KIEKIERIS Floriade 2002 veroveren AMSTERDAMSE AVOND Blauwe Golf moet Serooskerkse autosloper blij met Poortvliet aquarel km(t eW Zeeuwse kweker en hovenier maken stukje Zeeland in het noorden Wereldkampioenen op gymnastische show in Sportpunt Zeeland de beveltó&er JAARGANG 50 - NUMMER 43 WOENSDAj bew. ex. )DELB2>^ e bev WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Anita Hoekman Door Marijke Vael PZC WEEKBLADEN ...ik vond in het museum allerlei herinneringen terug... a.s. zaterdag OBER 1998 REMWBfÉ ...ik wilde het kopen als cadeautje voor mijn vrouw... verwacht: DE HAVENZAN6ERS Een vakkenvuller noemt ze zich. Een goede vakkenvuller dan wel, want Eleonore de Ko ning uit Oudelande heeft al heel wat vakken gevuld met de meest mooie bloemen. Deze zeer actieve kweker heeft een ideale collega gevonden in hovenier Aad Moelker uit Elle meet. Hij geeft de vakken aan met behulp van water en bestrating. Zij vult ze in met planten. Dit zeer creatieve duo moet over vier jaar de wereldtuinbouwtentoonstelling in Haarlem gaan veroveren. r (advertentie) TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113 - 211111 Eleonore de Koning en Aad Moelker lieten zich overhalen door het bestuur en de direc tie van de Stichting Floriade 2002 om weer mee te doen De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. aan de komende wereldtuin- bouwtentoonstelling. Het tweetal had eerst nog twijfels over het meedoen. Deelne men aan zo'n belangrijke tuin- „Dit alles is niet mijn sterkste punt. Maar achteraf is het na tuurlijk een leuke herinnering". TV Rijnmond, lokale radio-om- roepen, de regionale pers. Huib Stouten uit het Walcherse Se- rooskerke voelde zich niet helemaal op zijn gemak toen de pers hem en zijn gezin in het middelpunt van de belangstelling plaatste. architecten de golf minder ge schikt vinden voor in het bos. Eleonore en ik zijn nog volop aan het experimenteren. Een negatief besluit zou dus geen ramp zijn. Er zijn nog vele al ternatieven voor de Blauwe pas aan de slag in het Haar- iemmermeerse Bos. En dan over vier jaar de finale." Golf denkbaar. We zijn nu op de kwekerij aan het uitprobe ren. Volgend najaar gaan we bouwtentoonstelling betekent jaren van te voren je intensief bezighouden met wat je tij dens de Floriade wil laten zien. Maar de twijfel dween als sneeuw voor de zon toen Eleonore en Aad de vakinformatiedag bezochten. Eleo-nore: „We werden in een klein en zeer select gezelschap van kwekers over het terrein van de Floriad" -ondgeleid. Zowel Aad als ik waren gelijk dolenthousiast. Het septemberzonnetje scheen volop waardoor het park in aanbouw er werkelijk fantastisch uitzag. Beto-ve- rend gewoon. Vooral het ro mantische gedeelte van de Floriade sprak erg tot onze verbeelding. We waren zo on der de indruk dat we ter plek ke de aanmeldingsformulie- Wereldster Svetlana Boguinskaja komt naar Goes (fotografie Teunis Versluis). Dat gebeurde omdat de auto sloper uit het Walcherse Se- rooskerke eigenaar werd van het enige aquarel van schrijver en illustrator Rien Poortvliet dat ooit te koop werd aange boden. Bij de 'verkoop bij op bod' actie, die werd gehou den in de vier PZC-weekbla- den, Stouten hoogste der. 15.500 een vierlandenwedstrijd zal de wereldtop op het gebied van trampolinespringen, acrogym- nastiek, tumbling en turnen act de presence geven. Tevens zullen de beste turners van Nederland, Frankrijk, En geland en België strijden in een vierlandenwedstrijd. Hier aan doen alle Nederlandse kampioenen mee. Op het gro te gymnastiekgebeuren in Goes doen ook allerlei regio nale sterren mee en zal er on der meer van jazzdans te ge nieten zijn. Ook de Zeeuwse topturnster Monique Nuijten zal deelnemen. Het spektakel in Goes begint zaterdag 24 oktober om 20.