KIEKIERIS DE HAVENZANGERS Zeeuws boekenweekgeschenk dit jaar een thriller Jan Kuipers schrijft moordverhaal Litouwen profiteert van renovatie 135 Goese seniorenwoningen Keukens Erasmusflat niet naar de stort Les Grecs Het is weer wintertijd DUS KIEKIER ANNEMAREL 8 november L10.00 TOT 17.00 uur modecheque(s) te verzilveren'.! F Koren uitwisseling de bevelander. Vrijwilligers gezocht voor Tuinweek van Montessorischool Goes JAARGANG 50 - NUMMER 45 a.s. zaterdag WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer Door Hans Meijer PZC WEEKBLADEN X 4- WOENSDAG 4 NOVEMB Griekse LIVE MUZIEK Zondag 15 november met In de Erasmusflat te Goes worden komende vier maanden 135 nieuwe keukens geplaatst. De oude worden gesloopt. Hoewel? Ze worden met beleid verwijderd. Want zowel de oudere bewoners van de flat als leiding van de Eras musflat vonden 't jammer om ze zonder meer naar de stort in Borssele te laten afvoeren. Veel van de keuken zijn eigenlijk nog goed bruik baar, maar passen niet meer in het „woon- plaatje", zoals dat anno 1998 in ons land er uit moet zien. De keukens gaan op transport naar Litouwen om daar nog lange jaren dienst te doen in een opvanghuis voor kinderen en een verzorgingshuis voor ouderen. november een amulet ZEELANDHALLEN GOES Mededeling voor onze klanten Kom nu naar onze winkel om uw Er zijn niet zoveel Zeeuwse thrillers. Laat staan auteurs van 'n spannend verhaal dat zich afspeelt onder de Zeeuwse hemel. Van de in Goes woonachtige schrijver Jan J.B. Kuipers verschijnt deze week „Moord aan boord van de PSD". Het werd geschre ven voor de Week van het Zeeuwse Boek. Wachtlijst Geen puzzel Publicaties eèw. EX; I de bev Veerdiensten Raadsels rond bij: SALONIKI Het transport Voorgangers Grote operatie I .‘1 I r wi 11 I flB i k’ r (foto Beppy Everaers) (advertentie) (advertentie) ZATERDAG (advertentie) _3 TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113-211111 KRAAMVERHUUR 0164-25752! INFO 0164-235916 De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. via de Winter, directeur van het Zeeuws Cultuurmuseum. Ze woont in een duur apparte ment aan de Van der Goes Ka de in Goes, met zicht op de pittoreske Goese binnenba den hebben zich, voorzover ik weet, nooit onder de Zeeuwse hemel gewaagd. Het boekje van dik zestig pagi na's werd speciaal geschre ven voor de Week van het Zeeuwse Boek. Het is uitgege ven als boekenweekgeschenk, maar kan ook los worden ge kocht. Vandaag, woensdag, is Van 2 tot en met 7 november a.s. wordt het speelplein van de Montessorischool "De Basis" in Goes-Zuid door ouders en andere vrijwilligers grondig opgeknapt. Achterstallig on derhoud zoals snoeiwerk wordt aangepakt, maar ook de in deling wordt veranderd? Zo zullen er meerdere plantenbak ken worden gemaakt, waarin de kinderen zelf tuintjes kun nen maken. Het materiaal voor deze operatie kan worden bekostigd door de "premie-op-aktie" regeling van de ge meente Goes. De coördinatie van de tuinweek ligt in handen van mevrouw A. de Muynck. Zij heeft ook een enorme hoe veelheid werk in kleine porties verdeeld, zodat iedereen kan doen wat in zijn of haar vermogen ligt en er geen dubbel werk wordt verricht of blijft liggen. “Het zou zo leuk zijn als ook mensen uit de buurt kwamen helpen die week", zegt mevrouw De Muynck. "Het liefst zouden we zelfs een tuin opa (of oma) uit de buurt willen hebben, die ons regelmatig met het onderhoud kan helpen. Zo zou de buurt wat meer betrokken raken bij het schoolplein, dat na schooltijd im mers voor iedereen toegankelijk is". Wie mee wil helpen om het plein van de Montessorischool "De Basis" op te knap pen, kan contact opnemen met mevrouw A. de Muynck tele foon: (01131-230207. 