Initiatief van de Rotary Club Goes-de Bevelanden Bedrijvenspel voor het goede doel Indiase dans en muziek in Aanbieding Truien f69,- f79,. Het ie weer wintertijd DUS KIEKIE GOES A 8 november KIEKIERIS DE HAVENZANGERS De sterke schouder van het IKG De Stenge Heinkenszand Clinic Zeeuwse Menvereniging Negen poppenmaaksters uit Zeeland op beurs in Ahoy Grootste poppen- en berenbeurs van Europa de bevelander ZEELANDHALLEN JAARGANG 50 - NUMMER 44 7 nov. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Door Carolien de Vrieze Monopolie Dansen uit Zuid-lndia in De Stenge. Ahoy Rotterdam: poppen met een popje De mensport maakt een explosieve groei door. Goes Lange Kerkstraat 44 novem- Ahoy wordt UNITED COLORS OF BENETTON. november QE gezelligst rommelmarkt van neperlanp nterrhj me| Je stichting Vakantiehuis Thuredrith in Re- nesse. Het team van het informatie- en klachtenbureau in Goes. Het bureau bestond dezer dagen vijfjaar. PZC WEEKBLADEN Verborgen liefde l_ange Vorststraat 6)4 Goes - tel. 216559 Het Informatie- en Klachtenbureau Ge zondheidszorg be stond dezer dagen vijf jaar. Het bureau, dat is gevestigd in Goes, behandelt klachten van pa tiënten en geeft in formatie over zorg verlening. C BEW. EX.^/’XJ e bev Niet minder dan ne gen poppenmaak sters uit Zeeland nemen deel aan de grootste poppen- en berenbeurs van Eu ropa die op vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 ber a.s. in Rotterdam gehouden. WOENSDAG^28-OKTGBER 1998 De Rotary Club Goes-de Bevelanden kan niet anders dan dolgelukkig zijn met het succes van hun eigen gemaakte Zeeuwse bedrijvenspel. Van het monopoly-achtige spel zijn er 2500 exemplaren gemaakt en tijdens de Contactabeurs in Goes werden er al 1500 verkocht. De eerste succesvolle ver- koopronde zit er dus op. Tot groot genoe gen van initiatiefnemer Bart Schot uit Zierikzee. Te meer omdat het spel speciaal is opgezet om drie goede doelen te steu nen, de realisatie van een 'snoezelruimte' in huize De Rank te Goes, de restauratie van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes en financieel een handje helpen bij het onderhoud van de woningen van de Opbrengst stichting Vakantiehuis Thuredrith in Re- Wie het Zeeuwse Bedrijven r een (advertentie) (advertentie) (advertentie) ZATERDAG TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113 - 211111 KRAANVERHUUR 0164-257521 INFO 0l6V:359ló Het Zeeuwse Bedrijvenspel werd door de Rotary Club Goes-de Bevelanden ontwik keld naar een idee van de Ro tary Club Meppel. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- blad <n in Zeeland. Totai'a oplage: 181.000 ex. De Clinic wordt verzorgd door Christiaan Provoost, bekend van het Europees kampioen schap enkelspan paard sa- club op voorhand al heeft ge geven. 9.00 TOT 17.00 uur SNunu j ZONDAG 0.00 TOT 17.00 uur Kaarten zijn vanaf heden in voorverkoop bij De Stenge tel, 0113-561865. Ze kosten een tientje. Nandi Taalavaadhya Academy is afkomstig uit Ban galore in Zuid-lndia en is een groep van zeer getalenteerde vertolkers van de Indiase klas sieke muziek. De leden bespe len een groot aantal verschil lende Indiase instrumenten, waarvan het belangrijkste de Mrdangam is. Dit is een lang werpige trommel die aan twee kanten bespeeld wordt. De Mrdangam is de voorloper van de Tabla en wordt beschouwd als de oudste trommel ter we reld. Andere instrumenten die bespeeld worden zijn onder meer de Ghatam, een soort aarden pot, de Morching of mondharp, de Kanjira, een klei ne tamboerijn met schelp. De muziek die gespeeld wordt be staat uit veel mathematische uitgewerkte stukken met ritmes die elkaar op verschillende in vorm). Zij beheerst zowel het uitvoeren van duizelingwek kende ritmische patronen als het gevoelig portretteren van een groot scala van emoties. Kalpana heeft een imposante lijst van solo optredens op haar naam staan, waaronder optre dens voor organisaties als No- vib, Unicef en Wereldkinderen. poppen, fantasiefiguren, repli ca's, antieke poppen en pop penhuizen. En dan natuurlijk de teddyberen. Totaal zijn er meer dan 300 deelnemers aan onze beurs in A’hoy. De totale oppervlakte van de expositie is ongeveer 10.000 vierkante meter". Overigens kan er op de beurs niet alleen worden gekocht, er zijn ook work shops voor mensen die ter plaatse zelf aan de slag willen. Naast veel belangstellenden, verwacht de organisatie ook fabrikanten. Die gaan op zoek naar jong talent. Vorig jaar werden bijvoorbeeld de tot dan toe vrij onbekende pop pen van Nel de Man en Didy Jacobsen ontdekt. De babypoppen zijn nu te vin den in speelgoedwinkels over de hele wereld. Van hobby tot Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5. 