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt f 15,- en voor kinderen 10,-. Reser veringen via telefoonnummer: 0113-342482. bod uit. „Eerst heb ik 5.200 gulden geboden. Mijn vrouw vond de aquarel heel apart. Voor we een bod uitbrachten is zij naar Middelharnis gere den om het te bekijken in het Poortvlietmu- seum. Ik wilde het kopen als een cadeautje voor haar en omdat de op brengst naar een goed doel gaat. Vroeger sponsorde ik de voetbal. Dit is weer eens wat anders. En het is natuurlijk een mooie recla me voor onze bedrijven", al dus de oud-Oosterlander die niet alleen in Serooskerke een autosloperij heeft, maar ook in Middelburg. Volgens Ad Han- neman paste de actie precies in het beleid van PZC-weekbla- den. „Wij willen onderwerpen brengen die dicht bij de men sen staan en aandacht beste den aan nieuwe ontwikkelin gen, zoals hospice Calando. van een CT-scan voor het Dirkslandse ziekenhuis. Mijn man was dol op het Goereese landschap. Wij hebben 24 jaar onze vakanties doorgebracht in Ouddorp. Omdat hij een fo tografisch geheugen had kon hij de aquarel zo maken. Het Goereese landschap stond op zijn' netvlies". Het was de bedoe ling van de Omloopstich- ting om het doek in oktober 1995 in de Grutterswei in Ou- de-Tonge bij opbod te verko pen. Het evenement werd af- VOOR ƒ99,- p.p. MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AAVlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. ren hebben getekend. We wa ren nog maar net klaar met het maken van twee promo- tietuinen en eigenlijk wilden ver- we dit keer niet meedoen met de Floriade. We waren vijf mi nuten in het Haarlemmer- meerse Bos toen we al 'ja' rie pen. Het is veel werk en het moet inderdaad van onder uit je tenen komen, maar het is ook wel leuk dat we Zeeland kunnen vertegenwoordigen." In 1992 was er ook een we- reldtuinbouwtentoonstelling. Eleonore de Koning werkte toen samen met een groep traditionele kwekers. Ook Aad Moelker, die toen nog geen ei gen bedrijf in Ellemeet had, werkte mee om de bestrating rond te krijgen. De kweker uit Oudelande en de hovenier werken nu intensief samen om in het jaar 2002 de show te stelen onder de rook van Schiphol. Eleonore en Aad zijn al bezig met de planning en het uitwerken van het ont werp. Volgend najaar wordt het Haarlemmermeerse Bos gesloten voor recreanten en zullen de buxusplanten en de dakplataan in de Noord-Hol- landse grond worden gezet. Eleonore: „Die moeten goed kunnen wortelen en door groeien zodat ze lekker groot zijn als de Floriade opent. Tij dens de Floriade zelf zullen we nog meer tijd besteden in het bos. Dan moet je alle vragen be antwoorden van de bezoe kers, alle vuiltjes uit de tuin halen en natuurlijk kijken of je planten moet vervangen. Dat wordt elke week naar Haarlem afreizen. Dat is één van de redenen dat ik zo blij ben met onze samen werking. Ik ben geen held in de auto, dus rijdt Aad dat hele stuk." Het motto van de Floriade 2002 is 'Colours your world'. Dat sluit precies aan bij de op zet van de kwekerijen van Ele onore. „In Oudelande doen we ook alles op kleur. Toen we over het terrein werden geleid borrelden de plannen dan ook op. Allebei dachten we aan de Blauwe Golf. Dat is een be staand ontwerp dat in Oude lande over de gehele breedte van de kwekerij loopt. In de golf wordt veel met blauwe bloemen gewerkt die de Zeeuwse wateren symbolise ren. In Oudelande hebben we hem dus al eens gemaakt, maar we willen hem in een nieuw jasje toevertrouwen aan de Hollandse zavelgrond. Zo komt er in plaats van een vijver een prieel die we met dakplatanen laten begroeien. Het wordt sowieso mooier dan tien jaar geleden. „Toen de Floriade 1992 klaar was, was het nog niet zo mooi als het bos waar we over vier jaar zullen zitten. Dat ziet er nu al mooier uit terwijl we nog niet eens zijn begonnen." Uit Houston (Texas) zal de ver maarde Wit-Russin Svetlana Boguinskaïa overkomen. Deze legende in de turnsport is meervoudig Europees, we reld- en olympisch kampioen. Ze won al goud in Seoul en zal meedoen aan de Olympi sche Spelen van Sydney. We- reldster Svetlana Boguinskaïa is de grote bezienswaardig heid in Goes. Ook de olympische- en we reldkampioene ritmische sport gymnastiek Elena Vitri- chenko zal deelnemen. In een twee uur durende show met De oorspronkelijke Blauwe Golf wordt gevormd door Vrouwenmantel. Aad Moelker is deze zomer echter begon nen om het Vrouwenmantel te vervangen door een stromend watertje. Het klinkt als een prachtig idee, maar helemaal zeker dat het ontwerp wordt geaccepteerd door het be stuur van de Floriade zijn de Zeeuwse kwekers nog niet. Eerst moeten de architecten van het park zich nog over de Blauwe Golf buigen. Aad: „We hebben één van de mooiste plekjes van het Haarlemmer meerse Bos toegewezen ge kregen. Daar moet de golf ko men. Maar omdat het bos heel natuurlijk is met veel or ganische vormen en vloeien de lijnen, weten we niet of de golf zoals die nu op papier staat