9.00 TOT 17.00 uur Hoofdpersoon van het Zeeuw se boekenweekgeschenk van dit jaar is Siebe Edens, een Groningse privé-detective. Hij wordt door een schatrijke ver zamelaar van oudheidkundige voorwerpen min of meer ge dwongen om in Middelburg een eeuwenoude amulet op te sporen. Dit kunstwerk is door SNUFFU Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 Reserveren gewenst het eerste exemplaar officieel uitgereikt aan boord van de veerboot Prins Johan Friso tussen Vlissingen en Breskens aan de directie van de PSD. Het wordt tot en met 14 no vember door de Zeeuwse boekhandels cadeau gegeven bij aankoop voor een bedrag van f 25,-. Het is ook los te koop voor f 14,95. De Erasmusflat in Goes, volgend jaar een kwarteeuw oud. Jan Kuipers, auteur van het Zeeuwse Boekenweekgeschenk op een van de locaties die in zijn thriller worden beschreven: de appartementen aan de Van der Goeskade in Goes. Moord aan boord van de PSD, een Zeeuwse thriller die inspeelt op de actualiteit, de foto op de cover van het boekenweekgeschenk 1998. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5. 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113)273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. In het kader van het 750- jarig bestaan wordt op zaterdag 7 november om 20.00 u. een korencon cert gegeven in de Herv. Kerk van Kapelle. Het Zeeuws Vocaal ensemble (Goes), het koor Canta bile (Gent) en het Roes- selaars Kamerkoor (Roesselare) geven, be geleid door het kameror kest “Chapelle de Lorrai ne", in totaal drie van de ze concerten, twee in België en één in Kapelle. Met de solisten mee, al met al 99 man. Kaarten a 20,- zijn verkrijgbaar bij de fam. Dek, Vroonland- seweg 70 (34172) en fam. H. Grevink, Kerkpl. 35 (342760). Indien nog voorradig aan de kerk op zaterdagavond. De deur gaat open om 19.30 uur. De Erasmusflat is in Zuid- en Noord-Beveland altijd erg in trek geweest onder ouderen. Hij is dat nog. „Wel is de lan ge wachtlijst die we vroeger hadden, wat korter gewor den", aldus voorzitter D. Bon- genaar. „Er is verandering in de huursubsidiewet gekomen en dat betekent dat nogal wat bewoners daar buiten zijn ko men te vallen. Verder zijn er de laatste jaren nogal wat ap partementen voor senioren el ders in de stad en regio bijge komen. Er is een zekere con currentiepositie ontstaan. In dat kader hebben we ander half jaar geleden geopperd om onze woningen te gaan renoveren, waarbij in de eer ste plaats gedacht werd aan sanitair en nieuwe keukens. Daarmee zou een bedrag van ongeveer 1,4 miljoen gulden Op zijn speurtocht naar het eeuwenoude amulet komt Siebe Edens er achter dat al lerhande Zeeuwse instanties zfch bezighouden met de zaak van het Tempeliersgraf. Daar bij blundert hij ‘t ene moment, om vervolgens geniale inval len te krijgen. Zoals gezegd vertoont een aantal persona ges in het verhaal gelijkenis met bestaande personen in Zeeland en daarbuiten. Jan Kuipers: „Maar het is niet de bedoeling om van het verhaal een typische sleutelroman te maken. Dan krijg je zo'n wie- is-wie-spelletje en dat gaat al tijd ten koste van het verhaal. Ik heb geen puzzel samenge steld, maar op de eerste Award en de Millenium Award in 1997, onderscheidingen voor het beste Nederlandstali ge fantastische verhaal. Enke- Ie verhalen verschenen in En gelse en Duitse vertaling. Re cente Zeelandboeken zijn Mooi Walcheren 1996), Zeeu wen te Water (1996), Zilt en Zoet (1997), Inlagen en Karre- velden 1998) en dezer dagen verschijnt van hem ook Zeeu wen tegen het water, waarbij een stuk waterstaatgeschiede- nis wordt behandeld. ven. Een actieve rol in het ver haal speelt ook een ploegje van met ontslag bedreigde mensen van de Provinciale Stoomboot Diensten. Om na de opheffing van de veerdien sten niet helemaal brodeloos te zijn, struinen ze met me taaldetectors en schoppen alle locaties in Zeeland af waar bodemschatten zouden kun nen liggen. Een leuke bijver dienste dus en alvast een spaarpotje voor later. Hun lei der is Kobus Ossewei. plaats 'n boeiend verhaal wil len schrijven. Daarin moeten herkenbaarheid en fantasie el kaar afwisselen en aanvullen, vind ik. Dus hoe groter de rol van het personage in mijn verhaal, hoe vager de gelijke nis met