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113)273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatle. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Het Zeeuwse Bedrijvenspel heeft veel weg van monopo lie. Alleen is het volgens Schot net iets gezelliger, gaat het allemaal wat sneller en staat er minder geld op het spel. Ook is het zo dat niet complete straten maar juist hele bedrijven worden ver handeld, die, als je er maar genoeg met de juiste kleur Zaterdag 31 oktober houdt de Zeeuwse Menvereni ging Een clinic bij Stal Vermue aan de Plattendijk 3 in Heinkenszand. In de afgelopen vijf jaar heeft het team van het informatie- en klachtenbureau gezond heidszorg al bewezen sterke schouder te kunnen bieden aan mensen die drei gen vast te lopen in de zorg verlening. Men wil die schouder nog wat sterker maken. Vaak leidt de tussenkomst van het IKG tot herstel van de relatie tussen patiënt en zorgverlener. Een patiënt die een klacht wil indienen over een mogelijke medische fout of behandeling •kan eveneens het IKG inscha kelen. Maar ook wie zijn hart eens wil luchten kan terecht bij de mensen van het bureau. Het IKG Zeeland maakt deel uit van de stichting Het Kla verblad. De medewerkers zijn bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 09.30 tot 12.00 uur via tel. 0113-249490. den, daarna een wegtraject met hindernissen en daarna het vaardigheidsparcours. Za terdag 31 oktober wordt aan dacht besteed aan de dres suur, een vitaal onderdeel, en aan het rijden van een vaar digheids- of kegeltjespar- cours. Dit omdat deze onderdelen geheel overdekt kunnen wor den verreden en de weers omstandigheden, niet van in vloed zijn. Het begint om 13.00 uur met de dressuur en dit wordt langzaam uitge bouwd naar de vaardigheid, waar dan de toeschouwer meer spanning kan beleven. De clinic duurt tot 16.00 uur. De toegang is gratis. ce van de Rotary Club, togen Schot en de zijnen in septem ber 1997 met het idee aan het werk. „De eerste sponsors hadden we snel bij elkaar," legt hij uit. Na een door omstandigheden ingelaste onderbreking van de werkzaamheden, pakte Schot het spel in januari van dit jaar weer op. Ruim een halfjaar later ligt het resultaat er: een mooi uitgevoerd en vormgegeven familiespel met als blikvanger de kaart van Zeeland op de bovenkant van de doos. Het spel is gesponsord door een vijftigtal Zeeuwse bedrij ven, waarvan zes Schouwen- Duivelandse, met als hoofd sponsor hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Wereldwijd zijn er miljoenen mensen die een heimelijke liefde hebben voor poppen en beren. Tijdens beurzen, zoals nu in Ahoy, ontmoeten dui zenden gelijkgestemde zielen elkaar. Wat is er nu zo bijzon der aan deze beurs? Organisa trice Niesje Wolters van Bem- mel vertelt: „Nergens zie je zo'n diversiteit aan kunste naarspoppen. Ze variëren van levensechte baby's tot portret- Het maken van poppen is de laatste jaren verheven tot een kunst. De fantasiepoppen van bijvoorbeeld Yvonne Hooge- steger uit Krabbëndijke zijn daarvan een-mooi voorbeeld. Haar eigen gemaakte collectie reist de hele wereld af en ze is trouwe bezoekster van grote beurzen in verschillende delen van de wereld. Maar er zijn méér Zeeuwse dames die artistiek heel wat presteren. De beurs in Rotter dam betekent het debuut voor Agnes van den Berge uit Ka- pelle. Andere bekende Zeeuw se poppenmaaksters die in Ahoy werk tonen zijn Alie Mol uit Nieuwerkerk, José Clarijs uit Biggekerke, Jossi de Roode uit Burgh-Haamstede, atelier Kathy uit Koudekerke. Coby de Lange-Dalebout uit Oost-Souburg toont haar col lectie poppenkleding, Tonny Commijs uit 's-Gravenpolder gaat naar Rotterdam met haar handgemaakte beren en Jan- ny van der Plas uit Hoede- kenskerke legt het accent op fantasiefiguren. Het uit Zuid-lndia afkomstige muziekgezelschap Nandi Taalavaadhya Academy met danseres Kalpana Raghura- man maakt momenteel een toernee door West-Europa. Vrijdag 6 november geeft het gezelschap een voorstelling in De Stenge te Heinkens zand aanvang 20.00 uur. „Die stuurden ons het spel op dat ze voor de eigen regio hadden laten maken," vertelt Schot. Als voorzitter van de commissie Community Servi- kunt kopen, tot een holding uitgroeien. Kaartjes