wordt goedgekeurd. De lijnen van de golf zijn namelijk wat strakker. Misschien dat de Als krant zijn we een medium dat mensen meer informatie kan geven over onderwerpen waarmee ze dagelijks worden geconfronteerd". Gerrit Poort vliet was vol lof over de wijze waarop PZC- weekbladen de actie bracht. „Het is heel leuk op gepakt. Ik ben blij met de sa menwerking waardoor dit mo gelijk werd. De aquarel is nu op een goede manier ver kocht". Bij het overhandigen van de aquarel aan Huib Stou ten, diens echtgenote en hun twee dochters Martine en Wil ma sprak Corrie Poortvliet- Bouwman de wens uit dat de gezinsleden er lang en in goe de gezondheid van mogen ge nieten. De opbrengst van de aquarel werd, in de vorm van een symbolische cheque, overgedragen aan P. J. van Zielst van de stichting VEMA (Verwerving en Exploitatie Me dische Apparatuur). De stich ting die gelden verwerft voor voorzieningen die verbonden zijn met het Van Weel-Bethes- da Ziekenhuis in Dirksland. Daarom overhandigde Van Zielst de cheque direct aan de arts van hospice Calando, P. C. van de Velde. In het hospice, dat op 300 me ter afstand van ziekenhuis ligt, worden sinds juli ernstig zieke en lijdende mensen begeleid tijdens de laatste fase van hun leven. Het was dit goede doel waarvoor de Omloopstichting de aquarel te gelde wilde ma ken. Voor de hospicearts was de bijeenkomst in het Poort- vlietmuseum om meerdere re denen een bijzondere gebeur tenis. Hij herkende in Corrie Poortvliet-Bouwman de buur vrouw uit zijn jeugd in het plaatsje Ketel. „Ik vond hier in het museum allerlei herinne ringen terug. Er hangen schil derijen van het kerkje in Ketel, Piet de Plukker en andere dorpsbewoners". M bleek de bie- Hij had gulden over voor het doek, waarvan de waarde door een gerenom meerd veilinghuis is getaxeerd op 12.500 a 20.000 gulden. Huib Stouten en zijn gezin wa ren vooral gecharmeerd van de ree die Rien Poortvliet af- beeldde in het duinlandschap bij de vuurtoren van Ouddorp. „Zo leuk dat er ook een reetje op staat. Wij hebben zelf 22 reeën lopen in een'weiland bij ons huis. Het zijn prachtige dieren". Het Walcherse gezin straalde dan ook van blijd schap toen de weduwe van de illustrator. Corrie Poortvliet- Bouwman, hen de aquarel overhandigde. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het Poortvlietmuseum in Middel harnis, die werd georgani seerd door de Omloopstich ting. Corrie Poortvliet herin nerde zich nog precies hoe de aquarel tot stand kwam. „Rien maakte het in december 1995 in zijn atelier in ons huis in Soest. Hij begon er direct aan na een telefoontje van zijn achterneef Gerrit Poortvliet. Die vroeg of hij iets wilde ma ken dat de Omloopstichting kon gebruiken om geld bijeen te brengen voor de aanschaf De weduwe van Rien Poortvliet (rechts) overhandigt de aquarel aan Huib Stouten, zijn echtgeno te en hun beide dochters. (Foto Frans Bakelaar) gelast toen Rien Poortvliet een maand daarvoor onverwachts overleed. Gerrit Poortvliet borg de aquarel uit piëteit en kele jaren op, maar wilde het doek op den duur toch te gel de maken voor een goed doel gekoppeld aan het ziekenhuis, omdat Rien Poortvliet het daarvoor maakte. Die gelegen heid deed zich voor toen de Omloopstichting afgelopen zo mer in contact kwam met PZC weekbladen. Chef-redacteur PZC-weekbla- den Ad Hanneman reageerde direct enthousiast op het plan om de aquarel via de krant bij opbod te verkopen. Hij zette de actie breed op zodat het doek, via de vier PZC-weekbla- den, wekelijks in heel Zeeland en op Goeree-Overflakkee was te zien. Na een eerste bod van 500 gulden op 19 augustus liep het bedrag dat lezers wil den betalen voor de aquarel wekelijks op tot een eindbe drag van 15.500 gulden. Huib Stouten, bracht twee keer een Op zaterdag 24 oktober zal in Goes in 'Sport punt Zeeland' een unie ke gymnastische show plaatsvinden met we reldkampioenen. ia tatbitgpus dtMtidM. rakuoa autatón Stafa. Uratrca are. ss Chót«i>vujf^ aa rat/f.s 'T&MJxairty -r Zfencai(ÜMs'ir Uentpiis ntnacleimia. Td - i)em(Uttke oifida. fAdutpniudi art^tLitiJolra. 5B2aues Tfeer- Scnleliaria iatyo/ii Slue J ixi.Cartjrxi». tóm^tKm^alkgeiair<m. itrntferm. I'^xcctaeua. tSfuxa inumirflx-HS. Sittrtexti Zu£ rriiifinac Slntnjsns- ebfatica r&biljs Ijmovca. subssesdis- salicijoUa.— rividans sakijclia. tiiVMidss SèuilOa.

Bevelander | 1998 | | pagina 1