werkelijk bestaande fi guren. Die kun je eigenlijk al leen opvoeren in een onbe langrijke bijrol. In „Moord aan boord van de PSD" wordt maar één werkelijk bestaand persoon met onveranderde naam en functie ten tonele ge voerd. Een archivaris ergens uit het Zeeuwse. Maar ik zeg niet wie. Daar moet de lezer zelf maar achterkomen. En de betreffende archivaris trou wens ook. Ik denk dat hij er wel om zal kunnen lachen". Kuipers werkt graag met per sonages die hij in vroegere verhalen heeft verzonnen. En dat zijn er nogal wat. Want de 45-jarige auteur uit Goes heeft heel wat publicaties op zijn naam staan. Hij schreef tot op heden zo'n twintig boeken. Niet alleen over Zeeuwse on derwerpen, maar ook fictie, li teraire en kinderboeken. Hij won verscheidene prijzen met zijn science fictionverhalen, onder meer de King Kong gaan eerst naar een opslag plaats in de buurt van Etten- Leur. Vandaar worden ze ver volgens op transport gezet naar Litouwen, naar de stad Siauliai, 80.000 inwoners groot waar de keukens uit Goes uiteindelijk weer zullen worden geplaatst. Dat gebeurt via bemiddeling van mevrouw De Kwant van een grote orga nisatie die regelmatig het transport van hulpgoederen naar Litouwen regelt. Voor het vervoer van de totaal 135 keu; kens moet worden gerekend op zo'n 900 kubieke meter in houd. Zaterdag 7 november a.s. zul len vanuit Goes de eerste veertien keukens worden op gehaald. Vervolgens om de twee weken steeds veertien andere. Rond maart zal de „operatie keuken" zijn afge rond, staan alle bewoners van de Erasmusflat achter hun nieuwe aanrechtblok met praktische laden, kookplaten en magnetrons. De andere keukens hebben tegen die tijd hun bestemming gevonden in Siauliai. Een vorm van recycling dus. „En daar zijn we eigenlijk wel blij mee. Want hoewel er keu kens bij waren die echt aan vervanging toe waren, zijn veel van de keukens in de Erasmusflat nog heel goed bruikbaar. We zouden ons zelfs 'n beetje bezwaard heb ben gevoeld, wanneer we ze er klakkeloos uit hadden ge sloopt en ze in een container naar de stort hadden laten af voeren". Aldus het stichtings bestuur dat de Erasmusflat onder zijn beheer heeft. Een stichting op humanistische basis, die in 1974 in Goes de tien verdiepingen tellende flat in het noordelijke stadsdeel van Goes liet bouwen. Er wo nen in de flat 180 mensen, al len ouder dan 65 jaar. Er zijn 135 royaal opgezette apparte menten. De intrige ontrolt zich in ver schillende plaatsen in Zee land, Middelburg en Goes bij voorbeeld. Maar wat zeker zo interessant is: de auteur heeft er een actuele thriller van ge maakt en de lezer die een beetje doordenkt zal zelf met enige fantasie verschillende locaties en personages kun nen herkennen. Kuipers ver telt: „Mij werd gevraagd om een detective- of thrillerver- haal te schrijven, waarin Zeeuwse actualiteiten uit het jaar 1998 waren verwerkt. Aangezien ik werk op het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum in Middelburg en aardig wat boeken over Zeeuwse his torische onderwerpen heb ge schreven, heb ik gekozen voor een archeologische actualiteit. Dat werd de opgraving van de Westmonsterkerk in Middel burg". Een andere actuele zaak die door het verhaal speelt is de komende opheffing van de PSD-veerdiensten in verband met de komst van de Wester- scheldetunnel. Jan Kuipers: „Rond die twee zaken heb ik een intrige verzonnen. Die ontvouwt zich in de loop van het verhaal met toenemende vaart en met steeds heftiger gebeurtenissen. Er is sprake van toenemende raadsels in het verhaal, een oplopende spanning en een soort van cli max. Kortom: ik heb gekozen voor de klassieke thrillerop- bouw. Maar aan de andere kant is er in het verhaal ook genoeg plaats voor humor, parodie en literaire grapjes. Zo droomt het hoofdpersona ge op een gegeven ogenblik een werkelijk bestaand ge dicht van een Zeeuwse dich ter". Magdalenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 te gebruiken zouden zijn. Die visie