met vra gen die door de Rotary-com- missieleden zelf zijn opge steld, zorgen al naar gelang het antwoord, voor een groei end ofwel een krimpend eigen kapitaaltje 'nepgeld'. Op het speelbord staan de namen van de vijftig Zeeuwse bedrij ven vermeld, compleet met logo, met opzet elk uit een an dere branche. „Je zult er bij voorbeeld geen twee garages tussen vinden," voegt Schot toe. Hij vertelt tot nu toe ei genlijk alleen maar leuke reac- professionale bezigheid dus. Wie zelf een oude pop of beer heeft, kan die natuurlijk mee nemen. Tijdens de beurs worden taxa ties gedaan en er zijn vier poppen- en berendokters om te repareren wat in de loop der jaren stuk is gegaan. De beurs is tijdens de drie dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. ties op het spel te hebben ge had: „De mensen, jong en oud, vinden het leuk om te spelen. Verder zijn met name ook de sponsors erg tevreden over hoe het er uit ziet." Vol gens hem heeft zich al een be drijf gemeld dat de spelen in het kerstpakket zal verwerken. Belangstellende verenigingen, instellingen en anderen kun nen zich voor aankoop van het Zeeuwse Bedrijvenspel wenden tot B. D.Schot, Nieu we Haven 93, 4301 DK Zierik- zee, telefoon 0111-412331 of fax 0111-417903. Om geld in hun eigen kas te krijgen, kunnen zij het spel voor 32 gulden kopen en weer doorverkopen voor de gewo ne veertig gulden. In de win kel zal het Zeeuwse Bedrijven spel niet verkrijgbaar zijn. „We hebben er met opzet voor gekozen om de versprei ding op deze manier aan te pakken. Zo kunnen de vereni gingen en instellingen ook wat verdienen," aldus de ini tiatiefnemer. De drie goede doelen die als het goed is, samen minimaal 75.000 gulden tegemoet kun nen zien, zijn in onderling overleg tussen de Rotary-le- Toch weten in Zeeland nog te weinig mensen de weg naar het bureau te vinden. Vinden de drempel wellicht te hoog. Jammer, aldus het team van het IKG, want de klachtop- vang en informatie is gratis. Bij de viering van het eerste lustrum werd gepleit om tot één loket te komen, waar mensen met hun vragen en klachten terecht kunnen. mengesteld mennen. Aange zien de mensport momenteel een explosieve groei door maakt vonden enkele weds- tijdrijders de tijd rijp voor een officiële vereniging, De Zeeuwsche Menvereniging, welke is aangesloten bij de NBVAP, een basisorganisatie voor de samengestelde men den uitgezocht. De stichting Vakantiehuis Thuredrith krijgt nu dus een aandeel in het jaarlijks onderhoud van de twee vakantiebungalows in Renesse. De bungalows worden be schikbaar gesteld aan families met jeugdige kankerpatiën tjes, die er een week lang te recht kunnen om zo aan iets anders dan de ziekte te kun nen denken. Wat betreft de restauratie van de Grote of Maria Magdalena- Bart Schot vertelt dat aan het spel zo’n vijftig Zeeuwse bedrijven hebben meegewerkt. Foto: Pieter Honhoff.) strumenten opvolgen en een vraag- en antwoordspel zijn tussen de verschillende instru menten. Belangrijk bij deze muziek is de improvisatie tij dens het spel. Danseres Kalpa na Raghuraman is op jonge leeftijd door haar moeder inge wijd in de rijke kunst van de Bharata Natyam (Indiase dans- sport en de klassementsritten (klassiek gerei). Iedere maand worden activiteiten georgani seerd, in de wintermaanden meestal binnen, waar dan één of meerdere onderdelen van de samengestelde mensport kunnen worden geoefend. Bij de samengestelde mensport wordt eerst de dressuur gere- kerk in Goes, wil de Rotary via het geld dat het spel oplevert, een herkenbaar onderdeel van de restauratie fi nancieel steunen, zo als bijvoorbeeld de aanleg van vloerver warming. De restaura tie van de kerk is in 1998 van start gegaan en wordt voor tachtig procent gesubsi dieerd. De Rotary zal bijdragen aan het niet gesubsidieerde ge deelte. Het derde doel vormt de realisatie van een zogenaamde snoezel- ruimte in huize De Rank in Goes, een te huis voor lichamelijk en verstandelijk ge handicapten. Een snoezelruimte is een 'natte' ruimte waarin de bewoners van het huis met water kunnen spelen en zich op die manier kunnen ontspannen. De ruimte is in middels al gerealiseerd, mede dankzij de bijdrage van de Ro tary van 15.000 gulden, die de spel wil kopen, betaalt veertig gulden, waarvan alles naar het goede doel gaat. Voor verenigingen of instellin gen bestaat de mogelijkheid ook een financieel graantje mee te pikken van de actie. F r tl I’ N

Bevelander | 1998 | | pagina 1