandalisme hangen. „Een nieuwe prullen bak die in brand wordt gesto ken kost al vlug 500 gulden. Een jong boompje dat langs de straat of wegkant wordt geknakt kost 200 gulden. Wan neer een vernield bushokje moet worden vervangen loopt dat al naar de 9000 gulden toe. Daar kunnen we leukere dingen van doen, bijvoor beeld voor speeltuinen, jeugd- sozen of nieuwe boeken in de de bevolking totaal niet voor bereid was op de orkaan. Don: „Er komen daar wel vaker stormen met orkaankracht voor maar die komen normaal gesproken niet verder als de Het echtpaar Don woont sinds twee jaar in Aagtekerke. Jan Don heeft in de assurantiën en makelaardij gezeten en werd op de hoogte gebracht over de gebeurtenissen in Hond uras door zijn dochter Maja. „Ze woont in Tegeucigalpa, een stad in het noorden van Honduras", vertelt Don. „Ze doceert daar aan de universi- teit en heeft de orkaan Mitch zelf meegemaakt. Een groot deel van de stad is compleet verwoest". Don werd door de verontrustende berichten aan het denken gezet. „Aanvanke lijk wist ik niet echt goed wat ik er mee aan moest", herin nert Don zich. „Maar dat er iets moest gebeuren was al gauw duidelijk. Op zondag morgen heb ik er in de kerk nog eens over na zitten den- beeld ook weer de naam te vin den van Sport- punt Zeeland als adverteerder. Beide toernooi en bijten elkaar dus niet. Wel zorgen ze ervoor dat rond de Kerst dik 1700 jongelui voet ballend onder de pannen zijn. Voetbal in een crisis? Bij Ajax misschien en op de aandelen markt. Niet op Beveland. Het Halt-toernooi windt er geen doekjes om. De naam is afgeleid van het Haltbureau dat 'n aantal jaren in Zeeland actief is en de jeugd probeert op het rechte pad te houden. Daarbij gaat 't met name om bestrijding van vandalisme. En juist in een periode dat de jeugd zich slecht kan uitleven aan strand, op het sportveld of andere speelplaatsen - in de winter dus - is een compe titie als het Halt-toernooi een welkom middel om de jeugd van de straat te houden. Het MTtó. 2-draads aansluiting, 24 volt. Incl. batterijen. Garantie 1 jaar. die een of meerdere uren zaal- huur op zich willen nemen. Die huur bedraagt vijftig gul den per uur. De sponsors ko men niet alleen uit Goes, maar ook van Noord-Beve- land en uit 's-Gravenpolder. Je moet rekenen dat we tij dens ons toernooi ruim 170 uur zaalvoetbal spelen. Vijf dagen lang worden de drie za len van Sportpunt Zeeland be zet. We beginnen donderdag 24 december en de laatste speeldag is donderdag 31 de cember". Het Halt-toernooi in Borsele is met o.a. Schiettent, Boomstamzagen, Spijkermaan, demonstratie Line dancing en.... wie waagt zich in de schandpaal?? Halt-toernooi in Borsele wordt deze en volgende maand voor de elfde keer gehouden. In Goes waren bestuurders van voetbalclubs er al veel eerder achter dat er in de Kerstvakan tie best wat voor de jeugd mocht worden gedaan. Daar wordt het toernooi al sinds begin jaren zeventig georgani seerd. Grote gangmakers daarbij zijn A. de Bruine en A. Bouwense, terwijl in Borsele Peter de Vos wekenlang werk steekt in de organisatie. Grote prijzen zijn er voor de jeugd niet te winnen tijdens de toernooien. De Bruine en Bouwense: „De opzet is zuiver recreatie. We willen met het toernooi de jeugd in de Kerst vakantie van straat houden. En dat geldt .ook voor het pu bliek, veel jonge supporters dus. Daarom is de toegang ook gratis. Er wordt gestreden om de eer. En dat gebeurt, zo leert de ervaring, met veel in zet. De deelnemers willen écht winnen. Zo blijft het voor ie dereen spannend en komen zowel de spelers als toeschou wers vooral tijdens de i.nale- partijen. aan hun trekken". Vuurwerk dus. Bij het toernooi dat afgelopen zaterdag in sporthal de Zwake in 's-Gra venpolder van start is gegaan worden in grote lijnen dezelf de uitgangspunten gehan teerd. „Geniet ervan, doe je best en blijf sportief". Zo luidt de boodschap die burgemees ter Mandos van de gemeente Borsele meegeeft aan de ruim 800 voetballende jongens en Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax:(0113)273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. kust. Het is sinds mensenheu genis niet meer voorgekomen dat een orkaan het land in is getrokken. De bevolking had dan ook totaal geen voorberei dingen getroffen". Niet lang na de ramp in Zuid-Amerika is Don zelf naar Honduras ge gaan om de ravage in ogen schouw te nemen. „Ik zou toe vallig voor zaken naar Florida gaan", vertelt Don. „Ik heb toen kunnen regelen dat ik een dag naar Honduras kon. Alles bij elkaar ben ik er net vierentwintig uur geweest". De vierentwintig uur waren genoeg voor Don om een in druk te krijgen van de omvang van de ramp. „Het is onvoor stelbaar", verzucht Don. „Mensen zijn alles wat ze in ja ren hebben opgebouwd kwijt. Grote delen van het land zijn compleet verwoest, het was misschien vergelijkbaar met Westkapelle in 1944". Voor zijn vertrek naar Hon duras hebben Jan en Hankie Don op verzoek van dochter Maja kinderkleding ingeza meld. „Daar was veel gebrek aan", aldus Don. „Ik heb een oproep gedaan op de Diaco- nie-school hier in Aagtekerke. Er kwam