werd trouwens onder streept door sommige van de bewoners. Beheerster me vrouw A. Snoep: „Sommige mensen hier zeiden dat 't ei genlijk helemaal niet nodig was dat hun keuken werd ver vangen. Die waren er tevre den mee. Anderen vonden de renovatie weer wel nodig. We hebben twee informatiebij eenkomsten gehouden en daar is gesproken over de re novatie. En wat we eventueel met de oude keukens zouden kunnen doen. Uiteindelijk kon iedereen er vrede mee heb ben dat er nieuwe keukens ko men en dat er een goede be stemming is gevonden voor de oude: enkele instellingen in Litouwen dus. Vorige week is een begin gemaakt met „ope ratie keuken" in de Erasmus flat. Geen sinecure. Hij gaat 22 weken duren. Het demonteren van de oude keukens en 't ZONDAG PE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEPERLANP V—-- plaatsen van de nieuwe ge beurt door het Zeeuwse be drijf ZBWM. Er komt geen breekijzer aan te pas, want de oude keukens moeten zo on geschonden mogelijk worden gedemonteerd. Hoewel bestuur en leiding van de Erasmusflat de operatie zorgvuldig hebben voorbe reid, zijn er toch nog wel eens verrassingen. Immers: de te demonteren keukens moeten tijdelijk worden opgeslagen. Dat kun je niet in de wandel gangen doen. Bovendien moeten de diverse onderde len van de voor Litouwen be stemde keukens worden ge merkt. Want anders hebben straks de mensen daar weer problemen om ze goed in el kaar te zetten. Bewoners van de Erasmusflat helpen daarbij. Zoals er ook vrijwillige hulp is aangeboden om de oude keu kens te helpen versjouwen en ze op transport te zetten. Iede re veertien dagen wordt ko mende maanden een partij oude keukens afgevoerd. Die een schatgraver ontvreemd uit het vermeende graf van een Tempelridder. Deze zou in de Middeleeuwen op de Mid delburgse Markt zijn begra ven. Kort na Siebe Edens' aankomst in Middelburg wordt het lijk van een ver moorde journalist ontdekt. Een journalist van „De Zeeuw se Courant", Woerdeman ge heten. Dit is het begin van een reeks verwikkelingen, waarbij de piekerende antiheld Siebe Edens doordringt in een Zeeuwse schemerzone van ar cheologen, schatgravers en il legale kunsthandel. Maar ook wordt de lezer geconfronteerd met een aantal namen van mensen en locaties waarmee hij ook zelf op speurtocht kan gaan. Zo logeert de hoofdper soon uit de thriller in Middel burg in hotel café restaurant De Dam in Middelburg, gaat hij af en toe wat drinken in De Huifwagen tijdens zijn speur tocht en gaat op bezoek bij Li- Met zijn personage Siebe Edens in Moord aan boord van de PSD heeft Jan Kuipers naar eigen zeggen een nieuw planeetje aan de Zeeuwse thriller-hemel willen plaatsen. „Daaraan schitterde tot op he den eigenlijk alleen Rutger Lemming. Ik vind dat een pa rel aan de Zeeuwse misdaad- kroon. Maar als mijn held Sie be Edens al voorgangers heeft, dan zijn die eerder te vinden onder de tragikomi sche speurders en geheim agenten in de thrillers van de gebroeders Faber en Heere Heeresma. Die figuren hebben meestal dezelfde piekerende mentaliteit. Ze rotzooien er net zo op los als mijn Siebe Edens. Maar Heeresma's hel- Nieuwe keukens erin, oude eruit. Maar niet naar de sloop. zijn gemoeid. We hebben nog al wat offertes opgevraagd en 'n paar maanden geleden hebben we de knoop doorge hakt en gekozM voor een be paald type (céuWns, dat in on ze ogen het>meest geschikt was voor de Erasmusflat en de mensen die er wonen. We hebben 't geluk in ons bestuur de heer De Vries van het ar chitectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft te hebben. Hij heeft nog wat aanpassin gen aangebracht, waardoor de keukens juist voor oudere mensen ideaal zijn". De vervanging van 135 keu kens is 'n flinke operatie. Maar er moest ook iets gebeuren met de oude. Binnen 't be stuur van de Erasmusflat is daar over gesproken en uit eindelijk kwam men tot de conclusie dat de oude keu kens eigenlijk nog best elders ei* Isës t- i n 1

Bevelander | 1998 | | pagina 1