zestig kilo kinderkle ding binnen. Die heb ik mee genomen naar Honduras en mijn dochter heeft daar letter lijk en figuurlijk kinderen aan gekleed. Die liepen gewoon naakt rond in de ravage". Ook uit de rest van Zeeland wer den massaal kinderkleren naar Aagtekerke gestuurd. Don heeft inmiddels nog honderd- dertig kilo kleding opgestuurd naar Honduras. In de korte tijd dat Jan Don in Zuid-Amerika was heeft hij contacten gelegd met een plaatselijke hulporga nisatie en videobeelden ge maakt van het verwoeste land. Don: „Ik heb er gesproken met Fundemun, een stichting die zich bezig houdt met stedelijke ontwikkeling. Ze hebben een inventarisatie gemaakt van plaatsen waar di recte hulp het meest noodza kelijk is. Ik kon ze toen al vijf tigduizend dollar overhandi gen". Uiteraard werd er wel even vreemd opgekeken toen Micro-elektronische, digitale klokthermostaat met programma voor werkdagen, zaterdag en zondag of voor iedere dag van de week afzonderlijk. En. zo éénvoudig te bedienen. Praxis Goes W» breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. de Zeeuw met een spreek woordelijke zak geld bij Fund emun aanklopte. „Ik heb me teen een oorkonde van ze ge had", vertelt Don. „Een van de schrijnende gevallen was bij voorbeeld Nakaome. Een plaatsje in het zuiden van Honduras dat voor vijfenzestig procent in zee is gespoeld". De videobeelden die Don in Honduras heeft gemaakt ge bruikt hij om in Nederland te kunnen laten zien hoe erg het land er aan toe is. Don: „Vol gende week ga ik naar een school in Middelburg. Daar vertoon ik dan de beel den". Op de bankrekening van 'Steun Honduras, Aagtekerke' is inmiddels zo'n 132.000 gul den gestort. „Het lijkt erop dat we naar de 140.000 gulden gaan", voorziet Don. „Maar ik zal de actie toch eens moeten afsluiten en in de krant verant woording afleggen over de besteding van het geld. Ik heb ook de minister een uitgebrei de brief gestuurd met het ver zoek het bedrag te verdubbe len, net als de landelijke ac tie". Volgens Don is er mas saal op het initiatief gere ageerd omdat de mensen ver trouwen hebben in een kleine actie. „De lijnen zijn korter", weet Don. „Mensen hebben meer vertrouwen dat het geld snel op de goede plaats te recht komt. Daarnaast is de naam Don misschien ver trouwd in Zeeland, dat helpt ook". Jan en Hankie Don had den verwacht dat de laatste drie maanden van het jaar er heel anders uit hadden gezien. Don: „Ik heb er niets voor op zij hoeven te zetten maar er komt ontzettend veel bij kij ken. We hebben er een com plete dagtaak aan gehad en zijn eigenlijk de hele periode geleefd. Nu is de rust bijna weer hele maal terug gekeerd. Aan het einde van deze maand komt mijn dochter naar Nederland en zullen we het ook met de actie wel weer wat drukker krijgen". Het rekeningnummer van 'Steun Honduras, Aagte kerke' is 676644724, ten name van J. Don. K- M W 4. W MM dag van het Halt-toernooi in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder. Dat er ook sponsors zijn voor de kleinsten blijkt uit de tenues, waarop de namen breed bemeten staan. Op de foto de F-jes van de SV Driewegen. meisjes die tussen nu en eind januari met elkaar de strijd aanbinden. Het Halt-toernooi in Borsele heeft dit jaar overi gens een recordaantal deelne mers: 85 teams doen mee. Pe- bieb". Aldus de boodschap. Over geld gesproken: de or ganisatie van deze breed op gezette jeugdtoernooien op Beveland kost wel 't een en ander. A. de Bruine van het Goese toernooi vertelt: „De grootste post is natuurlijk de zaalhuur. Verder zijn er kosten voor het secretariaat en de scheidsrechters. Gelukkig heeft in ons geval de directie van Sportpunt Zeeland toege zegd voor de komende jaren als hoofdsponsor te willen op treden. Daar zijn we bijzonder blij mee, want hiermee komt een deel van de zaalhuur voor rekening van Sportpunt. Ge lukkig ziet ook de Goese Sportraad het grote belang van het toernooi voor de jeugd in en geeft subsidie. We hebben verder ieder jaar van uit het bedrijfsleven sponsors ken. 's Middags heb ik meteen de PZC gebeld en de volgende dag heb ik een speciale bank rekening geopend". Onder de naam 'Steun Honduras, Aag tekerke' begon Don met het in zamelen van geld voor het ge troffen Honduras. Don: „Ik heb die bewuste zondag nog tele fonisch contact met mijn dochter gehad en die vertelde hoe erg men er in Honduras aan toe was". Nadat ook de Zeeuwse televisie aandacht aan het initiatief had besteed kwamen de reacties van de Zeeuwse bevolking pas goed los. e beve Grote Kade 40.4461 BE Goes, NL’ Telefoon+31(0)113-228 079 verdeeld over meerdere weken. Daar is minder zaalruimte ter beschikking. De wedstrijden wor den gespeeld in sporthal de Zwa ke in 's-Graven- polder en in de Stenge te Hein- kenszand. Ook hier zijn spon sors gevonden, waaronder de Rabobanken in de gemeente Borsele, Zwem paradijs De Parel in Domburg, de Woningstichting Borsele, de beide sporthallen, Ge meente en Jeugd Overleg Orgaan Borsele. In Bor sele heeft voor het toernooi een goed zorgd program maboekje kun nen uitgeven. En f I ►eaef J Ni 'ai A,

Bevelander | 1998 | | pagina 1